جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/10/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4613

وزير امور خارجه :
کشورهاي ثالث در روابط ايران و ترکيه دخالت نکنند


شروط مجلس براي هيات پارلماني انگليس


نمايش ديگري از پوتين


هديه ويژه اوباما براي تولد بانوي اول آمريکا


مرسي: در دادگاه صحبت‌هاي غافلگيرانه‌اي دارم


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

دكتر جاسبي در کنگره ملي متخصصين:
همه دولت‌ها به متخصصين نيازمند هستند


احضار پي‌درپي وزيران به مجلس چه سودي دارد

معاون وزير خارجه:
زمان و مکان مذاکره با اشميد قطعي نشده است


دولت تونس تا 9 ژانويه استعفا مي‌دهد


پاريس 23 دي ميزبان نشست کري و لاوروف

جان کري:
حضور ايران در حاشيه نشست ژنو 2 مي‌تواند مفيد باشد


سرمقاله


نشست رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران با مديران بيمارستان امام خميني (ره)


جشن پنجاه سالگي پرسپوليس


 وزير امور خارجه :
 کشورهاي ثالث در روابط ايران و ترکيه دخالت نکنند 

 
محمدجواد ظريف وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران خواستار عدم دخالت کشورهاي ثالث در روابط ايران و ترکيه شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت امور خارجه،وزير امور خارجه کشورمان که براي ديدار با مقامات ترکيه به استانبول سفر کرده است، اين مطلب را در مصاحبه مطبوعاتي مشترک با احمد داوداوغلو وزير امور خارجه ترکيه عنوان کرد.

وي گفت: ضروري است که کشورهاي ثالت در روابط دو کشور همسايه ايران و ترکيه که به سود مردم دو کشور و صلح و ثبات در منطقه است، خودداري کنند تا اين روابط سير صعودي خود را داشته باشد.وزير امور خارجه کشورمان روابط ايران و ترکيه به عنوان دو کشور مهم و تاثير گذار در منطقه حساس خاورميانه را مهم و بر لزوم تبادل نظر و هماهنگي دائمي و مستمر بين مقامات دو کشور تاکيد کرد.وي گفت : از آغاز استقرار دولت جديد در ايران، ارتباطات مقامات دو کشور گسترش يافته است و در آينده نزديک رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه به تهران سفر خواهد کرد.

وزير امور خارجه کشورمان در ادامه به سفر دکتر حسن روحاني رييس جمهوري ايران به ترکيه در ابتداي سال جاري ميلادي نيز اشاره کرد و گفت: به هنگام اين سفر نيز بسياري از توافقات صورت گرفته اجرايي خواهند شد.احمد داوداوغلو وزير امور خارجه ترکيه نيز پيش از سخنان ظريف در سخناني گفت: دو کشور تصميم به تشکيل شوراي عالي همکاري گرفته اند که اين توافق در سفر نخست وزير ترکيه به تهران و سفر دکتر حسن روحاني به ترکيه نهايي خواهد شد.

وي در باره مباحث مطرح شده در ديدار با وزير امور خارجه ايران نيز گفت : در اين ديدار دو طرف با افزايش حجم تبادلات تجاري دو کشور به مرز 30 ميليارد دلار و سپس 50 ميليارد دلار موافقت کردند.وزير امور خارجه ترکيه از مذاکرات هسته اي ايران و گروه 1+5 ابراز خرسندي کرد و گفت : ترکيه از اين مذاکرات حمايت کرده و مي کند و اميدوارم اين گفت وگوها به صورت سازنده ادامه داشته باشد.


 شروط مجلس براي هيات پارلماني انگليس 

 عضو هيات رئيسه مجلس با بيان اينکه سفر هيات پارلماني انگليس با درخواست خودشان انجام مي گيرد و تمام برنامه هاي اين هيات در ايران بايد بر اساس چارچوبي که مجلس مشخص مي کند انجام بگيرد، گفت: بر اساس آن چه که تنظيم شده است هيات پارلماني انگليس ديداري با لاريجاني نخواهند داشت.

به گزارش آفرينش به نقل از سايت اطلاع رساني خانه ملت ، شاهين محمدصادقي عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي با اشاره به سفر هيات پارلماني انگليس به ايران که به رياست جک استراو وزير امور خارجه سابق اين کشور به تهران صورت مي گيرد، گفت: در خصوص برنامه هاي اين هيات پارلماني در جلسه اخير هيات رئيسه بحث هايي صورت گرفته است.

وي اظهار داشت: تبادلات و فعاليت ديپلماتيک بسيار خوب است و بايد بر ظرفيت هاي مجلس و دولت براي ارتباط با دنيا و ارايه توانمندي هاي خودمان افزوده و از اين فرصت استفاده کنيم.

عضو هيات رئيسه مجلس در ادامه افزود: البته در عين حال بايستي مراقب باشيم که در همين سفر هيات پارلماني انگليس به کشورمان حواشي درست نشود.

وي گفت: بر اساس چارچوب فعاليت هاي ديپلماتيک به هيات پارلماني انگليس که خودشان درخواست سفر به ايران را داده بودند اجازه داده شد تا به کشورمان سفر کنند.

محمدصادقي افزود: با توجه به بحث هايي که صورت گرفت قرار شد تمام برنامه هاي هيات پارلماني انگليس حتماً در چارچوب آنچه که مجلس مي پذيرد باشد تا اتفاق ناخوشايندي مانند اقدام خودسر هيات پارلماني اروپا رخ ندهد.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا اين هيات پارلماني پيش از سفر خود به ايران پيش شرطي را مطرح کرده است گفت: خير هيچ پيش شرطي مطرح نکرده اند البته ما براي آنها شرط و شروط گذاشته ايم.

عضو هيات رئيسه مجلس در پاسخ به اين سوال که آيا هيات پارلماني انگليس به رياست جک استراو ديداري هم با لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي خواهند داشت، گفت: بر اساس آنچه که تا کنون تنظيم شده است اين هيات ديداري با لاريجاني نخواهند داشت.هيات پارلماني انگليس به رياست جک استراو وزير امور خارجه سابق انگليس قرار است به تهران سفر کنند.


 نمايش ديگري از پوتين 

 
ايلنا: رئيس‌جمهوري روسيه در يک اقدام نمايشي با همتاي بلاروسي خود به صورت دوستانه در زمين هاکي روي يخ استاديوم مهيا شده براي بازي‌هاي المپيک زمستاني سوچي، همبازي شد.به گزارش صداي روسيه، تيم متشکل از ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه و الکساندر لوکاشنکو، همتاي بلاروسي‌اش با حضور ستاره سابق هاکي روي يخ روسيه و سرگئي شويگو، وزير دفاع اين کشور شکل گرفت و آن‌ها موفق شدند تيم ستاره‌هاي هاکي روي يخ روسيه را ببرند.

پوتين پس از حملات انتحاري مرگبار در ولگاگراد در 700 کيلومتري سوچي، محل برگزاري المپيک زمستاني به اين شهر رفت و از محل برگزاري المپيک ديدن کرد. اين بازي‌ها قرار است هفتم تا 23 فوريه 2014 ميلادي برگزار شود.


 هديه ويژه اوباما براي تولد بانوي اول آمريکا 

 
ايسنا: رئيس جمهوري آمريکا در پنجاهمين سال تولد بانوي اول اين کشور هديه اي ويژه به او داده و اعلام کرد که ميشله مي تواند بدون وي و دو فرزندش به تنهايي در هاوايي بماند.

به گزارش صداي روسيه، خانواده اوباما که براي گذراندن تعطيلات سال نو ميلادي به مدت دو هفته در هاوايي حضور داشت همچنان در اين منطقه حضور خواهند داشت. البته اين بار فقط ميشله همسر باراک اوباما به تنهايي در هاوايي خواهد ماند. کاخ سفيد با انتشار بيانيه اي تنها ماندن بانوي اول آمريکا در هاوايي را به عنوان هديه ويژه اوباما به ميشله در پنجاهمين سالگرد تولدش توصيف کرده است. خوشگذاراني خانواده اوباما در هاوايي در حالي است که بخش هاي شرقي آمريکا از روز جمعه گرفتار توفان شديد برف شده و دماي هوا در برخي از شهرها به منفي 36 درجه زير صفر رسيده و احتمال مي رود که در روزهاي آينده اين شهرها شاهد دماي منفي 50 درجه نيز باشند.


 مرسي: در دادگاه صحبت‌هاي غافلگيرانه‌اي دارم 

 
محمد مرسي در گفت‌وگو با نگهبانان زندان برج العرب ضمن تاکيد بر اين که وي رئيس جمهور قانوني مصر است اعلام کرد، در جلسه محاکمه‌ روز سه شنبه اظهارات غافلگيرانه‌اي را ايراد خواهد کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري الموجز، يک منبع امنيتي در زندان "برج العرب" اعلام کرد که محمد مرسي، رئيس جمهوري برکنار شده مصر در گفت‌وگوي خود با نگهبانان اين زندان تاکيد کرد که در جلسه محاکمه خود در روز سه شنبه اظهارات غافلگيرانه‌اي ايراد خواهد کرد و اتفاقات بزرگي در جلسه محاکمه روي خواهد داد.وي گفت: 25 ژانويه حد فاصلي ميان دو مرحله از زندگي شهروندان مصري خواهد بود و سرنوشت آنان را تغيير خواهد داد.


 يک نکته از هزاران 

 ضرورت برنامه ريزي وکارشناسي براي اجراي پروژهاي عمراني حتي پروژهاي بسيارکوچک که بعدابه بيهوده و عاطل و باطل بودن پروژه دچار نشويم لازم است به عنوان نمونه پل عابرپياده در ميدان برادران شهيد رحماني احداث شده که هيچگاه عابرين پياده روي اين پل نمي روند در حاليکه با مطالعه اندک مي شد چراغ چند ثانيه اي براي عبور عابران پياده وخودروها نصب شود وهزينه کمتري را هم متحمل شد.

البته اين نمونه‌اي از پروژ‌ه‌هاي شهري بود در شهرستانها و ديگر نقاط کشور نيز طرحهايي که هيچ نيازي به آنها نبوده فراوان است.


 ميز خبر 

روحاني پاييز 2014 به روسيه سفر مي‌کند

سفير روسيه در تهران اعلام کرد که رئيس جمهوري ايران به دعوت مسکو در پاييز 2014 به روسيه سفر خواهد کرد.

به گزارش ايرنابه نقل از صداي روسيه،لوين دژاگاريان سفير مسکو در تهران گفت که انتظار مي‌رود حسن روحاني رئيس جمهور ايران به منظور شرکت در نشست سران کشورهاي حاشيه درياي خزر به روسيه سفر کند.

شهادت زائران ايراني در عراق تکذيب شد

بر اثر انفجار يک خودرو بمب گذاري شده در شهر مقداديه يک اتوبوس حامل زائران ايراني که از مرز ايران به سمت نجف در حال حرکت بود دچار سانحه شد.

به گزارش مهربه نقل ازخبرگزاري فر انسه گزارش داد:در اين سانحه 10 زائر ايراني شهيد و 30 زائر ديگر نيز مجروح شدند.

در همين حال سازمان حج و زيارت وقوع انفجار در مسير حرکت زائران ايراني در عراق و به شهادت رسيدن جمعي از آن‌ها را تکذيب کرد.روابط عمومي سازمان حج اعلام کرد: برخي منابع خارجي از وقوع يک انفجار در شهر مقداديه‌ عراق و در مسير حرکت يک اتوبوس حامل زائران ايراني که از مرز ايران به سمت نجف در حال حرکت بود و همچنين به شهادت رسيدن 10 زائر ايراني براثر انفجار خودروي بمب‌گذاري‌شده و مجروح شدن 30 نفر ديگر خبر دادند.

اما حجت‌الاسلام والمسلمين مهدي شهسواري مديرکل حوزه‌ رياست و مدير روابط عمومي سازمان حج و زيارت به استناد پيگيري‌هاي نماينده‌ اين سازمان در عراق، اين خبر را تکذيب کرد گفت: دفتر نمايندگي سازمان حج و زيارت در عراق از طريق منابع اصلي عراقي پيگير اين سانحه بوده، اما هيچ انفجاري که منجر به شهادت و مجروح شدن‌ زائران شده باشد‌، گزارش نشده است و به‌نظر مي‌رسد اين خبر کذب باشد.

به گزارش خبرگزاري فر انسه در سانحه انفجار يک ماشين بمب گذاري شده در شمال بغداد، 10 زائر ايراني به شهادت رسيدند.

24 عنوان اتهامي دادسراي تهران عليه مقام ارشد دولت دهم

يک منبع آگاه از تشکيل پرونده عليه يکي از مقامات ارشد دولت دهم توسط دادسراي تهران با 24 عنوان اتهامي خبر داد.

اين منبع آگاه که خواست نامش بيان نشود به ايرنا گفت: پرونده اين مقام ارشد دولت قبل، هنوز به دادگاه ارسال نشده و بررسي ها در دادسرا ادامه دارد.وي اضافه کرد: تحقيقاتي که تا کنون از اين مقام ارشد دولت دهم به عمل آمده خيلي کلي است و دليل و مدرک قانع کننده اي مبني بر توجه اتهام به نامبرده وجود ندارد.

اين منبع آگاه گفت: متاسفانه در تحقيقاتي که از مقام ارشد دولت دهم به عمل آمده، مدارک کامل نيست و اين مساله به بازپرس نيز اعلام شده است.وي يادآور شد: حدود دو ماه پيش آخرين جلسه بازپرسي از اين مقام ارشد دولت دهم انجام شد.

توضيحات وکيل محمدرضا رحيمي درباره پرونده موکلش

وکيل‌مدافع محمدرضا رحيمي گفت: قرار وثيقه‌ صادره براي موکلم ربطي به پرونده بيمه ايران ندارد.

نادري در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اطلاعيه اخير دادستاني تهران مبني بر اين که از آقاي رحيمي تحقيق به عمل آمده و در حال حاضر با صدور قرار وثيقه‌ مناسب و تأمين آن، آزاد است، گفت: پرونده موکلم در حال حاضر در دادسرا مفتوح است و به دليل رعايت قوانين نمي‌توانيم درباره محتويات پرونده تا پايان رسيدگي به آن صحبتي کنم.

وي با بيان اين که رسيدگي به پرونده موکلم ممکن است به طول بينجامد، مدعي شد که هيچ مدرکي عليه رحيمي وجود ندارد.

نادري خاطرنشان کرد: پرونده‌اي که در رابطه با آن براي موکل قرار وثيقه صادر شده مربوط به اتهامات ديگري است.

وزير کشور:

لزومي ندارد در سفرهاي استاني مردم را به خيابان‌ها بکشيم

وزير کشور با ارائه گزارشي از عملکرد وزارت کشور و برنامه‌هاي آتي آن، تاکيد کرد که دولت براي حل مشکلات استان‌هايي مانند سيستان و بلوچستان، کردستان و خوزستان، برنامه‌هاي جدي بويژه براي جلب سرمايه‌گذاري در اين مناطق دارد.

به گزارش آفرينش ، عبدالرضا رحماني فضلي در برنامه تلويزيوني نگاه يک، همچنين به مسأله سفرهاي استاني در دولت يازدهم در قالب طرح پايش و پويش اشاره کرد و گفت: سفر وزرا و معاون اول رئيس‌جمهور آغاز شده است و در دو - سه هفته آينده نيز رئيس‌جمهور نخستين سفر استاني را به يکي از دو استان هرمزگان يا خوزستان انجام خواهد داد.

وي ادامه داد: اصراري بر تبليغاتي بودن سفرهاي استاني نداريم و لزومي ندارد که براي اين سفرها مردم را به خيابان‌ها بکشيم. در اين سفرها مصوباتي براي توسعه استان‌ها خواهيم داشت اما پيش از آن، اين مصوبات بايد کارشناسي شده باشد.

معاون پشتيباني نيروهاي مسلح: ايران عمليات مشترک با آمريکا جهت مبارزه با القاعده نخواهد داشت

معاون پشتيباني نيروهاي مسلح، درباره عمليات مشترک ايران و آمريکا در عراق براي مبارزه با القاعده گفت که عمليات مشترکي با آمريکا نخواهيم داشت.به گزارش ايسنا، سردار حجازي در حاشيه مراسم يادبود مرحوم پرورش در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره درخواست عراق براي حضور نيروهاي مشترک جهت مبارزه با القاعده گفت: عراق کشور دوست ما است و اگر مشاور و تجهيزات لازم است در اختيارشان قرار خواهيم داد، ولي نه مشترکا با آمريکا.


 ميز خبر 

نامه بابک زنجاني به رئيس سازمان بازرسي

رئيس سازمان بازرسي کل کشور جزئيات اقدامات انجام شده در خصوص پرونده بابک زنجاني در سازمان بازرسي را تشريح کرد.ناصر سراج در گفتگو با مهر درباره ورود سازمان بازرسي کل کشور به پرونده بابک زنجاني اظهار داشت: اخيرا بابک زنجاني نامه اي به من نوشت که در آن مدعي شده بود دو ميليارد و 460 ميليون يورو از طريق بانکي در روسيه به حساب بانک مرکزي واريز کرده است.وي همچنين در ادامه اين نامه ادعا کرده بود مبلغ 390 ميليون يورو اضافه به حساب بانک مرکزي واريز کرده که من تلفني اين موضوع را از بانک مرکزي ايران استعلام کردم.

رئيس سازمان بازرسي کل کشور ادامه داد: سيف تلفني اين ادعا را تکذيب کرد که در ادامه نيز در نامه اي تکذيب اين موضوع به سازمان بازرسي اعلام شد.همچنين در اين خصوص از بانک روسيه استعلام شد که اين بانک نيز اين موضوع را به طور کامل رد کرد.وي خاطرنشان کرد: ورود سازمان بازرسي به پرونده بابک زنجاني قبل از بازداشت او بود و تحقيقات در اين زمينه ادامه دارد.سراج با اشاره به اينکه تحقيقات در سازمان بازرسي محرمانه مي باشد از بيان جزئيات بيشتر در خصوص تخلفات بابک زنجاني خودداري کرد.

کميته ويژه‌ مأمور پيگيري پرونده زنجاني شد

در همين رابطه ،رئيس کميسيون اصل نود مجلس گفت: کميته مشترکي از کميسيون اصل نود و انرژي مأموريت پيگيري پرونده بابک زنجاني را از طرف مجلس بر عهده مي‌گيرد.

محمدعلي پور مختار نماينده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به جلسه کميسيون اصل نود با مقامات بانک مرکزي و وزارت نفت در خصوص پرونده بابک زنجاني گفت: در اين جلسه مقرر شد تا با توجه به پيچيدگي موضوع کميسيون اصل نود، وزارت نفت و بانک مرکزي اقداماتي را به عمل آورند و مسئوليت‌ها براي هر يک از طرفها در نظر گرفته شد.

تکذيب خبر آزادي بابک زنجاني

مديرکل سازمان زندان‌هاي استان تهران تاکيد کرد که بابک زنجاني در حال حاضر در بازداشتگاه اوين است و اخبار منتشر شده مبني بر آزادي وي صحت ندارد.

سهراب سليماني در مورد آخرين وضعيت بابک زنجاني، گفت: وي در حال حاضر در اوين به‌سر مي‌برد و اتهامات وي در حال رسيدگي است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت نوزدهم:

4- سمپوزيوم بين المللي درمورد: شهرهاي تاريخي اسلامي درقرن بيست و يکم ( دانشگاه معماري و ساختمان آذربايجان، 19تا21 نوامبر 2007):

سمپوزيوم در جهت تحقق هدف هاي زير بود:

1. مبادله پيشتازان تجربيات و تخصص در حوزه حفاظت ازشهرهاي تاريخي.

2. حفاظت از ميراث معماري شهرهاي اسلامي.

3. نوسازي وتوسعه سبک هاي معماري درقرن بيست ويکم.

4. مشخص کردن کمک تمدن اسلامي به معماري جهان.

5. روشن کردن جنبه هاي خلاقيت تمدني درمعماري اسلامي وخصوصيات معماري آن.

6. کاربرد ارزش هاي هنري وباستاني براي خدمت به هدف هاي گردشگر فرهنگي.

براي تحقق اين هدف ها، برنامه سمپوزيوم مطالب زير را برعهده مي گيرد:

1. حفاظت وترميم شهرهاي تاريخي.

2. معماري اسلامي: گذشته وحال.

3. توسعه شهرهاي اسلامي درطول قرن.

4. تأثير معماري در تمدن انساني.

5. تأثير فن آوري در معماري.

اين سمپوزيوم شاهد شرکت نمايندگان عضو آيسيسکو، کشورهاي داراي دانشگاه هاي عضو FUIW، از سوريه، سودان، مصر، اردن، ومراکش، علاوه بر باستان شناس از روسيه، قرقيزستان، تاجيکستان، ترکيه وايران بود.

بعداز مباحثه نمايندگان درطول سمپوزيوم، شرکت کنندگان پيشنهادات زير را ارائه دادند:

1. اعمال فشاربه مسئولين اشعالگراسرائيل براي متوقف کردن حفاري مسجدقدس و باب المقاريبا و جلوگيري از ساختن ديوار جداسازي، زيرا اين موضوع يک تهاجم به ممنوعيت هاي مذهبي ويک تفض در قانون بين المللي است.

2. فراخوان کشورها، سازمان ها ومؤسسات دررابطه با ميراث تمدني درکشورهاي اسلامي براي ارتقاء تصوير معماري اسلامي وتاکيد برخصوصيات علمي آن.

3. تشکر از مديرکل آيسيسکو براي همکاري او درسازماندهي اين کنفرانس وتلاش هاي او در حفاظت از ميراث کشورهاي عضو، ودرخواست از اوبراي تشديد تلاش هايش به منظور حفظ شهرهاي تاريخي و باستاني.

4. تشکر از دانشگاه معماري وساختمان آذربايجان وتمامي بخش هاي همکاري کننده براي تلاش هاي زياد آنها تا کنفرانس بين المللي تسهيل گردد و موفقيت حاصل شود.


 دكتر جاسبي در کنگره ملي متخصصين:
 همه دولت‌ها به متخصصين نيازمند هستند 

 
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: همه دولت‌ها با هر رويکرد و هر نوع سليقه‌اي به متخصصين نيازمند هستند.به گزارش تسنيم، عبدالله جاسبي عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در کنگره ملي حماسه اقتصادي و نقش متخصصين در دولت که در سالن سران اجلاس در حال برگزاري است، با تشکر از برگزار کنندگان اين اجلاس گفت: اميدوارم اين اجلاس نتايج خوبي براي جامعه و مسئولان ما داشته باشد. وي در ادامه به استراتژي چهارگانه خود به منظور بازشناسي جايگاه متخصصين در نظام توسعه‌اي ايران اشاره کرد و با بيان اينکه همه دولت‌ها با هر رويکرد و سليقه‌اي به متخصصين نيازمند هستند، افزود: کسي در اصل اينکه بايد از متخصصين استفاده کرد، بحثي ندارد بلکه بحث اصلي در خصوص چگونگي استفاده از متخصصين است. جاسبي اضافه کرد: استفاده از تخصص‌ها در همه ميدان‌هاي اقتصادي و اجتماعي با دو روش صورت مي‌گيرد، روش اول نخبه‌گرايي و تربيت متخصصين به صورت متمرکز و روش دوم توليد انبوه با بالا رفتن ظهور استعدادها و ظرفيت‌هاست.

وي تاکيد کرد: جامعه ما با توجه به فرهنگ غني، گذشته تاريخي و پرافتخار خود و با تکيه بر اسلام به عنوان چشمه معرفت، قادر است استراتژي‌اش را با تاکيد بر رشد و بالندگي جامعه قرار دهد از اين رو مي‌توانيم تلفيقي از اين دو روش باشيم.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي همچنين به تبيين استراتژي‌هاي چهارگانه خود پرداخت و در توضيح اين چهار اصل افزود: توليد انبوه متخصص، تغيير رويکرد از آموزش به پژوهش، حمايت ويژه از برگزيدگان و نخبگان و مردمي کردن و تقاضا محور کردن پژوهش، 4 مرحله و استراتژي است که ما مراحل اول و دوم را پشت سر گذاشته‌ايم.

جاسبي با بيان اينکه نقش دانشگاه آزاد در اين دو مرحله سازنده بود، ادامه داد:‌ نيمي از آموزش عالي کشور را دانشگاه آزاد برعهده داشت و در تشويق و ترغيب دانشگاه‌هاي دولتي نيز وارد شد. از اين رو دانشگاه آزاد نقشي مهمي را برعهده داشته است.

وي با بيان اينکه مرحله سوم، 10 سال است که شروع شده است، اظهار داشت: در اين راستا بايد به کرسي‌هاي نظريه‌پردازي و تشکيل بنياد نخبگان و توصيه‌هاي مقام معظم رهبري اشاره کرد. معتقدم نخبگان نبايد به هيچ وجه خاک کشور را براي زندگي ديگر ترک کنند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به اينکه بايد مرحله چهارم را شروع کنيم به تبيين اين مرحله پرداخت و افزود: مرحله چهارم مردمي‌کردن پژوهش با بست نتايج آن در زندگي مردم است. از اين رو بايد به پروژه‌هاي تحقيقاتي تاکيد و سرمايه‌گذاري کنيم تا بدين وسيله نتايج تحقيقات وارد زندگي مردم شود. با وجود اين نخبگان و متخصصين شايسته نيست که اين کشور از آلودگي هوا و اقدامات امنيت جاده‌ها رنج ببرند.

جاسبي اظهار داشت: متخصصين رويکرد موضوع‌محوري و تخصص‌محوري را به مسئله محوري براي حل مشکلات زندگي مردم تبديل کنند.


 احضار پي‌درپي وزيران به مجلس چه سودي دارد 

معاون کنسولي و امور ايرانيان وزارت امور خارجه با طرح اين سوال که خواستن دائم وزيران به مجلس چه سودي دارد؟ گفت: صرف انتقاد کردن از سياست خارجي و ديپلماسي دولت فايده اي ندارد. به گزارش آفرينش ، حسن قشقاوي، معاون کنسولي و امور ايرانيان وزارت امور خارجه به تشريح نظام بين الملل که بر عليه جمهوري اسلامي ايران بسيج شده و همچنين حقوق هسته اي ايران پرداخت و گفت: نظام عادلانه جهان اکنون به اين شکل است که رژيم صهيونيستي را با تعداد زيادي بمب اتم که در اختيار دارد، کاري ندارند و طرف غربي اصلا تحمل نمي کند که در مورد مسائل هسته اي رژيم صهيونيستي در هر مذاکره‌اي از آنها سوال شود. قشقاوي خاطر نشان کرد: مساله ما با نمايندگان مجلس اين است که چرا موضوعات و مشکلات را در قالب فراکسيون مطرح نمي کنند، خواستن دائمي وزيران به مجلس چه سودي دارد؟ چرا هميشه بازخواست مي کنند و چرا پيشنهادي نمي دهند. وي گفت: اکنون برخي از نمايندگان مجلس مي گويند که ظريف نتوانسته مذاکره را خوب جلو ببرد. چرا اين نمايندگان نمي گويند که خودشان مي توانند مذاکره کنند؟ بيايند و اعلام کنند که اين کار را بهتر بلد هستند. صرف انتقاد کردن از ديپلماسي دولت و سياست خارجي فايده اي ندارد.


 معاون وزير خارجه:
 زمان و مکان مذاکره با اشميد قطعي نشده است 

 يک عضو ارشد تيم مذاکره‌کننده هسته‌‌اي کشورمان در مورد مذاکرات پيش‌رو با هلگا اشميد اظهار کرد: هنوز زمان و مکان انجام اين مذاکرات قطعي نشده است ولي احتمالا اين مذاکرات تا پايان هفته جاري انجام مي‌شود.به گزارش ايسنا، سيدعباس عراقچي، معاون وزير خارجه ايران در حاشيه مراسمي که به مناسبت بزرگداشت مرحوم پرورش توسط مجلس شوراي اسلامي در مدرسه عالي شهيد مطهري برگزار شد،‌ در مورد اظهارات اخير علي‌اکبر صالحي، رييس سازمان انرژي اتمي کشورمان مبني بر اضافه شدن افراد متخصص به تيم مذاکره‌کننده، اظهار کرد: ما از هر تخصصي که به تيم اضافه شود استقبال مي‌کنيم.

اين عضو ارشد تيم مذاکره‌کننده هسته‌يي کشورمان خاطرنشان کرد: ‌در حال حاضر مذاکرات کارشناسي پايان يافته است و زماني که گام‌هاي ابتدايي آغاز شود ما تيم کارشناسي خود را تقويت خواهيم کرد.


 دولت تونس تا 9 ژانويه استعفا مي‌دهد 

رئيس اتحاديه مشاغل تونس اعلام کرد که دولت کنوني اين کشور بايد روز پنج شنبه نهم ماه جاري استعفا دهد.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه مصري اليوم السابع، حسين العباسي، دبيرکل اتحاديه مشاغل تونس خاطرنشان کرد:

براساس نقشه راه دولت علي العريض، نخست وزير تونس بايد دو هفته پس از تعيين نامزد جديد تصدي پست نخست وزيري استعفا دهد.مهدي جمعه در جريان مذاکرات ملي در اواسط ماه گذشته براي تشکيل دولت تکنوکرات مستقل انتخاب شد تا به صورت موقت اداره امور کشور را برعهده داشته باشد و برگزاري انتخابات آتي را برعهده بگيرد.


 پاريس 23 دي ميزبان نشست کري و لاوروف 

يک منبع ديپلمات روس اظهار کرد که سرگئي لاوروف و جان کري 13 ژانويه (23 دي) در پاريس با يکديگر در خصوص ژنو2 ديدار مي‌کنند.به گزارش ايسنا، شبکه خبري روسيه اليوم به نقل از اين منبع گزارش داد: سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه و جان کري، همتاي آمريکايي‌اش در اين ديدار در خصوص مساله مشارکت ايران در ژنو2 بحث و مذاکره خواهند کرد.

پيشتر مارتين نسيرکي، سخنگوي دبيرکل سازمان ملل اعلام کرده بود وزيران خارجه روسيه و آمريکا مذاکراتي در خصوص مشارکت ايران در ژنو2 خواهند داشت و ما منتظر نتايج اين مذاکرات هستيم.


 جان کري:
 حضور ايران در حاشيه نشست ژنو 2 مي‌تواند مفيد باشد 

وزير امور خارجه آمريکا اظهار داشت که حضور ايران در حاشيه نشست ژنو 2 مي تواند مفيد باشد.

به گزارش مهر به نقل از الميادين، جان کري وزير امور خارجه آمريکا تصريح کرد: ايران هنوز مي تواند نقش کمک کننده اي براي يافتن راه حلي جهت پايان دادن به بحران سوريه ايفا کند حتي اگر حضور ايران در حاشيه نشست ژنو 2 باشد که اواخر ماه ميلادي جاري برگزار مي شود.


 سرمقاله 

 آيا قطر در سوريه ديگر گونه مي انديشد؟

علي رمضاني

هر چند كه اخيرا وزارت امور خارجه سوريه عربستان، قطر و ترکيه را به حمايت از تروريسم در سوريه متهم کرد اما در مقابل خالد بن محمد العطيه» وزير خارجه قطر در کنفرانسي مشترک راهکار ديپلماسي را تنها راه خروج از بحران سوريه كه از آن حمايت مي کنند دانست. در اين بين پرسش اين است كه به راستي سياست خارجي قطر در سوريه چيست؟

در واقع بعد از رسيدن تميم بن حمد به قدرت و بعد از سقوط محمد مرسي رئيس‌جمهور سابق مصر قطر به دشمن مصر تبديل گشت.

در همين حين اين شكست ها و نگاه امير جوان و جديد قطر به سياست خارجي نسبت به پدرش رهبران قطر را واداشت تا در پرونده سوريه بويژه بعد از تغيير رويكرد نظام بين‌الملل و امريكا در قبال نظام سوريه تجديد نظر كنند.

قطر در سياست خارجي بسيار فعالش در سالهاي گذشته، تلاش مي‌كرد كه اخوان‌المسلمين پايگاهي در سوريه داشته باشد و هر چه زودتر دولت اسد سرنگون گردد اما با تغييرات داخلي در قطر و ايستادگي دولت دمشق و همچنين تغيير موازنه قوا در منطقه و بين الملل اندك اندك قطري ها از يك سو مسئوليت گروههاي مخالف سوريه را به عربستان سپردند و از سويي هم تلاش كردند تا مواضع جديدي را در مورد سوريه اتخاذ كند.

چنانچه رسانه هاي منطقه گزازش كردند كه قطري ها توقف حمايت از شورشيان مسلح، عدم سرمايه‌گذاري مالي در بازار سياه سوريه و نيز تغيير تدريجي رويكرد رسانه ‌اي الجزيره را در كنار دو نامه تقديمي امير خود به بشار اسد را براي پايان بخشيدن به اختلافات با سوريه مد نظر قرار داده اند. در اين بين اگر به اين رويكرد قطر بنگريم ذكر چند نكته خالي از فايده نيست.

نخست اينكه در جريان معامله انتقال قدرت در قطر صاحب قدرتان جديد به اشتباهات گذشته سياست خارجي قطر در قبال سوريه، مصر و لبنان اذعان داشته و در قبال موضوعات حساس خارجي، روش جديدي در پيش گرفته اند.اين رويكرد در حالي است كه سياست خارجي قطر اندک اندک در حال حرکت به سمت يک روش جديد است.

دوم اينكه بعد از توافق امريكا با روسيه در مورد سلاح هاي شيميايي سوريه و همچنين كنفرانس ژنو دو، عملا قطر نيز تا حد زيادي دست از دخالت هاي پيشين خود در سوريه برداشته است چنانچه اين كشور از سال 2011 و در دو سال اخير شکاف عميقي ميان خود و مردم و دولت سوريه ايجاد کرد و گروههاي مسلحي و تندرويي را زير چتر مالي خود گرفت تا اعمال تروريستي انجام دهند.

همچنين شبکه الجزيره در راس هرم ضد سوريه قرار داد. اما هشدارهاي واشنگتن به قطر و حتي اينكه قطر به خاطر دادن سلاح‌هاي پيشرفته به جبهه نصرت، توسط آمريكا مجازات شد موجب شده است تا قطر نسبت به گذشته رويكرد ملايم تري را در مورد سوريه به كار گيرد.

سوم اينكه قطر هر چند كاملا از دخالت خود در سوريه دست بر نداشته ‌است اما تلاش گسترده اي براي احياي روابط با سوريه آغاز کرده و در پي آزمايش ميزان آمادگي دمشق براي بهبود روابط دوجانبه و ارائه پيشنهاداتي به دمشق است. اما بايد توجه داشت كه اين رويكرد با توجه به شرايط جديد منطقه اي و بين المللي و تا حدي در اثر ناكامي هاي گذشته در سوريه و همچنين هراس هاي غربي ها از نوع رويكرد قطر در سوريه بوده است. در اين حال تغيير رويكرد قطر در سوريه به نوع خود ميتواند پيامدهايي كوتاه مدت و بلندمدت در بحران سوريه داشته باشدو بر توان وقدرت دولت مركزي بيفزايد.


 نشست رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران با مديران بيمارستان امام خميني (ره) 


 جشن پنجاه سالگي پرسپوليس  


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي