جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/03/07 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2492


کوتاه و خواندني


تعرفه 60 درصدي واردات گوشي تلفن همراه توسط کميسيون ماده يک تصويب و ابلاغ شد

پس از چند ماه انتظار براي دريافت دفترچه
روستائيان دفترچه بيمه خدمات درماني روستايي را گران قيمت و بي خاصيت مي دانند


آيين نامه پرداخت تسهيلات خريد مسکن کوچک به کارمندان تصويب شد


وزير نفت:طرح پيشنهادي بنزين به زودي تقديم مي شود


بازار سکه و ارز


افزايش 13/9 واحدي شاخص هاي بورس


 کوتاه و خواندني 


بررسي افزايش قيمت نان در شوراي اقتصاد 
  
وزير بازرگاني گفت: در جلسه آينده شوراي اقتصاد موضوع افزايش قيمت نان بررسي و تصميم گيري خواهد شد.
سيدمسعود ميرکاظمي با اشاره به قيمت نان گفت: پنج درصد از قيمت نان را آرد تشکيل مي دهد و افزايش قيمت نان ناشي از عوامل ديگري مانند هزينه  کارگر، آب و برق و ديگر عوامل توليد است.وزير بازرگاني با بيان اينکه سرانه مصرف نان در ايران 169 کيلوگرم است گفت: ايران در اين زمينه رتبه نخست جهان و ژاپن رتبه آخر را دارد.ميرکاظمي در ادامه به افزايش توليد شکر در کشور اشاره کرد و افزود: توليد شکر به يک ميليون و 200 هزار تن افزايش يافته است که 50 درصد آن در مجتمع هاي توليد نيشکر و 50 درصد ديگر در کارخانه هاي چغندرقند توليد مي شود.
مصرف شکر، سالانه يک ميليون و 800 هزارتن است که حدود 600 هزار تن آن وارد مي شود.
 
روزانه 3 ليتر بنزين يارانه اي براي  هر خودرو

 به منظور جلوگيري از مصرف بيش از حد بنزين در کشور بايد روزانه براي هر خودرو 3 ليتر بنزين يارانه اي در نظر گرفته شود.
مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: هر خودرو در ايران به طور متوسط 13 ليتر در روز بنزين مصرف مي کند که اين ميزان در اروپا 2 و در آمريکا 4 ليتر است.وي تصريح کرد: براي واردات هر تن بنزين 750 دلار پرداخت مي شود.اين مقام مسئول تصريح کرد: هم اکنون 80 درصد يارانه تخصيصي بنزين از آن 20 درصد مرفه و ثروتمند کشور مي شود و 20 درصد اين يارانه در اختيار 80 درصد ديگر قرار مي گيرد.ترکان با بيان اينکه استفاده از يارانه حق مسلم طبقه محروم و فقير جامعه است گفت بايد با قيمت گذاري مناسب از هدر رفتن سرمايه کشور جلوگيري و منابع اعتباري صرف امور مهمي از جمله فقر زدايي و اشتغال زايي شود.
 
ايران اير چهار ميليون مسافر را در مسيرهاي داخلي جابه جا مي کند

مديرکل روابط عمومي شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران (هما) جابه جايي بيش از چهار ميليون و 500 هزار مسافر در مسيرهاي داخلي را از برنامه هاي اين شرکت در سال جاري، عنوان کرد.
مالک برزگر صديق، افزود: شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران در سال جاري همچنين جابه جايي حدود 2 ميليون مسافر را در مسيرهاي بين المللي در دستور کار خود قرار داده است. به گفته وي، نقل و انتقال 500 هزار زاير حج عمره و 94 هزار زاير حج تمتع از جمله برنامه هاي اين شرکت در مسيرهاي بين المللي "ايران اير" در سال جاري است.
برزگر با تشريح برنامه هاي "ايران اير" در سال 85 تاکيد کرد: حمل بيش از 16 هزار تن بار در مسيرهاي داخلي و 29 هزار تن در مسيرهاي بين المللي از ديگر برنامه هاي اين شرکت در سال جاري مي باشد. مديرکل روابط عمومي شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران با اشاره به نياز ايران اير به هواپيماهاي جديد، افزود: تقويت ناوگان هوايي "هما" در سال جاري به عنوان شرکت حامل پرچم به طور جدي مورد توجه است. برزگر سپس به بهره برداري از ساختمان جديد "کيترينگ " و آشيانه فرودگاه امام خميني (ره) در سال جاري اشاره کرد و گفت: امسال ساختمان کنترل پرواز ايران اير در اين فرودگاه به بهره برداري مي رسد.

 


تذکر 10 نماينده به وزير رفاه
 
10 نماينده مجلس شوراي اسلامي به وزير رفاه و تامين اجتماعي براي پيشگيري از دولتي شدن موسسه هاي خيريه مردمي تذکر دادند.استکي، رهبر، فولادگر، حيدرپور، شافعي، آرين منش، ناصري، حسيني دولت آبادي، طباطبايي نژاد و نجابت از وزير رفاه و تامين اجتماعي خواستند تا خانه خيرين با توجه به اساسنامه پيشنهادي سازمان بهزيستي تشکيل شود.


 تعرفه 60 درصدي واردات گوشي تلفن همراه توسط کميسيون ماده يک تصويب و ابلاغ شد 

کميسيون ماده يک تعرفه 60 درصدي واردات گوشي تلفن همراه را تصويب و به دستگاه هاي اجرايي ابلاغ کرد.
به گزارش فارس، کميسيون ماده يک مصوبه خود را در تاريخ دوم ارديبهشت ماه به دستگاه هاي اجرايي همچون وزارت بازرگاني، گمرک و وزارت صنايع ابلاغ کرده است. بنابراين گزارش، از اين پس گوشي تلفن همراه به شماره تعرفه 85252040 و به ميزان 60 درصد وارد کشور خواهد شد. بر اساس اين گزارش، پيش از اين با توجه به مصوبه مجلس دولت مکلف شده بود تا متوسط تعرفه واردات را از 10 به 16 درصد افزايش دهد. لذا با توجه به اينکه تعرفه برخي کالاهاي استراتژيک همچون فولاد و محصولات زيرمجموعه آن، ميوه و برخي مايحتاج ضروري مردم در ابتداي سال به صفر درصد رسيد به نظر مي رسد افزايش تعرفه واردات گوشي تلفن همراه از 4 به 60 درصد در جهت جبران کاهش درآمدهاي حاصل از واردات کالاهاي يادشده صورت گرفته است.
 


  پس از چند ماه انتظار براي دريافت دفترچه
 روستائيان دفترچه بيمه خدمات درماني روستايي را گران قيمت و بي خاصيت مي دانند  

جمعي از روستائيان اطراف ورامين مي گويند، دفترچه بيمه خدمات درماني روستايي را به قيمت 3000 تومان و پس از 6 تا 9 ماه دريافت کرده اند ولي اين دفترچه ها کارايي لازم را براي آنها ندارد.
جمعي از اهالي روستاهاي اطراف ورامين از اين که دفترچه بيمه خدمات درماني 6 تا 9 ماه پس از واريز کردن 3000 تومان به ازاي هرنفر به دستشان رسيده است، ولي پس از مراجعه به بيمارستان ها و مراکز درماني، خدمات درماني مناسب دريافت نکرده اند، گله مندند.
حبيب الله نصيري ساکن روستاي قوئينک زهري که به شغل نانوايي مشغول است، با نشان دادن دفتر بيمه خدمات درماني روستايي اش، مي گويد: براي 5 دفترچه خانواده 5 نفري ام 15 هزار تومان در سال گذشته پرداخت کردم و بعد از گذشت 10 ماه دفترچه دريافت شد.
اين نانواي روستايي قوئينک زهري گفت: براي مداوا به بيمارستان شهيد مفتح و 15 خرداد ورامين مراجعه کرديم، ولي دفترچه را قبول نکردند، بنابراين تعرفه آزاد 3 هزار توماني تهيه  کرديم.
امير وزيري ساکن ديگر روستاي قوئينک زهري مي گويد داراي خانواده  10 نفري هستم که به شغل کشاورزي مشغولم. خانه بهداشت سرگل به ازاي هر نفر 3 هزار تومان و در مجموع 30 هزار تومان براي صدور دفترچه از من دريافت کرده است که هنوز هم دفترچه بيمه خدمات درمان روستايي را دريافت نکرده ام.
اين روستايي کشاورز گفت: دولت بايد به وضع مردم رسيدگي کند تا به شهرها مهاجرت نکنند، در حال حاضر شغل کشاورزي صرف نمي کند، زيرا گندم و جو را به سيلو تحويل مي دهيم پول آن را دو سه ماه بعد دريافت مي کنيم.
جمشيد خاني ساکن ديگر اين روستا گفت: قيمت هر دفترچه بيمه خدمات درماني را 2800 تومان نوشته اند، ولي مامور بهداشت به بهانه طي کردن مسير 500 متري تا روستاي قوئينک زهري، از هر نفر 3000 تومان با احتساب کرايه 200 تومان به ازاي هر نفر دريافت مي کند. خاني گفت: جمعيت روستاي قوئينک زهري حدود 500 نفر است که مامور بهداشت در يک روز حدود 100 هزار تومان بابت طي مسافت 500 متر از مردم گرفته است.
مرتضي ميرزايي ساکن روستاي سرگل از توابع ورامين نيز گفت: پدرش نظامي است، ولي خود براي بيمه روستايي 2800 تومان پرداخت کرده و پس از 9 تا 10 ماه دفترچه را دريافت کرده است. ميرزايي که جوان 24 ساله اي است به شغل کشاورزي مشغول است و گندم، جو، گوجه، بادمجان مي کارد.
وي از دست دلالان نالان است و مي گويد محصول برداشت شده را به بازار ميوه و تره بار 13 آبان مي برد که در آنجا مجبور است به دليل خريد نقدي به قيمت ارزان تر به دلالان بفروشد.
حسين ميرزايي نيز براي دريافت دفترچه بيمه خدمات درماني روستايي مبلغ 3 هزار تومان واريز کرده است و پس از 9 ماه دفترچه دريافت کرده است، ولي بيمارستان مفتح ورامين آن دفترچه را نمي پذيرد.
محمد ميرزايي ساکن روستاي سرگل داراي خانواده 5 نفره  است که شش ماه پس از واريز 15 هزار تومان، دفترچه بيمه خدمات درماني روستايي را دريافت کرده است و به بيمارستان 15 خرداد و شهيد مفتح مراجعه کرده، ولي مجبور شده تعرفه شخصي تهيه کند.
وي گفت: بيمارستان مي گويد براي پذيرش دفترچه روستايي بايد خانه بهداشت کهنه گل دوباره مهر بزند و ارجاع کند، ولي اين خانه بهداشت از ساعت 8 تا 14 باز است.
اين کشاورز روستاي سرگل گفت: کسي که بعدازظهر يا شب مريض مي شود بايد صبر کند تا فردا صبح خانه بهداشت باز شده و دفترچه بيمه خدمات درماني خود را براي مهر زدن به آنجا ببرد، سپس به بيمارستان مراجعه کند.


  آيين نامه پرداخت تسهيلات خريد مسکن کوچک به کارمندان تصويب شد 

هيات وزيران آيين نامه پرداخت تسهيلات خريد مسکن کوچک به کارمندان و کارگران کم درآمد را تصويب کرد.
به گزارش روابط عمومي وزارت امور اقتصادي و دارايي، بنا بر مصوبه هيات وزيران، اين تسهيلات از سوي بانک مسکن و در محدوده جغرافيايي شهرهاي کشور به کارگران و کارمندان کم درآمد شاغل و بازنشسته تحت پوشش صندوق هاي تامين اجتماعي و بازنشستگي کشوري و لشگري و صندوق هاي خاص تا پايان برنامه چهارم قابل پرداخت است.
براساس اين مصوبه، تسهيلات مذکور تنها براي مسکن نوساز و دست اولي که به لحاظ ساخت، زيربناي مفيد آن با تعاريف موضوع الگوي مسکن وزارت مسکن و شهرسازي منطبق باشد، قابل پرداخت خواهد بود. کارگران و کارمندان مشمول اين طرح بايد متاهل يا سرپرست خانوار بوده و تاکنون زمين يا مسکن دولتي دريافت نکرده باشند و حقوق و مزاياي آنان از دو برابر حداقل حقوق ومزاياي قانون کار و نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت بيشتر نباشد. متقاضيان بايد نسبت به افتتاح حساب پس انداز ويژه با حداقل موجودي سه ميليون ريال نزد بانک مسکن اقدام کنند. هيات وزيران در مصوبه خود اولويت استفاده از تسهيلات يادشده را براي ايثارگران قايل شده است. مصوبه هيات وزيران، ميزان تسهيلات پرداختي را معادل 50 برابر حقوق و دستمزد متقاضي و حداکثر معادل يکصد ميليون ريال براي هر واحد مسکوني در مرحله نخست اعلام کرده است. اين مبلغ در سال هاي بعد متناسب با نرخ تورم افزايش مي يابد.
در اين مصوبه آمده است: دارندگان حساب هاي صندوق پس انداز مسکن نزد بانک مسکن در شرايط مساوي و نيز متقاضيان خريد واحدهاي مسکوني واقع در بافت هاي فرسوده شهري و شهرهاي جديد نسبت به ساير متقاضيان از اولويت برخوردار هستند. مدت زمان بازپرداخت اقساط وام 15 سال است و به صورت پلکاني تقسيط خواهد مي شود.


  وزير نفت:طرح پيشنهادي بنزين به زودي تقديم مي شود  

سيدکاظم وزيري هامانه با بيان اينکه وزارت نفت مکلف است در خردادماه پيشنهاد خود را در مورد تامين و توزيع بنزين به دولت ارائه کند گفت: اين طرح به زودي تقديم مي شود.
وزيري هامانه افزود: به عنوان عضوي از دولت مجري تصميم دولت خواهم بود و با توجه به سياست هاي دولت و نيز محدوديت هايي که در زمينه واردات بنزين داريم در پي راه حلي هستيم که کمترين فشار بر مردم وارد شود.
وزير نفت همچنين در خصوص بورس نفت تصريح کرد: اساسنامه بورس نفت سه هفته قبل به شوراي عالي بورس ارائه شد اما چون اين اساسنامه و ديگر ضوابط تعيين شده براساس قوانين قبلي بود قرار شد اساسنامه بورس نفت را بر اساس قانون جديد تنظيم کنيم که در دست تهيه است.
وزيري هامانه با تاکيد بر راه اندازي بورس نفت گفت: به اين منظور محلي در جزيره کيش تهيه شده است و در حال تجهيز آن هستيم اما زمان دقيق عملياتي شدن آن و آغاز معاملات، به شرايط و نحوه تصميم گيري شوراي عالي بورس در مورد اساسنامه جديد بستگي دارد.
وزيري هامانه درباره اختصاص مبلغ 2 در هزار حاصل از درآمد واحدهاي توليدي صنعت نفت و گاز به مناطقي که اين واحدها در آن قرار دارند نيز گفت: اين مصوبه چند سالي است که اجرا مي شود و وزارت نفت فقط در خصوص محاسبه و ابلاغ آن به سازمان مديريت و برنامه ريزي و واريز اين ميزان از درآمد به خزانه کشور وظيفه دارد و تخصيص بودجه به استان ها براي اجراي امور عمراني وظيفه ما نيست.


 بازار سکه و ارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                                                                14430  تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                                           169000 تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                                                      147000 تومان
                                                                                     
نيم سکه بهار آزادي                                                                                                                                        75000  تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                                                                           38000تومان
 
دلا ر                                                                                                                                                                                                  917  تومان
 
يورو                                                                                                                                                                                                         1175  تومان


 افزايش 13/9 واحدي شاخص هاي بورس  

 طي مبادلات روز  شنبه بورس، شاخص کل با 13/9 واحد افزايش به 9516 رسيد.  

 


قند قهستان                      03.27             270                         269,1  
جام دارو                         92.16           679                       692,4 
تولي پرس                           9  9.1                133                         829,6 
پارس خودرو                           99.1                  37                          892,1  
فولاد کاويان                      97.1                   41                            117,2
نورد و لوله اهواز                   68.1                  10                                605  
توليد سموم علف کش                 48.1                137                         425,9  
داده پردازي ايران                   4.1                      62                           497,4 
داروسازي کوثر                     21.1                   38                           166,3  
باما                              13.1                  146                        107,13  
پتروشيمي اصفهان                     1.1                        62                             683,5 
ايران خودروديزل                     57.0                  21                              731,3  
بهنوش ايران                      54.0                   46                            542,8  
نورد آلومينيوم                      14.0                      6                                310,4 
سايپا                             14.0                      6                                192,4
داروسازي زهراوي                   1.0                           10                             179,10
ايران خودرو                       09.0-                  3-                           223,3 
نفت بهران                        1.0-                       14-                       214,14
بانک پارسيان                     46.0-                 7-                           499,1 
حمل و نقل توکا                      52.0-               17-                       281,3 
بانک کارآفرين                        77.0-              17-                       186,2 
زامياد                          29.38-   3435-                 535,5


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
تست