جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4641

بررسي طرح ورود اموال متروکه به بورس
تحويل ديش هاي ماهواره و ريسيور مستقيما به صدا وسيما


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 بررسي طرح ورود اموال متروکه به بورس
 تحويل ديش هاي ماهواره و ريسيور مستقيما به صدا وسيما 

مديرعامل سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليکي از فروش 830 ميليارد ريال کالاي قاچاق خبر داد و گفت: 62 ميليارد ريال طلاي قاچاق نيز به فروش رسيده است.

به گزارش آفرينش، اردشير محمدي در نشست خبري که به مناسبت گراميداشت سي و پنجمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در وزارت امور اقتصادي و دارايي برگزار شد، افزود: يک هزار و 760 ميليارد ريال اموال منقول در 10 ماهه سال جاري تعيين تکليف شده که اين رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 87 درصد رشد داشته است.وي ادامه داد: 400 ميليارد ريال اموال غيرمنقول نيز در اين مدت تعيين تکليف شده که در مجموع براي اولين بار اين رقم از مرز 200 ميليارد ريال فراتر رفته که پيش بيني مي شود تا پايان سال اين رقم افزون بر 3 هزار ميليارد ريال شود.

مديرعامل سازمان جمع آوري اموال تمليکي اظهار داشت: در اين مدت 250 ميليارد ريال کالا منهدم شده که اين رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد 52 درصدي برخوردار بوده است.به گفته محمدي، اين کالاها شامل لوازم آرايشي بهداشتي، دارو، مواد غذايي فاسد شدني و بسته هاي فرهنگي نظير انواع لوح فشرده مي شده است.

وي درباره چگونگي جمع آوري ديش هاي ماهواره و ريسيور نيز اظهار داشت: اين سازمان تحويل گيرنده اين اموال نيست و به طور معمول سازمان هاي کاشف مستقيما اين کالاها را به صدا وسيما تحويل مي دهند.

مديرعامل سازمان جمع آوري اموال تمليکي گفت: 27 هزار ميليارد ريال کالاي متروکه که عمدتا واسطه اي، سرمايه اي و مربوط به خط توليد بوده نيز در اين مدت به گمرک اعاده شده است.محمدي افزود: براي همکاري با صاحبان کالا اموالي که در مزايده قرار گرفته بودند با دريافت نامه از گمرک از مزايده خارج شدند و اين در حالي است که سازمان از محل فروش اموال 10 درصد کارمزد دريافت مي کرد که بر اين اساس از درآمدهاي خود گذشته ايم.

وي از به روز شدن تعيين تکليف اموال منقول خبر داد و تصريح کرد: هرچند در گذشته ميزان کالاهاي رسوب شده در گمرک بالا بوده اما هم اکنون در کمتر گمرکي کالاهاي به جاي مانده ديده مي شد.محمدي تصريح کرد: در حال حاضر فرآيندهاي داخلي سازمان مکانيزه شده، ضمن آنکه مزايده ها نيز از تيرماه به صورت الکترونيکي برگزار مي شود.محمدي از بررسي طرح ورود اموال متروکه به بورس خبر داد و گفت: اين طرح به دليل مشکلات حقوقي در دست رسيدگي است زيرا کالاهاي خاص با تناژ بالا بايد در بورس عرضه شود اما کالاهاي اين سازمان داراي تناژ پايين است.وي اظهار داشت: اين طرح همچنان در دست بررسي است و اقدامات لازم در خصوص آن انجام خواهد شد.محمدي با اشاره به افزايش ميزان کالاهاي متروکه در زمان تحريم نيز گفت: با توجه به محدوديت هايي که براي واردات کالا در زمان تحريم اعمال شد، به دليل بروز مشکلات مالي و اسنادي صاحبان کالاها با انباشت شديد کالا در گمرکات مواجه شده ايم.وي ادامه داد: برهمين اساس بخش زيادي از کالاها به صورت متروکه به سازمان ارائه شد که ما 2 هزار و 700 ميليارد تومان آن را برگردانده ايم.مديرعامل سازمان اموال تمليکي افزود: براساس قانون چنانچه صاحب کالا امکان ترخيص را نداشته باشد تحت عنوان تهاتر دين و طلب به خود صاحب کالا فروخته مي شود.

محمدي گفت: براساس قانون جديد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که اول بهمن 92 توسط رييس جمهوري ابلاغ شد، نقش سازمان در جهت مبارزه با قاچاق کالا و ارز پررنگ و به جاي گمرک تحويل گيرنده مستقيم کالا شد.وي گفت: براين اساس سازمان اموال تمليکي عضو اصلي ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شد، اما در راستاي اجراي اين قانون سازمان اموال تمليکي بايد داراي ابزارهاي مناسب باشد تا بتواند آن را اجرايي کند زيرا سازمان اموال تمليکي در قياس با گمرک امکاناتي ناچيزي دارد.


 تريبون اقتصادي 

 افزايش ساعات توزيع سبد کالا تا ساعت 22از سوي تعاوني‌ها

قائم‌مقام وزير تعاون، کار و رفاه گفت: براي روان‌تر شدن توزيع سبد کالا مقرر شد تعاوني‌ها ساعات توزيع را تا ساعت 22 افزايش دهند، به محض اينکه ازدحام صف‌ها کاهش يابد مرحله دوم براي کارگران و بازنشستگان تامين اجتماعي اعلام مي‌شود. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، قائم مقام وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي اظهار داشت: توزيع سبد کالا از شنبه روان‌تر خواهد شد و شهروندان به لحاظ افزايش مراکز و ساعات توزيع با شرايط بهتري سبد کالا را دريافت مي‌کنند.

ابوالحسن فيروزآبادي با بيان اينکه، براي روان‌تر شدن توزيع سبد کالا مقرر شد تعاوني‌ها ساعات توزيع را افزايش دهند، ادامه داد: توزيع کالا از ساعت 8 صبح تا 22 شب ادامه دارد و تعاوني‌ها در دو شيفت توزيع را بر عهده مي‌گيرند.قائم مقام وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: تاکنون 11 ميليون و 100 هزار سبد در تعاوني‌ها توزيع شده است که تا امروز يک ميليون و 400 هزار خانوار سبد خود را دريافت کرده اند.فيروزآبادي گفت: سبد کالاي کارگران و بازنشستگان تامين اجتماعي هنوز اعلام نشده است، اما به محض اينکه ازدحام صف‌ها کاهش يابد مرحله دوم براي گروه‌هاي ياد شده اعلام مي‌شود.

بهترين راهکار براي اتمام پروژه‌هاي مسکن مهر افزايش سقف تسهيلات است

قائم مقام وزير راه و شهرسازي از تعيين فردي براي پيگيري دستور آخوندي در رابطه با رسيدگي به تخلفات پنهان مسکن مهر خبر داد و گفت: به‌زودي نتيجه اين بررسي‌ها به اطلاع وزير راه مي‌رسد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت راه و شهرسازي،احمد اصغري مهرآبادي افزود: علاوه بر بنده به‌عنوان قائم مقام وزير راه و شهرسازي در طرح مسکن مهر، نريمان مديرعامل شرکت عمران شهرهاي جديد ايران و همچنين مديرکل حراست وزارت راه و شهرسازي نيز پيگير تخلفات مسکن مهر هستند.

وي با بيان اين‌که فردي را مامور پيگيري تخلفات پنهان مسکن مهر تعيين کرده‌ايم که اين مناطق مورد نظر را به خوبي مي‌شناسد، تصريح کرد: با توجه به اهميت اين موضوع و دستور وزير راه و شهرسازي بر پيگيري اين تخلفات، پس از بررسي‌هاي لازم به‌زودي درباره نتايج به دست آمده به وزير راه و شهرسازي گزارشي ارائه خواهم کرد.قائم مقام وزير راه و شهرسازي همچنين با يادآوري اين‌که از سال گذشته همواره اعلام کرده‌ايم بهترين راهکار براي اتمام پروژه‌هاي مسکن مهر افزايش سقف تسهيلات اين طرح است، گفت: چنانچه وام 25 ميليوني به 30 ميليون تومان افزايش يابد مردم نيز به سرعت آورده خود را تکميل کرده و روند ساخت و تکميل واحدهاي مسکن مهر تسريع مي‌شود.به گفته وي، با اين اقدام بخش زيادي از پروژه‌هاي طرح مهر سال آينده به اتمام رسيده و با تمام امکانات به متقاضيان واگذار خواهد شد.

تدوين مدل جديد تعيين مزد از ابتداي سال آينده

اولين جلسه تعيين دستمزد 93 کارگران با حضور علي ربيعي وزير تعاون ،کار و رفاه اجتماعي برگزار ‌شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعي ،بنا بر اين گزارش تشکيل کارگروه‌هاي تخصصي در تشکل‌هاي کارگري و کارفرمايي براي رسيدن به دستمزدي مناسب در جهت تقويت قدرت خريد کارگران از جمله موضوعات مهم در اين جلسه خواهد بود.اين جلسه اولين جلسه 3 جانبه براي دستمزد سال آينده است که پيش از اين قرار بود بدون حضور وزير برگزار شود اما علي ربيعي در کنار شرکاي اجتماعي مباحث مهم و روش‌هاي متناسب براي افزايش حداقل مزد سال آينده را بررسي ‌کرد.درهمين رابطه ،معاون روابط کار وزارت کار از طراحي و تدوين مدل جديد تعيين مزد از ابتداي سال آينده خبر داد.

حسن هفده تن معاون روابط کار وزارت کار با بيان اينکه بهره وري نيروي کار با مزد ارتباط تنگاتنگي دارد و ميزان بهره وري مي تواند مزد نيروي کار را به شدت افزايش دهد، گفت: سال آينده درآمد حاصل از اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه ها 63 هزار ميليارد تومان پيش بيني شده است.معاون روابط کار وزارت کار ادامه داد: درآمد امسال تأمين اجتماعي نيز 32 هزار ميليارد تومان است. اگر بتوانيم در ساختار قيمت تمام شده کارفرمايان که شامل مواد اوليه بيمه هاي اجتماعي انرژي وماليات و گمرک است، سهمي از درآمد هدفمندي يارانه ها اختصاص دهيم، در آن صورت مي توانيم بعضي از اين هزينه‌ها را از دوش کارفرما برداريم، در عين حال اين بخش مي تواند در تقويت مزد مؤثر باشد.

هفده تن با بيان اينکه اگر اين سهم به بيمه هاي اجتماعي اختصاص يابد، مي توان بخش زيادي را به عنوان سهم مزد نيروي کار اضافه کرد، تصريح کرد: بايد سهم ماليات توليد کاهش يابد. متاسفانه سيستم مالياتي در حال حاضر توليد را تنبيه مي کند و واسطه‌ها قابل شناسايي نيستند.وي افزود: اگر بتوان نظام مالياتي را به نحوي طراحي کرد که سهم ماليات کارآفرينان کاهش يابد، مي توان به کارفرما کمک مؤثري انجام داد و به همان نسبت، سهم مزد در قيمت تمام شده بالا برود.

معاون روابط کار وزارت کار تصريح کرد: وقتي سهم مزد در قيمت تمام شده بالا مي رود، رشد دستمزد براي دوران طولاني ثابت مي ماند. برهمين اساس، ما از ابتداي سال آينده بايد بتوانيم پيرامون طراحي و تدوين مدل جديد مزد با کارگران و کارفرمايان به نتيجه برسيم.وي افزود: معيشت و کيفيت زندگي نيروي کار بايد به عالي ترين سطح برسد و محصولات توليدي رقابت پذيري داشته باشيم، همچنين در حق مسکن بن کارگري و هزينه هاي رفاهي از محل هدفمندي يارانه ها مي توان به صورت پوشش حمايتي در فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها، اقداماتي را براي بهبود معيشتي کارگزان انجام داد.

معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور:

زمان قطعي پرداخت عيدي مشخص نيست

معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور از برآورد بيش از 200 ميليارد توماني خسارات وارد شده به هر يک از استان‌هاي گيلان و مازندران خبر داد. محمدباقر نوبخت در پاسخ به سوال ديگر ايسنا، مبني بر پرداخت حقوق و عيدي کارکنان تا پايان سال خاطر نشان کرد: بر ما فرض است که عيدي و پاداش پايان خدمت کارمندان را به موقع پرداخت کنيم، اما زمان قطعي براي پرداخت عيدي هنوز مشخص نشده است.

جيره‌بندي گاز جايگاه‌هاي سي.ان.جي

رييس انجمن صنفي جايگاه‌داران سي.ان.جي کشور با اعلام اين که از روز گذشته به تدريج گاز برخي از جايگاه‌ها وصل مي‌شود از جيره‌بندي گاز جايگاه‌هاي سي.ان.جي خبر داد.

اردشير دادرس در گفت‌وگو با ايسنا،‌ اعلام کرد: طبق توافق صورت گرفته با شرکت ملي گاز ايران قرار شد گاز جايگاه‌هاي استان تهران در طول روز وصل و از ساعت 7-8 شب براي تامين گاز بخش خانگي قطع شود. وي با اظهار اين که با وجود وصل شدن گاز بازهم برخي جايگاه‌ها غير فعال است گفت: بعد از قطع سراسري گاز جايگاه‌هاي سي.ان.جي، برخي از جايگاه‌داران به دليل نداشتن توجيه اقتصادي، با وجود وصل شدن گاز تمايلي به فعال کردن جايگاه ندارند.

به گفته رييس انجمن صنفي جايگاه‌داران سي.ان.جي کشور حدود 20 جايگاه سي.ان.جي در تهران به دليل بدهي به شرکت ملي گاز تعطيل است. دادرس با اشاره به اين که جايگاه‌هاي سي.ان.جي در فصل سرد حدود 15 تا 20 روز به دليل قطع و يا افت فشار گاز تعطيل مي‌شود گفت: شرکت ملي گاز ايران در مقابل عدم تامين گاز مورد نياز جايگاهها و تعطيل شدن آنها هيچ‌گونه خسارتي پرداخت نمي‌کند اين در حاليست که شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي در مقابل عدم تحويل فرآورده به جايگاه‌ها پاسخگوست.


 نهادهاي مالي 

 مدير عامل بانک سپه اعلام کرد

اقدامات بانک براي وصول مطالبات معوق

مديرعامل بانک سپه با اشاره به اقدامات بانک در زمينه وصول مطالبات معوق از کاهش ميزان مطالبات غير جاري طي دو ماه گذشته خبر داد و گفت: 250 گروه از بدهکاران بزرگ بانک را شناسايي کرده و تا ريال آخر منافع بانک را پيگيري خواهيم کرد.

به گزارش آفرينش، سيدکامل تقوي‌نژاد در يک نشست خبري ميزان مطالبات بانک سپه از دولت را سه هزار و 400 ميليارد تومان عنوان و خاطرنشان کرد: اواخر سال 91 و اوايل سال 92 ، 2 هزار و 800 ميليارد اوراق مشارکت توسط بانک سپه به فروش رسيده که صرف تامين مالي واحدهاي توليدي شده است. وي با اشاره به اين که در حال حاضر حدود هزار و 200 شعبه از هزار و 800 شعبه بانک سپه از نظر شاخص‌هاي سوددهي دچار آسيب هستند، گفت: به دنبال آن هستيم که با حفظ کيفيت خدمات دهي، با انجام مذاکره با نيروهاي مسلح در شعب پادگاني تجديد نظر کنيم. وي درباره افرادي که يارانه خود از طريق دفترچه دريافت مي‌کنند اما براي دريافت سبد کالا بايد به اقدام به دريافت کارت بانکي کنند، تصريح کرد: در حال حاضر 19 ميليون کارت توسط بانک سپه توزيع شده که در عمده شعب بانک صدور کارت به صورت آني انجام مي‌شود و تا کنون نيز گزارشي مبني بر وجود مشکل در ارائه کارت براي افرادي که يارانه خود را از طريق دفترچه بانکي دريافت مي‌کنند، گزارش نشده است.

ارائه سپرده سرمايه گذاري خوشه طلايي بانك كشاورزي

بانك كشاورزي شانزده محصول سپرده اي جديد را در قالب سپرده هاي سرمايه گذاري خوشه طلايي با نرخ هاي سود ويژه به مشتريان خود ارائه مي كند. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك كشاورزي ، خدمت سپرده هاي سرمايه گذاري خوشه طلايي با هدف پاسخگويي به نيازها و انتظارات مشتريان اين بانك راه اندازي شده است و نرخ سود علي الحساب سالانه آن با توجه به ميزان و مدت سپرده از 15 تا 22 درصد متغير خواهد بود. براساس اين گزارش نرخ سود علي الحساب كوتاه مدت ويژه يك ماهه با حد اقل مبلغ100، 200، 500 و 1000 ميليون ريال به ترتيب 15، 16، 18 و 19 درصد خواهد بود و چنانچه مشتري نسبت به افتتاح حساب كوتاه مدت ويژه سه ماهه اقدام كند نرخ سود آن بر اساس حداقل مبلغ اعلام شده 18، 19، 5/19 و 20 درصد محاسبه و پرداخت خواهد شد.

آغاز مزايده فروش املاک مازاد بانک ملت در استان ها

مزايده هاي استاني فروش املاک مازاد بانک ملت در استان هاي سراسر کشور از روز 12 بهمن ماه سال جاري شروع شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، در اين مزايده عمومي، بيش از 230 ملک مازاد اين بانک در استان ها با رعايت ضوابط و مقررات موجود، به فروش خواهد رسيد.

اسامي برندگان قرعه کشي پذيرندگان پايانه هاي فروش بانک رفاه کارگران

مراسم هشتمين دوره قرعه کشي جوايز حساب هاي پذيرندگان پايانه هاي فروشگاهي (pos) بانک رفاه برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه کارگران، در اين مراسم برندگان خوش شانس يک هديه ويژه يک ميليارد ريالي، 2هديه ويژه 200 ميليون ريالي، 20 هديه ويژه 100 ميليون ريالي، 40 هديه ويژه 5ميليون ريالي و 400 هديه ويژه دو ميليون و پانصد هزار ريالي مشخص شدند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي