جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/11/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4629

فرماندار پرديس:
متروي تهران - پرديس آماده کلنگ زني است


مشكلات كارگران کارخانه‌هاي استان البرز رصد مي‌شود


يادداشت


خبر


خبر


 فرماندار پرديس:
 متروي تهران - پرديس آماده کلنگ زني است 

پرديس - خبرنگارآفرينش

فرماندار شهرستان پرديس با بيان اينکه متروي تهران - پرديس آماده کلنگ زني است، خواستار چينش سنگ بناي استان "البرز شرقي" به مرکزيت پرديس شد.

به گزارش خبرنگار آفرينش، مهدي مهاجر در نشست بررسي مشکلات شهرستان که با حضور لاله شهردار پرديس، جعفري شهردار بومهن، اعضاي شوراي اسلامي اين شهر و جمعي از مسئولان برگزار شد، با اشاره به آمار جمعيتي رو به ازدياد شهرستان پرديس اظهار داشت: سال آينده 135 هزار واحد مسکن مهر پرديس بايد تحويل متقاضيان شود، واگذاري اين ميزان از واحدهاي مسکوني، جمعيتي بالغ بر نيم ميليون نفر را راهي شهرستان مي‌کند.

مهاجر افزود: اضافه شدن اين جمعيت به آمار کنونيِ 173 هزار نفري شهرستان و همچنين جمعيت برنامه ريزي نشده در حال گسيل به منطقه، جمعيت سال آينده پرديس را به رقمي نزديک به 800 هزار نفر خواهد رساند.

فرماندار شهرستان پرديس معتقد است که بايد از همين امروز سنگ بناي استان "البرز شرقي" به مرکزيت پرديس چيده شود، امروز ويژگيهاي شهرستان پرديس با آمار جمعيتي قابل توجه آن مي‌طلبد که مرکز استان البرز شرقي باشد.

متروي تهران - پرديس آماده کلنگ‌زني است

وي با اشاره به آخرين پيگيريها در خصوص احداث متروي تهران - پرديس به نقل از نريمان، مديرعامل شرکت عمران شهرهاي جديد کشور گفت: مهندس نريمان در آخرين صحبت هاي خود پيرامون متروي تهران - پرديس گفت که "از يک ريال تا هزار ميليارد حتي بدون نياز براي اخذ اعتبار از بانک پول و اعتبار هست، حال چه اين اعتبار فاينانس خارجي باشد و چه خارجي؛ در حال حاضر خط و جانمايي مترو انجام و موافقتهاي وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح هم اخذ شده و فقط به يک مراسم كلنگ‌زني نياز است".

اين مسئول با اشاره به ديگر طرحهاي مسکوت مانده در حوزه راه سازي شهرستان خاطرنشان کرد: علاوه بر قطار شهري، تداوم اجراي طرح کنارگذر شمالي بومهن و ورود آن به چرخه خدمات‌رساني از ديگر مطالبات مردم شهرستان پرديس به ويژه اهالي شريف شهر بومهن است.

مهاجر ادامه داد: درخصوص اجراي اين طرح دو نظر وجود دارد، نخست آن که طرح مذکور در رديف پروژه‌هاي استاني ديده شود و نظر دوم ملي لحاظ کردن امور اعتباري آن است.

پرديس حتي يک بيمارستان دولتي ندارد

وي با اشاره به برخي از مشکلات شهرستان پرديس خاطرنشان کرد: يکي از مشکلات شهرستان پرديس در سرفصل سرانه‌هاي بهداشتي و درماني است، در حال حاضر اين شهرستان از داشتن حتي يک بيمارستان دولتي محروم است.

به گفته اين مسئول، اگر سه مسئله اساسي شهرستان يعني کلنگ‌زني قطار شهري، ساخت بيمارستان و احداث کمربندي شمالي بومهن انجام شود، نيمي از مشکلات مردم اين خطه برطرف خواهد شد.


 مشكلات كارگران کارخانه‌هاي استان البرز رصد مي‌شود 

کرج - خاکپور

مديرکل سياسي و انتخابات استانداري البرز گفت: به منظور پيشگيري از ايجاد معضل يا چالشهاي احتمالي براي کارگران کارخانه‌هاي مستقر در استان، مشکلات کارگران رصد مي‌شود.

به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني استانداري البرز، پرويز کوثري با بيان اين مطلب در جلسه کميسيون کارگري استان بر شناسايي و رفع مشکلات واحدهاي کارگري تأکيد کرد و افزود: خودکفايي کشور با فعاليتهاي مسئولانه کارگران و تعامل مثبت و سازنده مديران واحدهاي توليدي رقم مي‌خورد.

وي افزود: در اين راستا کارگران و کارفرمايان نقش کليدي در توسعه و پيشرفت کشور بر عهده دارند و بايد بيش از پيش به مسائل آنان توجه شود.

اشتغالزايي از اولويتهاي دولت است

اين مسئول با بيان اينکه اشتغالزايي از جمله اولويت برنامه‌هاي دولت به شمار مي‌رود،يادآور شد: کميسيون کارگري با رويکرد حل مشکلات محيطهاي کارگري به دنبال حفظ ثبات و تعامل در زمينه اشتغال است و بايد با رويکردي منطقي و هماهنگي بين کارگر و کارفرما مشکلات اين بخش را برطرف کرد.

رويکرد استاني حمايت از چرخه توليد و اشتغال پايدار است

کوثري همچنين به بررسي مشکلات واحدهاي توليدي اشاره کرد و گفت: فرايند کار بايد به نحوي برنامه‌ريزي شود تا ليست واحدهاي مشکل‌دار بالاي 50 نفر کارگر و ارائه آنها به ادارات کل صنايع و تعاون، کار و رفاه اجتماعي و فرمانداريهاي تابعه، مشکلات اين قشر شناسايي و براي حل مسائل آنان تدابير لازم اخذ شود.

وي افزود: براساس تصويب نامه هيات وزيران شهرکهاي صنعتي سيمين‌دشت و هشتگرد به عنوان شهرکهاي صنعتي غيردولتي شناخته شده و تابع مقررات حاکم بر شهرکهاي صنعتي است.


 يادداشت 

 تنگناهاي كشاورزي در استان مازندران

ساري ـ عبدالرحيم ديوسالار

هدفمندي يارانه‌ها و افزايش جهشي قيمت حاملها مانند برق و انواع سوخت و به تبع آن نرخ ساير وسايل و نهاده‌هاي موردنياز توليد، فعاليتهاي کشاورزي را غير اقتصادي کرد.

نبود صرفه اقتصادي فعاليتهاي کشاورزي از يک طرف و افزايش قيمت زمين از سوي ديگر انگيزه خروج کشاورزان را از چرخه ي توليد تقويت مي‌کند و کشاورزي را به نابودي مي‌کشاند و به نظر مي‌رسد در يکي دو نسل آينده به هيچ وجه شغلي به نام کشاورزي در مازندران وجود نخواهد داشت.

در حالي که براي خريد وسايل مصرفي تسهيلات اعتباري به راحتي تامين مي‌شود اما توليدکنندگان بخش کشاورزي به منظور تهيه امکانات و لوازم توليد با اما و اگرهاي فراواني روبرو هستند که واگذاري تسهيلات اعتباري براي خريد خودرو را با خريد تراکتور و کمباين مي‌توان مقايسه کرد.

کشاورزان به دليل اين که جواز شغلي ندارند ناچارند تا براي دريافت وام و تسهيلات اعتباري از بانکها به يک دکاندار و صاحب جواز کسب براي ضمانت بازپرداخت تسهيلات متوسل شوند و به طور کلي دريافت تسهيلات براي کشاورزان واقعي و خرده پا مشکلات فراواني دارد که به سختي ممکن است.

پرداخت يارانه‌ها به خانواده‌هاي کارگر کشاورزي که به دليل پرجمعيت بودن مبلغش بالا است ، باعث شده است تا برخي از آن ها تن به کار ندهند و درنتيجه هزينه کارگري بخش کشاورزي افزايش يابد.

افزايش کارمزد تبديل شالي به برنج به دليل افزايش قيمت سوخت، برق و دستمزدها هزينه بيشتري را به کشاورزان تحميل کرد.

بسته‌هاي حمايتي بخش کشاورزي نيز که عمدتا به پرداخت تسهيلات بانکي خلاصه شد نه تنها مشکل کشاورزان را رفع نکرد بلکه موجبات انباشت بيشتر بدهي کشاورزان به بانکها را فراهم کرد و در صورت ادامه اين روند در چندسال آينده کشاورزان را به ورشکستگي مي‌کشاند.

معافيت پرداخت حق بيمه يک تا 5 نفر براي واحدهاي توليدي کشاورزي هر روز با پيچ و خم تازه‌اي مواجه و مشروط به عضويت در صنف کشاورزي شده است.

تفاوت درصد افت و کرايه حمل خريد گندم تضميني نسبت به سال هاي پيش که به زيان کشاورز بوده و اختلاف آمار بين واحدها که در ارتباط با بيمه محصولات کشاورزي سبب پرداخت نشدن خسارت به برخي از کشاورزان مي‌شود نيز از تنگناهاي بخش کشاورزي در استان مازندران است.

افت محصول برنج در مرحله برداشت تا تبديل به ميزان 17 تا 25 درصد است که ضرورت نوسازي ماشينهاي برداشت شالي‌کوبي را نشان مي‌دهد.

درطول مدت اجراي هدفمندي يارانه‌ها تعدادي ازصاحبان مشاغل کشاورزي مانند مرغداران، گلخانه داران، شاليکاران و کارخانه‌هاي شالي کوبي توان ادامه ي فعاليت اقتصادي راازدست دادندو از چرخه توليد خارج شدند.

هيچ گاه نرخ واقعي برنج براي خريد تضميني برآورد نشده زيرا کساني که نرخ برنج براي خريد تضميني را تعيين مي‌کنند حقوق‌بگير دولت هستند و از دور دستي بر آتش دارند.

خريد تضميني به شکل فعلي درحقيقت نوعي بي‌مهري درحق کشاورزان است، زيرا خريد تضميني بايد به هنگام عرضه محصول، در کنار مزرعه و با حضور نماينده کشاورزان انجام گيرد.

واردات محصولات کشاورزي به جاي حمايت از توليدات داخلي افزايش يافت که بالا رفتن نرخ بيکاري در مازندران و زمينه‌هاي مهاجرت نيروي کار ازاين استان و اشتغال در سايراستان ها را فراهم کرده است.

اين در حالي است که اگر روشهاي مربوط به واردات کالاهاي غيرضروري و لوکس در سالهاي گذشته به منظور سرمايه‌گذاري و حمايت از بخش کشاورزي به کار گرفته شده بود نه تنها بسياري ازمحصولات وارداتي در داخل توليد مي‌شد بلکه مسير اشتغال بيکاران به ويژه تحصيل كرده‌هاي بخش كشاورزي هموارمي‌شود.


 خبر 

 اجراي 18 طرح مطالعات زمين‌شناسي در مناطق نفت‌خيز جنوب

اهواز – خبرنگار آفرينش

معاون زمين‌شناسي گسترشي مديريت امور فني شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب گفت: 18 طرح مطالعات زمين‌شناسي و مطالعات جامع مخازن از سوي اين معاونت دردست اجراست. مهندس فرخ ناصري‌کريموند افزود: از جمله اين طرحها مطالعات جامع مخازن آسماري ميدان پازنان و مطالعه جامع و مدلسازي مخزن آسماري ميدان زيلايي است که با استفاده از سخت‌افزارها و نرم‌افزارهاي پيشرفته انجام مي‌شود. وي اظهار داشت: طرح مطالعه جامع يک مخزن شامل 4 مرحله جمع‌آوري اطلاعات مخزن، تعيين مشخصات مخزن، شبيه سازي مخزن و تهيه طرح توسعه است که با همکاري کارشناسان اين معاونت و معاونت مهندسي نفت انجام مي‌شود. مهندس ناصري‌کريموند درباره ديگر طرحهاي مطالعات زمين‌شناسي توضيح داد: هم اکنون 16 طرح مدلسازي مخزن با استفاده از نرم افزار RMS در حال اجراست که بين 26 تا 99 درصد پيشرفت دارند.

انجام نخستين عمل پيوند قرنيه چشم در کاشان

کاشان - سيدحسين صدري

نخستين پيوند قرنيه چشم پس از هشت سال با موفقيت در بيمارستان متيني کاشان انجام شد.رئيس بيمارستان متيني کاشان با بيان اين مطلب گفت: اين گونه عمل‌هاي جراحي فقط در بيمارستان‌ها و يا مراکز دانشگاهي بسيار مجهز و با حضور فوق تخصص پيوند قرنيه انجام مي‌گيرد که با اقدامات انجام شده در اين بيمارستان اين پيوند با موفقيت انجام شد و هم‌اکنون حال عمومي بيمار خوب و روز بعد از عمل با بهبودي کامل ترخيص شد.

دکتر حسن فرجي‌پور افزود: اين عمل براي آقايي 34 ساله داراي مشکل قوز و اسکار قرنيه "کراتوکونوس" انجام شد و حدود 2 ساعت ساعت به طول انجاميد. اين فوق تخصص پيوند قرنيه و ليزيک، با اشاره به انجام عمل پيوند قرنيه براي تمامي بيماراني که دچار مشکل کدورت يا نامنظمي قرنيه مي‌باشند، تصريح کرد: براي اين بيمار پيوند نافذ (کل قرنيه بيمار با کل قرنيه‌دهنده عوض مي‌شود) صورت گرفت.

مديرعامل سازمان تاکسيراني شهرداري اصفهان:

16 هزار تاکسي به سامانه هوشمند تاکسي مجهز مي‌شوند

اصفهان – بهروز راعي

مديرعامل سازمان تاکسيراني شهرداري اصفهان با اشاره به اينکه در نظر داريم از 24 هزار تاکسي شهر اصفهان، 16 هزار تاکسي را به اين سامانه مجهز نماييم، اظهار داشت: در 6 ماهه اول سال آينده 16 هزار تاکسي به سامانه هوشمند تاکسي مجهز مي‌شود.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، عليرضا تاجمير رياحي در نشست خبري خود در خصوص سامانه هوشمند تاکسي با بيان اين مطلب گفت: تجهيزات سامانه هوشمند تاکسي براي 11 هزار تاکسي خريداري شده است.

وي با اشاره به اينکه تاکنون يک هزار و 900 تاکسي به سامانه هوشمند نصب شده است، افزود: از ابتداي سال آينده نيز تجهيز 5 هزار تاکسي آژانس هاي شهر اصفهان به اين سامانه آغاز مي‌شود.

مديرعامل سازمان تاکسيراني شهرداري اصفهان به هزينه نصب اين سامانه بر روي تاکسيها اشاره و خاطرنشان کرد: هزينه نصب سامانه هوشمند براي تاکسيهاي دربستي 2 ميليون تومان و براي تاکسيهاي گردشي يک ميليون و 900 هزار تومان است. تاجمير رياحي اظهار داشت: البته به رانندگان وام پنج ساله با سود 15 درصد براي سامانه هوشمند تاکسي اعطا مي‌شود که نيازي هم به ضامن ندارد و به عنوان تسهيلات در اختيار تاکسيرانان قرار مي‌گيرد.

مديرعامل سازمان تاکسيراني شهرداري اصفهان اضافه کرد: شهروندان مي‌توانند در تاکسيهاي گردشي از اصفهان کارت استفاده نمايند ولي در تاکسيهاي دربستي علاوه بر اصفهان کارت از کارتهاي بانکي شتاب نيز مي‌توانند کرايه خود را پرداخت کنند.

وي با بيان اينکه براساس قانون نصب اين سيستم بر روي تاکسي ها الزام شده است، گفت: در حال حاضر سامانه هوشمند تاکسي درخواست رانندگان و شهروندان است.مديرعامل سازمان تاکسيراني شهرداري اصفهان با اشاره به آموزشهاي تخصصي رانندگان تاکسي افزود: از ابتداي سال 90 تاکنون نحوه استفاده از سيستم هوشمند به 35 هزار راننده تاکسي آموزش داده شده است.در ادامه اين نشست، مدير طرح سامانه هوشمند تاکسي اصفهان با بيان اين که اين سيستم از طريق مناقصه و ارزيابي شرکتها در سال 90 انتخاب شد اعلام کرد: تجهيزات سامانه هوشمند تاکسي بر روي 50 هزار تاکسي در اروپا و سئول کره جنوبي آزمايش و تست شده است.

فرهاد گلي گفت: سامانه هوشمند تاکسي سه هدف مهم محاسبه دقيق و عادلانه کرايه، پرداخت الکترونيکي کرايه که پرداخت الکتروينکي از مکانيزمهاي و قوانين بانک عامل ( ملي) تبيعيت مي‌کند و با استفاده از کارتهاي حمل ونقل وکارتهاي شتاب کرايه پرداخت مي‌شود.


 خبر 

 دو جوان بهارستاني با هدف کاهش آلودگي هوا دست به اختراع جالبي زدند

بهارستان – خبرنگار آفرينش

دو مخترع جوان بهارستاني از توابع استان تهران پس از دو سال مطالعه و تحقيق دستگاهي را اختراع کردند که مي‌تواند در کاهش آلودگي هوا اثرگذار باشد.

به گزارش خبرنگار آفرينش،علي فتحي آذر و وحيد رضايي دو مخترع جوان با مراجعه به دفتر خبرگزاري در بهارستان از اختراع چنين سيستمي خبر دادند و تصريح کردند: ما در رسانه‌ها و سايتهاي خبري معضل آلودگي هوا را کاملا رصد مي‌کرديم، اين معضل به رغم اينکه در اکثر استانهاي پر جمعيت رسوخ پيدا کرده در مرکز پايتخت کشورمان چند برابر شده و تنفس را براي مردم بويژه کودکان معصوم سخت نموده است.فتحي آذر افزود: در طي دو سال کاري با مطالعه و تحقيقات شبانه‌روزي موفق شديم دستگاهي را اختراع کنيم که قادر است آلودگي هوا را دفع نمايد.

وي در خصوص جزئيات اين سيستم نيز اظهار داشت: برغم اينکه عمده آلودگي هوا از وسايل نقليه صورت مي‌گيرد دستگاهي را اختراع کرديم که نصب آن بر روي خودروهاي سبک و سنگين آلودگي هوا را دفع مي‌نمايد. فتحي آذر همچنين خاطرنشان ساخت : براي چنين طرحي بيش از دو سال زمان صرف شد تا وسيله را به توليد انبوه برسانيم.

اين مخترع جوان بهارستاني همچنين يادآور شد: متاسفانه در ادامه فرايند اداري خستگي دوسال و اندي بر تنمان سنگيني کرد و برخي از مسئولين ثبتي، بدون در نظرگرفتن زحمات ما استقبال چنداني ازاين طرح نکردند.

وي در پايان از مسئولين و شهرکهاي صنعتي و توليدي خواست که از اين طرح در کاهش آلودگي پايتخت و شهرستانهاي استان تهران حمايت كنند.

معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي سازمان ميراث فرهنگي:

صنايع دستي و هنرهاي سنتي مي‌تواند بستر رونق گردشگري را فراهم کند

اردبيل – خبرنگار آفرينش

عليرضا دباغ‌عبداللهي در نشست مسئولان صنعت گردشگري، ميراث فرهنگي و صنايع دستي در سرعين اظهار داشت: يکي از بخش‌هاي مهم و تأثيرگذاري که مي‌تواند بستر حضور و رونق گردشگري را فراهم کند صنايع دستي و هنرهاي سنتي است که تنوع توليد در اين باب قابل توجه است.

وي با بيان اينکه امروز صنايع دستي توليد شده در استان اردبيل از نظر اصالت و مرغوبيت در جايگاه مناسبي در سطح کشور قرار دارد، تصريح کرد: توليدات اين استان که اغلب کيفي و مرغوب است در سطح جهاني و حتي بين‌المللي مشتريان خاص خود را دارد به طوريکه بسياري از محصولات توليدي اين استان از گمرکات ساير مناطق کشور صادر مي‌شود.

دباغ‌عبداللهي در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: ما در يک سال گذشته براساس اطلاعاتي که از گمرک اردبيل گرفتيم ميزان صادرات ما حدود سه ميليون دلار بوده که البته به نظر مي‌رسد با توجه به صادرات بالاتر از اين رقم از ساير گمرکات، ميزان واقعي صادرات بيشتر از اين است.

اين مسئول اضافه کرد: در استان اردبيل بيش از 90 هزار نفر به صورت مشخص و ثبت شده به توليد صنايع دستي و آثار زيباي هنرهاي سنتي مشغول هستند که البته در کنار آن آمار جمعيتي هنرمنداني را نيز مي‌توان سراغ گرفت که به صورت مقطعي و گاه تفنني در اين حوزه مشغول توليد محصولات متنوع صنايع دستي هستند.

وي با اشاره به راه‌اندازي بازارچه‌هاي مختلف براي عرضه اين محصولات و به نمايش گذاشتن اين توانمندي‌ها بيان کرد: ما هم‌اکنون در شهر سرعين و تعدادي از شهرهاي با ظرفيت بالاي توليد صنايع دستي بازارچه‌هايي را راه‌اندازي کرديم که اميدواريم در اين بازارچه‌ها محصولات متنوع و با کيفيت عرضه شده و خريداران بتوانند به عنوان سوغاتي از اين بافته‌ها و هنرهاي اصيل استفاده کنند.

دباغ‌عبداللهي از جمله توليدات ارزشمند اين استان را ورني، گليم، جاجيم و بافته‌هاي روستايي در مناطق عشايري بيان کرد و افزود: بيش از 420 هزار متر مربع مجموع توليد ورني و 480 هزار متر مربع توليد سالانه گليم در اين استان است که اغلب به ساير مناطق کشور و حتي کشورهاي همسايه صادر مي‌شود.

دباغ‌عبداللهي ضرورت راه‌اندازي بازارچه‌هاي موقت و همچنين برون‌سپاري بخشي از آموزش‌هاي صنايع دستي را به بخش خصوصي يادآور شد و تصريح کرد: در اين زمينه آنچه که مهم و اساسي به نظر مي‌رسد توجه به ارتقاي توليد و کيفيت بالاي آن است که مي‌تواند بستر تحول و تحرک خوبي را فراهم کرده و زمينه يک اقدام مطلوب و مفيد را فراهم آورد.

افتتاح اولين ايستگاه مطالعه در شهرستان پاكدشت

پاكدشت - انوري

نخستين ايستگاه مطالعه در فاز پنجم اين طرح، در مركز درماني شهيد اشرفي اصفهاني پاكدشت راه‌اندازي شد.

در اين مراسم كه با حضور آقاي تمهيدي معاون محترم سياسي انتظامي فرماندار و جمهي از مسئولين شهرستان برگزار شد، ابتدا سركار خانم نادري درخصوص ايستگاه مطالعه توضيحاتي را ايراد نمودند و سپس آقاي فتحي‌ناز رئيس اين مركز از ايستگاه مطالعه رونمايي كردند و ابراز اميدواري نمودن تا اين ايستگاه در ايجاد فرهنگ مطالعه و كتابخواني بسيار مفيد واقع شود.

با هدف اطلاع‌رساني سريع و به موقع براي هموطنان؛

سامانه پيامکي هواشناسي اردبيل راه‌اندازي شد

اردبيل – خبرنگار آفرينش

در مراسم راه‌اندازي اين سامانه معاون اداره کل هواشناسي استان اردبيل اظهار داشت: براساس سامانه اطلاع‌رساني پيامکي هواشناسي هموطنانمان قادر خواهند بود در فاصله زماني 24 ساعت 48 ساعت و 72 ساعت از وضعيت جوي استان در هر نقطه‌اي از کشور با ارسال پيامک به شماره 20134 اطلاع حاصل کرده و براساس آن برنامه‌ريزي‌هاي خود را انجام دهند.

علي دولتي‌مهر تصريح کرد: در اين سامانه سعي شده است به روزترين اطلاعات در اختيار شهروندان و هموطنان قرار گيرد به طوري که از طريق اين سامانه امکان دسترسي به برخي اطلاعات مورد نياز در آينده براي هموطنان فراهم مي‌آيد. معاون اداره کل هواشناسي استان اردبيل گفت‌: شهروندان ساير نقاط کشور براي اطلاع از وضعيت جوي در ساعات تعيين شده مي‌توانند کد شهر را به همراه عدد 48 يا 72 به شماره 20134 پيامک کنند تا جديدترين اطلاعات هواشناسي در اختيار آنها قرار گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي