جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4641

همزمان با دهه مبارک فجر صورت گرفت؛
آغاز بهره‌برداري از فانوسهاي دريايي جديد در جزايرخليج فارس

در اهواز برگزار شد؛
برگزاري نشست تخصصي مرحله دوم ارزيابي سازمان دانش برتر (MAKE) در ملي حفاري

مديرکل تامين اجتماعي استان اصفهان:
100 ميليارد تومان بدهي کارفرمايان تامين اجتماعي استان اصفهان بخشيده شد


تعاوني فراگير براي معلولين جسمي حركتي بهزيستي تشكيل مي‌شود


خبر


در استان


 همزمان با دهه مبارک فجر صورت گرفت؛
 آغاز بهره‌برداري از فانوسهاي دريايي جديد در جزايرخليج فارس 

 بندرعباس- خبرنگار آفرينش

بهره‌برداري از دو پروژه عمراني به منظور افزايش ايمني و روشنايي بخش هاي حمل و نقل دريايي استان هرمزگان همزمان با دهه فجر سي و پنجمين بهار انقلاب اسلامي آغاز شد.عباس کمالي در اين رابطه گفت: طرح تعميرات اساسي فانوسهاي چراغ دريايي و احداث فونداسيونبيکن با اعتبار 22ميليارد و 42 ميليون ريال هم اکنون به اتمام رسيده و بهره‌برداري آن همزمان با دهه مبارک فجر آغاز شده است. معاون مهندسي و عمران اداره کل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان افزود: تکميل و نوسازي شبکه روشنايي مجتمع بندري شهيد رجايي با اعتبار 18 ميليارد و 135 ميليون ريال ديگر پروژه اي بود که براي اين ايام مبارک، آماده بهره‌برداري شد.

معاون امور دريايي اداره کل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان نيز با اشاره به اينکه علائم کمک ناوبري براي تامين ايمني آبراههاي تحت حاکميت سازمان بنادر و دريانوردي کشور نصب مي‌شود، گفت: در
آب هاي استان هرمزگان 45 فانوس و 48بويه دريايي از راس ميداني منطقه جاسک تا غرب جزيره لاوان قرار داده شده است.

مهدي نوفرستي با اشاره به اينکه تعميرات اساسي فانوسهاي دريايي از نظر رنگ‌آميزي و پي‌ريزيهاي دکل از سال گذشته آغاز شده و امسال به پايان رسيده است، افزود: چهار مناره به عنوان بزرگترين مناره ايران نيز بر فراز کوه مبارک با 45 متر، لارک با 35 و هنگام و فارور با 12 متر قرار دارد. وي از برنامه‌ريزي اداره کل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان براي ساخت 9 مناره دريايي در نوار ساحلي هرمزگان خبر داد و با بيان اينکه مناره حاکميت ايران و ايمني مسير دريايي را تضمين مي‌کند، اضافه کرد: امسال براي ابوموسي، تنب کوچک و سيري نيز توافقات لازم براي ساخت مناره انجام شده است.


 در اهواز برگزار شد؛
 برگزاري نشست تخصصي مرحله دوم ارزيابي سازمان دانش برتر (MAKE) در ملي حفاري 

 اهواز – خبرنگار آفرينش

نشست تخصصي مرحله دوم ارزيابي سازمان دانش برتر ايران (MAKE) با حضور دكتر جعفري، خاجي، كيارش راد و محسن مشكيني (نماينده دبيرخانه) در سالن كنفرانس ساختمان مركزي ملي حفاري برگزار گرديد.

مديرعامل شركت ضمن خوش آمد گويي به داوران سازمان دانش برتر ايران (MAKE) به حسن همزماني اين نشست با ايام خجسته دهه فجر و فرا رسيدن سي و پنجمين سالگرد انقلاب شكوهمند جمهوري اسلامي اشاره کرد و گفت: امروزه فناوري هاي نوين،جهاني شدن بازارها،ابزارها و فنون جديد باعث ايجاد موقعيت رقابتي شديدي براي سازمانها شده، بطوري که دانش تبديل به عامل اصلي رقابت و دارايي معنوي در دستيابي به مزيت رقابتي پايدار گشته است. مهندس حميد رضا گلپايگاني افزود: به منظور حفظ بقاء و رقابت در چنين شرايطي، سازمانها به اصول و فرآيندهاي نوين مديريتي از جمله مديريت کيفيت فراگير، مهندسي مجدد فرايندهاي کسب وکار، برنامه‌ريزي منابع انساني،مديريت ارتباط با مشتري و مديريت دانش روي آورده‌اند.

وي ملي حفاري را مولود انقلاب و نشانه خودکفايي کامل صنعت نفت کشور دانست و گفت : بعد از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي در سال 57 و خروج شركتهاي غربي از كشور، شركت ملي حفاري ايران به فرمان بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران در اول دي ماه 1358 تاسيس گرديد.

مديرعامل شركت ملي حفاري ايران در ادامه به سه دهه تلاش و كوشش سختكوشان ملي حفاري اشاره و بيان کرد: حوزه عملياتي شركت 12 استان كشور را در بر مي‌گيرد و فعاليتهاي عملياتي شركت از 6 دكل تاكنون به بيش از 70 دكل رسيده است كه طبق برنامه توسعه ناوگان عملياتي تا پايان سال 94 اين تعداد به 80 دكل حفاري افزايش خواهد يافت.

گلپايگاني به تشريح فعاليتهاي شرکت پرداخت و تصريح کرد: شركت ملي حفاري ايران هم‌اكنون بيش از 20 نوع فعاليت فني مهندسي حفاري ازجمله نمودارگيري، اسيدكاري، لوله‌گذاري، لايه آزمايي، حفاري با هوا، حفاري فروتعادلي، لوله مغزي سيار را به شرکتهاي متقاضي ارائه مي‌دهد كه اين مسئله در نوع خود و سطح شركتهاي بين‌المللي بي‌نظير و نادر است.

وي سرمايه‌گذاري 20 ميليارد توماني در پژوهش، تهيه و تدوين دانش فني و نقشه راه، ساخت تجهيزات مورد نياز صنعت حفاري به ويژه قطعات پرمصرف در داخل را ازجمله گامهاي ارزنده ملي حفاري برشمرد که به نوبه خود موجب تقويت توان سازندگان داخلي از يک سو و ايجاد اشتغال و کارآفريني در جامعه از سوي ديگر گشته است.

گلپايگاني اظهار كرد: يكي از راههاي پيشرفت و تعالي و بسوي دانشي شدن سازمانها و شركتهاي صنعتي ارتباط نزديك با دانشگاهها و شركتهاي دانش بنيان كشور مي‌باشد.


 مديرکل تامين اجتماعي استان اصفهان:
 100 ميليارد تومان بدهي کارفرمايان تامين اجتماعي استان اصفهان بخشيده شد 

 اصفهان – بهروز راعي

مديرکل تامين اجتماعي استان اصفهان با اشاره به مصوبه مجلس براي بخشودگي بدهي‌هاي کارفرمايان اظهار داشت: نزديک به 80 درصد از بدهي‌هاي کارفرمايان به تامين اجتماعي از سوي بخش خصوصي بوده و در اين زمينه بسياري از جرايم و بدهي‌ها بخشيده شده است.به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، علي‌اصغر دادخواه در جمع خبرنگاران رسانه‌هاي گروهي افزود: در سال جاري 100 ميليارد تومان از 512 ميليارد تومان بدهي‌هاي کارفرمايان به سازمان تامين اجتماعي بر اساس بند 88 بودجه سال 92 بخشيده شد.

مديرکل تامين اجتماعي اصفهان با اشاره به بخشودگي ديگر بدهي‌ها با اين سازمان بيان داشت: بخشودگي 4 ميليارد و 300 ميليون توماني شرکت اتوبوسراني اصفهان از ديگر اقدامات ما به شمار مي‌رود و در حال حاضر به بيش از 2 هزار راننده استان اصفهان، خدمات خوبي ارائه مي‌شود.وي با اشاره به ضرورت توجه به ايجاد کارگزاري‌هاي بيمه در سطح استان اصفهان ادامه داد: تلاش ما براي کاهش مراجعات به ادارات تامين اجتماعي بوده و در حال حاضر 25 شعبه اقماري اين اداره‌کل در استان وجود داشته و قرار است در شهرستان‌هاي استان نيز کارگزاري‌هاي بيمه تاسيس شود.

وي افزود: 13 کارگزاري در بخش خصوصي در استان اصفهان فعال است که تا پايان خرداد 93 مجوز به کارگزاري جديد در زرين شهر،خميني شهر و فلاورجان داده مي‌شود.دادخواه به تعداد زنان سرپرست خانوار استان که تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي هستند، اشاره کرد و افزود: در اين راستا 20 هزار زن سرپرست خانوار از سوي اداره‌کل بهزيستي استان و 34 هزار نفر نيز از سوي کميته امداد استان به اين اداره‌کل براي قرار گرفتن تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي، معرفي شدند.مديرکل تامين اجتماعي استان اصفهان اظهار داشت: ما در زمينه کاهش ترافيک اين نهاد، زمينه پرداخت بيمه از طريق اينترنت را فراهم کرده‌ايم و 115 هزار کارفرماي بيمه تامين اجتماعي در استان، مي‌توانند از اين خدمات استفاده کنند.

وي با بيان اينکه نزديک به 63 درصد جمعيت استان اصفهان تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي هستند، گفت: از جمعيت نزديک به 4 ميليون و 880 هزار نفري اصفهان بيش از 3 ميليون نفر تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي هستند که اين تعداد بالغ بر 63 درصد از جمعيت استان را شامل مي‌شود.


 تعاوني فراگير براي معلولين جسمي حركتي بهزيستي تشكيل مي‌شود 

 سنندج - مقصودي

رئيس اداره تشكيل تعاونيهاي اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي كردستان از تشكيل تعاوني فراگير براي معلولين جسمي حركتي بهزيستي در استان خبر داد.به گزارش روابط عمومي تعاون، كار و رفاه اجتماعي كردستان علي اصغر عباسي در جلسه مدير عامل و اعضاي هيأت مديره مجتمع آموزشي نيكوكاري رعد سنندج گفت: تشكيل اين نوع از تعاونيها كمك شاياني به معلولان جسمي و حركتي خواهد كرد.

وي تقويت دو بخش تعاوني و خصوصي را در كنار بخش دولتي ضروري برشمرد و افزود: خوشبختانه امروز زمينه‌هاي مساعدي براي اشتغال و سرمايه‌گذاري در استان وجود دارد.شايان ذكر است در حال حاضر در مجتمع آموزشي نيكوكاري رعد سنندج؛ دوره‌هاي خياطي، رايانه، معرق كاري، حسابداري، كردي‌دوزي و... توسط اساتيد مجرب و با تجربه آموزش داده مي‌شود.


 خبر 

 ارتقاء امنيت اجتماعي استان اولويت اصلي‌دستگاه قضاء است

بندرعباس - خبرنگار آفرينش

رئيس کل دادگستري استان هرمزگان گفت: اولويت اصلي دستگاه قضايي هرمزگان ارتقاء بخشيدن به امنيت مردم و جامعه مي باشد. حجت‌السلام والمسلمين محمد صادق اکبري رئيس کل دادگستري استان در نشست قضايي که با حضور معاونين وروسايدادگستريها و دادستانهاي سراسر استان تشکيل شد بر برخورد قاطع و به موقع با جرائمي که باعث سلب امنيت و آرامش مردم و جامعه مي‌شود تاکيد نمود و از قضات خواست که نسبت به رسيدگي قضايي و صدور حکم قاطع و به موقع و اجراي حکم در خصوص چنين جرائمي با دقت و سرعت بيشتري زمينه برقراري امنيت را فراهم سازند که اين امر باعث شود از ارتکاب جرائم توسط افراد جلوگيري و اثرات بازدارندگي را نيز به دنبال داشته باشد.

نواقص موجود در توزيع سبد کالا رفع مي‌شود

اروميه - خبرنگار آفرينش

معاون بازرگاني سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان غربي گفت: نواقص موجود در توزيع سبد کالا رفع خواهد شد. محمد دهقان افزود: فرآيند تامين کالاهاي مورد نياز اين سبد با مشکل مواجه است و همين امر باعث نبود برخي اقلام در آن شده است. وي تصريح کرد: با توجه به اين که کالاهاي ناقص در صورت تامين توزيع خواهند شد، شهروندان بدون نگراني اقلام موجود را دريافت کنند. معاون بازرگاني سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان غربي در ادامه گفت: پيگيريهاي لازم را انجام داده‌ايم و در تلاشيم هر چه سريعتر مشکلات توزيع سبد کالا برطرف شود. دهقان اضافه کرد: تامين اقلام موردنياز براي اين سبد به طور متمرکز و به وسيله شبکه‌هاي توزيع انجام مي‌گيرد که در اکثر استانها به طور ناقص انجام شده است.

وي خاطرنشان کرد: مهلت دريافت سبد کالا تا پايان سال تمديد شده است و مرحله دوم نيز پس از انجام کامل مرحله اول صورت خواهد گرفت. 

مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان شرقي:

دهه فجر نماد آزاديخواهي و طلوع نور معنويت است

تبريز - توفيقي

مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان شرقي، ضمن تبريک فرا رسيدن ايام‌ا... پيروزي انقلاب اسلامي ايران گفت: دهه فجر نماد آزاديخواهي و طلوع نور معنويت است. مهندس ديني تصريح کرد: دهه‏ي فجر، تجلي شکوهمند حماسه و سرافرازي ملتي است که در عصر اسارت انسان، صفحه‌اي زرين در تاريخ گشوده و نداي آزادي و استقلال را در گوش جان جهانيان طنين‌انداز کردند.

مديرعامل شرکت گاز استان اعلام کرد: ما وارثان خون شهيداني هستيم که براي استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي ايران جان در طبق اخلاص نهادند و خون خود نثار درخت تنومند جمهوري اسلامي ايران کردند؛ پس بايد با تمام قوا و با جان و دل در هرچه بهتر برگزار شدن اين تحفه و هديه الهي تلاش نماييم. خاطرنشان مي‌گردد شرکت گاز استان برنامه‌هاي متعددي در راستاي برگزاري هرچه باشکوه‌تر سي و پنجمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران اتخاذ نموده که در اين بين اجراي هرچه بيشتر طرح‌هاي گازرساني و تامين گاز تعداد بيشتري از مردم، حضور با صلابت در صحنه‌هاي انقلاب اسلامي و... از موارد قابل ذکر مي‌باشد.

بيش از 305 هزار سرپرست خانوار در کردستان مشمول دريافت سبدکالا هستند

سنندج - اسرين مقصودي

معاون بازرگاني داخلي سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در اولين مرحله توزيع سبد کالا 305 هزار و 615 خانوار کردستاني مشمول دريافت اين سبد شدند. معاون بازرگاني داخلي سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در اولين مرحله توزيع سبد کالا 305 هزار و 615 خانوار کردستاني مشمول دريافت اين سبد شدند.بختيار خليقي اظهار کرد: اين تعداد خانوار مي توانند با در دست داشتن کارت ملي و کارت بانکي هدفمندسازي يارانه‌ها سرپرست خانوار با مراجعه به فروشگاهها و شبکه‌هاي توزيع در استان نسبت به دريافت سبد کالاي خود اقدام کنند.

وي با بيان اينکه در اولين مرحله اجراي اين طرح 168 شبکه توزيع متشکل از فروشگاهها و واحدهاي صنفي منتخب نسبت به توزيع سبد کالا در استان کردستان اقدام مي‌کنند، افزود: سرپرست خانوارهاي کردستاني مي‌توانند از 13 بهمن ماه به مدت 15 روز اقدام به تحويل سبد کالا به صورت رايگان کنند. معاون بازرگاني داخلي سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان بيان کرد: سرپرستان خانوارهاي تحت پوشش کميته امداد امام خميني(ره)، سرپرستان خانوارهاي تحت پوشش سازمان بهزيستي کشور، سرپرستان خانوارهاي مستمري‌بگيران تأمين اجتماعي(با حقوق مستمري زير پنج ميليون ريال)، سرپرستان خانوارهاي کارگران مشمول قانون کار و تأمين اجتماعي(با حقوق زير پنج ميليون ريال)، سرپرستان خانوارهاي کارکنان شاغل و بازنشسته نيروهاي دولتي و سرپرستان خانوارهاي طلاب، خبرنگاران، دانشجويان متأهل از جمله خانوارهاي مشمول دريافت سبد کالا هستند.

خليلي اعلام کرد؛

افزايش سه برابري توليد قزل‌آلا در دماوند

دماوند - خبرنگارآفرينش

رييس جهاد کشاورزي دماوند از افزايش سه برابري توليد قزل‌آلا در اين شهرستان خبر داد و گفت: علاوه بر اين افزايش توليد، کاهش چشمگير تلفات ماهيان قزل‌آلا از 60 درصد به ميانگين 2.5 درصد نيز رخ داده است.به گزارش خبرنگارآفرينش، در دهه مبارک فجر پروژه‌هاي عمراني جهاد کشاورزي دماوند در بخشهاي امور دام و طيور، آب و خاک، منابع طبيعي و آبخيزداري و شيلات با حضور حبيب اميني معاون توليدات دامي استان تهران، علي مرادي مدير امور طيور استان، مهدي مومني نيا مدير شيلات استان، حجت‌الاسلام دغاغله نماينده ولي فقيه در سازمان شيلات، فرماندار دماوند و بخشدار مرکزي و ديگر مسئولان استاني و شهرستاني به بهره‌برداري رسيد.

رئيس جهادکشاورزي شهرستان دماوند در مراسم بهره‌برداري از طرح تجهيز و بهينه‌سازي تکثير و پرورش ماهي رودافشان اظهار داشت: اين مجموعه با استخري به مساحت شش هزار مترمربع و عمق چهار متري در زميني به مساحت 10 هزار و 100 متر در سه لايه چهارماه، قزل‌آلاي "رنگين کمان" توليد مي‌کند. حميدرضا خليلي افزود: مجموعه پرورش ماهي رودافشان که حدود يک سوم ماهي قزل‌آلا استان تهران در اين مرکز توليد مي‌شود، تا قبل از سال 90 به صورت تجربي و بدون بهره‌گيري از علوم روز شيلاتي مورد بهره‌برداري قرار گرفته بود و بالتبع از تمام ظرفيت آن استفاده نمي‌شد و تلفات بسياري را در فصول گرم سال شاهد بوديم.

رئيس پليس گيلان خبر داد؛

آمادگي و خدمت 500 واحد عملياتي پليس به مردم در پي بارش برف اخير

رشت - سيده حديث ميرزاده

فرمانده انتظامي استان گيلان گفت: در پي بارش برف اخير بيش از 500 واحد عملياتي پليس به مردم خدمت‌رساني مي كردند.

به گزارش پايگاه خبري پليس، سردار ابراهيم قائد رحمتي فرمانده انتظامي استان گيلان با حضور در برنامه زنده تلويزيوني صبح بخير گيلان به تشريح اقدامات و خدمات پليس به مردم در پي بارش سنگين برف اخير پرداخت.

فرمانده انتظامي استان گيلان به كم سابقه بودن بارش شديد برف در استانهاي شمالي به ويژه گيلان وگستردگي آن در كل استان اشاره كرد و افزود: پليس همه ساله به منظور پيشگيري از حوادث احتمالي و كمك به مردم در شرايط خاص اقدام به اجراي طرح زمستاني از 15 آذر تا 15 اسفند مي‌نمايد.

سردار قائد رحمتي اعلام و آگاه ساختن مردم در زمان بروز حوادث غيرمترقبه را باعث كاهش عوارض ناشي از اين حوادث دانسته و افزود: اصلي ترين مولفه در شرايط خاص و سخت، حس انسان‌دوستي و كمك به هم نوع با توجه به آموزه‌هاي ديني و فرهنگي مردم به همديگر مي‌باشد. وي برنامه هاي پليس به منظور مقابله با حوادث غيرمترقبه را فصلي و به روز اعلام نموده و بيان داشت: با توجه به اجراي طرح زمستانه و برنامه‌ريزي براي طرح نوروزي، برنامه‌هاي پليس بر اساس تجربيات گذشته و مطالعه آينده و وضعيتهاي فعلي و برآورد از ماههاي قبل صورت مي‌گيرد. رئيس پليس گيلان تصريح كرد: پليس از زمان شروع بارش برف با آماده باش 100 درصدي با فعال كردن بيش از 250 تيم گشت در محورهاي مواصلاتي در طي 5 روز گذشته موفق به رهاسازي بيش از 5 هزارخودرو گرفتار در برف و همچنين نجات جان 150مسافر گرفتار در برف شد. قائد رحمتي با اعلام اينكه 500 واحد عملياتي در سطح استان به طور شبانه‌روزي به مردم خدمت‌رساني مي‌كردندو افزود: بازگشايي بيش از 40 مسير اصلي با كمك ساير يگانهاي امدادي، امدادرساني به حدود 350 خودروگرفتار در برف اعم از سواري و كاميون و نجات 250 نفر با همكاري با هلال احمر و اسكان مسافران برفگير در نماز خانه سطح شهرستان از اقدامات پليس در اين شرايط خاص بوده است.


 در استان 

 نقش بذر در افزايش توليد برنج و نياز به برنامه‌ريزي اصولي

ساري - عبدالرحيم ديوسالار

اكنون بخش عمده‌اي از بذور مصرفي شاليکاران به صورت خودمصرفي و از کشتزارها تهيه مي‌شودو به يقين تمامي بذور مصرفي شاليكاران در شرايط ايده‌آل توليد نشده و دستيابي به توليد بالا با استفاده از اين بذور عملي نخواهد بود.

مديرزراعت سازمان جهاد کشاورزي مازندران مي‌گويد: براساس پيگيريهاي به عمل آمده با توجه به نياز بذري برنجكاران استان، امسال توسط مركزتحقيقات برنج كشور(معاونت امل) براي سلكسيون (انتخاب) ژرم پلاست ارقام محلي به منظورافزايش توليداين ارقام در دستور كار قرار گرفت.

مهندس حسن عنايتي در گفت وگو با خبرنگار ما افزود: در سال جاري قراراست ميزان 500تن بذرشالي پرمحصول از طبقه گواهي شده بين كشاورزان از نيمه دوم بهمن ماه توزيع شود و كشاورزان مي‌توانند با مراجعه به مراكز جهادكشاورزي نسبت به دريافت آن اقدام كنند.

اين كارشناس معتقد است: به دليل ذائقه مصرف‌کنندگان براي استفاده از ارقام معطر و توجه شاليکاران به کشت ارقام زودرس براي فرار از خشکسالي و خسارت نسل سوم کرم ساقه‌خوار، گسترش کشت ارقام پرمحصول با محدوديت مواجه است.

او اعتقاد دارد: با توجه به ايده توسعه کشت ارقام پرمحصول، اکنون تنها بذور10 درصد سطح زيرکشت استان از طريق سازمان جهاد کشاورزي تأمين و تحويل شاليکاران مي‌شودکه اين مقدار بسيار پايين بوده و نسبت به سطح زيركشت تكافوي نياز آنان را نمي‌دهد و براي توليد حداکثري، رضايتبخش نيست.

او مي‌گويد: استفاده از ارقام پرمحصول و برنج هيبريد و استفاده از بذور مرغوب و سالم و اعمال مديريت صحيح اين امکان را ايجاد خواهد کرد که در يک زمان معين در زمينه برآورده کردن نياز برنج خود به مرز خودکفايي رسيده و اضافه بر آن وابستگي به واردات برنج که تحت تأثير نوسانات ناشي از تجارت جهاني برنج است، کم شود.

مدير زراعت سازمان جهاد کشاورزي مازندران افزود: فناوري برنج هيبريد به منظور توليد پايدار آن نقش موثري را ايفا مي‌کند و ارقام هيبريد به ميزان20درصد بيشتر از ارقام اصلاح شده شرايط مساوي توليد خواهند داشت.عنايتي گفت: بنابراين با توجه به نقش و اهميت بذر در افزايش توليد برنج که به طور متوسط باعث افزايش توليد حدود ده درصد از طريق بذور مرغوب مي‌شود، جا دارد که برنامه‌ريزي و سرمايه‌گذاري اصلي در اين مورد انجام گيرد.

مدير زراعت سازمان جهاد کشاورزي مازندران گفت که پروژه ساماندهي توليد و فرآوري بذر داراي چهار برنامه اجرايي توليد بذر بوده که برخي توسط بخش دولتي و برخي نيز بامشارکت بخش خصوصي و نظارت و کنترل دقيق موسسه تحقيقات برنج و موسسه ثبت كنترل وگواهي بذر قابل اجرا است.اوتهيه و توليد بذر نوکلئوس، سوپر اليت، اليت و مادري تهيه بذور گواهي شده توليد لاينهاي والد برنج هيبريد شامل لاينهاي نرعقيم، نگهدارنده و برگرداننده باروري به صورت ايزوله و توليد بذر هيبريد تجاري رابه عنوان عمليات اجرايي اين برنامه برشمرد.

مدير زراعت سازمان جهاد کشاورزي مازندران اعتقاد دارد: شرايط فعلي توليد بذر نشان‌دهنده کندي حرکت توليد بذر است و با اجراي پروژه‌هاي توليد بذر با همکاري بخش خصوصي و تخصيص تسهيلات و اعتبارات لازم، به طور يقين توليد بذر روند رو به رشد را خواهد داشت و مشکل تأمين بذر مناسب كشاورزان برنجكار نيز برطرف خواهد شد.

عنايتي گفت که ارتقاي دانش فني بهره‌برداران کشاورزي چه از نظر ميزان اگاهي تجربي و چه از نظر دانش علمي به گونه‌اي که بتوانند از ظرفيتهاي بالقوه موجود در بخش حداکثر استفاده را کنند، ضروري است.اواضافه كرد: براي رفع اين نقيصه، کارشناسان کشاورزي که درحال حاضر بيشتر آنها در سازمان نظام مهندسي کشاورزي و منابع طبيعي متشکل شده‌اند، مي‌توانند در قالب مهندسين ناظر براي افزايش راندمان توليد، ارتقاي بهره‌وري و درنتيجه توسعه بخش کشاورزي نقش موثري ايفا کنند.

مدير زراعت سازمان جهاد کشاورزي مازندران اهداف اين پروژه را به کارگيري و انتقال يافته‌هاي علمي و تحقيقاتي در مراحل مختلف عمليات کشاورزي، شامل مراحل تهيه زمين، کاشت، داشت و برداشت، ارائه به موقع خدمات فني و آموزشي و مصرف بهينه نهاده‌هاي مختلف کشاورزي بيان كرد.عنايتي تاكيدكرد: برنامه‌ريزي تجزيه نمونه‌هاي خاک به منظور مشخص کردن وضعيت حاصلخيزي اراضي زير کشت، ايجاد بانک اطلاعاتي، مصرف بهينه کود، حفظ محيط زيست از راههاي افزايش اين محصول است.مدير زراعت سازمان جهاد کشاورزي مازندران بهره‌برداري پايدار از توان توليدي منابع خاک و آب، شناسايي مناطق دچار کمبود عناصر غذايي و ارائه توصيه خاص براي اين مناطق راازديگر راههاي افزايش اين محصول دانست.

عنايتي متعادل کردن و جلوگيري از مصرف بي‌رويه کود در مناطقي که از نظر عناصر غذايي در حد کافي هستند، پيش‌بيني افزايش تقريبي افزون بر10 درصد در عملکرد برنج براي زمينهاي زراعي مازندران و اجراي آزمون خاک توسط نمونه برداري خاک، تجزيه خواص فيزيکي شيميايي و عناصر غذايي را از اهداف اجراي پروژه مديريت فني و ارتقاي به زراعي کشتزارهاي برنج اعلام کرد.

مدير زراعت سازمان جهاد کشاورزي مازندران مي‌گويد: علم حاصلخيزي خاک نقش بسيار مهمي در افزايش توليد در واحد سطح دارد و حاصلخيزي خاک و کاربرد متعادل کودهاي شيميايي براي رسيدن به توليد بيشتر بايد مورد توجه قرار گيرد. به گفته عنايتي،ازت گلوگاه رشد بوده و اين عنصر سبب رشد رويشي شده و مصرف کودهاي ازته بايد برابر با زمان نياز گياه باشد تا علاوه بر افزايش عملکرد و بهبود کيفيت، بازيافت کودهاي پويا نيز افزايش يابد.اين كارشناس معتقداست: نوع خاک، مقدار و زمان مصرف کود، تاريخ کشت، آبياري، آفات و بيماريها در کارايي کودهاي ازته دخالت دارند و لذا مصرف متعادل آن در تغذيه گياهي ضروري است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي