جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4595


منابع آزمونهاي دانشنامه دندانپزشکي و پيش کارورزي سال 93 اعلام شد


توصيه توکلي به داوطلبان کنکور 93


نتايج مرحله نخست طرح سربازي هيأت علمي دانشگاهها اعلام شد


خبر


تابلوي اعلانات


 منابع آزمونهاي دانشنامه دندانپزشکي و پيش کارورزي سال 93 اعلام شد 

 
مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت منابع آزمون بورد تخصصي دندانپزشكي و منابع آزمون پيش كارورزي سال 93 را منتشر کرد.به گزارش آفرينش براساس منابع آزمون بورد تخصصي دندانپزشكي سال 1393 که از سوي مرکز سنجش اعلام شده است داوطلبان مي توانند با ورود به سايت مرکز از منابع آزمون مطلع شوند.

منابع آزمون دانشنامه تخصصي رشته هاي اندودانتيكس، پروتزهاي دنداني، راديولوژي دندان و فك و صورت، دندانپزشکي ترميمي، بيماريهاي دهان و فك و صورت، دندانپزشكي كودكان، جراحي دهان و فك و صورت، پريودانتيكس به صورت تفکيکي اعلام شده است و داوطلبان آزمون مي توانند اين منابع را تامين کنند.

همچنين دبيرخانه شوراي آموزش پزشكي عمومي نيز منابع آزمون پيش كارورزي سال 93 را اعلام کرده است و داوطلبان مي توانند منابع هر سر فصل درسي شامل بيماريهاي كودكان، بيماريهاي داخلي، زنان و زايمان، ارتوپدي، اورولوژي، چشم پزشكي، گوش و حلق و بيني، روانپزشكي، بيماريهاي مغز و اعصاب، پاتولوژي، راديولوژي ، بيماريهاي عفوني و گرمسيري، پوست، فارماكولوژي، آمار حياتي، اپيدميولوژي و اخلاق پزشکي را از مرکز سنجش آموزش پزشکي دريافت کنند.


 توصيه توکلي به داوطلبان کنکور 93 

 
مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به مهلت ثبت‌نام کنکور 93 تا روز شنبه 23 آذر ماه، گفت: تاکنون 201 هزار داوطلب در اين دوره از آزمون ثبت‌نام کرده‌اند.دکتر حسين توکلي در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به مهلت ثبت‌نام در کنکور 93 تا ساعت 24 روز شنبه 23 اذر ماه از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org، گفت: به داوطلباني که تا کنون جهت ثبت‌نام اقدام نکرده‌اند توصيه مي‌شود که هرچه سريعتر به سايت سازمان سنجش کشور مراجعه کنند.

وي با بيان اينکه لازم است داوطلبان با پرداخت وجه منحصرا به شکل اينترنتي و دريافت اطلاعات کارت اعتباري شامل شماره سريال 12 رقمي نسبت به دريافت دفترچه اقدام کنند، خاطر نشان کرد: لازم است اين داوطلبان پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنما و اطلاعيه‌هاي منتشر شده روي سايت سازمان ابتدا نسبت به تکميل فرم پيش نويس و تقاضانامه ثبت‌نام که در صفحه 45 دفترچه راهنما چاپ شده است اقدام کنند.

توکلي افزود: اين داوطلبان پس از کنترل اطلاعات تکميل شده و اطمينان از صحت آن حداکثر تا روز شنبه 23 آذرماه فرصت دارند به سايت سازمان مراجعه و تقاضانامه اينترنتي ثبت‌نام را کامل کنند.


 نتايج مرحله نخست طرح سربازي هيأت علمي دانشگاهها اعلام شد 

 نتايج مرحله اول بررسي تقاضاهاي قانون نحوه تامين هيات علمي دانشگاهها و موسسات آموزشي و پژوهشي در قالب طرح سربازي از سوي مرکز نظارت و ارزيابي آموزش عالي اعلام شد.به گزارش آفرينش دانشگاهها و موسسات آموزش عالي متقاضي که قبلاً نسبت به ثبت مشخصات متقاضيان در پورتال مرکز نظارت و ارزيابي اقدام کرده اند، مي توانند با مراجعه به ليست مشاهده تقاضاهاي ثبت شده نسبت به نتيجه بررسي اطلاع حاصل کرده و متقاضيان را از نتيجه بررسي آگاه سازند.

همچنين ابلاغ طرح سربازي پذيرفته شدگان به دانشگاه مربوطه ارسال شده است.آن دسته از افرادي که به دليل تکميل ظرفيت در رشته هاي مورد تقاضا در اولويت پذيرش قرار نگرفته اند، بايد در تاريخ مندرج در برگه اعزام براي گذارندن خدمت سربازي عادي به محل مندرج در آن مراجعه کنند و عواقب ناشي از عدم مراجعه به موقع متوجه مشمولين متقاضي خواهد بود.

از دانشگاهها و موسسات آموزش عالي نيز تقاضا مي شود با توجه به کاهش سهميه 93-1392 اعلام شده توسط ستاد کل نيروهاي مسلح و تکميل ظرفيت در رشته هاي مهندسي برق، مهندسي مکانيک، رياضي، آمار، مهندسي عمران، رشته هاي گروه علوم انساني، فيزيک و رشته هاي گروه کشاورزي و دامپزشکي از ارسال تقاضاهاي جديد تا پايان دوره يعني اول شهريورماه 93 خودداري کنند.همچنين با توجه به حجم بالاي کار و به منظور رسيدگي به موقع به تقاضاهاي ارسالي، مرکز نظارت و ارزيابي وزارت علوم تاکيد کرد از مراجعه حضوري يا تلفني افراد متقاضي خودداري و پيگيري هاي لازم از طريق نماينده آن دانشگاه يا موسسه آموزش عالي صورت پذيرد.


 خبر 

 اعلام دانشگاههاي برتر يازدهمين المپياد ورزشي دانشجويان دختر

مرحله پاياني يازدهمين المپياد ورزشي دانشجويان دختر علوم پزشکي در خزرآباد ساري برگزار شد و دانشگاههاي علوم پزشکي شيراز، اصفهان و مشهد به ترتيب مقامهاي اول تا سوم را کسب کردند.به گزارش آفرينش 46 دانشگاه علوم پزشکي در مجموع با 1600 دانشجو در اين دوره از مسابقات شرکت کرده بودند. اين مسابقات در 10 رشته ورزشي فوتسال، واليبال، بسکتبال، شطرنج، تنيس روي ميز، بدمينتون، شنا، دو و ميداني، کاراته و تيراندازي در طي 50 روز برگزار شد.

در مجموع 420 مدال اين مسابقات بين قهرمانان توزيع شد و دانشگاه علوم پزشکي شيراز با 164 امتياز، اصفهان با 160 و مشهد با 106 امتياز حائز رتبه‌هاي اول تا سوم مسابقات شدند.ورزشکار برتر اين مسابقات که قهرمان قهرمانان لقب گرفت "عبدشنطياي" از دانشگاه علوم پزشکي شيراز با 5 مدال طلا در رشته شنا بود.اين دوره از المپياد ورزشي دانشجويان دختر دانشگاه‌‌هاي علوم پزشکي کشور در روزهاي 28 مهرماه تا 18 آذرماه در 5 مرحله در مجتمع فرهنگي ورزشي صندوق رفاه دانشجويان علوم پزشکي واقع در خزرآباد ساري برگزار شد.

رئيس سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران:

تامين "اعتبار" مورد نياز پژوهشگران بر‌تر

با توجه به افزايش 20 برابري، اعتبارات مورد نياز پژوهشگران بر‌تر تامين مي‌شود.اکبري رئيس سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران گفت: با توجه به اينکه رئيس جمهور اعلام کرده شاهد افزايش 20 برابر اعتبارات در بخش نخبگان هستيم بايد بگويم که رويکرد ما به اين سمت است که هر فعاليتي که صورت مي‌گيرد تبديل به ثروت شود و نهايتا نقشي در توليد ناخالص داخلي داشته باشد.

وي افزود: بنابراين افراد و مسئولاني که براي تامين اعتبار و نهايتا تبديل ايده با محصول، صندوق نوآوري و شکوفايي کمک مي‌کنند، در بررسي و البته حمايت از پژوهشگران بر‌تر نقش دارند. اکبري تصريح کرد: البته عصر ديروز وزير علوم اعلام کرد که اگر مبلغ 500 ميليارد تومان اعتباري که رئيس جمهور قول داده‌ ادامه يابد، به هر ميزان که اعتبار مورد نياز است تامين اعتبار خواهيم داشت. وي اظهار داشت: تمام تلاش ما در سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي اين است که اين برگزيدگان جشنواره نتيجه کارشان را در محصول ببينند.

دعوت ميرزاده از نخبگان ايراني خارج از کشور براي تدريس در دانشگاه آزاد

رئيس دانشگاه آزاد از تمام نخبگان خارج از کشور براي حضور در داخل کشور و تدريس در اين دانشگاه دعوت کرد.به گزارش آفرينش در جلسه هيأت رئيسه دانشگاه آزاد اسلامي، حميد ميرزاده با تاكيد بر اتخاذ تدابير لازم و فراهم كردن زمينه مناسب به منظور جذب هر چه بيشتر دانشجويان خارجي، گفت: بايد نگاه جديدي در حوزه بين الملل دانشگاه آزاد اسلامي با هدف جذب دانشجويان خارجي به ويژه از كشورهاي همسايه حاكم شود.ميرزاده ضمن اظهار تاسف از مهاجرت دانشجويان ممتاز ايراني به خارج از كشور، آن را خسارت جبران ناپذيري براي آينده كشور دانست و افزود: در صورت تداوم مهاجرت نخبگان كشور از ژنهاي باهوش محروم خواهيم شد.وي از همه نخبگاني كه آمادگي بازگشت به كشور را دارند درخواست كرد تا در دانشگاه آزاد اسلامي براي امر تدريس و تحقيق مشغول شوند و امكانات لازم براي خدماتشان در اين دانشگاه فراهم است.رئيس دانشگاه آزاد به همه معاونين دانشگاه تاكيد كرد تا موانع قانوني ادامه تحصيل دانشجويان ايراني كه در مقاطع تحصيلات تكميلي در خارج از كشور مشغول به تحصيل هستند را از سر راه آنان بردارند.

وي ضمن تاكيد به معاونان دانشگاه مبني بر تعامل هرچه بيشتر با نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، خاطرنشان كرد: اين همكاري ها در چارچوب قوانين مصوب كشور به ويژه شوراي عالي انقلاب فرهنگي است.ميرزاده با اعلام اين خبر كه تمامي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي در آينده نزديك تحت پوشش خدمات بيمه تكميلي و ساير خدمات رفاهي قرار خواهند گرفت، از معاونت مالي و اداري خواست تا دانشجويان را از زمان اجرايي شدن اين طرح ها با خبر سازد.

گران‌ترين کشورها براي ادامه تحصيل

بانک خصوصي «اچ‌اس‌بي‌سي» در گزارش جديد خود استراليا را به عنوان گران‌ترين مقصد آموزش عالي براي دانشجويان بين‌المللي معرفي کرد.در گزارش بانک «اچ‌اس‌بي‌سي» انگليس آماده است: استراليا که از نظر وسعت ششمين کشور جهان محسوب مي‌شود از نظر بالا بودن هزينه‌هاي تحصيلي بسياري از کشورهاي صنعتي و پيشرفته را پشت سر گذاشته است. در اين گزارش پس از استراليا کشورهاي آمريکا و انگليس نيز همچنان جزو گران‌ترين کشورها براي ادامه تحصيل هستند.

انتشار اين گزارش موجب تعجب بسياري از دانشجويان بين‌المللي شد چرا که آنها معمولا انگليس را به لحاظ هزينه‌هاي زندگي و تحصيلي به عنوان گران‌ترين کشور جهان مي‌دانستند. با اين حال همچنان تحصيل در انگليس هزينه بالايي دارد و در اين رده‌بندي در رديف سوم قرار گرفته است. به دنبال بروز بحران اقتصادي در اروپا و آمريکا، بسياري از موسسات آموزش عالي شهريه‌هاي خود را افزايش دادند تا بتوانند بر کمبود بودجه‌هاي دولتي خود فايق آيند و در عين حال نيز درآمدهاي خود را افزايش دهند. اين مسئله سبب فراري دادن دانشجويان خارجي از کشورهاي پرهزينه به سمت کشورهاي کم‌هزينه تر نظير سنگاپور، هنگ کنگ و استراليا شد.

اما اطلاعات ارائه شده در اين گزارش اين ذهنيت را به کلي تغيير داد. اگرچه ميزان شهريه سالانه دانشجويان خارجي در دو کشور آمريکا و استراليا تقريبا به يک اندازه، يعني حدود 25 هزار دلار است اما هزينه‌هاي سنگين زندگي در استراليا، اين کشور را از نظر هزينه‌هاي سالانه براي ادامه تحصيل بالاتر از ساير کشورها قرار داده است.

دانشجويان خارجي در استراليا بايد سالانه مبلغي حدود 38 هزار دلار هزينه کنند که اين رقم براي دانشجويان خارجي در آمريکا 35 هزار دلار و در انگليس 30 هزار دلار است. گراهام هيونيس، رئيس خرده بانکداري و مديريت دارايي بانک «اچ‌اس‌بي‌سي» در استراليا مي‌گويد: در حالي که طي پنج سال گذشته استراليا از رشد اقتصادي خوبي بهره مي‌برد، اين مسئله سبب افزايش ارزش پول و درآمد ارزي اين کشور در بخش صادرات شامل «آموزش» نيز شده است.

وي افزود: با وجود اينکه بخش آموزش استراليا از نظر شمار دانشجويان خارجي آسيب ديده اما سهم دانشجويان بين‌المللي در اين کشور همچنان قدرتمند مانده است. اين مسئله نشان مي‌دهد که بسياري از دانشجويان بين‌المللي، نقش مسائل مالي را نسبت به ساير مسائل نظير کيفيت آموزش و زندگي در اين کشور در اولويت‌هاي آخر خود در نظر مي‌گيرند و اهميت کمتري براي آن قائل هستند.بانک «اچ‌اس‌بي‌سي» با انتشار گزارش فوق به تحليل داده‌هاي دولتي دريافتي از 13 کشور جهان پرداخته است و با تلفيق مبلغ ميانگين هزينه‌هاي دانشگاه و هزينه‌هاي زندگي، ميانگين هزينه‌هاي سالانه هر يک از دانشجويان بين‌المللي را برآورد کرده است.

به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه‌هاي اينترنتي يونيورسيتي‌هرالد، در اين فهرست آلمان در ميان 13 کشور با ميانگين سالانه 6200 دلار براي شهريه و هزينه‌هاي زندگي وضعيت مناسب‌تري داشته است. در آسيا نيز کشورهاي سنگاپور و هنگ کنگ پس از استراليا پرهزينه‌ترين کشورها براي دانشجويان بين‌المللي معرفي شده‌اند.

دانشجويان بين‌المللي در اين کشورها به ترتيب بايد سالانه مبالغ 24 هزار دلار و 22 هزار دلار هزينه کنند.بنا بر اعلام بانک «اچ‌اس‌بي‌سي»، 13 کشور پرهزينه براي تحصيل دانشجويان بين‌المللي شامل کشورهاي ذيل مي‌شوند:

1- استراليا سالانه 38 هزار و 516 دلار

2-آمريکا سالانه 35 هزار و 705 دلار

3-انگليس سالانه 30 هزار و 325 دلار

4-امارات متحده عربي سالانه 27 هزار و 375 دلار

5-کانادا سالانه 26 هزار و 11 دلار

6-سنگاپور سالانه 24 هزار و 248 دلار

7-هنگ کنگ سالانه 22 هزار و 443 دلار

8-ژاپن سالانه 19 هزار و 164 دلار

9-روسيه سالانه 9441 دلار

10-چين سالانه 8766 دلار

11-تايوان سالانه 2578 دلار

12-اسپانيا سالانه 7006 دلار

13-آلمان سالانه 6285 دلار

مديرکل امور فرهنگي وزارت علوم خبر داد؛

فعاليت "نشريات دانشگاهي" منطبق با قانون است

فعاليت نشريات دانشگاهي منطبق برضوابط ناظر و قانوني است.جليل دارا مدير کل امور فرهنگي وزارت علوم تحقيقات وفناوري در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران گفت: آمار دقيقي از افزايش تعداد نشريات دانشجويي داراي مجوز فعلا نداريم ولي روال دريافت مجوز دانشجويي مطابق ضابطه و قانون است يعني در دانشگاه آئين نامه‌اي وجود دارد که متشکل از کميته مرکزي و اعضاي مسئول دانشگاهي است. وي در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران مبني بر اينکه اگر دانشگاهي بخواهد مجوز نشريه‌اي را دريافت چه مراحلي را بايد طي کند، اظهار داشت: هر نشريه‌اي در دانشگاه اگر به دنبال دريافت مجوز است و يا اينکه در نشريه دانشگاه با مانعي برخورد کرده است ما قبلا هم اعلام کرده‌ايم که بايد به شوراي مرکزي نشريات مراجعه کند و شکايت خود را اعلام کند.

دارا تصريح کرد: بنابراين فعاليت نشريه دانشگاه منطبق بر ضوابط ناظر بر خود دانشگاه است.

شنبه؛ آخرين مهلت ثبت‌نام در آزمون سراسري 93

مهلت ثبت‌نام براي شرکت در آزمون سراسري سال 93 به منظور پذيرش دانشجو در دوره‌هاي روزانه، نوبت دوم، نيمه حضوري، مجازي و پرديس خودگردان دانشگاهها و موسسات آموزش عالي، دانشگاههاي پيام نور همچنين غيردولتي غيرانتفاعي و فرهنگيان شنبه 23 آذر پايان مي‌يابد.ثبت‌نام و پذيرش رشته محلهاي آزموني دانشگاه آزاد اسلامي براي سال تحصيلي 94 - 93 از طريق سازمان سنجش آموزش كشور انجام خواهد گرفت و دانشگاه آزاد اسلامي براي اين سال تحصيلي ثبت‌نام و آزمون مجزايي نخواهد داشت. لذا داوطلبان علاقمند به تحصيل در رشته‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي، لازم است در آزمون سراسري سال 1393 ثبت‌نام و در تاريخ مقرر در آزمون شركت کنند.

آزمون سراسري سال 1393 در روزهاي پنجم، ششم و هفتم تيرماه 93 برگزار مي‌شود.


 تابلوي اعلانات 

 آغاز هفته پژوهش در نمايشگاه بين‌المللي تهران از 23 آذر

دبير ستاد ملي هفته پژوهش از برگزاري مراسم افتتاح نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشي از روز 23 آذرماه در نمايشگاه بين‌المللي تهران خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل از ايران کنفرانس، قادر‌ي‌فر دبير ستاد ملي هفته پژوهش در نشست خبري گفت: چهاردهمين نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشي کشور از روز 23 آذرماه با حضور معاون اول رياست‌جمهوري در نمايشگاه بين‌المللي تهران افتتاح مي‌شود.وي افزود: در اين نمايشگاه علاوه بر ارائه دستاوردهاي پژوهشي پژوهشگران کشور، ميز‌گردهاي تخصصي و کارگاه‌هاي آموزشي برگزار مي‌شود و همچنين تالار تبادل ايده، ارائه ايده‌هاي خلاقانه و ارائه نيازهاي تحقيقاتي نيز داير است.

قادر‌ي‌فر ادامه داد: همچنين در روز 25 آذرماه جشنواره تجليل از پژوهشگران برتر انجمن‌هاي علمي برتر، پست‌هاي علمي برتر و دستگاه‌هاي پژوهشي برتر برگزار مي‌شود.وي گفت: گردهمايي سراسري معاونان پژوهشي دانشگاه‌هاي کشور نيز در هفته پژوهش برگزار مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي