جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/12/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4662

پس از کاشت يک اصله نهال در آستانه روز درختکاري؛
رهبر معظم انقلاب: براي رفع معضل ريزگردها، همه بخش‌هاي دولت همکاري کنند

رييس مجلس درآفريقاي جنوبي:
غرب به دنبال منصرف کردن ايران ازدانش هسته اي نباشند


کري : تحريم روسيه به زودي اعمال مي‌شود


اردوغان: حاضرم استعفا دهم


آمريکا: درمصر از هيچ کس حمايت نمي‌کنيم

در گفتگو با صدراعظم آلمان؛
طرح اوباما براي حل بحران اوکراين


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

باهدف تشكيل دانشگاه مجازي دراروپا؛
امضا توافقنامه تشکيل بورد بين المللي با حضورآيت‌الله هاشمي

در ديدار ظريف با نخست‌وزير ژاپن؛
ژاپن براي همکاري هسته‌اي با ايران اعلام آمادگي کرد

پايان اجلاس خبرگان رهبري؛
دولت رفع گراني و مشكلات مردم را در اولويت قرار دهد

انگليس وارد عمل شد؛
پيشنهاد اعمال تحريم‌ها عليه روسيه درشوراي امنيت


سرمقاله


اختتاميه چهارمين جشنواره فرهنگي دانشجويي


حضور جان كري در كي‌يف و گفت‌وگو با معترضان در ميدان استقلال


 پس از کاشت يک اصله نهال در آستانه روز درختکاري؛
 رهبر معظم انقلاب: براي رفع معضل ريزگردها، همه بخش‌هاي دولت همکاري کنند 

 
در هفته منابع طبيعي و در آستانه روز درختکاري، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي يک اصله نهال غرس کردند.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب سپس در سخناني با تشکر از همه کساني که در بخش توسعه ي فضاي سبز کشور فعاليت دارند، خاطرنشان کردند: از مسئولان و آحاد مردم مي خواهم که به مسئله فضاي سبز اهميت بدهند و نگذارند که کشور و زندگي مردم از اين نعمت بزرگ پروردگار محروم شود.

ايشان مسئله محيط زيست را مهم خواندند و با اشاره به پديده ريزگردها و غبارهايي که به کشور وارد مي‌شود، تاکيد کردند: براي رفع اين آسيب همه بخش‌هاي دولت بايد در سطح کلان و به صورت هماهنگ، همکاري و اقدام کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي همچنين خواستار اهتمام همگاني بيشتر در خصوص پاسداري از فضاي سبز شدند و گفتند: شعار «هر ايراني يک درخت» شعار خوبي است و لازم است جلوي دست اندازيها به فضاهاي سبز و تبديل اين منابع ارزشمند به آهن و سيمان گرفته و با سوء استفاده کنندگان برخورد قانوني شود. در اين مراسم وزير و نماينده ولي فقيه در جهاد کشاورزي و شهردار تهران حضور داشتند.


 رييس مجلس درآفريقاي جنوبي:
 غرب به دنبال منصرف کردن ايران ازدانش هسته اي نباشند 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي در ديدار با رئيس مجلس ملي آفريقاي جنوبي بر گسترش مناسبات دوجانبه در همه زمينه ها تاکيد کرد.به گزارش ايسنا، دکتر علي لاريجاني در سفر به آفريقاي جنوبي با سي سي سولو رئيس مجلس آفريقاي جنوبي ديدار و گفت وگو کرد.لاريجاني در اين ديدار ضمن تشکر از دعوت پارلمان آفريقاي جنوبي براي سفر هيات ايراني به اين کشور، گفت: مطمئنا روابط دو کشورپس از مذاکرات امروز توسعه وادامه مي‌يابد. لاريجاني، افزود: با توجه به اينکه موضوع نفت آفريقاي جنوبي خارج از تحريم ها است، مي توان بر روي اين موضوع سرمايه گذاري کرد و گام هاي اساسي برداشت.اين نماينده مردم در مجلس نهم، با اشاره به موضوع هسته‌اي کشورمان و مذاکره با گروه1+5 گفت: در موضوع هسته اي، مذاکرات درحال پيشرفت است ما پيش از اين اعلام کرديم، موضوع هسته اي از طريق گفت‌وگو قابل حل است.

وي ادامه داد: قدرت هاي بزرگ خيال مي کردند با فشار و تحريم مي توانند مقاومت مردم ايران را بشکنند که موفق نشدند، ايران بارها اعلام کرده در دکترين خود سلاح هسته اي جاي ندارد وهمچنان مذاکرات را دنبال مي‌کند.رئيس مجلس شوراي اسلامي، تصريح کرد: کشورهاي غربي، هيچ گاه نبايد به دنبال منصرف کردن ايران ازدانش صلح آميزهسته اي باشند.لاريجاني با بيان اينکه آفريقاي جنوبي مي تواند در مراودات اقتصادي با ايران فعال‌تر باشد، افزود: خوب است که، تجارآفريقاي به ايران بيايند.

وي با تاکيد براينکه ايران در يک منطقه پربحران قرار دارد، بيان کرد: اوضاع افغانستان،عراق و سوريه در منطقه ما، اوضاع مناسبي نيست، اما در فضاي فعلي منطقه، ايران کشوري پايدار و با اهميت است، که اين امنيت براي سرمايه گذاران بسيار مهم
است.

عضو کميسيون شوراها و امورداخلي مجلس با اعلام اينکه وضعيت تروريسم در منطقه با حمايت برخي از قدرت هاي بزرگ يک مسئله تاکتيکي است، گفت: به هرميزان تروريسم درمنطقه گسترش يابد قطعا مبارزه با آن مشکل مي‌شود.

لاريجاني در اين ديدار با اشاره به مسئله سوريه، ادامه داد: از ابتداي پيدايش مسئله سوريه، ايران اعلام کرد، اين بحران بايد از طريق راه کار سياسي حل شود، زيرا دموکراسي با اسلحه مستقر نمي شود، برخي از کشورها اگر نگران دموکراسي در سوريه هستند بايد وضعيت را در کشور خود سامان دهند.وي تصريح کرد:حضور غربي‌ها باعث مشکل تر شدن اوضاع در سوريه مي‌شود، ما تلاش مي کنيم اوضاع دراين کشوراز طريق سياسي و برگزاري انتخابات پيگيري شود.

لاريجاني ضمن تشکر از موضع آفريقاي جنوبي در موضوع هسته اي ايران و مسئله فلسطين، بيان کرد: موضوع فلسطين امروز چهره اي از نژاد پرستي را دارد.رئيس مجلس شوراي اسلامي با ابراز نگراني از حوادث رخ داده در آفريقاي مرکزي،گفت: رفتار با مسلمانان در آفريقاي مرکزي خشونت‌آميز و نوعي نسل کشي است، اين اوضاع چهره آفريقا را تهديد مي‌کند و بايد کمک کرد اين مسئله حل شود.در اين ديدار سي سولو رئيس مجلس ملي آفريقاي جنوبي ضمن خوش آمدگويي به هيات ايراني، از ميزباني ايران درسفري گذشته وي به ايران تقدير وتشکر کرد.


 کري : تحريم روسيه به زودي اعمال مي‌شود 

 
ايرنا: جان کري وزير امور خارجه آمريکا با اشاره به موضع کشورش در مساله اوکراين اعلام کرد: روسيه را تحريم مي کنيم و عليه اين کشور در آينده نزديک تحريم‌‌هايي اعمال خواهد شد.به گزارش تارنماي روسي "نيوز اکسپرس" کري در جمع خبرنگاران در کي يف گفت: در روزهاي آينده تحريم هايي را عليه روسيه اعمال مي کنيم.وي همچنين به کمک آمريکا به دولت اوکراين براي خروج از بحران از جمله کمک هاي اقتصادي اشاره کرد.وزير امور خارجه آمريکا همچنين بر حمايت کشورش از تماميت ارضي اوکراين تاکيد کرد.يک مقام هيات همراه کري هم امروز به خبرنگاران گفت: آمريکا اواخر هفته جاري تحريم هايي را عليه روسيه وضع مي کند.وي افزود : تحريم ها بسته بزرگي خواهد بود و زمينه هاي مختلف را شامل مي شود.


 اردوغان: حاضرم استعفا دهم 

 
مهر: نخست وزير ترکيه از آمادگي خود براي کناره گيري از روند سياسي در صورت شکست حزب متبوع وي در انتخابات محلي که قرار اواخر ماه مارس آينده برگزار شود خبر داد. به گزارش القدس العربي، رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه آمادگي خود را براي کناره گيري از روند سياسي در صورتي که حزب متبوعش در انتخابات محلي در سي ام مارس(دهم فروردين) آينده توفيقي به دست نياورد اعلام کرد.نخست وزير ترکيه در سخناني در جمع خبرنگاران در آنکارا گفت: اگر حزب من در انتخابات محلي رتبه نخست را به دست نياورد من آماده ام که از روند سياسي کنار بروم. اردوغان تاکيد کرد که حزب عدالت و توسعه تحت تاثير پرونده رسوايي سياسي مالي قرار نگرفته است. اردوغان، فتح الله گولن هم پيمان سابق و دشمن کنوني خود که هم اکنون در آمريکا به سر مي برد را متهم به طراحي توطئه براي تزلزل موقعيت وي قبل از انتخابات محلي و انتخابات رياست جمهوري در ماه آگوست کرد.


 آمريکا: درمصر از هيچ کس حمايت نمي‌کنيم 

 
بي‌بي‌سي: سخنگوي وزارت خارجه آمريکا بار ديگر بر عدم حمايت واشنگتن از احزاب، گروه ها و نامزد هاي انتخابات آتي رياست جمهوري مصر تاکيد کرد. به گزارش خبرگزاري العربيه، "جين ساکي" سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در يک کنفرانس مطبوعاتي اعلام کرد: موضع آمريکا در قبال انتخابات آتي رياست جمهوري مصر تغيير نخواهد کرد و واشنگتن پيشتر از اين نيز اعلام کرده است که از هيچ کدام از احزاب، جنبش ها و نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري مصر حمايت نمي کند. اظهارات فوق در واکنش به سخنان اخير "عبدالفتاح السيسي" وزير دفاع مصر در مورد نامزدي وي در انتخابات آتي رياست جمهوري مصر و اعلام اين امر به صورت غير مستقيم بيان شد.سخنگوي وزارت خارجه آمريکا تصريح کرد: مردم مصر تنها کساني هستند حق دارند در مورد نامزدي اشخاص در انتخابات آتي رياست جمهوري مصر و رهبري جديد اين کشور تصميم بگيرند.


 در گفتگو با صدراعظم آلمان؛
 طرح اوباما براي حل بحران اوکراين 

 
رئيس جمهوري آمريکا با ارائه طرحي براي حل بحران در اوکراين اعلام کرد، اين موقعيت براي اوکراين وجود دارد که هم با غرب و هم با روسيه دوست باشد.به گزارش ايسنا، باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا اعلام کرد: اين توانايي براي اوکراين وجود دارد که به طور همزمان روابط دوستانه با غرب و روسيه داشته باشد. اما اين امکان مادامي فراهم است که هيچ يک از ما داخل اوکراين نبوده و براي مداخله چه نظامي و چه غيرنظامي تلاش نکنيم و اجازه دهيم مردم اوکراين خود درباره آينده تصميم بگيرند.

رئيس جمهوري آمريکا هم‌چنين ضمن ابراز آمادگي براي تحريم روسيه، پيشنهادي را براي حل بحران ناشي از مداخله نظامي روسيه در اوکراين مطرح کرده است.اوباما در گفت‌وگوي تلفني با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، افزايش حضور نظامي روسيه در شبه جزيره کريمه را غيرقابل قبول خواند و براي حل اختلاف روسيه و اوکراين، راه حلي را پيشنهاد کرد.

به گزارش دفتر رياست جمهوري آمريکا، اوباما و مرکل نسبت به "اقدام روسيه در نقض آشکار حق حاکميت و تماميت ارضي اوکراين" ابراز نگراني شديد کردند.به گزارش منابع دولتي آمريکا، اوباما با اشاره با ابراز نگراني مقامات روسي در مورد وضعيت روس‌هاي ساکن شبه جزيره کريمه، پيشنهاد کرد که يک گروه بين‌المللي ناظران حقوق بشر براي حفاظت از حقوق اين افراد به کريمه اعزام شود. در مقابل، روسيه نيز ملزم خواهد بود واحدهاي نظامي خود در کريمه را به پايگاه‌هاي آنان بازگرداند و با رعايت معاهدات دوجانبه با اوکراين، شمار نفرات نظامي روسي در اين منطقه را به سقف 11 هزار نفر کاهش دهد.

در پيشنهاد اوباما همچنين آمده است که دولت روسيه مستقيما با مقامات دولت جديد اوکراين گفت‌وگو کند و در صورت لزوم، ميانجي‌هاي بين‌المللي براي حل و فصل اختلافات دو طرف تعيين شوند. در عين حال، انتخابات رياست جمهوري اوکراين نيز که براي ماه مه پيش بيني شده، در موعد مقرر برگزار شود تا مردم اين کشور در مورد حکومت مورد نظر خود تصميم بگيرند.

اوباما در گفت‌وگو با خانم مرکل تاکيد کرد که در شرايط کنوني، در نظر ندارد در اجلاس سران گروه 8 - متشکل از کشورهاي صنعتي پيشرفته به علاوه روسيه - شرکت کند. قرار بود اين اجلاس در شهر سوچي، واقع در سواحل روسيه در درياي سياه، برگزار شود اما کشورهاي غربي در واکنش به برخورد روسيه با اوکراين، از حضور در جلسه‌اي که قرار بود اين هفته به منظور تدوين مقدمات اجلاس برگزار شود خودداري ورزيدند.


 يک نکته از هزاران 

 ادامه ماجراي گوشت‌هاي آلوده به راديواکتيو...

واردات گوشت هاي آلوده به راديو اکتيو در چند ماه گذشته درحالي خبر ساز شده كه تناقض‌گويي در اظهارات سازمان انرژي اتمي و سازمان دامپزشکي کشور درخصوص پرونده واردات گوشت هاي آلوده به اوج خود رسيده است.

در آن زمان مسئولان سازمان دامپزشکي ورود اين نوع گوشت ها را به کشور تکذيب کردند اما پس از مدت زماني يکي از مسئولان اين سازمان واردات گوشت را تأييد کرد. ازسوي ديگر سازمان انرژي اتمي به بهانه مشخص نبودن مبدا گوشت‌هاي مورد آزمايش، ازتعيين تكليف اين ماجرا سرباز زده است.

متأسفانه اين تأييد و تکذيب‌ها بر سر يک موضوع از دو مرجع رسمي کشوردرحالي است ظرفيت و پتانسيل توليد گوشت تا مرز خودکفايي در کشور وجود دارد. چه علت قانع کننده اي براي واردات گوشت با وجود اين همه شائبه نگراني و تناقض گويي است؟ آيا دست برخي شرکت هاي خاص و مافياي پنهاني دركار است؟


 ميز خبر 

آمادگي آمريکا و اتحاديه اروپا براي تحريم روسيه

همزمان با اعلام زمان برگزاري نشست اضطراري رهبران کشورهاي عضو اتحاديه اروپا، يک رسانه غربي از آمادگي آمريکا و کشورهاي اروپايي براي اعمال تحريم هاي اقتصادي و ديپلماتيک عليه روسيه خبر داد.به گزارش مهر، آسوشيتدپرس در گزارش خود مي نويسد: اگر روسيه اقدامات خود در خصوص اوکراين را پايان نداده و نظاميان روسي از شبه جزيره کريمه خارج نشوند آمريکا و اتحاديه اروپا تحريم هايي را در حوزه اقتصادي و ديپلماتيک عليه مسکو اعمال خواهند کرد.

در همين رابطه قرار است پنجشنبه(امروز) رهبران 28 کشور عضو اتحاديه اروپا نشستي فوق العاده در خصوص اوضاع اوکراين و همچنين تصميم گيري در خصوص اعمال تحريم عليه روسيه برگزار کنند.

شکاف بزرگ در شوراي همکاري؛

عربستان، امارات و بحرين سفراي خود را از قطر فراخواندند

عربستان سعودي، امارات و بحرين به دليل اختلاف امنيتي، سفراي خود را از قطر فراخواندند. به گزارش عصرايران به نقل از رويترز، سه کشور عربستان سعودي، امارات و بحرين اعلام کردند در اعتراض به اقدامات دولت قطر، سفراي خود را از دوحه فراخوانده اند. عربستان، امارات و بحرين در بيانيه اي مشترک اين اقدام را اعلام کردند.در اين بيانيه آمده است که قطر به توافق ميان کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس درباره عدم دخالت در امور داخلي يکديگر پايبند نيست. چنين اقدامي در تاريخ سه دهه شوراي همکاري خليج فارس تاکنون روي نداده است.

6 کشور جنوب خليج فارس يعني کويت، عربستان سعودي، عمان، امارات، بحرين و قطر عضو شوراي همکاري خليج فارس هستند. سه کشور عربستان سعودي، بحرين و امارات در چند سال اخير به شدت بر سر موضوعات منطقه اي با قطر اختلاف نظر شديدي پيدا کرده اند. ايران و مصر مهمترين حوزه هاي مورد اختلاف دو طرف است.

ژنرال سيسي: قطعا کانديدا مي شوم

ژنرال سيسي براي نخستين بار به صراحت گفت که در انتخابات رياست جمهوري آينده مصر کانديدا مي شود.به گزارش عصر ايران، خبرگزاري رسمي مصر نوشت: ژنرال عبدالفتاح سيسي وزير دفاع مصر گفت که او نمي‌تواند درخواست گسترده مصري ها از وي براي کانديداتوري در انتخابات رياست جمهوري را ناديده بگيرد.وي افزود: در روزهاي آينده اقدامات لازم براي کانديداتوري در انتخابات رياست جمهوري را انجام مي دهم.

وزير دفاع مصر ادامه داد: مصر با شرايط سختي روبه رو است و به همين دليل نيازمند همبستگي ملت و ارتش و پليس با يکديگر است.همزمان دهها نفراز اعضاي اخوان و حاميان محمد مرسي رئيس جمهور برکنار شده مصر در تظاهرات در مرکز قاهره عليه سيسي و ارتش شعارهاي مانند "حکومت نظاميان سرنگون باد سر دادند.

شليک اولين گلوله در "کريمه"

پس از نزديک يک هفته حضور نظامي روسيه در شبهه جزيره کريمه بالاخره پس از رويارويي نظاميان اوکراين با نظاميان روسيه اولين گلوله شليک شد.به گزارش فرارو به نقل از اسوشيتدپرس، نيروهاي حامي روسيه که کنترل پايگاه هوايي بلبک را در منطقه کريمه در دست گرفته اند براي متفرق کردن سربازان معترض اوکرايني اولين تيرهوايي را شليک کردند.

اين اتفاق در حالي مي افتد که در بحبوحه عزيمت جان کري وزير امور خارجه آمريکا به کيف، ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه به ده‌ها هزار نيروي روس که در رزمايش نزديک مرز اوکراين شرکت کرده اند، دستور داد به پايگاه هاي خود بازگردند. کرملين که دولت جديد اوکراين را به رسميت نمي شناسد، تاکيد دارد به منظور حفاظت از ميليون ها روس که آنجا زندگي مي کنند، اقدام کرده است.

اعلام جدايي شبه جزيره کريمه از اوکراين

نخست‌وزير جديد شبه جزيره کريمه اظهار داشت که اين منطقه کنترل همه نيروهاي ارتش و ساختمان‌هاي دولتي حاضر در آن را بر عهده دارد و رسما جدايي اين منطقه از اوکراين را اعلام کرد. به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه گلوب اند ميل، سرگئي آکسنوف، نخست‌وزير جديد شبه جزيره کريمه در يک کنفرانس خبري گفت: "دولت جديد اوکراين غيرقانوني و ديوانه است." وي چند روز پيش به عنوان نخست‌وزير جديد کريمه معرفي شد.

وي اظهار داشت: ما به دولت کي‌يف اعتماد نداريم و از فدراسيون روسيه مي‌خواهيم به ما درخصوص وضعيت کريمه کمک کند.نخست‌وزير جديد شبه جزيره کريمه افزود: ما اکنون کنترل هر چيز و هر فعاليتي را در منطقه در دست داريم.

آکسنوف از همه نيروهاي ارتش اوکراين در منطقه کريمه خواست تا سلاح‌هاي خود را زمين گذاشته و پايگاه‌هاي خود را ترک کنند.وي گفت: کريمه قصد دارد ارتش متعلق به خود را تشکيل دهد و از همه سربازان اوکرايني خواست به اين ارتش جديد پيوسته و به آنها وعده حقوقي بيشتر از حقوق سابق را داد.با اين وجود وي اشاره نکرد که بودجه‌اي که براي حمايت از دولت اين منطقه استفاده مي‌شود، از کجا آمده است.


 ميز خبر 

درخواست نمايندگان عراق درباره صحت قرارداد تسليحاتي با ايران

برخي از نمايندگان پارلمان عراق تحقيق درباره توافقنامه‌ ادعايي تبادل اسلحه ميان ايران و عراق را خواستار شدند.به گزارش ايسنا، حيد الملا از نمايندگان فهرست متحدون به رياست اسامه النجيفي، رييس پارلمان عراق روز گذشته در کنفرانس خبري گفت که رييس پارلمان و نخست وزير بايد تحقيقات مشترکي را به منظور بيان واقعيت مربوط به قرارداد اسلحه با ايران انجام دهند.

وي ادامه داد: ما به دنبال مجهز کردن ارتش عراق با استفاده از بهترين انواع سلاح ها در جهان هستيم تا بتوانيم با تروريسم و شبه نظاميان مقابله کنيم اما از نخست وزير مي‌خواهيم تا درباره عقد قرارداد اسلحه با طرف ايراني و دلايل آن توضيح بدهد. بنابرگزارش اخبار العراق، اين نماينده عراقي گفت: اين قرارداد داراي دو بعد است يکي ميزان تعهد عراق به قطعنامه‌هاي بين‌المللي چرا که ايران هنوز در تحريم است و نمي‌توان با آن قراردادي داشت و دوم امضاي قراردادهاي اسلحه با ايران عراق را تحت تحريم‌هاي بين‌المللي قرار داده و بر آبروي بين‌المللي عراق تاثير مي‌گذارد.

استقرار موشک‎هاي اس-300 در کريمه

استقرار سه مجموعه موشک ضد هوايي در کريمه، رايزني رئيس جمهور آمريکا با صدر اعظم آلمان و قطع همکاري هاي نظامي کانادا با روسيه از مهمترين تحولات اوکراين است.صداي روسيه از استقرار سه مجموع موشک ضد هوايي در کريمه به ويژه مراکز دولتي اين شبه جزيره براي مقابله با حملات احتمالي خبر داد. در همين رابطه 700 نظامي بومي در کريمه نيز آمادگي خود را براي دفاع از مردم در برابر هر گونه تجاوزي اعلام کرده اند.

به نوشته صداي روسيه، 20 موشک ضد هوايي از نوع "باک" و 30 موشک ضد هوايي اس 300 در قالب اين سه مجموع موشکي در کريمه مستقر شده اند.در همين رابطه روز گذشته نيز جنگنده هاي مستقر در کريمه به حال آماده باش درآمده اند تا در خصوص بروز هر نوع جنگي از اين منطقه دفاع کنند.

ادعاي اسرائيل: توقيف يک کشتي حامل موشک از مبداء ايران

ارتش اسرائيل اعلام کرد يک فروند کشتي حامل موشک را روز چهارشنبه در درياي سرخ توقيف کرده است.به گزارش عصرايران به نقل از رويترز، به گفته ارتش اسرائيل، اين کشتي حامل دهها فروند موشک پيشرفته ساخت سوريه بوده است.

ارتش اسرائيل مدعي است: کشتي از مبداء ايران به سمت گروه هاي فلسطيني در منطقه غزه در حرکت بود.

به گفته اسرائيل، اين کشتي باري پرچم پاناما را برافراشته بود و نظاميان اسرائيلي وارد آن شدند. کارکنان کشتي متشکل از 17 نفر در برابر نظاميان اسرائيلي مقاومتي از خود نشان ندادند. کشتي در چند روز آينده به يکي از بنادر اسرائيل منتقل خواهد شد.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت شصت و هشت:


 باهدف تشكيل دانشگاه مجازي دراروپا؛
 امضا توافقنامه تشکيل بورد بين المللي با حضورآيت‌الله هاشمي 

 
در حضور آيت الله هاشمي رفسنجاني، توافقنامه پروفسور سميعي و دکتر باقر لاريجاني براي تشکيل بورد بين المللي جهت ايجاد بستري براي همکاري هاي بين المللي و تأسيس دانشگاه مجازي آزاد اسلامي بين المللي در اروپا به امضا رسيد.به گزارش ايسنا، پروفسور سميعي که به تازگي استاديار افتخاري دانشگاه آزاد اسلامي شد، با رئيس هيأت مؤسس و هيأت امناي اين دانشگاه ديدار و گفت وگو کرد.بر اساس اين گزارش آيت الله هاشمي رفسنجاني در اين ديدار تلاش براي گسترش علم و دانش در ايران را وظيفه همه کساني دانست که عرق ديني و ملي دارند و از امکانات مادي، معنوي و شخصيتي برخوردارند. هاشمي رفسنجاني، توجه به طرحهاي دانش بنيان را از برنامه هاي ديگر دانشگاه آزاد اسلامي خواند و گفت: بايد با تجاري کردن طرح‌ها و ابتکارات و اختراعات دانشگاهيان، فاصله صنعت و دانشگاه را از بين ببريم، چون اين دو مکمل همديگر براي رونق اقتصاد مي باشند.

آقاي پروفسور سميعي نيز با تأکيد بر سابقه علم و دانش ايرانيان در تاريخ، گفت: عقيده من هميشه اين است که غربي ها بايد براي تحقيقات و مدارک علمي و پزشکي به ايران مراجعه نمايند.وي با تأکيد بر کارهاي که آيت الله هاشمي رفسنجاني انجام داده، گفت: خدمتي که شما به جامعه کرده ايد، هنوز شناخته شده نيست و نسل هاي بعدي متوجه مي شوند که چه کارهاي بنياني در زمان شما انجام گرفته است.

بر اساس اين گزارش در ادامه اين ديدار پروفسور سميعي و دکتر باقر لاريجاني، قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در حوزه پزشکي و رئيس شوراي راهبردي پزشکي، توافقنامه تشکيل بورد بين المللي جهت ايجاد بستري براي همکاري هاي بين المللي و تأسيس دانشگاه مجازي آزاد اسلامي بين المللي در اروپا را امضاء کردند و آيت الله هاشمي رفسنجاني در هامش اين توافقنامه بر پيگيري اين امر مهم براي ارتقاء آموزش کشور در حوزه پزشکي تأکيد کرد.


 در ديدار ظريف با نخست‌وزير ژاپن؛
 ژاپن براي همکاري هسته‌اي با ايران اعلام آمادگي کرد 

 محمد جواد ظريف‌، وزير امور خارجه کشورمان که در توکيو به سر مي‌برد، با نخست‌وزير ژاپن ديدار کرد. به گزارش ايسنا، در اين ديدار روند مناسبات تهران – توکيو مورد گفت‌وگو و تبادل نظر دو طرف قرار گرفت.شينزو آبه، نخست‌وزير ژاپن در اين ديدار با ابراز اميدواري نسبت به گسترش مناسبات، مراتب استقبال و علاقه‌مندي کشورش براي تقويت همکاري‌هاي دوجانبه را ابراز کرد. نخست‌وزير ژاپن با اشاره به ديدار خود با حسن روحاني در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل در نيويورک، اظهارکرد: موضوعات و توافقات به عمل آمده در آن ملاقات از جمله در زمينه محيط زيست و مبارزه با مواد مخدر را در دستور کار دارد. او با استقبال از توافق اوليه هسته‌اي بين ايران و 1+5 ابراز اميدواري کرد اين موضوع به طور نهايي حل و فصل شود.

نخست‌وزير ژاپن با اشاره به سابقه کشورش در زمينه استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي، آمادگي توکيو براي انتقال تجربه و همکاري با ايران را اعلام کرد.در اين ديدار محمد جواد ظريف، روابط دو کشور را ديرينه و خوب ارزيابي و تصريح کرد: تهران براي روابط خود با توکيو اهميت زيادي قائل است. وزير امور خارجه کشورمان با تاکيد بر جديت ايران براي دستيابي به توافق نهايي هسته‌اي، گفت: تهران بر اساس اراده سياسي و با حسن نيت اين موضوع را پيش مي‌برد. ظريف نقش ژاپن در تقويت روند اجراي توافق ژنو و هم‌چنين همکاري‌هاي آينده دو کشور در حوزه هسته‌اي را مورد توجه قرار داد و ابراز اميدواري کرد همکاري در حوزه‌هاي نفت و گاز و محيط‌زيست نيز بيش از گذشته توسعه يابد.وزير امور خارجه کشورمان در اين ديدار عزم ايران بر اجراي تعهدات توافق ژنو و حسن نيت براي رسيدن به توافق نهايي را ابراز کرد.


 پايان اجلاس خبرگان رهبري؛
 دولت رفع گراني و مشكلات مردم را در اولويت قرار دهد 

پانزدهمين اجلاس رسمي مجلس خبرگان رهبري با صدور بيانيه‌اي به کار خود پايان داد. به گزارش ايرنا، خبرگان ملت در اين بيانيه که در مراسم اختتاميه قرائت شد، حضور پرشکوه و پرصلابت مردم در راهپيمايي 22 بهمن را نشانه عظمت، هوشياري و آگاهي ملت بزرگ ايران دانستند.

آنان همچنين از رييس جمهوري و دولت خواستند که با تدبير و پشتيباني مردم شريف و صبور ايران، حراست و صيانت از دستاوردهاي انقلاب را در اولويت کار خود قرار داده و در رفع گراني و ساير مشکلات مردم، نهايت کوشش را مبذول دارند. آنان از تمام رسانه‏ ها و دستگاه ‏هاي فرهنگي بويژه وزارت ارشاد و صدا و سيما خواستند تا با هوشياري و وفاداري نسبت به اصول انقلاب، با تهاجم فرهنگي دشمن، مقابله کرده و با تکيه بر هنر فاخر اسلامي و ملي، فرهنگ غني اسلام و تربيت ديني و تمدن اسلامي را تجلي بخشند.

خبرگان ملت همچنين يادآور شدند: فشارهاي اقتصادي، سياسي و فرهنگي از سوي نظام سلطه بر ملت صبور ايران اسلامي، به فضل الهي تاکنون حاصلي جز تقويت اراده‏ ملت شريف نداشته است و مردم عزيز همواره و تحت هر شرايطي پشتيبان نظام اسلامي خواهند ماند.


 انگليس وارد عمل شد؛
 پيشنهاد اعمال تحريم‌ها عليه روسيه درشوراي امنيت 

نخست وزير انگليس در حال بررسي طيفي از تحريم‌هاي احتمالي مالي و اقتصادي اتحاديه اروپا عليه روسيه است و اين پيشنهاد احتمالا به صورت رسمي در نشست فوق‌العاده رهبران اين اتحاديه در چند روز آينده به بحث گذارده مي‌شود.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه گاردين، ديويد کامرون، نخست وزير انگليس اين پيشنهاد را براي تضمين اين مساله ارايه کرد تا مطمئن شود که روسيه بايستي هزينه سنگيني را به خاطر نقض يکپارچگي اوکراين پس از به دست گرفتن کنترل منطقه کريمه، بپردازد.وي همچنين قرار است در نشست شوراي امنيت ملي انگليس به اين مساله بپردازد.

نخست وزير انگليس در اين نشست که روز دوشنبه هفته آتي برگزار مي‌شود به وزيران کابينه‌اش مي‌گويد که اين تحريم‌ها احتمالا به صورت رسمي در نشست فوق‌العاده رهبران کشورهاي اتحاديه اروپا در بروکسل در چند روز آتي مورد توافق قرار مي‌گيرد.


 سرمقاله 

 خودكفايي به معناي بي تجربگي كردن نيست

حميدرضا عسگري

داشتن برنامه و نقشه راه براي پيشرفت و توسعه همه‌جانبه كشور ضرورتي است كه تنها با عزم جدي مسولان و مردم محقق خواهد شد. به همت دانشمندان، كارشناسان ودانشجويان جوان كشور، درطي يك دهه گذشته دربسياري از عرصه‌هاي علمي، پزشكي و فناوري‌هاي روز دنيا پيشرفت چشم‌گيري داشته‌ايم و بايد آن را مديون اتكا و اعتماد به توانايي نيروهاي بومي دانست.

اما باتوجه به پتانسيل‌ها و امكاناتي كه دارا هستيم، نتوانستيم در عرصه اقتصادي پيشرفت مناسب و درخوري داشته باشيم. به عبارتي درپيش گرفتن سياست آزمون و خطا دراين زمينه موجب ركود و پسرفت دراوضاع اقتصادي كشور گرديده است. ما طرح هدفمندي يارانه‌ها را پس ازچندين سال معطلي به اجرا درآورديم و قوانين آن را برروي كاغذ حساب شده و منطقي پياده كرديم. اما درحيطه عمل به صورت سليقه‌اي و تبليغاتي با آن برخورد شد و نتيجه آنكه امروز شاهديم كه همچون استخواني درگلوي اقتصاد كشور گيركرده كه نه ميتوان آن را فروبرد و نه مي توان آن را به بيرون انداخت و خلاص شد.

مشكل اينجاست كه عرصه اقتصاد همانند آزمايشگاه شيمي نيست كه عواقب آزمايشات غلط درآن فضا محدود شود، بلكه حيطه بازخورد برنامه‌هاي اقتصادي به بزرگاي يك ملت است كه به طور مستقيم و جدي تاثيراتش برزندگي آنها قابل مشاهده است. لذا براي كاهش آسيب‌ها و هزينه‌هاي آزمون و خطا، بايد از تجربيات و دستاوردهايي كه دراين زمينه توسط ديگران به دست آمده، استفاده بهينه كرد. براين امر اشراف داريم كه موقعيت و امكانات هركشوري درپيگيري اهداف اقتصادي متفاوت است و نمي‌توان كليشه‌اي الگوها را پياده كرد. اما مي‌توان درپاره‌اي ازموارد نگرش آزموده شده‌ آنها را ملاك قرارداد و با توجه به شرايط داخلي اصلاحاتي برآن داشت.

تجربه هدفمندي‌ يارانه‌ها در کشورهاي غربي تبديل به تکنولوژي شده و در بسياري از تجارب به ثبت رسيده مي بينيم که دولت‌ها با اصلاح مستمر هدفمندي‌ها، حتي در ازاي حذف تمام يارانه‌هاهيچ وجه نقدي و يا کمکي را به مردم نمي‌دهند. بااين وجود شاهد رشد چشمگير آنها در صنعت و تجارت هستيم. متاسفانه در کشور ما اين موضوع از همان ابتدا در يک مسير غلط افتاد و به جاي اينكه حمايت ازتوليد وصنعت ملاك قرارگيرد، سياست توزيع پول دردستور كار قرارگرفت كه حاصلي جز تورم، ركود و بيكاري به همراه نداشت.

بسياري ازكشورهايي كه ابتدا همچون ما به پرداخت يارانه تاكيد داشتند و به ركود و ورشكستگي صنايع دچار شدند، با رويكردي علمي، سياست يارانه‌هاي خويش را در جهت اصلاح راهبردهاي توسعه به سمت بهبود مديريت اقتصاد تعديل كردند. اغلب كشورهايي كه به اصلاح نظام ناكاراي توزيع دولتي روي آوردند، دو محور را مورد توجه قرار دادند:

نخست؛ اصلاح يارانه هاي مربوط به مواد غذايي كه اين حركت بيشتر با هدف كمك به خانواده هاي آسيب پذير انجام گرفت و دوم اصلاح قيمت يارانه‌هاي انرژي كه در اين بخش آنها بيشتر در پي مهار اثرات منفي كنترل قيمت محصولات بر توليدكنندگان بودند تا متعاقب آن فشارها برجامعه كاسته شود. دليل عمده اين كشورها براي اجراي برنامه اصلاحات، پر هزينه بودن يارانه عمومي به جهت فراگير بودن آن بود( كه دقيقاً ما دچار آن هستيم!).

در کشورهاي غربي اين مدل طوري اجرا شد که با توجه به بيرون رفتن دولت از حوزه اقتصاد مردم براي پايين آوردن خرج خود صرفه جويي کردند. با بالا رفتن سهم صرفه جويي و حمايت غيرنقدي دولت دربخش موادغذايي استراتژيك، شيب آزادسازي قيمت‌ها با توجه به فراهم آوري ديگرامكانات ميسر گرديد. همچنين نگاه ويژه به صنايع وتکنولوژي و سپردن آنها به بخش خصوصي موجب رشد سرمايه‌هاي مولد گرديد. با افزايش سرمايه‌هاي مولد، اشتغال و ميزان درآمدهاي مردم افزايش يافت و ديگر دولت مطمئن شد كه مردم مي‌توانند ازپس هزينه‌ها برآيند. لذا آزادسازي‌ها به طور جدي پيگيري شد و حمايت‌هاي دولتي به سمت آموزش، بهداشت ورفاه عمومي سوق داده شد. به نظر نمي‌رسد استفاده از اين تجربيات آزموده شده، آسيبي برروحيه خودكفايي و استقامتي كشور وارد كند. بلكه مي‌توان ازدستاوردهاي ديگركشورها به عنوان محركي درجهت توسعه و پيشرفت كشور استفاده، و بيش از اين مردم را ابزاري براي آزمون و خطاي طرح‌هاي اقتصادي قرار نداد!.


 اختتاميه چهارمين جشنواره فرهنگي دانشجويي 


 حضور جان كري در كي‌يف و گفت‌وگو با معترضان در ميدان استقلال 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي