جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/09/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4585


جزئيات دو بسته ويژه کالايي خانوارها تا شب عيد


مصوبه دورکاري لغو مي‌شود


افزايش سرعت اينترنت تا سال آينده


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 جزئيات دو بسته ويژه کالايي خانوارها تا شب عيد 

معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور با اعلام جزئيات دو بسته ويژه کالايي متشکل از کالاها و مواد غذايي خانوارها که تا شب عيد در دو مرحله توزيع خواهد شد، قيمت فعلي نرخ ارز در بازار آزاد را غيرواقعي دانست و گفت: دولت به شدت با افزايش غيرمنطقي قيمت‌ها مقابله کرده است.به گزارش آفرينش به نقل از واحد مركزي خبر، محمدباقر نوبخت گفت: آنچه در مرحله دوم پرداخت يارانه ها و يا در استمرار مرحله اول، در سال 1393 قرار است انجام شود، قطعا از شيوه فعلي بهتر خواهد بود و آثار سوء آن در اقتصاد به مراتب کمتر خواهد شد.

معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور تاکيد کرد: تا پايان سال که حدود 3 ماه وقت داريم دولت تصميم گرفت، دو بسته کالايي را که عمدتا کالاها و مايحتاج زندگي و غذايي خانوارها است، تدارک ببيند و اين بسته را در دو مرحله توزيع کند.معاون رئيس جمهور بيان داشت: براساس ماموريت معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهوري، منابع لازم ريالي براي دو بسته از کالاها و مايحتاج غذايي مردم تامين شده و تا پايان سال در طيفي وسيعي توزيع خواهد شد.

وي با اشاره به نرخ مبادله اي 2477 توماني ارز و قيمت بازار آزاد و جايگاه واقعي آن، گفت: قيمت بازار آزاد غيرواقعي است و بايد خودش را متعادل کند. نوبخت در ادامه بر لزوم نزديکي قيمت ارز مبادله اي و آزاد تاکيد کرد و گفت: دولت تلاش به همسان سازي و تعادل سازي بازار دارد و آينده اقتصادي روشني را براي سال آينده پيش بيني مي کنيم.وي با اشاره به اينکه نرخ تورم نقطه به نقطه از شهريور کاهش داشته است، اظهارداشت: تلاش مي کنيم تورم را کاهش دهيم و به همين منظور تمهيدات لازم در بودجه سال 93 انديشيده شده است. نوبخت پيش بيني کرد تورم تا پايان سال 93 تا 25 درصد کاهش يابد و نرخ رشد اقتصادي تا 3 درصد رشد داشته باشد.


 مصوبه دورکاري لغو مي‌شود 

مصوبه دورکاري که از هفتم مهرماه سال 89 توسط دولت دهم مصوب و در دستگاه هاي دولتي به اجرا گذاشته شده بود، لغو مي‌شود.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي هيات دولت،محمدباقر نوبخت معاون رئيس جمهور در نامه اي خطاب به اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور نتايج بررسي و آسيب شناسي اين طرح از زمان اجرا تاکنون را اعلام کرده است.

در بخشي از اين نامه آمده است که،هماهنگونه که استحضار داريد وزيران عضو کميسيون امور احتماعي و دولت الکترونيک دولت وقت با هدف بهره وري، انعطاف پذيري و کاهش حجم رفت و آمد کارمندان دولت، آئين نامه دورکاري را تصويب و ابلاغ نمودند. اما تاييد مي فرمايند که استقرار نظام دورکاري مستلزم تعيين مشاغل داراي شرايط دورکاري، تعريف دقيق کار بر اساس استانداردها و شاخص هاي مربوط و امکان ارزيابي و ارزش گذاري خروجي ها و بازده کار بر اساس شاخص هاي عيني مي باشد و نمي توان بدون فراهم ساخت شرايط لازم از ابعاد مختلف، نظام دورکاري را در دستگاه هاي اجرايي استقرار بخشيده و به هدف‌هاي مورد نظر دست يافت. آئين نامه فوق الذکر صرفا به لحاظ برون رفت از شرايط اضطرار و آلودگي شديد هواي تهران با فوريت و بدون بررسي کارشناسي لازم در اين معاونت ابلاغ گرديده است و دستگاه‌هاي اجرايي نيز بدون آمادگي و فراهم بودن شرايط و زيرساخت‌هاي لازم و بر حسب تکليف تعيين شده مبادرت به اجراي اضطراري مفاد تصويب نامه نمودند.

در نتيجه به دليل ايجاد تبعيض ميان کارکنان و کاهش انگيزه کارکنان غير دورکار و نگراني کارکنان دورکار از امنيت شغلي شان و در مجموع کاهش محسوس کارايي در برخي از دستگاه هاي اجرايي، پيش نويس متن مصوبه مبني بر لغو تصويب نامه فوق الاشاره جهت طرح و تصويب در هيات وزيران ايفاد مي گردد.


 افزايش سرعت اينترنت تا سال آينده 

 
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: با آغاز ساماندهي شبکه ملي اطلاعات اميدواريم حداکثر تا سال آينده مردم از خدمات اينترنت پرسرعت بهره مند شوند.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات ، محمود واعظي در حاشيه توديع و معارفه مديرعامل جديد شرکت خدمات هوايي و منطقه ويژه اقتصادي پيام کرج در بخش ديگري از سخنان خود به افزايش پهناي باند اينترنت اشاره کرد و گفت: زمان تحويل وزارتخانه پهناي باند اينترنت 71 گيگابايت در ثانيه بود که امروز به بيش از 90 گيگابايت در ثانيه افزايش يافته است که با همکاري بخش خصوصي درصدديم اين رقم را تا اواسط سال آينده به دو برابر افزايش دهيم.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در پايان سخنان خود ابراز کرد: به زودي نسل سوم و چهارم تلفن همراه نيز به بازار عرضه خواهد شد و مردم مي توانند از مزاياي آن بهره مند شوند.


 تريبون اقتصادي 

 عدم اعتراض به لغو تحريم کشتيراني از سوي اتحاديه اروپا

مديرعامل شرکت کشتيراني ايران از عدم اعتراض به لغو تحريم کشتيراني از سوي اتحاديه اروپا خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل ازشرکت کشتيراني ايران ،محمدحسين داجمر اظهار کرد: تحريم اتحاديه اروپا در رابطه با کشتيراني که دو ماه گذشته لغو شده بود با پشت سر گذاشتن مهلت اعتراض به قطعيت رسيد و هيچ گونه اعتراضي به آن وارد نشده است.

رييس شوراي رقابت استعفا داد

جمشيد پژويان رسما از کليه‌ سمت‌هاي خود در شورا و مرکز ملي رقابت استعفا کرد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي شوراي رقابت، وي با اشاره به مشغله‌هاي کاري بسيار زياد خود به عنوان اصلي‌ترين علت استعفا از اين سمت اظهار کرد: در طول چند ماه گذشته به دليل بالا رفتن درگيري‌هاي شغلي احساس خستگي زيادي مي‌کردم از اين رو به اين نتيجه رسيدم که از رياست شورا و همچنين عضويت در مرکز ملي رقابت رسما استعفا دهم.

پژويان درباره شايعه فشار دولتي براي اين استعفا نيز تاکيد کرد: به هيچ عنوان اين مساله صحت ندارد و بنده اين خبر را قويا تکذيب مي‌کنم. البته برخي مسائل درباره نوع همکاري‌ها با ديگر سازمان‌ها و همچنين تداخل برخي از وظايف شورا با نهادهاي ديگر وجود دارد که تمامي آنها را در آينده‌اي نزديک توضيح خواهم داد.

قيمت خودروهاي داخلي کاهش يافت

برنامه وزارت صنعت براي حمايت از صنعت خودرو

قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه وزارت صنعت براي حمايت از صنعت خودرو برنامه دارد، گفت: بايد مدل‌هاي جديدي از خودرو در کشور توليد شود که علاوه بر ارتقاي کيفيت، تنوع را نيز در بازار گسترش دهد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت صنعت ،معدن وتجارت،احمد دوست حسيني با بيان اينکه آمار توليد خودرو در کشور بالا رفته است، افزود: به دليل برخي تحريم‌ها و مشکلاتي که براي خودروسازان ايجاد شده بود، توليد کاهش يافته بود اما هم اکنون با برنامه‌ريزي هاي صورت گرفته، توليد خودرو در کشور رو به افزايش است و به تبع آن، قطعات خودرو نيز بهبود توليد را تجربه کرده است.

دوست حسيني با استقبال از لغو تحريم خودرو گفت: اين امر فرصت مناسبي براي بازگشت خودروسازان صاحب نام دنيا به بازار ايران است و اميدواريم که خودروسازان بتوانند همچون گذشته با خودروسازان خارجي توليد مشترک داشته باشند.

استقبال خودروسازان

اين در حالي است که ،دبير انجمن خودروسازان ايران با استقبال از گزارش 100 روزه و برنامه‌هاي دولت در حوزه اقتصاد گفت: کنترل تورم هزينه‌هاي توليد کالاهاي صنعتي از جمله خودرو را کاهش خواهد داد.احمد نعمت‌بخش اظهار کرد: يکي از مشکلات اصلي خودروسازان و قطعه‌سازان در دو سال گذشته، تورم شديد نرخ ارز و مواد اوليه توليد محصولات بوده است.

وي با بيان اين‌که در دو سال اخير نرخ مواد اوليه و ارز به طور ميانگين سه برابر افزايش يافته است، خاطرنشان کرد: با اين حال قيمت فروش خودرو در اين مدت تنها حدودا دو برابر افزايش يافت به‌گونه‌اي که ميزان افزايش آن متناسب با نرخ رشد تورم نبود.

دبير انجمن خودروسازان ايران ادامه داد: اين موضوع موجب زيان‌دهي فعاليت واحدهاي خودروسازي و قطعه‌سازي به ويژه در طول يک سال و نيم اخير شده است به‌گونه‌اي که در سال گذشته خودروسازان حدود 4000 ميليارد تومان و از ابتداي سال جاري تاکنون نيز بيش از هزار ميليارد تومان ضرر کرده‌اند.

وي افزود: ‌در اين شرايط تحقق برنامه‌هاي رييس‌جمهوري در کنترل تورم و کاهش آن تا پايان سال جاري به 35 درصد و تا پايان سال آينده به 25 درصد، موجب کنترل رشد هزينه‌هاي توليد کالاهاي صنعتي از جمله خودرو خواهد شد تا به اين ترتيب خودروسازان از زيان خارج شوند.

همچنين ،رييس اتحاديه نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودرو کشور از کاهش 200 تا 500 هزار توماني قيمت خودروهاي داخلي به دنبال توافقنامه ژنو خبر داد.حسن زماني‌ افشار با بيان اين‌که به عنوان مثال قيمت پرشيا با کاهش 500 هزار توماني از 36 ميليون و 800 هزار تومان به 36 ميليون و 300 هزار تومان رسيد، خاطرنشان کرد: ‌در اين مدت پژو 206 تيپ 5 نيز کاهش قيمت 400 هزار توماني را تجربه کرد. زماني افشار ادامه داد: قيمت محصولات پرتيراژ سايپا نيز به طور ميانگين 200 هزار تومان کاهش يافته است به عنوان مثال قيمت پرايد 111 از 19 ميليون و 800 هزار تومان به 19 ميليون و 600 هزار تومان رسيد. وي افزود: ‌قيمت تيبا نيز حدود 200 هزار تومان کاهش يافت. البته کاهش قيمت‌ها شامل خودروي تندر 90 نيز شده است.رييس اتحاديه نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودرو کشور با بيان اين‌که خريد و فروش چنداني در بازار خودرو صورت نمي‌گيرد، تصريح کرد: اميدواريم در آينده با کاهش بيشتر نرخ ارز قيمت خودروهاي داخلي بيش از اين مقدار کاهش يابد تا خريد و فروش در بازار رونق گيرد.


 نهادهاي مالي 

 مراسم افتتاحيه همايش سراسري مديران ارشد بانک ملي

مراسم افتتاحيه همايش سراسري مديران ارشد بانک ملي ايران با تاکيد بر تبيين راهکارهاي جذب منابع با حضور دکتر عبدالناصر همتي مديرعامل، اعضاي هيأت مديره، مديران امور و روساي ادارات امور و شعب مستقل اين بانک در تهران برگزار شد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک ملي،دکتر همتي ضمن تبريک هفته بسيج بيان داشت: ملاک ايجاد تغيير در ساختار بانک، تحول است و تغييري که منجر به تحول نشود، فاقد ارزش است.وي با اشاره به ارزيابي که در مدت 2 ماهه حضور خود در بانک ملي ايران داشته است، افزود: ايجاد تغيير و تحول در بانک براساس مستندات و عملکرد مديران و روساي ادارات امور شعب صورت مي‌پذيرد و اطلاعات حاشيه‌اي و شايعات منجر به تصميم‌گيري مديريتي در اين خصوص نخواهد شد.

مدير جديد شرکت ليزينگ بانک پارسيان انتخاب شد

جلسه توديع و معارفه دکتر فرهاد حنيفي و دکتررضا محمديان با حضور شايسته مديرعامل بانک پارسيان، و همچنين اعضاي هيات مديره و مديران شرکت ليزينگ برگزار شد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک پارسيان ،شايسته مديرعامل اين بانک، در اين مراسم از زحمات ، پيگيري ها و توانمندي هاي اجرايي دکتر حنيفي در مدتي که سکان داري شرکت ليزينگ پارسيان را برعهده داشت، قدرداني کرد و خاطر نشان کرد : ليزينگ يکي از شرکت هاي بزرگ گروه مالي پارسيان است که عليرغم تمام محدوديت ها و تحريم ها توانست با دقت و برنامه ريزي، کارهاي مثبتي را انجام دهد و در دوران دکتر حنيفي خيلي ازکارهاي مهم و مثبت به ثمر نشست.


 خبر 

 مرکز آمار در شناسايي دهک‌هاي هدفمندي هيچ گونه دخالتي نخواهد داشت

رييس مرکز آمار ايران با بيان اينکه اين مرکز در شناسايي دهک‌هاي هدفمندي هيچ گونه دخالتي نخواهد داشت گفت: ما نمي توانيم مصاديق مدنظر دولت را از طرح هزينه درآمد خانوارها پيدا کنيم.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي مرکز آمار،عادل آذر در مورد اينکه آيا حضور رييس مرکز آمار در جلسه مشترک مجلس و دولت با محوريت بررسي نحوه اجراي هدفمندي به معناي حضور اين مرکز در شناسايي دهک‌هاي درآمدي است؟ اظهار کرد: خير ما هيچ نقشي در اين طرح نداريم و اين جلسه در ارتباط با بررسي لايحه بودجه بود که يکي از شاخه‌هاي آن نيز برآورد هزينه هاي يارانه‌ها بود اما من هيچ گونه گزارشي در اين مورد ارائه نکردم.

وي همچنين در پاسخ به اين سوال که چرا با وجود تاکيد مرکز آمار در عدم دخالت در موضوع هدفمندي، معاون برنام‌ ريزي، فقدان آمارهاي صحيح و دقيق را از چالش هاي پيش روي تصميم گيري در هدفمندي عنوان مي‌کند بيان کرد: در حالي دهک ‌بندي از مهمترين شاخه‌هاي تصميم گيري در حوزه هزينه ها و ميزان هزينه تامين يارانه خانوارهاست که مرکز آمار مي‌تواند بانک اطلاعاتي جامعي را در اين زمينه در اختيار دولت قرار دهد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي