جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4641


دلخوشي قبل ازبازي با فجر!


يادداشت


نگاه


سوت پايان


دقيقه نود


نگاه كارشناس


بالاتر از خبر


 دلخوشي قبل ازبازي با فجر! 

 
هفته بيست و ششم ازرقابتهاي فوتبال ليگ برترباشگاه‌هاي کشورامروز يکشنبه با برگزاري 5 ديداربه پايان مي‌رسد.

ديدارهايي که 4 تيم استقلال، فولاد، پرسپوليس و نفت تهران اين شانس را دارند با پيروزي مقابل حريفان خود، اين هفته رابا صدرنشيني به پايان برساند. ناکامي هر يک از اين تيم‌هاي مدعي ممکن است باعث نزول چند پله‌اي آنها شود.فجرسپاسي که ميزبان پرسپوليس است اگر درحالتي ايده‌آل بتواند با بيش از 3 گل در اين مسابقه به پيروزي برسد، پس از مدت‌ها از بين دو تيم قعرنشين جدا مي‌شود اما رسيدن به اين هدف بسيار سخت خواهد بود.

تيم ياوري که يکي از دو گزينه اصلي سقوط به دسته اول محسوب مي‌شود، در اين بازي بسيار مهم نمي‌خواهد بازنده زمين را ترک کند زيرا در اينصورت به ليگ دسته اول نزديک‌تر خواهد شد، به همين دليل با تمام توان به ميدان خواهند رفت.

در سوي ديگر ميدان تيم پرسپوليس قرار دارد که در روزهاي اخير به دليل مشکلات مالي بازيکنانش اعتصاب کرده بودند و براي اين بازي تمرينات لازم را انجام ندادند و منتظربه وعده هايي هستند که پيش از بازي با فجر به آنهاداده شد.

شاگردان دايي که دراين روزهاي مهم قدر بالانشيني خود را ندانستند، پس از پيروزي برابر سپاهان دوباره اين شانس را به دست آوردند که بتوانند ليگ را با قهرماني به پايان برسانند و يکي از راه‌هاي رسيدن به چنين موفقيتي پيروزي در شيراز است.

حضور پروين در تمرين روز جمعه و اتحاد بازيکنان مي‌تواند شرايط سرخپوشان را براي رسيدن به اين هدف بهتر کند.

آنها در صورتي در پايان هفته بيست و ششم صدرنشين مي‌شوند که فجر را شکست داده و استقلال و فولاد نيز بازنده زمين مسابقه را ترک کنند و اين يعني تمام اتفاقات به سود تيم سرخپوش دايي رقم بخورد. قطعاً تساوي در اين بازي به ضرر هر دو تيم خواهد بود و در اين نبرد بالا و پايين جدول بايد ديد کدام تيم مي‌تواند با ناکام گذاشتن رقيب هفته جديد را با خوشحالي به پايان برساند.

شکست تلخ مقابل مس در تهران استقلالي‌ها رااز رسيدن به فينال جام حذفي محروم کرد و مشکلي بر مشکلات قبلي اين تيم افزود. آنها که پس از دربي تا به امروز نتايج قابل قبولي را به دست نياوردند، براي حفظ صدرنشيني ديگر نبايد حتي کوچکترين اشتباه را نيز انجام دهند زيرا از دست دادن امتياز مي‌‎تواند آنها رامحکوم به سقوط کند.سايپا رقيب استقلال دراين بازي تيمي پرنوسان است.

تيمي که نمي‌توان شرايط آن را در هر بازي پيش بيني کرد. آنها يک روز در خانه مي‌بازند و يک روز ديگردرزمين حريف پيروزمي‌شوند و اين موضوعي است که مي‌تواند براي هر حريفي خطرناک باشد.


 يادداشت 

 کشف استعدادها، ضامن موفقيت فوتبال ايران

علي شکري

بدون ترديد اهميت توجه به رده هاي پايه درهررشته اي متضمن موفقيت آن رشته ورزشي درسال هاي آينده است.درخصوص فوتبال نيزاين مسئله صدق مي‌کند. ساليان سال که عنوان مي شود براي موفقيت درميادين بزرگ بايد تيم‌هاي پايه و نونهالان و نوجوانان را دريافت و به آنهااهميتي صد چندان داد.

ولي سئوال اينجاست که اين قضيه تاچه حد عملي مي شود و درحد حرف باقي نمي ماند؟

چراهرچه سن بازيکنان ما از نونهالي به بالاتر مي‌رود نتايج ضعيف تر مي‌شود؟

چه اتفاقي مي افتد که با افزايش سن نفرات نتايج بدترمي‌شود و دلايل اين ناکامي ها وريشه مشکلات کجاست؟

دلايل مختلفي را مي توان براي اين ضعف ها عنوان داشت که عمده ترين آن را بايد ضعف در آموزش عنوان کنيم. البته نتيجه گرايي به جاي برنامه ريزي وآينده نگري، نوع آموزش درفوتبال ايران، روابط غيرمنطقي حاکم برفوتبال، کم توجهي به فوتبال درآموزش پرورش، اطلاعات اندک خانواده ها از نقش ورزش درسلامت فرزند خود وجامعه، استفاده ابزاري ازورزش، عدم اعتقاد راسخ به فوايد ورزش، مشکلات اقتصادي خانواده ها، توجه اندک به استعداديابي وپرورش نخبه ها، نوع برگزاري مسابقات، اتفاقات غيرورزشي چون صغرسن و دوپينگ، کميت به جاي کيفيت در آموزش، نگاه اقتصادي و درآمدزايي در آموزش و نظارت اندک برمدارس فوتبال عمده ترين مشکلات اين بخش مي باشد. فوتبال ما در بحث آموزش با مشکلات عديده اي روبروست. بازيکن 7 تا 14 سال در کشورما با نبوغ واستعداد ذاتي خودش بازي مي‌کند ودراين بخش نه به پول نياز است، نه آموزش مي‌خواهد و نه به عوامل جانبي نياز دارد. در واقع جايي که بايد استعداد کشف شود وبراي پرورش آن اقدام گردد همين جاست. وقتي سن بازيکن از 13 ، 14 سالگي مي‌گذرد شناخت نسبي از جامعه بدست مي آورد، وارد مرحله جديدي اززندگي خود مي‌شود، والدين هم براي پيشرفت وي دست بکار مي‌شوند و اقدامات غيرفوتبالي شروع مي‌شود و چون فرد مستعد به جايي وصل نيست ازچرخه پيشرفت خارج شده و به جاي اين استعداد نخبه فردي ناز پرورده و کم استعداد به غلط عضو تيم مي‌شود. حال بازيکن مستعدي که خانواده‌اش به نان شب خود محتاج است چطورمي تواند با اين وضع دوام بياورد و چطور مي تواند رقابت کند.حتي بزرگان نامي فوتبال کشور خودمان هم متعلق به قشر متوسط وضعيف جامعه مي باشند و نازپرورده هايي که با رابطه و به ناحق وارد اين فوتبال شده بودند خيلي زود به ورطه نابودي رفتند و فراموش شدند و فقط سرمايه کشور بيهوده به هدررفت. پس بهتر است راهي بيابيم تا بازيکن مستعد ونخبه‌اي که با دستفروشي، گلفروشي، سبزي فروشي و دوره گردي در ساعات گرم تابستان و سرماي سرد زمستان کارمي‌کند تا هم کمک خرج خانواده باشد و هم ساعتي فوتبال بازي کند ناشناخته نماند و از اين استعداد به بهترين شکل ممکن استفاده شود.


 نگاه 

 نقطه عطفي براي هندبال

عليرضا حبيبي

کسب مقام سوم تيم ملي هندبال کشورمان درجام ملت هاي آسيا افتخاري بس بزرگ و درخشان است و اين افتخار زماني بزرگتر و درخشان تر جلوه مي‌کند که مشکلات هندبال را به ياد مي آوريم. قبل ازمسابقات گفته بوديم اگر تيم هماهنگ و همدل باشد، به راحتي مي توانيم جهاني شويم.در اين دوره همه بازيکنان خوب و تاثيرگذار هندبال ايران حضورداشتند و تيم ملي خيلي پررنگ ظاهر شد به ويژه الله کرم استکي، ميلاد مسائلي و سعيد برخورداري خيلي خوب کار کردند. تيم ملي هندبال ايران در اين دوره تلفيقي ازبازيکنان جوان و با تجربه داشت که مي توانند درآينده موفقيت هاي بيشتري را هم رقم بزنند. خوشبختانه برعکس دوره هاي گذشته که هميشه حواشي تيم هاي ملي هندبال راآزار مي داد، در اين دوره رسانه ها واقعا کمک کردند و فضاي سالمي را براي تيم ملي فراهم آوردند. بازيکنان هم همدل بودند و بازيکنان اختلاف هاي قبلي را کنار گذاشتند. تيم ملي ايران در مسابقات آسيايي هيچ حاشيه اي نداشت و واقعا حق هندباليست هاي ايران بود که جهاني شوند. جهاني شدن هندبال مي تواند نقطه عطفي براي اين رشته ورزشي باشد. اميدواريم مسئولان وزارت ورزش و کميته ملي المپيک نگاه خود را به هندبال عوض کنند. درسال هاي اخيرهندبال به نسبت سايررشته ها مثل واليبال و بسکتبال واقعا مظلوم واقع شده است. حالا که تيم ملي هندبال ايران جهاني شده است بايد ازاين رشته ورزشي هم حمايت شايسته اي به عمل بيايد.


 سوت پايان 

 هفته بيست و يکم ليگ برترواليبال

تلاش پايين جدولي ها براي سهميه پلي آف

هفته بيست و يکم ليگ برترواليبال امروز يکشنبه با شش بازي پيگيري خواهد شد و تيم هاي ششم تا يازدهم جدول براي کسب سه سهيمه باقي مانده مرحله پلي آف تلاش خواهند کرد، يعني هر تيم 50 درصد احتمال صعود دارد. برنامه ديدارهاي هفته بيست و يکم ليگ برتر واليبال به اين شرح است:

سايپا البرز – پيکان تهران، سالن انقلاب کرج، ساعت 16

متين ورامين – شهرداري زاهدان، سالن شهيد گل عباسي ورامين، ساعت 16

نوين کشاورز – باريج اسانس کاشان، خانه واليبال تهران، ساعت 16

کاله مازندران – آلومينيوم المهدي، سالن پيامبر اعظم (ص) آمل، ساعت 16

شهرداري تبريز – بازرگاني جواهري گنبد، سالن شهيد اقدمي تبريز، ساعت 16

شهرداري اروميه – ميزان مشهد، سالن غديراروميه، ساعت 16

ساعت ديدار فينال جام حذفي

ساعت ديدار فينال جام حذفي بين دو تيم مس کرمان و تراکتورسازي تبريز اعلام شد.غلامرضا بهروان در مورد برگزاري فينال جام حذفي اظهار داشت: فينال جام حذفي باشگاه‌هاي کشوربراساس قرعه کشي براي تعيين ميزبان مسابقه فينال، بين تيم هاي مس کرمان و تراکتورسازي تبريز و با توجه به پخش مستقيم بازي از شبکه سوم سيما، ساعت 16 و 10 دقيقه روز جمعه 25 بهمن 92 درورزشگاه امام علي(ع) کرمان خواهد بود.

امير قلعه‌نوعي:

سوء تفاهمات با کي‌روش برطرف شد

اميرقلعه‌نوعي سرمربي تيم فوتبال استقلال درنشست خبري پيش ازديدار تيم فوتبال استقلال برابر سايپا البرز گفت: سايپا تيمي است که فوتبال را با برنامه والبته سختگيرانه بازي مي کند. آنها دوندگي بالايي دارند وبا اينکه بازيکن تاثيرگذاري درترکيب خود ندارند اما تيمي جوان و يکدست هستند که نسبت به استقلال استراحت بيشتري نيز داشته اند.وي با بيان اينکه احتمالا مجبورخواهد بود به خاطر همين فشردگي مسابقات چند تغيير در ترکيب تيمش داشته باشد خاطرنشان کرد: به هرحال ما در ديدارهاي گذشته مشکلاتي داشتيم که درديدار برابرمس هم وجود داشت. به همين خاطر در ديدار برابر سايپا مي خواهيم دو - سه تغيير در ترکيب تيم داشته باشيم وازبرخي نيروهاي تازه نفس تراستفاده کنيم.وي که هفته گذشته با برگزاري جلسه اي با کي روش گفتگوي دوستانه اي با سرمربي تيم ملي داشت با بيان اينکه نمي خواهد محتويات اين جلسه را بيرون بدهد گفت: جلسه خوبي بود که در فضايي صميمي برگزار شد و طرفين صحبت هايش را مطرح کردند. سوء تفاهماتي که وجود داشت برطرف شد.


 دقيقه نود 

 پايان جشنواره ورزشي طلاب و روحانيون بسيج

جشنواره فرهنگي ورزشي بسيج طلاب وروحانيون سراسرکشوربا برگزاري مسابقات شنا، تيراندازي و کوهنوردي در تهران پايان يافت.به گزارش روابط عمومي و پايگاه اطلاع رساني سازمان تربيت بدني بسيج، حجت الاسلام و المسلمين علي رضايي مسئول سازمان بسيج طلاب و روحانيون درآئين اختتاميه اين جشنواره اظهارکرد: استقبال خيلي خوبي از مسابقات شد و حتي از ما خواسته شده تا رشته هاي رزمي را به اين مسابقات اضافه کنيم. با توجه به محدوديتي که داشتيم اين امر براي امسال ميسر نشد اما در برنامه هاي سال 93 در نظر داريم تا علاوه بر ترويج ورزش همگاني که توصيه موکد مقام عظماي ولايت است، ورزش هاي رزمي را هم به جشنواره هاي طلاب و روحانيون اضافه کنيم.امسال در رشته‏هاي کوهنوردي، تيراندازي و شنا ورزشکاران با هم به رقابت پرداختند.وي افزود: تعداد 40 ورزشکار کوهنورد به ارتفاعات کلکچال با موفقيت صعود کردند.در رشته شنا تيم هاي زنجان، يزد و اصفهان به ترتيب مقام‌هاي اول تا سوم را به خود اختصاص دادند ودررشته تيراندازي تيم هاي قزوين، سمنان و تهران بزرگ به ترتيب مقام هاي اول تا سوم را کسب کردند.

روزهاي داغ و حساس درليگ برتر

هفته بيست و ششم رقابتهاي فوتبال ليگ برترباشگاه‌هاي کشورامروز يکشنبه با برگزاري 5 ديداربه پايان مي‌رسد.برنامه ديدارهاي روز دوم از هفته بيست و ششم رقابتهاي فوتبال ليگ برتر باشگاه‌هاي کشوربه شرح زير است:

يکشنبه،20بهمن:

فجرسپاسي شيراز - پرسپوليس، ساعت 14:30، ورزشگاه حافظيه شيراز

گسترش فولاد تبريز - مس کرمان، ساعت 14:30، ورزشگاه گسترش تبريز

نفت تهران - تراکتورسازي تبريز، ساعت 15، ورزشگاه تختي تهران

فولاد خوزستان - ملوان بندرانزلي، ساعت 15، ورزشگاه غدير اهواز

استقلال تهران - سايپا البرز، ساعت 17، ورزشگاه آزادي تهران

10 درصد ظرفيت ورزشگاه کرمان دراختيار تبريزي‌ها!

اکبرايرانمنش مديرعامل باشگاه مس کرمان درباره تقسيم سکوهاي ورزشگاه باهنر براي بازي روز جمعه مقابل تراکتورسازي در فينال جام حذفي گفت: طبق قانون بيشتراز 10 درصد سکوها را نمي‌توانيم به هواداران تيم حريف بدهيم و از آنها مي‌خواهيم که بيشتر از اين تعداد تماشاگر به کرمان نياورند. ضمن اينکه بعد ازبازي مقابل گسترش فولاد نشستي با مسئولان تراکتورسازي خواهيم داشت و با آنها درباره بازي روزجمعه مفصل حرف مي‌زنيم.گفتني است در حالي باشگاه مس از هواداران تراکتورسازي خواسته که تنها به اندازه ظرفيت 10 درصدي به کرمان سفر کنند که باشگاه تراکتورسازي قصد دارد با هواپيماي اختصاصي تعداد زيادي از هواداران تبريزي را به کرمان بياورد تا ياور اين تيم در فينال جام حذفي باشند.

خداحافظي سامره

علي سامره، مهاجم سابق استقلال، مس کرمان و پروجاي ايتاليا در سن 36 سالگي از دنياي فوتبال خداحافظي کرد.او فوتبالش را در مس رفسنجان در سن 16 سالگي آغاز کرد و بعد از20 سال با پيراهن همين تيم ازدنياي فوتبال خداحافظي کرد. او به دليل گلزني به پرسپوليس در دربي 58 که در ثانيه30 اتفاق افتاد ميان هواداران استقلال به محبوبيتي خاص دست يافت و به "علي30 ثانيه" ملقب شد.

برترين تيم هاي باشگاهي جهان

صعود 12 پله اي استقلال

فدراسيون بين المللي تاريخ و آمارفوتبال دررده بندي ماه نخست سال 2014 ميلادي تيم هاي باشگاهي جهان، تيم استقلال ايران را در مکان پنجاه و پنجم جهان قرارداد که 12 پله صعود داشت. تيم استقلال با 12 پله صعود نسبت به دوره گذشته و 153 امتياز، در بين تيم هاي آسيايي نيز بعد از تيم هاي گوانگژو چين و اف.سي سئول کره جنوبي در مکان سوم قرار دارد.اما صدر جدول را تيم بايرن مونيخ آلمان با 370 امتياز به خود اختصاص داده است و بعد از آن تيم هاي رئال مادريداسپانيا با 292 امتياز و چلسي انگليس با 275 امتياز در مکان هاي دوم و سوم ايستاده اند.بدين ترتيب جايگاه شش تيم نخست نسبت به دوره گذشته تغييري نکرده است.


 نگاه كارشناس 

 جامي در شان تختي

ابراهيم جوادي

مسابقات کشتي آزاد جام جهان پهلوان تختي طي دو روزدرسالن شهداي هفتم تيرتهران برگزارشد.دراين راستا بايد گفت چندين سال بود که شاهد رقابت‌هاي بي‌کيفيت و بي هويت درجام تختي بوديم و سطح اين رقابت ها به اندازه‌اي تنزل يافته بود که هرگز در شان و جايگاه جهان پهلوان تختي نبود اما امسال فدراسيون با يک برنامه ريزي درست و مدون به گونه اي برنامه ريزي کرد که رقابت هاي درسطح بالا را مشاهده کرديم. بيشتر تيم هاي دعوت شده با بهترين کشتي گيران خود در اين رقابت ها حاضر شدند وازهمين رو شاهد مسابقات خيلي خوبي درحد نام جهان پهلوان تختي بوديم. پس از چندين سال که تيم ها رغبتي براي حضور در اين مسابقات را نداشتند، امسال با هماهنگي فدراسيون کشتي تيم هاي بسيار خوبي در اين رقابتها حضور يافتند و با
کشتي‌گيران نامدار و درجه يک خود به جام تختي آمدند و همين سبب شد تا کشتي‌هاي نزديک و جذاب را مشاهده کنيم که همه تماشاگران را راضي و سيراب کرد. استقبال گسترده تماشاگران از اين رقابت ها نشان دهنده کيفيت بالاي اين تورنمنت بود. من اميدوارم که در سالهاي آينده با برنامه ريزي بهتر رقابتهاي جام جهان پهلوان تختي به عنوان يکي از مهمترين رقابتهاي کشتي در سطح دنيا مطرح شود.


 بالاتر از خبر 

 واگذاري استقلال و پرسپوليس تا20 فروردين 93

سالهاست که بحث واگذاري دو باشگاه استقلال و پرسپوليس نه تنها دغدغه دولت و مسوولان ورزشي کشور بلکه دغدغه بسياري از هواداران بوده است. اکنون سازمان خصوصي‌سازي به صورت جدي پيگيرواگذاري سهام اين دو باشگاه پرطرفداراست.عبدالله پورحسيني رئيس سازمان خصوصي سازي درخصوص قيمت گذاري برند باشگاه هاي استقلال و پرسپوليس گفت: اين اقدام به صورت کاملا جدي در دستور کار ما قرار دارد اما صورت هاي مالي اين دو باشگاه به شدت دچار مشکل است. متاسفانه صورت هاي مالي حسابرسي نشده هستند و اگر بررسي شوند به دليل وجود ابهام مردود خواهند شد و نمي تواند مورداستناد کارشناسان رسمي قيمت گذاري قرارگيرد.با وجود تمامي اين مشکلات پورحسيني از روش هاي واگذاري اين 2 باشگاه گفت: در اين شرايط براي واگذاري شرکت و بنگاه روش هايي نيز وجود دارد. شايد تنها محدوديت ما ورود اين باشگاه ها به فرابورس بود، با اين حال دوستان مان در تلاشند در بازار سوم بورس و فرابورس آن ها را عرضه کنند واگراين عرضه مقدور نشد سال آينده با اجازه مجلس و خارج از بورس در قالب مزايده آن ها را واگذار خواهيم کرد.رئيس سازمان خصوصي‌سازي با اعلام تاريخ ضرب العجلي واگذاري 2 باشگاه استقلال و پرسپوليس افزود: اميدواريم تا 20 فروردين ماه سال 93 اين دو باشگاه را واگذار کنيم تا به تعطيلات پايان فصل و جام جهاني نکشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي