جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/09/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4588

رييس جمهوري:
حل مشکلات کشور با همکاري دولت و مجلس امکان پذير است


ماموريت موساد براي يافتن نقض توافق ژنو توسط ايران


ديدار محرمانه پرز با مسئولان عرب


مصر: قانون تظاهرات را لغو نمي‌کنيم


ما حق غني سازي ايران را پذيرفتيم


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

سخنگوي قوه قضاييه مطرح كرد؛
دلايل مخالفت با شبكه اجتماعي فيس‌بوك


سرمقاله

قفل 7 ساله در کويت باز شد؛
ظريف: ايران آماده گفتگو با امارات درباره جزيره ابوموسي است


طرح لندن براي توافق با تهران بر سر سوريه


رکورد زني محمد گمار وصعود از پله هاي برج ميلاد با يك دست در کمتر از ?? دقيقه


چين ماهنورد «يوتو» را ، از شيچانگ در استان سيچوان با موفقيت به فضا پرتاب کرد


 رييس جمهوري:
 حل مشکلات کشور با همکاري دولت و مجلس امکان پذير است 

 
رييس جمهوري در ديدار مجمع نمايندگان استان مازندران گفت: حل مشکلات کشور تنها با همکاري و تعامل مجلس شوراي اسلامي و دولت امکان پذير است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام و المسلمين «حسن روحاني» در اين ديدار، رويکرد تعاملي همه ارکان کشور در شرايط کنوني را ضرورتي اجتناب ناپذير دانست.

وي اظهارداشت: دولت تدبير و اميد تلاش دارد با مرتفع کردن موانع پيش رو، چرخ هاي توسعه کشور را به گردش بيندازد.رييس جمهوري با تاکيد بر اين که دولت رابطه خوبي با مجلس دارد و بايد اين رابطه به همين شکل ادامه يابد، خاطرنشان کرد: تنها با همکاري و تفاهم دولت و مجلس مي توان از مشکلات کشور عبور کرد؛ در گذشته ديديم که از اختلاف جز تشديد معضلات چيزي بدست نيامد.

روحاني در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به ظرفيت هاي استان مازندران، در حوزه هاي گردشگري، تجارت خارجي و کشاورزي اظهاراميدواري کرد: در سايه تعامل مثبت ميان نمايندگان اين استان و ساير مسوولان از همه ظرفيت هاي موجود براي رشد و اعتلاي استان مازندران استفاده شود.


 ماموريت موساد براي يافتن نقض توافق ژنو توسط ايران 

 روزنامه انگليسي ساندي تايمز از طرح اسرائيل براي جستجو و يافتن دليلي مبني بر نقض توافقنامه هسته اي ژنو از سوي ايران خبر داد.به گزارش عصر ايران، بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل به سازمان جاسوسي خارجي اين رژيم (موساد) دستور داده است براي رصد و ثبت هرگونه نشانه اي از نقض متن توافقنامه ژنو از سوي ايران فعاليت کند و به دنبال يافتن دليلي باشد که نشان دهد تهران توافقنامه هسته اي ژنو را نقض کرده است.

پيش از اين ايران و گروه کشورهاي 1+5 پس از چند مرحله مذاکره در ژنو سوئيس، به توافقنامه‌اي موقت و 6 ماهه درباره برنامه هسته اي تهران دست يافتند. براساس اين توافقنامه، ايران بخشي از فعاليت‌هاي هسته‌اي خود نظير غني سازي 20 درصدي اورانيوم را متوقف و در مقابل گروه 1+5 نيز بخشي از تحريم ها عليه تهران را کاهش مي دهد.

اوباما با اشاره به اين توافق تاکنون از اعمال هر گونه تحريم جديدي عليه ايران در کنگره جلوگيري کرده است.اين در حالي است که اسرائيل به شدت با توافق ژنو مخالفت کرده و خواهان اعمال تحريم هاي جديد عليه تهران است.

ساندي تايمز به نقل از منابع امنيتي اسرائيلي نوشت: موساد تلاش هاي خود را بر سه زمينه مرتبط با برنامه هسته اي ايران متمرکز خواهد کرد. اين سه مورد شامل موشک هاي بالستيک، ساخت بمب اتمي و پايگاه هاي هسته اي سري غني سازي ارورانيوم هستند.مقامات امنيتي اسرائيلي گفته اند ايران 200 ميليارد دلار هزينه نکرده است تا در نهايت نتواند بمب اتمي توليد کند و به قدرت بزرگ منطقه اي تبديل نشود.

در ادامه اين گزارش آمده است: در صورت پيدا شدن نشانه هايي از اين قبيل، چالش سياسي پيش روي باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا براي قانع کردن کنگره اين کشور به عدم تشديد تحريم ها عليه ايران پيچيده تر مي شود.اين گزارش مي افزايد: نتانياهو به دنبال جمع آوري اطلاعاتي است که نشان دهد ايران توافقنامه هسته اي ژنو را نقض مي کند. وي با اين اقدام تلاش مي کند توافق هسته اي ژنو و 1+5 را به شکست بکشاند.يک منبع آگاه اسرائيلي در اين باره گفت: موساد و سازمان اطلاعات نظامي اسرائيل در حال اجراي اين دستور نتانياهو هستند.

اگر اسرائيل بتواند در ارائه کردن شواهد مستندي در مورد نقض توافقنامه ژنو توسط ايران موافق باشد اين توافق پايان مي يابد و اوباما در گرفتن حمايت کنگره براي اين توافق شکست مي خورد.روزنامه واشنگتن پست هم با انتشار يادداشتي نوشت: توافقنامه ژنو توسعه برنامه هسته اي ايران به سمت ساخت بمب اتمي را متوقف مي کند. اين توافقنامه بسيار بهتر از اقدام نظامي عليه ايران است.


 ديدار محرمانه پرز با مسئولان عرب  

 
ايسنا: رروزنامه يديعوت آحارونوت فاش کرد که رئيس رژيم صهيونيستي از طريق ويدئو کنفرانس در نشست اخير کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس در ابوظبي مشارکت کرده است.

به گزارش ه عبري زبان يديعوت آحارونوت گزارش داد که شيمون پرز، رئيس رژيم صهيونيستي در نشست اخير کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس شرکت کرد که در اين نشست، علاوه بر کشورهاي عضو اين شورا، وزراي خارجه مالزي، اندونزي و بنگلادش و همچنين وزراي خارجه کشورهاي عربي حضور به عمل آوردند.

روزنامه مذکور مشارکت پرز در اين نشست را يک رخداد تاريخي خواند و نوشت: در نشست اخير شوراي همکاري خليج (فارس) که چند هفته قبل در ابوظبي برگزار شد، رئيس اسرائيل از دفترش در شهر قدس و از طريق ويدئو کنفرانس در نشست وزراي خارجه 29 کشور عربي و اسلامي حضور يافت و در پشت وي پرچم اسرائيل قرار داشت.


 مصر: قانون تظاهرات را لغو نمي‌کنيم 

 
پرس نيوز: در پي انتقاد و مخالفت محافل بين المللي با قانون جديد تظاهرات در مصر، رئيس جمهور موقت اين کشور اعلام کرد که هيچ قصد و نيتي براي لغو قانون جديد ندارد.

به گزارش سايت الوطن العربي، عدلي منصور، رئيس جمهوري موقت مصر در اظهارات تلويزيوني تصريح کرد: بايد به قانون جديد تظاهرات احترام گذاشته شود، بررسي‌هاي بسياري پيش از وضع قانون تظاهرات صورت گرفت و اين قانون با قانون تظاهرات در چند کشور اروپايي تطبيق و سپس صادر شد. وي با بيان اينکه قصد و نيتي براي لغو اين قانون ندارد، عنوان داشت: اين قانون براي اجرا وضع شده است نه براي لغو.رئيس جمهوري مصر گفت: پيش نويس اين قانون به کابينه برده شده تا مورد بررسي قرار گيرد. اما من به اين امر کفايت نکردم و آن را با قانون تظاهرات در فرانسه و سوئيس تطبيق دادم و دريافتم که مفاد اين قانون به قوانين اين کشورها نزديک است و به همين دليل اين قانون را تصويب کردم.


 ما حق غني سازي ايران را پذيرفتيم 

 
عصرايران: رييس سابق سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) اعلام کرد دولت اوباما با توافق هسته اي اخير با تهران، حق غني سازي اتمي اين کشور را پذيرفته است. ژنرال مايکل هايدن رييس سابق سازمان سيا و آژانس امنيت ملي آمريکا(NSA) در مصاحبه با شبکه خبري فاکس نيوز آمريکا با اشاره به توافق هسته اي اخير با ايران گفت:" ايراني ها خيلي به بمب اتمي نزديک شده بودند و ما با اين توافق دکمه مکث برنامه هسته اي ايران را زديم." وي در مصاحبه با مجري معروف آمريکايي " کريس والاس" افزود:" بايد صادق باشيم .در اين توافق تصريح شده ايران مي تواند برنامه غني سازي خود را ادامه دهد، در حالي که پيشتر قطعنامه هاي شوراي امنيت خواستار برچيده شدن تاسيسات غني سازي ايران شده بود." هايدن تاکيد کرد:" با اين توافق خط قرمز برنامه اتمي ايران تغيير کرد و ما با اين توافق دکمه مکث برنامه اتمي ايران را زديم و بايد در مذاکرات براي توافق نهايي دکمه حذف برنامه اتمي اين کشور را بزنيم."


 يک نکته از هزاران 

براساس آمارهاي اعلامي رشد پرونده‌هاي جرائم اينترنتي و خصوصاً آنهايي كه شاكي خصوصي داشته و مرتبط با مسائل خانوادگي بوده رو به افزايش است. در نمونه‌هاي نادر اين جرائم شخصي از طريق اينترنت و نرم‌افزار کاربردي گوشي تلفن همراه، عکس‌هاي دختران نوجوان و جوان را سرقت کرده و از اين طريق با ايجاد ترس، تهديد و اذيت و آزار سعي مي‌کرده از آنها سو‌ءاستفاده مالي و جنسي کند.

اين‌ تهديدها و آزارهاي متهم سبب بروز مشکلات عصبي براي دختران جوان شده و دربسياري از موارد آنها را به سمت خودكشي سوق داده است!!. ضروريست تا مراكز آموزشي و يا رسانه‌هاي جمعي ضمن اعلام فوايد استفاده از كارايي‌هاي فضاي مجازي، جوانان را با معضلات و آسيب هاي آن نيز باخبر سازند و خانواده‌ها نيز نظارتي سازنده، و نه صرفاً سلبي در استفاده از اين امكانات داشته باشند.


 ميز خبر 

پيشنهاد کرزاي براي تاخير در برگزاري انتخابات رياست جمهوري

رئيس جمهوري افغانستان پيشنهاد داده است انتخابات رياست جمهوري ماه آوريل اين کشور به دليل بارش برف سنگين و هواي بسيار سرد به تاخير انداخته شود.به گزارش خبرگزاري دويچه‌وله، اين پيشنهاد ممکن است باعث نارضايتي هر چه بيشتر آمريکا و منتقدان حامد کرزاي شده که معتقدند وي درصدد طولاني کردن آخرين دور رياست جمهوري خود است.

حامد کرزاي، رييس جمهوري افغانستان بر اساس قانون اساسي نمي‌تواند براي سومين دور متوالي کانديداي انتخابات رياست جمهوري شود. کرزاي همچنين از امضاي معاهده امنيتي با آمريکا که اجازه حضور هزاران سرباز آمريکايي در افغانستان پس از سال آينده ميلادي را مي‌دهد خودداري کرده و گفته است که اين معاهده تا زمان برگزاري انتخابات نبايد امضا شود.

ترکي الفيصل:

عربستان بايد گزينه سلاح هسته‌اي را در نظر بگيرد

رئيس پيشين سازمان اطلاعات عربستان ضمن ابراز ترديد نسبت به توافق هسته‌اي ژنو خواستار برچيده شدن تأسيسات هسته‌اي ايران شد! به گفته وي در غيراينصورت عربستان به دنبال سلاح هسته‌اي خواهد رفت.

به گزارش اسكاي عربي،‌ شاهزاده ترکي الفيصل بن عبدالعزيز آل سعود، رئيس پيشين سازان اطلاعات عربستان در گفت‌وگويي با "اشپيگل آنلاين" عنوان کرده "نگراني عميقي" نسبت به برنامه‌هاي هسته‌اي ايران وجود دارد.

او توافق هسته‌اي با ايران را "گام اول" خوانده اما اضافه کرده است که عربستان خواستار نابودي "کامل و قطعي" تمامي تجهيزات هسته‌اي در منطقه از جمله در اسرائيل است.او نه تنها داشتن توانايي هسته‌اي بلکه خطر بروز حادثه را موجب نگراني عربستان سعودي دانسته و تأکيد کرده که اين کشور خواستار منطقه‌اي عاري از تسليحات کشتار جمعي در خاورميانه است.

پيش‌نويس قانون اساسي مصر تصويب شد

کميسيون تدوين قانون اساسي مصر پيش‌نويس قانون اساسي جديد اين کشور را تصويب کرد.

به گزارش شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، عمرو موسي، رئيس کميته 50 نفره مسئول اصلاح قانون اساسي مصر اعلام کرد که عمليات تصويب تمامي بندهاي پيش نويس قانون اساسي جديد مصر به پايان رسيد.وي همچنين تاکيد کرد که پيش نويس قانون اساسي که کميته مسئول اصلاح قانون اساسي مصر درباره آن توافق کرده بر لزوم برگزاري انتخابات در موعد مقرر تاکيد دارد که اين زمان از شش ماه تجاوز نمي‌کند.

قرار است پيش نويس قانون اساسي مصر به عدلي منصور، رئيس جمهوري موقت اين کشور ارائه شود.

نخست‌وزير تايلند: دادن استعفا خلاف قانون است

نخست‌وزير تايلند اعلام کرد درخواست معترضان را براي استعفا نپذيرفته و آن را بر خلاف قانون اساسي کشور مي‌داند، با اين حال تاکيد کرده که از گفتگو استقبال مي‌کند. به گزارش مهر، به نقل از خبرگزاري شينهوا، با اين حال يينگ‌لاک شيناواترا نخست‌وزير تايلند درخواست رهبر معترضان مبني بر بازگرداندن قدرت به مردم را رد کرد و گفت که اين درخواست هيچ پايه و اساس قانوني ندارد. آمادگي نخست‌وزير تايلند براي کناره‌گيري از قدرت در حالي مطرح شده است که تازه‌ترين آمار تلفات ناآرامي‌هاي اخير به چهار کشته و 127 زخمي رسيد.


 ميز خبر 

ازسوي كميسيون انرژي،

بررسي بدهي‌هاي بابك زنجاني به وزارت نفت

يک عضو کميسيون انرژي مجلس از ديدارهاي اين کميسيون با بابک زنجاني درمورد مساله فروش نفت و اختلاف‌هاي پيش آمده در اين خصوص خبر داد.حبيب آقاجري، عضو کميسيون انرژي مجلس در گفت‌وگو با ايسنا،‌ گفت:‌ کميسيون انرژي همچنان در حال بررسي اختلاف‌هاي مالي آقاي بابک زنجاني با وزارت نفت است. آقاجري اظهار کرد: کميسيون انرژي تا کنون با حضور مسوولان مختلف وزارت نفت و خود آقاي بابک زنجاني جلساتي در مورد اختلاف‌هاي پيش آمده در خصوص فروش نفت و بدهي زنجاني به وزارت نفت داشته است اما نتايج نهايي هنوز حاصل نشده است. اين عضو کميسيون انرژي مجلس از بردن نام مسولان وزارت نفت که در اين جلسات حضور داشته اند خودداري کرد و گفت: علاوه بر کميسيون انرژي، کميسيون اصل 90 هم در حال بررسي اين موضوع است،‌ اما مشخص نيست که چه زماني نتايج بررسي‌ها نهايي و آماده انتشار شود.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW- دبيرخانه

دوازدهمين اجلاس شوراي اجرايي – دانشگاه کويت

کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428هجري قمري/ 2 آپريل 2007

قسمت هفتاد و سه

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428هجري قمري/ 2 آپريل 2007 ميلادي

تصميم درمورد موضوع 2.5 دستور جلسه:

( تاريخ و محل اجلاس سيزدهم شوراي اجرايي)

(FUIW/E.C.12/2007/D.5.2): N

شوراي اجرايي،

- هماهنگ باماده (10) مقررات روش شوراي اجرايي اتحاديه؛

- با ملاحظه دعوت دوستانه توسط عاليجناب رئيس دانشگاه بين المللي اسلامي مالزي براي ميزباني اجلاس بعدي شوراي اجرايي؛

تصميمات زير اتخاذ شد:

1. اجلاس سيزدهم شوراي اجرايي در مارس 2008، در دانشگاه بين المللي اسلامي مالزي برگزار مي گردد.

2. از عاليجناب رئيس دانشگاه بين المللي اسلامي در مالزي براي دعوت دوستانه اش تشکر مي‌گردد.

ضمائم

فهرست ضمائم

ضميمه 1: فهرست شرکت کنندگان دوزادهمين اجلاس FUIW

ضميمه 2: دستور جلسه دوازدهمين اجلاس شوراي اجرايي، سند(مصوب)FUIW/G.C.12/2007/1.1 :n

ضميمه 3: برنامه دوازدهمين اجلاس شوراي اجرايي، سند( مصوب) FUIW/G.C.12/2007/1.2 :n

ضميمه 4: فهرست دانشگاه هاي پذيرفته شده FUIW در طول اجلاس دوازدهمين شوراي اجرايي.

ضميمه 5: اصلاحات اساسنامه FUIW


 سخنگوي قوه قضاييه مطرح كرد؛
 دلايل مخالفت با شبكه اجتماعي فيس‌بوك 

سخنگوي قوه قضاييه در واکنش به اظهار نظر برخي از منتسبين به سران فتنه گفت:اگر عوامل فتنه سال 88 بخواهند، فضاي کشور را متشنج و با مسائل خلاف موجب تشويش ادهان عمومي شوند،بديهي است دادستان به عنوان مدعي العموم وارد مي شود.

به گزارش ايرنا،حجت الاسلام والمسلمين غلامحسين محسني اژه اي در پنجاه و ششمين نشست خبري با خبرنگاران با بيان اينکه در سال 88 بعد از قضيه انتخابات افرادي با ايجاد جرياني مرتکب ظلم بزرگي شدند ، افزود : اين افراد با به آتش کشيدن اموال عمومي ، مسجد و ديگر اقدامات خراب کارانه ، حضور پرشور و افتخار آميز مردم در انتخابات را به کام آنان تلخ کرده و آب در آسياب دشمن ريختند.

وي با بيان اينکه نظام جمهوري اسلامي بيشترين ارفاق را به برخي از اين متهمين داشته است،گفت: شايد همين ارفاق ها سبب شده که اين ها اين گونه ادعا مي کنند و شايد ما در اين راستا کوتاهي کرده ايم.

دادستان کل کشور در پاسخ به سووال خبرنگاري مبني بر جرم نبودن عضويت در فيس بوک طبق نظر معاون آمار ، اطلاعات و فناوري قوه قضائيه و اختلاف نظر پليس فتا با دستگاه قضا اظهار داشت:اختلاف نظري بين نيروي انتظامي و دستگاه قضائي وجود ندارد و معاون آمار قوه قضاييه نيز اعلام کرده بود که اگر شبکه اجتماعي فيس بوک موجب ترويج فساد و فحشا ،خلاف عفت عمومي و ضد امنيت عمومي نشود، اشکالي ندارد.

اژه اي ادامه داد:در حالي که موارد مجرمانه بسياري از جمله ترويج فساد و فحشا ، آموزش هاي ناصحيح ، خلاف عفت عمومي و غيره توسط کارگروهي مربوط به اين مساله از اين شبکه اجتماعي مشاهده شده است.

وي افزود: به همين دليل مخالف اين شبکه اجتماعي هستيم و اگر هريک از اين شبکه هاي اجتماعي حاضر به حذف اقدامات مجرمانه شوند، عضويت در آن اشکالي نخواهد داشت.

درباره حقوق شهروندي

سخنگوي قوه قضاييه به منشور حقوق شهروندي که در حال بررسي از سوي کارشناسان و صاحبنظران است اشاره کرد و گفت:اين منشور در حال حاضر به صورت پيش نويس بوده و هنوز به صورت لايحه در نيامده است.

محسني اژه اي افزود:قانون اساسي ما نسبت به حقوق شهروندي و حق الناس ، احترام ويژه اي قائل است و همه بايد ملتزم به اجراي آن و همچنين قوانين موضوعه باشيم.

به گفته وي ،در قوانين عادي مجلس يا قوانين اساسي به مصاديق زيادي از حقوق شهروندي و حق الناس اشاره شده و اجحاف است اگر بخواهيم با حقوق شهروندي بازي سياسي کنيم.

ورود به انتقادها از دولت قبل تنها با ارايه مستندات

سخنگوي قوه قضاييه در مورد گزارش 100 روزه دولت گفت: معمولا وقتي عمر دولت قبلي به سر مي‌رسد دولت جديد از عملکرد آن انتفاد مي کند. زماني که دولت هشت ساله هاشمي عوض شد دولت بعدي از عملکردش انتقاد کرده بود.

اژه اي افزود:اين اظهار نظرات بديهي است و قوه قضاييه ورود پيدا نمي کند مگر آنکه مستنداتي در خصوص اين انتقادات وجود داشته باشد.

اموال متهمان پرونده سه هزار ميلياردي

دادستان کل کشور گفت: بخش مهمي از اموال پرونده اختلاس سه هزار ميلياردي شناسايي و بخشي از آن به افراد حقيقي و حقوقي رد مال شده و به محکومان در دو نوبت فرصت داده شده تا با کمک وکيل و بستگانشان و با نظارت دستگاه قضا اين اموال را به هر شکلي مي توانند بفروشند و يا به طلبکاران واگذار کنند.

اژه اي افزود : متاسفانه اين امر انجام نشد و دادستان به ناچار به عنوان مجري حکم وارد شد و اموال را به مزايده گذاشت.

16 دي ،جلسه دوم دادگاه احمدي نژاد

سخنگوي قوه قضاييه از برگزاري جلسه دوم دادگاه احمدي نژاد در 16 دي ماه خبرداد و گفت: در رابطه با اين پرونده بايد بگويم در برخي رسانه ها گفته شده چرا به اين پرونده اينقدر سريع رسيدگي کرديد اما روند و زمان رسيدگي به اين پرونده با توجه به شکايت مجلس و شاکيان خصوصي سريع نبوده است. وي افزود: در حال حاضر در مورد پرونده آقاي احمدي نژاد خودشان در دادگاه حاضر نشدند و وکيل وي به دادگاه مراجعه نکرده است لذا قاضي نمي داند عذرش موجه است يا خير؛ بنابراين وي را دوباره در تاريخ 16 دي ماه به دادگاه احضار کرده است.


 سرمقاله 

 6 ماه فرصت و تهديد استراتژيك

حميدرضا عسگري

توافقات ژنو بين ايران و كشورهاي 1+5 توانست فضاي مه‌آلود روابط ميان طرفين را تا حد قابل ملاحظه‌اي بكاهد و اين نكته را اثبات كند كه مي‌توان مشكلات موجود را از طريق گفتگو و مذاكره برطرف ساخت. البته ناگفته نماند رسيدن به نقطه‌اي مشترك با كشورهايي كه هركدام به دنبال اميال سياسي و متاثر از لابي ‌هاي مختلف هستند، بسيار مشكل بود، اما به هر ترتيب با مطرح شدن خواسته‌ها و حركت برمحور امتيازگيري دوطرفه امكان قبول توافق نامه ميسر شد.

نكته مهم و ارزشمند اين مذاكرات رويكرد نسبتاً واقع گرايانه طرفين و عدم مداخله نظرات و خواسته‌هاي كشورهاي ذي نفوذ بود. لابي صهيونيست‌ها، كارشكني‌هاي عربي و فشارهاي گروه‌هاي افراطي در داخل كشورهاي طرف مذاكره، موانعي بود كه از حصول نتيجه دراين ميدان ديپلماتيك جلوگيري مي كردند.

نهايتاً به سبب اعتماد به وجود آمده و نيت‌ خواني‌هاي مثبت از سوي طرفين باعث شد، اين مانع تراشي‌ها و مخالفت هاي بيروني، حاصلي نداشته باشد. ايران و غرب با درك شرايط موجود دريافتند كه بهتراست بحراني 10 ساله را به فرصتي براي بهبود شرايط و كاهش نگراني‌ها مبدل سازند. جداي ازاين مسائل، حصول نتيجه براي ايران بسيار حياتي و ضروري بود. كشور در سخت ترين شرايط اقتصادي قرار داشت و ادامه اين روند مي‌توانست مشكلات فراواني را برمردم تحميل نمايد.

لذا فرصتي طلايي براي ايران به دست آمد كه مي‌تواند راه گشاي برخي معضلات اقتصادي و تحريم‌هايي باشد كه سال‌ها زندگي روزمره آنها را مختل كرده بود. بازشدن روزنه هاي اقتصادي درطي اين شش ماه، مي‌تواند بستر مناسبي براي ازسرگيري و گسترش روابط اقتصادي با ساير كشورهاي دنيا باشد و كشورمان را از انزواي اقتصادي و سياسي خارج سازد.

اما نكته بسيار مهمي كه به صورت پيش شرط اصلي پذيرش اين توافقنامه مدنظر قرار گرفته است، بحث تعهد دوطرفه برمفاد ذكرشده در متن مورد وثوق مي‌باشد. به طوري كه درصورت نقض تعهدات از سوي هريك از طرفين، امتيازات ردوبدل شده به طور كامل ملغي خواهد شد. درچنين صورتي طرف غربي تحريم‌ها را از سرخواهد گرفت و حجم آن را افزايش خواهد داد. درمقابل ايران هم مدعي شده درصورت نقض تعهدات از سوي غرب تمامي فعاليت‌هاي هسته‌اي خود را بدون وقفه وارد مدار اجرايي خواهد كرد.

لذا هم اكنون تنها دستاويز دشمنان و مخالفان توافقات، القاي نقض تعهدات از سوي ايران و مجاب كردن طرف‌هاي غربي براي جبهه گيري‌هاي جديد برپايه تحريم‌ها، مي‌باشد.

اهميت اين موضوع به حدي است كه بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل به سازمان جاسوسي خارجي اين رژيم (موساد) دستور داده است براي رصد و ثبت هرگونه نشانه‌اي از نقض متن توافقنامه ژنو از سوي ايران فعاليت کند و به دنبال يافتن دليلي باشد که نشان دهد تهران توافقنامه هسته اي ژنو را نقض کرده است.

مخالفان به دنبال جمع آوري اطلاعاتي هستند که نشان دهد ايران توافقنامه هسته اي ژنو را نقض مي کند. آنها با اين اقدام تلاش مي کنند توافق هسته اي ژنو را به شکست بکشاند. درنهايت اگر اسرائيل و متحدان پنهانش بتوانند در ارائه کردن شواهدي مستند در مورد نقض توافقنامه ژنو توسط ايران موفق شوند، اين توافق پايان مي يابد و اولين منبع صدور تحريم‌ها يعني كنگره آمريكا از تعليق و توقف تحريم‌ها دست خواهد كشيد و گزينه ديپلماسي را كه دولت اين كشور برآن تاكيد دارد را بي اثر خواهد كرد.

لذا بيش از همه بايد ايران از دسيسه‌هاي اسرائيلي- عربي، خود را به دور نگاه دارد و از انجام اقدامات شبهه ناك كه ممكن است بهانه اي به دست كارشكنان بدهد، جلوگيري كنيم. مسلماً اين شش ماه فرصت‌ها و تهديد‌هاي استراتژيكي را براي ما به همراه خواهد داشت، پس نبايد دامنه فرصت‌ها را به چالش بكشيم و خود را در معرض تهديداتي غيرقابل پيش‌بيني قرار دهيم.


 قفل 7 ساله در کويت باز شد؛
 ظريف: ايران آماده گفتگو با امارات درباره جزيره ابوموسي است 

وزير خارجه ايران در يک کنفرانس خبري در کويت تصريح کرد که کشورهاي منطقه را فداي توافق با 1+5 نمي‌کنيم و همچنين اعلام کرد که هنوز تاريخي براي ديدار از عربستان تعيين نشده است. به گزارش فارس، «محمد جواد ظريف» وزير خارجه ايران، بعد از گفت‌وگوهايي که در کويت صورت داد، اعلام کرد که هنوز تاريخي براي ديدار از عربستان سعودي تعيين نشده است. وي در خصوص توافق ايران و 1+5 در يک کنفرانس خبري بعد از گفت‌وگو با «شيخ صباح الاحمد الصباح» وزير خارجه کويت تصريح کرد: اين توافقنامه به قيمت از دست دادن کشورهاي منطقه نخواهد بود.

ظريف در خصوص سفر به رياض گفت: ما به عربستان سعودي بعنوان يک کشور مهم و بانفوذ منطقه‌اي مي‌نگريم و ما تلاش مي‌کنيم تا همکاري با اين کشور را به نفع منطقه تقويت کنيم. ظريف در پاسخ به مسئله جزاير سه‌گانه در ايران گفت که تهران آماده گفت‌وگو درباره يکي از اين جزاير به نام «ابوموسي» است.همچنين سفر محمدجواد ظريف به کويت فرصتي شد تا قفل هفت ساله توقف برگزاري اجلاس عالي اقتصادي بين دو کشور باز شود. دومين اجلاس کميسيون عالي مشترک اقتصادي جمهوري اسلامي و کويت جزو نخستين برنامه هاي وزير امور خارجه ايران در اين سفر بود که با حضور شيخ «صباح خالد الحمد الصباح» وزير امور خارجه اين کشور پس از هفت سال برگزار شد.

محمد جواد ظريف بعد از گفت‌وگو با همتاي کويتي‌اش در کنفرانس خبري مشترک درباره مساله سوريه و ميزان آمادگي تهران براي ميانجيگري ميان آنکارا و دمشق گفت: تصميم نهايي در خصوص سوريه برعهده ملت آن است و طرف‌هاي تاثيرگذار در اوضاع سوريه بايد براي پايان دادن به اوضاع اسفبار اين کشور به ايفاي نقش پرداخته و به گفت‌وگوي سياسي به عنوان يک "ضرورت" نگاه کنند که راهي براي فرار از آن نيست.بنابر گزارش خبرگزاري کويت، وي هم‌چنين با تاکيد بر ضرورت استفاده از گزينه سياسي براي حل بحران سوريه حل اين مساله به واسطه در پيش گرفتن گزينه هاي نظامي را تنها يک "توهم" دانست.

توافق هسته‌اي ايران و 1+5 در ژنو به عنوان گامي بلند

محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان در مسقط به طور جداگانه با سلطان قابوس پادشاه عمان و يوسف بن علوي وزير امور خارجه اين کشور ديدار و گفت‌وگو کرد. وزير امور خارجه کشورمان در ملاقات با پادشاه عمان پيام گرم و سلامهاي دکتر روحاني رييس جمهور اسلامي ايران را به سلطان قابوس ابلاغ کرد. سلطان قابوس نيز در اين ديدار متقابلا خواستار ابلاغ سلام‌هاي گرم وي به دکتر روحاني رييس جمهور اسلامي ايران شد.وي با اشاره به روابط بسيار خوب تهران – مسقط ، تقويت و تحکيم بيش از پيش مناسبات را مورد توجه قرار داد و تصريح کرد که به روابط ميان دو کشور و پيوندهاي مردم دو کشور افتخار مي‌کنيم. در اين ملاقات توافق هسته اي ايران و 1+5 در ژنو به عنوان گامي بلند در راستاي اعتماد سازي در منطقه مورد توجه قرار گرفت .


 طرح لندن براي توافق با تهران بر سر سوريه 

منابع آگاه ديپلماتيک به روزنامه العرب گفته اند که بريتانيا و ايران طرحي براي همکاري جدي با يکديگر در دست بررسي دارند که مي تواند تاثيرات ايجابي بر بحران سوريه بگذارد.

به گزارش ايرنا، ديپلماسي ايراني در اين باره نوشت منابع آگاه ديپلماتيک اعلام کردند که تلاش هايي به طور سري براي حل بحران سوريه و ايجاد زمينه هاي لازم براي کنفرانس ژنو 2 بر سر سوريه با مشارکت فعال ايران در آن در جريان است که انگليس نيز نقشي فعال در آن دارد. منابع آگاه ديپلماتيک به روزنامه العرب، چاپ لندن، گفته اند که بريتانيا و ايران طرحي براي همکاري جدي با يکديگر در دست بررسي دارند که مي تواند تاثيرات ايجابي بر بحران سوريه بگذارد. اهميت اين طرح بعد از يافتن راه حلي بر سر پرونده هسته اي ايران بيش از پيش افزايش يافته است. ويليام هيگ، وزير امور خارجه بريتانيا در اين باره گفته است که بعد از توافق هسته اي ژنو مشخص شد که امکان همکاري با ايران براي حل مشکلات پيچيده و سخت وجود دارد.


 رکورد زني محمد گمار وصعود از پله هاي برج ميلاد با يك دست در کمتر از ?? دقيقه 


 چين ماهنورد «يوتو» را ، از شيچانگ در استان سيچوان با موفقيت به فضا پرتاب کرد 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي