جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4581

رئيس جمهور:
سازمان تحريم‌ها شکسته شد، نوبت فعالان اقتصادي است

آيت الله هاشمي رفسنجاني:
تشکر مقام معظم رهبري از تيم مذاکره کننده اما و اگري باقي نگذاشت

کاخ سفيد:
توافق هسته اي ميلياردها دلار را به حساب ايران واريز مي کند


سرمقاله


نشست تخصصي جايگاه کتاب در ايران و نقش يونسکو


بازگشت تيم ملي فوتبال ساحلي

رهبرمعظم انقلاب:
فضل الهي و پشتيباني ملت ايران عامل موفقيت هسته اي بوده است

کاهش تحريم‌ها از دو يا سه هفته آينده؛
ظريف: بدقولي و نقض عهد ببينيم ازمواضع خود باز مي گرديم


براي كودتاچيان مصر احترامي قائل نيستم


استقبال چين از توافق هسته‌اي با ايران


مخالفت كرزاي با تصميم لويه جرگه


باراک اوباما: توافق ژنو گام نخست و مهمي براي ايران و غرب بود


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


 رئيس جمهور:
  سازمان تحريم‌ها شکسته شد، نوبت فعالان اقتصادي است 

دکتر حسن روحاني رييس جمهوري گفت با توافق اخير تيم مذاکره کننده هسته اي ايران با کشورهاي 1+5 سازمان تحريم ها شکسته شد.به گزارش ايرنا، رييس جمهوري در نشستي خبري که با حضور خانواده هاي شهداي هسته اي برگزار شد، نخستين دستاورد توافق ايران با قدرت هاي غربي را تجلي کرامت و بزرگي ملت ايران عنوان کرد و گفت: فعاليت هاي غني سازي ايران همچون گذشته ادامه خواهد يافت.

شعار اين دولت تعامل سازنده با دنيا است

وي افزود: البته همانطور که بارها گفته شده اعتماد يک جاده دوطرفه است و ما هم بايد نسبت به ديگران و به ويژه کشورهاي غربي بتوانيم به اعتماد برسيم؛ البته براي دستيابي به اعتماد کامل راه طولاني در پيش است اما قدم هاي اوليه در اين زمينه برداشته شده است.

روحاني به تعامل با جهان اشاره کرد و اظهارداشت: شعار اين دولت تعامل سازنده با جهان است و اين تعامل سازنده در سايه اعتماد به وجود خواهد آمد که قدم هاي اوليه در اين راستا برداشته شده است.

فعاليت غني سازي ايران به همان صورت سابق ادامه دارد

رييس جمهوري با بيان اين که در متن توافق نامه به صراحت بر حق غني سازي ايران تاکيد شده، گفت: من به ملت ايران اعلام مي کنم فعاليت غني سازي ايران به همان صورت سابق ادامه مي يابد.دکتر روحاني اظهار داشت: اذعان قدرت هاي بزرگ به اين حق مسلم ايران از ديدگاه سياسي و برداشتن مشکلات پيش پاي ملت ايران بسيار ارزشمند است.

وي تاکيد کرد: دستاورد دوم حق غني سازي ملت ايران در خاک ايران است؛ هر کس هر تفسيري مي خواهد بکند. در متن اين توافق به صراحت آمده که ايران غني سازي خودش را انجام خواهد داد و به همين دليل هم به ملت ايران اعلام مي کنم فعاليت غني سازي ايران به همان صورت سابق ادامه مي يابد.

رييس جمهوري کشورمان افزود: در همين دوره شش ماهه توافق هم نطنز، فردو،اراک، اصفهان و بندر عباس به فعاليت خود ادامه مي دهند.روحاني خاطرنشان کرد: دستاورد سوم در اين توافق اين نکته است که قدرت هاي جهاني اعلام کرده اند با پايان يافتن مذاکرات جامع که بلافاصله از امروز به بعد آغاز خواهد شد و توافق جامع تمام تحريم ها برداشته خواهد شد.

وي ادامه داد: تحريم هاي سازمان ملل، تحريم هاي يک جانبه از سوي اتحاديه اروپا يا آمريکا؛ اين که در اين توافق اعلام شده که همه تحريم ها قدم به قدم با ادامه مذاکرات برداشته خواهد شد نکته ديگري است که در اين توافق بر آن تصريح شده است. رييس جمهوري کشورمان با بيان اين که سازمان تحريم با اجراي اين توافق شکسته خواهد شد گفت: چه ديگران از اين لفظ خوششان بياد چه بدشان آيد؛ ترک ها در سازمان تحريم از ديشب آغاز شده و هرچه زمان بگذرد فاصله اين ترک ها بيشتر مي شود.

روحاني تصريح کرد: در اولين قدم ها برخي از تحريم‌ها با اجراي اين توافق برداشته مي شود؛ تحريم‌ها که به صورت فزاينده ادامه مي يافت از امروز و از شروع اين توافق متوقف خواهد شد؛ بخشي از تحريم هاي بانکي در اجراي اين توافق شکسته خواهد شد و اين شش ماه آغازي براي يک تجربه جديد براي ملت ايران است.وي ادامه داد: اگر طرف هاي توافق ما در 1+5 به اين توافق به دقت عمل کنند ايران هم به اين توافق عمل خواهد کرد.

نتيجه اين توافق شروع مذکرات جامع است

رييس جمهوري کشورمان خاطر نشان کرد: نتيجه اين توافق و اجراي آن شروع مذاکرات جامع نهايي است.روحاني تصريح کرد: اين مذاکرات و توافق مذاکرات و توافق اوليه در مسير هسته اي بود و ما خوشحاليم که بعد از 10 سال يک توافق در اين سطح هرچند اوليه و براي شش ماه بين ايران و قدرت هاي بزرگ حاصل شد.

وي اضافه کرد: بلافاصله بحث و مذاکره براي توافق جامع و همه جانبه آغاز مي شود که اين مذاکرات در واقع مي تواند مذاکرات پاياني باشد.

ايران اراده جدي براي ادامه مذاکرات دارد

رييس جمهوري با بيان اين که از طرف ايران اراده جدي براي شروع و ادامه مذاکرات خواهد بود، گفت: اميدواريم طرف مقابل هم همين اراده جدي و صادقانه را داشته باشد.روحاني خاطر نشان کرد: ديديم وقتي احترام متقابل باشد، منافع متقابل باشد و وقتي از موضع برابر با هم سخن مي گوييم حرکت به خوبي به سمت جلو خواهد بود. اميدواريم با همين حصول بتوانيم مذاکرات بعدي را تا توافق کامل ادامه دهيم.

رييس جمهوري در ادامه اذعان داشت: ملت ايران دنبال سلاح هسته اي نيست، بعد از مذاکرات جامع و توافق نهايي و در يک سال ديگر کسي نيايد بگويد ما مانع شديم که ايران به سلاح هسته اي دست يابد؛ اين از آن جوک هاي خنده دار تاريخي است.روحاني اضافه کرد: ايران هيچگاه دنبال سلاح هسته اي نبوده و اين را آژانس در هر بار گفته است.


 آيت الله هاشمي رفسنجاني:
 تشکر مقام معظم رهبري از تيم مذاکره کننده اما و اگري باقي نگذاشت 

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت که تشکر مقام معظم رهبري بعد از مذاکرات در جواب نامه آقاي روحاني از تيم مذاکره کننده باعث شد مساله ختم شود و اما و اگري باقي نماند و اين کار بسيار مهمي بود.به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در مراسم معارفه علي‌اکبر ولايتي به عنوان رئيس جديد مرکز تحقيقات استراتژيک با اشاره به اين‌که در شروع کار مرکز تحقيقات استراتژيک پيشرفت‌هايي حاصل شد و در دوره آقاي دکتر روحاني شاهد پيشرفت‌هاي بهتري بوديم، افزود: پس از تصدي آقاي روحاني بر رياست جمهوري براي جانشين ايشان خيلي فکر کرديم که بعد از مشورت‌ها و مذاکره با رهبري به آقاي ولايتي رسيديم که از نظر من انتخاب بسيار مناسبي هستند، چون با ايشان از زمان مجلس و دولت موسوي آشنايي دارم و اولين باري که ايشان را خوب شناختنم در مذاکرات قطعنامه جنگ بود که کار بسيار دشواري انجام شد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اين که آقاي ظريف و همکارانش از دست پروده‌هاي آقاي ولايتي هستند که کار ايشان را در ژنو تکرار کردند، خاطرنشان کرد:‌در داخل هر روز حرف‌ها و گوشه‌ کنايه‌هايي مطرح مي‌شد و اگر صحبت‌هاي آقا در حمايت از تيم مذاکره کننده نبود، تيم ما دچار لکنت زبان مي‌شد پس رهبري پشتشان را محکم کردند و آن‌ها با خيال راحت رفتند.

وي با اشاره به اين که امروز بعد از مذاکرات در جواب نامه آقاي روحاني که از سوي مقام معظم رهبري مطرح شد، تدبير را بار ديگر ديدم، افزود: اگر مقام معظم رهبري اين کار را نمي‌کردند اما و اگرها باقي مي‌ماند، اما آقا با جمله تشکر از تيم مذاکره کننده مساله را ختم کردند و اين کار بسيار مهمي بود.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اين که از شئون رهبري اين است که در لحظات حساس به داد مردم و مسئولان برسد که رسيده‌اند، اظهار کرد: ما از اين گردنه بسيار سخت عبور کرديم و الان آمريکا و اوباما براي تسليت به اسرائيل قضيه را جور ديگر تفسير مي‌کنند. درست است که ننوشته حق غني سازي براي ايران محفوظ است، اما اين موضوع در قرارداد ايران با ان پي تي مورد اشاره قرار گرفته است و به طور طبيعي هر کشوري که حق دارد از صنعت صلح‌جويانه هسته‌اي استفاده کند مي‌تواند غني‌سازي هم بکند، اما آن‌ها از اين کلمه ابا داشته‌اند، چون مي‌خواستند چيزي در دست داشته باشند، به هر حال فرقي هم نداشت چون عملا گفتند شما مي‌توانيد ادامه دهيد و اگر مي‌گفتند حقتان است کشورهاي ديگر هم وارد مي‌شدند و مي‌گفتند ما هم حق داريم. آيت الله هاشمي رفسنجاني با بيان اين‌که در حقيقت راه براي ما باز شده است، گفت: الآن هم همان مقدار سانترفيوژ که قبلا کار مي‌کرد به کار خود ادامه مي‌دهد البته 20 درصد نه، چون ما احتياجي به 20 درصد سانترفيوژ نداريم و تنها براي رآکتور اميرآباد مي‌خواهيم که آن نياز ما براي مدت طولاني تامين است.


 کاخ سفيد:
 توافق هسته اي ميلياردها دلار را به حساب ايران واريز مي کند 

کاخ سفيد با انتشار اطلاعيه اي اعلام کرد که به موجب توافق هسته اي حاصل شده ميان ايران و کشورهاي 1+5، تهران به ميلياردها دلار پول نقد که حاصل از درآمد فروش نفت، محصولات پتروشيمي و طلا و ديگر فلزات گران بها است، دسترسي پيدا مي کند. به گزارش صداي آمريكا، کاخ سفيد اقدام به توزيع برگه اي حاوي اطلاعات مربوط به توافق هسته اي ايران در ميان خبرنگاران کرده که در اين برگه تاييد شده که به موجب توافق حاصل شده در ژنو، ايران به ميلياردها دلار پول نقد دسترسي پيدا مي کند. در اين سند آمده است : دسترسي بالقوه به يک ميليارد و 500 ميليون دلار پول که حاصل درآمد فروش طلا و فلزات گران بها است، البته بخشي از اين پول مربوط به محدوديت ها ايجاد شده در بخش خودرو ايران و همچنين صادرات محصولات پتروشيي نيز مي شود. در ادامه اين سند آمده است : به موجب اين سند ايران مي تواند صادرات نفت خود را در سطح کنوني ادامه دهد و به موجب توافق چهار ميليارد و 200 ميليون دلار از درآمد فروش نفت در اختيار ايران قرار مي گيرد و البته اين به شرطي است که تهران به تعهدات خود عمل کند.


 سرمقاله 

 "عبور از بحراني غيرضروري"

حميدرضا عسگري

سرانجام پس از چهار روز گفت‌وگو و چانه‌زني فشرده در ژنو بر سر يافتن راه‌حلي براي پايان دادن به بحران 10 ساله هسته‌اي ايران در نخستين ساعات صبح يک‌شنبه توافقي اوليه ميان وزيران خارجه ايران و شش قدرت جهاني حاصل شد. ديپلمات‌ها و ناظران سياسي اين توافق را رويدادي «بي‌سابقه و تاريخي» و «پيروزي بزرگ ديپلماسي» براي پايان دادن به تنش‌هاي موجود خوانده‌اند. اين دور از مذاكرات نشان داد كه گزينه احترام متقابل و تعادل خواسته‌هاي طرفين، مي تواند راه گشاي مسائلي باشد كه در طي يك دهه مورد اختلاف ميان ايران و غرب قرار داشت. اگربه طور خيلي خلاصه بخواهيم مفاد اين توافق نامه را در چند سطر خلاصه كنيم بايد گفت كه ايران متعهد شده تا غني سازي بالاي 5 درصد را متوقف كند و در عوض غرب هم بخشي از درآمدهاي ايران را آزاد و تحريم‌هاي جديدي را اضافه نكند. البته جزئيات فراواني در اين توافق نامه وجود دارد كه به حدعالي در رسانه‌ها و خبرگزاري‌ها به سمع و نظر مردم رسيده است.

و اما بعد؛ جداي از امتيازات ردوبدل شده ميان ايران و كشورهاي غربي برسر مسئله هسته‌اي و تحريم‌هاي اقتصادي، اين مذاكرات محاسن ديگري هم داشت كه مي‌تواند آثار مثبتي براي ادامه مذاكرات جامع براي برطرف شدن سايراختلافات ميان ايران و غرب باشد. اين محاسن داراي جنبه‌هاي داخلي و خارجي مي باشد كه مي‌تواند رهيافتي تاريخي براي ايران محسوب شود و مارا در جاده ارتقا و پيشرفت همه جانبه قرار دهد.

در بعد خارجي و عرصه بين الملل، انجام مذاكرات و پيگيري آن از سوي قدرت‌هاي بزرگ دنيا و تعامل نزديك آنها با مذاكره كنندگان ايراني، مي‌تواند مهرتاييدي بر اهميت جايگاه ايران درمناسبات جهاني باشد. علاوه براين انجام مذاكراتي دراين سطح زمينه را براي انجام مذاكرات ديگر برسرمسائل مختلف منطقه‌اي و بين المللي را فراهم خواهد كرد. نكته ديگري كه درمورد محاسن اين مذاكرات بايد به آن اشاره كرد سرعت قابل ملاحظه ديپلماسي ايران در خارج كردن كشور از انزواي سياسي بود. نوع گفتار و رفتار ديپلمات‌هاي ما و واكنش طرف‌هاي غربي درمذاكرات نشان داد كه اين پتانسيل در دستگاه ديپلماتيك كشور وجود دارد تا وجهه مكدرشده ايران را درميان افكارعمومي دنيا و محافل بين المللي آشكار و ازانزوا خارج سازند. درطي يك دهه گذشته وخصوصاً چند سال اخير به واسطه حجم سنگين فشارهاي سياسي از سوي بسياري از كشورهاي منطقه وجهان، ايران در بحراني قرار داده شده بود كه هيچ ضرورتي براي تحمل آن و تبعات سنگيني كه بركشور تحميل كرده بود، وجود نداشت. اين خواست دشمنان بود كه ايران همواره به عنوان كشوري لجوج، خطرناك و منزوي جلوه داده شود. البته اين امر مي توانست زودتراز اين‌ها با پيگيري و مديريت صحيح ديپلماتيك برطرف شود و فشارها از روي كشور مرتفع گردد!. بازهم به‌ آينده اميدواريم...

اما محاسن داخلي اين مذاكرات كم از دستاورهاي خارجي آن نبود. مهمترين و ارزشمندترين دستاورد اين مذاكرات براي ايران جداي از موارد اقتصادي، بحث زنده شدن "اميد" دردل مردم ايران بود. شادي غيرقابل وصفي كه نمونه آن را در شبكه‌هاي اجتماعي و درميان آحاد جامعه ملاحظه كرديم، همگي بيانگر اميد به آينده درميان مردمي بود كه درطي يك دهه سخت ترين فشارها را درزندگي روزمره خود تحمل كردند. واقعيت اين است كه نبايد درمورد اين توافق باغرب متوهم بود و همه چيز را تمام شده دانست، اما افزايش اعتماد جامعه به عملكرد مسولان و نظام مرهمي بر زخم‌هاي متعددي بود كه درطي اين چند سال به واسطه عملكرد ومديريت ناصحيح اجرايي كشور ايجاد شد.

مسئله ديگري كه جداي از بندهاي كارشناسي توافق نامه با غرب براي ما حائز اهميت است، رهايي و عبور كشور از يك بحران غير ضروري بود كه درطي اين چند سال مشكلات بسياري را درعرصه داخلي براي ما رقم زده است. تاپيش از اين اضطراب و تشويش از افزايش هرروزه تحريم‌هاي ظالمانه و فشارهاي سياسي و اقتصادي، همواره جامعه را در يك پريشاني قرار داده بود كه راه برون رفتي ازآن متصور نبود. اما اين بار به لطف خدا و دعاي خير مردم تيم مذاكره كننده كشورمان به دور از شعارهاي تبليغاتي توانست ضمن حفظ واصرار به حقوق هسته‌اي ملت، ادامه روند تحريم‌ها را متوقف و ازحجم آنهابكاهد. اميدواريم درادامه روند مذاكرات نيز گام‌هاي مثبتي درجهت شفافيت عملكرد قانوني ايران و شكسته شدن نظام تحريم‌ها برداشته شود.


 نشست تخصصي جايگاه کتاب در ايران و نقش يونسکو  


 بازگشت تيم ملي فوتبال ساحلي 


 رهبرمعظم انقلاب:
 فضل الهي و پشتيباني ملت ايران عامل موفقيت هسته اي بوده است 

 
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حضرت آيت الله خامنه‌اي؛ رهبر معظم انقلاب اسلامي در پاسخ به نامه حجت الاسلام والمسلمين روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران در خصوص روند مذاکرات هسته‌اي ابراز داشتند:

جناب آقاي رئيس‌جمهور

دستيابي به آنچه مرقوم داشته‌ايد در خور تقدير و تشکر از هيئت مذاکرات هسته‌اي و ديگر دست اندر کاران است و ميتواند پايه‌ اقدامات هوشمندانه بعدي قرار گيرد.

بي‌شک فضل الهي و دعا و پشتيباني ملت ايران عامل اين موفقيت بوده و در آينده نيز خواهد بود ان‌شاء الله.

ايستادگي در برابر زياده خواهيها همواره بايد شاخص خطّ مستقيم حرکت مسئولان اين بخش باشد، و چنين خواهد بود ان‌شاء الله.

همچنين حضرت آيت الله خامنه‌اي فرمانده معظم کل قوا ظهر يكشنبه در ديدار فرمانده و مسئولان نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي، با اشاره به جايگاه برجسته‌ي نظام اسلامي، ملت و ارتش ايران، نشانه‌ي قدرت و پيشرفت واقعي را وجود عناصر برخوردار از خردمندي، عزم راسخ و شجاعت لازم خواندند و تصريح کردند: هدف اساسي نيروي دريايي بايد ايجاد و ساماندهي يک نيروي نظامي در تراز ملت ايران و آرمان‌هاي نظام اسلامي باشد.

در اين ديدار که در آستانه‌ي هفتم آذر روز نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي برگزار شد، حضرت آيت الله خامنه‌اي هفتم آذر را روز تکريم دريادلان نيروي دريايي دانستند و افزودند: پس از پيروزي انقلاب اسلامي، پيشرفت‌هاي زيادي در نيروي دريايي انجام شده اما پيشرفت سخت افزاري به تنهايي نشانه‌ي قدرت نيست.

ايشان، عامل ايجاد هويت، شخصيت و عظمت در چشم قدرتها را حضور عناصر داراي معرفت، عزم راسخ و شجاعت لازم خواندند و افزودند: خوشبختانه امروز ساخت و بافت انساني نيروي دريايي خوب و در نقطه‌ي مقابل آن چيزي است که گذشتگان نااهل در قبل از انقلاب اسلامي، براي آن برنامه‌ريزي کرده بودند.

رهبر انقلاب با اشاره به ابعاد مختلف اهميت علمي، نظامي، بين المللي و سياسي نيروي دريايي خاطرنشان کردند: نيروي دريايي هم از جهت علمي و تجهيزاتي اهميت فراواني دارد و هم با توجه به سياست‌هاي حاکم بر منطقه و برخي تهديدهاي موجود، از موقعيت ويژه سياسي و نظامي برخوردار است.

ايشان، همچنين با اشاره به حضور نيروي دريايي در سواحل درياي عمان و تأثيرگذاري در آبادسازي ملي تصريح کردند: در صورت توجه دولت، نيروي دريايي مي‌تواند زمينه‌ي پيشرفت و رشد جهشي اين منطقه را فراهم کند.


 کاهش تحريم‌ها از دو يا سه هفته آينده؛
 ظريف: بدقولي و نقض عهد ببينيم ازمواضع خود باز مي گرديم 

 وزير امور خارجه ايران بعد از پايان مذاکرات ژنو ، در جمع خبرنگاران حاضر شد و با گفتن اين جمله که از دوستان ايراني اجازه مي خواهم به احترام بقيه انگليسي صحبت کنم ، نکاتي را درباره توافق صورت گرفته مطرح کرد.

به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري ها، اهم سخنان محمد جواد ظريف به شرح زير است:

- تشکر بسيار از دولت سوييس براي مهمان نوازي و سازمان ملل و خانم اشتون .

- توافق امروز چند حوزه مهم دارد مهم تر از همه اين است که برنامه غني سازي ايران به رسميت شناخته شده است . مراکز غني سازي تعطيل نخواهد شد، برنامه آب سنگين ما با همين وضعيت کنوني ادامه پيدا مي کند و هيچ ماده اي از کشور خارج نخواهد شد. در عين اينکه تحريم ها کاهش مي يابد و منابع مالي ايران که از دستيابي به آن جلوگيري شده بود، برمي گردد.اين برنامه ادامه خواهد داشت.

اين برنامه عمل در چهار صفحه است که متن انگليسي آن بند ندارد و در سه مرحله اهداف، اقدامات متقابل اوليه و گام نهايي طراحي شده است که هم در قسمت اهداف و هم در قسمت گام نهايي برنامه غني سازي ايران به رسميت شناخته شده است . امروز شاهديم که مقاومت مردم ايران به ثمر نشسته است. هر چند مذاکرات دشوار بود ولي آنها نهايت به اين تصميم رسيدند که تنها راه برخورد با ملت ايران احترام متقابل است.

- در صورت ديدن هر گونه بدقولي و نقض عهد مي توانيم به گذشته بازگرديم. ما يک طرفه تعهدات را اجرا نمي کنيم و همه اقدامات قابل بازگشت است. ما با هدف رسيدن به يک راه حل جامع وارد شديم در عين حال آمادگي داريم تا اگر ديديم طرف مقابل از اين فرصت استفاده کند به عقب برگرديم. فکر مي کنم آنها از پنجره اي که انتخابات ايران باز کرد به نحو احسن استفاده کنند.

- کميته مشترک ايران و 1+5 بر روند اجراي توافق نظارت مي کند.

- اين توافق يک شروع جدي است براي شش ماه آينده و مذاکراتي که به سمت رفع کامل تحريم ها و در عين حال غني سازي اورانيوم 5 درصدي ادامه پيدا مي کند.

- تمام تلاش هاي رژيم صهيونيستي براي وارونه نشان دادن برنامه هسته اي ايران و چهره ايران به تدريج خنثي مي شود، آثار اوليه را در حرکت امروز مشاهده کرديم و ديديم قدرتي که ادعا مي کرد مي تواند بر افکار عمومي کنترل داشته باشد عقب رانده شد.

- در پاسخ به اين سئوال که جان کري در اظهاراتش گفته است که حق غني سازي ايران را به رسميت نمي‌شناسد: "اين سند غني سازي ايران را به رسميت مي‌شناسد، ضرورت دارد کشورهايي که بر مردم ايران فشار وارد کرده بودند فشارها را متوقف کنند و اين سند نشان مي دهد که اين فشارها در سراشيبي حق غني سازي در معاهده ان پي تي به رسميت شناخته شده است و به طور کلي هيچ جاي معاهده درباره نيروگاه يا رآکتور هسته اي صحبت نشده است بنابراين اين فضاسازي ها مغلطه است چرا که حق غني سازي ايران در ان پي تي به رسميت شناخته شده است ؛ البته تصويري که آمريکا از ان پي تي دارد مورد قبول همه کشورها نيست. نبايد اين مسائل ما را از اصل موضوع دور کند.

- طبق اين توافق هيچ تحريمي اضافه نخواهد شد و تحريم هاي موجود به سمت کاهش پيش خواهد رفت.

- با اين توافق امکان دسترسي ايران به منابعي که به طور غير قانوني سلب شده بود فراهم مي شود و اين روند بلافاصله بعد از اجراي توافقنامه که با فراهم شدن شرايط احتمالا دو تا سه هفته طول خواهد کشيد، آغاز خواهد شد.

- در اين سند کاملا ذکر شده است "حفظ برنامه غني سازي ايران" و از طرف ديگر "رفع همه تحريم‌هاي دوجانبه چند جانبه و تحريم هاي بين المللي" به عنوان دو گام نهايي است .

- تحريم هايي مثل تحريم پتروشيمي، طلا و فلزات گرانبها و همچنين خودرو کاهش خواهد يافت و هر گونه تحريم جديدي متوقف مي شود به عبارت تحريم جديد ايجاد نخواهد شد و برخي تحريم ها افزايش پيدا نمي کند.

منابع بانکي ايران که از گذشته محدود شده بودند در اختيار ايران قرار مي گيرد و تحريم ها در سراشيبي قرار خواهد گرفت، ما در مسيري قرار گرفته ايم که اين اميد وجود دارد که تحريم ها به طور کامل برداشته شود.

- در مرحله نخست بحثي درباره پروتکل الحاقي نمي کنيم البته صحبت در اين مورد منوط به نظر مجلس شوراي اسلامي است و در مرحله نهايي هم بحث در مورد پروتکل الحاقي را موکول به تصميم مجلس مي دانيم. در مرحله اول همکاري ها با آژانس ادامه مي يابد و برخي نگراني ها رفع مي شود.

- در حوزه نطنز و فردو شمار سانتريفيوژها باقي خواهد ماند و مواد 5 درصد ما حفظ خواهد شد همچنين به غني سازي 20 درصد براي رآکتور تحقيقاتي تهران نياز داريم که اين روند هم بر اساس برنامه هايي که داشته ايم، ادامه پيدا خواهد کرد.

- تحريم هاي بانکي در بسياري از موارد که فشارهايي در حوزه معاملات بانکي به ايران وارد مي شد کاسته خواهد شد و در برخي موارد امکان نقل و انتقال پول ايران فراهم مي شود. ظرف دو سه هفته تا شروع سال نو مسيحي اين برنامه ها اجرايي مي شود.

- فراموش نکنيم تاريخ پرتنشي با ايالات متحده آمريکا داشته ايم و داريم. مردم ما اعتمادي به دولت آمريکا ندارند و ضرورت دارد که دولت آمريکا تلاش کند به اين بي اعتمادي دامن نزند. زمان امتحان فرا رسيده است، اين فرصتي براي غرب است که اعتماد مردم ايران را به خود جلب کند و در اين ميان آمريکا هم براي جلب اعتماد مردم تلاش کند.


 براي كودتاچيان مصر احترامي قائل نيستم 

 
ايسنا: در پي اقدام مقامات مصر مبني بر اخراج سفير ترکيه از قاهره، نخست وزير ترکيه تاکيد کرد: موضع من اعلام شده و مشخص است، اين چيزي است که همواره گفته و خواهم گفت: هرگز به مسئولاني که از طريق "کودتا" در مصر به قدرت رسيده‌اند، احترام نمي‌گذارم.به گزارش روزنامه فرامنطقه‌اي الحياة، رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير ترکيه در گفتگو با جمعي از روزنامه‌نگاران، در واکنش به تصميم مصر براي اخراج سفير ترکيه از اين کشور تصريح کرد: هرگز به مسئولاني که ارتش مصر آنها را منصوب کرده و از طريق "کودتا" به قدرت رسيده‌اند احترام نمي‌گذارم. هرگز به کساني که به حاکميت مردم احترام نگذاشته‌اند احترام نمي‌گذارم.

وي در فرودگاه آنکارا افزود: من عملکرد مرسي در دادگاه را مورد تقدير قرار مي‌دهم به او احترام مي‌گذارم اما براي کساني که او را به محاکمه کشيدند هيچ احترامي قائل نيستم.


 استقبال چين از توافق هسته‌اي با ايران 

 
دويچه‌وله: چين از توافق بين ايران و گروه 1+5 استقبال کرد و گفت که اين توافقنامه به «حفظ صلح و ثبات در منطقه کمک مي‌کند».

وزارت امور خارجه چين در بيانيه‌اي در وب سايتش به نقل از وانگ ايي، وزير امور خارجه چين نوشت: اين توافقنامه به حفظ سيستم بين‌المللي منع اشاعه هسته‌اي و تضمين صلح و ثبات در خاورميانه کمک خواهد کرد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، وانگ افزود که اين توافقنامه علاوه بر آن «به طرف‌هاي گفت‌وگو کمک مي‌کند که انجام تبادلات عادي با ايران را از سر بگيرند و علاوه بر آن زندگي بهتري را براي مردم ايران فراهم خواهد کرد». وزير خارجه چين گفت که اين توافق پس از «يک دهه کار دشوار به ويژه در چند روز آخر، هنگامي که وارد فاز نهايي مذاکرات دشوار شديم» صورت گرفت. وزير امور خارجه چين گفت: ما علاوه بر آن مايليم از طرف‌هاي دخيل در مذاکرات به خاطر نشان دادن انعطاف‌پذيري و عمل‌گرايي قدرداني کنيم.


 مخالفت كرزاي با تصميم لويه جرگه 

 
مهر: رئيس‌جمهوري افغانستان اعلام کرد که پيش از امضاي معاهده امنيتي با آمريکا نيازمند برقراري صلح در افغانستان هستيم.به گزارش خبرگزاري رويترز، حامد کرزاي، رئيس ‌جمهوري افغانستان در اظهارات خود در اختتاميه نشست لويه جرگه گفت: اگر هيچ صلحي در افغانستان برقرار نشود، معاهده امنيتي با آمريکا براي کشور يک اقدام بدفرجام خواهد بود.

وي افزود: صلح و برقراري آن در افغانستان پيش شرط آن براي امضاي معاهده امنيتي با واشنگتن است. آمريکا بايد صلح را در افغانستان برقرار کند و سپس ما اين معاهده را امضا مي‌کنيم.رئيس‌جمهوري افغانستان به جزئيات اشاره‌اي نکرد اما همانطور که پيشتر گفته بود انتخابات آزاد و عادلانه نيازمند تضمين صلح در اين کشوراست.کرزاي تاکيد کرده است که حاضر به امضاي فوري اين معاهده نيست.


 باراک اوباما: توافق ژنو گام نخست و مهمي براي ايران و غرب بود 

 
لحظاتي پس از توافق اتمي ايران با گروه 1+5 در ژنو، باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا در واشنگتن نطقي تلويزيوني ايراد کرد. به گزارش بي‌بي‌سي، اوباما گفت توافق اتمي با ايران يک «گام نخست مهم» براي رفع نگراني هاي جهاني در مورد برنامه اتمي ايران است.رئيس جمهوري آمريکا گفت اين توافق شامل «محدوديت هاي قابل توجه» مي شود و محتمل ترين مسيرهاي ايران به سوي بمب اتمي را قطع مي کند. اين درحالي است كه ايران بارها درمورد صلح آميز بودن فعاليت‌هاي خود اصراركرده است.

باراک اوباما گفت تحريم ها تاثير قابل توجهي بر اقتصاد ايران گذاشت، و با انتخاب رئيس جمهوري جديد ايران در سال جاري ،گشايش جديدي در ديپلماسي پديدار شد.اوباما با يادآوري تماس تلفني خود با حسن روحاني، رئيس جمهوري ايران که براي شرکت در مجمع عمومي سازمان ملل متحد پاييز امسال به نيويورک آمده بود، گفت جان کري وزير امورخارجه نيز چندين بار با وزير امورخارجه ايران صحبت کرده است.باراک اوباما گفت ديپلماسي را به طور فشرده با ايران به صورت «دوجانبه» و همچنين از مسير گروه 1+5 دنبال کرده است.او گفت امروز ديپلماسي مسير جديدي را به سوي جهاني که امنيت بيشتري دارد باز کرد - آينده اي که در آن مي توانيم تاييد کنيم برنامه اتمي ايران صلح آميز است، و اين کشور نمي تواند سلاح اتمي بسازد. رئيس جمهوري آمريکا توافق ژنو را گام اول دانست و گفت با اين حال اين گام دستاوردهاي زيادي دارد. باراک اوباما گفت براي اولين بار در طول دهه گذشته توانستيم پيشروي برنامه اتمي ايران را متوقف کنيم و بخش هايي مهمي از آن را به عقب بازگردانيم.

باراک اوباما با ذکر بخش هايي از موارد توافق ژنو، گفت رويکرد ما در 6 ماه آينده اين است که براي رسيدن به يک راه حل جامع از طريق مذاکره، ايران مثل هر کشور ديگري بايد بتواند به انرژي مسالمت آميز اتمي دسترسي داشته باشد، اما به خاطر کارنامه اي که در نقض تعهداتش داشته، بايد محدوديت هاي سخت تري را در مورد برنامه اتمي اش لحاظ کند که امکان ساخت سلاح اتمي را غير ممکن مي کند.


 يک نکته از هزاران 

 برنامه‌ها و طرح‌هاي مدون دولت‌ها بايد صرفاً در جهت آرامش و ارائه خدمات به مردم كشور باشد. اما بعضاً ديده شده كه طرح‌ها و برنامه‌هاي نيمه تمام و يا در دست احداث دولت براي مردم حاشيه‌ها و مشكلات فراواني را به وجود آورده است. متاسفانه درطي اين چند سال مدام شاهد كلنگ زني‌هاي بي برنامه در طرح‌هاي مختلف عمراني، اقتصادي و رفاهي در استان‌هاي كشور بوديم كه متاسفانه بسياري از آنها به سرانجامي نرسيده و حتي ضررهايي را متوجه مردم آن منطقه ساخته است.

به عنوان مشت نمونه خروارفرودگاه شهررشت يكي از اين طرح‌هاست كه با گذشت 15 سال از زمان احداث آن همچنان زمين‌هايي كه متعلق به مردم بوده و احتمالا براي طرح‌هاي گسترش فرودگاه مدنظر قرار گرفته، تكليفشان مشخص نيست و به مالكان اجازه خريد، فروش و يا ساخت و ساز در اين زمين‌ها داده نمي شود.

اين دست مشكلات فراوان است، لطفا مسولان پيگير مشكلات مردم باشند.


 ميز خبر 

لاوروف: 1+5 حق غني سازي ايران را به رسميت شناخت

وزير امور خارجه روسيه اعلام کرد که گروه 1+5 حق ايران براي غني سازي تحت نظارت کامل آژانس بين المللي را به رسميت شناخته و بعد از گذشت 6 ماه از اجراي توافقات تحريم‌هاي آمريکا و اتحاديه اروپا عليه ايران هم کاهش خواهد يافت.

به گزارش خبرگزاري «نووستي»، "سرگئي لاوروف" وزير امور خارجه روسيه در گفت‌وگو با خبرنگاران در ژنو اعلام کرد: من فکر مي‌کنم که همه طرفين در اين توافق برنده شده باشند. اولا ما بطور اساسي خطر گسترش تسليحات هسته‌اي را که برخي کشورها در مورد آن نگران بودند را بسيار کاهش داديم. اکنون اجتناب از عواملي که مانع از فعاليت آژانس بين المللي انرژي اتمي مي شد، برطرف شده است و ما اطمينان کامل داريم که ايران همکاري لازم را با آژانس خواهد داشت.

وي افزود: ثانيا، ما با تحقق اين توافقات باعث تقويت اعتماد متقابل خواهيم شد که تاکنون چنين اعتمادي وجود نداشت. و ثالثا، اين توافق اين امکان را فراهم مي‌سازد تا به هدفي که جامعه جهاني در سال 2010 آن را اعلام کرد، دست يابيم، يعني ايجاد منطقه عاري از سلاح هسته‌اي در خاورميانه. ضمن اينکه در اين توافقات هيچ کس بازنده نبوده و همه طرف برنده هستند.

وزير امور خارجه روسيه همچنين يادآور شد که کشورهاي ميانجي در گروه 1+5 حق ايران براي استفاده از انرژي اتمي در اهداف صلح آميز را تحت نظارت آژانس بين المللي انرژي اتمي به رسميت شناخته است.

الجزيره: نتانياهو به سراغ تشنج درمنطقه مي‌رود

شبکه الجزيره گفت رئيس کابينه رژيم صهيونيستي ممکن است براي فرو نشاندن خشم خود از توافق ژنو، به سراغ ايجاد تنش در فلسطين يا لبنان برود.

خبرنگار الجزيره در بيت المقدس گفت: اسرائيل طي ماه هاي اخير بارها تهديد کرده بود که همه گزينه ها را براي خود محفوظ مي داند. منظور تل آويو توسل به گزينه نظامي بود اما اسرائيلي ها بهتر از هر کس ديگري مي دانند که اتخاذ هر تصميمي در باره پرونده هسته اي ايران با حجم و وزنه سياسي آن در دست کشورهاي بزرگ مخصوصا آمريکا است و به هيچ وجه براي اسرائيل آسان نيست که حتي دست به يک ريسک نظامي محدود عليه ايران بزند زيرا پيامدهاي وخيم تري به سوي خود او باز مي گردد.

در عين حال ناظران معتقدند نتانياهو براي فرو نشاندن خشم و جبران شکست خود ممکن است به سراغ تشديد تشنج در منطقه برود اما نه لزوما در برخورد با ايران.اين تشنج آفريني ممکن است عليه فلسطيني ها يا حتي عليه مقاومت در لبنان باشد. به هر حال نتانياهو نياز به يک راه خروج از تنگناي خودساخته دارد.

لويه‌جرگه توافقنامه همکاري آمريکا و افغانستان را تاييد کرد

شوراي ريش سفيدان و بزرگان افغانستان موسوم به لويه جرگه امروز با توافقنامه امنيتي همکاري‌هاي آمريکا و افغانستان موافقت کرد.به گزارش بي‌بي‌سي فارسي،به موجب اين توافقنامه هزاران سرباز آمريکايي در خاتمه عمليات نظامي در افغانستان در سال 2014 مي‌توانند در اين کشور بمانند.

اين شورا از حامد کرزاي، رئيس‌جمهور افغانستان خواست تا اين معاهده را ظرف سال جاري ميلادي امضا کند.کرزاي پيش از اين گفته بود که اين معاهده پس از انتخابات رياست‌جمهوري در سال 2014 امضا خواهد شد. با اين حال آمريکايي‌ها تاکيد دارند که تاخير در امضاي اين معاهده "نه عملي و نه ممکن" است.

شوراي لويه جرگه از روز پنجشنبه گذشته تشکيل جلسه داد تا درباره مفاد اين توافقنامه بحث و تصميم گيري شود و سرانجام ديروز (يکشنبه) در آخرين روز نشست، اعضاي لويه جرگه به اين توافقنامه راي دادند.لويه‌جرگه مشورتي کابل اين توافقنامه را با "اکثريت مطلق" تاييد کرد.

واکنش اسراييل به توافق ژنو:

ايران به هرچه مي‌خواست رسيد

اسراييل در نخستين واکنش رسمي خود به توافق اوليه ايران و قدرت هاي جهاني بر سر مساله هسته اي ، اين توافق را توافقي بد دانست که موجب تقويت ايران مي شود.به گزارش عصر ايران به نقل از روزنامه آمريکايي " يو اس اي تودي" دفتر بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي در واکنش به توافق ژنو 3 بين ايران و گروه 1+5 اعلام کرد:" اين توافق تنها سرعت برنامه هسته اي ايران را کم مي کند ولي قابليت ساخت سلاح هسته اي ايران را از بين نمي برد."

در اين بيانيه آمده است:" اين توافقي بد است که آنچه که ايران به آنچه مي خواسته رسيده و به ايران اجازه غني سازي داده شده است."وزير اقتصاد اسراييل نيز در واکنش به نتايج مذاکرات ژنو 3 گفت:" ما از اين توافق نگرانيم ولي کار ديگري از دستمان بر نمي آيد.

با اين حال اين وزيراسراييلي افزود که تل آويو شش ماه فرصت دارد تا با ارايه هشدارهاي لازم جلوي يک توافق نهايي به گفته او بد با ايران را بگيرد.اين مقام اسراييلي افزود:" ما الان شرايط آن کودکي را داريم که به پادشاه لخت در حالي که همه از لباس او تعريف مي کردند گفت لباسي تنش نيست، اين کاري است که ما بايد انجام دهيم."

انگليس: ازطريق ديپلماتيك مي‌توان مشكلات را باايران حل كرد

وزير امور خارجه انگليس توافق هسته‌اي بين ايران و گروه 1+5 را «خبر خوبي براي کل جهان» دانست.

به گزارش اسكاي نيوز، وزير امور خارجه انگليس به دنبال امضاي توافق بين ايران و گروه 1+5 در توييتر خود نوشت: توافقنامه گام اوليه مهم و دلگرم‌کننده‌اي با ايران حاصل شد. برنامه هسته‌اي ايران تا شش ماه به جلو حرکت نمي‌کند و بخش‌هايي از آن عقب رانده مي‌شود.

هيگ در ادامه نوشت: اين توافقنامه نشان مي‌دهد که کار کردن با ايران امکان‌پذير است و مي‌توان از طريق ديپلماسي مشکلات پيچيده را حل کرد. توافق با ايران براي کل جهان از جمله کشورهاي خاورميانه و مردم ايران خوب است. مذاکرات بسيار سخت بود و کار دشوار اجرا و عمل به توافقنامه از فردا آغاز مي‌شود. وزير امور خارجه انگليس علاوه بر آن گفت که اين توافقنامه «لحظه مهمي» بود که ارزش تحقق آن را داشت.


 ميز خبر 

جان کري: ما و ايران ريسک بزرگي انجام داد‌يم

وزير خارجه آمريکا تاکيد کرد: بدون تصميم ايران براي راهگشايي در مذاکرات، به اين توافق نمي‌رسيديم.

به گزارش بولومرگ، جان کري، وزير خارجه آمريکا در کنفرانسي مطبوعاتي در ژنو خاطرنشان کرد: ظريف، وزير خارجه ايران به شدت تلاش کرد و من بابت اين موضوع از او متشکرم. حالا ما بايد به دنيا ثابت کنيم که ادعاي ايران براي صلح آميز بودن برنامه‌هايش صحت دارد.

او با بيان اين که ما به توافقي رسيديم که به موجب آن برنامه هسته‌اي ايران از اين لحظه به طوري که براي کشورهاي منطقه تهديدي تلقي شود، ادامه نخواهد يافت، اضافه کرد: در حقيقت اين اقدام برنامه هسته‌اي ايران را به عقب خواهد برد و اين يعني امنيت براي متحدان ما در منطقه و اسراييل محسوب مي‌شود.

کري گفت: ظريف تاکيد کرده است که برنامه هسته‌اي ايران صلح‌آميز است و در اين راستا به فتواي رهبر ايران اشاره کرده است.وزير خارجه آمريکا افزود: تحريم‌ها به رسيدن ما به اين توافق کمک کرد. اشتباه نکنيد، وضع تحريم‌ها خودش هدف ما نبود. بلکه آن‌ها وسيله‌اي بود براي اين که به ما کمک کند تا به اين مذاکرات برسيم و در نتيجه آن اقدامات امروز به اين توافق رسيديم که براي شش ماه به آن عمل خواهيم کرد.

وي ادامه داد: اين توافق مهم‌ترين بخش‌هاي برنامه هسته‌اي ايران را متوقف مي‌کند. ما به تاسيسات کليدي ايران دسترسي خواهيم داشت. ايران توافق کرده که همه غني‌سازي بالاي 5 درصد را متوقف کند و ذخيره غني‌ شده خود را کاهش دهد. يعني در شش ماه آينده اين ذخيره به صفر خواهد رسيد.

کري در ادامه با اشاره به برخي بندهاي مورد توافق ايران و 1+5 گفت: بر اين اساس ايران ديگر تاسيسات هسته‌اي نخواهد ساخت. سانتريفيوژهاي جديد نخواهد ساخت.

وي تاکيد کرد: ما در فضايي با احترام متقابل آماده‌ايم که همکاري و تلاش کنيم تا اين تهديد از ميان برداشته شود.

خبرنگار روزنامه واشنگتن پست درباره آينده روابط ايران و آمريکا با توجه به رسيدن به اين تفاهم بين ايران و 1+5 پرسيد که کري پاسخ داد: به مدت 35 سال ايران و آمريکا اصلا نمي‌توانستند با هم حرف بزنند و دشمني و عداوتي در ميان ما انباشته شده بود. در اين مدت مي‌توانستيم به هم کمک کنيم و در لحظاتي مثل مسايل افغانستان به هم کمک هم کرديم اما در بسياري موارد هم مشکل داشتيم... خيلي زود است که براي مساله روابط با ايران حرف بزنيم اما گام اول فعلا برنامه هسته‌اي است.

وزير خارجه آمريکا در اين نشست مطبوعاتي گفت: اين کار ناچيزي نبود. هم ما و هم ايران ريسک بزرگي انجام داده‌ايم. وي در ادامه درباره نگراني‌هاي نتانياهو گفت: بين ما و نتانياهو ممکن است درباره تاکتيک‌ها فرقي وجود داشته باشد اما درباره استراتژي هيچ فرقي نيست.

ما نمي‌توانيم ايراني داشته باشيم که همسايگانش را تهديد مي‌کند و اسلحه اتمي دارد. آسان است که ايران ثابت کند برنامه هسته‌اي‌اش صلح‌آميزش است. راکتور آب سنگين اراک هيچ جايگاهي در برنامه اتمي صلح‌آميز ندارد. در طول 6 ماهه آينده ايران ذخيره اتمي 20 درصدش صفر خواهد بود زيرا ما در اين شش ماه روزانه بر برنامه اتمي ايران دسترسي داريم.

وي اضافه کرد: ما براي مردم ايران جايگاه‌هايي باز کرديم که از نظر حقوق بشري به اين کشور کمک کند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW- دبيرخانه

دوازدهمين اجلاس شوراي اجرايي – دانشگاه کويت

کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428هجري قمري/ 2 آپريل 2007

قسمت شصت و شش

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري/2 آپريل 2007 ميلادي

تصميم گيري در مورد موضوع 2.2 از دستور جلسه:

( گزارش مالي دبيرکل ومطالعه وضعيت مالي اتحاديه درسال 2006)

N:FUIW/E.C.12/2007/D.2.2

شوراي اجرايي؛

- در رابطه با ماده (10) II پاراگراف "6" و ماده (11) II پاراگراف"b"، از اساسنامه دانشگاه؛

- درهماهنگي باماده(21)، پاراگراف عملياتي"b" ، از مقررات روش شوراي اجرايي اتحاديه؛

- باز خواني تصميم (FUIW/E.C.11/2006/D.2.2)n: که توسط شوراي اجرايي در اجلاس يازدهم ( دانشگاه شارجه، کشور امارات متحده عربي، 27 تا 29 مي 2006)؛

- با توجه به اينکه اکثريت دانشگاه هاي عضواتحاديه کمک هاي مالي(حق عضويت ) خود را در سال 2006 و سال هاي قبل نپرداخته اند؛

- با ملاحظه آنچه که صورت گرفته است؛

تصميمات زير اتخاذ شد:

1. تصويب گزارش مالي دبيرخانه به گونه اي که درسند ( FUIW/E.C.12/2007/2.2)n: گنجانده شده است.

2. تاييد تصميمات شوراي اجرايي قبلي و قطعنامه هاي مجمع عمومي در رابطه با وضعيت کمک ها وبدهي هاي عقب افتاده، همچنين روش هاي تاکيد بر استقرار.

3. تشکر از دانشگاه هاي عضو که کمک هاي خود را براي سال 2006 پرداخت کرده اند و الزام به ساير دانشگاه ها براي اقدام به پرداخت کمک هاي مالي و پرداخت بدهي هاي عقب مانده.

4. تقدير از تلاش هاي بعمل آمده توسط دبيرکل براي تشديد تماس ها با دانشگاه هاي عضو به منظور پرداخت بدهي هاي ايشان وتشکراز او براي پياده کردن بدون اشکال تصميمات متوالي مناسب شوراي اجرايي.

5. قراردادن اين موضوع در دستور کار اجلاس آينده شوراي اجرايي.

6. موافقت با تقديم اين گزارش به چهارمين مجمع عمومي اتحاديه و پيشنهاد تصويب آن.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي