جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/12/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4670

لاريجاني در تذكر به وزارتخانه‌هاي خارجه و اطلاعات :
آمريکا مي‌خواهد با غبارآلود کردن فضا، مذاکرات را به‌هم بزند

ظريف درواكنش به اظهارات جان كري:
آمريكا بايد درتصميمي سخت يك بار براي هميشه با واقعيات روبه رو شود


ترکيه به مداخله نظامي در سوريه تهديد کرد


افغانستان به نيروهاي آمريکايي نيازي ندارد


بان کي مون: ايران، سوريه را قانع کند


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

سازمان انرژي اتمي اعلام کرد:
خنثي سازي خرابکاري در سايت اراک

آيت‌الله هاشمي با تاكيد براصلاح بخش خصوصي:
مديريت درست موجب جذب سرمايه هاي سرگردان مردم مي‌گردد

عضو کميسيون امنيت:
اموال آزاده شده ايران در سوئيس و عمان بلوکه شد


سرمقاله


مانور امداد و نجات هلال احمر


نمايندگان پارلمان اروپا به هنگام راي دادن عليه جاسوسي سازمان اطلاعات ملي آمريکا از اروپا تصاوير ادوارد اسنودن را در دست گرفتند


 لاريجاني در تذكر به وزارتخانه‌هاي خارجه و اطلاعات :
  آمريکا مي‌خواهد با غبارآلود کردن فضا، مذاکرات را به‌هم بزند 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه گزارش هاي سازمان ملل در خصوص مبارزه با قاچاقچيان و مواد مخدر در ايران مغرضانه است گفت: اين ظلم و دغل کاري تحت يک فضاسازي فرهنگي و سياسي سازمان يافته است.به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني در نشست علني مجلس شوراي اسلامي در نطق پيش از دستور گفت: آخر اين چه ارزش جهاني است که کشورهاي غربي در زمان شاه ديکتاتور چشم خود را بر روي کثافت کاري و فساد و ظلم و شکنجه هاي ماليخوليايي رژيم شاه بستند تا اين رژيم با عوامل فاسد خود مواد مخدر را در کشور رواج دهد اما امروز که نظام اسلامي حکومت مردمسالار در کشور را محقق نمود و همگان در صف جهاني مبارزه ايران با مواد مخدر را ستايش مي کنند توسط سازمان ملل که بايد عامل آرامش و صلح در جهان باشد ارزش هاي واقعي به سخره گرفته مي شود و ايران به دليل مبارزه با قاچاقچيان و اعدام آنها مورد اهانت قرار مي گيرد.

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: اين خيلي بي صفتي و بي وجداني است به نظر مي رسد در مقابل اينگونه گزارش هاي سازمان ملل بايد در قانون و نحوه عمل مبارزه با مواد مخدر تجديد نظر کرد دليلي ندارد هم ملت ايران در راه مبارزه با مواد مخدر شهيد بدهد و هم آنان اينگونه گزارش هاي مغرضانه صادر کنند اين ظلم و دغل کاري تحت يک فضاسازي فرهنگي و سياسي سازمان يافته است که همان نفاق مدرن است چيزي به عنوان ارزش هاي جهاني و انساني علم کردند و پشت آن سنگر گرفتند تا به هر کجا که ميلشان کشيد تيراندازي کنند آيا دفاع از قاچاقچيان مواد مخدر ارزش جهاني است واقعا خجالت آور است کدام ارزش مشترکي از انسان ها در مورد اعدام قاچاقچيان مطلبي گفته است که دبير کل سازمان ملل را اينگونه به زياد حرف زدن وا داشته است.

وي تصريح کرد: بعد ديگر اين نفاق مدرن در آغاز حرکت جديدي است که کاملا مخالف آرمان هاي اين سازمان است خط تشنج در صحنه جهاني نسبت به مناسبات ايران، آخر مگر اين سازمان براي صلح ايجاد نشده است هنوز مذاکرات هسته اي گام هاي اوليه خود را بر مي دارد که توپخانه نفاق مدرن اين سازمان راه افتاده است اگر اعلام مي کرديد که اين سازمان با بودجه همه کشورها اداره مي شود در بست گزارشهاي سيا و موساد مبناي قضاوت خود قرار مي دهد.

اين نماينده مردم در مجلس نهم افزود: به نظر مي رسد آمريکا متوجه شده است که در مذاکرات هسته اي چيزي براي گفتن ندارد بايد بپذيرد که قطعنامه هاي آنها وجاهتي نداشته لذا به عوامل خود گفته اند که فضا سازي جديدي کنند تا در فضاي غبارآلود مذاکرات را از مسير خود خارج کنند مثل برخي حرف هاي مقامات انگليس در روزهاي اخير در پارلمان قلابي رژيم صهيونيستي که اين روزها به سيرک سياسي با مزگان ناهشيار بدل شده است.

لاريجاني بيان کرد: پس مقامات آمريکا و سازمان ملل بدانند که آنها عامل بر هم زدن مذاکرات هستند و باز نگويند ايران ميز مذاکرات را ترک کرد. لازم است وزارت خارجه و وزارت اطلاعات هم در مورد سفر مقامات ساير کشورها با دقت عمل کند اجازه ندهند که ديگران با رفتار خود باعث توهين به ملت ايران شوند لذا کميسيون امنيت ملي با اين دو وزارتخانه جلسه بگذارد و اين موضوع را پيگيري کند.


 ظريف درواكنش به اظهارات جان كري:
 آمريكا بايد درتصميمي سخت يك بار براي هميشه با واقعيات روبه رو شود 

ظريف در واکنش به اظهارات وزير امور خارجه آمريکا گفت: تصميم بسيار سخت براي آمريکا اين است که يک بار براي هميشه با واقعيات کنار بيايد و خيال بافي را رها کند.به گزارش ايسنا، وزير امور خارجه کشورمان در نشست مطبوعاتي مشترکش با اوانگلوس ونيزلوس معاون نخست‌وزير و وزير امور خارجه يونان در پاسخ به پرسش ايسنا در رابطه با سفر اخضر ابراهيمي به تهران گفت: ايران همواره تاکيد داشته که بحران سوريه تنها از مسير سياسي قابل حل است و در اين زمينه همواره به تلاش‌هاي معقول و منطقي براي رسيدن به راه‌حل سياسي که البته در نهايت بايد توسط مردم سوريه اتخاذ شود و ديگران بايد به مردم سوريه براي رسيدن به اين راه‌حل سياسي براساس مباني دموکراتيک کمک کنند ادامه مي‌دهد و آمادگي دارد.

ظريف افزود: من آقاي اخضر ابراهيمي را به تهران دعوت کردم و ايشان بعد ازظهريک شنبه به تهران سفر مي‌کند و روز دوشنبه قبل از اينکه تهران را براي مذاکرات با 1+5 ترک کنم با آقاي ابراهيمي گفت‌وگو خواهم داشت و وي ديدارهايي با ساير مسئولان کشور در سطح مناسب خواهد داشت.

وزير امور خارجه کشورمان همچنين در پاسخ به پرسش ديگري ، در رابطه با اظهارات وزير امور خارجه آمريکا مبني بر اينکه ايران بايد تصميمات سختي بگيرد که دنيا اطمينان کند برنامه هسته‌اي‌اش صلح‌آميز است و همچنين در ارتباط با موضوعات مورد مذاکره در اين دوره از گفت‌وگو‌ها گفت: احساس مي‌کنم دولت آمريکا براي حل مشکلات داخلي گاهي صحبت‌هايي مي‌کند که مبتني بر پيش‌داوري‌ها و پيش‌ذهنيت‌هايي است که خودشان در ايجاد آن نقش داشته‌اند.

ظريف توضيح داد: آنها سال‌ها است که اينگونه تبليغ کرده‌اند که ايران به دنبال سلاح هسته‌اي است بنابراين امروز بايد بگويند که ايران تصميم مهمي بگيرد و نشان دهد که به دنبال سلاح هسته‌اي نيست. هم آنها مي‌دانند و هم ما مي‌دانيم که ايران هيچ گاه به دنبال سلاح هسته‌اي نبوده بنابراين ما نبايد هيچ تصميم سختي بگيريم. ما اعلام کرديم که برنامه هسته‌اي ما کماکان باقي خواهد ماند و همانگونه که صلح‌آميز بوده‌ صلح‌آميز خواهد بود و هيچ بخشي از برنامه‌ هسته‌اي ايران تعطيل نخواهد شد.

وزير امور خارجه کشورمان اضافه کرد: طرف مقابل ما اين موضوع را به خوبي مي‌داند و من احساس مي‌کنم بسيار مثبت‌تر و سازنده‌تر است که مسئولان آمريکايي به جاي اينکه اظهاراتي مطرح کنند که بعدا مجبور شوند آن را تغيير دهند مانند حرفي که درباره غني‌سازي مطرح کردند و بعد در سطوح مختلف همه آنها گفتند که در برنامه اقدام مشترک در ژنو غني‌سازي وجود دارد، بنابراين حرف‌هايي نزنند که بعدا مجبور باشند آن را پس بگيرند.

وي اضافه کرد: اگر تصميم سخت از نظر ايشان اين است که ايران به دنبال سلاح هسته‌اي نباشد، بايد بگوييم که اين تصميم قبلا گرفته شده و هيچگاه ايران به دنبال سلاح هسته‌اي نبوده و نخواهد بود و اين را بر مبناي مباني ديني و هم ملاحظات و نگرش استراتژيک‌مان در دکترين دفاعي خود داشته‌ايم و ادامه خواهيم داد. ظريف تاکيد کرد: معتقدم آمريکا است که بايد يک تصميم بسيار سخت بگيرد و آن تصميم بسيار سخت اين است که يک بار براي هميشه با واقعيات به ديد واقع‌نگري نگاه کند و خيال‌بافي را کنار بگذارد.


 ترکيه به مداخله نظامي در سوريه تهديد کرد 

 
ايسنا: به گزارش پايگاه خبري سوريه نيوز، احمد داوود اوغلو، وزير خارجه ترکيه در يک کنفرانس خبري با حضور همتايان خود از جمهوري آذربايجان و ايران تاکيد کرد: در صورتي که داعش به مقبره سليمان شاه، جد عثمان اول موسس امپراطوري عثماني در حلب حمله کند، آنکارا به اين اقدام واکنش نشان خواهد داد. اخيرا درگيري‌هايي ميان کردها و گردان‌هايي از مخالفان سوري با "دولت اسلامي عراق و شام" در اطراف اين مقبره صورت گرفته است که اين درگيري‌ها به اين امر منجر شد که داعش پل استراتژيکي که دو کرانه فرات را به هم مرتبط مي‌ساخت، تحت کنترل خود درآورد. احمد داوود اوغلو عنوان داشت: مقبره سليمان‌ شاه تنها بخشي از خاک ترکيه است که بر اساس توافقنامه سال 1921 در خارج از مرزهاي ترکيه قرار دارد و به همين دليل آنکارا اين حق را دارد که براي حفظ امنيت اين منطقه و ثبات آن تمام تدابير لازم را اتخاذ کند.


 افغانستان به نيروهاي آمريکايي نيازي ندارد 

 
مهر: رئيس‌جمهوري افغانستان خطاب به دولت آمريکا گفت که سربازان اين کشور مي‌توانند افغانستان را ترک کنند چراکه ارتش کشورش در حال حاضر کنترل 93 درصد از خاک افغانستان را در دست دارند و آماده‌ است تا از تمام کشور محافظت کند.به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، حامد کرزاي، رئيس‌جمهوري افغانستان در سخنراني‌اش در پارلمان اين کشور با اشاره به حمله آمريکا به کشورش و سرنگوني طالبان، گفت که 12 سال جنگ بر افغانستان تحميل شد.کرزاي بار ديگر برموضع خود در عدم امضاي معاهده امنيتي با آمريکا تاکيد کرد و گفت: تا زمانيکه صلح در افغانستان برقرار نشود معاهده امنيتي با آمريکا را امضا نخواهم کرد.رئيس جمهور افغانستان در آخرين سخنراني‌اش در پارلمان افغانستان گفت: سربازان آمريکايي مي‌توانند تا پايان سال افغانستان را ترک کنند.


 بان کي مون: ايران، سوريه را قانع کند 

عصرايران: بان کي مون دبير کل سازمان ملل متحد گفت ايران بايد سوريه را به بازگشت و مشارکت در مذاکرات ژنو قانع سازد.به گزارش روزنامه الحيات چاپ لندن، بان کي مون دبير کل سازمان ملل متحد گفت: ايران مي‌تواند نقش مهم و مؤثري در ارتباط با دولت سوريه داشته باشد. ايران مي تواند سوريه را به تعامل مثبت با روند صلح ژنو، قانع کند.

بان کي مون اين مطالب را در حمايت از سفر اخضر ابراهيمي نماينده سازمان ملل متحد در امور سوريه به تهران مطرح کرد.دبير کل سازمان ملل متحد درباره اعلام مقامات سوريه براي برگزاري انتخابات رياست جمهوري در ماه ژوئيه آينده گفت: طبيعي است که هر کشوري حق دارد براساس قوانين داخلي خود انتخابات برگزار کند اما درباره سوريه بايد گفت انتخابات رياست جمهوري در اين کشور، پيشرفت در مذاکرات صلح ژنو را سخت مي کند.


 يک نکته از هزاران 

 کمبود آگاهي و رعايت نکردن نکات امنيتي توسط شهروندان هنگام استفاده از کارت‌هاي بانکي، اينترنت بانک، فناوري‌هاي جديد بانکداري و تجارت الکترونيک، بيش از 75 درصد برداشت‌هاي غيرمجاز و كلاهبرداري‌هاي مجازي را به خود اختصاص داده‌ است.

سهل الوصول نبودن دستگاه‌هاي کارت خوان براي مشتريان يکي از متداول ترين موارد سوء استفاده افراد شياد مي‌باشد و درطي جا افتادان يک عرف غلط دستگاه‌هاي کارت خوان بطور کلي در اختيار و در خدمت فروشنده است نه خريدار، اين دستگاه ها بيشتر در داخل گيشه فروشنده مي باشد به نوعي که خريدار اصلا به آن دسترسي ندارد؛ فروشندگان در کمال خونسردي، کارت و رمز شما را درخواست مي کنند، در صورتي که از ارائه کارت و حتي رمز شخصي به وي خودداري کنيد، اين گونه به نظر مي رسد که کار غير عادي انجام داده ايد!!.

باتوجه به افزايش خريد‌هاي شب عيد مردم بيشتر به اين نكات ايمني توجه داشته باشند.


 ميز خبر 

کاهش زمان مذاکرات ايران و 1+5 در وين

دومين دور از مذاکرات ايران و 1+5 در وين 28 اسفند، يک روز زودتر پايان مي‌يابد.به گزارش ايسنا، مذاکرات ايران و 1+5 که قرار بود در دومين دور درباره راه‌حل جامع 27 تا 29 اسفند در وين برگزار شود، به خاطر مصادف شدن مذاکرات با نوروز يک روز زودتر، 28 اسفند پايان مي‌يابد.هم‌چنين پيش از اين کاترين اشتون در سفر به ايران و در اصفهان نيز اعلام کرده بود که " به احترام نوروز، مذاکرات اين دوره (27 تا 29 اسفند) يک روز قبل از عيد نوروز به پايان خواهد رسيد تا مقامات مذاکره‌کننده ايران براي اين عيد باستاني در ايران باشند."

بر اساس توافق ايران و گروه کشورهاي 1+5 قرار است هر ماه مذاکرات درباره گام نهايي صورت گيرد.دو طرف تلاش دارند تا پايان تيرماه سال 1393 مذاکرات درباره راه‌حل جامع انجام شده و توافق نهايي به دست آيد.

مقام مالزيايي: هواپيماي مفقود شده ربوده شده است

يک مقام مالزيايي اعلام کرد مقامات اين کشور فرضيه ربايش هواپيماي مسافربري مفقود شده را بررسي مي کنند.

به گزارش عصر ايران به نقل از وب سايت شبکه " CBS" آمريکا ، يک مقام مالزيايي عضو هيات تحقيق از هواپيماي مسافربري مفقود شده مالزي که يک هفته است از سرنوشت آن خبري نيست، گفت تيم تحقيق مالزيايي به اين نتيجه رسيده است که ممکن است اين هواپيما از سوي يکي از خدمه پرواز و يا مسافري که آشنا به پرواز بوده، ربوده شده باشد.

اين مقام مالزيايي که نخواست نامش فاش شود گفت ؛ احتمال ربوده شدن هواپيما ديگر يک فرضيه نيست، بلکه قطعي به نظر مي رسد.فرضيه احتمال ربوده شدن هواپيما از زماني تقويت شد که اعلام شد هواپيما هنوز در حال ارسال پيامهاي خودکار است و پس از آخرين پيامي که ارسال کرده بود چهار ساعت ديگر به پرواز ادامه داده است و در اين مدت مي تواند3500 کيلومتر مسافت طي کرده باشد.

همچنين يک مقام آمريکايي مرتبط با موضوع روز جمعه اعلام کرد؛ از نظر آنها نيز ممکن است اين هواپيما با دخالت عامل انساني ربوده شده باشد.

شروط عربستان سعودي براي توقف فشارها عليه قطر

تعطيلي شبکه الجزيره يکي از درخواست هاي عربستان سعودي در ماجراي اختلاف با قطر است.به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري فرانسه، يک منبع نزديک به شرکت کنندگان در نشست اخير وزيران خارجه شوراي همکاري خليج فارس گفت عربستان سعودي در اين نشست به صراحت از قطر خواسته بود شبکه الجزيره و مراکز تحقيقات در دوحه را تعطيل کند.به تازگي نيز سه کشور عربستان، بحرين و امارات در اقدامي مشترک و همزمان، سفراي خود را از قطر فراخواندند.

آنها از قطر انتقاد مي کنند که ضمن دخالت در امور داخلي اين کشورها ، از تندروهاي اسلامگرا از جمله گروه اخوان المسلمين حمايت مي کند. عربستان سعودي اخوان المسلمين را گروه تروريستي مي داند.

برپايه اين گزارش، سعود الفيصل وزير خارجه عربستان سعودي سه درخواست شفاف را از وزير خارجه قطر مطرح کرد که شامل: تعطيلي شبکه الجزيره به دليل اينکه فتنه ساز است. تعطيلي مراکز تحقيقات در دوحه و تسليم هر فرد خارج از قانون موجود در خاک قطر توسط دولت اين کشور است.

آمريکا: اميدواريم بحران اوکراين به مذاکرات با ايران ضربه نزند

يک مقام آمريکايي در يک کنفرانس خبري تلفني از واشنگتن اعلام کرد ؛ آمريکا اميدوار است بحران شبه جزيره کريمه در روابط آمريکا و روسيه ، بر همکاري واشنگتن – مسکو بر حل و فصل ديپلماتيک موضوع هسته اي ايران تاثيرگذار نباشد.

به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز اين مقام آمريکايي که خواسته نامش فاش نشود، در آستانه دور جديد مذاکرات هسته اي بين ايران و گروه 1+5 که قرار است روز سه شنبه هفته جاري در وين برگزار شود، گفت: همه ما اميدواريم وضعيت فوق العاده دشوار در اوکراين ، مساله اي براي مذاکرات هسته اي در پيش رو با ايران ايجاد نکند."

آمريکا و روسيه به شدت درباره بحران اوکراين اختلاف نظر دارند و در حالي که امروز قرار است رفراندوم استقلال شبه جزيره کريمه از اوکراين و الحاق آن به روسيه برگزار شود، آمريکا اعلام کرده است نتيجه اين رفراندوم را قبول ندارد، اين در حالي است که مسکو از اين رفراندوم اعلام حمايت کرده و آن را حق تصميم گيري مردم کريمه درباره سرنوشت شان مي داند.

سوال از وزير خارجه درباره هولوکاست اعلام وصول شد

يک عضو هيأت رئيسه مجلس شوراي اسلامي سوال جمعي از نمايندگان از وزير خارجه درباره هولوکاست را اعلام وصول کرد.

به گزارش ايسنا، عليرضا منادي سفيدان از اعلام وصول سوال ملي پنج نفر از نمايندگان از جمله حميد رسايي از وزير خارجه در خصوص علت آنچه «اظهارات و مواضع نادرست درباره توان دفاعي کشور و مستندات تاريخي وزير در مورد تاييد دروغ هولوکاست» خواندند خبر داد.

وي همچنين سوال ملي فرهاد بشيري نماينده پاکدشت از وزير امور خارجه در خصوص علت عدم اتخاذ تدابير لازم جهت حفظ منافع جمهوري اسلامي و جان اتباع ايراني در خارج از کشور را نيز اعلام وصول کرد.

بيانيه وزارتي لبنان با توافق بر سر گزينه "مقاومت" به تصويب رسيد

دولت جديد لبنان پس از هفته‌ها کشمکش سياسي ضمن تاکيد بر حق همه شهروندان لبناني در مقاومت در برابر اشغال‌گري‌ها و حملات رژيم صهيونيستي، بالاخره بيانيه وزارتي خود را تصويب کرد.

به گزارش شبکه اسکاي نيوز عربي، در اين بيانيه به طور صريح به تضمين نقش حزب‌الله لبنان در رويارويي با رژيم صهيونيستي اشاره‌اي نشده اما تاکيد شده است که "همه شهروندان لبناني اين حق را دارند که در برابر اشغالگري‌ها و حملات اسرائيل به گزينه مقاومت روي آورند."

توافق درباره بيانيه دولت پس از هفته‌ها اختلاف ميان احزاب و گروه‌هاي مختلف لبناني به ويژه جناح 14 مارس و 8 مارس صورت گرفت به نحوي که دولت اين کشور را به آستانه فروپاشي کشاند. با اين توافق راه را براي تمام سلام، نخست‌وزير لبنان جهت معرفي کابينه‌ خود به پارلمان و گرفتن راي اعتماد هموار شده است. رمزي جريج وزير اطلاع‌رساني لبنان در ميان جمعي از خبرنگاران اعلام کرد که بيشتر وزرا با بيانيه توافقي که در آن بر "حق شهروندان لبناني در مقاومت در برابر اشغالگري‌هاي اسرائيل و پاسخ دادن به تجاوزگري‌هاي تل‌آويو" تاکيد شده موافق‌اند.


 ميز خبر 

تهديد کره‌شمالي براي به نمايش گذاشتن توانايي‌هاي هسته‌اي خود

تحليل‌گران تهديد جديد کره‌شمالي مبني بر به نمايش توانايي‌هايي هسته‌اي خود را نشان دهنده آمادگي اين کشور کمونيستي براي اجراي چهارمين آزمايش اتمي خود دانستند. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري ايتارتاس، کميسيون دفاع ملي کره‌شمالي به رياست کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي اعلام کرد که تلاش‌هايش براي تقويت توانايي‌هاي هسته‌اي در جهت دفاع از اين کشور را ادامه خواهد داد. کره‌شمالي و چين به عنوان متحد اصلي‌اش خواستار از سرگيري مذاکرات شش جانبه در خصوص تسليحات برنامه هسته‌اي اين کشور هستند اما واشنگتن و سئول تاکيد مي‌کنند که پيونگ يانگ بايد ابتدا تعهد خود به ترک تسليحات هسته‌اي‌اش را نشان دهد.آخرين بار کره شمالي در مارس سال گذشته ميلادي آمريکا را به حمله موشکي تهديد کرده بود.

كارني: کاخ سفيد سريعاً به رفراندوم كريمه واكنش نشان مي‌دهد

کاخ سفيد اعلام کرد، ناکامي روسيه در انجام اقدامي براي رفع بحران اوکراين باعث تاسف است و آمريکا آماده است تا به دنبال رفراندوم برنامه‌ريزي شده منطقه خودمختار کريمه نسبت به نتيجه آن واکنش نشان دهد.

به گزارش خبرگزاري رويترز، جي کارني، سخنگوي کاخ سفيد در کنفرانسي خبري گفت: کاملا مشخص است که روسيه قصد ندارد بحران اوکراين را از طريق ديپلماسي و به صورت صلح‌آميز حل کند و اين مساله باعث تاسف است. ما بايد منتظر بمانيم و ببينيم که در چند روز آتي چه پيش مي‌آيد.

وي افزود: ما آماده‌ايم تا نسبت به اين رفراندوم واکنش نشان دهيم و واکنش ما نسبت به آن فوري خواهد بود.

تنش در روابط کردها با مالکي؛

بارزاني: انتقال نفت از طريق مناطق شمالي را متوقف مي‌کنيم

با بالا گرفتن تنش برسر بودجه ميان دولت مرکزي عراق و کردهاي اين کشور، مسعود بارزاني تهديد کرد انتقال نفت از طريق مناطق شمالي عراق را متوقف مي‌کند. به گزارش شبکه الميادين، در پي افزايش تنش‌ها بر سر بودجه کل عراق ميان دولت منطقه کردستان عراق و حکومت مرکزي اين کشور، نمايندگان کرد حاضر در پارلمان عراق جلسه يکشنبه پارلمان اين کشور را که براي راي‌گيري بر سر بودجه تشکيل مي‌شود، تحريم کردند.

مسعود بارزاني، رئيس اقليم کردستان عراق نيز تهديد کرد که از اهرم آب‌هاي جاري در منطقه کردستان عراق و نيز صادرات نفت از طريق مناطق تحت کنترل اين اقليم به عنوان ابزاري براي اعمال فشار بر دولت مرکزي عراق استفاده خواهد کرد.

وي ادامه داد: اقليم کردستان از لحاظ نظامي و اقتصادي از دولت مرکزي قوي‌تر است و اين امکان را دارد که با اتکا به زور بر دولت بغداد فشار بياورد.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت هفتاد و پنج:

جهت گيري ها وهدف هاي دوره ( کانون يادگيري دانشجو)

- جهت گيري هاي دوره( کانون وسيع، هدايت عمومي يادگيري منظور در طرح دوره)، به عنوان مثال، مصدرهاي تعميم داده شده، مثل «يادگرفتن» ، «فهميدن» و ... « بالابردن مهارت ها و شايستگي ها در ... »، « افزايش آگاهي از ...» .

- هدف هاي دوره ( نتايج قابل رويت ،نمايشگاه هاي قابل اندازه گيري از دانش، شايستگي، ويا تفکر انتقادي، ممکن است در طول کلاس يا در اتمام کلاس اندازه گيري گردد)؛

اطلاعات معلم

- نام کامل، عنوان، دپارتمان

- محل دفتر، شماره تلفن دفتر، ساعات دفتر

- آدرس پست الکترونيک

- شماره تلفن اضطراري

متون

- مؤلف، ويراستا، عنوان، ناشر، تاريخ ISBN

- رسيدگي درمورد اينکه کتاب ها در مخزن کتاب يا کتابخانه ديجيتالي است

ساير مواد سفارشي ( انتخابي)

- فهرست هرنوع مواد مورد نياز اضافي، تجهيزات، توليدات، ديسک ها، راهنماهاي مطالعه، فن آوري، کتابخانه، وغيره که دانشجويان بايستي داشته باشند.

تخصيص اسناد: خواندن، نوشتن، مقالات پژوهشي، پروژه ها وارائه ها

- خواندن مورد نياز عمومي از کتاب هاي متون، قرائت اضافي، رسانه ها، فن آوري، نوشتن، کتابخانه و/ يا ساير نيازها ( شرح تجربيات انتخابي، مقالات پژوهشي، پروژه ها، و/ يا ارائه هابه توضيح معيار براي نوشتن/ ارزيابي مقالات.)

تقويم / جدول دوره

- جدول روزانه يا هفتگي عناوين: حداقل ساعات تماس

- تاريخ امتحانات وسوالات کوتاه (کوئيز)

- تاريخ دقيق نوشتن تخصيص ها، مقالات پژوهشي، پروژه ها، و نمايش ها


 سازمان انرژي اتمي اعلام کرد:
 خنثي سازي خرابکاري در سايت اراک 

 
معاون حفاظت وامنيت هسته اي سازمان انرژي اتمي گفت: با مساعدت و همکاري مؤثر وزارت اطلاعات و ساير مراجع امنيتي کشور در چند ماه گذشته مواردي از خرابکاري صنعتي با عنايت ائمه اطهار و همچنين رصد هوشمندانه شناسايي و قبل از بهره ­برداري خنثي شد که از آن جمله مي توان به خرابکاري در بخشي از فرآيند سايت IR40خنداب اراک اشاره کرد.به گزارش مهر، آزمايشگاه هاي تخصصي مقابله با خرابکاري صنعتي با حضور علي اکبرصالحي معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان انرژي اتمي ايران، زارعان معاون حفاظت وامنيت هسته اي و جمعي از مديران و کارکنان اين سازمان به بهره برداري کامل رسيد .

زارعان در حاشيه مراسم اظهار داشت: راه ­اندازي اين آزمايشگاه­هاي تخصصي با استفاده از پتانسيل و توان داخلي و با هدف شناسايي، پيشگيري و مقابله با تهديدات و با استفاده از ظرفيت­هاي فني و تکميل تجهيزات کنترل و ارزيابي امنيتي، برخورد مؤثر و دقيق با رويدادهاي پيش­رو، افزايش عمق و کيفيت عمليات حفاظتي بر کليه ادوات و تجهيزات صنعتي و نيمه صنعتي مورد استفاده در بخشهاي مختلف صنعت هسته اي و فناوري‌هاي روز از جمله مقابله با بدافزارهاي نوين تکميل گرديده است.

در اين راستا آزمايشگاه آناليز مواد، آزمايشگاه شيمي، آزمايشگاه فيزيک، آزمايشگاه مکانيک، الکترونيک، مقابله با ريز فرستنده ها و... مورد استفاده قرارگرفته و متخصصين بي­ ادعا و گمنام اين سازمان با هوشياري کامل تلاش مي نمايند از وقوع حوادث احتمالي در اين فرآيندها جلوگيري نمايند.

معاون حفاظت و امنيت سازمان همچنين با اشاره به اهداف و اقدامات بيگانگان عليه فعاليت‌هاي علمي، صنعتي و فناوري­هاي کشورمان گفت: دشمن به انگيزه هاي متعدد از جمله آثار مخرب­تر، فقدان تبعات بين­ المللي، گستردگي دامنه نفوذ، هزينه کمتر، ايجاد جو رواني در جامعه و تضعيف توان فني و اقتصادي و ... براي خرابکاري صنعتي و تحقق نيات بدخواهانه خود در قالب خرابکاري صنعتي، سرمايه ­گذاري هدفمندي را انجام مي­ دهد.

البته خرابکاري صنعتي جزء تاکتيک ها و رويکرد قديمي دولت‌هاي قدرتمند بوده و سابقه آن به جنگ جهاني دوم برمي گردد.

معاون سازمان انرژي اتمي ادامه داد: خرابکاري‌ها در منابع حياتي و زيرساختي همچون آب، برق، گاز، مخابرات، نفت، نيروگاهي، هسته اي و دفاعي، جزء اهداف و اقدامات جهان سلطه بوده که در دستور کار آنها با شيوه‌هاي پيچيده، جديد و متنوع قرار گرفته است.

در اين راستا حسب رهنمودها و منويات حکيمانه رهبر معظم انقلاب مبني بر "ساماندهي وضعيت داخلي به گونه­اي که دشمن از پيروزي خود مطمئن نباشد و زمينه را براي ماجراجويي فراهم نبيند"، با تدبير و هوشمندي توأم با اقدامات ويژه و پياده­ سازي طرح­هاي عملياتي براي کشف و خنثي­ سازي انواع تهديدات جديد سخت و نرم، مد نظر قرار گرفته است.زارعان افزود: با مساعدت و همکاري مؤثر وزارت اطلاعات و ساير مراجع امنيتي کشور در چند ماه گذشته مواردي از خرابکاري صنعتي با عنايت ائمه اطهار و همچنين رصد هوشمندانه شناسايي و قبل از بهره ­برداري خنثي گرديد که از آن جمله مي توان به خرابکاري در بخشي از فرآيند سايت IR40 خنداب اراک اشاره نمود.


 آيت‌الله هاشمي با تاكيد براصلاح بخش خصوصي:
 مديريت درست موجب جذب سرمايه هاي سرگردان مردم مي‌گردد 

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با ابراز تأسف از خبرهايي که اين روزها از زدوبندهاي اقتصادي در دولت سابق در جامعه پخش مي شود، گفت: بايد بيماري اقتصادي را درمان کرد و جلوي بعضي ازسودجويان را گرفت که با موج آفريني هاي حبابي در بازارهاي خاص، آرامش اقتصادي جامعه را مخدوش مي کنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني در ديدار جمعي از اعضاي خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ايران، توليد را نقطه آغاز رونق اقتصادي در هر کشوري دانست و اظهارداشت: رکود توليد، واردات و به تبع آن قاچاق اجناس نامرغوب را رونق مي دهد که طي سال هاي گذشته در کشور شاهد آن بوديم.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، بخش خصوصي را ظرفيتي بالقوه براي گسترش کمي و کيفي توليد در سراسر کشور دانست و گفت: بايد نگاه مقطعي به بخش خصوصي اصلاح شود که گاهي ابزار قدرت باندها مي شوند و گاهي ضد ارزش تلقي مي شوند.

وي با اشاره به اهداف ابلاغ سياست هاي اقتصاد مقاومتي گفت: اقتصاد مقاومتي تحکيم پايه هاي اقتصادي کشور بر اساس نگاه هاي علمي و تجربيات عملي است و بايد همه بخش هاي کشور بر اساس وظايف و اختيارات قانوني در اين راه تلاش کنند.

آيت الله هاشمي رفسنجاني، مطالبات بخش هاي مختلف از دولت را زياد دانست و گفت : بايد با اولويت بندي و استفاده از زيرساخت هايي که تهيه شده، با تدبير و رفع موانع، واحدهاي تعطيل و متوقف شده را وارد چرخه توليد کرد.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تشريح مباحث مثبت و منفي درباره اثرات نقدينگي در کشور گفت: يکي از هنرهاي دولت ، پيدا کردن نقدينگي و هدايت آن ها به سوي توليد است تا فرصت و پشتوانه هاي اقتصاد، تهديد نشود.

وي با اشاره به سفر خويش به ژاپن و بررسي شرکت هاي بزرگ صنعتي و توليدي آنها، افزود: از سرمايه هاي محدود مردم، سرمايه هاي عظيمي ايجاد شده بود که هم سود معقول مي داد و هم رونق توليد و اشتغال جوانان را درپي داشت.

آيت الله هاشمي رفسنجاني، مديريت درست را از عوامل جذب سرمايه هاي سرگردان مردم خواند و گفت: مردم هم مي خواهند با اطمينان در جاهايي سرمايه گذاري کنند که هم يک کار شخصي و هم يک اقدام ملي است.


 عضو کميسيون امنيت:
 اموال آزاده شده ايران در سوئيس و عمان بلوکه شد 

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: در راستاي توافق نامه ژنو تاکنون 1.5 ميليارد دلار از طرف کره جنوبي و ژاپن به حساب بانک مرکزي در کشورهاي سوئيس و عمان واريز شده است اما امکان برداشت توسط بانک مرکزي تاکنون فراهم نشده است.

به گزارش خانه ملت، مهدي دواتگري در نشست علني روز شنبه 24 اسفندماه مجلس شوراي اسلامي در تذکري شفاهي به وزير امور خارجه به اصل 152 قانون اساسي مبني بر حفظ استقلال همه جانبه ملت و نفتي هرگونه سلطه جويي و سلطه پذيري گفت: دقت در اجراي پروتکل ملاقاتهاي مقامات خارجي با درنظر گرفتن حساسيت هاي ملت ايران و مبتني بر سياست خارجي جمهوري اسلامي و حفظ استقلال ملي يکي از انتظارات به حق ملت ايران از ديپلماسي خارجي است. نماينده مردم مراغه در مجلس شوراي اسلامي افزود: در راستاي توافق نامه ژنو تاکنون 1.5 ميليارد دلار از طرف کره جنوبي و ژاپن به حساب بانک مرکزي در کشورهاي سوئيس و عمان واريز شده است اما با کمال تاسف و براساس اخبار موثق امکان برداشت توسط بانک مرکزي تاکنون فراهم نشده است.

وي از وزير امور اقتصادي و رئيس کل بانک مرکزي خواست تا حقوق ملت ايران را پيگيري کرده و نسبت به موضوع وجوه واريزي ناشي از اجراي توافق نامه ژنو شفاف سازي کرده و اقدام عاجل مبذول نمايد تا حقوق ملت ايران بيش از اين تضييع نگردد.


 سرمقاله 

 ضرورت تغيير فرهنگ " احساس مسئوليت" در جامعه

مريم اخوان صالح

فلسفه احساس مسئوليت افراد نسبت به اعمال و رفتار يکديگر، چيزي جز ارتقاي جايگاه جامعه مدني نيست. اما متاسفانه به سبب برخي نگرش هاي خاص به اين قضيه نوعي بي ميلي در افراد ايجاد شده و رغبتي به انجام آن وجود ندارد. اما علت چيست؟ چرا مردم رغبتي به انجام اين فريضه انساني که در آيين اسلام نيز به آن اشاره شده( امربه معروف و نهي ازمنكر) و بسيار مورد تاکيد و سازنده است نشان نمي دهند.

به نظر مي رسد يکي از مهمترين دلايلي که اين موضوع با وفاق عمومي رو به رو نشده، نحوه عملکرد آمران آن بوده است. در مورد انجام امر به معروف شرايط تعريف شده و نحوه چگونگي برخورد با طرف مقابل بيان شده و تاکيد شده که اين امر بايد در نهايت ظرافت و ملايمت انجام شود که مورد پذيرش طرف مقابل قرار گيرد.

اما برخورد غلط و دستوري برخي افراد که هيچ آموزشي در اين خصوص نديده اند و يا هيچ مطالعه اي در اين زمينه نداشته اند و فقط براي ارضاي شخصي و حس برتري جويي خود اين کار را انجام داده اند باعث شده تا لفظ «امربه معروف و نهي از منکر» با وفاق عمومي همراه نگردد و افراد نسبت به نام آن جبهه گيري کنند.

اما در واقع اين لفظ به لحاظ معنايي همان «احساس مسوليت» است که هر انساني بايد نسبت به همنوعان خود داشته باشد.

اما مورد بعدي که دراين قضيه تنش‌زا شده است، اختصاص لفظ «امر به معرف» به موضوعاتي خاص مثل حجاب و وضعيت ظاهري افراد در جامعه است. اين امر نشان از عدم فرهنگ سازي صحيح از سوي نهاد هاي ذي ربط مي باشد که امر به معروف به معناي برخورد با بدحجابي و ظاهر افراد در کشور ما شناخته مي شود. چرا بايد اين فرضيه ديني که سراسر از انسانيت و مدنيت مي‌باشد با الفاظي همچون «گشت ارشاد» همراه شود!

اصلا منظور ما موافقت يا مخالفت با گشت ارشاد نيست بلکه به فرهنگ سازي غلط در جامعه اشاره داريم و بحث درمورد فرهنگ صحيح امربه معروف است نه چيزديگر.

متاسفانه درجامعه ما امربه معروف به معناي مولفه اي شناخته شده که مختص به قشر خاصي است که به اصطلاح خود را مذهبي مي دانند درصورتي که فلسفه امر به معروف مختص به مذهب نيست بلکه ريشه در "انسانيت" دارد. امربه معروف درنهايت طراوت بر رشد فرهنگ انسان دوستي تاکيد دارد نه به برخورد تحقير آميز با ديگران.

متاسفانه در حال حاضر ما در بخش هاي سياسي و اقتصادي بيش از هرجاي ديگري نياز به امر به معروف و نهي از منکر داريم اما به سبب همان فرهنگ سازي غلط اين فرضيه ديني و مدني به برخورد با بد حجابي و روابط زن و مرد با يکديگر اختصاص يافته است و الا مي توانستيم با فرهنگ سازي صحيح و جا انداختن آن به عنوان «احساس مسوليت» هم جبهه گيري هاي تعصبي از آن را بزداييم و هم نظارت عمومي در جامعه را گسترش دهيم. اسلام پتانسيل هاي فراوان براي بهبود زندگي بشر دارد اما برخوردهاي سليقه اي ما سبب دل زدگي بسياري از افراد جامعه با اصل موضوع شده است.


 مانور امداد و نجات هلال احمر 


 نمايندگان پارلمان اروپا به هنگام راي دادن عليه جاسوسي سازمان اطلاعات ملي آمريکا از اروپا تصاوير ادوارد اسنودن را در دست گرفتند  


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي