جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/12/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4663


زمان انتشار دفترچه و كليد سؤالات آزمون دکتري 93


خبر


خبر


انتصابات


 زمان انتشار دفترچه و كليد سؤالات آزمون دکتري 93 

رئيس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به دريافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتري نيمه متمرکز سال 93 توسط 90 درصد داوطلبان، از اعلام نتايج اوليه اين آزمون در اواخر فروردين ماه خبر داد.به گزارش خبرنگار «دانشگاهي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دکتر ابراهيم خدايي در حاشيه بازديد از برگزاري آزمون دکتري نيمه متمرکز سال 93 در واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي، با بيان اينکه 240 هزار و 367 نفر در اين آزمون ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: از اين تعداد 42 درصد زن و 58 درصد مرد هستند.

وي افزود: حدود 90 درصد داوطلبان ثبت‌نام کننده، کارت ورود به جلسه آزمون خود را دريافت کرده‌اند که اين تعداد حدود 216 هزار نفر است.رئيس سازمان سنجش با بيان اينکه اين آزمون در يک نوبت برگزار شد، تصريح کرد: داوطلبان در صبح روز جمعه (شانزدهم اسفند ماه) در يک نوبت ابتدا به سؤالات تخصصي و سپس به سؤالات آزمون عمومي و استعداد تحصيلي پاسخ دادند.

نتايج اوليه آزمون دکتري

خدايي با بيان اينکه نتايج اوليه آزمون دکتري 93، اواخر فروردين اعلام مي‌شود، گفت: داوطلبان مجاز از نيمه اول ارديبهشت ماه مي‌توانند انتخاب رشته کنند که پس از آن فرآيند معرفي داوطلبان به دانشگاه‌ها براي بررسي سوابق علمي، پژوهشي و آموزشي در اواخر ارديبهشت ماه سال آينده انجام خواهد شد.

انتشار سوالات

وي با بيان اينکه در سال‌هاي قبل سؤالات آزمون را بر روي سايت سازمان سنجش قرار نمي‌داديم، اظهار کرد: دفترچه سؤالات آزمون دکتري 93 روز جمعه (شانزدهم اسفند ماه) از ساعت 18 به تدريج روي سايت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت، بنابراين از داوطلبان مي‌خواهيم اگر مي‌خواهند به سؤالات دسترسي داشته باشند، به سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org مراجعه کنند.

رئيس سازمان سنجش افزود: البته فرآيند قرار گرفتن دفترچه سؤالات روي سايت از ساعت 18 به صورت تدريجي انجام خواهد گرفت.

انتشار کليد اوليه

خدايي با اشاره به انتشار کليد اوليه سؤالات آزمون در روز پنجشنبه (بيست و دوم اسفند ماه) سال جاري، گفت: نتايج نهايي آزمون دکتري نيمه متمرکز سال 93، نيمه شهريور ماه سال آينده اعلام خواهد شد.

نظرسنجي‌هاي انجام گرفته از داوطلبان

وي همچنين درباره نظرسنجي‌هاي انجام گرفته از داوطلبان اين آزمون، تصريح کرد: نظرسنجي در نظر گرفته شده براي اين آزمون کاملا مشابه آزمون کارشناسي ارشد بود که براساس آن چهار پرسش دررابطه با بحث‌هاي روز از جمله فعاليت تشکل‌هاي دانشجويي، ايجاد نشاط و اميد در دانشگاه‌ها، مشکلات دانشجويان و ... از داوطلبان پرسيده شده بود.

رئيس سازمان سنجش درباره نظرسنجي انجام گرفته از داوطلبان آزمون کارشناسي ارشد، اظهار کرد: نتايج اين نظرسنجي استخراج شده و به زودي اعلام خواهد شد. همچنين نتايج نظرسنجي آزمون دکتري نيز پس از بررسي‌هاي انجام گرفته، اعلام مي‌شود.


 خبر 

 در ديدار با پروفسور سميعي عنوان شد؛

اعزام مرحله دوم دانشجويان بورسيه علوم پزشکي تهران به آلمان

پروفسور مجيد سميعي، از جذب دانشجويان خارجي به دانشگاه علوم پزشكي تهران و اعزام مرحله دوم بورس دانشجويان ايران به آلمان خبر داد و گفت: مرحله دوم اعزام بورس ايران و آلمان در ارديبهشت ماه سال 1393 انجام مي گيرد.

به گزارش خبرگزاري مهر، در ديدار پروفسور مجيد سميعي، با دكتر علي جعفريان رئيس دانشگاه علوم پزشکي تهران گزارشي از نشستهاي پروفسور سميعي با اعضاي هيئت علمي دانشگاه عنوان شد.

بر اين اساس ششمين كنگره بين‌المللي جراحي مغز و اعصاب با حضور اساتيد برجسته دانشگاههاي بين‌المللي سراسر كشور درخرداد ماه 93 برگزار خواهد شد كه در اين خصوص دكتر جعفريان آمادگي خود را براي هماهنگيهاي لازم اعلام کرد.

محور هاي ديگر اين گفتگو، در خصوص طرح برنامه آفريقا 100 عنوان شد كه مقرر شد موارد و شرايط مورد نظر دانشگاه جهت پذيرش 10 دانشجوي آفريقا از كشورهاي موردنظر وزارت امور خارجه كتباً به پروفسور سميعي اعلام شود.

همچنين، در خصوص مرحله دوم اعزام بورس ايران و آلمان در ارديبهشت ماه سال 1393 بيان شد كه طي فراخوان جديد اعلام و اقدام مي‌شود.

در اين زمينه مقرر شد با توجه به تحصيل 11 نفر از بورسيه هاي دانشگاه علوم پزشکي تهران در آلمان اساتيد راهنماي داخل ارتباط نزديكتري با دانشجويان برقرار کنند و پيشنهاد شد همزمان با كنگره جراحي مغز و اعصاب اين افراد به ايران بيايند تا با اساتيد راهنماي خود هماهنگي بيشتري کسب کنند.

بازديد معاون عمراني دانشگاه آزاد از واحدهاي استان کرمانشاه و همدان

به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري آنا محسن هاشمي معاون عمراني دانشگاه آزاد اسلامي از واخدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامي استان همدان، کرمانشاه و بخشي از استان قزوين بازديد کرد.

وي در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري آنا، با اشاره به اينکه در اين بازديدها از واحدهاي اسلام آباد غرب،علوم وتحقيقات کرمانشاه، هرسين، صحنه، کنگاور، اسدآباد، بهار، همدان، رزند، آوج و تاکستان بازديد کرديم، گفت: اکثر اين واحدها از لحاظ وضعيت عمراني در وضعيت مناسبي به سر مي برند.

وي ادامه داد: برخي از مراکز مشکلات ويژه اي داشتند که براي رفع مشکلاتشان و ارائه راه حل بايد اقدام کنيم.

رئيس صندوق رفاه خبر داد؛

تغيير شاخصهاي درجه بندي خوابگاه‌هاي دانشجويي

رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم از تهيه طرح تحقيقاتي خوابگاه هاي دانشجويي براساس شاخص هاي کيفي خبر داد و گفت: اين طرح در درست تهيه بوده و بعد از نهايي شدن نتايج آن اعلام مي شود.دکتر ناصر مطيعي در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به خوابگاههاي دانشجويي و برنامه صندوق رفاه دانشجويان در خصوص خوابگاه‌ها گفت: در گذشته خوابگاه‌هاي دانشگاهي براساس تعداد نفرات اتاق‌ها، درجه بندي شده و هزينه بهاي آن رتبه بندي و تعيين مي شد.

وي ادامه داد: ولي کاري که ما مي خواهيم انجام بدهيم اين است که براساس شاخص هاي کيفيت، خوابگاه را درجه بندي کنيم .رئيس صندوق رفاه دانشجويان به برخي از شاخص هاي کيفي در رابطه با خوابگاه هاي دانشجويي اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال درسترسي به دانشگاه، فضاهاي جانبي مانند سايت، فضاي ورزشي، سالن مطالعه و مجموعه شاخصهاي است که در اين طرح به آن توجه شده است.وي ادامه داد: تهيه اين طرح تحقيقاتي به کار ميداني نياز دارد و به موقع در زماني به نتيجه رسيد اطلاعات آن اعلام مي شود .

تدوين سند توسعه حوزه علوم پزشکي "دانشگاه آزاد اسلامي"

قائم مقام رييس دانشگاه آزاد اسلامي در حوزه علوم پزشکي از تدوين سند توسعه حوزه علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي با هدف ارتقاي کيفي و کمي حوزه علوم پزشکي خبر داد.به گزارش گروه علمي باشگاه خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني دانشگاه آزاد اسلامي، دکتر باقر لاريجاني قائم مقام رييس دانشگاه آزاد در حوزه علوم پزشکي با اشاره به برگزاري دومين نشست دست اندرکاران حوزه علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي در روز 18 اسفند، گفت: دومين نشست سراسري دست اندرکاران حوزه علوم پزشکي در ادامه نشست هاي قبلي و با هدف بررسي چالش هاي اين حوزه و ارائه راهکار براي آن برگزار مي شود.

دکتر لاريجاني افزود: در اولين نشست چالشهاي حوزه علوم پزشکي دانشگاه آزاد توسط کميته اي از اساتيد و کارشناسان بررسي و راهکارهاي ارائه شده به عنوان برنامه هاي آتي در دستور کار قرار گرفت.وي از تدوين سند توسعه حوزه علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد و اظهار داشت: سند توسعه حوزه علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي براساس شرايط موجود و متناسب با برنامه هاي آتي با هدف ارتقاء کيفي و کمي، گسترش مراکز تحقيقاتي و راه هاي ارتقا خدمات در شبکه بيمارستاني و چگونگي بين المللي کردن حوزه پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي طراحي شده است.دکتر لاريجاني همچنين از تشکيل کميته اي براي عملياتي کردن اين برنامه ها در حوزه علوم پزشکي خبر داد و افزود: اعضاي اين کميته از ميان اساتيد و محققان دانشگاه آزاد اسلامي انتخاب شده اند .وي در پايان گفت: اميدواريم در سال آتي دست اندرکاران حوزه علوم پزشکي بتوانند با يک برنامه منظم به سمت اجرايي کردن برنامه هاي پيش بيني شده حرکت کنند.

ضرورت تغيير ظرفيت پذيرش در "رشته پرستاري"

عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس گفت:متاسفانه مقوله عدالت در پذيرش زن و مردم در رشته پرستاري هم از جمله موضوعات مغفول مانده در اين حوزه به حساب مي‌آيد.دکتر شهلا ميرگلو بيات عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، اظهار داشت: در حال حاضر تعداد پرستاران زن و فارغ‌التحصيلان رشته پرستاري زن 6 برابر پرستاران مرد است و در حال حاضر و آينده نزديک به شدت کمبود پرستار مرد احساس خواهد شد.

وي افزود: ضرورت دارد ديدگاه مسئولين "وزارت بهداشت" در پذيرش داوطلبان اين رشته تغيير کند و حداقل عدالتي که ممکن است در پذيرش داوطبان اين رشته ايجاد شود. وي با بيان ايکه در جامعه‌‌ همان گونه که به پرستار زن احتياج است به پرستار مردم هم نياز است، خاطرنشان کرد: پرستاران مرد آمادگي بيشتري براي فعاليت در حوزه فوريت‌هاي پزشکي دارند و نقش موثرتري نيز در اين بخش مي‌توانند، ايفا کنند.


 خبر 

 معاون بنياد ملي نخبگان خبر داد؛

اعطاي جايزه علامه طباطبايي و شهيد آويني در ارديبهشت ماه سال آينده

معاون فرهنگي و امور نخبگان بنياد ملي نخبگان از برگزاري سومين دوره اعطاي جايزه علامه طباطبايي و دومين دوره اعطاي جايزه شهيد آويني در ارديبهشت سال آينده خبرداد.به گزارش خبرگزاري مهر، دكتر سيد حسن حسيني در نشست سالانه شوراي نخبگان، كميته‌ها و كارگروه‌هاي تخصصي بنياد ملي نخبگان با بيان اين مطلب افزود: تاكنون 72 استاد و محقق برجسته موفق به دريافت جايزه علامه طباطبايي و 7 هنرمند نيز موفق به دريافت جايزه شهيد آويني شده‌اند.معاون فرهنگي و امور نخبگان بنياد ملي نخبگان، اظهار داشت: كميته تمديد، استمرار و ارتقا ذيل شوراي نخبگان بنياد ملي نخبگان در سال جاري 29 بار جلسه تشكيل داده است و 298 پرونده در آنها مورد بررسي قرار گرفته و 176 پرونده و تقاضا مورد تاييد قرار گرفته است.

وي ادامه داد: همچنين كميته‌هاي دانش آموختگان برتر آموزشي، پژوهشي و نوآوري و كارگروه هنري در سال 92 ، 38 جلسه تشكيل داده‌اند كه در اين كميته 26 پرونده اساتيد در 6 كميته و 31 پرونده دانش آموختگان در 5 كميته تاييد شده است.حسيني از بررسي 30 پروند اساتيد در جلسات شوراي نخبگان خبر داد و يادآور شد: در نهايت 13 استاد مورد حمايت بنياد ملي نخبگان قرارگرفتند.معاون فرهنگي و امور نخبگان بنياد ملي نخبگان با اشاره به تسهيلات نظام وظيفه بنياد گفت:‌ تاكنون حدود 5 هزار نفر از نخبگان و استعدادهاي برتر از اين تسهيلات استفاده كرده‌اند و كميته تسهيلات نظام وظيفه در سال جاري 46 جلسه داشته كه در اين جلسات حدود 2 هزار تقاضا مورد بررسي قرار گرفته و 1500 پرونده نيز مورد تاييد قرار گرفته است.

وي با بيان اينكه در سال 92 در كميته داوري اختراعات بنياد ملي نخبگان هزار و 83 اختراع مورد بررسي قرار گرفته است، گفت: در نهايت 245 اختراع تاييد شده و از آنها حمايت به عمل آمده است. به طور كلي 2 هزار اختراع از ميان 10 هزار اختراع داوري شده مورد حمايت بنياد قرار گرفت.

شرايط و نحوه ثبت‌نام خوابگاه‌هاي نوروزي دانشجويان ايران

خوابگاه‌هاي دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي ايران از روز سه شنبه 27 اسفند تا 14 فروردين تعطيل و ورود دانشجويان به خوابگاه‌ها در اين ايام ممنوع اعلام شد.به گزارش سرويس «دانشگاهي» ايسنا، مسئول اداره خوابگاه‌هاي دانشگاه علوم پزشکي ايران با اعلام اين خبر، افزود: خوابگاه ساعي براي دانشجويان دختر و خوابگاه امام علي(ع) براي دانشجويان پسر، تنها خوابگاه‌هاي فعال در ايام نوروز هستند و از آنجا که سرپرستي خوابگاه‌ها هيچ مسئوليتي در قبال اموال شخصي دانشجويان ندارند، لذا ضروري است دانشجويان وسايل قيمتي خود را از خوابگاه خارج کنند.

همچنين معاونت دانشجويي دانشگاه شرايط و نحوه ثبت‌نام خوابگاه‌هاي نوروزي را اعلام کرد که براساس آن، با توجه به برنامه ريزي انجام شده، آن دسته از دانشجويان خارجي، دستياران تخصصي باليني و کارورزان که در ايام تعطيلات نوروز کشيک بيمارستان دارند و متقاضي سکونت در خوابگاه هستند، بايد براي ثبت‌نام به دفاترخوابگاه‌ها مراجعه کنند.گفتني است؛ جهت ثبت‌نام خوابگاه نوروزي ارائه فرم گواهي اشتغال به تحصيل دانشجو در دوره کارورزي (اينترني) و يک قطعه عکس الزامي
است.

فراخوان جذب اولين دانشجوي پسا دکتري سلامت در حوادث و بلايا

اولين دانشجوي پسادکتري سلامت در حوادث و بلايا توسط گروه آموشي سلامت در حوادث و فوريتهاي پزشکي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي جذب مي شود.به گزارش خبرنگار مهر، فارغ‌التحصيلان دوره دکتري تخصصي (Ph.D) مي‌توانند در اين دوره شرکت کنند. از جمله شرايط پذيرش پژوهشگر در دوره پسا دکتري در اين رشته مي توان به حداکثر سن 40 سال با تابعيت ايراني اشاره کرد.شروع و پايان فعاليت دانشجوي پسا دکتري با موافقت استاد راهنما و پژوهشگر و طول دوره حداقل به مدت يک سال است. حقوق و مزاياي پژوهشگر پسا دکتري در جلسه مصاحبه تعيين مي شود.افراد بايد داراي سابقه چاپ مقاله در زمينه حوادث، بلايا و فوريتهاي پزشکي باشند. دوره پسادکتري به صورت تمام وقت بوده و اشتغال تمام وقت پژوهشگر در دانشگاه به فعاليت پژوهشي الزامي است.داوطلبان مي توانند تا 30 فروردين ماه 93 مدارک مورد نياز خود را به آدرس تهران، بلوار دانشجو، خيابان کودکيار، دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي ،گروه آموزشي سلامت در بلايا و فوريت هاي پزشکي، دکتر حميدرضا خانکه به صورت پست پيشتاز ارسال کنند.


 انتصابات 

 با حضور ابريشمي نيا؛

مراسم معارفه مدير کل پشتيباني و تجهيزات دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد

به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري آنا مراسم توديع و معارفه مدير کل پشتيباني و تجهيزات دانشگاه آزاد اسلامي با حضور سيد محمد ابريشمي نيا معاون اداري و مالي دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد.به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري آنا، در مراسم معارفه سيد کيوان خاتمي و توديع محمدجعفر چراغي مدير کل پشتيباني و تجهيزات دانشگاه آزاد اسلامي ، فتحي مديرکل امور مالي دانشگاه، نصيري مديرکل امور اداري و منابع انساني، مقدم مدير کل امور امور عمومي و باوندپور معاون مديرکل امور رفاهي دانشگاه حضور داشتند.در اين مراسم ابريشمي نيا ضمن تشکر از خدمات و تلاشهاي چراغي در مسئوليت مذکور، حکم خاتمي را قرائت کرد.

نخستين حکم سرپرست دانشگاه تهران صادر شد؛

تغيير معاون اداري مالي

سرپرست فعلي دانشگاه تهران با صدور حکمي، معاون اداري مالي اين دانشگاه را تغيير داد.به گزارش آفرينش محمد حسين اميد که اين روزها با حکم وزير علوم در سمت سرپرست دانشگاه تهران در حال فعاليت است و پست معاونت اداري مالي وزارت علوم را هم بر عهده دارد، در نخستين حکم خود براي دانشگاه تهران، معاون اداري مالي اين دانشگاه را تغيير داد.پيش از اين محمد جواد ساداتي نژاد سمت معاونت اداري مالي دانشگاه تهران را بر عهده داشت که حسين گلدانساز جايگزين وي شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي