جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/01/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4678

الزام کسب حد نصاب؛
اعلام شرايط جديد براي شرکت در آزمون جايابي دندانپزشکي


روند پرداخت ارز دانشجويي تغيير کرد


خبر


خبر


انتصابات


 الزام کسب حد نصاب؛
 اعلام شرايط جديد براي شرکت در آزمون جايابي دندانپزشکي 

 
مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت شرايط جديد براي شرکت داوطلبان در آزمون جايابي دندانپزشكي را اعلام کرد.به گزارش آفرينش براساس مصوبات هفدهمين نشست شوراي آموزش دندانپزشكي و تخصصي و تاكيد موكد شورايعالي ارزشيابي در تاريخ 12 بهمن 92 كسب حد نصاب قبولي در آزمون جايابي الزامي است.دانش‌آموختگان مقطع دكتري عمومي دندانپزشكي خارج از كشور كه تحصيلات خود را قبل از آگوست 2009 ميلادي شروع کرده‌اند بايد حد نصاب قبولي در آزمون جايابي 60 درصد نمره كل (معادل 12 از 20 ) را کسب کنند، اين حد نصاب الزامي است.براساس تاکيد مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت اين قبيل دانش‌آموختگان از دانشگاههاي خارج از كشور مورد تاييد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، موظف به شركت در آزمون جايابي سال 1393 و كسب حد نصاب قبولي جهت ورود به دوره تكميلي در دانشگاههاي علوم پزشكي داخل كشور هستند.


 روند پرداخت ارز دانشجويي تغيير کرد 

 
به گزارش آفرينش روند پرداخت ارز دانشجويي تغيير کرده و شهريه دانشجويان به طور حواله مستقيم به حساب دانشگاه محل تحصيل واريز مي‌شود و هنوز مشخص نيست که آيا دانشجويان مبلغي را به عنوان هزينه اقامت دريافت مي‌کنند يا خير.اداره اعزام با هزينه شخصي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در اطلاعيه‌اي به دانشجويان دوره کارشناسي ارشد و دکترا اعلام کرده که با توجه به تغيير روند پرداخت ارز دانشجويي (واريز شهريه به صورت حواله مستقيم به حساب دانشگاه محل تحصيل) از دانشجويان تقاضا مي‌شود گواهي شهريه با مشخصات بانکي با قيد مبلغ و با تاييد نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در کشور محل تحصيل را از طريق سامانه نشا و اصل آن را براي تسليم به بانک‌هاي عامل، براي خانواده خود ارسال کنند.

تا پيش از اين براساس مقررات بانک مرکزي، ميزان ارز قابل پرداخت به دانشجويان شاغل به تحصيل در خارج از کشور براي شهريه، سالانه حداکثر 15 هزار دلار آمريکا و بابت هزينه اقامت ماهانه معادل هزار دلار آمريکا اعلام شده بود اما اکنون مشخص نيست که آيا دانشجويان همچنان هزينه اقامت دريافت مي‌کنند يا خير؟

بر اين اساس از سال گذشته فقط دو بانک سامان و تجارت وظيفه تامين ارز دانشجويان را به عهده دارند و دانشجو براي دريافت ارز ابتدا بايد در سامانه http://nesha.msrt.gov.ir/nesha/ ثبت‌نام و سپس درخواست خود را در سايت از قسمت مديريت درخواست‌ها تحت عنوان درخواست گواهي اشتغال به تحصيل ثبت و پي‌گيري مي‌کرد.

گواهي اشتغال به تحصيل مربوط به ترم جاري از دانشگاه مربوطه كه به تاييد نمايندگي جمهوري اس?مي ايران در كشور مربوطه رسيده باشد (ويژه دانشجويان شاغل به تحصيل) و يا پذيرش با شروع دوره معتبر كه منقضي نشده باشد، كارت معافيت از خدمت يا پايان خدمت( ويژه آقايان) و يا برگه معافيت تحصيلي، صفحه اول گذرنامه و ويزاي دانشجويي با تاريخ معتبر از كشور مربوطه از جمله مدارک لازم براي ثبت‌نام در اين سامانه بود.

بر اين اساس در صورتي که درخواست دانشجو مورد تاييد قرار مي‌گرفت بايد به موسسه انتخابي خود مراجعه کرده و نامه را دريافت مي‌کرد. در اين نامه بايد قيد مي‌شد که دانشجو براي بازه چند ماهه مي‌تواند ارز دولتي دريافت کند. دانشجو پس از دريافت تاييديه وزارت علوم با در دست داشتن نامه معرفي به بانک، به بانک مراجعه و ارز را دريافت مي‌کرد.


 خبر 

 اعلام ساعات کار و جزئيات پايه تشويقي؛

بخشنامه استخدامي کارکنان دانشگاهها نهايي شد

دفتر هيأتهاي امنا و هيأتهاي مميزه وزارت علوم تازه ترين بخشنامه استخدامي کارکنان دانشگاههاي کشور را نهايي کرده که هم اکنون در انتظار طرح در اين هيأت و امضاي وزير علوم است.

به گزارش آفرينش، مرکز هيأتهاي امنا و هيأتهاي مميزه مرکزي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري اقدام به نهايي کردن آيين‌نامه استخدامي اعضاي غيرهيأت علمي دانشگاههاي کشور کرد.

اين بخشنامه براي طرح و تصويب توسط وزير علوم هم اکنون آماده شده است که به برخي از بخشهاي آن اشاره مي شود.

جذب، استخدام و تبديل وضعيت

براساس اين طرح، جذب و استخدام در موسسه پس از احراز شرايط عمومي و اختصاصي به سه صورت انجام مي‌گيرد:

الف: استخدام پيماني براي تصدي پستهاي سازماني به موجب قرارداد سالانه که تمديد آن منوط به کسب حداقل 70 درصد امتياز ارزيابي علمکرد ساليانه و همچنين موافقت رئيس موسسه يا مقام مجاز از طرف وي است

ب: استخدام رسمي آزمايشي براي تصدي پستهاي سازماني به موجب حکم

ج: استخدام رسمي قطعي براي تصدي پستهاي سازماني به موجب حکم

موسسه مي‌تواند در قالب سهميه ابلاغي از سوي وزارت، وضعيت به کارگيري اعضاي قراردادي مشمول اين آيين‌نامه را پس از احراز شرايط ذيل، به پيشنهاد هيأت اجرايي، موافقت رئيس موسسه و تصويب هيأت امنا و طي مراحل گزينش با رعايت ضوابط و مقررات اين آيين‌نامه، مشروط به وجود پست سازماني بلاتصدي به استخدام پيماني تبديل کند.

الف: دارا بودن مدرک تحصيلي کارداني يا سطح يک حوزه و حداقل 7 سال سابقه قراردادي با مدرک مزبور در موسسه

ب : دارا بودن مدرک تحصيلي کارشناسي يا سطح دو حوزه و حداقل 5 سال سابقه قراردادي با مدرک مزبور در موسسه

ج: داراي بودن مدرک تحصيلي کارشناسي ارشد و بالاتر يا سطحهاي سه و چهار حوزه و حداقل 3 سال سابقه قراردادي با با مدرک مزبور در موسسه

تبصره: اعضايي که قبل از تصويب اين آيين‌نامه، با مدرک تحصيلي ديپلم براي مشاغل نگهباني و انتظامات به صورت قراردادي جذب شده‌اند، با رعايت ضوابط و مقررات اين آيين‌نامه، مشروط به دارا بودن پست سازماني بلاتصدي، با حداقل 10 سال سابقه خدمت قراردادي در موسسه به پيماني تبديل وضع مي‌شوند.

چنانچه اعضا با رعايت اين آيين‌نامه، در حين خدمت، مدرک تحصيلي بالاتر ارائه کنند يک دوم سابقه خدمت آنان با مدرک تحصيلي قبلي در ازاي ارائه مدرک تحصيلي کارشناسي و پايين تر و تمام سابقه خدمت آنان با مدرک تحصيلي قبلي در ازاي ارائه مدرک تحصيلي کارشناسي ارشد و بالاتر براي تبديل وضعيت به پيماني قابل محاسبه است.

سنواتي که بابت آن به عضو حق سنوات پرداخت شده يا نشده باشد، به عنوان سابقه لحاظ خواهد شد.

اعضايي که از پيماني به رسمي تبديل وضعيت مي‌کنند، الزاماً يک دوره آزمايشي سه ساله را همراه با گذراندن دوره آموزش شغلي توجيهي، علاوه بر دوره پيماني طي خواهد کرد. موسس در طول دوره رسمي آزمايشي، رفتار و عملکرد عضو را از نظر لياقت(علمي، اخلاقي، خلاقيت و مسئوليت‌پذيري)، کارداني، روحيه خدمت و نظم و انضباط اداري مورد ارزيابي قرار داده و در صورت احراز شرايط لازم و طي مراحل گزينش به رسمي قطعي تبديل وضعيت مي کند.

در صورتي که عضو در پايان دوره آزمايشي به تشخيص هيأت اجرايي شرايط ادامه خدمت و يا تبديل وضعيت به استخدام رسمي قطعي را کسب نکند، با يکي از روشهاي اعطاي مهلت دو ساله ديگر براي احراز شرايط، تبديل وضعيت به استخدام پيماني و بازخريدي خدمت يا بازنشستگي حسب مورد و در صورت احراز شرايط لازم با وي رفتار خواهد شد.

به عضو رسمي و پيماني در صورتي که يکي از شرايط ذيل را احراز کرده يا مي‌کند پايه تشويقي اعطا مي‌شود.

کسب بالاترين امتياز ارزيابي سالان در سه سال متوالي يا پنج سال متناوب در واحد ذيربط، به پيشنهاد رئيس واحد مربوط و تصويب هيأت اجرايي(حداکثر سه پايه در طول خدمت)، عضويت فعال در گردانهاي عاشورا و الزهرا در چارچوب ضوابط مربوط حداکثر يک پايه، دارندگان نشانهاي دولتي دو پايه، احراز عنوان کارمند نمونه کشوري دو پايه، احراز عنوان کارمند نمونه طي دو سال متوالي در موسسه يک پايه.

طبق اين بخشنامه پيشنهادي، ساعت کار اعضا 40 ساعت و حداقل 5 روز در هفته است.

همچنين ساعت شروع و خاتمه کار اعضا و واحدهاي موسسه با رعايت سقف ساعات کار، حسب مورد از سوي هيأت رئيسه در چارچوب ضوابط مصوب هيأت امنا، تعيين مي‌شود.

دور کاري اعضا با توجه به ماموريت موسسه ممنوع است و در موارد خاص استفاده از دور کاري براي مشاغل خاص صرفا با تاييد هيأت اجرايي و موافقت هيأت امنا امکانپذير است.

تغيير روند پذيرش دانشجو در دانشگاههاي غيردولتي، پيام نور و آزاد

مديرکل دفتر آموزشهاي غيردولتي غيرانتفاعي وزارت علوم از تصميمات جديد معاون جعفر ميلي منفرد، معاون آموزشي اين وزارتخانه براي اصلاح روند پذيرش دانشجو در دانشگاههاي غيردولتي، پيام نور و آزاد خبر داد.

کارن ابري نيا در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تازه ترين تصميمات وزارت علوم براي غيردولتيها در سال جديد، اظهار داشت: جلسات متعددي براي بازنگري اساسنامه دانشگاههاي غيردولتي در وزارت علوم برگزار و پيشنهاداتي در اين باره مطرح شد تا تغييرات موردنياز براي اصلاح اساسنامه را مشخص کنيم.

وي در ادامه با بيان اينکه برخي از راهکارهاي قانوني اصلاح اساسنامه دانشگاههاي غيردولتي در اختيار شوراي عالي انقلاب فرهنگي قرار دارد، گفت: دفتر آموزشهاي غيردولتي هم اکنون در حال بررسي مجاري قانوني براي تصويب اساسنامه جديد غيردولتيهاست.

مديرکل دفتر آموزشهاي غيردولتي غيرانتفاعي وزارت علوم در ادامه به يک اقدام وزارت علوم درخصوص اصلاح روند پذيرش دانشجو در دانشگاه پيام نور براي کمک به افزايش پذيرش دانشجو در غيردولتيها اشاره کرد و افزود: در اين باره، معاون آموزشي وزارت علوم کميته‌هاي مختلف ساماندهي به اين منظور تشکيل داد.ابري نيا تاکيد کرد: ظرفيت پذيرش دانشجو در دانشگاههاي غيردولتي، پيام نور و آزاد بايد هماهنگ باشد؛ نمي‌توان براي دانشگاهي محدوديت ايجاد کرد و دانشگاهي ديگر بدون محدوديت اقدام به پذيرش دانشجو کند.

وي پايان ارديبهشت ماه را زمان مناسبي براي مشخص کردن اين اصلاحات اعلام کرد.

مديرکل دفتر آموزشهاي غيردولتي غيرانتفاعي وزارت علوم همچنين درباره اقدامات وزارت علوم براي غيردولتيها در سال جديد، تاکيد کرد: در سال جديد تلاش مي‌کنيم ظرفيت مقاطع کارشناسي و کارشناسي ارشد غيردولتيها خالي نماند يا بهتر از شرايط سال گذشته باشد.

اعزام تيم دانشجويي دانشگاه مازندران به مسابقات جهاني خودروهاي شيميايي در مالزي

تيم دانشجويي خودروي شيميايي دانشگاه مازندران جهت شرکت در مسابقات جهاني خودروهاي شيميايي (کميکار) 2014 به کشور مالزي اعزام شدند.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، کميکار يک مسابقه دانشجويي براي دانشجويان رشته مهندسي شيمي است و اين مسابقه در دو بخش پوستر و عملي برگزار مي‌شود كه در اين مسابقه شرکت‌کنندگان بايد خودروهايي بسازند که نيروي پيش‌راننده آنها يک ماده شيميايي باشد که محيط زيست را آلوده نکرده و هيچ گاز يا مايعي ديده‌شدني را پديد نياورد و هيچ باتري تجاري در ساخت آن‌ها به کار نرفته باشد.


 خبر 

 شرايط جديد بورس دکتري خارج از کشور اعلام شد

به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري آنا از سوي سازمان امور دانشجويان شرايط جديد بورسيه دکتري خارج از کشور اعلام شد.مجتبي صديقي معاون وزير علوم و رئيس سازمان امور دانشجويان در اين خصوص اظهار داشت : به دليل ايجاد رقابت بيشتر تصميم به برگزاري آزمون بورسيه دکتري گرفته شده است

وي افزود: بنابراين افرادي که متقاضي استفاده از بورس دکتري خارج از کشور هستند بايد در آزمون دکتري نيمه متمرکز سازمان سنجش آموزش کشور شرکت کنند و در صورت به دست آوردن حد نصاب، شرايط پژوهشي و آموزشي متقاضيان مورد بررسي قرار مي‌گيرد.صديقي در ادامه افزود: سازمان امور دانشجويان سه برابر ظرفيت متقاضيان را انتخاب و در بخش صلاحيت‌ها علاوه بر بررسي صلاحيت عمومي،مصاحبه اختصاصي پژوهش و آموزشي نيز انجام مي‌شود.

سه ترمي شدن سال تحصيلي دانشجويان دانشگاه آزاد به صورت اختياري

رييس دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به نامگذاري سال 93 با عنوان سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي»، گفت: اين نامگذاري ايجاب مي‌کند تا همکاري گسترده‌تري ميان دانشگاهها شکل گيرد.به گزارش آفرينش دکتر حميد ميرزاده در حاشيه انعقاد تفاهمنامه همکاري علمي، پژوهشي و آموزشي ميان دانشگاه آزاد و دانشگاه صنعتي اميرکبير، با بيان اين که دانشگاه صنعتي اميرکبير، مادر دانشگاههاي صنعتي کشور به شمار مي‌رود، اظهار داشت: اميدوارم اين تفاهمنامه بناي فعاليتهاي مشترک علمي ميان اين دو دانشگاه در آينده باشد.

وي افزود: معتقدم هر دو دانشگاه با توجه به برخورداري از امکانات و پتانسيل علمي، مي‌توانند تاثير عميقي در توسعه کشور به ويژه در حوزه پژوهش و فناوري داشته باشند.رئيس دانشگاه آزاد اسلامي گفت: در حال تدوين يک طرح اختياري هستيم تا دانشجويان بتوانند، در سه ترم تحصيلي در طول سال، دوره کارشناسي را حداکثر سه ساله تمام کنند.

وي افزود: در حال حاضر به دليل تعطيلي‌هاي زيادي که وجود دارد، دانشگاه‌ها کمتر از شش ماه در سال فعال هستند و اين به ضرر کشور است.دکتر ميرزاده همچنين گفت: دانشگاه آزاداسلامي آمادگي دارد تا از پروژه‌هاي بخش صنعت دانشگاه اميرکبير پشتيباني کند.

شرايط ثبت‌نام بورس UNESCO/ISEDC اعلام شد

شرايط بورس UNESCO/ISEDC از طرف يونسکو براي سال 2014 اعلام شد.به گزارش سرويس «محيط زيست» ايسنا، اين بورس از طرف مرکز گسترش انرژي پايدار مسکو براي مدت 4 هفته (9 مهر تا 4 آبان 93) در اختيار 20 نفر واجد شرايط قرار خواهد گرفت.هدف از اعطاي اين بورس، افزايش ظرفيت‌سازي و گسترش و توسعه منابع انساني در زمينه منابع انرژيهاي پايدار و تجديدپذير در کشورهاي درحال توسعه مي‌باشد.

شرايط عمومي براي بهره‌مندي از بورس فوق عبارت است از:

- دارابودن مدرک کارشناسي و يا کارشناسي ارشد اقتصاد

- تسلط به زبان انگليسي

- حداکثر سن 35 سال

- برخورداري از سلامت کامل جسمي و روحي

داوطلبان بايد يکي از رشته‌هاي زير را براي مطالعه در يکي از مؤسسات يا مراکز تحقيقاتي مسکو انتخاب کنند:

- انرژي و توسعه پايدار

- مديريت اکولوژيکي منابع طبيعي

- انرژي‌هاي تجديدپذير

- توليد انرژي‌هاي تجديدپذير و پايدار

متقاضيان بايد با توجه به اطلاعات و شرايط لازم، نسبت به تکميل فرم‌هاي مربوط اقدام و مدارک خود را به نشاني پستي کميسيون ملي يونسکو- ايران و نيز نشاني الکترونيکي گروه علوم کميسيون science@irunesco.org ارسال کنند.

آخرين مهلت دريافت مدارک، پايان ارديبهشت 93 است و هرگونه نقص يا تأخير در ارسال مدارک، مانع بررسي آن خواهد شد.

مدارک داوطلبان در کميسيون ملي يونسکو بررسي و دو نفر واجد شرايط به بخش بورس يونسکو معرفي خواهد شد.

داوطلبان براي کسب اطلاعات بيشتر مي‌توانند کميسيون ملي يونسکو در ايران به وب سايت کميسيون ملي يونسکو به اين نشاني مراجعه کنند:

www.irunesco.org

برگزاري آزمون مهندسي فناوري و حرفه‌اي ارشد علمي کاربردي، 5 ارديبهشت

معاون سنجش و خدمات آموزشي دانشگاه جامع علمي کاربردي از برگزاري آزمون مهندسي فناوري و حرفه‌اي ارشد اين دانشگاه در پنجم ارديبهشت ماه خبر داد.علي صدر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: آزمون مهندسي فناوري ارشد و حرفه‌اي کارشناسي ارشد دانشگاه جامع علمي کاربردي روز جمعه پنجم ارديبهشت ماه در کشور برگزار مي‌شود.

وي ادامه داد: در اين دوره از آزمون حدود نه هزار داوطلب پذيرفته و نتايج نهايي تا پيش از شروع سال تحصيلي آينده اعلام خواهد شد.به گفته معاون دانشگاه علمي کاربردي، آزمون ارشد علمي کاربردي حدود 630 پذيرش دارد.


 انتصابات 

 مراسم توديع و معارفه رييس دانشکده پزشکي تهران امروز برگزار مي‌شود

مراسم تکريم دکتر فاطمه نيري؛ رييس پيشين و دکتر امير حسين امامي رييس جديد دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران، امروز؛ چهارشنبه 20 فروردين ماه در تالار ابن‌سينا اين دانشکده برگزار مي‌شود.

به گزارش آفرينش اين مراسم با حضور دکترعلي جعفريان رييس دانشگاه علوم پزشکي تهران، روساي بيمارستان‌ها، مديران گروه‌هاي آموزشي، اساتيد، دانشجويان و کارکنان دانشکده پزشکي در تالار ابن سيناي دانشکده پزشکي برگزار مي‌شود.

دکتر نيري در تاريخ چهاردهم شهريور 1388 با حکم دکتر لاريجاني رييس وقت دانشگاه، براي رياست دانشکده پزشکي انتخاب شد و در حال حاضر به مشاور رئيس دانشگاه در حوزه خيرين منصوب شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي