جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/12/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4658


انتشار تقويم آزمون زبان انگليسي عمومي وزارت بهداشت در سال 93

برگزاري آزمون در روز جمعه؛
آغاز توزيع کارت کنکور دکتري از سه‌شنبه


مرحله دوم ثبت‎نام آزمون سراسري 1393 تا چهاردهم اسفند ماه ادامه دارد


خبر


خبر


انتصابات


 انتشار تقويم آزمون زبان انگليسي عمومي وزارت بهداشت در سال 93 

آزمون زبان انگليسي عمومي وزارت بهداشت (MHLE) در سال 93 در 6 نوبت برگزار مي‎شود.

چگونگي سوالات آزمون

به گزارش آفرينش، آزمون زبان انگليسي عمومي وزارت بهداشت MHLE داراي 100 پرسش در سطح آزمون استاندارد تافل (30 پرسش درک مطلب شنيداري، 40 پرسش واژگان، ساختار و دستور زبان و 30 پرسش درک مطلب نوشتاري) و 100 نمره (بدون نمره منفي) است.

آزمون MHLE در سال 93 در 6 نوبت برگزار مي‎شود.

در برخي از دوره‌ها، ممکن است آزمون در بيش از يک حوزه برگزار شود که هنگام آغاز ثبت‎نام همان دوره به آگاهي داوطلبان مي‌رسد.

نشاني دقيق مکان برگزاري آزمون، هنگام توزيع کارت ورود به جلسه اعلام و بر روي کارت درج مي‎شود.

تاريخهاي در نظر گرفته شده براي پايان ثبت‌نام، قطعي نيست و درصورت تکميل ظرفيت حوزه، ثبت‎نام زودتر از تاريخهاي اعلام شده در جدول، متوقف خواهد شد.

مدارك لازم براي ورود به جلسه آزمون

براي ورود به جلسه آزمون همراه داشتن پرينت کارت ورود به جلسه و اصل کارت ملي (يا شناسنامه) الزامي است و همراه نداشتن هر يک از اين مدارک، موجب محروميت از ورود به جلسه و شرکت در آزمون مي‎شود.

هر کارنامه داراي يک کد ويژه بوده و درستي آن از طريق سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي قابل استعلام است.

بنابراين کارنامه چاپ شده يا گواهي ديگري براي شرکت‌کنندگان جهت ارائه به مراجع گوناگون صادر نخواهد شد و مراجع مختلف از جمله دانشگاهها و سازمانها مي‌توانند به همين روش از درسي کارنامه اطمينان حاصل کنند.

از ورود افراد دير آمده جلوگيري خواهد شد

به دليل اجراي بخش شنيداري و لزوم برقراري نظم و حفظ سکوت و آرامش در سالنهاي برگزاري آزمون درهاي حوزه راس ساعت 8:45 بسته و از ورود افراد دير آمده جلوگيري خواهد شد.


 برگزاري آزمون در روز جمعه؛
 آغاز توزيع کارت کنکور دکتري از سه‌شنبه 

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: کارت شرکت در آزمون 240 هزار و 361 داوطلب آزمون دوره دکتري نيمه متمرکز1393 از روز سه‌شنبه 13 اسفند ماه 1392 بر روي سايت سازمان سنجش قرار مي‌گيرد.دکتر حسين توکلي به خبرنگار مهر افزود: براساس اطلاعيه منتشر شده سازمان سنجش آموزش کشور که از ساعت 15 روز يکشنبه چهارم اسفند ماه 1392 بر روي سايت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته و در نشريه پيک سنجش روز دوشنبه پنجم اسفند ماه منتشر شده است، کارت شرکت در آزمون 240 هزار و 361 داوطلب آزمون دوره دکتري نيمه متمرکز1393 از روز سه‌شنبه 13 اسفند ماه 1392 بر روي سايت سازمان سنجش قرار مي‌گيرد.

توزيع كارت تا ساعت 24 روز پنج شنبه 15 اسفند ماه

وي با اشاره به اينکه به همراه اين کارت، برگه راهنماي مربوطه نيز قرار داده شده است، اظهار داشت: داوطلبان روز 13 اسفند ماه 1392 لغايت ساعت 24 روز پنج شنبه 15 اسفند ماه 1392 با مراجعه به سايت سازمان سنجش و وارد کردن اطلاعات موردنياز ضمن مشاهده کارت شرکت در آزمون خود، از آن و برگه راهنما، نسخه چاپي تهيه کنند.

زمان برگزاري آزمون

به گفته توکلي براساس برنامه زماني پيشژ‌بيني شده آزمون ورودي دوره دکتري نيمه متمرکز 93 منحصرا در صبح جمعه 16 اسفند ماه 1392 در 53 شهرستان مختلف کشور به شرح شهرستانهاي محل برگزاري آزمون مندرج در جدول شماره يک اطلاعيه منتشره برگزار خواهد شد. معاون سازمان سنجش کشور ادامه داد: شهرستان محل برگزاري هر داوطلب و آدرس حوزه امتحاني وي در شهرستان مذکور در ذيل نسخه چاپي کارت شرکت در آزمون داوطلب درج شده است.

درهاي ورود به آزمون راس ساعت 7:30 بسته خواهد شد

به گفته وي فرايند برگزاري آزمون دکتري نيمه متکرکز کشور راس ساعت هشت صبح روز جمعه برگزار مي‎شود و درهاي ورود به آزمون راس ساعت 7:30 بسته خواهد شد از اين رو داوطلبان بايد قبل از اين ساعت در حوزه امتحاني مربوطه حاضر باشند.

مدارك لازم در جلسه آزمون

توکلي خاطرنشان کرد : براي شرکت در آزمون همراه داشتن نسخه چاپي کارت ورود به آزمون که داوطلب قبلا اثر انگشت خود را بر روي محل مربوط درج کرده باشد و همچنين اصل کارت ملي يا شناسنامه عکس‌دار الزامي است.


 مرحله دوم ثبت‎نام آزمون سراسري 1393 تا چهاردهم اسفند ماه ادامه دارد 

 معاون سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تاکنون 999 هزار و 14 داوطلب براي شرکت در آزمون سراسري 1393 ثبت‎نام کرده اند.به گزارش خبرنگار مهر، حسين توکلي افزود: در مرحله نخست ثبت‎نام از داوطلبان کنکور سراسري93، 897 هزار و 508 نفر ثبت‎نام کردند.

براساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور در مرحله دوم ثبت‎نام که از سوم تا چهاردهم اسفند ماه تمديد شده است نيز 101 هزار و 506 نفر ثبت‎نام کردند. با توجه به آمار ثبت‎نام کنندگان در مرحله اول و دوم تا ساعت 8 صبح روز شنبه 10 اسفند ماه، در مجموع 999 هزار و 14 داوطلب، متقاضي شرکت در آزمون سراسري 93 شده‌اند.اين آمار تا کنون پايينتر از تعداد متقاضيان سال گذشته شرکت در آزمون سراسري دانشگاهها است.


 خبر 

مهراد خبر داد؛

رتبه دانشگاههاي ايراني در 30 رشته اعلام شد

سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام(ISC) با اشاره به نظام رتبه بندي QS به عنوان يکي از نظامهاي رتبه‌بندي بين‌المللي آخرين وضعيت دانشگاههاي ايراني را در 30 رشته موضوعي در اين رتبه‌بندي تشريح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر جعفر مهراد افزود: نظام رتبه بندي QS يکي از نظامهاي رتبه‌بندي بين‌المللي است که دانشگاههاي جهان را رتبه‌بندي مي‌کند. رتبه‌بندي سال 2014 ميلادي که در 30 رشته موضوعي صورت گرفته براساس ارزيابي 3002 دانشگاه انجام شده است.

وي اظهار داشت : اين نکته حائز اهميت است بدانيم که QS نتيجه رتبه بندي 200 دانشگاه ممتاز را در دستور کار قرار دارد. رتبه‌هاي بعد از 200 در اين نظام رتبه بندي قابل دريافت و قابل مشاهده است، اما در هر حال جزء 200 دانشگاه ممتاز محسوب نمي‌شوند.

رتبه دانشگاه علوم پزشکي تهران در رشته موضوعي پزشکي در دامنه اي بين 400-301

مهراد ادامه داد: رتبه دانشگاه علوم پزشکي تهران در رشته موضوعي پزشکي در دامنه اي بين 400-301 قرار دارد که نشان دهنده بهترين وضعيت موجود در ارتباط با کل دانشگاههاي کشور در اين نظام رتبه‌بندي است. ساير دانشگاههاي کشور در رشته هايي که رتبه آن ها گزارش مي شود بعد از رتبه 400 قرار دارند.

وي توضيح داد: به اعتقادم گرچه انتظارات جامعه آن است که رتبه دانشگاهها به طور کلي و رتبه رشته‌هاي موضوعي به طور اخص در رده‌هاي بالاتر و برتر از ساير دانشگاههاي جهان قرار گرفته و عملکرد بهتري از خود نشان دهند، ولي بايد توجه داشت که نقش‌آفريني در شرايط تحريم و در جمع 3002 دانشگاهي که مورد ارزيابي قرار گرفته است، با تخصيص نامناسب بودجه به دانشگاههاي کشور، کهنگي و فرسودگي آزمايشگاهها وضعيت را براي حضور در رتبه‌هاي بالاي جهاني دشوارتر مي‌سازد.

رتبه دو دانشگاه ايراني در رشته فلسفه

سرپرست ISC ابراز داشت: دانشگاه تهران در رشته فلسفه و دانشگاه آزاد اسلامي ايران در رشته زبان و ادبيات انگليسي رتبه اول کشوري را در بين تمام دانشگاههاي کشور به خود اختصاص داده اند.

وي خاطر نشان کرد: در رشته مهندسي برق و الکترونيک دانشگاههاي صنعتي شريف، تهران، آزاد اسلامي، صنعتي اصفهان و اصفهان به ترتيب رتبه‌هاي اول تا پنجم را کسب کرده‌اند. مهراد عنوان کرد: در رشته پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران، دانشگاه علوم پزشکي مشهد و دانشگاه آزاد اسلامي به ترتيب در جايگاه اول تا سوم در بين دانشگاههاي کشور قرار دارند. در علوم زمين و دريا دانشگاه تهران و دانشگاه شهيد بهشتي تهران رتبه‌هاي اول و دوم کشوري را در اختيار دارند.

رتبه‌هاي اول تا سوم دانشگاههاي صنعتي شريف، تهران و صنعتي اميرکبير در رشته رياضي

وي گفت: در رشته رياضي رتبه‌هاي اول تا سوم به دانشگاههاي صنعتي شريف، تهران و صنعتي اميرکبير تعلق دارد. دانشگاههاي تهران، صنعتي شريف، علم و صنعت ايران، صنعتي اصفهان و صنعتي اميرکبير در رشته‌هاي مهندسي مکانيک و هوا فضا به ترتيب موفق به کسب رتبه‌هاي اول تا پنجم کشوري شده‌اند.

مهراد خاطرنشان کرد: در رشته محيط زيست (علوم محيطي) رتبه دانشگاه تهران در دامنه اي بين 400-301 قرار دارد و بعد از دانشگاه تهران، دانشگاههاي صنعتي شريف، صنعتي گلپايگان، و علم وصنعت ايران به ترتيب رتبه‌هاي دوم و سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

وي افزود: در رشته فيزيک و نجوم دانشگاههاي صنعتي شريف، تهران، علوم و فنون کاربردي، صنعتي اصفهان، و صنعتي اميرکبير به ترتيب در جايگاه اول تا پنجم کشوري نشسته اند.

رتبه دانشگاه تهران در رشته محيط زيست (علوم محيطي) در دامنه اي بين 400-301

سرپست ISC گفت: رتبه‌هاي اول تا چهارم در رشته آمار و تحقيق در عمليات به ترتيب به دانشگاههاي تهران، صنعتي شريف، علوم پزشکي تهران، و صنعتي اصفهان تعلق دارد. رتبه کشوري در رشته حقوق در بين تمام دانشگاههاي ايران به دانشگاه تربيت مدرس تعلق دارد. وي عنوان کرد: دانشگاههاي برتر کشور در رشته مهندسي شيمي شامل تهران، صنعتي شريف، صنعتي گلپايگان، فردوسي مشهد و دانشگاه تبريز است. در علوم کشاورزي و جنگل رتبه‌هاي اول تا چهارم در اختيار دانشگاههاي علم و صنعت ايران، شيراز، صنعتي اصفهان و دانشگاه اصفهان است.

مهراد افزود: دانشگاههاي صنعتي شريف، تهران، صنعتي اميرکبير، شيراز و صنعتي اصفهان رتبه‌هاي اول تا پنجم را در مهندسي عمران و سازه به خود اختصاص داده اند. در زيست‌شناسي علوم پزشکي تهران، دانشگاه تهران، صنعتي شريف، شيراز و صنعتي اصفهان در جايگاه اول تا پنجم کشوري نشسته اند.

وي عنوان کرد: رتبه‌هاي اول تا پنجم، در رشته شيمي به دانشگاه تهران، صنعتي شريف، علوم پزشکي تهران، علم و صنعت ايران، و دانشگاه کاشان تعلق دارد. در علم مواد به ترتيب دانشگاههاي تهران، صنعتي شريف، علوم پزشکي تهران، صنعتي اصفهان و صنعتي اميرکبير برترين دانشگاههاي کشور محسوب مي‌شوند. رئيس مرکز منطقه‌اي اطلاع‌رساني علوم و فناوري اظهار داشت: در ارتباطات و مطالعات رسانه‌ها دانشگاههاي تهران، آزاد اسلامي، فردوسي مشهد، تبريز و پيام نور از ساير دانشگاهها برتر هستند. رشته‌هاي علوم سياسي و روابط بين‌الملل، حسابداري، جغرافيا، روانشناسي، داروسازي، تاريخ، اقتصاد و جامعه‌شناسي فاقد رتبه‌اند.


 خبر 

 غريبي خبر داد؛

25 اسفند؛ آخرين مهلت براي ثبت‎نام در فراخوان جذب اعضاي هيات علمي و بورس دانشگاه آزاد اسلامي

به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري آنا معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: 25 اسفند آخرين مهلت براي ثبت‎نام در فراخوان جذب اعضاي هيات علمي و بورس دانشگاه آزاد اسلامي است. حسين غريبي با بيان اين مطلب افزود: در فراخوان جذب اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي ، ظرفيت اين دوره 5 هزار نفر است.وي خاطرنشان کرد: به منظور انتشار فراخوان دقيق و منطبق با نيازهاي واحدها و مراکز آموزشي دانشگاه، اطلاعات و آمار اعضاي هيات علمي، مدرسين مدعو و دانشجويان شاغل به تحصيل به تفکيک رشته تحصيلي از طريق سامانه‌اي که به همين منظور طراحي شده، جمع‌آوري و مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است.

ضرورت دارا بودن مدرک دکتري تخصصي براي عضو هيات علمي و دانشجوي دکتري بودن براي متقاضيان بورس

غريبي دارا بودن مدرک دکتري تخصصي براي افرادي که به عنوان عضو هيات علمي جذب مي‌شوند را ضروري دانست و افزود: متقاضيان بورس نيز بايد دانشجوي دکتري بوده و حتي‌الامکان آزمون جامع خود را گذرانده باشند.

شرط بورسيه تحصيلي

معاون آموزشي دانشگاه آزاد يادآور شد: بورسيه تحصيلي شامل متقاضياني مي‎شود که حداکثر دوسال پس از موافقت با بورسيه آنها، از رساله دکتري خود دفاع نمايند.وي به سياست دانشگاه آزاد اسلامي مبني بر توسعه تحصيلات تکميلي اشاره و تصريح کرد: در همين راستا اولويت با دارندگان مدرک دکتري و اولويت بورس با دانشجويان ترم هاي آخر دوره دکتري است.

غريبي خاطرنشان کرد:در راستاي اجراي سياستهاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي در خصوص تشکيل هيات اجرايي جذب اعضاي هيأت علمي در کليه دانشگاههاي کشور و به منظور ساماندهي و هماهنگ سازي جذب اعضاي هيأت علمي و بهينه سازي و يکنواختي فرآيند جذب ، از اين پس کليه واحدهاي دانشگاهي و مراکز آموزشي موظفند مدارک متقاضيان عضويــت در کــادر هيأت علمي و بورسيه را برابر ضوابط و مقررات اين دستور العمل تکميل و به دبيرخانه هيأت اجرايي جذب استان مربوطه ارسال نمايند.

مهلت ثبت‌نام

معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي افزود: مهلت ثبت‌نام اينترنتي اين فراخوان از تاريخ 25 دي ماه تا 25 اسفندماه سال جاري و از طريق وب سايت http://jazb.iau.ir است.

سرپرست دانشگاه اعلام کرد؛

جذب دانشجويان و اساتيد ممتاز در دانشگاه صنعتي اصفهان

سرپرست دانشگاه صنعتي اصفهان به برنامه هاي جديد اين دانشگاه درباره جذب بيش از پيش دانشجويان ممتاز به ويژه در مقاطع تحصيلات تکميلي و جذب اعضاي هيات علمي ممتاز اشاره کرد.

سيد محمود مدرس هاشمي در گفتگو با خبرنگار مهر با تأکيد بر لزوم گسترش تحصيلات تکميلي به صورت هدفمند و بر مبناي کيفيت گفت: تغيير در ميزان پذيرش دانشجويان کارشناسي ارشد و دکتري براساس امکانات، توانمندي و کيفيت موردنظر صورت خواهد گرفت.

وي با بيان اينکه پرديس دانشگاه صنعتي اصفهان مهرماه امسال در 12 رشته دانشجوي تحصيلات تکميلي پذيرش کرده است از برنامه‌هاي جديد اين دانشگاه به جذب بيش از پيش دانشجويان ممتاز به ويژه در مقاطع تحصيلات تکميلي اشاره کرد.

سرپرست دانشگاه صنعتي اصفهان استمرار جذب اعضاي هيات علمي ممتاز با تکيه بر توانمنديهاي علمي و شايستگيهاي اخلاقي و رسيدگي به مشکلات بوجود آمده در ارتقاي اعضاي هيأت علمي را از ديگر اقدامات موردنظر در حوزه آموزشي دانشگاه صنعتي اصفهان عنوان کرد.

وي با اشاره به سوابق درخشان دانشگاه صنعتي اصفهان طي حدود 35 سال گذشته افزود: اين اعتبار ملي به جهت تلاشها و خدمات اعضاي هيأت علمي، کارکنان و دانشجويان ادوار مختلف اين دانشگاه به دست آمده است.

پروفسور سميعي استاد وابسته دانشگاه آزاد مي‌شود

عنوان«استاد وابسته حوزه علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي به پروفسور مجيد سميعي، چهره ماندگار و از پيشگامان جراحي نوين مغز و اعصاب اهدا مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري مهر، مراسم اهداي عنوان استاد وابسته حوزه علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي به پروفسور مجيد سميعي، صبح فردا؛ دوشنبه 12 اسفند ماه در سازمان مركزي دانشگاه آزاد اسلامي برگزار مي‌شود.

پيش از اين دکتر باقر لاريجاني قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در علوم پزشكي، طي حكمي پروفسور مجيد سميعي رئيس انستيتو بين‌المللي علوم اعصاب را به عنوان يکي از اعضاي بورد تخصصي بيمارستان فرهيختگان منصوب كرده بود. پروفسور سميعي همچنين حكم استادي وابسته دانشگاه علوم پزشكي تهران را نيز دارد.

معاون پژوهشي دانشگاه پيام نور:

دسترسي به پايگاه‌هاي معتبر علمي دنيا؛ دغدغه اعضاي هيئت علمي

مهم‌ترين دغدغه اعضاي هيات علمي دانشگاه پيام نور دسترسي به پايگاه‌هاي معتبر علمي دنيا است.

دکتر حسين زارع معاون پژوهشي دانشگاه پيام نور در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: "دانشگاه پيام نور" در بخش پژوهشي رشد و توسعه بسيار خوبي داشته است و رنکينگ علمي آن موفق به کسب جايگاه هشتم در بين دانشگاه‌هاي جامع کشور شده است اما در حال حاضر مهم‌ترين دغدغه اعضاي هيات علمي دسترسي به پايگاه‌هاي معتبر علمي دنياست تا بتوان از به روز‌ترين مقالات علمي و پژوهشي استفاده نمود.

وي افزود: بايد بپذيريم که در نشريات دانشگاه نسبت به يکي دو سال اخير هم تغييرات چشمگيري ديده مي‌شود به گونه‌اي که تا سال گذشته تنها يک نشريه در دانشگاه فعاليت مي کرد اما در حال حاضر 12 مجله و نشريه علمي و پژوهشي داريم که حائز رتبه‌هاي علمي بسيار خوبي هستند. وي با بيان اينکه براي ارتقاء فعاليت‌هاي پژوهشي ابتدا بايد ساختار‌ها بهبود يابد، خاطرنشان کرد: اين دانشگاه با داشتن 3500 عضو هيات علمي اگر به نشريات روز و مقالات جديد جهاني دسترسي نداشته باشد، نمي‌تواند به توسعه نشريات پژوهشي خود سامان دهد لذا ما در حال حاضر توانسته‌ايم شرايطي را فراهم سازيم که از طريق شبکه mail servise اعضاي هيات علمي مقالات جهاني را search نمايند.


 انتصابات 

 انتصاب مشاور جديد سرپرست دانشگاه شيراز در امور بانوان

به گزارش آفرينش به نقل از وزات علوم، تحقيقات و فناوري، در حكمي از سوي دكتر مجيد ارشاد، سرپرست دانشگاه شيراز، دكتر محبوبه البرزي، عضو هيئت علمي دانشكده‏ علوم‏تربيتي و روان‏شناسي به سمت مشاور سرپرست دانشگاه شيراز در امور بانوان منصوب شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي