جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/12/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4669


عوامل موثر بر حملات قلبي


تاثيرات منفي مصرف بي‌رويه آنتي‌بيوتيک


مراقب زانوهايتان باشيد!


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 عوامل موثر بر حملات قلبي 

خيلي‌ها بر اين باورند چون سيگار نمي‌کشند پس قلب‌شان مثل ساعت کار مي‌کند و جاي هيچ گونه نگراني وجود ندارد؛ اما محققان مي‌گويند 25 درصد افرادي که دچار سکته قلبي مي‌شوند، از قبل هيچ علائم هشداردهنده‌اي نداشته‌اند.

درست است که مصرف دخانيات، غذاهاي چرب و بي تحرکي سلامت قلب و عروق را به خطر مي اندازد، اما نتايج پژوهش‌هاي اخير نشان مي‌دهد عوامل ديگري نيز در به خطر انداختن سلامت قلب تان دخيل است.

به عقيده محققان دانشکده سلامت عمومي دانشگاه هاروارد، خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-‌عروقي در افرادي که گروه خوني شان A، B يا AB است؛ يعني حدود نيمي از مردم، بيشتر از بقيه گروه‌هاي خوني است. اگر دقيق‌تر بگوييم اين خطر براي گروه خوني A، 5 درصد، براي گروه خوني B، 11درصد و براي گروه خوني AB، 23 درصد بيشتر است. البته درباره تاثير گروه خوني بر افزايش خطر مشکلات قلبي اختلاف‌نظرهايي وجود دارد. بر اساس بررسي‌هاي محققان، گردش خون افرادي که گروه خوني O دارند بهتر صورت مي‌گيرد و احتمال تشکيل لخته‌هاي خوني در اين افراد کمتر از گروه‌هاي خوني ديگر است؛ اما در عوض کلسترول بد خون اين افراد در مقايسه با گروه‌هاي خوني ديگربيشتر است.

خروپف: همچنين آپنه يا قطع تنفسي خواب (خروپف)، اختلالي است که در آن مجاري تنفس در خواب به مدت چند ثانيه مسدود مي‌شود. در واقع، تنفس فردي که دچار آپنه خواب است به مدت کوتاهي قطع مي‌شود. به گفته محققان، ارتباط زيادي بين آپنه خواب و بيماري هاي قلبي-‌عروقي وجود دارد. البته در بيشتر موارد افرادي که دچار اين اختلال خواب هستند از مشکلات ديگري مانند چاقي و ديابت نيز رنج مي‌برند که هر دو زمينه‌ساز ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي است.

يائسگي زودرس: محققان مرکز پزشکي دانشگاه واندربيلت در ايالت تنسي آمريکا به اين نتيجه رسيده‌اند خانم‌هايي که خيلي زود؛ يعني قبل از چهل و شش سالگي يائسه مي‌شوند نيز دو برابر بيشتر در معرض سکته مغزي قرار مي‌گيرند. به عقيده محققان، يائسگي زودهنگام الزاما به بيماري‌هاي قلبي-عروقي منجر نمي‌شود، اما مي‌تواند يکي از عواملي باشد که به سلامت خانم‌ها آسيب مي‌زند. خانم‌هايي که زودتر از موعد يائسه مي‌شوند معمولا شاخص توده بدني بالايي داشته و بيشتر به ديابت مبتلا مي‌شوند که هر دو مي‌تواند زمينه‌ساز بيماري‌هاي قلبي-عروقي باشد.

شيفت‌هاي شبانه: بر اساس پژوهش‌هاي محققان دانشگاه وسترن استراليا، خطر انفارکتوس در افرادي که به صورت شيفتي کار مي‌کنند به ميزان 23 درصد بيشتر است. محققان احتمال مي‌دهند به هم خوردن ضربان قلب در ساعت‌هاي غيرمعمول کاري باعث افزايش اين خطر مي‌شود.

کمبود ويتامين D: نتايج پژوهشي نشان مي‌دهد ارتباطي بين کمبود ويتامين D و افزايش خطر بيماري‌هاي قلبي-عروقي، سکته و مرگ وجود دارد. واقعيت اين است که ويتامينD باعث توليد هورمون رنين مي‌شود که روي فشار خون تاثير مي‌گذارد. اين ويتامين باعث انقباض سلول‌هاي قلب شده و امکان تصلب شرايين را نيز کاهش مي‌دهد.

تماشاي تلويزيون: اگر به طور مرتب ورزش مي‌کنيد، اما در عين حال عادت داريد ساعت‌هاي طولاني مقابل تلويزيون بنشينيد و برنامه‌هاي مورد علاقه‌تان را ببينيد، در واقع سلامت قلب‌تان را به خطر مي‌اندازيد؛ زيرا ورزش نمي‌تواند آسيب‌هاي ناشي از يک‌جا نشستن‌هاي طولاني مدت را جبران کند. به گفته محققان انگليسي، بي‌تحرکي مي تواند ميزان قند خون و چربي‌هاي انباشته‌شده در بدن را بالا ببرد. به همين دليل توصيه مي‌شود حتي هنگام تماشاي تلويزيون نيز از جايتان بلند شويد و قدمي بزنيد يا حرکت‌هاي کششي انجام دهيد.

اگر در محل کارتان پشت ميزنشين هستيد نيز همين کار را انجام دهيد. موقعي که با تلفن صحبت مي‌کنيد از جايتان بلند شويد و قدم بزنيد.

نمک زياد: هرچه ميزان مصرف نمک بيشتر شود خطر ابتلا به فشار خون بالا و در نهايت سکته قلبي افزايش مي‌يابد و بايد توجه داشت كه در ترکيب تمام مواد غذايي از کنسروها گرفته تا رب و... نمک وجود دارد. متخصصان براين باورند بدن ما روزانه به حدود يک قاشق مرباخوري نمک (2.4 گرم) نياز دارد.

براي همين ميزان مصرف روزانه نمک بايد کمتر از 2300 ميلي گرم باشد. براي افراد بالاي 50 سال يا افرادي که فشار خون بالا دارند، توصيه مي‌شود مصرف نمک را به 1500ميلي گرم در روز کاهش دهند.

احساس تنهايي: درست است گاهي دوست داريد خلوت کنيد يا به غار تنهايي‌تان پناه ببريد، اما اين را هم بدانيد احساس تنهايي بلاي سلامت است. محققان معتقدند افرادي که با خانواده و دوستان خود رابطه نزديک و صميمي دارند بيشتر از افراد تنها عمر مي‌کنند و قلب سالم‌تري دارند.

اضافه وزن: اضافه وزن و چاقي يکي از عوامل مهم ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي است. به همين دليل لازم است مراقب تغذيه خود باشيد، پرخوري را کنار بگذاريد و مصرف موادغذايي چرب را کاهش دهيد.

اگر تصور مي‌کنيد خودتان نمي‌توانيد از عهده تنظيم برنامه غذايي‌تان برآييد، به متخصص تغذيه مراجعه کنيد تا عادت هاي غذايي‌تان را اصلاح کند. به عقيده محققان براي دوري از چاقي علاوه بر اصلاح برنامه غذايي، به ورزش و تحرک بدني مناسب نيز احتياج داريد.

عدم مصرف ميوه و سبزيجات کافي: براي داشتن قلبي سالم بايد به ميزان کافي ميوه، سبزيجات، غلات کامل و دانه و مغزهاي روغني مصرف کنيد. نتايج پژوهش هاي محققان کانادايي نشان مي‌دهد افرادي که روزانه پنج واحد ميوه و سبزيجات مي‌خورند به ميزان 20 درصد کمتر از افرادي که روزانه سه واحد يا کمتر از آن مصرف مي‌کنند، در معرض بيماري‌هاي قلبي قرار مي‌گيرند.

گوشت قرمز: درست است که مصرف گوشت قرمز براي تامين آهن بدن لازم است اما مصرف زياد آن که حاوي ميزان فراواني چربي‌هاي اشباع شده است، مشکل‌ساز مي‌شود. متاسفانه مصرف بيش از اندازه گوشت قرمز علاوه بر افزايش خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي، موجب سرطان کولون مي‌شود. به باور متخصصان، مصرف موادغذايي حيواني بايد کمتر از 10 درصد باشد. در واقع، در بحث سلامت قلب و عروق، زياده‌روي و مصرف بيش از اندازه گوشت قرمز اهميت فراواني دارد.

سيگار: از اين استوانه باريک بترسيد؛ زيرا به مرور زمان لخته هايي در خون ايجاد مي‌کند که مانع گردش خون شده و در نهايت رگ ها را مسدود مي‌کند. البته سيگاري‌ها فقط به خودشان آسيب نمي‌زنند؛ بلکه اطرافيان‌شان را هم دچار مشکل مي‌کنند.

منبع: جام‌جم آنلاين


 تاثيرات منفي مصرف بي‌رويه آنتي‌بيوتيک 

مطالعات جديدي که توسط مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري‌هاي ايالات متحده (CDC) انجام شده‌است. بيانگر آن است که بسياري از بيماري‌ها مانند اسهال‌هاي شديد و کشنده در کودکان ناشي از عفونت باکتريايي‌اي است که در کساني رخ مي‌دهد که مدتي قبل از وقوع آن برايشان آنتي‌بيوتيک تجويز شده بوده است.

لذا اين مرکز به پزشکان توصيه مي‌کند براي حفاظت از سلامت کودکان، در تجويز آنتي‌بيوتيک‌ها دقت بيشتري مبذول دارند.

رئيس اين مرکز دکتر تام فريدن مي‌گويد: تجويز نا‌به‌جاي آنتي‌بيوتيک‌ها سبب مي‌شود بچه‌ها در معرض مشکلات بهداشتي ازجمله عفونت‌هاي شديد و مقاوم دربرابر آنتي‌بيوتيک قرار مي‌گيرند.

روده انسان به طور متوسط محل تجمع بيش از هزار نوع ميکروارگانيسم گوناگون است. اين ميکروارگانيسم‌ها درحد تعادل هستند و آسيبي به بدن نمي‌زنند و حتي بعضي از آنها مفيد نيز هستند و در فرآيندهاي حياتي بدن مانند هضم و حفاظت از روده کمک مي‌کند.

اما اگر تعادل جمعيتي اين ميکروارگانيسم‌ها به دليلي مانند مصرف آنتي‌بيوتيک‌ها برهم بخورد، خطر از دست‌رفتن اين باکتري‌هاي مفيد نيز وجود دارد و اين امر سبب ضعيف‌شدن جداره روده در مقابل التهابات و ايجاد عوارضي مانند کوليت مي‌شود.

بنابراين مصرف بي‌رويه و غيراصولي آنتي‌بيوتيک يکي از مهمترين عوامل خطر ابتلا به عفونت‌هاي سخت در کودکان و بزرگسالان است، چراکه اين داروها ميکروارگانيسم‌هاي مفيدي را که از بدن دربرابر عفونت‌ها حمايت مي‌کنند از بين مي‌برد و هفته‌ها و حتي گاهي ماه‌ها زمان لازم است تا اين باکتري‌ها دوباره در بدن توليد شوند و طي اين مدت بدن نسبت به عفونت‌ها و التهابات که از هرراهي ممکن است وارد بدن شود، حساس و آسيب‌پذير است.

براساس بررسي‌ها از ميان کودکان مبتلا به عفونت‌هاي حاد، 73 درصدشان حدود دوازده هفته پيش از ابتلا به اين عارضه، به دليل بيماري‌هاي ساده‌ و قابل درمان سرپايي مانند بيماري‌هاي گوش، سينوس و عفونت‌هاي تنفسي فوقاني، آنتي‌بيوتيک مصرف کرده بودند و تحقيقات مرکز کنترل بيماري‌هاي ايالات متحده بيانگر آن است که ساليانه 17000 کودک يک‌سال تا هفده‌ساله به بيماري‌هاي باکتريايي مبتلا مي‌شوند.

لذا محققان از والدين مي‌خواهند که از درخواست از پزشک براي تجويز آنتي‌بيوتيک براي فرزندشان پرهيز كنند و پزشکان نيز از تجويز آن خودداري نمايند و راه‌هاي بهتري را براي بهبود علائم بيماري‌هاي ساده مانند سينوس و... ارائه دهند. چراکه مرکز کنترل بيماري‌هاي ايالات متحده مي‌گويد: بررسي‌ها نشان مي‌دهد حداقل در نيمي از موارد که آنتي‌بيوتيک تجويز مي‌شود، درواقع نيازي به مصرف آن نيست.

ترجمه: خدايار سعيدوزيري

منبع: www.medicalnewstoday.com


 مراقب زانوهايتان باشيد! 

به گفته کارشناسان، تشخيص درست دردهاي زانو مهم است چراکه درد‌هاي زانو مي‌تواند دلايل مختلفي داشته باشد. برخلاف تصور بسياري از مردم، آرتروز تنها دليل زانو درد نيست و از سوي ديگر، به گفته دکتر فرهاد عادل‌منش، متخصص طب فيزيکي و توانبخشي و مسئول پروژه کمردرد دانشگاه مک‌گيل کانادا، اغلب مشکلات زانو، هيچ نيازي به جراحي ندارد و با روش‌ها و وسايل توانبخشي هم قابل درمان است.

عادل‌منش در گفت‌وگو با همشهري با تأکيد بر اينکه بسياري از مشکلات زانو ربطي به مفصل زانو ندارد بلکه ناشي از بافت‌هاي نرم اطراف زانو است، اظهار داشت: انواع بورسيت‌ها، نقاط ماشه‌اي در زانو، مشکلات کف پا، نرمي کشکک (تعادل نداشتن عضلات مختلف ران) در افراد جوان و مشکلات ديسک کمر از اين نمونه هستند. به همين دليل اغلب اين دردها با بيماري آرتروز اشتباه گرفته مي‌شوند.

به گفته مسئول پروژه کمردرد دانشگاه مک‌گيل، بسياري از دردهاي زانو که براي آنها تشخيص آرتروز داده مي‌شود، آرتروز نيست بلکه ناشي از نقاط ماشه‌اي زانوست؛ نقاطي در زانو که به هر دليل مي‌توانند تحريک شوند و با تحريک آن نقاط در زانو، درد زانو به نقاط ديگر بدن هم منتقل مي‌شود. اين متخصص طب فيزيکي و توانبخشي از آرتروز به‌عنوان شايع‌ترين بيماري زانو نام برد و از آن به‌عنوان لاستيک‌سابي بدن، ياد کرد و گفت: اگر مردم به زانوهاي خود فشار وارد نکنند، مي‌توانند از ساييدگي غضروف و مفصل زانو جلوگيري کنند. بنابراين زانودرد، دردي اجتناب‌ناپذير نيست و حتي ربطي هم به سن افراد ندارد. آرتروز ناشي از فشار اضافي است که به بدن وارد مي‌شود و اين فشار سبب التهاب‌هايي در مفصل به‌ويژه بافت‌هاي نرم مفصل زانو مي‌شود.از روش‌هاي ايزومتريک استفاده کنيد؛ روش‌هايي که طي آن عضلات اندام‌ها منقبض و قوي مي‌شوند.

به گفته دکترسيد محمدرضا موسوي متخصص ارتوپدي و استاد دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي، روماتيسم مفصلي يکي ديگر از انواع بيماري‌هاي زانوست که مي‌تواند علائمي شبيه آرتروز داشته باشد. اين اختلال معمولا تمام بدن را درگير مي‌کند؛ چرا که مفاصل زانو از محل‌هاي عمده درگيري در روماتيسم است.

دکتر موسوي گفت: علامت عمده درگيري روماتيسمي، زانودرد و تورم زانوست. در مراحل پيشرفته، مفصل زانو تغيير شکل مي‌دهد. درمان روماتيسم زانو به‌صورت مصرف دارو و انجام نرمش‌هايي براي افزايش دامنه حرکات زانو و تقويت عضلات اطراف مفصل است. در موارد شديد بيماري از تعويض مفصل براي درمان کمک گرفته مي‌شود.

به گفته اين استاد دانشگاه، بسياري از مشکلات زانو به‌علت عضلات خشک و سفت به‌وجود مي‌آيند. با انجام نرمش‌هاي کششي و نرمش‌هايي که عضلات اطراف زانو را تقويت مي‌کند، مي‌توان احتمال بروز بسياري از آسيب‌هاي زانو را کاهش داد. از بين اين عضلات، عضله چهارسر ران بيشترين اهميت را دارد. تقويت عضلات ران مي‌تواند موجب کم‌شدن فشار به مفصل زانو شده و درد زانو را تا حد زيادي کاهش دهد.

کارشناسان مي‌گويند: اگر درد مزمن زانو داريد شنا هم براي شما بسيار مفيد است. در آب وزن کم مي‌شود و عضلات اطراف مفصل زانوي شما بهتر تقويت مي‌شوند. ورزش‌هايي که ضربات ناگهاني و شديدي به زانو وارد مي‌کنند مانند فوتبال، بسکتبال يا تنيس زياد مناسب زانو نيستند. هر ورزشي مي‌کنيد به نداي مفصل خود گوش دهيد. اگر درد ايجاد شده است فعاليت خود را تغيير دهيد. وقتي خسته شده‌ايد ورزش را ادامه ندهيد. از لباس و ابزارهاي ورزشي مناسب استفاده کنيد. مثلا حين واليبال از زانوبند‌هايي که در جلوي زانو يک پد وجود دارد، استفاده کنيد.

منبع: همشهري‌آنلاين


 خبرها از عالم علم 

 توقف درد حملات آنژيني با کاشت جديد

نوعي کاشت ريز شبيه ساعت‌شني مي‌تواند درد قفسه سينه ناشي از آنژين حملات قبلي را کاهش دهد.به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، بيش از 250 هزار نفر سالانه در انگلستان به آنژين دچار مي‌شوند و علائم آن شامل تنگي نفس و درد قفسه سينه است که چون شريان‌ها عرضه اکسيژن و خون به قلب را محدود مي‌کنند، رخ مي‌دهد.براي تعدادي از افراد، درد فقط هنگام فعاليت رخ مي‌دهد اما شکل بي‌ثباتي نيز وجود دارد که در آن، درد حتي هنگام ايستادن ساکن نيز ادامه مي‌يابد. کاشت جديد موسوم به Neovasc Reducer براي حفظ گردش خون در قلب به مدت طولاني‌تري طراحي شده، زيرا تحقيقات نشان مي‌دهد افزايش عرضه خون مي‌تواند به قلب در رهايي از درد آنژين کمک کند.

درد زماني روي مي‌دهد که قلب بايد براي حفظ پمپاژ به هنگامي که فاقد اکسيژن کافي است، به سختي کار کند. کاشت جديد نرخ پمپاژ خون به خارج از قلب را از طريق شرياني به نام «سينوس کرونري» کاهش مي‌دهد؛ اين شريان يکي از مسيرهاي اصلي خروجي اين عضو حياتي بدن است. مسدودکردن جريان خون در اين شيوه، خون را دوباره به درون دهليزهاي اصلي پمپاژ خون منحرف مي‌کند.

به بيماران آنژين معمولا داروهايي مانند بتابلاکرها يا مسدودکننده‌هاي کانال کلسيم براي جلوگيري از اين حملات تجويز مي‌شود. با اين حال، هنوز هم سالانه 50 هزار نفر از آنژين رنج مي‌برند که به دارو واکنش نشان نمي‌دهند يا حالشان به اندازه‌اي وخيم است که نمي‌توانند جراحي شوند. کاشت جديد مي‌تواند در اين زمينه کارآمد باشد.

در درمان‌هاي باليني، 14 بيمار که مبتلا به آنژين شديد بودند و به درمان‌ها واکنش نشان نداده بودند، اين سيستم را دريافت کردند و يافته‌ها نشان مي‌دهد از اين افراد، 12 تن درد کمتري داشتند.جزئيات کاشت ابداعي که توسط بنياد قلب بريتانيا ارائه شده، در Journal of the American College of Cardiology منتشر شد.

به كارگيري نانو ذرات نقره براي چاپ مدارات الکترونيک

به گزارش خبرنگار علمي باشگاه خبرنگاران با اين روش مي‌توان مدارهايي با سرعت بالاتر و قيمت کمتر توليد کرد. بعد از اين هر کسي مي‌تواند با خريد تجهيزاتي به قيمت 300 دلار مدار الکترونيکي ايجاد کند اين کار در مدت يک دقيقه قابل انجام است.اين روش نوعي چاپ فوري بوده که با استفاده از آن مي‌توان مدارها را به شکل دلخواه طراحي و چاپ کرد. اين کار روي مواد نرم و صلب قابل انجام است.در روش‌هاي رايج معمولا از گرمادهي براي اتصال مدار روي سطح استفاده مي‌شود اما در اين روش جديد، از نانوذرات نقره به‌عنوان جوهر استفاده شده که با پيوند شيميايي به سطح متصل مي‌شود؛ با اين کار مشکل آسيب ديدن سطح در اثر گرم شدن رفع مي‌شود. با اين روش جديد مي‌توان مدارات را روي ورق پلاستيکي، فيلم‌هاي PET و ورق‌هاي گلاسه چاپ کرد. محققان اين پروژه ليستي از مواد ممنوعه براي استفاده در اين روش را تهيه کرده‌اند که در اين ليست نام ورق‌هاي مغناطيسي و پارچه‌هاي کرباسي به چشم مي‌خورد.

اين روش مي‌تواند براي توليد ادواتي نظير ماشين‌حساب، دماسنج و شارژ باتري در منزل مناسب باشد. حتي دانش‌آموزان مي‌توانند با اين روش مدارات ساده در کلاس‌هاي درس ايجاد کرده و تجربه ساعت قطعات الکترونيکي را در مدرسه به‌دست آورند.


 خبر پزشکي 

 هيچ دارو و روشي براي لاغري و چاقي موضعي وجود ندارد

به گزارش خبرگزاري تسنيم از قزوين، نوروزعلي عزيزخاني در کارگاه سلامت بانوان ايراني که در مرکز بهداشت شهيد بلنديان قزوين برگزار شد، اظهار کرد: مصرف قرص‌ها و روش‌هاي موجود در بازار ممکن است خطرناک و زيان بار باشد. وي تصريح کرد: بسياري از افراد چاق سعي مي‌کنند در مدت زمان کوتاهي از طريق مصرف داروهاي لاغري غير مجاز و بدون تجويز پزشک، وزن خود را کم نمايند، درحالي که اين اقدام خطرات جبران‌ناپذيري براي سلامت بدن به همراه دارد، انواع حساسيت‌هاي پوستي، مشکلات گوارشي و کبدي و همچنين بيماري‌هاي قلبي و عروقي از پيامدهاي استفاده از داروهاي لاغري به شمار مي‌روند.عزيزخاني افزود: بنابر اين به جاي استفاده از اين روش‌ها بهتر است که در سبد غذايي خانوار، تنوع گروه‌هاي غذايي وجود داشته باشد و تهيه غذاها محدود به چند نوع خورشت يا مرغ نباشد.

وي تصريح کرد: علاوه بر مصرف غذاي سالم بايد تحرک و ورزش نيز جزو برنامه‌هاي روزانه افراد باشد که در حال حاضر اين مهم تبديل به يک دغدغه جدي براي مردم نشده است. عزيزخاني با اشاره به الگوي تغذيه نامناسب در جامعه، اظهار کرد:‌ اگر افراد دقت کافي در تغذيه‌ خود داشته باشند و ورزش را در الويت برنامه‌هاي روزانه خود قرار دهند به طور قطع مي‌توانند از تناسب اندام خوبي برخوردار باشند، مصرف فست‌فودها و غذاهاي پرچرب علاوه بر چاقي سبب بروز بيماري سرطان و بيماري‌هاي قلبي و عروقي مي‌گردد.

مرگ و مير در افراد سيگاري دو برابر افراد عادي

علي مهدوي در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت: بيماري‌هاي قلبي و عروقي يکي از مهمترين علت‌هاي مرگ‌ومير افراد در تمام دنيا است و از هر 3 مورد مرگي که در جهان ثبت مي‌شود يک مورد آن از بيماري‌هاي قلبي يا سکته‌هاي مغزي ناشي مي‌شود.

وي افزود: در حال حاضر 80 درصد مرگ‌هاي ناشي از بيماري‌هاي قلبي و عروقي در کشورهاي با درآمد کم يا متوسط رخ مي‌دهد.مهدوي دخانيات را يکي از علت‌هاي عمده مرگ ناشي از بيماري‌هاي قلبي و عروقي دانست و گفت: 20 درصد اين گونه مرگ‌ها از مصرف دخانيات ناشي مي‌شود. اين کارشناس دخانيات تصريح کرد: پيامدهاي بيماري‌هاي قلبي و عروقي مانند: مرگ‌هاي ناگهاني بيماري‌هاي مغزي‌ وعروق به تدريج در حال افزايش است.

مهدوي گفت: به همين دليل مصرف دخانيات خطر سکته قلبي را حتي در افرادي که در معرض دود سيگار هم قرار دارند افزايش مي‌دهد.وي گفت: مطالعات نشان‌داده ارتباط مستقيم بين مصرف دخانيات و مرگ‌ومير ناشي از بيماري‌هاي قلبي وجود دارد که متاسفانه در بين جوانان سيگاري بيش از 2 برابر بزرگسالان است.

Lunch conference پزشکان بيمارستان بهارلو با موضوع کنترل عفونت برگزار شد

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بيمارستان بهارلو، Lunch conference پزشكان بيمارستان بهارلو روز چهارشنبه 21 اسفند ماه سال جاري با موضوع كنترل عفونت و مباحث كلي گايدلاين‌نويسي با سخنراني محبوبه عليزاده، متخصص بيماري هاي عفوني در پاويون پزشكان بيمارستان برگزار شد.يادآور مي شود Lunch conferenceهاي پزشكان چهارشنبه هر هفته رأس ساعت 13 در پاويون پزشكان برگزار مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي