جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4641


آزمون کارشناسي ارشد از چهارشنبه آغاز مي شود
کارت قبلي داوطلبان باطل است
رئيس مرکز خدمات آموزشي خبر داد؛
برگزاري آزمون ملي براي ارزشيابي مدارک پزشکي


خبر


خبر


انتصابات


 آزمون کارشناسي ارشد از چهارشنبه آغاز مي شود 
  کارت قبلي داوطلبان باطل است

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به برگزاري آزمون کارشناسي ارشد سال 93 در روزهاي چهارشنبه 23، پنجشنبه 24 و جمعه 25 بهمن ماه از انتشار اطلاعيه سازمان سنجش درباره نحوه دريافت کارت ورود به جلسه اين آزمون در ساعت 14 ديروز شنبه 19 بهمن خبر داد.

زمان برگزاري

دکتر حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: براساس برنامه زماني پيش‌بيني شده آزمون کارشناسي ارشد سال 93 در 136 کد رشته در صبح و بعد ازظهر روزهاي چهارشنبه 23، پنجشنبه 24 و جمعه 25 بهمن ماه در 62 شهرستان مختلف برگزار مي‌شود.

اطلاعيه جديد سازمان سنجش منتشر شد

وي افزود: اطلاعيه سازمان سنجش درباره نحوه برگزاري، برنامه زماني و نحوه دريافت پرينت کارت ورود به جلسه آزمون از ساعت 14 شنبه 19 بهمن منتشر شد.

كارت قبلي باطل است

توکلي يادآور شد: داوطلبان توجه داشته باشند که پرينت کارت ورود به جلسه‌اي که پيش از اين دريافت کرده بودند باطل است و ضرورت دارد کليه داوطلبان با ورود به سايت سازمان سنجش در زمان مقرر نسبت به دريافت کارت جديد آزمون اقدام کنند.

مشاور عالي سازمان سنجش تاکيد کرد: آدرس محل برگزاري آزمون براي هر يک از داوطلبان ذيل کارت جديد درج شده است و هر داوطلب براساس مشخصاتي که در کارت جديد درج شده است در آزمون شرکت مي‌کند.

به دليل شرايط جوي و بارش برف و همچنين وضعيت نامساعد بسياري از شهرهاي محل آزمون، آزمون کارشناسي ارشد سال 93 که قرار بود در روزهاي 16 تا 18 بهمن برگزار شود با يک هفته تعويق به روزهاي 23 تا 25 بهمن موکول شد.

بيش از 950 هزار داوطلب در اين دوره از آزمون کارشناسي ارشد شرکت مي‌کنند.


 رئيس مرکز خدمات آموزشي خبر داد؛
 برگزاري آزمون ملي براي ارزشيابي مدارک پزشکي 

رئيس مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت از تصويب کليات آزمون ملي براي ارزشيابي مدارک دانش‌آموختگان خارج از کشور در سه گروه پزشکي، دندانپزشکي و داروسازي خبر داد.

دانش‌آموختگان پزشکي مشمول آزمون

دکتر سليمان احمدي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: با استناد به مصوبه شوراي عالي ارزشيابي وزارت بهداشت که پيش از اين اعلام کرده بود تمامي فارغ التحصيلان خارج از کشور از سال 2009 به بعد مشمول اين آيين‌نامه مي شوند. کليه دانش‌آموختگان ايراني خارج از کشور که از آگوست 2009 شروع به تحصيل کرده اند تابع ضوابط اين مصوبه مي شوند.

وي خاطرنشان کرد: کليات نهايي آزمون ملي در شوراي عالي ارزشيابي نهايي شده است و به زودي دستورالعمل اجرايي آن از سوي مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت اطلاع رساني مي شود. احمدي اظهار داشت: براي اين آزمون ملي چهار مرحله در نظر گرفته شده که در مرحله اول دانش علوم پايه، مرحله دوم دانش باليني، مرحله سوم توانمندي و مهارت هاي عملي و در مرحله چهارم در يک مرکز آموزشي دانشگاهي زير نظر يک عضو هيات علمي دانشگاه دوره کارورزي خود را مي گذرانند. وي يادآور شد: آزمون ملي براي دانش‌آموختگان خارج از کشور براي گروه پزشکي و دندانپزشکي و داروسازي برگزار خواهد شد.


 خبر 

 رييس مرکز منطقه‌اي علوم و فناوري ISC:

اعلام اسامي کشورهاي متقاضي ثبت مقالات در ISC

نهمين نشست شوراي راهبري ISC امروز برگزار مي‌شود و در اين نشست اسامي کشور‌ها متقاضي براي ثبت و نمايه سازي مقالات در ISC مشخص مي‌شود.

جعفر مهراد سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) و دبير شوراي راهبري ISC در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران گفت: نهمين نشست شوراي راهبري ISC در روز شنبه 92/11/19 ساعت 2 تا 4 بعد از ظهر در دفتر وحيد احمدي معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و نايب رئيس شوراي راهبري ISC تشکيل مي‌شود.

وي افزود: در اين نشست که از اعضاي شوراي راهبري دعوت به عمل آمده، نشريات فارسي، عربي و انگليسي داراي ضريب تاثير ارائه و پس از تصويب به دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشي و فناوري جهت اجرا ابلاغ خواهد شد و دستور کار دوم به رصد علم ايران در ISC، ISI و اسکوپوس ارتباط دارد. چنانچه افزون بر آن، پروژه ساختمان ISC که زمين آن را شهرداري شيراز به متراژ ده هزار متر مربع اهدا خواهد کرد به شوراي راهبري ارائه و مصوبه مربوطه اخذ خواهد شد.

مهراد در ادامه اظهار داشت: همچنين در دستور کار ديگر، اسامي کشور‌هاي متقاضي ثبت و نمايه‌سازي مجلات علمي در ISC ارائه خواهد شد. به علاوه، ايجاد Data Center براي ISC نيز از پيشنهادات ديگر است.

چنانچه آخرين دستور کار شوراي راهبري ISC با نتايج رتبه بندي دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشي و سياستگذاري جهت اجراي رتبه بندي دانشگاه‌هاي کشور‌هاي اسلامي براي نخستين بار مرتب مي‌باشد.

به بهانه بازبيني طرح خدمت پزشکي

سربازي اجباري پزشکان بازبيني مي‌شود

طرح خدمت پزشکي عبارتي است که دانشجويان رشته پزشکي آن را با عنوان سربازي اجباري ياد مي‌کنند، عبارتي که وزير بهداشت نيز در بخشي از صحبت‌هاي خود به آن اشاره کرده بود و چاره‌انديشي جهت تغيير شرايط موجود را از مسائلي دانست که بايد به آن توجه شود.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) طرح خدمت نيروي انساني پزشکي و پيراپزشکي از ابتداي انقلاب و به منظور بهبود نحوه توزيع نيروهاي درماني و ارتقاي سطح سلامت در کشور اجرا شد که پس از گذشت سالها بارها تغيير کرده و اصلاح شد و اجراي آن تا امروز ادامه پيدا کرد.

اين طرح با وجود دستاوردهاي انکارناپذيري که در بهبود وضعيت دسترسي به خدمات درماني به ويژه در زمينه خدمات پزشکان عمومي در مناطق محروم ايفا کرده است بارها مورد انتقاد و يا اعتراض جامعه پزشکي و يا دانشجويان اين رشته واقع شده است.

ايسنا به بهانه تصميم وزارت بهداشت دولت يازدهم براي بازنگري طرح خدمت پزشکي، به بررسي ابعاد طرح نيروي انساني پرداخت و در اين باره نظر کارشناسان امر را بررسي کرد.

دکتر رييس کرمي، يکي از اعضاي هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهي» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) طرح خدمت پزشکي را جهت کاهش مشکلات درماني ساکنان مناطق دورافتاده و محروم به مثابه يک مسکن موقتي دانشت و در اين باره اظهار کرد: هدف اصلي از گذراندن طرح صرفا انجام کار درماني منطقه نيست؛ بلکه مديريت سلامت منطقه است با اين حال به دليل انگيزه کم دانشجويان و کمبود امکانات بيمارستاني در اين مناطق طرح هرگز در دستيابي به اين هدف موفق عمل نکرده‌است.

دکتر عمادي، معاون آموزش پزشکي عمومي دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران نيز درباره چالش‌هاي اين طرح با ارزيابي عملکرد آن به ايسنا گفت: يکي از مشکلاتي که در اجراي طرح پزشکي مطرح مي‌شود، کمبود امکانات پزشکي جهت ارائه مناسب خدمت در مناطق محروم است زيرا پس از آنکه يک پزشک جهت ارائه خدمت وارد منطقه محروم مي‌شود به دليل کمبود امکانات لازم در اين مناطق انگيزه‌اش را از دست مي‌دهد و اين امر يکي از دلايلي است که باعث مي‌شود پزشکان از اجراي اين طرح ناراضي باشند.

تبعيض‌آميز بودن طرح خدمت پزشکي براي دانشجويان اين رشته در مقابل دانشجويان رشته‌هاي غير پزشکي نيز از نکاتي بود که علاوه بر عمادي بسياري از کارشناسان ديگر نيز به آن اشاره مي‌کنند و به گفته آنها در حالي که ممکن است کشور به مهندسان و يا عالمان علوم انساني نيز احتياج داشته باشد طرح خدمت تنها در مورد دانشجويان پزشکي اجرا مي‌شود.

"نياز مردم به سلامت نسبت به ساير خواسته‌هاي آنان اولويت دارد." اين دليلي است که از ابتداي انقلاب و با توجه به شرايط ناعادلانه توزيع پزشک در کشور باعث شد طرح ارائه خدمت در مناطق محروم تنها شامل دانشجويان پزشکي شود و شايد بيان چنين دليلي منطقي‌تر از"جبران خدمات رايگان آموزشي" باشد که با ارائه چندين مثال نقض مانند اجبار دانشجويان دانشگاه‌هاي آزاد به انجام اين طرح و شرايط مشابه دانشجويان در ساير رشته هاي غير پزشکي قابل رد است.

اگر به گفته دکتر رييس کرمي، عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران هدف از اجراي طرح خدمت پزشکي در ابتدا مديريت سلامت منطقه بود پس از گذشت بيش از سي سال از اجرا اين طرح وقت آن رسيده است که بررسي شود طرح خدمت پزشکي تا کنون چه ميزان در نيل به اين هدف موفق عمل کرده است؟

دکتر عامري، عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران نيز درباره ميزان موفقيت طرح خدمات پزشکي در عمل اظهار کرد: با توجه به اينکه اجراي اين طرح با انجام کارکارشناسي و بررسي مناطق محروم صورت گرفته است و از سوي ديگر ايران از پيشگامان در امر ادغام دو بخش آموزش و درمان است مقايسه اجراي طرح خدمت پزشکي با شرايط آموزشي ساير کشورها کار درستي نيست.

نحوه توزيع نيروهاي پزشکي

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران در ادامه درباره نحوه توزيع نيروهاي پزشکي، خاطرنشان کرد: با وجود آنکه در استاني مانند تهران متخصصان تمام رشته‌هاي علوم پزشکي وجود دارند؛ اما در بسياري از مناطق محروم حضور يک پزشک عمومي نيز مغتنم است.

بهبود شرايط بهداشتي و درماني در مناطق دورافتاده

درباره بهبود شرايط بهداشتي و درماني در مناطق دورافتاده بسياري از کارشناسان بر کارآمد بودن طرح خدمات پزشکي توافق دارند اما از سوي ديگر برخي از استادان نيز اين انتقاد را بر طرح خدمت پزشکي وارد مي‌دانند که نحوه اجراي آن با توجه به گذشت زمان، پيشرفت امکانات پزشکي و تغيير شرايط بهداشتي در روستا ها و ناطق کمتر توسعه يافته تغييري نکرده است.

"بازبيني و تغيير" يا "حذف و جايگزيني" طرح ارائه خدمات پزشکي در مناطق محروم

"بازبيني و تغيير" يا "حذف و جايگزيني" طرح ارائه خدمات پزشکي در مناطق محروم و دورافتاده از مباحث داغ جامعه پزشکي است که آينده‌اي متفاوت را براي نسل آينده پزشکي در نظر دارند.

"حذف طرح در شرايط فعلي غيرممکن است"

دکتر عامري با محسوس دانستن نياز کشور به نيروي پزشکي طرح خدمت پزشکي، در اين باره اظهار کرد: با توجه به نياز مردم و کشور به اين نيروي پزشکي حذف آن در حال حاضر امر صحيحي نيست.

درعين حال نبايد در بررسي نحوه اجراي طرح خدمت پزشکي تعبير ظاهري صورت گيرد؛ چرا که کشور به اين توزيع نيروهاي پزشکي عادلانه نيازمند است.


 خبر 

 ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان مقطع "کار‌شناسي ارشد دوره‌هاي فراگير" تا 24 بهمن صورت مي‌گيرد

ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان کار‌شناسي ارشد دوره‌هاي فراگير92 براي نيمسال دوم تحصيلي93-92 از تاريخ 92/11/19 آغاز و تا 92/11/24 ادامه دارد.دکتر محمد هادي امين ناجي مدير دفتر برنامه ريزي حوزه رياست دانشگاه پيام نور در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان کار‌شناسي ارشد دوره‌هاي فراگير92 براي نيمسال دوم تحصيلي93-92 از تاريخ19 تا 24 بهمن صورت مي‌گيرد.

وي گفت: ثبت‌نام الکترونيکي و از طريق سيستم جامع گلستان انجام مي‌شود و دانشجويان ملزم به تحصيل در کد قبولي اعلام شده هستند و تغيير آن امکان پذير نمي‌باشد. وي با تاکيد بر اينکه ثبت‌نام کليه پذيرفته‌شدگان بصورت غير حضوري انجام مي‌شود و پذيرفته‌شدگان گرامي لازم است با مراجعه به سايت http: //reg. pnu. ac. ir از تاريخ 19بهمن مراجعه و از نحوه نام نويسي آگاهي يابند، خاطرنشان کرد: پذيرفته‌شدگان پس از ورود به سايت در مهلت اعلام شده و با مطالعه صفحه ورودي مي‌توانند با استفاده از شناسه کاربري و گذر واژه وارد سيستم جامع خدمات آموزشي شوند.شايان ذکر است، مراحل ثبت نام، گام به گام در Help سيستم جامع گلستان موجود است. وي افزود: پس از پايان ثبت‌نام اوليه شماره دانشجويي به پذيرفته‌شدگان اعلام و پس از24ساعت امکان انتخاب واحد براي آنها فراهم مي‌شود، لازم است تا دانشجو جهت انتخاب واحد در مهلت مقرر اقدام نمايد.

رئيس سازمان امور دانشجويان:

رويکرد ما، در "پذيرش بورسيه‌ها" کيفيت تحصيلي داوطلب است

رويکرد جديد سازمان دانشجويان در پذيرش بورسيه‌ها توجه به کيفيت تحصيلي داوطلبان و کارنامه علمي آنهاست.به گزارش خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران، مجتبي صديقي رييس سازمان امور دانشجويان در نشست روساي دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشي و فناوري کشور با انتقاد از اينکه در سال‌هاي گذشته معدل و کارنامه علمي پذيرفته‌شدگان بورسيه‌ها از متوسط دانشجويان دکتري معمولي کشور پايين تربوده است رويکرد سازمان دانشجويان را پذيرش دانشجويان بورسيه از طريق آزمون، فراخوان اعلام کرد.

وي افزود: به تعهدات قانوني در قبال 3500 پرونده بورسيه موجود عمل خواهد شد و از حذف روش تبديل بورسيه خارج به داخل خبر داد. صديقي تصريح کرد: در تمامي شيوه‌هاي پذيرش دانشجو کيفيت بايد يک اصل باشد. رئيس سازمان امور دانشجويان در ادامه از روساي دانشگاه‌ها خواست که با توجه به تعهد بين الملل وزارت علوم مبني بر پذيرش دانشجوي غير ايراني، همکاري لازم را در اين زمينه مبذول دارند. وي در پايان به کيفيت تحصيلي متقاضيان تحصيل اشاره کرد و گفت: توجه به کيفيت تحصيلي متقاضيان تحصيل در مقاطع بالا‌تر، شفافيت آيين نامه‌ها و رعايت عدالت آموزشي را سر لوحه برنامه‌هاي سازمان دانشجويي اعلام کرد.

ايميل براي ارتباط مستقيم با رئيس دانشگاه آزاد اسلامي اعلام شد

به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري آنا دفتر پيگيري‌هاي ويژه رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ايميلي را جهت ارتباط با رئيس دانشگاه آزاد اسلامي اعلام کرده است.ارتباط مستقيم با رئيس دانشگاه آزاد اسلامي از طريق ايميل mirzadeh@iau.ac.ir ميسر شده است.

اين ايميل هر روز حداقل 6بار مشاهده و مطالب آن پيگيري و نتيجه به ارسال‌کننده اعلام مي‌شود. لطفاً از ارسال ايميل به ساير نشاني‌ها خودداري فرماييد.

يک مقام مسئول اعلام کرد؛

تدوين لايحه برخورد با مراکز فروش پايان نامه و مقاله ISI

معاون حقوقي وزارت علوم از شيوه جديد برخورد اين وزارتخانه با مراکز پايان نامه و مقالات ISI، خبر داد. سعدا... نصيري قيداري در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مراکز آموزشي که اقدام به تهيه پايان نامه يا مقاله ISI براي دانشجويان مي کنند، اظهار داشت: متأسفانه مراکزي هم اکنون فعال هستند که بدون داشتن مجوز به صورت غيرقانوني در حيطه آموزش عالي فعاليت مي کنند.

وي در اين باره به مراکزي که در نزديک دانشگاه تهران فعاليت مي کنند، اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال در نزديکي دانشگاه تهران مراکزي فعالند که ادعا مي کنند با دريافت مبالغي، مي توانند مقالات ISI و پايان نامه را براي متقاضيان تهيه کنند.

معاون حقوقي وزارت علوم با بيان اينکه اگر چه وزارت علوم به عنوان متولي وظيفه نظارتي بر همه اين مراکز را دارد، اضافه کرد: متاسفانه در اين زمينه قوانين شفاف و روشني در برخورد با فعاليتهاي غيرقانوني اين قبيل موسسات وضع نشده، از اين رو در دفتر حقوقي تدوين لوايح وزارت علوم، لوايحي را تهيه مي کنيم و پس از آن به مجلس ارائه مي دهيم که خلاءهاي قانوني براي برخورد با اين مراکز برطرف شود.

نصيري قيداري درباره آمار تعداد موسسات فروش پايان نامه و مقاله، گفت: مدارک و مستنداتي درباره اين مراکز تهيه کرديم اما آمار جامعي از تعداد اين موسسات نداريم.

وي تاکيد کرد که شأن علمي جامعه و فعاليتهاي نخبگان با فعاليت اين موسسات زير سوال مي رود.


 انتصابات 

 دبير كميسيون انجمنهاي علمي گروه پزشكي منصوب شد

به گزارش آفرينش دكتر عليرضا استقامتي با حكم معاون آموزشي وزارت بهداشت به سمت دبير كميسيون انجمنهاي علمي گروه پزشكي منصوب شد.

پيش از اين دکتر نادر ممتازمنش دبير کميسيون انجمنهاي علمي را برعهده داشت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي