جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/12/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4663

رهبرمعظم انقلاب:
«مرزبندي صريح با دشمن و حفظ وحدت ملي» وظيفه امروز مسئولان است


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

عراقچي:
در مرحله نهايي مذاکرات بايد به اجماع ملي برسيم


سرمقاله


 رهبرمعظم انقلاب:
 «مرزبندي صريح با دشمن و حفظ وحدت ملي» وظيفه امروز مسئولان است 

 حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس و نمايندگان مجلس خبرگان رهبري، در سخنان مهمي ضمن برشمردن برخي از واقعيات جهاني به تبيين «وظايف اصلي مسئولان نظام اسلامي» در شرايط حساس و پيچيده كنوني پرداختند و تأكيد كردند: «واقع بيني و ديدن نقاط مثبت فراوان در كنار برخي نقاط ضعف»، «افتخار به نسل جوان مؤمن و انقلابي»، «استفاده از ظرفيت هاي بي شمار داخلي و ملي»، «غفلت نكردن از دشمني دشمنان»، «مرزبندي صريح و شفاف با جبهه استكبار»، «نترسيدن از دشمن»، «تكيه به مردم و تقويت حركت جهادي»، «حفظ و تقويت وحدت ملي»، «توجه به فرهنگ ديني و انقلابي»، و «گفتمان سازي»، از وظايف خطير مسئولان نظام در سطوح مختلف است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، رهبر انقلاب اسلامي در ابتداي سخنان خود با اشاره به جايگاه ويژه مجلس خبرگان در مجموعه اركان نظام، گفتند: اجتماع علماء، بزرگان و مجتهدان ملت ايران در نشست هاي مجلس خبرگان همواره داراي اهميت است اما اين اهميت در برخي شرايط و دورانها مضاعف مي شود كه شرايط كنوني از جمله ي اين مقاطع است.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به تحولات مهم و پيچيده ي امروز در دنيا و منطقه، «خودنگري و بازيابي وظيفه» را از جمله مسئوليت هاي اين دوران خواندند و افزودند: در چنين شرايطي همه اركان نظام از جمله مجلس خبرگان، بايد نگاه مبتكرانه و اساسي به واقعيات جهان داشته باشند.

ايشان، فروريختن پايه هاي علمي و هويتي تمدن غرب، يكي پس از ديگري و نفرت عمومي از امريكا و قدرتهاي ديگر و بي آبرويي بين المللي آنها را از ديگر نشانه ها و واقعيات امروز جهان دانستند و افزودند: بيداري ملتها بويژه بيداري اسلامي و اوج گرفتن استقامت اسلامي واقعيت ديگري از اوضاع امروز جهان است.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به موضع گيري برخي افراد در مقابل واژه «بيداري اسلامي»، تأكيد كردند: اكنون مشخص شده است كه اين بيداري كاملاً مرتبط به اسلام بوده و اگرچه در ظاهر آن را خاموش كردند اما "روح خودباوري و احساس هويت اسلامي" هيچگاه از بين نخواهد رفت و اكنون نيز از بين نرفته است.

حضرت آيت الله خامنه اي، رشد ايستادگي و بالندگي اسلامي ملت ايران و روحيه استقلال خواهي اين ملت را بعد از گذشت 35 سال، يكي از واقعيات مهم دنياي امروز برشمردند و خاطرنشان كردند: روحيه انقلابي همچنان در ملت ايران زنده است و آنچه كه در راهپيمايي 22 بهمن امسال اتفاق افتاد، يك پديده بي‌نظير و تأييد كننده همين موضوع است.

ايشان بعد از بيان برخي از واقعيات مهم دنياي امروز، به تبيين وظايف مسئولان نظام اسلامي در شرايط حساس و پيچيده كنوني پرداختند.رهبر انقلاب اسلامي در اين خصوص دوازده وظيفه را براي مسئولان نظام اسلامي مشخص كردند.

واقع بيني و ديدن نقاط قوت فراوان در كنار برخي نقاط ضعف، نخستين وظيفه اي بود كه حضرت آيت الله خامنه اي به آن اشاره كردند و گفتند: واقعيت آن است كه انقلاب اسلامي ايران برخلاف انقلابهاي معمول در دنيا، با وجود گذشت بيش از سه دهه از پيروزي آن، همچنان سرزنده و شاداب است و از اسلام و استقلال و ايستادگي ملي و توسعه درون زا و عدالت سخن مي گويد و براي اين اهداف بزرگ، تلاش مي كند.

افتخار به نسل جوان متدين و انقلابي و قدر دانستن اين جوانان، دومين وظيفه اي بود كه رهبر انقلاب اسلامي به مسئولان گوشزد كردند و افزودند: شأن نسل جوان كنوني انقلاب، بالاتر از جوان نسل اول انقلاب است زيرا جوان امروز با وجود آنكه پيروزي انقلاب و مسائل بعد از آن را نديده و در معرض انواع آسيب هاي ناشي از فضاي مجازي و ماهواره ها نيز قرار دارد اما متدين است و پاي انقلاب ايستاده است.

حضرت آيت الله خامنه اي توجه به ظرفيت هاي بي شمار داخلي و ملي و استفاده از آنها را يكي ديگر از وظايف مسئولان دانستند و خاطر نشان كردند: خوشبختانه مسئولان كشور از جمله مسئولان دولت جديد، همه از ظرفيت هاي بي شمار داخلي آگاهند و بر لزوم استفاده از آنها معتقدند.

ايشان افزودند: همين ظرفيت هاي فراوان داخلي بود كه مجموعه مسئولان نظام را به موضوع اقتصاد مقاومتي رهنمون كرد.رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه غفلت نكردن از دشمني دشمنان يكي ديگر از وظايف مهم مسئولان است، گفتند: تا هنگامي كه نظام اسلامي و ملت ايران بر اصول اسلام و انقلاب و استقلال، پايبند است، دشمن از دشمني خود دست بر نخواهد داشت بنابراين نبايد از دشمن غافل شد.

حضرت آيت الله خامنه اي تأكيد كردند: جبهه استكبار نسبت به ملت ايران، كينه عميقي دارد و امروز همه، عمق كينه و بغض دشمنان را در صحبتهاي آنها مي بينند.

ايشان اجرايي كردن سياستهاي اقتصاد مقاومتي را از ديگر وظايف مسئولان دانستند و افزودند: دشمن با وجود بغض و كينه عميق، از مقابله با نظام اسلامي و ملت ايران عاجز است و به دليل اين عجز، به تحريم روي آورده و خود آنها نيز مي دانند كه ابزار تحريم از ابتداي انقلاب تاكنون، بي فايده بوده است.

رهبر انقلاب اسلامي، تهديد نظامي لفظي مقامات امريكايي را نشانه بي فايده بودن تحريم ها دانستند و خاطرنشان كردند: اتفاق نظري كه امروز در ميان رؤساي سه قوه و همچنين مسئولان دولتي اعم از رئيس جمهور محترم و وزرا درخصوص اجراي اقتصاد مقاومتي وجود دارد نويد دهنده آن است كه به لطف خدا، اقتصاد مقاومتي بر تحريم ها و ترفندهاي دشمنان فايق خواهد آمد.

حضرت آيت الله خامنه اي، «تكيه به مردم و حركت جهادي» را يكي ديگر از وظايف مهم مسئولان برشمردند و گفتند: از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي تاكنون، در هر مقطعي كه مردم به وسط ميدان آورده شدند و با نام خدا، حركت جهادي آغاز شد، پيروز آن ميدان بوديم كه نمونه هاي عيني آن، پيروزي انقلاب اسلامي و پيروزي در هشت سال دفاع مقدس است.ايشان، توجه دائمي مسئولان و مقايسه شرايط كنوني و توانايي هاي امروز با شرايط سال هاي قبل را يكي از وظايف دانستند و درخصوص هشتمين وظيفه مسئولان افزودند: مسئولان بايد با جبهه دشمن مرزبندي صريح و شفاف داشته باشند، بخصوص در شرايط كنوني.

رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: برخي در اين خصوص مغالطه مي كنند و اينگونه القا مي كنند كه مرزبندي به معناي قطع رابطه با دنيا است در حاليكه مرزبندي با جبهه دشمن، همانند مرزهاي جغرافيايي، نسبت ما و دشمن را مشخص مي كند.

حضرت آيت الله خامنه اي با انتقاد از برخي افراد كه تلاش دارند به بهانه جهاني شدن، موضوع استقلال را كمرنگ كنند، افزودند: استقلال يك مرز است و كسانيكه سعي مي كنند مرزهاي ديني و عقيدتي و مرزهاي سياسي را كمرنگ و يا محو كنند، به مردم و كشور خدمت نمي كنند.

ايشان خاطرنشان كردند: كسي مخالف ارتباط با جهان نيست اما بايد مشخص شود كه با چه كشورهايي ارتباط داشته باشيم و اين ارتباط چگونه باشد.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين با انتقاد از كسانيكه به بهانه برخي مشكلات، افرادي را كه استقامت كرده اند، ملامت مي كنند، گفتند: برخي تصور نكنند كه اگر ما تسليم دشمن شويم، مشكلات حل خواهد شد.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: من از مسئولان كشور كه در مقابل دشمن موضع صريح مي گيرند و منفعل نبودن ملت ايران و انقلاب اسلامي را صراحتاً اعلام مي كنند، واقعاً تشكر مي كنم و اينگونه موضع گيري هاي صريح در مقابل دشمن، بايد به صورت گفتمان درآيد.

ايشان، وظيفه ديگر مسئولان را، «بيمناك نشدن از دشمن و اتكاء به خداوند» دانستند و تأكيد كردند: امروز دشمنان ملت ايران جزو بدنام ترين ها هستند. دولت امريكا در سطح بين المللي به عنوان يك بازيگر خشن و جنايتكار و ناقض حقوق انسانها شناخته مي شود و در داخل امريكا نيز به عنوان يك رژيم دروغگوي مزوّر شناخته شده است و امروز اعتماد مردم امريكا به دولت خودشان در پايين ترين سطح قرار دارد.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: بنابر اين نبايد از چنين دولت بي آبرويي به خود ترس راه داد و اگر با خدا و براي خدا باشيم، قطعاً خداوند به ما كمك خواهد كرد.«حفظ و تقويت وحدت ملي» اعم از وحدت مذهبي و وحدت اقوام در كشور دهمين وظيفه اي بود كه حضرت آيت الله خامنه اي براي مسئولان بيان كردند.

ايشان توجه به فرهنگ ديني و انقلابي را يكي از وظايف خطير مسئولان دانستند و با اشاره به اظهار نگراني نمايندگان مجلس خبرگان از مسائل فرهنگي كشور، تأكيد كردند: من هم از مسائل فرهنگي نگرانم و در اين نگراني نمايندگان محترم خبرگان سهيم هستم.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: دولت محترم بايد به اين موضوع توجه كند و مسئولان فرهنگي نيز بايد توجه داشته باشند كه چه مي كنند، زيرا در مسائل فرهنگي نميتوان بي ملاحظه‌گي كرد.

حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان كردند: مسئله فرهنگ مهم است زيرا اساس ايستادگي و حركت نظام اسلامي، مبتني بر حفظ فرهنگ اسلامي و انقلابي و تقويت جريان فرهنگي مؤمن و انقلابي است.ايشان گفتند: واقعاً همه بايد قدر جوانان مؤمن و انقلابي را بدانند زيرا همين جوانان هستند كه در روز خطر، سينه سپر مي كنند.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به كثرت جوانان مؤمن و انقلابي در عرصه فرهنگ و ديگر عرصه ها، تأكيد كردند: كسانيكه به اين جوانان با بدبيني نگاه مي كنند و تلاش دارند آنها را منزوي كنند، به انقلاب و كشور خدمت نمي كنند. حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: البته اين جوانان مؤمن و انقلابي هيچگاه منزوي نخواهند شد.آخرين وظيفه اي كه رهبر انقلاب اسلامي براي مسئولان مطرح كردند، گفتمان سازي بود.

حضرت آيت الله خامنه اي گفتند: مطالبي كه گفته شد بايد بصورت گفتمان و باور عمومي درآيد كه لازمه آن هم تبيين منطقي و عالمانه اين مسائل، به دور از زياده روي هاي گوناگون و با زبان خوش است.


 يک نکته از هزاران 

 "پليس راه كشور به مسافران ناوگان عمومي توصيه كرد كه با ارسال پيامک، تخلف راننده را به پليس گزارش کنند.

با راه‌اندازي سامانه پيامکي 110120، چنانچه تخلفي از سوي راننده ناوگان عمومي سربزند مسافران مي‌توانند با بيان نوع تخلف حادثه‌ساز وي از طريق اين سامانه، شماره نصب شده در داخل ماشين را به پليس راه اطلاع و بلافاصله منتظر نتيجه خبر خود باشند. موضوع توسط مرکز پيام به نزديک‌ترين پاسگاه ابلاغ و پاسگاه نيز از طريق نزديک‌ترين تيم گشت مستقر در جاده تخلف ثبت شده را بررسي مي‌کند."

اميدواريم كه درسال جديد شاهد كاهش تلفات جاني مسافران درجاده‌هاي كشور باشيم.


 ميز خبر 

لاريجاني:

نگاه برخي کشورهاي اروپايي به ايران تغيير کرده است

رييس مجلس شوراي اسلامي که به آفريقاي جنوبي سفر کرده است درخصوص مواضع اين کشور در قبال تحريم‌هاي يکجانبه آمريکا عليه ايران گفت: کشورها با ديد باز همه صحنه‌ها را مي‌بينند و منافع خودشان را تشخيص مي‌دهند.

به گزارش خانه ملت، دکترعلي لاريجاني پس از ديدار با رييس جمهورآفريقاي جنوبي درجمع خبرنگاران با اشاره به اينکه شرايط اکنون خيلي تغيير کرده، افزود: برخي کشورهاي اروپايي که فکر مي‌کردند با فشار بر ايران مي‌توانند تغييري ايجاد کنند نگاهشان تغيير کرده است.وي گفت: خيلي به هياهوي امريکا نبايد توجه کرد، مهم اين است که در صحنه عمل چه رخ داده است آيا توانسته‌اند مانع پيشرفت ايران بشوند؟ اين صحنه‌ها را همه مي‌بينند و اين نشان دهنده تغيير شرايط است.

دستور اوباما براي مسدود کردن دارايي هاي روسيه

باراک اوباما رئيس جمهوري آمريکا مجوز مسدود کردن دارايي ها و محدوديت هاي رواديد با روسيه را صادر کرد. اخبار لحظه به لحظه از تحولات بحران اوکراين.

به گزارش واحد مرکزي خبر ، در همين حال،شوراي امنيت ملي روسيه به منظور بررسي تقاضاي پارلمان محلي شبه جزيره کريمه اوکراين براي پيوستن به روسيه با حضور رئيس جمهوري روسيه تشکيل جلسه مي دهد .

رئيس‌جمهوري آمريکا همزمان با طرح همه‌پرسي الحاق کريمه به روسيه، با ولاديمير پوتين تلفني گفت‌وگو کرده و راهکارهاي پيشنهادي کاخ سفيد براي حل بحران اوکراين را با رئيس‌جمهوري روسيه مطرح کرده است.

رئيس‌جمهوري آمريکا در اين تماس تلفني پيشنهاد کرده است که دولت‌هاي اوکراين و روسيه در مذاکراتي که توسط ناظران بين‌المللي تسهيل مي‌شود رو در رو گفت‌وگو کنند تا مطمئن شوند حقوق همه مردم اوکراين، از جمله روس تبارها، رعايت مي‌شود؛ نيروهاي نظامي روسيه به پايگاه‌هاي خود باز گردند و جامعه بين‌المللي از مردم اوکراين که قرار است در ماه مه در انتخابات شرکت کنند، حمايت کند.

بر اساس توافق ايران و 1+5؛

کره جنوبي 550 ميليون دلار ايران را آزاد کرد

خبرگزاري رويترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد: کره جنوبي 550 ميليون دلاري‌ از بدهي نفتي‌اش را به ايران پرداخت خواهد کرد.به گزارش ايرنا، اين منبع آگاه در گفت و گوي تلفني با رويترز اعلام کرد اين مبلغ روز جمعه به ايران پرداخت شد و نحوه جابجايي اين پول با ايران مورد مذاکره قرار گرفت. رويترز در ادامه گزارش داد: ايران 5 ميليارد و 600 ميليون دلار در دو حساب " ووري بانک" و "اينداستريال بانک" در کره جنوبي دارد که به گفته يک منبع ديگر ووري بانک قرار است 550 ميليون دلار آن را به حساب ايران واريز کند.

پوتين:

بررسي درخواست پارلمان کريمه براي پيوستن به روسيه

شبکه العربيه درخبري فوري اعلام کرد ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه قرار است درخواست نمايندگان پارلمان شبه جزيره کريمه اوکراين را براي پيوستن به روسيه بررسي کند.درعين حال کرملين اعلام کرد پوتين از درخواست الحاق کريمه به روسيه آگاه شد. دميتري پسکوف سخنگوي کرملين اعلام کرد ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه از درخواست پارلمان محلي کريمه براي پيوستن به فدراسيون روسيه آگاه شده است.کريمه شبه جزيره اي در اوکراين است که اغلب ساکنان آن روس زبان هستند.پسکوف در سخناني در خبرگزاري ايتارتاس اعلام کرد:« اين خبر ( درباره درخواست پارلمان محلي از کريمه) دقيقا به تازگي به دست ما رسيد و رئيس جمهوري از آن مطلع شد.»

انتقاد سازمان ملل از کشتار معترضين در ونزوئلا

کارشناسان شوراي حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بيانيه اي ضمن ابراز نگراني شديد از کشتار شهروندان ونزوئلايي و بازداشت روزنامه نگاران در جريان تظاهرات اخير از دولت ونزوئلا خواستند تا کميته اي را مامور تحقيق در مورد خشونت هاي جاري در اين کشور کند.به گزارش ايرنا اين کارشناسان خواستار تحقيقات مستقل درخصوص قتل 17 نفر از تظاهرکنندگان ونزوئلايي و مجازات عاملان آن شدند.

در گزارش اين کارشناسان به موارد متعددي از بازداشت شهروندان ونزوئلايي در بازداشتگاه ها و تاسيسات نظامي اين کشور اشاره شده و از مسئولين دولت کاراکاس خواسته شده است تا هر چه سريع تر و بدون هيچگونه قيد و شرطي زندانياني را که هنوز در اين بازداشتگاه ها بسر مي برند،آزاد کنند.

حمايت پارلمان روسيه از الحاق کريمه به اين کشور

"والنيتنا ماتوينکو" رييس شوراي فدراسيون (سنا) روسيه اعلام کرد که اين نهاد قانونگذاري از اقدام منطقه خودمختار "کريمه" در اوکراين براي راي گيري به منظور پيوستن به روسيه به عنوان يکي از مناطق اين کشور، حمايت مي کند.به گزارش ايرنا، ماتوينکو در ديدار "الکساندر کنستانتينوف" رييس پارلمان محلي منطقه خود مختار کريمه با وي در مسکو اظهار داشت: اگر ساکنان کريمه چنين اراده اي را به نمايش بگذارند و به الحاق به خاک روسيه راي دهند، شوراي فدراسيون از آن حمايت خواهد کرد.وي افزود: البته پارلمان کريمه از چنين حقي برخوردار است. وي اضافه کرد: هيچ کس حق ملت ها را براي تعيين سرنوشت خود را رد نمي کند.

اين اظهارات در حالي صورت مي گيرد که روس زبانان منطقه خودمختار کريمه در جنوب اوکراين که اکثريت ساکنان آن را تشکيل مي دهند، با خودداري از به رسمت شناختن حکومت جديد اين کشور، قصد دارند شانزدهم ماه جاري ميلادي در يک همه پرسي براي جدايي از اوکراين و الحاق به روسيه، شرکت کنند.


 ميز خبر 

تهديد بارزاني: از عراق جدا مي شويم

رئيس منطقه کردستان عراق با بيان اينکه اختلافات ميان اربيل و بغداد اختلافي جديد و تنها بر سر نفت يا بودجه نيست، تهديد کرد: اگر مسؤلان عراقي مواضع خود را حفظ کنند، اقدامات لازم براي جدايي از دولت بغداد را اتخاذ مي‌کنيم. به گزارش ايسنا، مسعود بارزاني، رئيس منطقه کردستان عراق در سخنراني خود، تهديد کرد که اقدامات لازم را براي جدايي از دولت عراق اتخاذ مي‌کند.

وي افزود: ما در روابط خود با بغداد بازنگري مي‌کنيم چرا که کردها ديگر نمي‌توانند با تهديد و تحقير زندگي کنند. اگر بغداد به مواضع و برخوردهاي نامناسب خود با ما ادامه دهد، موضعي را اتخاذ مي‌کنيم که هيچ‌کس آن را پيش‌بيني نکند.

وي ضمن تاکيد بر اينکه مشکلات ميان اربيل و بغداد تنها بر سر نفت يا بودجه نيست، گفت: مشکل بر سر اين است که بغداد تلاش مي‌کند هيبت و شکوه کردها را بشکند و آنها را تحقير کند.

روسيه:

عضويت اوکراين در ناتو غيرممکن است

معاون وزير امور خارجه روسيه قاطعانه هر گونه احتمال عضويت اوکراين در سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) را غيرممکن دانست و گفت : اين مسئله در هيچ شرايطي اتفاق نخواهد افتاد. اين موضوع غير ممکن است.»

به گزارش بي‌بي‌سي،‌ نبنزيا گفت: من نمي توانم نه در حال حاضر نه در آينده تصور کنم اوکراين عضوي از ناتو باشد.

نمايندگان پارلمان اوکراين طرحي را در پارلمان اين کشور مطرح کرده اند که وضع «غير متعهد» اوکراين را لغو و به اين کشور اجازه مي دهد به پيمانهاي نظامي بپيوندد. راي گيري درباره اين طرح ممکن است هفته آينده در پارلمان اين کشور انجام گيرد.

درخواست دستگيري يانوکوويچ از طريق اينترپل

پليس بين‌الملل (اينترپل) اعلام کرد که از جانب دولت اوکراين درخواستي را مبني بر دستگيري ويکتور يانوکوويچ، رئيس‌جمهور برکنار شده اين کشور دريافت کرده است.

به گزارش خبرگزاري آسيا، درخواست براي دستگيري ويکتور يانوکوويچ، رئيس‌جمهوري فراري اوکراين از سوي مقام‌هاي دولت جديد کي‌يف به اينترپل ارسال شد و آنها از پليس بين‌الملل خواسته‌اند تا يانوکوويچ را به اتهام سوءاستفاده از قدرت و قتل بازداشت کند.

در بيانيه اين سازمان آمده است: تمامي کشورهاي عضو اينترپل درباره اين بازبيني و بررسي موجود مطلع شده و هيچ اظهارنظري از سوي دبيرکل اينترپل مطرح نمي‌شود تا زماني که بازبيني تکميل شود و کشورهاي عضو از تصميم اينترپل مطلع شوند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت شصت و نه:

ارتباطات

امتياز ارتباطات، يکي از مهمترين عوامل در موفقيت دانشگاه اسلامي مجازي مي باشد.

برخي موارد برجسته دراين رابطه به شرح زير مي باشند.

1. اتصال اينترنت با سرعت بالاي معتبر با توافق سطح بالاي خدمت رساني (SLA)

2. اتصال اينترنت اضافي

3. اتصال اينترنت قابل بورس براي افزايش عرض باند در صورتي که لازم باشد.

4. حمايت خدماتي 7/24 براي اطمينان از کيفيت خدمت رساني

از آنجايي که تجهيزات ودفتر دانشگاه اسلامي مجازي در امارات متحده عربي در دبي مستقر مي باشد خدمات شهر ارتباطات از راه دور براي خدمت رساني اينترنت انتخاب شده است، زيرا يکي از معتبرترين مراکز در منطقه مي باشد. در زير خلاصه اي از شرح خدمات ارائه شده توسط اين مرکز ملاحظه مي شود.

شبکه محدوده محلي ( Local Area Network):

راه حل هاي شبکه محدوده محلي شهر اينترنتي دبي يک پايگاه ارتباطي کارآمد براي شبکه داده هاي اطلاعاتي ارائه مي دهد. شبکه هاي محدوده محلي شهر با کاربرد فن آوري شبکه محدوده محلي مجازي (VLAN) پياده مي گردند.

يک شبکه محدوده مجازي يا منطقي يک شبکه محدوده محلي است با يک تعريف که نقشه هاي ايستگاه هاي کاري براساس اصولي غير از اصل محل جغرافيايي ( دپارتمان، نوع کاربر، يا تقاضاي اوليه) مي باشد.

اين شبکه حداکثر انعطاف پذيري را در ترکيب LAN به وجود مي آورد. شبکه هاي محدوده محلي مجازي (VLANs) تقريبا مي توانند هر اندازه اي از نيازهاي هر دوي شبکه هاي کوچک يا بزرگ را مستقر نمايند. با کاربرد فن آوري VLAN ، شرکاي بازرگاني منافع زير را شناسايي خواهند کرد:

- بدون هيچ سرمايه گذاري موردنياز براي فراساختار

- کاهش هزينه هاي جاري کل با برون سپاري اجزاي شبکه

- انعطاف پذيري در بازترکيب هاي فيزيکي و کاربري

- بکارگيري سريع شبکه " وصل کن و استفاده کن"

- نگهداري بالاترين استانداردهاي شبکه سازي

- برون سپاري وظايف IT و تمرکز روي بازرگاني هسته اصلي ( مغز شبکه )


 عراقچي:
 در مرحله نهايي مذاکرات بايد به اجماع ملي برسيم 

معاون وزير امور خارجه تاکيد کرد: مسئله هسته‌اي فراجناحي است و نبايد با آن برخورد جناحي و خطي صورت گيرد.به گزارش ايسنا، سيد عباس عراقچي در نشست بررسي توافق ژنو که در مدرسه علميه نواب برگزار شد، اظهار کرد: برخي از برخوردها و موضع‌گيري‌ها نسبت به مذاکرات هسته‌اي ناشي از مواضع سياسي برخي جناح‌هاست، اما بايد توجه داشت که مسئله هسته‌اي دستاورد دولت نبوده بلکه مسئله‌اي «ملي» است.وي ادامه داد: اتفاقي که امروز در عرصه مذاکرات هسته‌اي رخ داده ثمره مقاومت 10 ساله ملت و رهبري نظام است، نبايد اين دستاورد را در حد دولت دانست.وي ابراز اميدواري کرد: اميدواريم در مرحله نهايي مذاکرات مشکل پيش نيايد، چرا که در گام نهايي مذاکرات بايد به اجماع ملي برسيم تا مذاکرات نتيجه داشته باشد.معاون وزير امور خارجه در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به برخي اختلافات با مجلس شوراي اسلامي در خصوص محرمانه بودن مذاکرات تصريح کرد: علت محرمانه بودن جزئيات مذاکرات اين بود که اگر اين جزئيات پخش مي‌شد دشمن مي‌توانست از آن استفاده کند. ضمن اينکه اين محرمانه بودن تنها در مقطعي ادامه داشت و قرار بود پس از نهايي شدن متن مذاکره به صورت علني منتشر شود.

عضو ارشد تيم مذاکره‌کننده هسته‌ايي ادامه داد: در مقطعي با مجلس شوراي اسلامي سر محرمانه بودن مذاکرات دچار اختلاف شديم چرا که جزئياتي را که براي نمايندگان توضيح مي‌داديم سر از رسانه‌ها درمي‌آورد.عراقچي تصريح کرد: بايد توجه داشت که علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي عضو شوراي امنيت ملي است و تيم مذاکره‌کننده نيز زير نظر شوراي امنيت ملي به فعاليت خود ادامه مي‌دهد و نمايندگان مي‌توانستند جزئيات را از رئيس مجلس بخواهند.وي افزود: ما از نمايندگان خواستيم که جزئيات مذاکرات را به صورت مصاحبه منتشر نکنند اما آنها قبول نداشتند و دکتر ظريف نيز نسبت به اين مسئله موضع گرفت و گفت اگر استيضاح هم شوم باز هم جزئيات مذاکرات را بيان نخواهم کرد.


 سرمقاله 

 نگراني‌هاي اجتماعي و افزايش خودكشي

حميدرضا عسگري

"خودکشي" يکي ديگر از معضلات اجتماعي مي باشد که پيوندي با فشارها و استرس‌هاي رواني دارد. در باور اکثر مردم خودکشي امري شخصي و در نهايت گناهي نابخشودني به شمار مي‌آيد که در اسلام هم حرام اعلام شده است. اما اين تمام ماجرا نيست چرا که پژوهشگران مي گويند از هر سه نفري که خودکشي مي کنند تنها در مورد يک نفر بيماري هاي روحي مانند افسردگي نقش داشته، و نزديک به 75 در صد موارد، افراد به دلايل بيروني خودکشي کرده اند. اما اين فشارهاي بيروني چه مسائلي هستند، علت بروز و نحوه‌ تاثير پذيري فرد ازاين فشارها چگونه است؟ بيشترين آمار خودکشي به سبب اختلافات خانوادگي مي باشد. اين دست مشکلات به سبب ايجاد فاصله و فقدان رابطه مناسب بين والدين و فرزندان بوده وموجب مي‌شود تا آنها درک صحيحي از وضعيت فرزندان خود نداشته باشند. به تنگنا افتادن جوان براثر چالش‌هايي همچون اعتياد، روابط نامشروع جنسي، ايدز، شکست تحصيلي و... درصورت نداشتن رابطه مناسب و عقلاني با خانواده، احساس تنهايي وياس را به فرد غالب مي کند و راه چاره اي جز خودکشي و رهايي از اين اوضاع را براي وي تجويز نمي کند. عدم درک اوضاع و احوال سنين جواني و نيازهاي فرد در اين دوره سبب ايجاد تضاد ميان خواسته‌هاي جوان و خانواده مي گردد. لذا فرد ديگر خانواده را محل امني براي خود نمي يابد و به فکر فرار از خانه و زندگي درخانه‌هاي مجردي مي افتد. ورود يکباره جوان بدون آموزش هاي لازم و کافي به اجتماع و مواجه شدن با انواع آزادي هاي غيرمفيد سبب مي شود تا به ورطه خطرناکي وارد شود و پس ازمدتي ديگر اين آزادي ها برايش ارضاء کننده نيستند و نهايتا دچار احساس پوچي مي شود و خودکشي....

همچنين از دست دادن پايگاه خانواده براثر طلاق و اختلافات خانوادگي سبب مي شود تا فرد جايگاه اجتماعي خود را ازدست بدهد و بدون حامي تلقي گردد. اين که فرد خود را تنها و بي حامي ببيند در بسياري از زنان و فرزندان طلاق مشاهده شده است که به سبب عدم توجه اطرافيان به اين مشکل منجر به خودکشي فرد گرديده است. شکست هاي عاطفي يکي ديگر از عوامل افزايش آمار خودکشي مي باشد. عدم تطابق ويژگي هاي طبقاتي افراد با يکديگر، سخت گيري خانواده ها و شرايط اقتصادي از مهمترين عوامل شکست هاي عاطفي مي باشند. هرچند رعايت همخواني فرهنگ ها لازم است در ازدواج ها رعايت شود، اما تاکيد و تعصب نسبت به برخي از سنت ها نمي تواند توجيه عقلاني داشته باشد. اينکه خانواده ها ايده آل هاي خود را از جواني مطالبه کنند که سراسر شور و عاطفه است، مطمئنا وي را به بن بست مي‌کشانند. اينکه خانواده‌ها شرايط اقتصادي را در مورد ازدواج جوان درک نکنند و وي را در ميان خواسته هاي فراوان تنها بگذارند، چيزي جز ياس و نااميدي را براي او نخواهد داشت. شکست هاي عاطفي جنبه هاي فراواني دارد که مي توان به شکست هاي تحصيلي، شکست در اشتغال، عدم پيروزي در زندگي در مقايسه با هم رديفان و ... اشاره کرد.

جامعه شناسان کمبود نشاط در افراد را يکي از مهمترين عوامل ايجاد ياس و نا اميدي مي دانند. افزايش فشارهاي اقتصادي يکي از مهمترين دلايلي است که اوقات نشاط آور را از فرد سلب مي‌نمايد. آيا اينکه يک فرد بيش از 12 ساعت در روز کارکند و در نهايت نتواند نيازهاي خانواده خود را فراهم سازد، جايي از نشاط را براي وي خواهد گذاشت؟. تحمل فشار رواني ناشي از مشکلات زندگي و اينکه فرد نتواند پاسخگوي نيازهاي خانواده خود باشد در مواقعي قدرت تحمل را از وي مي گيرد و در کمتر از لحظه اي تصميم ناگواري اتخاذ مي کند. يا زني که سرپرست خانواده است با توجه به فشارهاي اقتصادي و نداشتن پشتيبان نمي تواند فشارها را به تنهايي تحمل کند .هرچند تلخ است اما بخوانيد... زني که به سبب عدم توانايي مالي و فراهم کردن نيازهاي خانواده دچار فساد اخلاقي مي شود ، در نقطه اي از خودش و وضعيتي که درآن قرار دارد احساس تنفر مي کند و تنها راه نجات را در نابودي خود مي بيند. از اين قبيل فشارهاي اجتماعي فراوان است، اما همه ما برآن چشم بسته ايم و خودکشي را براي آدم‌هاي ضعيف و بيماران رواني مي دانيم. بر اساس آمار نمي توان خودکشي را تنها عاملي دروني دانست که ناشي از عوامل ژنتيکي و بيماري رواني است. بلکه مسائل و فشارهاي بيروني نقش بسزايي در افزايش آمار خودکشي دارد. لازم است تا واقع بين باشيم، نمي توان به صرف اينکه خودکشي اقدامي حرام و ناشايست در دين ما مي باشد به آن بسنده و مشکلاتي را که باعث بروز آن مي شود را به حال خود رها کنيم. بايد قبول کنيم که اگر اين معضل را از ريشه دنبال نکنيم روزي خواهد رسيدکه ديگر نمي توان به راحتي از کنار آن گذشت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي