جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/12/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4658


6 عامل سکته مغزي در زنان


بهبود کمردرد با راه‌هاي غير دارويي


نوشيدني خطرناک براي مردان


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 6 عامل سکته مغزي در زنان 

مجله پريونشن‌، نکاتي براي پيشگيري از سکته مغزي خانم‌ها را فهرست کرده است .در اين گزارش آمده است بيش از نصف 795هزار سکته مغزي که هر ساله در ايالات متحده رخ مي‌دهد به خانم‌ها اختصاص دارد. بعلاوه، مطالعه‌اي جديد که در مجله نورولوژي منتشر شده، نشان مي‌دهد کيفيت زندگي زنان پس از سکته مغزي متاسفانه بدتر از کيفيت زندگي مردان است.

هورمون‌ها، بارداري، وضع حمل و نيز ديگر عوامل خاص جنسي آنان را بيشتر از مردان در معرض خطر انسداد مرگبار عروق مغز قرار مي‌دهد. در ادامه بر اساس نکاتي براي پيشگيري سکته مغزي خانمها به عوامل اصلي بروز سکته مغزي درزنان و هم به راه‌هاي مقابله با اين عوامل اشاره خواهد شد.

1. عارضه بارداري

پري‌اکلامپسي هر چند شيوع چنداني ندارد و تقريبا کمتر از 5 درصد زنان باردار را مبتلا مي‌سازد، اما يکي از بيماري‌هاي خطرناک دوران بارداري است که براحتي مي‌تواند سبب مرگ مادر يا جنين شود. بعلاوه چه در دوره بارداري و چه پس از آن عامل خطرناکي در بروز سکته مغزي به شمار مي‌رود. به همين دليل اگر شما قصد باردار‌شدن داريد، حتما در فکر پيشگيري از اين عارضه مهم باشيد. راهکارهايي براي پيشگيري از سکته مغزي خانم‌ها توصيه مي شود. زناني که به فشار خون مبتلا هستند يا طي دوره بارداري قبلي خود فشار خون بالا داشته‌اند و اکنون براي بار ديگر باردار شده‌اند، از هفته 12 بارداري تا زمان وضع حمل آسپرين با دز پايين مصرف کنند. البته اين يک تجويز عمومي نيست و کاملا به شرايط بيماري بستگي دارد و مصرف آسپرين در اين دوره حتما بايد تحت نظر پزشک صورت پذيرد. بعلاوه اگر شما روزانه کمتر از 600 ميلي‌گرم کلسيم دريافت مي‌کنيد، توصيه مي‌شود مکمل‌هاي خوراکي کلسيم را در برنامه خود بگنجانيد، که البته اين مورد هم بايد با مشورت پزشک متخصص صورت پذيرد.

اگر طي دوره بارداري به فشار خون بالا مبتلا شده‌ايد، حتما براي آگاهي از روش‌هاي مهار آن با پزشک خود مشورت کنيد. هم داروهاي مفيدي براي مهار فشار خون شما وجود دارد که مصرف آنها در دوران بارداري مشکل يا عوارضي براي مادر و کودک به همراه نخواهد داشت و هم تغييراتي در سبک زندگي مي‌تواند شما را در اين راه ياري کند. اما همه اينها از يک بيمار به بيماري ديگر متفاوت است و حتما بايد به تشخيص، توصيه و تجويز پزشک معالج انجام شود.

2. مصرف قرص‌هاي ضدبارداري

مصرف اين قرص‌ها خانم‌ها را در معرض خطر سکته مغزي قرار خواهد داد. به همين دليل است که دستورالعمل فوق توصيه مي‌کند حتما پيش از آغاز مصرف قرص‌هاي ضد بارداري فشار خون خود را کنترل کرده و از سلامت آن مطمئن باشيد. بعلاوه اگر سيگار مي‌کشيد، هرگز از قرص‌هاي ضد‌بارداري استفاده نکنيد. دکتر استيون نيسن به پريونشن گفته است: «اکنون مي‌دانيم حتي زنان جوان‌تري که قرص‌هاي ضدبارداري مصرف مي‌کنند و در عين حال سيگار هم مي‌کشند، در معرض خطر بسيار بالاتر سکته مغزي و نيز حمله قلبي قرار خواهند داشت.»

3. هورمون درماني

هورمون درماني، که براي رفع برخي نارسايي‌ها مثلا در دوران يائسگي يا حتي براي درمان برخي سرطان‌ها کاربرد دارد با خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي، که سکته مغزي يکي از آنهاست، ارتباط دارد. نکاتي براي پيشگيري از سکته مغزي خانم‌ها تاکيد مي‌کند اين روش‌ها براي افرادي که در معرض خطر سکته مغزي قرار دارند نبايد به کار گرفته شود.

4. ميگرن همراه با آئورا

احتمال ابتلاي زنان به ميگرن چهار برابرمردان است. ميگرن همراه با آئورا، ميگرني است که علاوه بر سردرد با علائمي نظير اختلالات بينايي، سوزن سوزن شدن يا گزگز پوست، بي حسي، دشواري در تکلم و علائم ديگري از اين دست همراه است که همگي ممکن است پيش از بروز سردرد نمايان شود. اگر به ميگرن مبتلا هستيد يا احتمال مي دهيد چنين باشد، حتما مساله را با پزشک خود در ميان بگذاريد تا چاره اي براي آن بينديشد؛ زيرا هر چه دفعات حمله ميگرني بيشتر باشد، احتمال بروز سکته مغزي نيز بيشتر خواهد بود.

5. ضربان غيرمعمول قلب

اين عارضه که به آتريال فيبريليشن نيز موسوم است، رايج‌ترين مشکل ضربان قلب و يکي از عوامل اصلي بروز سکته مغزي است که البته خوشبختانه مي‌توان آن را درمان کرد و از اين طريق خطر سکته مغزي را کاهش داد. در واقع ضربان غيرمعمول قلب خطر سکته مغزي را چهار تا پنج برابر افزايش مي‌دهد. هر چه سن زنان افزايش يابد، خطر ابتلا به ضربان غيرمعمول قلب نيز بيشتر مي‌شود. اگر تپش قلب داريد و احساس مي‌کنيد قلب‌تان نامنظم مي زند يا هر اشکال و ايراد ديگري در قلب خود حس مي‌کنيد حتما به پزشک متخصص مراجعه کنيد. مهار کردن آتريال فيبريليشن مي‌تواند کمک موثري در کاهش خطر سکته مغزي باشد.

6. فشار خون بالا

دکتر نيسن مي گويد: «رابطه ميان فشار خون بالا و سکته مغزي يکي از محکم‌ترين پيوندها در ميان تمام پيوندهاي کشف‌شده در عالم پزشکي است.» شما هر چه فشار خون بالاي خود را پايين‌تر بياوريد، درواقع، احتمال بروز سکته مغزي را کاهش داده‌ايد. بهترين راه براي کاهش فشار خون بالا به توصيه دکتر بوشنل، آن است که «به سبکي سالم زندگي کنيد، يعني ورزش منظم و تغذيه سالم را سرلوحه خود قرار دهيد.»

اگر بخواهيم کمي دقيق تر باشيم، بايد بگوييم فعاليت جسماني منظم، سيگار نکشيدن، رژيم غذايي سرشار از ميوه‌ها، سبزيجات، حبوبات، آجيل سالم و بهداشتي، روغن زيتون و نيز مصرف کم چربي‌هاي اشباع، همگي در کنار هم مي‌تواند به مهار فشار خون بالا و کاهش خطر سکته مغزي کمک کند. البته نگاهي به پژوهش‌هاي جديد مي تواند راهگشاتر و دلگرم کننده تر باشد: يک مطالعه جامع در نشريه پزشکي آمريکا مي گويد يک رژيم غذايي کامل و البته متوازن مي تواند بيش از رژيم‌هاي غذايي که فقط بر غذاهاي کم چرب تاکيد مي‌کند در کاهش خطر بروز بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي موثر باشد.

منبع: جام‌جم آنلاين


 بهبود کمردرد با راه‌هاي غير دارويي 

به گزارش آفرينش به نقل از health.com، مشکل کمردرد پس از سرماخوردگي و آنفولانزا دومين دليل شايع مراجعه به پزشک است.

در حال حاضر اگر شخصي مبتلا به اين عارضه باشد، غالبا با مراجعه به پزشک و مصرف داروهاي مربوطه، از شدت گرفتن آن جلوگيري مي‌کند و يا مي‌توان با تقويت کمر از بروز درد جلوگيري کرد. اما روش‌هاي غيردارويي نيز براي مبارزه با اين عارضه وجود دارد که ذکر مي‌گردد:

يوگا

بررسي‌ها چنانکه در مجله طب داخلي در سال 2011 منعکس شده است، نشان داده است، افرادي که طي 12 هفته در يک کلاس 75 دقيقه‌اي يوگا شرکت کردند، کمردردشان نسبت به افرادي که در اين کلاس‌ها شرکت نکرده‌اند خيلي بهتر شد و نيازي به مصرف داروهاي کمردرد نداشتند. همچنين محققان با بررسي گروه ديگري که هفته‌اي 50 دقيقه به صورت فشرده در اين کلاس‌ها شرکت مي‌کردند نيز نتايج مشابهي را يافتند.

استخوان‌تراپي دستي

براساس مطالعات انجام شده، شش جلسه استخوان‌تراپي دستي (که طي آن متخصص با فشار ملايم بر عضلات و مفاصل اقدام به درمان مي‌کند) طي 12 هفته، در نيمي از افراد منجر به بهبود قابل توجهي از درد کمر مي‌شود.

ريشه گياه کامفري

براساس مطالعه انجام شده توسط محققي به نام «مرک» که در مجله‌ي انگليسي طب ورزش منتشر شده است، با استفاده از پماد حاوي عصاره اين گياه، کمردرد تا 95درصد کاهش مي‌يابد. اما بايد توجه داشت که از اين پماد نبايد بيش از 10 روز استفاده کرد، چراکه مي‌تواند مسموم‌کننده باشد.

طب سوزني

براساس مطالعات انجام‌شده، طب سوزني مي‌تواند درد قسمت تحتاني کمر را به طور موثرتري نسبت به دارو و ساير درمان‌هاي فيزيکي بهبود دهد.

ماساژ

برپايه تحقيقات انجام شده، يک‌سوم افرادي که هفته‌اي يکبار در طول 10 هفته از اين روش استفاده مي‌کنند، کمردردشان به ميزان قابل توجهي تسکين پيدا مي‌کند.


 نوشيدني خطرناک براي مردان  

مصرف نوشابه‌هاي گازدار و آب ميوه‌هاي شيرين شده با شکر از عادات غذايي روزانه به شمار مي‌رود که همه گروه‌هاي سني تمايل زيادي به مصرف اين نوشيدني‌ها دارند اما به نظر مي‌رسد که با توجه به نتايج تحقيقات جديد، مردان بايد در محاسبات خود بازنگري کنند. تحقيقات جديد در آمريکا نشان مي‌دهد مصرف روزانه 340 ميلي‌ليتر نوشابه و آب ميوه‌هاي شيرين شده با شکر، افراد به ويژه مردان را در معرض ابتلا به بيماري‌هاي قلبي قرار مي‌دهد.

به گزارش سلامت نيوز به نقل از سايت سيمرغ؛ بر اساس اين تحقيقات، مرداني که روزانه معادل 340 ميلي‌ليتر نوشابه و آب ميوه‌هاي شيرين شده با شکر مصرف مي‌کنند، 20 برابر بيشتر - در مقايسه با مرداني که اصلاً از اين نوشيدني‌ها مصرف نمي‌کنند- در معرض ابتلا به بيماري‌هاي قلبي قرار دارند. اين تحقيقات از 43000 مرد 40 تا 75 ساله در طول 23 سال به عمل آمد و نشان‌داد که مصرف مداوم نوشابه‌هاي گازدار درصد تري‌گليسريد و پروتئين التهابي (CRP) را بالا و سطح کلسترول خوب «HDL» را که از حملات قلبي جلوگيري مي‌کند، پايين مي‌آورد و در نهايت احتمال ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را افزايش مي‌دهد. اين تحقيقات به افراد سالم و به ويژه بيماران قلبي توصيه کرد که نوشابه‌هاي گازدار زياد مصرف نکنند. بر اساس اين تحقيقات، مصرف اين نوشيدني‌ها به ميزان اندک دو بار در هفته يا ماه هيچ خطري براي سلامتي ندارد. اخيراً نيز تحقيقات پژوهشگران دانشگاه آدلايد آمريکا نشان داده بود که مصرف نوشابه‌هاي گازدار خطر ابتلا به آسم، انسداد ريوي مزمن و پوکي استخوان را افزايش مي‌دهد.

ارتباط مصرف نوشابه و سرطان در مردان

نتايج يک تحقيق 15 ساله نشان مي‌دهد مرداني که در روز يک نوشيدني گازدار 300 ميلي‌ليتري مصرف مي‌کنند 40 درصد بيش از سايرين در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار مي‌گيرند. نکته نگران‌کننده اين است که اين خطر در رابطه با بيماري که در مرحله اول باشد و به واسطه آزمايش‌هاي خون تشخيص داده‌شده کاربرد ندارد بلکه سرطان‌هايي را هدف مي‌گيرد که به قدري پيشرفته‌اند که علائم را نشان مي‌دهند. اين امر از اهميت زيادي برخوردار است چرا که احتمال مهلک بودن اشکال سرطان پروستات که به سرعت رشد مي‌کند بيشتر است.

نتايج اين تحقيق در مجله آمريکايي تغذيه باليني منتشر شده و نخستين تحقيقي نيست که خوردن نوشيدني‌هاي گازدار شکردار را تهديدي براي سلامت عمومي مي‌داند. تحقيقات پيشين مصرف اين نوشيدني‌ها را به حمله‌هاي قلبي، ديابت، افزايش وزن، استخوان‌هاي شکننده، سرطان پانکراس، ضعف ماهيچه‌اي و خطرات بالقوه فلج شدن نسبت داده‌اند.

محققان سوئدي که اين تحقيق را انجام داده‌اند اظهار داشتند که پيش از نهايي کردن اين نتايج بايد تحقيقات بيشتري انجام شود اما در حال حاضر هم دلايل فراواني براي قطع مصرف اين نوشيدني‌ها وجود دارد. آن‌ها براي انجام اين تحقيقات وضعيت سلامتي بيش از 8 هزار مرد 37 تا 45 ساله را براي يک دوره 15 ساله بررسي کردند؛ مرداني که در آغاز اين تحقيق در وضعيت سلامتي مناسبي بودند، درباره نحوه خوردن و نوشيدن خود مورد سوال قرار گرفتند. تا پايان دوره اين تحقيق آن‌ها عادات روزانه مرداني را که سرطان پروستات داشتند مورد مقايسه قرار داده‌اند و مشخص شده است که بين مصرف نوشيدني‌هاي گازدار شکردار و اين بيماري ارتباطي وجود دارد.

کارشناسان دانشگاه لاند همچنين دريافتند که افرادي که داراي رژيم‌غذايي سرشار از کربوهيدرات هستند با افزايش خطر ابتلا به انواع خفيف‌تر سرطان پروستات روبرو هستند. در اين تحقيقات هيچ ارتباطي ميان آب ميوه، نوشيدني‌هاي رژيمي و مصرف قهوه و چاي و شکر با اين بيماري مشاهده نشده است.

استخوان مردان با نوشابه بيشتر پوک مي‌شود

افرادي که روزانه يک ليوان نوشابه سياه مصرف مي‌کنند، بعد از 35 سالگي ميزان بروز پوکي استخوان در آن‌ها افزايش مي‌يابد؛ به طوري که خطر ابتلا به اين عارضه در زنان 3 برابر و در مردان به ميزان 5 برابر بيشتر مي‌شود.


 خبرها از عالم علم 

 شکار اطلاعات حياتي خون با ليزر

سامانه ابداعي دانشمندان بيمارستان عمومي ماساچوست، امکان شکار اطلاعات حياتي درباره خون بيماران را با استفاده از ليزر فراهم مي‌کند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در حال حاضر براي اندازه‌گيري ويژگي‌هاي لخته خون بايد مجموعه‌اي از آزمايش‌ها از خون بيماران به عمل آورده شوند که انجام آن‌ها ساعت‌ها طول مي‌کشد و نيازمند مقادير زيادي خون و همچنين استفاده از دستگاه‌هاي بزرگ و گران‌قيمت است.

اين در حاليست که ابزار جديد دانشمندان به اندازه يک جعبه کوچک بوده و فقط مستلزم چند قطره خون است.

اين سامانه از فرآيندي موسوم به «رئولوژي نقطه ليزر» استفاده مي‌کند که در آن، ليزر به درون مايع تابانده شده و الگوهاي نور معنکس‌شده، تحليل مي‌شوند. در حالت خون لخته‌نشده، سلول‌هايي که آزادانه حرکت مي‌کنند، موجب مي‌شوند الگوي قطره به سرعت نوسان پيدا کند اما زماني که سلول‌ها شروع به جمع‌شدن و لخته بستن مي‌کنند، حرکت و در نتيجه، نوسانات کمتري وجود دارد.

با استفاده از يک دوربين پرسرعت مينياتوري، امکان نظارت بر تغييرات مقادير نوسانات طي چندين دقيقه وجود دارد. اين اطلاعات را مي‌توان براي استنتاج زمان کلي لخته‌بستن و تراکم فيبرينوژن (پروتئين دخيل در فرآيند لخته‌بستن) در خون استفاده کرد.

هم‌اکنون نمونه اوليه سامانه ابداعي بايد با يک رايانه جفت شود و دانشمندان اميدوارند ابزار مستقلي را به اندازه تلفن‌همراه براي درمان‌هاي باليني ظرف يک ال طراحي کنند. جزئيات اين مطالعه در مجله Biomedical Optics Express منتشر شد.

ثبت رکورد جديدي در انتقال داده با فيبر نوري چند حالته

محققان IBM رکورد جديدي را در انتقال داده با استفاده از يک فيبر نوري چند حالته ثبت کردند.

به گزارش خبرگزاري مهر، فيبر نوري چند حالته نوعي کابل است که معمولا براي اتصال رايانه‌هاي نزديک به هم درون يک ساختمان و يا يک دانشگاه استفاده مي‌شود. دستيابي به اين سرعت نشان مي‌دهد فناوري استاندارد موجود براي ارسال داده در يک فاصله کوتاه، مي‌تواند به نيازهاي رو به رشد سرورها، مراکز داده و ابر رايانه‌ها تا پايان اين دهه پاسخ دهد.

محققان با استفاده از ارسال داده با سرعت 64 گيگابايت در ثانيه با يک کابل 57 متري و بهره‌مندي از نوعي ليزر موسوم به VCSEL، به سرعتي دست يافتند که 14 درصد سريع‌تر از رکورد پيشين و حدود 2.5 برابر سريع تر از ظرفيت هاي فناوري تجاري امروزي بود.

اين دانش پژوهان براي ارسال داده از يک مدولاسيون استاندارد به نام NRZ استفاده کردند.

دن کوچتا از مرکز تحقيقات جيمز واتسون IBM گفت: پيش از اين محققان فکر مي کردند اين مودولاسيون امکان انتقال داده با سرعت بيش از 32 گيگابايت بر ثانيه را ندارد.

بسياري از پژوهشگران گمان مي‌کردند دستيابي به سرعت انتقال بالاتر نيازمند تغيير به سوي انواع پيچيده‌تر مدولاسيون از جمله مدولاسيون پالس- دامنه -4 (PAM) است.

کوچتا گفت: آنچه که ما نشان داديم درست عکس اين تصور است. چرا که توانستيم حتي با مدولاسيون NRZ به سرعت بالاي انتقال داده دست بيابيم.

نتايج اين يافته علمي در کنفرانس و نمايشگاه 2014 OFC (نهم تا سيزدهم مارس) در سن‌فرانسيسکو منتشر خواهد شد.

اين فناوري جديد اکنون براي تجاري سازي آماده است.


 خبر پزشکي 

 داروهاي چاق کننده عطاري‌ها خونريزي معده و مشکلات عصبي مي‌آورد

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاري تسنيم، غلامرضا کردافشاري استاد دانشکده طب سنتي اظهار داشت: برخي از عطاري‌ها داروهايي به افراد مي‌دهند به عنوان داروهاي چاق کننده که 15 روزه افراد را چاق مي‌کند و 10 کيلو هم اضافه مي‌کند.

به گفته وي، اين داروها، کورتيزول خون افراد را بالا مي‌برد و فرد پف مي‌کند، مصرف اين داروها براي چاق شدن، خونريزي معده به همراه دارد سپس مشکلات اعصاب ايجاد مي‌کند، متاسفانه برخي از سودجويان چند گياه را با يکديگر مخلوط مي‌کنند و کورتون به آن اضافه مي‌کنند و به عنوان داروي چاق کننده به افراد مي‌فروشند. اين استاد دانشگاه اضافه کرد: مواد غذايي که داراي طبع گرم و مرطوب دارد موجب رشد و نمو افراد مي‌شود. غذاهايي مانند آبگوشت در چاق شدن افراد موثر است و مداومت به خوردن شير برنج با مرباي "به" يا مصرف شيره انگور در وعده صبحانه مي‌تواند چاق کننده باشد.

کردافشاري در برنامه خانه محبت عنوان کرد: خوردن شير برنج و حليم موجب افزايش رطوبت و چاق شدن مي‌شود، همچنين خوردن انجير ناشتا براي رشد و نمو و چاق شدن کودکان مفيد است؛ انجير مجاري غذا را براي جذب باز مي‌کند و جذب بيشتري صورت مي‌کند. ابوعلي سينا خوردن انجير ناشتا با بذر انيسون يا خيسانده آن در عرق انيسون را موجب افزايش اشتها مي‌دانست!

وي ادامه داد: مصرف کباب و گوشت‌ها يکي از راه‌هاي دفع سموم از بدن است؛ بسياري از افراد گلايه دارند که با خوردن غذاي زياد چاق نمي‌شوند، اين مسئله به دليل ضعف معده و کبد است، همچنين خوردن ليمو ترش قبل از غذا به چاق شدن افراد لاغر خيلي کمک مي‌کند.

اين استاد دانشگاه افزود: مصرف پودرهاي لاغري موجب افسردگي، هموروئيد (بواسير)، کمر درد، سر درد و مشکلات ديگر مي‌شود و اگر افراد بيش از حد مواد دارويي خشک کننده رطوبت مصرف کنند خون آنان فسرده يا منقبض مي‌شود و اين انقباض موجب بروز بيماري‌هاي روحي و رواني مي‌شود که افزايش غلظت مواد در بدن را به همراه دارد که خود عامل بروز بسياري از بيماري‌هاست.

سرکه باکتري سل را از بين مي‌برد

به گفته محققان عنصر فعال در سرکه به نام اسيد استيک، به طور موثر مي‌تواند سبب از بين رفتن باکتري‌هاي بسيار مقاوم نظير باکتري سل شود.به گزارش ايرنا، نتايج تحقيقات يک گروه بين‌المللي محققان از کشورهاي آمريکا، ونزوئلا و فرانسه نشان مي‌دهد اسيد استيک که يک ضدعفوني‌کننده ارزان و غيرسمي است و عنصر فعال در سرکه است، مي‌تواند باکتري بيماري سل (TB) را که در برابر دارو بسيار مقاوم است، از بين ببرد.

به گفته محققان برخي از باکتري‌ها در محيط شايع‌تر از ديگر باکتري‌ها هستند. آنها حتي در آب لوله‌کشي نيز يافت مي‌شوند. اين باکتري‌ها به طور معمول در برابر مواد ضدعفوني‌کننده بسيار مقاوم هستند و اگر وارد محيط‌هاي جراحي شوند مي‌توانند عفونت‌هاي جدي به همراه داشته باشند.در اين مطالعه محققان غلظت محدود و زمان در معرض قرار گرفتن باکتري‌ها را که منجر به کشته شدن آنها مي‌شود، مورد مطالعه قرار دادند.

نتايج نشان داد که قرار گرفتن باکتري در معرض محلول اسيد استيک 6 درصد به مدت 30 دقيقه مي‌تواند باکتري سل را که تقريبا نسبت به همه آنتي بيوتيک‌ها مقاوم است، از بين ببرد. به گفته محققان اسيد استيک 6 درصد که فقط کمي غليظ‌تر از سرکه معمولي است، مي‌تواند تعداد 100 ميليون از اين باکتري را به تعداد محدود و غير قابل تشخيص کاهش دهد. شرح کامل نتايج اين بررسي در نشريه American Society for Microbiology به چاپ رسيده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي