جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4595


ارزش سهام عدالت بين 2 تا 3 ميليون تومان است


حقوقي


تريبون اقتصادي


خبر


نهادهاي مالي


 ارزش سهام عدالت بين 2 تا 3 ميليون تومان است 

وزير امور اقتصادي و دارايي از خروج منابع سرگردان از بازار ارز، سکه و مستغلات و ورود آنها به بورس، تقسيم سود سهام عدالت در سال آينده و کاهش 13 تا 14 درصدي تورم نقطه‌اي در چهار ماه اخير خبر داد و گفت: نامه هايي از خارجي ها مبني بر درخواست خريد بانک‌ها و بيمه هاي ايراني دريافت کرده ايم، ضمن اينکه در حال حاضر شاخص فلاکت در ايران بالاي 50 درصد است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت اقتصاد ، علي طيب نيا به بررسي عملکرد 100 روزه وزارت اقتصاد پرداخت و گفت: براي مقابله با تورم به سراغ رشد نقدينگي رفتيم. براي مقابله با رکود راهکار دولت تحريک جانب عرضه بود. ما به دنبال مجموعه اي از سياست‌ها رفتيم که بتوانيم موانع، مشکلات و محدوديت‌هاي توليد را مرتفع کنيم.

وزير امور اقتصادي و دارايي از کاهش 13 تا 14 درصدي نرخ تورم نقطه به نقطه خبر داد و تصريح کرد: نرخ تورم نقطه به نقطه از 45 درصد در تيرماه به 31.9 درصد در آبان ماه رسيده است.

وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به اينکه طي چند سال گذشته 62 بنگاه اقتصادي در قالب سهام عدالت واگذار شده اند، گفت: واگذاري سهام عدالت به صورت فروش اقساطي است و تنها دو دهک اول مشمول معافيت 50 درصدي هستند اما بقيه دهک‌ها بايد سهام را به دولت بپردازند که اين اقدام در دوره 10 ساله از محل سود سالانه سهام عدالت خواهد بود.

وي خاطرنشان کرد: مردم به صورت صوري و اسمي سهامدار عدالت هستند اما از منافع آن برخوردار نيستند، زيرا نه مي توانند اين سهام را بفروشند و نه از سود سهام آن برخوردار شوند و اين رقم تا 10 سال آينده به همين منوال ادامه دارد.

طيب نيا اعلام کرد: در لايحه بودجه 93 ماده‌اي را در خصوص خروج سهام عدالت از وضعيت فعلي گنجانديم تا مردم به‌خصوص دو دهک فقير از ارزش سهام عدالت که بين دو تا سه ميليون تومان خواهد بود، برخوردار شوند. کنار اين موضوع ارزش سهام عدالت براي ساير دهک‌ها يک ميليون تومان خواهد بود. در واقع ر لايحه بودجه 93 ساختاري پيش‌بيني شده که مردم از سهام عدالت منفعت ببرند و سود بگيرند و در عين حال مديريت سهام و بنگاه‌هاي اقتصادي نيز دچار تحولاتي خواهد شد.

طيب نيا با تاکيد بر اينکه پرداخت‌هاي دولت بابت رد ديون بايد به صورت نقدي انجام شود نه با واگذاري سهام بنگاه ها، گفت: در حوزه تامين مالي خارجي و فاينانس اقدامات موثري انجام شده اما از سوي ديگر به دليل تحريم ها با محدوديت‌هايي مواجه بوديم و در مواردي اقساط بدهي ها را به بانک‌هاي خارجي بازپرداخت نکرده ايم. بر اين اساس بانک جهاني و برخي از نهادهاي بين المللي از ايران طلبکار بودند و اخطاريه هايي طي آن سال ها براي تسويه بدهي هاي خارجي دريافت کرده بوديم اما بر اساس برنامه ريزي هاي صورت گرفته قرار است در حد چند ده ميليارد دلار از منابع خارجي در داخل کشور مورد استفاده قرار گيرد. وي ادامه داد: در حال حاضر منابع مردم از بازار سکه و ارز و مستغلات خارج و وارد بورس شده است به طوري که شاخص کل بورس 122 درصد رشد کرده است.

طيب نيا درباره شاخص فلاکت اقتصادي اظهارداشت: اين شاخص از تورم و بيکاري به دست مي‌آيد که در حال حاضر در ايران بالاي 50 درصد است، اين در حالي است که در کشورهاي بين المللي حدود 11 تا 12 درصد است. 3 عامل در بروز اين وضعيت دخيل است؛ عامل اول ساختارهاي نامتناسب اقتصاد ايران تلقي مي‌شود چراکه اقتصاد از قبل از انقلاب وابستگي شديد به درآمدهاي نفتي داشته است. تحت تأثير وابستگي به نفت تراز تجاري و بودجه دولت از وضعيت نامتوازن برخوردار است.

وزير امور اقتصادي و دارايي درباره وضعيت اشتغال در کشور با بيان اينکه ايد در آينده نزديک براي 8.5 ميليون نفر شغل مولد ايجاد کنيم، گفت: نيروي کار به‌زودي وارد بازار خواهد شد و بايد شاهد جمع جوياي بازار کار باشيم.


 حقوقي 

 لزوم بروزرساني قوانين

هدف از وضع قوانين تنظيم روابط اجتماعي در جامعه است . تولد و مرگ قوانين به ما نشان مي دهد كه هرچند ضوابط حاكم بر وضع مقررات مدني به صورتي کلي مفاهيمي مطلق از قبيل خرد و عدالت مي باشد ، لکن با توجه به اينکه اين مفاهيم بسيار كلي است و در هر زمان مصاديقي متفاوت پيدا مي کنند وممکن است آنچه در يك زمان سبب برقراري عدالت است،در زماني ديگر اين هدف را محقق نکند، بايد مبناي وضع قانون را با توجه به اقتضاي زمان قرار داد و هر از چندي برخي قوانين را مطابق نياز جامعه تغيير داد يا قواعدي را که وجودشان قبلا احساس نمي شده است به قوانين افزود.

سير كوتاهي در تاريخ به روشني نشان مي دهد كه پيدايش قوانين در موارد گوناگون همواره با تحولات اقتصادي – اجتماعي توام بوده است. براي مثال با اضمحلال همزيستي طبيعي انسان اوليه و به تبع نيازهاي اقتصادي انسانها حقوق خصوصي به وجود آمد و يا حقوق مدني به تبع مدنيت در رم معمول شد. در ايران نيز قوانين مربوط به ثبت اسناد و املاك بعد از اضمحلال مالكيت ارباب رعيتي بر روستاها و تحكيم مالكيت خصوصي به تصويب رسيد. بنابراين روشن است كه قوانين و مقررات مدني در طول تاريخ بشر به تدريج به وجود مي آيند و همگام با تحولات اجتماعي، اقتصادي، سياسي و علمي جامه تكامل مي يابند،چراکه اگر اين مقررات بنا به نياز زمان تغيير نكنند مشكلات فراواني را ايجاد مي كنند و نمي توانند پاسخگوي نياز جامعه باشند؛ مانند اينکه در زماني پديده اي به نام نرم افزار وجود نداشت و بالتبع نيازي هم به حمايت از حقوق معنوي سازنده آن نبود اما با ورود اينگونه توليدات به جامعه، قوانين و مقررات تنظيم کننده آن نيز بايد وضع شود چراکه بسياري از پديده هاي جديد را نمي توان در غالب قوانين و عقود سنتي گنجاند و نيازمند مقررات خاص خود هستند.

نتيجه بحث آنكه به روز نشدن قوانين با توجه به نيازها و تحولات جامعه سبب ايجاد تضاد ميان مقررات و واقعيت هاي اجتماعي مي شود كه در نتيجه آن به نوعي نقض قرض مي شود ، يعني آنچه كه بايد سبب ايجاد نظم و عدالت باشد ، خود سبب بي عدالتي و يا بي نظمي مي گردد.

خدايار سعيد وزيري


 تريبون اقتصادي 

 زنان خانه دار زير 45 سال به سه روش بيمه مي شوند

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي از اجراي بيمه زنان خانه دار در سراسر کشور خبرداد و گفت: از 56 هزار ميليارد تومان بدهي دولت طي سه ماه گذشته 1300 ميليارد تومان آن به تامين اجتماعي پرداخت شده است.

به گزارش آفرينش دکتر محمدتقي نوربخش در اولين نشست خبري خودافزود: در سال جاري تامين اجتماعي در قالب مشاغل آزاد مي تواند زنان خانه دار زير 45 سال را به سه روش بيمه کند که در روش اول فقط بازنشستگي، روش دوم بازنشستگي و فوت و در روش سوم بازنشستگي فوت و کار افتادگي مطرح است که زنان خانه دار مي توانند به ترتيب با پرداخت ماهيانه 60، 75 و 90 هزار تومان تحت پوشش تامين اجتماعي قرار گيرند.

وي تاکيد کرد: البته گروهي نيز از سوي بهزيستي و کميته امداد به عنوان زن خانه دار به سازمان معرفي شدند که در مجموع 150 هزار نفر فعلا تحت پوشش طرح بيمه زنان خانه دار قرار دارند.

وي گفت: در بودجه سال 92، 200 هزار نفر زن خانه دار به طور مشترک بين تامين اجتماعي و صندوق روستائيان و عشاير با تخصيص اعتبار 100 ميليارد تومان از سوي دولت بيمه خواهند شد که در حال حاضر تدوين آئين نامه آن بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي است.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي در پاسخ به سوال ديگري درمورد اجراي قانون مشاغل سخت و زيان آور گفت: در اين قانون افراد با داشتن سابقه پرداخت بيمه 20 سال متوالي و 25 سال متناوب بدون شرط سني بازنشسته مي شوند و افرادي که در کارهاي صنعتي نيز 25 سال سابقه دارند بدون داشتن شرط سني بازنشسته مي شوند.

نوربخش درمورد بخشودگي جرايم نيز تاکيد کرد: آخرين مهلت قانون استفاده از بخشودگي جرايم 19 دي ماه است و چنانچه کارفرمايان طي اين مدت مراجعه کنند مي توانند از بخشودگي بهره مند شوند.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي در مورد مطالبات دولت نيز گفت: سازمان تامين اجتماعي با 60 هزار ميليارد تومان به تامين اجتماعي و صندوق بازنشستگي بدهکار است. طي سه ماه گذشته 1300 ميليارد تومان از اين مطالبات از سوي دولت پرداخت شده است.وي با اشاره به اينکه 15 هزار ميليارد تومان نيز در سال 92 به تعهدات دولت اضافه شده است گفت: دولت بايد حق سه درصد حق بيمه و سهم کارفرمايي را به تامين اجتماعي پرداخت کند و به همين دليل به طور مستمر به سازمان بدهي مي شود. به طوري که روزانه 35 ميليارد تومان به ما بدهکار است و سال آينده نيز با افزايش ميزان حقوق و دستمزد ميزان مطالبات افزايش پيدا مي کند.

وي از کسري 5 هزار ميليارد توماني تامين اجتماعي خبرداد و گفت: در صورت کسري بودجه بايد از ذخاير خود استفاده کنيم اما بر اساس اقدامات انجام شده علي رغم اين که مجوز 5 هزار ميليارد استفاده از ذخاير را داريم اما با توجه به اصلاح ساختار و اقدامات صورت گرفته توانستيم تاحدودي اين مشکل را حل کنيم.

کارگروه ويژه‌اي براي تعيين روش جديد تامين مالي مسکن مهر تشکيل شد

مدير اداره بررسي‌ها و سياست‌هاي اقتصادي بانک مرکزي با اعلام اينکه تغيير نرخ سود بانکي فعلا منتفي است، گفت: کارگروه ويژه‌اي براي تعيين روش جديد تامين مالي مسکن مهر تشکيل شده است.به گزارش آفرينش پيمان قرباني در نشستي خبري خوددر بانک مرکزي گفت: نگاه بانک مرکزي به سياست‌هاي پولي متفاوت از سال‌هاي گذشته است؛ در گذشته بانک مرکزي بسته‌هايي را تحت عنوان بسته‌هاي سياستي ـ نظارتي ارائه مي‌کرد، اما در دوره جديد، بانک مرکزي متناسب با تحولات اقتصادي و شرايط روز در مورد سياست‌هاي پولي بازنگري خواهد کرد.

اين مقام مسئول در بانک مرکزي يکي از گزارش هاي ارائه شده به شوراي پول و اعتبار را مربوط به تاثير مسکن مهر بر اقتصاد کشور اعلام و بيان کرد: آثار نامطلوب شيوه تامين منابع مالي منابع توسعه‌اي از جمله مسکن مهر در اين گزارش مطرح و اعلام شد که 43 درصد از پايه پولي کشور به خاطر اين طرح بوده است.

وي با تاکيد بر اينکه هدف بانک مرکزي ثبات قيمتي و مهار تورم است، افزود: درباره مسکن مهر هيچ مخالفتي در بانک مرکزي وجود ندارد بلکه شيوه تامين مالي مورد انتقاد قرار گرفته است. شيوه تامين مالي ناسالم در آينده براي مسکن مهر ادامه نخواهد يافت. در بانک مرکزي و وزارت راه و شهرسازي کارگروهي براي شناسايي و طراحي شيوه جديد تامين مالي مسکن مهر تشکيل شده است و در همين باره جلسات متعددي را داشتيم ولي هنوز به جمع‌بندي مشخص نرسيده‌ايم اما دولت همچنان به تعهدات قبلي براي تامين مالي مسکن مهر پايبند است ولي از اين پس شيوه تامين مالي تغيير خواهد يافت.


 خبر 

 واحد فرسوده خود را تحويل دهيد و يک واحد نوساز تحويل بگيريد

معاون وزير راه و شهرسازي از اجراي دو پروژه نوسازي در طرح کليد به کليد خبر داد و گفت: اين پروژه ها با حدود 30 ميليارد تومان هزينه در محله سيروس تهران ساخته مي‌شود.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت راه وشهر سازي ،محمد سعيد ايزدي ، اظهار داشت: در حال حاضر اجراي دو پروژه در اين طرح شروع شده است که به ازاي آن، چند هکتار زمين آزادسازي شده و در حال ساخت ساختمان هاي جديد هستيم.

وي با اشاره به اينکه اين واحدها با مشارکت بخش خصوصي در حال ساخت است، گفت: پروژه يک حاصل تجميع 40 قطعه زمين است که با تجميع، حدود 10 هزار مترمربع زمين را آزادسازي کرديم و عرصه باقيمانده براي اجراي پروژه 6500 متر است.معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه هر کدام ازاين پروژه ها حدود 30 ميليارد تومان سرمايه گذاري نياز دارند، افزود: در پروژه اول ساخت 210 واحد مسکوني در دستور کار قرار گرفته است که يک پروژزه نوسازي تجميع است، در فاز دوم هم يک هزارمترمربع زمين آزادسازي کرديم که الان در مراحل انتهايي تملک است.

مديرعامل شرکت عمران و بهسازي شهري ايران خاطر نشان کرد: در اين پروژه برنامه ساخت 250 واحد مسکوني پيش بيني شده که در مراحل تهيه طرح است و پس انجام مراحل اوليه اجراي آن آغاز مي‌شود.ايزدي با اشاره به اينکه پروژه اول در مرحله اجراي اسکلت است، اظهار داشت: پروژه دوم هم آزادسازي عرصه در مراحل پاياني قرار دارد که اميدواريم کارهاي مقدماتي هرچه زودتر به پايان برسد و ساخت و ساز را آغاز کنيم.وي، يکي از مهمترين و کارآمدترين برنامه ها در بخش بافت هاي فرسوده را اعطاي تسهيلات و تشويق مالکان به نوسازي بافت ها دانست و گفت: در گذشته هم ثابت شده که اين برنامه در کنار ساير برنامه ها کارآمدتر است.

معاون وزير راه و شهرسازي خاطر نشان کرد: سياست مقاوم سازي را براي اولين بار در کشور اجراي مي کنيم که البته در گذشته براي تعميرات تسهيلاتي را در نظر مي‌گرفتند اما مقاوم سازي مورد توجه نبوده است.پيش از اين، مسئولان وزارت راه و شهرسازي درباره اجراي طرح کليد به کليد در بافت فرسوده در يکي از مناطق تهران گفته بودند: براساس اين طرح، هر يک از اعضاي محله که تمايل داشته باشند، واحد خود را تحويل مي‌دهند و يک واحد نوساز تحويل مي‌گيرند.

جديدترين رده‌بندي کيفي خودروهاي داخلي

شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران جديدترين رده‌بندي کيفي خودروهاي داخلي را اعلام کرد. به گزارش آفرينش به نقل ازشرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران،نيسان تيانا با 3 نمره منفي با کيفيت‌ترين خودروي توليدي در آبان ماه امسال بوده است.پس از آن پارس تندر با 20.7 نمره منفي و تندر 90 پارس خودرو با 21.3 نمره منفي در رتبه دوم و سوم رده‌بندي کيفي خودروهاي توليدي در آبان ماه قرار دارند.ليفان X60 با 51.5 نمره منفي در رتبه چهارم و ليفان 620 با 55 نمره منفي در رتبه پنجم رده‌بندي کيفي قرار دارند.

رتبه ششم نيز با 55.3 نمره منفي در اختيار ام‌وي‌ام 530 و رتبه هفتم با 57.1 نمره منفي در اختيار پژو 405 ايران خودرو خراسان است.سمند با 57.3 نمره منفي در رتبه هشتم و پژو 405 ايران خودرو با 57.8 نمره منفي در رتبه نهم رده‌بندي کيفي خودروهاي توليدي در آبان ماه قرار دارد.

رتبه دهم با 58.3 نمره منفي در اختيار پژو پارس و رتبه يازدهم با 66 نمره منفي در اختيار تيبا است. ام‌وي‌ام X33 با 67.7 نمره منفي در رتبه دوازدهم رده‌بندي قرار دارد.

رتبه سيزدهم رده‌بندي با 81.1 نمره منفي در اختيار پرايد 131 سايپا، رتبه چهاردهم با 81.6 نمره منفي در اختيار پرايد 131 پارس خودرو و رتبه پانزدهم با 86.7 نمره منفي در اختيار ام‌وي‌ام 110 است.


 نهادهاي مالي 

 بخشودگي جرائم تأخير تأديه دين مطالبات مؤسسه اعتباري (بانک) توسعه

دستورالعمل تخفيف جرائم تأخير تأديه دين مطالبات معوق مؤسسه اعتباري (بانک) توسعه صادر شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي مؤسسه اعتباري (بانک) توسعه، مطابق مصوبه هيأت مديره مؤسسه اعتباري (بانک) توسعه، کليه بدهکاراني که تا پايان سال 1392، کل مطالبات يا ديون خود را يک جا تسويه نمايند، مورد بخشودگي جرائم تأخير مربوطه قرار مي گيرند. لذا تسهيلات گيرندگاني که در بازپرداخت تسهيلات در موعد سررسيد آن اقدام نکرده اند، مي توانند با عمل به شرايط اين مصوبه از پرداخت جريمه تاخير معاف شوند.

امکان پرداخت اقساط درون بانکي مشتريان از طريق سفير بانک توسعه صادرات

امکان پرداخت اقساط درون بانکي مشتريان از طريق پايانه هاي تلفن بانک، همراه بانک، اينترنت بانک و خودپردازهاي بانک توسعه صادرات فراهم شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات، مركز فناوري اطلاعات و ارتباطات اين بانك امكان ياد شده را در جهت تكريم مشتريان و گسترش خدمات بانكداري الكترونيك به آنان به مجموعه خدمات خود افزوده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي