جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/09/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4588


مزد 93بيش از نرخ تورم تعيين مي‌شود


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 مزد 93بيش از نرخ تورم تعيين مي‌شود 

معاون وزير کار در واکنش به اظهارات منتسب به او در برخي از رسانه‌ها مبني بر اينکه دستمزد سال 93 با مدلي جديد تعيين خواهد شد، گفت: مزد سال آينده کارگران حتي چند درصد بيشتر از نرخ رسمي تورم تعيين مي‌شود.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت تعاون ،کاروامور اجتماعي،حسن هفده تن گفت: حداقل مزد آستانه معيشت کارگران است و دولت حق ندارد به آن دست بزند بلکه بايد کاري کنيم جامعه کارگري از دامنه فقر بيرون بيايد. قرار نيست کارگران و کارفرمايان هزينه بي‌تدبيري نظام برنامه ريزي اقتصادي دولت گذشته را پرداخت کنند.

وي ادامه داد: حداقل مزد 93 به گونه‌اي تعيين مي‌شود که نه تنها تورم را به طور کامل پوشش دهد بلکه حتي براي حفظ قدرت خريد مردم، چند درصد بالا‌تر از تورم تصويب مي‌شود. البته در مدل جديد محاسبه مزد، هزينه‌اي به سرمايه گذار و صاحب بنگاه توليدي وارد نمي‌شود. به گفته هفده تن، طرح جديد افزايش مزد آنقدر موثر خواهد بود که حتي اقتصاد غير رسمي را هم به سوي اقتصاد رسمي سوق مي‌دهد و از اين طريق، درآمد‌هاي مالياتي دولت را نيزافزايش مي‌دهد.

اين مقام دولتي تصريح کرد: کارگروهي سه جانبه در وزارت کار تشکيل شده و از نمايندگان کارگران و کارفرمايان براي شرکت در اين کارگروه دعوت شده است. همه طرح‌هاي وزارت کار ابتدا به اين کارگروه مي‌روند و بعد از اجماع براي تصويب به هيات دولت فرستاده مي‌شوند.


 تريبون اقتصادي 

 استخراج 64 ميليون تن سنگ آهن در سال 91

رئيس مرکز تحقيقات فراوري مواد معدني ايران از استخراج 64 ميليون تن سنگ آهن در سال 91 خبرداد و گفت: ميزان توليد کنستانتره کشور در اين سال 22 ميليون تن بوده که 18.5 ميليون تن آن فراوري شده است.به گزارش آفرينش ، حسين عسگرزاده در حاشيه بازديد خبرنگاران از مرکز تحقيقات فراوري مواد معدني گفت: در کشور ذخاير متنوع معدني وجود دارد که نبود واحدهاي مرتبط با آن منجر به طراحي مرکز فراوري مواد معدني شده است، اين در شرايطي است که آناليز نمونه هاي معدني و زيست محيطي و زير مطالعات آزمايشگاهي بر روي فراوري مواد معدني از جمله وظايف اين مرکز است.وي از انعقاد قرارداد جديدي ميان اين مرکز با ايميدرو خبرداد و تشريح کرد: تمامي تست‌هاي مرتبط با حفاري‌هاي کشور از اين پس در اين مرکز انجام خواهد شد.عسگرزاده در ادامه از برنامه هاي توسعه اي اين مرکز خبر داد و ادامه داد: نمايندگي هاي اين مرکز تحقيقاتي در سراسر کشور فعال خواهد شد و هم اکنون نيز برخي استان‌ها در اين زمينه اقدام کرده اند، ضمن اينکه بحث بازاريابي منطقه اي نيز در دستور کار قرار دارد تا بتوان با هماهنگي ايميدرو در کشورهاي همسايه و منطقه مشغول به فعاليت شويم.

عسگرزاده در ادامه با اشاره به نبود واحد هاي کنستانتره بخش عمده اي از سنگ آهن بدون ارزش افزوده از کشور خارج مي شود به نحوي که در سال 91، 64 ميليون تن سنگ آهن استخراج شد که 52 ميليون تن آن از طريق آن ايميدرو و 12 ميليون تن آن توسط بخش خصوصي استخراج شده است.وي ادامه داد: ميزان توليد کنسانتره کشور 22 ميليون تن بوده که تنها 18.5 ميليون تن آن تبديل به ماده فراوري شده است.

سكه تمام طرح قديم 869 هزار تومان

بهاي هر گرم طلا در ايران با توجه به کاهش اونس جهاني به 89 هزار و 130 تومان رسيد.به گزار ش آفرينش از سطح بازارسکه تمام طرح جديد با کاهش سه هزار توماني به 870 هزار تومان و سکه طرح قديم 869 هزار تومان در بازار معامله شد.بنا بر اين گزارش، نيم سکه 441 هزار تومان، ربع سکه 265 هزار تومان، سکه يک گرمي 170 هزار تومان و هر گرم طلاي 18 عيار 89 هزار و 130 تومان به فروش مي‌رسد و هر مثقال طلاي 18 عيار 386 هزار و 100 تومان معامله شد.

همچنين اونس جهاني با 11 دلار كاهش به 1244 دلار و 10 سنت رسيد و دلار امريكا با 7 تومان كاهش به 2950 تومان و يورو با 5 تومان افزايش به 4025 تومان رسيد.

ميزان دارايي‌هايي که آزاد مي‌شود مشخص نيست

يکسان‌سازي نرخ ارز در نيمه‌ دوم سال 93 محقق مي‌شود

رييس کل بانک مرکزي با بيان اين‌که نرخ ارز آزاد را بازار تعيين مي‌کند، گفت: يکي از مهم‌ترين اهداف ما يکسان‌سازي نرخ ارز است که در نيمه‌ دوم سال 93 محقق مي‌شود.

به گزارش آفرينش ، ولي‌الله سيف در سومين جلسه شوراي گفت‌وگوي دولت تدبير و اميد و بخش خصوصي در پاسخ به اين سوال که با توجه به نرخ حدود سه هزار توماني ارز در بازار آزاد نرخ دلار در بودجه چه ميزان خواهد بود، اظهار کرد: اين‌که نرخ ارز سه هزار تومان است تاييد يا رد نمي‌کنم، نرخ دلار آزاد را بازار تعيين مي‌کند و واقعيت اين است که اين نرخ تحت تاثير شرايط اقتصادي قرار مي‌گيرد.سيف ادامه داد :نرخ مورد تاييد بانک مرکزي نرخ مبادلاتي است که کالاهاي اساسي با آن وارد مي‌شوند.

سيف در پاسخ به اين سوال که وضعيت آزادسازي‌ دارايي بلوکه‌شده ايران به کجا رسيده است؟ گفت: اين دارايي‌ها به سرعت آزاد نمي‌شود اما آزاد‌سازي اين دارايي‌ها در شرف است و پيگيري‌ها در حال انجام است به‌طوري که کارگروهي نيز در اين زمينه هفته آينده کار را شروع مي‌کند.وي افزود: ميزان دارايي‌هايي که آزاد مي‌شود مشخص نيست و اکنون نمي‌توان در اين مورد اظهار نظر کرد.

در بودجه 93 پيش‌بيني شده است:

احتمال حذف پرداخت يارانه نقدي و دادن سبد کالايي به جاي آن

رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها در بودجه 93 پيش‌بيني شده و اجرا خواهد شد که احتمال حذف پرداخت يارانه نقدي و دادن سبد کالايي به جاي آن وجود دارد. به گزارش آفرينش ،غلامرضا مصباحي‌مقدم در حاشيه نشست اعضاي شوراي عالي گفت‌وگو در جمع خبرنگاران در خصوص چگونگي اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها در لايحه بودجه سال آينده کشور اظهار داشت: بحث هدفمند‌سازي يارانه‌ها در لايحه بودجه 93 دولت پيش‌بيني شده و مجلس نيز اين موضوع را به نتيجه رساند. وي در پاسخ به سؤالي مبني بر اينکه با توجه به کنترل نقدينگي و کاهش تورم، شيوه اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها در سال آينده چگونه خواهد بود، بيان داشت: در حال حاضر چيزي به صورت نهايي وجود ندارد و بايد سناريوهاي مختلف در اين راستا بررسي و در نهايت جمع‌بندي شود. رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به اين سؤال که احتمال جايگزين شدن سبد کالايي به جاي پرداخت يارانه نقدي در راستاي اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها وجود دارد، اظهار داشت: احتمال همه چيز وجود دارد و البته پيشنهادي به دست ما نرسيده و نمي توان داوري کرد و مسلم اين است که کنترل نقدينگي و کاهش تورم با پرداخت سبد کالايي امکان‌پذير تر است و بايد در اين راستا پيشنهاد دولت را به صورت شفاف دريافت کرد و بعد از آن تصميم‌‌گيري کرد.


 نهادهاي مالي 

 اعلام اسامي برندگان قرعه کشي جشنواره حساب هاي قرض الحسنه بانک ملت

مدير روابط عمومي بانک ملت از اعلام اسامي برندگان 621.4ميليارد ريال جوايز قرعه کشي جشنواره حساب هاي قرض الحسنه پس انداز اين بانک خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، فرزان عباسي افزود: اسامي برندگان جوايز جشنواره حساب هاي قرض الحسنه پس انداز روي سايت اينترنتي اين بانک به نشاني www.bankmellat.ir قرار گرفت.

فرصت طلايي بانک ملي براي بخشودگي جريمه تاخير بدهكاران

بانک ملي ايران، فرصتي ويژه، استثنايي و منحصر به فرد براي بدهکاران اين بانک جهت بهره‌مندي از بخشودگي جرايم تاخير مازاد بر نرخ معامله فراهم کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي،براساس اين مصوبه بدهکاراني که حداکثر تا پايان دي ماه امسال، کل بدهي خود را تسويه کنند، مشمول 100 درصد بخشودگي مانده جرايم تاخير مازاد بر نرخ معامله قرار مي‌گيرند.

امکان مشاهده کد شبا از طريق سايت بانک مسکن

مشاهده کد شبا براي مشتريان بانک مسکن از طريق سايت بانک امکان پذير است. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن، مشتريان اين بانک مي‌توانند با مراجعه به سايت بانک مسکن به آدرس www.bank-maskan.ir از کد شباي حساب خود مطلع شوند.

ثبت افتخاري ديگر در کارنامه درخشان بانک پارسيان

در آخرين رتبه بندي بزرگترين موسسات مالي و بانک هاي اسلامي جهان که در شماره نوامبر سال 2013 نشريه تخصصي Banker منتشر شده است، بانک پارسيان به عنوان بانک هفتم کشور و همچنين سيزدهمين موسسه اسلامي جهان بر اساس شاخص دارايي هاي منطبق بر شريعت معرفي شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پارسيان،در اين گزارش، بانک پارسيان در ميان بانک هاي خصوصي کشور بر اساس شاخص دارايي منطبق بر شريعت رتبه اول را به خود اختصاص داده و از اين حيث همچنان اولين بانک خصوصي کشور است.

پيام مدير عامل بانک رفاه کارگران به زلزله زده گان استان بوشهر

محمد رضا نظري مدير عامل بانک رفاه کارگران در پيامي، مراتب همدردي خود را به اطلاع هموطنان زلزله زده بوشهري رساند.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه،در بخشي از اين پيام آمده است،بدينوسيله مراتب تالم و همدردي خود و اعضاي هيات مديره بانک رفاه کارگران را به شما مردم خونگرم استان، به ويژه شهر برازجان و روستاهاي اطراف که در اثر وقوع زلزله اخير، عزيزان خود را از دست دادند، اعلام داشته و خود را در غم فقدان جمعي از هموطنان عزيز در اين استان شريک مي دانم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي