جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/10/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4606


جزئيات بورسيه دکتري دانشگاه آزاد و شرايط قطع بورسيه اعلام شد


انتصابات


خبر


 جزئيات بورسيه دکتري دانشگاه آزاد و شرايط قطع بورسيه اعلام شد 

دانشگاه آزاد اسلامي در فرايند ثبت‌نام کنکور دکتري 93، دانشجوي بورسيه با در نظر گرفتن برخي شرايط خاص نيز مي‌پذيرد که جزئيات آن اعلام شده است.به گزارش آفرينش دانشگاه آزاد اسلامي از ميان پذيرفته‌شدگان دوره دکتري، تعدادي را به صورت (Ph.D) تخصصي بورسيه مي‌پذيرد.در برخي از رشته‌ها که امکان بورسيه نيست، براي پذيرفته‌شدگان از طريق حوزه معاونت دانشجويي وامهاي بلندمدت درنظر گرفته شده است.

شرايط پذيرش

تمام دانشجويان دوره دکتري تخصصي (اعم از بورسيه يا آزاد) بايد به طور تمام وقت به تحصيل در اين دوره بپردازند؛ از ديگر شرايط پذيرش در اين دوره از بورس دکتري دانشگاه آزاد نداشتن بيش از 35 سال سن براي آقايان و 33 سال سن براي خانمهاي دوره دکتري تخصصي تا اول مهرماه، اعلام شده است.

سپردن تعهد خدمت دو برابر سنوات استفاده از بورس تحصيلي در دفتر اسناد رسمي همچنين سپردن وثيقه که نوع و ميزان آن را دانشگاه تعيين و اعلام مي کند؛ لازم است تهيه شود.

دانشجويان بورسيه درصورت اعزام به خدمت وظيفه عمومي پس از اتمام طرح سربازي طول مدت خدمت و در صورتي که طرح سربازي خود را در همان واحد دانشگاه آزاد اسلامي بگذرانند سنوات مربوط به گذراندن طرح سربازي آنان با تعهد يک برابر اضافي که جمعاً مدت 4 سال خواهد بود به مدت تعهد اضافه شده و تأثيري در کاهش ايام تعهد خدمت موضوع ماده 45 فوق نخواهد داشت.

متقاضيان استفاده از بورس تحصيلي پس از قبولي قطعي در دوره دکتري تخصصي مي توانند با مراجعه به سايت استخدام اينترنتي دانشگاه آزاد اسلامي به نشاني jazb.iau.ir نسبت به شرکت در فراخوان اقدام کنند.

متقاضيان پس از طي مراحل جذب و تأييد شوراي مرکزي بورس دانشگاه مي‌توانند از مزاياي بورس تحصيلي استفاده کنند.

دانشگاه آزاد اسلامي پس از پايان مهلت مقرر برابر آيين نامه‌هاي جاري تقاضاها را مورد رسيدگي قرار داده درصورت انطباق با شرايط، زمان مصاحبه را که منحصراً براي پذيرش بورسيه انجام مي‌گيرد به طريق مقتضي به اطلاع داوطلبان خواهد رساند.

دانشجوي بورسيه مکلف است برابر مقررات در هريک از واحدهاي دانشگاهي در سراسر کشور بنا به تشخيص شوراي بورس سازمان مرکزي دانشگاه بدون عذر و بهانه‌اي به انجام وظايف دانشگاهي محوله ادامه دهد، مگر آن که قبلاً در مورد محل خدمت او توافق حاصل شده باشد.

قطع بورسيه تحصيلي محدود به موارد زير است:

الف) دانشجوي بورسيه به دلايل آموزشي قادر به ادامه تحصيل نباشد.

ب) دانشجو از عهده انجام برنامه‌هاي آموزشي ارائه شده از طرف گروه آموزشي مربوط برنيايد.

ج) دانشجو، دليل قانع‌کننده‌اي براي انصراف از ادامه استفاده از بورس ارائه دهد.

دانشجويان بورسيه موظفند به طور تمام وقت و برابر آيين‌نامه‌هاي مربوط، به امر تحصيل و تحقيق ادامه دهند.

دانشگاه آزاد اسلامي هيچ گونه تعهدي جهت بورسيه پذيرفته‌شدگان ندارد و در رشته‌هاي موردنياز خود بنا به تشخيص شوراي بورس دانشگاه دانشجوي دوره دکتري تخصصي را با توجه به ضوابط، بورسيه مي‌کند.


 انتصابات 

 با حکم رييس‌جمهور؛

انتصاب اعضا و رييس هيات عامل صندوق نوآوري و شکوفايي

رييس جمهور در حکمي اعضا و رييس هيأت امناي صندوق نوآوري و شكوفايي را منصوب کرد.

به گزارش آفرينش اولين جلسه هيأت امناي صندوق نوآوري و شكوفايي در دولت يازدهم كه به رياست رييس‌جمهور به عنوان رييس هيات امناي اين صندوق و با حضور ساير اعضا ‌از جمله وزراي علوم، تحقيقات و فناوري، بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، امور اقتصادي و دارايي، معاون علمي و فناوري(دبير هيات امنا)، معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور، رييس کل بانک مرکزي و رييس دفتر رييس جمهور تشكيل شد، دكتر بهزاد سلطاني به عنوان عضو و رييس هيات عامل صندوق نوآوري و شكوفايي منصوب شد.

همچنين در احکامي جداگانه و بر مبناي مصوبه هيات امناي صندوق نوآوري و شکوفايي، آقايان دکتر سورنا ستاري، دکتر بهزاد سلطاني، دکتر کاظم جلالي، دکتر مصطفي صفوي و دکتر حميدرضا شاهوردي به عنوان اعضاي هيات عامل صندوق انتخاب شدند.

لازم به ذكر است دكتر سلطاني مسئوليت‌هاي مختلفي ازجمله مدير كل امور پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، معاون تحقيقات و فناوري سازمان انرژي اتمي، مشاور تجاري‌سازي معاونت علمي و فناوري رييس جمهور، و عضويت در «كارگروه ارزيابي و تشخيص صلاحيت شركتهاي دانش‌بنيان و نظارت بر اجرا» را در كارنامه خود دارد.


 خبر 

 امکان شرکت غايبان آزمون در تکميل ظرفيت؛

آغاز تکميل ظرفيت آزمون کارشناسي ناپيوسته از يکشنبه

مشاور عالي سازمان سنجش از آغاز تکميل ظرفيت آزمون کارداني به کارشناسي ناپيوسته سال 92 از روز يکشنبه خبر داد.

حسين توکلي در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اظهار کرد: داوطلباني که در آزمون ورودي دوره‌هاي کارداني به کارشناسي سال 92 ثبت‌نام کرده‌اند (اعم از اينکه در جلسه آزمون حاضر بوده يا نبوده‌اند) و همچنين داوطلباني که در آزمون ثبت‌نام کرده‌اند مي‌توانند براساس اطلاعيه تکميل ظرفيت براي بهمن ماه سال 92 در برخي از کدرشته‌ محل‌ها و دانشگاه و موسسات عالي براساس نمره آزمون و از بين شرکت‌کنندگان در آزمون و براي بعضي ديگر از کدرشته‌هاي تحصيلي موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي و دولتي که پذيرش که در کدرشته‌هاي مذکور منحصرا بر اساس سوابق تحصيلي(معدل مقطع کارداني) صورت خواهد گرفت، ثبت‌نام و انتخاب رشته کنند.

وي افزود: کليه متقاضيان مي‌توانند براساس شرايط مندرج در اطلاعيه از روز يکشنبه 8 دي ماه لغايت پنجشنبه 12 دي ماه به سايت اينترنتي سازمان سنجش کشور به نشاني sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت‌نام و تکميل فرم انتخاب رشته اقدام کنند.

وي گفت:‌ شرايط و ضوابط پذيرش در کد رشته‌هاي مورد پذيرش در اين آزمون طي اطلاعيه‌اي امروز چهارشنبه 4 دي ماه بر روي سايت سازمان سنجش قرار مي‌گيرد.

مشاور عالي سازمان سنجش خاطرنشان کرد: داوطلبان بايد توجه داشته باشند که در برخي از کدرشته محل‌هاي انتخابي آزمون در اين مرحله پذيرش صورت نخواهد گرفت لذا داوطلبان لازم است پس از اطلاع از رشته‌هايي که پذيرش در آن صورت مي‌گيرد نسبت به خريد کارت اعتباري ثبت‌نام اقدام کنند.

آغاز توزيع كارت آزمون غيرحضوري مديريت خانواده دانشگاه علمي کاربردي

فرايند توزيع کارت ورود به جلسه آزمونهاي پايان پودمان دوره کارداني علمي کاربردي پودماني غيرحضوري مديريت خانواده، آغاز شد و تا 26 دي ادامه دارد.

به گزارش آفرينش دانشجويان دوره كارداني علمي كاربردي پودماني غيرحضوري مديريت خانواده تا 26 دي مهلت دارند با مراجعه به پايگاه الكترونيكي http://sateb.uast.ac.ir نسبت به دريافت کارت خود اقدام کنند.

زمان برگزاري آزمون

براساس برنامه پيش‌بيني شده، آزمون پايان پودمان پرورش گلهاي زينتي در خانه، صبح 5 دي ماه، حقوق خانواده عصر 5 دي ماه، كاربري كامپيوتر صبح 6 دي ماه، دكوراسيون و تزئينات داخلي خانه عصر 6 دي ماه، مشاوره خانواده صبح 13 دي ماه، كاربرد و اصول نگهداري لوازم خانگي عصر 13 دي ماه، آشپزي و سفره‌آرايي صبح 19 دي ماه، آداب معاشرت و همسرداري عصر 19 دي ماه، روانشناسي و تعليم و تربيت کودکان صبح 20دي ماه، جمعيت، بهداشت و فوريتهاي پزشكي عصر 20 دي ماه، دروس عمومي صبح 26 دي ماه و مديريت اقتصادي و برنامه‌ريزي عصر 26 دي ماه برگزار مي‌شود.

رئيس مرکز جذب:

فراخوان جذب هيات علمي در وزارت بهداشت منتشر شد

رئيس هيات مرکزي جذب و امور فرهنگي اعضاي هيات علمي وزارت بهداشت از انتشار فراخوان جذب هيات علمي در دانشگاههاي علوم پزشکي خبر داد و گفت: متقاضيان مي‌توانند از اول دي ماه تا اول بهمن ماه در فرايند جذب هيات علمي ثبت‌نام کنند.

پذيرش يک هزار استاد جديد

دکتر عباس مسجدي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: اين فراخوان به منظور جذب يک هزار نفر عضو هيات علمي در 30 دانشگاه علوم پزشکي منتشر شده است و افراد واجد شرايط پس از ثبت‌نام در يک پروسه چهار ماه و نيمه در دانشگاهها جذب مي‌شوند.

وي خاطرنشان کرد: اين فراخوان در رشته‌هاي باليني و علوم پايه و به منظور تامين نياز دانشگاهها اعلام شده است و براساس رديفهايي که دانشگاهها اعلام کرده بودند از محل مجوزهاي پيشين وزارت بهداشت ارائه شده است.

مسجدي اظهار داشت: اين فراخوان از مجوزهاي قبلي ارائه شده و تلاش مي‌کنيم که براي سال 92 و 93 مجوز جديد براي اعلام فراخوان دريافت کنيم.

رئيس هيات مرکزي جذب و امور فرهنگي اعضاي هيات علمي وزارت بهداشت يادآور شد: متقاضيان مي‌توانند با مراجعه به سايت مرکز امور هيات علمي و ورود به سامانه جذب مدارک موردنياز را تکميل کنند.

فراخوان بعدي جذب دانشگاه پيام نور؛ در شهريورماه 93

معاون آموزشي و تحصيلات تکميلي دانشگاه پيام نور اعلام کرد: به دليل لزوم نيازسنجي، به احتمال زياد دانشگاه پيام نور براي جذب نوبت بهمن ماه 92 هيات علمي فراخوان نخواهد داشت و فراخوان بعدي جذب اين دانشگاه در شهريورماه 93 خواهد بود.

عليرضا دل افکار روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا اظهار داشت: سياست کلي دانشگاه اين است که يک مرحله، جذب هيات علمي نداشته باشيم تا ضمن نيازسنجي کارشناسي، وضعيت موجود را ساماندهي کنيم.

وي افزود: با توجه به اينکه در برخي واحدهاي پيام نور، نسبت استاندارد تعداد اعضاي هيات علمي به دانشجو (يک به 250) رعايت نشده است بايد با رصد دقيق و نيازسنجي کارشناسي، مشخص کنيم که در کدام واحدها و در چه رشته‌هايي نياز به جذب اعضاي هيات علمي داريم.

دل افکار درخصوص افرادي که در فراخوان جذب شهريور 92 براي رشته‌هاي پيام نور شرکت کرده اند نيز گفت: پرونده کساني که در فراخوان جذب شهريورماه امسال ثبت نام کرده‌اند براي بررسي به استانها ارسال شده و مراحل مصاحبه علمي و عمومي جذب را مي‌گذراند.

وي تاکيد کرد: دانشگاه پيام نور در فراخوان جذب هيات علمي شهريورماه امسال و همچنين جذب نوبتهاي آتي، فقط دارندگان مدرک دکتري را جذب خواهد کرد.

معاون دانشگاه پيام نور درباره ادامه تحصيل مربيان اين دانشگاه در مقطع دکتري نيز توضيح داد: مطابق مصوبات آموزش عالي، سالانه 10 درصد مربيان پيام نور مي‌توانند از طريق بورس به ادامه تحصيل در مقطع دکتري بپردازند و درحال حاضر حدود 400 نفر از مربيان ما از همين طريق مامور به تحصيل شده‌اند.

وي ادامه داد: طبيعتا براي سال 93 نيز از همين طريق، 10 درصد مربيان خود را براي استفاده از بورس مربيان در دوره‌هاي دکتري معرفي خواهيم کرد.

دل افکار به مربيان فعلي دانشگاه پيام نور که دچار رکود علمي شده‌اند هشدار داد که با آنها برابر ضوابط و آيين نامه استخدامي اعضاي هيات علمي رفتار خواهد شد.

وي تاکيد کرد: وظيفه اعضاي هيات علمي، فقط تدريس نيست و بايد با توليد مقاله، انجام پژوهش و تاليف کتاب در توليد علم مشارکت داشته باشند و اگر نتوانند در زمينه‌هاي تحقيقاتي و علمي، فعال شوند مصداق رکود علمي خواهند شد.

دانشگاه پيام نور هم اکنون حدود چهار هزار و 200 عضو هيات علمي دارد که نزديک به دو هزار و 700 نفر آنها داراي مرتبه علمي مربي يا دستيار آموزشي هستند و اغلب آنها مدرک کارشناسي ارشد دارند.

مهلت ثبت‌نام کارداني علمي کاربردي تمديد شد

مشاورعالي سازمان سنجش آموزش کشور از تمديد مهلت ثبت‌نام براي پذيرش دوره کارداني فني و دوره کارداني حرفه‌اي نظام آموزش مهارتي دانشگاه جامع علمي کاربردي بهمن ماه سال 1392 به مدت دو روز و تا پايان روز پنجشنبه، پنجم دي ماه خبر داد.

حسين توکلي روز سه‌شنبه به ايرنا گفت: به منظور فراهم آوردن تسهيلات بيشتر براي آن دسته از متقاضياني که تاکنون براي ثبت‌نام در دوره‌هاي کارداني فني و کارداني حرفه اي علمي کاربردي بهمن ماه 92 اقدام نکرده‌اند ترتيبي داده شد تا مهلت ثبت‌نام اين دوره‌ها به مدت دو روز تمديد شود.

وي افزود: داوطلبان حداکثر تا ساعت 24 روز پنجشنبه، پنجم دي ماه فرصت دارند ضمن مراجعه به سايت اينترنتي سازمان سنجش، نسبت به دريافت و مطالعه دفترچه راهنما، خريداري کارت اعتباري به صورت اينترنتي و تکميل تقاضانامه ثبت‌نام اقدام کنند.

توکلي خاطرنشان کرد: داوطلبان لازم است هنگام مراجعه به سايت سازمان سنجش با استفاده از کارتهاي بانکي عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونيکي آنها فعال شده است نسبت به پرداخت مبلغ 106 هزار ريال به عنوان وجه ثبت‌نام اقدام کنند.

وي درخصوص چگونگي گزينش دانشجو در دوره‌هاي کارداني فني و کارداني حرفه‌اي علمي کاربردي اظهار داشت:

گزينش دانشجو در هر يک از کدرشته محلهاي تحصيلي براساس معدل کل مندرج در گواهينامه معتبر ديپلم، نوع ديپلم و سهميه‌هاي آزاد، شاغل، رزمندگان، بومي بودن و با توجه به صلاحيتهاي عمومي داوطلبان براساس ضوابط دانشگاه جامع علمي کاربردي و مصوبات مربوط صورت مي‌گيرد.

پذيرفته شدگان نهايي اين دوره ها به عنوان دانشجوي نيمسال دوم تلقي مي‌شوند و از بهمن ماه 92 در کلاسهاي درس مرکز علمي کاربردي محل قبولي خود حاضر خواهند شد.

مهلت ثبت‌نام از متقاضيان پذيرش در دوره کارداني فني و کارداني حرفه‌اي علمي کاربردي از روز چهارشنبه، 27 آذرماه آغاز شده و تاكنون بيش از 55 هزار نفر براي پذيرش در اين دوره‌ها در سايت اينترنتي سازمان سنجش ثبت‌نام کرده‌اند.

معاون وزير علوم خبر داد؛

مخالفت با بازگشت يارانه غذايي به دانشگاهها

معاون اداري مالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: بسياري از کارکنان و استادان دانشگاهها بيش از دو سال است که بخشي از حقوق خود و مطالبات قطعي شان را نتوانستند دريافت کنند.

محمد حسين اميد در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به يک پيشنهاد عمده وزارت علوم در بودجه جاري دانشگاهها به معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري گفت: وزارت علوم براي پيشبرد مسائل مالي دانشگاهها يک پيشنهاد عمده در زمينه بودجه جاري به اين معاونت ارائه داد.

معاون اداري مالي وزارت علوم درباره اين پيشنهاد گفت: به منظور اينکه دانشگاهها از زير بار مشکل يارانه مواد غذايي دانشجويان خارج شوند اعلام کرديم شرايط بودجه غذايي به روال سال 91 و قبل آن بازگردد، به عبارت ديگر يارانه مواد غذايي با توجه به مشخص بودن اعتبارات صندوق رفاه دانشجويان به اين صندوق بازگردانده شود. همچنين براي اين يارانه عددي پيشنهاد کرديم که براي حدود چهار سال پياپي به عنوان کمک به صندوق رفاه اختصاص و پس از اين مدت از بودجه دولت حذف شود.

اميد افزود: پس از اين چهار سال، وزارت علوم اين بودجه را از طريق ارائه تسهيلات به صندوق رفاه، اداره کند اما متاسفانه و عليرغم توافقات اوليه با کارشناسان اين پيشنهاد مورد موافقت قرار نگرفت و در لايحه بودجه در نظر گرفته نشد.

معاون اداري مالي وزارت علوم همچنين به يک پيشنهاد ديگر اين وزارتخانه اشاره کرد و افزود: اعلام کرديم حکم قانون برنامه‌هاي چهارم و پنجم درخصوص بودجه دانشگاهها اجرا شود، به عبارت ديگر بودجه دانشگاهها بر اساس سرانه دانشجويي به منظور ايجاد اعتدال و عدالت در توزيع بودجه،پرداخت شود.

وي گفت: متاسفانه به جز سال نخست اجراي برنامه چهارم توسعه، اين حکم ديگر اجرا نشد و امسال هم با وجود مذاکرات اوليه، اين پيشنهاد نيز اجرايي نشد.

اميد در ادامه مطرح کردن مشکلات مالي دانشگاهها، درباره مشکلات پرداخت حقوق کارمندان و استادان، اظهار داشت: بسياري از کارکنان و استادان دانشگاهها بيش از دو سال است بخشي از حقوق خود و مطالبات قطعيشان را نتوانستند دريافت کنند.

رييس دانشگاه آزاد:

لزوم بازنگري و بازبيني رشته‌ها واحدهاي دانشگاهي

رييس دانشگاه آزاد اسلامي اعلام کرد:‌ 7000 کد و رشته محل دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسي بدون متقاضي است. دکتر ميرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا(، با تاکيد بر لزوم بازنگري و بازبيني رشته‌ها واحدهاي دانشگاهي، اظهار کرد:‌ در دانشگاه آزاد اسلامي در مقاطع زماني مختلف رشته‌هايي از شوراي گسترش آموزش عالي به منظور توسعه مجوز گرفته‌اند که امروزه به خاطر تغييرات جمعيتي ايران ديگر متقاضي ندارند و صندلي‌هاي آنها خالي مانده است.وي با تاکيد بر لزوم استفاده از فضا و تجهيزات کد و رشته‌هاي بدون متقاضي دانشگاه آزاد، گفت: قرار است از اين امکانات و تجهيزات براي توسعه تحصيلات تکميلي در دانشگاه آزاد استفاده کنيم.

به گفته ميرزاده، در مقطع تحصيلات تکميلي تقاضاهاي خوبي هم در دانشگاه‌هاي دولتي و هم در دانشگاه آزاد وجود دارد و جذب اين دسته از دانشجويان هم به نفع کشور و هم به نفع دانشجويان است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي