جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/10/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4606

آخرين گزارش FIVB از ليگ جهاني سال 2013
واليبال روسيه مديون ايران است


دقيقه نود


ليگ در آينه آفرينش


 آخرين گزارش FIVB از ليگ جهاني سال 2013
 واليبال روسيه مديون ايران است  

سايت فدراسيون جهاني واليبال (FIVB) در آخرين روزهاي سال 2013 گزارشي از ليگ جهاني امسال با عنوان "سه تيم برتر جهان دوباره روي سکوها رفتند"، منتشر کرد.

به نقل از فدراسيون واليبال، ليگ جهاني واليبال 2012 با قهرماني لهستان به پايان رسيد و ايالات متحده و کوبا به مدال هاي نقره و برنز دست يافتند. سال بعد در مسابقات 2013 هر سه تيم در دور بين قاره‌اي مسابقات از دور رقابت‌ها خارج شدند که مهمترين رويداد سال 2013 محسوب شد. به گزارش ايسنا، ايالات متحده و لهستان به عنوان فيناليست‌هاي سال 2012 به مقام هايي بهتر از چهارمي و پنجمي سال 2013 در گروه شش تيمي خود دست نيافتند. کوبا هم در گروه خود يعني گروه ب با فاصله زيادي آخر شد و تنها يکي از 10 مسابقه خود را با پيروزي پشت سر گذاشت.

اين مسئله مويّد اين باور است که در سال بعد از المپيک با تغييرات گسترده‌اي روبرو بوده‌ايم با اين تفاوت که سه تيم اول ليگ جهاني دقيقاً همان تيم‌هاي برتر المپيک لندن باقي ماندند.

ليگ جهاني 2013

تيم دوم جهان يعني روسيه توانست برزيل را در ديدار نهايي ليگ جهاني 2013 در ماردپلاتاي آرژانتين سه بر صفر شکست دهد. روسيه توانسته بود در دور بين قاره‌اي اين رقابت‌ها پس از باخت در برابر آلمان، برزيل را سه بر دو شکست دهد. ملي پوشان واليبال روسيه حضور خود در مرحله نهايي در آرژانتين را مديون تيم ملي واليبال ايران، قدرت نوظهور واليبال جهان است که با پيروزي در برابر آلمان موجب شدند روسيه از اين گروه به فينال مسابقات راه يابد. قهرمان المپيک در دور فينال نيز در برابر کانادا شکست خورد، اما همچنان براي قهرماني جنگيد.

برزيل به عنوان رکورد‌دار قهرماني در ليگ جهاني در دور مقدماتي مسابقات مثل هميشه فوق‌العاده بود. آنها در طول ده مسابقه خود تنها يک ديدار را مقابل فرانسه جوان در خانه واگذار کردند. سال گذشته براي برزيل يکي از بدترين نتايج در تاريخ مسابقات ليگ جهاني رقم خورد که نتوانستند به مقامي بهتر از ششمي دست يابند. اين بار با وجود اينکه با قدرت به اين مسابقات وارد شدند، اما نتوانستند در دستيابي به دهمين قهرماني خود در اين رقابت‌ها موفق شوند و در نهايت با قبول شکست در برابر روسيه به مکان دوم تکيه زدند تا منتظر رقابت هاي ليگ جهاني در سال 2014 باشند.

ايتاليا تيم سوم جهان که در کارنامه خود 8 عنوان قهرماني در ليگ جهاني واليبال را دارد و آخرين بار آن 12 سال پيش رقم خورد. با وجود جاي خالي ستارگاني چون ساموئل پاپي، لويجي مستر آنجلو و الساندرو في آنها با 7 پيروزي بازي هاي بسيار خوبي از خود در گروه B به نمايش گذاشتند. امتياز آورترين بازيکن ايتاليا در دور مقدماتي ايوان زايتسف بود که توانست 215 امتياز براي اين تيم کسب کند.

ايتاليا در پايان با شکست سه بر دو بلغارستان به مدال برنز دست يافت. اما فوق العاده ترين بازي آنها در برابر روسيه بود که موفق شدند سه بر يک قهرمان المپيک را از پيش رو برداشتند.

بلغارها نيز با وجود اينکه چهارم شدند، اما بايد گفت آنها داراي شرايط بسيار خوبي بودند. تسونتان سوکولف به عنوان دومين امتيازآور مسابقات، يکي از بازيکنان شگفتي ساز مسابقات لقب گرفت. آنها توانستند لهستان قهرمان سال گذشته ليگ جهاني را دو بار از پيش رو بردارند، اما در دور فينال نتيجه سال قبل خود يعني عنوان چهارمي تنها نتيجه‌اي بود که با مربي جديد خود کاميلو پلاچي تکرار کردند. تودور الکسيف با تأسف پس از مسابقه رده بندي گفت:"اين چهارمين نيمه نهايي است که ما از دست مي دهيم. ما بايد روي ذهنيّت خود کار کنيم."

کانادا با عنوان پنجمي خود بزرگترين شگفتي ساز اين رقابت ها بود. جاوين اشميت مربي کانادا گفت: من از تيمم بسيار راضي هستم. ما در هفت مسابقه پشت سرهم پيروز شديم و در برابر روسيه نيز به برتري رسيديم که برايمان اتّفاق بزرگي است. ما نشان داديم که مي توانيم در سطح بالايي بازي کنيم و در برابر هر تيمي با قدرت به ميدان برويم".

شادي کانادا برابر شد با اندوه هلند قهرمان 1996. شکست سه بر يک هلند در برابر فنلاند راه نارنجي پوشان را به فينال باز کرد.

ژاپن که نبض قدرت واليبال در آسيا را در گذشته در اختيار داشت، با قعرنشيني در جدول به کار خود خاتمه داد و هيچ نشانه اميدوار کننده‌اي که با هدايت‌گري ساتوي آمريکايي راه به سمت پيروزي ببرند، از خود نشان ندادند.

آلمان که در سال گذشته با عنوان پنجمي خود همه را شگفت زده کرد، نزديک بود امسال شانس حضور در فينال را از روسيه بگيرد که تمام اميدهايشان در برابر ايران از بين رفت، ايراني‌هايي که پيشرفت قابل توجهي داشتند و همگان را متبحّر کردند. خوليو ولاسکو سرمربي نامدار تيم ملي واليبال ايران با اشاره به پنج پيروزي در ده مسابقه اظهار داشت:"ما نشان داديم که جزو برترين تيم‌هاي جهان هستيم". تيم ايران به همراه فرانسه و کاناد ا سه تيم شگفتي‌ساز اين رقابت ها نام گرفتند.

لهستان که سال گذشته با قهرماني در ليگ جهاني تاريخ ساز شده بود با وجود در اختيار داشتن همان ستارگان سال گذشته خود از جمله بارتوز کورک تنها در 4 ديدار مسابقه به پيروزي رسيد. آندره آناستازي سرمربي لهستان گفت: " صادقانه بگويم که بايد بيشتر کار کنيم. ما در طول مسابقات بسيار بد بوديم." بايد منتظر ليگ جهاني سال جديد بود که قرار است با حضور 28 تيم برگزار شود. با اينکه نتيجه را نمي‌توان حدس زد، اما مطمئنا شاهد شگفتي‌هاي تازه‌اي خواهيم بود.


 دقيقه نود 

 11 ستاره برتر ليگ فرانسه برگزيده شدند

به گزارش فارس، با انجام مسابقات هفته نوزدهم ليگ دسته اول فوتبال باشگاهي فرانسه «لوشامپيونه» فلوريان تاوين و سليمان دياوارا، دو ستاره المپيک مارسي که عامل کسب تساوي 2 بر 2 مقابل ياران زلاتان ايبراهيموويچ بودند، امکان راهيابي به اين تيم منتخب را يافتند.

اين دو بازيکن با ارائه بازي بي‌عيب مقابل ستاره‌ هاي گران قيمت پاريسي‌ها خوش درخشيدند.

فهرست اين تيم به شرح است:

دروازه‌بان:

نيکولا پنوتو، والنسين: ‌پس از مدت‌ها که انتقادهاي زيادي نسبت به عملکردش وجود داشت، مرد اول ديدار با موناکو بود.

خط دفاع:

مدافع راست: سرژه آئورير، تولوز: ‌اين مدافع کناري دست بردار نيست. او همچنان مي‌درخشد و بازي‌هاي خوبي ارائه مي‌کند. با وجود تساوي بدون گل تيمش مقابل گنگام، بازي تحسين‌برانگيزي ارائه کرد.

مدافع مياني: ديويد روزنال، ليل: در بازي که در پارک‌دوپرنس انجام شد‌،‌ بازي بي‌عيبي به عنوان مدافع مياني ارائه کرد.

مدافع مياني: سليمان دياوارو، المپيک مارسي‌:‌ در قلب دفاع بندرنشينان بازيکن بي‌اشتباه تيمش مقابل بوردو بود.

مدافع چپ: رافائل گوئرريو، لورينت:‌ در بازي با ليون عملکرد قابل توجهي در جناح چپ تيمش داشت.

خط مياني:

هافبک راست: فلوريان تاوين، المپيک مارسي:‌ در بازي با بوردو بسيار فعال نشان داد. به اعتقاد بسياري عامل مهم تساوي بود.

هافبک مياني: ريو ماوبوا، ليل:‌ کاپيتان ليل بسيار خوب تيمش را هدايت کرد. به موقع تيمش را به پيش برد و به موقع آرامش را به تيم بازگرداند. او يک مغز متفکر خوب مقابل ياران ايبراهيموويچ بود که يک گل نيز زد.

هافبک مياني: يوان گورکوف، المپيک ليون:‌ گل بسيار زيبايي را براي ژرنير در بازي با ليون مهيا کرد و در زدن گل دوم نيز تاثير زيادي داشت.

هافبک چپ:‌ اريک بائوتک، نيس: بازگشتي بسيار خوب داشت. در ديدار با اويان دو گل زيبا زد.

خط حمله:

مهاجم نوک:‌ گائتن کربونير، رمس‌:‌ در ديدار با آژاکسيو و برد 4 بر يک، دو گل زد و يک پاس گل داد.

مهاجم نوک: سدريک باکامبو، سوشو :‌ در بازي با رن دو گل زيبا زد و باعث تحسين تيمش شد.

اعلام اسامي داوران هفته اول ليگ برتر فوتسال بانوان

جمعه 6/10/92

دانيال ايذه-ملي حفاري اهواز

فاطمه کمندي – گلاره ناظمي – فريبا کعبي – مريم ناصري

قصر طلايي نوشهر-شمشاد دليجان

ديانا عبداله زاده – سميه يدي – زينت صداقت – نسيم نيري

پرسپوليس-مس پارس اصفهان

مرجان موحدي – پريناز پرهيزگاري – سميه محسني – ليلا ويسي

پرسپوليس مشهد-اشکنان

آيدين عامري – زهرا اطمينان – سارا امان پور – سميرا بيگدلي

داماش گيلان-کاسپين قزوين

مريم پورجعفريان – ليلا آقا جانلو – ملينا شفيع نژاد – ثمانه کريمي

پالايش و گاز ابادان-شهريار

شهرزاد ملکي – حميده مرادي - شهره صادقي – معصومه جافري

کنفدراسيون فوتبال آسيا از حضور دو مربي ايراني در دوره هاي آموزشي مربيگري بدنسازي آسيا و 11+ فيفا خبر داد

کنفدراسيون فوتبال آسيا با ارسال نامه اي به دبيرکل فدراسيون فوتبال ايران، عبدالحسين پرنو و غلامرضا جهاني را جهت حضور در دوره هاي آموزشي مربيگري بدنسازي AFC و 11+ فيفا که از 8 لغايت13 اسفند 92 در شهر کوالالامپور برگزار مي شود، دعوت کرد.

گفتني است شرکت کنندگان جهت حضور در اين دوره هاي آموزشي که يکي از دوره هاي فني 2014 کنفدراسيون فوتبال آسيا است، مي بايست يک روز قبل از برگزاري دوره در کوالالامپور حضور داشته و بعداز ظهر آخرين روز آموزشي و يا روز بعد از آن به کشور خود بازگردند.

گفتني است 11+ برنامه اي جهت جلوگيري و کاهش آسيب ديدگي بازيکنان فوتبال رده سني 14 سال به بالا است.

اين برنامه توسط يک گروه متخصص بين المللي توسعه پيدا کرده و تأثيرات آن از لحاظ علمي ثابت شده است. استاندارد تمرينات 11+ براي تيم ها بدين صورت است که دو بار در هفته و قبل از شروع گرم کردن بازيکنان به مدت 20 دقيقه انجام شود. اجراي صحيح و منظم اين تمرينات از اهميت بسيار بالايي برخوردار است.

اسامي داوران هفته چهاردهم ليگ برتر فوتبال بانوان

پنجشنبه 5/10/92

فولاد نورد کوه – شهرداري بم

مائده جعفري – فاطمه نوذري – آرزو رضايي فرشاد – ليلي عشايي

نگار دژ شيراز – همياري شهرداري

سرور ساعدي – انسيه خباز مافي نژاد – تهمينه ناطقي – فاطمه سپاهي

دلوار کشتي جنوب – آينده سازان ميهن

سلطنت نوروزي – معصومه شکوري – الهام مهري – سارا نصرالهي

ملوان بندرانزلي – استقلال

شيوا ياري – سلما رضوي – مهناز ذکايي – زهرا امدادي

جمعه 6/10/92

وحدت گرگان – پاس همدان

فاطمه نصرالهي – سمانه محسني – مريم کمالي – سکينه معيني


 ليگ در آينه آفرينش 

 اسکندري در نشست خبري مطرح کرد:

ليگ بولينگ و بيليارد راه اندازي مي‌شود

نشست خبري رئيس فدراسيون بولينگ و بيليارد ايران ديروز در مجموعه ورزشي انقلاب تهران برگزار شد. در اين جلسه هاشم اسکندري رئيس فدراسيون بولينگ و بيليارد ضمن تشريح شرايط بولينگ و بيليارد گفت: 20 سال از تاسيس اين فدراسيون مي گذرد و ما با حمايت وزارت ورزش، کميته ملي المپيک و رسانه ها توانسته ايم مقام هاي ارزنده اي در آسيا و جهان کسب کنيم. وي افزود: تا به حال 36 مدال معتبر بين المللي به دست آمده و اين امکان وجود دارد که 68 مدال در آسيا بگيريم که اين امر مي تواند رتبه ايران در بازي هاي آسيايي را رشد دهد. ايران با کسب مدال طلاي جهان در رشته اسنوکر توسط حسين وفايي خود را به مدعيان اين رشته معرفي کرد. ماه گذشته در مسابقات جهاني ايرلند هم مقام نايب قهرماني جهان به ايران رسيد تا موفقيت هاي ما به شکل مستمر ادامه يابد. اسکندري افزود: برنامه مهم ما ايجاد پايگاه قهرماني در خاورميانه است. 13 عضو غرب آسيا سرمايه گذاري فراواني براي کسب مدال دارند و ما نبايد لحظه اي در اين باره غفلت کنيم. رشته بولينگ به عنوان يک رشته خانوادگي شناخته مي شود که جا براي پيشرفت فراوان دارد. رشته جديد بولز به فدراسيون ما اضافه شده که مدال هاي زيادي در آسيا دارد و ما در تلاش هستيم اين مدال ها را به دست آوريم. اسکندري اضافه کرد: چند وقتي است که ما ليگ هاي استاني را آغاز کرده ايم و از سال آينده ليگ برتر را به صورت کشوري برگزار خواهيم کرد تا به اين طريق فضاي مناسبي براي رشد ورزشکاران مان فراهم سازيم.

در بخش داوري ما شرايط عالي داريم، بهترين هاي جهان در ايران حضور دارند به طوري که داوران ما فينال جام جهاني در ايرلند را قضاوت کرده اند. اخيراً در منطقه غرب آسيا و در رقابت با 5 کشور کانديدا خوشبختانه توانستيم کرسي خود را حفظ کنيم و در تلاش هستيم تا نايب رئيسي خود را در آسيا استمرار بخشيم. در بخش بانوان پيشرفت زيادي داشته ايم و به مقام نهم جهان رسيديم که اميدوارم به زودي آن را به شکل قابل توجهي ترقي دهيم.

هفته دوم رقابت‌هاي سوپر ليگ کاراته برگزار مي‌شود

سوپر ليگ کاراته باشگاه هاي کشور فردا با انجام هشت بازي در سالن شهيد افراسيابي تهران برگزار مي شود. به گزارش مهر، هفته دوم اين رقابتها در حالي برگزار مي شود که مسئولان فدراسيون کاراته پس از توافق با مسئولان فدراسيون جودو سالن شهيد افراسيابي را براي برگزاري اين رقابتها مد نظر قرار داده‌اند و گويا قرار است اين مسابقات تا پايان سال در اين سالن برگزار شود.

اما در هفته دوم اين مسابقات دانشگاه آزاد اسلامي صدرنشين هفته نخست که ملي پوشان و کادر فني نامداري را در اختيار دارد، در مبارزه اول خود با تيم شهيد داورزني قرچک ديدار مي‌کند و سپس به مصاف برق هرمزگان خواهد رفت. آذر خودرو نوين قم ديگر تيم مدعي اين فصل که نفرات و مربيان کاربلدي را در ترکيب خود مي‌بيند، در اين هفته يک مبارزه با تيم يکدست و آماده کاراته پايتخت خواهد داشت. پرهام در نخستين مبارزه با تيم مناطق نفت خيز جنوب و در ادامه با تيم کاراته پايتخت ديدار مي کند. فولاد مبارکه سپاهان هم مقابل آواي رزم و شهيد داورزني قرچک صف آرايي خواهد کرد. مبارزه تيم هاي آواي رزم و مناطق نفت خيز جنوب از ديگر ديدارهاي هفته دوم است.

در جدول رده‌بندي دانشگاه آزاد با 6 امتياز صدرنشين است. آذرخودرو با همين تعداد امتياز و تفاضل کمتر در مکان دوم است و برق هرمزگان، فولاد مبارکه، کاراته پايتخت و آواي رزم در مکانهاي سوم تا ششم ايستاده اند.

نتيجه ديدارهاي هفته بيستم رقابت‌هاي ليگ برتر فوتبال

ملوان 0 ....................................................................................................پرسپوليس 1

گسترش فولاد تبريز 0 ...........................................................................صباي قم 1

سايپا 1 .......................................................................................................ذوب آهن 0

مس 1 ..................................................................................................تراکتورسازي 1

سپاهان 3 ............................................................................................ فجر سپاسي 0

فولاد 0 ........................................................................................ راه آهن سورينت 0

نفت تهران 0 ........................................................................... استقلال خوزستان 0

استقلال 1 ..........................................................................................داماش گيلان 0

رئيس فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي از نقش مجلس در ورزش مي گويد

به نقل از سايت رسمي فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي، محمد عليپور رئيس فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي گفت: بايد اين واقعيت را پذيرفت که ورزش کشور با توجه به شرايط موجود به تنگناي مالي و جبران ناپذير رسيده و لذا نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اين نکته مهم را ملکه ذهن خود کنند که بايد در تصميم‌گيري به منظور تزريق بودجه مناسب براي سال 93 اهتمام کنند. وي در ادامه اظهار داشت: همانطوري که بارها در محافل مختلف مطرح شده سال 93 سالي حياتي و تاثير گذار در ورزش ايران است چرا که هم بازي‌هاي آسيايي 2014 اينچئون را در پيش داريم و هم ديگر مسابقات جهاني و معتبر براي رشته‌هاي مختلف را و يقينا با اين شرايط نمي‌توان از اعتبار و حيثيت ورزش کشورمان دفاع کنيم.

ضمن اينکه بودجه فعلي کفاف حداقل فعاليت‌ها براي آماده‌سازي تيم‌هاي ورزشي براي حضوري مقتدر در آوردگاه‌هاي حياتي سال آينده را نخواهد داد. رئيس فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي با تاکيد بر اينکه ورزش بهترين پديده اجتماعي براي ايجاد نشاط عمومي در جامعه است، افزود: ورزش ايران در بازي‌هاي آسيايي گذشته عنوان چهارم آسيا را کسب کرد و خوشبختانه برخي از رشته‌ها توانستند در رقابتهاي معتبر جهاني و المپيک، عناوين ارزشمندي را به دست آورند که اين افتخارات بزرگ، دل‌هاي تپنده مردم ورزش دوست را شاد کرد و جامعه بالنده ما را دچار نشاط ملي کرد.

وي اضافه کرد: اکنون طيف‌هاي وسيعي از هموطنان ما انتظار دارند تا رشته‌هاي مختلف ايران در آينده نيز بتوانند در رقابتهاي مهم برون مرزي افتخار بياورند و پرچم عزيزکشورمان را برافراشته کنند که براي تحقق اين هدف، نمايندگان محترم مجلس بايد آستين همت بالا بزنند و تدابير اصولي را اتخاذ نمايند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي