جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/11/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4627

معاون وزارت علوم خبر داد؛
جزئيات و چگونگي سهم مصاحبه و سوابق تحصيلي در کنکور دکتري

در 2 رشته اعلام شد؛
زمان آغاز ثبت‌نام در پذيرش دوره‌هاي غيرحضوري کارداني علمي کاربردي


انتصابات


خبر


خبر


 معاون وزارت علوم خبر داد؛
 جزئيات و چگونگي سهم مصاحبه و سوابق تحصيلي در کنکور دکتري 

معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري از برخي جزئيات بخش مصاحبه آزمون دکتري 93 خبر داد و گفت: در آزمون دکتري مصاحبه تنها 20 درصد سهم دارد.

20 درصد مصاحبه؛ 50 درصد سوابق

سعدا... نصيري قيداري در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به حضور وزير علوم، تحقيقات و فناوري در جلسه کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در خصوص پاسخگويي به سوال نمايندگان درباره وزن کنکور دکتري سال 93، گفت: در اين جلسه توضيحات لازم ارائه و مباحث فني مطرح شد، نمايندگان نيز نظرات موافق و مخالف مفيدي در اين باره اعلام کردند.

وي ادامه داد: مقرر شد در جلسه ديگري که طي چند روز آينده برگزار خواهد شد، مباحث کارشناسي مطرح شود.

معاون حقوقي با يادآوري اينکه در کنکور دکتري 93، وزن آزمون 30 و وزن مصاحبه 70 درصد اعلام شده است، تاکيد کرد که براي برخي نمايندگان در ارتباط با وزن 70 درصدي مصاحبه، شبهاتي ايجاد شده بود. نصيري قيداري با ارائه توضيحاتي در اين باره، اظهار داشت: نبايد اين شبهه ايجاد شود که 70 درصد وزن براي کل مصاحبه در نظر گرفته شده است، بلکه 20 درصد، وزن مصاحبه و 50 درصد مربوط به سوابق علمي، آموزشي و پژوهشي داوطلب است.

به گفته معاون حقوقي وزارت علوم، اينکه دانشجو در دوران تحصيل خود چه سوابق آموزشي دارد و چه نمراتي کسب کرده، در وزن 50 درصدي سوابق علمي مي‌گنجد.

وي ادامه داد: استاداني که در کميته ارزيابي هستند با صرف وقت کافي داوطلب را با پرسش و پاسخ ارزيابي مي‌کنند تا توان و ديد علمي، سهم در نوشتن مقالات علمي و ساير موارد شناسايي شود و 20 درصد وزن مصاحبه در اين مرحله اعمال مي‌شود.

معاون حقوقي وزارت علوم، ابراز اميدواري کرد که اين نحوه سنجش و پذيرش دانشجو، به پذيرش دانشجويان شايسته در مقطع دکتري کمک کند.

نصيري قيداري همچنين درباره شيوه جديد پذيرش دانشجو در مقطع دکتري با برگزاري آزمون و مصاحبه، ابراز اميدواري کرد که اين شيوه هر سال کاملتر شود.

وي تاکيد کرد که کارشناسان هر ساله با توجه به آمارهاي سازمان سنجش نقاط قوت و ضعف اين شيوه پذيرش دانشجوي دکتري را بررسي مي‌کنند.

به گفته معاون حقوقي وزارت علوم، به زودي شيوه‌نامه برگزاري آزمون دکتري به دانشگاههاي کشور ابلاغ مي‌شود.


 در 2 رشته اعلام شد؛
 زمان آغاز ثبت‌نام در پذيرش دوره‌هاي غيرحضوري کارداني علمي کاربردي 

 جزئيات و زمان آغاز ثبت‌نام در فرايند پذيرش دوره‌هاي غيرحضوري مقطع کارداني دانشگاه علمي کاربردي اعلام شد.به گزارش آفرينش پذيرش دوره‌هاي کارداني علمي کاربردي حين کار غيرحضوري بهمن ماه سال جاري در دو رشته "مديريت خانواده" در سراسر کشور و "دهياري و امور شوراها" مختص داوطلبان استان فارس طي روزهاي 6 تا 12 بهمن ماه، آغاز مي‌شود.

متقاضيان لازم است در زمان اعلام شده از طريق سامانه اداره کل سنجش و آزمون به نشاني www.azmoon.uast.ac.ir يا سامانه آموزشهاي تکميلي بين سطوح تحصيلي (ساتب) به نشاني www.sateb.uast.ac.ir نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

پرداخت هزينه 10 هزار توماني ثبت‌نام در دوره‌هاي مذکور به صورت الکترونيکي امکانپذير است.


 انتصابات 

 با حکم وزير بهداشت؛

دكتر حسين رحيمي مشاور وزير در امور سنجش، ارزشيابي علم و فناوري شد

به گزارش آفرينش دکتر سيد حسن هاشمي وزير بهداشت، طي حکمي دكتر حسين رحيمي را به عنوان مشاور وزير در امور سنجش، ارزشيابي علم و فناوري منصوب کرد.

طي حکمي از سوي عباسپور؛

رئيس دانشکده فني و مهندسي واحد علوم و تحقيقات معرفي و منصوب شد

به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري آنا، طي حکمي از سوي علي عباسپور رئيس واحد علوم و تحقيقات، دکتر امير مسعود رحماني به عنوان رئيس دانشکده فني و مهندسي اين واحد دانشگاهي معرفي و منصوب شد.


 خبر 

 دستورالعمل جديد دانشگاه آزاد براي جذب اساتيد برجسته پزشکي

رييس دانشگاه آزاد اسلامي سه دستور العمل اجرايي فرآيند جذب هيأت علمي تمام وقت علوم پزشکي، جذب استاد وابسته علوم پزشکي و جذب استادان و دانشياران برجسته علوم پزشکي را ابلاغ کرد.به گزارش سرويس دانشگاهي ايسنا، دکتر حميد ميرزاده به منظور اجراي مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي و دانشگاه آزاد اسلامي دستورالعمل اجرايي جذب هيات علمي تمام­وقت گروه علوم پزشکي را ابلاغ کرد.

استخدام هيات علمي براساس نياز دانشگاه و از طريق درج فراخوان عمومي و با در نظر گرفتن نقشه توسعه آموزش، پژوهش و خدمات حوزه پزشکي دانشگاه انجام خواهد پذيرفت.

جذب هيات علمي با بررسي شرايط عمومي شامل تابعيت کشور جمهوري اسلامي ايران، تدين به يکي از اديان رسمي مصرح در قانون اساسي، وفاداري به نظام جمهوري اسلامي، تعهد به قانون اساسي، اصل ولايت فقيه و التزام عملي به فرامين رهبري، التزام عملي به احکام اسلام (انجام واجبات و پرهيز از محرمات) و آشنايي با احکام شرعي، نداشتن سابقه، برخورداري از حسن شهرت، التزام به قوانين و مقررات صنفي، اخلاق حرفه‌اي، برخورداري از سلامت جسمي و روحي لازم و نداشتن نقص عضو مؤثر، عدم منع قانوني از لحاظ خدمت نظام وظيفه و ضمن برخورداري از شرايط اختصاصي مطرح شده در بخشنامه روند جذب هيات علمي انجام مي‌شود.

دستورالعمل اجرايي جذب استاد وابسته علوم پزشکي

در اين دستورالعمل آمده است: به منظور استفاده و بهره‌مندي از اساتيد فرهيخته و کارآمد داخلي و يا خارجي به لحاظ تامين و مرتفع نمودن نياز واحدهاي دانشگاهي در بخشهاي آموزشي، پژوهشي و خدمات سلامت، دستورالعمل اجرايي جذب استاد وابسته علوم پزشکي تهيه شده است.

براساس اين آيين‌نامه جذب هيات علمي با بررسي شرايط عمومي شامل ميزان تخصص در حوزه علوم پزشکي، دارا بودن حسن شهرت، برخورداري از شرايط عمومي لازم جهت جذب به عنوان هيات علمي براساس قوانين موجود و اسناد بالادستي و همچنين دارا بودن درجه استادي در زمان همکاري با دانشگاه مقدور است.

دستورالعمل اجرايي جذب استادان و دانشياران برجسته علوم پزشکي

اين دستورالعمل به منظور استفاده و بهره‌مندي از اساتيد فرهيخته و کارآمد به لحاظ تأمين و مرتفع کردن نياز واحدهاي دانشگاهي در بخشهاي آموزش، پژوهش و اجرايي تهيه و ابلاغ شده است.

براساس اين دستورالعمل استادان و دانشياران برجسته علوم پزشکي حائز شرايط عمومي و اختصاصي جذب واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي خواهند شد تا نيازهاي واحدها در بخشهاي مختلف رفع گردد.

امروز؛ آخرين مهلت ثبت‌نام دوره‌هاي
"کارشناسي ارشد" سال 1393

زمان ثبت‌نام دوره‌هاي کارشناسي حرفه اي ارشد و مهندسي فناوري ارشد سال 1393 "دانشگاه جامع علمي كاربردي" تا امروز پنج شنبه 3 بهمن ادامه دارد.

دکتر صدر معاون سنجش و خدمات دانشجويي دانشگاه جامع علمي کاربردي در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: زمان ثبت‌نام دوره‌هاي کارشناسي حرفه اي ارشد

و مهندسي فناوري ارشد سال 1393 دانشگاه جامع علمي كاربردي تا امروز پنجشنبه 3 بهمن ادامه دارد و متقاضيان مي‌بايست در زمان اعلام شده و به صورت اينترنتي از طريق پايگاه الكترونيكي سازمان سنجش آموزش كشور به آدرس www.sanjesh.org نسبت به ثبت‌نام خود اقدام نمايند.

وي گفت: وجه ثبت‌نام در اين دوره مبلغ 178000 (يکصد و هفتاد و هشت هزار) ريال مي‌باشد که به وسيله کارتهاي عضو شبکه بانکي شتاب قابل پرداخت است و پذيرش در دوره‌هاي مذکور با آزمون و براي شاغلين به صورت نيمه متمرکز انجام مي‌شود.

رئيس مرکز آموزش‌هاي آزاد وزارت علوم:

مجوز مدارک معادل دکتري و کارشناس ارشد تنها از سوي مراکز آموزش آزاد داده مي‌شود

رئيس مرکز آموزش‌هاي آزاد "وزارت علوم"به دانشجويان متقاضي هشدار غيرمجاز بودن موسسات آموزشي آزاد در کل کشور را داده و اين موسسات را فاقد اعتبار بيان کرده است.

معصوميان رئيس مرکز آموزش‌هاي آزاد وزارت علوم درگفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران گفت: هم‌اکنون برخي از موسسات آموزشي با برخي از دانشکده‌هاي کشور همچون دانشگاه تهران و يا اميرکبير، فعاليت‌هاي پژوهشي خود را تحت دوره‌هاي MBA ارائه مي‌دهند و اين در حالي است که بعد از پايان اين دوره‌ها به دانشجويان مدارک گوناگوني ارائه مي‌شود.

وي افزود: اين در حالي است که هم‌اکنون تب معادل "دکتري کارشناسي ارشد" در کشور بسيار داغ شده است تا حدي اين مدارک نيز با کمک برخي از دانشگاه‌ها تحت عنوان دوره‌هاي کوتاه مدت صادر مي‌شود.

معصوميان به دانشجويان متقاضي هشدار داد و افزود: مجوز اين دوره‌ها تنها بايد از سوي مراکز آموزش‌هاي آزاد صادر شود و ميزان دوره‌هاي کوتاه مدت هم زير يکسال يعني 160 تا 480 ساعت است.


 خبر 

 رئيس سازمان سنجش:

متوسط قبولي در آزمون سراسري سال 1392 دانشگاهها و مراکز آموزش عالي 7/41 درصد بوده است

رئيس سازمان سنجش آموزش کشور در جلسه آمايش آموزش ، پژوهش و فناوري، آمار مربوط به وضعيت پذيرفته شدگان اين استانها را براي نمايندگان استانهاي سيستان وبلوچستان ، هرمزگان و کرمان در مجلس شوراي اسلامي تشريح کرد.

به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري آنا، خدايي، متوسط قبولي در آزمون سراسري سال 1392 دانشگاهها و مراکز آموزش عالي را 7/41 درصد اعلام کرد و افزود: استان کرمان با 9/44 ، استان هرمزگان با 5/38 درصد و استان سيستان و بلوچستان با 9/31 درصد از قبولي ها را به خود اختصاص داده‌اند.

رئيس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به فعاليت مراکز آموزش عالي دولتي در سرتاسر کشورمان گفت: استان کرمان داراي 12 مرکز، استان سيستان و بلوچستان داراي 9 مرکز و استان هرمزگان داري 8 مرکز آموزش عالي دولتي است.

خدايي در گزارش خود، تعداد پذيرفته‌شدگان در آزمون کارشناسي ارشد دانشگاه هاي دولتي استان سيستان وبلوچستان را 1984 نفر، استان کرمان 3999 نفر و استان هرمزگان را 1013 نفر عنوان کرد.

وي در ادامه اين گزارش تعداد پذيرفته شدگان آزمون دکترا در استان سيستان وبلوچستان را 75 نفر، در استان کرمان 286 نفر و در استان هرمزگان را 46 نفر اعلام کرد.

رتبه ايراني‌ها در ميان وب سايت دانشگاههاي جهان

رتبه‌بندي 4ICU که وب سايت 11 هزار و 307 دانشگاه از 200 کشور جهان را بر اساس شاخصهاي رتبه در گوگل، رتبه ترافيك در الكسا، ميزان لينک‌دهي به سايت دانشگاه و كيفيت لينک داده شده به سايت دانشگاه رتبه‌بندي مي‌کند، جديدترين گزارش خود را از وضعيت دانشگاهها و کالجها منتشر کرده است.

به گزارش آفرينش جديدترين رتبه‌بندي وب سايت دانشگاههاي جهان 4ICU در 20 ژانويه منتشر شده است.

در رتبه‌بندي 4ICU که مرکز آن در سيدني استراليا قرار دارد، وب سايت دانشگاههاي جهان براساس شاخصهاي وب سايت Google Page Rank رتبه سايت در گوگل، Alexa Traffic Rank رتبه ترافيك سايت در الكسا، Referring Domains تعداد سايتهايي كه سايت دانشگاه را به بازديدكنندگان معرفي كرده اند، Citation Flow ميزان لينك‌دهي به سايت دانشگاه و Trust Flow ارزشمند بودن و كيفيت لينكهاي داده شده به سايت دانشگاه رتبه‌بندي شده‌اند.

براساس اعلام دسته بنديهاي اين سايت 200 دانشگاه برتر جهان در اين حوزه و پس از آن 100 دانشگاه برتر در هر قاره معرفي شده‌اند.

10 دانشگاه اول

10 دانشگاه اول همگي متعلق به کشور آمريکا هستند و به ترتيب انستيتو تحقيقاتي ماساچوست، دانشگاه استنفورد، دانشگاه هاروارد، دانشگاه برکلي کاليفرنيا، دانشگاه کرنل، دانشگاه ميشيگان، دانشگاه کلمبيا نيويورک، دانشگاه پن استيت، دانشگاه تگزاس آستين و دانشگاه واشنگتن در اين رده بندي قرار دارند.

براساس اعلام اين رتبه بندي در قاره آسيا از ميان 100 دانشگاه برتر، 10 دانشگاه برتر متعلق به کشورهاي سنگاپور، ژاپن، چين، کره جنوبي و تايوان هستند.

در ميان 100 دانشگاه برتر آسيا نيز دو دانشگاه تهران با رتبه 44 و دانشگاه جامع علمي کاربردي با رتبه 54 از ايران حضور دارند.

دانشگاههاي ايراني

در ميان دانشگاههاي ايراني نيز به ترتيب 10 دانشگاه برتر که در اين رتبه‌بندي مورد ارزيابي قرار گرفته اند، منتشر شده است که همراه با رتبه جهاني آنها در اين بخش به آنها اشاره مي‌شود.

نکته قابل توجه ديگري که در اين رده‌بندي موردتوجه قرار گرفته است، حضور لينک دانشگاههاي دنيا در شبکه‌هاي اجتماعي مختلف است. از جمله اين شبکه‌هاي اجتماعي که در اين رتبه بندي موردتوجه قرار دارد شامل فيسبوک، توئيتر، لينکدين، يوتوب و آي تيونز است.

در حالي که 5 هزار و 517 دانشگاه و کالج از 200 کشور دنيا در فيسبوک صفحه دارند، از ايران تنها دانشگاه آزاد اسلامي واحد ابرکوه داراي لينک است. اين واحد دانشگاهي همچنين در شبکه اجتماعي توئيتر نيز که 4 هزار و 340 دانشگاه و کالج لينک دارند تنها واحد دانشگاهي ايراني است که حضور دارد. رتبه دانشگاه آزاد اسلامي واحد ابرکوه در رتبه‌بندي 4ICU عدد 8430 است.

در شبکه اجتماعي فليکر که دانشگاه آزاد اسلامي واحد فلاورجان به عنوان تنها واحد دانشگاهي ايراني با رتبه 8462 در آن قرار دارد نيز 880 دانشگاه و کالج لينک دارند.

در شبکه اجتماعي لينکدين که به نوعي شبکه‌اي براي افراد حرفه‌اي و متخصصان است وضعيت دانشگاههاي ايراني متفاوت است.

دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز، دانشگاه فردوسي مشهد، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه صنعتي اصفهان، دانشگاه شهيد چمران اهواز و دانشگاه صنعتي شريف در اين شبکه لينک دارند. براساس اطلاعات رتبه بندي 4ICU تعداد 3807 دانشگاه و کالج در اين شبکه اجتماعي حضور دارند.

2 شبکه اجتماعي يوتوب و آي تيونز در ميان دانشگاههاي ايراني طرفدار ندارند و هيچ لينکي از آنها گزارش نشده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي