جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/09/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4585


شفيعي: خروج 200هزار خودرو فرسوده تا پايان سال
خروج 1.4 ميليون خودرو فرسوده طي 8 سال
رشد خزنده HIV
ايدز در زنان در سايه داروهاي لاغري آرايشگاه‌ها


بدانيم


خبر


 شفيعي: خروج 200هزار خودرو فرسوده تا پايان سال 
 خروج 1.4 ميليون خودرو فرسوده طي 8 سال

رييس ستاد حمل و نقل و مديريت مصرف سوخت کشور گفت: با تصويب افزايش مشوق‌هاي طرح از رده خارج کردن خودروهاي فرسوده توسط دولت و افزايش مراجعات مردم پيش‌بيني مي‌کنيم که تا پايان سال 200 هزار خودروي فرسوده از دره
خارج شوند.به گزارش ايسنا، شفيعي افزود: طي هشت سال گذشته نزديک به يک ميليون و 400 هزار خودروي فرسوده را از رده خارج کرده‌ايم و مي‌توان گفت که بسيار خوب عمل کرده‌ايم.وي ادامه داد: همچنين وجود 70 هزار خودروي فرسوده نسبت به تردد پنج ميليون خودرو در شهر تهران مي‌توان گفت که در اين مدت محدود که طرح اسقاط خودروهاي فرسوده عملياتي شده دستاوردهاي بسيار خوبي داشته‌ايم که حتي در مجامع بين المللي نيز مورد تقدير و توجه قرار گرفته است.

رييس ستاد حمل و نقل و مديريت مصرف سوخت کشور تصريح کرد: اگرچه که در اين زمينه بسيار خوب عمل کرده‌ايم اما از آنجا که طي دو سال اخير به دليل افزايش ناگهاني قيمت خودرو طرح رو به کاهش بوده عقب ماندگي زيادي در اين خصوص داريم.

اما با تصويب طرح از رده خارج کردن خودروهاي فرسوده توسط دولت يازدهم مي‌توانيم رکورد از رده خارج کردن خودروهاي فرسوده را بشکنيم.شفيعي تاکيد کرد: مساله ديگري که بايد به آن توجه کرد خودروهايي است که در شهر تردد مي‌کنند که استاندارد آنها و سوخت مصرفي‌شان بسيار پايين است.وي ادامه داد: متاسفانه با و جود آنکه خودروسازان و وزارت نفت براي ارتقاي استاندارد خودرو و نفت تعهدات بسياري داده‌اند اين اقدامات عملياتي نشده است.شفيعي تاکيد کرد: هميشه علت ثانويه را بدون توجه به علت ريشه‌اي بررسي کرده‌ايم که و هيچگاه در نظر نگرفته‌ايم که چرا بايد اين حجم خودرو در سطح خيابان‌ها تردد کنند.


 رشد خزنده HIV
 ايدز در زنان در سايه داروهاي لاغري آرايشگاه‌ها 

رييس اداره ايدز وزارت بهداشت نسبت به تبليغات برخي داروها به بهانه‌هايي همچون لاغري، افزايش تمرکز، اعتماد به نفس و ... هشدار داد و گفت: اين داروها که به صورت غيرمجاز در آرايشگاه‌ها، سالن‌هاي بدنسازي و ... تبليغ مي‌شوند، حاوي آمفتامين بوده و فرد را در معرض خطر رفتارهاي جنسي پرخطر قرار مي‌دهد.

دکتر عباس صداقت در گفت‌وگو با ايسنا، نسبت به داروهاي لاغري و تناسب اندام تبليغي در شبکه‌هاي غيرمجاز و سالن‌هاي زيبايي و بدنسازي هشدار داد و گفت: جوان‌ها مخصوصا خانم‌ها بايد مراقب باشند؛ چرا که بسياري از داروهاي زيبايي و لاغري غيراستاندارد ارايه شده در آرايشگاه‌ها و ... حاوي مواد آمفتامين بوده و نقش مواد محرک و روانگردان را بازي مي‌کنند.

وي در اين باره ادامه داد: عارضه مهم اين مواد آن است که مي‌تواند براحتي افراد را در معرض رفتارهاي پرخطر و به دنبال آن، HIV/ايدز قرار دهد.

صداقت در عين حال افزايش ابتلاي زنان از طريق ارتباطات جنسي محافظت نشده را مورد هشدار قرار داد و گفت: مصرف مواد محرک به اشکال و بهانه‌هاي مختلف مخصوصا ميان جوانان و زنان رواج يافته است. اين مواد بيشتر مي‌تواند در آرايشگاه‌ها به بهانه‌هاي لاغري و تناسب اندام، در دانشجويان به بهانه افزايش تمرکز، در جوانان به بهانه افزايش اعتماد به نفس و قدرت مذاکره و به بهانه‌هاي مختلف در ديگر گروه‌هاي سني ارايه مي‌شود.

وي گفت: متاسفانه ممکن است اين مواد در جمع‌هاي گروهي و نشست‌هاي جمعي جوانان با تبليغ زياد ارايه شود که يکي از عوارض آن افزايش کاذب مبادرت به رفتارهاي جنسي است. به اين ترتيب قدرت تصميم گيري از فرد زايل مي‌شود و فرد به راحتي در معرض رفتارهاي پرخطر قرار مي‌گيرد.

رييس اداره ايدز وزارت بهداشت، در پايان گفت: در حال حاضر مراکز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري در سراسر کشور فعالند و وزارت بهداشت نهايت تلاش خود را انجام داده که دسترسي به مشاوره و آزمايش اچ آي وي را فراهم کند. افراد مي‌توانند از طريق مراکز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري به صورت حضوري يا تلفني سئوالات خود را مطرح و خدمات را به صورت کاملا رايگان و محرمانه دريافت کنند. شماره تلفن اين مراکز به 118 شهرستان‌ها اعلام شده و افراد مي‌توانند از اين طريق با اين مراکز ارتباط برقرار کنند.


 بدانيم 

 جزئيات تامين واکسن فلج اطفال در کشور

رئيس مرکز مديريت بيماريهاي واگير وزارت بهداشت، آخرين وضعيت تامين واکسن خوراکي فلج اطفال در کشور را تشريح کرد.دکتر محمدمهدي گويا در گفتگو با مهر اظهارداشت: خوشبختانه به نظر مي رسد که مشکل واکسن فلج اطفال دارد حل مي شود. موسسه رازي، مقداري واکسن توليد کرده که منتظر هستيم به محض اينکه سارمان غذا و دارو تاييديه آن را صادر کند، مورد استفاده قرار دهيم. وي در ارتباط با واردات واکسن فلج اطفال نيز گفت: خريد اين واکسن از منابع خارجي هم در دست اقدام است و به نظر مي رسد اينطوري که قول داده اند تا آخر هفته وارد کشور شود.

گويا در پاسخ به اين سئوال که واکسن فلج توسط کدام دستگاه و سازمان وارد مي شود، افزود: براي تامين واکسن فلج اطفال از منابع مختلف اقدام شده که هلال احمر يکي از آنهاست.وي با اعلام اينکه ظرف يکي دو هفته آينده وضعيت تامين واکسن فلج اطفال در کشور بهتر خواهد شد، گفت: من فکر مي کنم با واردات و تامين واکسن فلج اطفال، شرايط به حالت عادي باز گردد.

اين در حالي است که دکتر رسول ديناروند معاون وزير و رئيس سازمان غذا، از نياز کشور به 18 ميليون دوز واکسن خوراکي فلج اطفال خبر داده و گفته بود که 3 ميليون دوز از اين واکسن ظرف دو هفته آينده وارد مي شود. البته اين موضوع را دکتر سيدحسام الدين مدني مديرعامل سازمان تدارکات پزشکي هلال احمر نيز عنوان داشته و گفته بود که 3 ميليون دوز واکسن فلج اطفال از طريق اين سازمان وارد کشور مي شود. گويا ادامه داد: بخش ديگر واکسن آنفلوانزا نيز توسط بخش خصوصي توزيع مي شود که مردم مي توانند با مراجعه به پزشک و تهيه نسخه ، مي توانند واکسن را تهيه کنند.

فروش مخدر کروکوديل در جنوب شهر

استفاده از تينر و بنزين در ساخت مواد

يک آسيب شناس اجتماعي از ورود مخدر کروکوديل به کشور خبر داد و گفت: اين مخدر با استفاده از بنزين، تينر و فسفر تهيه مي شود.دکتر مجيد ابهري در گفتگو با مهر گفت: بعد از مبارزه بي امان پليس با مواد مخدر صنعتي از جمله شيشه، مافياي مواد مخدر براي رسيدن به اهداف شوم خود يعني آلوده سازي جوانان، مواد مخدر جديد را با اسامي غلط انداز وارد بازار کرد. اين در حالي است که ريشه همه موادها يکي بوده و صرفاً تفاوتهاي ظاهري مختصري دارند.

وي ادامه داد: در حال حاضر با توجه به شناسايي بيشتر مواد مخدر توسط پليس و جمع آوري آنها اين بار ناتوي اجتماعي قصد دارد مخدر کروکوديل را به جاي کراک وارد بازار کند. به گفته اين آسيب شناس اجتماعي، ماده مخدر کروکوديل به علت کم شدن کراک از کشور روسيه وارد مي شود در حالي که بيش از يک ميليون روس معتاد به اين مواد هستند. ابهري افزود: ماده مخدر کروکوديل از مخلوط کردن ماده بسومورفين با تينر، فسفر و در مواردي افزودن بنزين تهيه مي شود مصرف اين مخدر زخمهايي به عمق دو سانتيمتر را همراه با عفوت در بدن ايجاد مي کند. ضمن اينکه به علت وجود تينر و بنزين درجه گيج کنندگي اين مخدر بسيار بالا است و به دليل وجود اسيد فسفريک زخم هايي در بدن به وجود مي آيد.

وي از جوانان خواست در مقابل اين مخدر هوشيار باشند و در صورت مشاهده به وظيفه اجتماعي شان عمل کنند. همچنين ماموران پليس بايد با همان شدتي که با مخدر شيشه و کراک مبارزه مي کنند جلوي ورود اين مخدر را بگيرند.اين آسيب شناس اجتماعي تاکيد کرد: اين مواد در حال حاضر تنها در جنوب تهران و محلاتي همچون هرندي و دروازه غار فروخته مي شود و اطلاع رساني به موقع موجب پيشگيري مي شود.


 خبر 

 رئيس سازمان امداد و نجات هلال احمر:

20 اردوگاه اسکان براي زلزله زدگان برازجان ايجاد شد

رئيس سازمان امداد و نجات هلال احمر از برپايي 700 چادر در 20 اردوگاه اسکان براي زلزله زدگان منطقه دشتستان در نزديکي برازجان در استان بوشهر خبر داد.

به گزارش فارس، محمود مظفر با اعلام اين خبر گفت: علاوه بر ايجاد اسکان موقت براي زلزله زدگان روستاهاي اطراف برازجان در استان بوشهر 3 هزار بسته غذايي نيز بين آنان توزيع شده است و دو فروند بالگرد امدادي نيز از استانهاي خوزستان و فارس در منطقه مستقر شده و مشغول خدمات رساني به آسيب ديدگان است. وي گفت:‌ آمار هلال احمر نيز نشان مي‌دهد که زلزله عصر پنجشنبه منطقه دشتستان در ‌استان بوشهر که به بزرگاي 5.8 ريشتر رخ داد، 7 کشته داشته که 4 نفر آنها در برازجان و 3 نفر در روستاي ده قائد بوده است.

افزايش آمار فوت تهرانيها در روزهاي آلودگي هوا

مديرعامل سازمان بهشت زهرا (س)، از افزايش آمار مرگ و مير در تهران در روزهاي آلودگي هوا خبر داد.

به گزارش مهر، اکبر توکلي گفت: تعداد اموات در زمان آلودگي هوا افزايش مي يابد اما اين که اين تعداد واقعا چقدر به مساله آلوده بودن هوا ارتباط دارد بايد توسط ارگان هاي ذي ربط و به صورت علمي بررسي شود.

کسب رتبه برتر وامتياز 100درصدي درحوزه آموزش وجلب مشارکت هاي شهروندي

سامانه 137 منطقه 13 توانست رتبه برتر وامتياز 100درصدي شش ماهه اول سال‌جاري را درحوزه آموزش وجلب مشارکت هاي شهروندي کسب کند. استرابي ، مسئول سامانه 137 منطقه 13 گفت: باتوجه به نامه 969923-10/111مورخ 4/9/92واصله ازسوي سازمان بازرسي شهرداري تهران ،سامانه 137منطقه 13درشش ماهه اول سالجاري باجديت وتلاش مستمر همکاران شاغل دراين سامانه در حوزه آموزش وجلب مشارکت هاي شهروندي توانسته است رتبه برتر وامتياز 100درصدي را به خود اختصاص دهد. استرابي با اشاره به شاخص هاي ارزيابي حوزه آموزش ومشارکت شهروندي تصريح کرد: اين موارد شامل آموزش 137درمدارس مختلف تحصيلي،برگزاري کارگاههاي آموزشي 137درسراهاي محلات،جذب 137يار،آموزش 137ويژه اصناف،آموزش 137ويژه زنان خانه دار،تهيه وتوزيع اقلام وکتابچه آموزشي،تبليغات محيطي،اجراي برنامه هاي نمايشي137 است.

راه اندازي دبيرخانه هاي جشنواره مشکات در محلات منطقه 10 تهران

همزمان با اجراي جشنواره مشکات ، دبيرخانه هاي اين جشنوره در محلات 10 گانه راه اندازي شد . به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 10 ، دبيرخانه هاي محلي جشنواره مشکات با هدف سهولت در اجراي بهينه اين طرح و اجراي ضوابط ، ثبت نام و جمع آوري و صيانت از آثار شرکت کنندگان در سطح محلات 10 گانه راه اندازي شد و شرکت در جلسات آموزشي و توجيهي در زمينه تبليغات محله‌اي، فراخوان،جمع‌آوري و طبقه بندي آثار جشنواره ، تأمين امکانات و فضاي مورد نياز براي فعاليت دبيرخانه ، اطلاع رساني محله‌اي ، ثبت و ارائه اطلاعات و آمار ادواري آثار و شرکت کنندگان جشنواره و ارسال فايل تکميلي به ستاد منطقه‌اي از جمله مهم ترين اقدامات اين دبير خانه ها است .


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي