جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/01/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4678

ثبت نام متقاضيان دريافت يارانه از امروز
يارانه ارديبهشت ماه بر اساس ثبت نام جديد پرداخت خواهد شد


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 ثبت نام متقاضيان دريافت يارانه از امروز
 يارانه ارديبهشت ماه بر اساس ثبت نام جديد پرداخت خواهد شد 

ثبت نام دريافت يارانه نقدي در فاز دوم هدفمندي يارانه ها از امروز با مراجعه به سامانه رفاهي آغاز خواهد شد و تا 31 فروردين ماه ادامه خواهد يافت. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سوي سازمان هدفمندسازي يارانه ها، ثبت نام از سرپرستان متقاضي نيازمند يارانه نقدي که عدد سمت راست شماره کارت ملي آنها «صفر» است از صبح روز 20 فروردين ماه جاري، به طور همزمان در سراسر کشور و از طريق شبکه اينترنتي به نشاني www.refahi.ir و يا از طريق مراکز کميته امداد، بهزيستي، دفاتر پستي، استانداري ها و فرمانداري ها انجام مي شود.

همچنين سرپرستان متقاضي نيازمند يارانه نقدي که عدد سمت راست شماره کارت ملي آنها «يک» است نيز بايد در روز دوم ثبت نام يعني 21 فروردين ماه جاري اقدام به نام نويسي در سايت رفاهي کنند.

سرپرستان متقاضي نيازمند يارانه نقدي به ترتيب در روزهاي بعد با عدد سمت راست شماره کارت ملي «دو» در روز 22 فروردين، عدد «سه» در روز 23 فروردين، عدد «چهار» در روز 24 فروردين، عدد «پنج» در روز 25 فروردين، عدد «شش» در روز 26 فروردين، عدد «هفت» در روز 27 فروردين، عدد «هشت» در روز 28 فروردين و در نهايت عدد «9» در روز 29 فروردين ماه جاري انجام خواهد شد.همچنين روزهاي 30 و 31 فروردين ماه جاري به ثبت نام از سرپرستان خانوارهاي متقاضي يارانه نقدي تعلق دارد که طي 10روز قبل به هر دليل موفق به ثبت نام نشده اند.

در همين رابطه ،مسعود کاووسي مديرکل روابط عمومي و ارتباطات مردمي سازمان هدفمندسازي يارانه‌ها اعلام کرد: آخرين يارانه نقدي همگاني 45 هزار و 500 توماني تا 22 فروردين 93 واريز و يارانه ارديبهشت ماه بر اساس ثبت نام جديد سرپرستان خانوار نيازمند پرداخت خواهد شد.

هزينه ثبت‌نام هرخانوار براي يارانه‌ در تهران

همچنين ،معاون برنامه ريزي و اشتغال استاندار تهران در ارتباط با هزينه ثبت‌نام متقاضيان دريافت يارانه‌ها از سوي مراکز تعيين شده براي اين کار بيان داشت: هزينه ثبت‌نام هر خانوار در استان تهران را 3 هزار و 500 تومان اعلام کرده‌ايم.نعمت‌الله ترکي گفت: مرحله دوم قانون هدفمندي يارانه‌ها با رفع مشکلاتي که در مرحله نخست هدفمندي يارانه‌ها وجود داشت قابل اجرا مي‌شود.

اصلاح و ثبت‌نام مجدد در سامانه رفاهي امکان‌پذير نيست

دفتر آمار و اطلاعات استانداري اعلام کرد هرگونه اصلاح و ثبت‌نام مجدد در سامانه رفاهي امکان‌پذير نيست و بايد در اين زمينه ثبت اطلاعات با دقت انجام شود. دفتر آمار و اطلاعات استانداري اردبيل در آستانه اجراي مرحله دوم هدفمندي يارانه نقدي در مورد اطلاعات لازم براي تقاضاي سرپرست خانوار نيازمند به دريافت يارانه نقدي اطلاعيه‌هايي را منتشر کرد.

اطلاعات بانکي در هدفمندي يارانه ها استفاده نمي شود

در همين رابطه ،رئيس کل بانک مرکزي درباره اينکه آيا اطلاعات بانکي افراد و سپرده گذاران نظام بانکي در تشخيص پرداخت يارانه ها در گام دوم هدفمندي مورد استفاده قرار مي گيرد؟ گفت: به هيچ وجه از اطلاعات بانکي افراد براي اجراي اين قانون استفاده نخواهد شد. ولي اله سيف گفت : چنين موضوعي در هيچ زماني نيز حتي مطرح هم نبوده است. سيف افزود : اطلاعات بانکي سپرده گذاران نظام بانکي کشور جزء اطلاعات محرمانه آنهاست و در اين گونه موارد بهره برداري نخواهد شد.

در ادامه ،علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: دولت بايد اساس کار خود را بر اعتماد به گزارش مردم قرار دهد. گاهي بنده مطالبي را از رسانه‌ها مي‌شنوم که نبايد مبناي کار اين گونه باشد مردم هر زمان که خودشان احساس کردند در شرايط فعلي نيازي به يارانه‌ها دارند بايد همان را بنويسند و مورد توجه دولت قرار گيرد و اين که نکاتي گاهي گفته مي‌شود که حساب‌ها را بررسي مي‌کنيم، اينها کار درستي نيست و مجلس هم نگفته‌است که دولت حساب‌هاي مردم را رسيدگي کند که يک ناامني رواني را در پي دارد. بنابراين انچه که مردم مي‌نويسند به صورت صادقانه مي‌نويسند و دولت نيز بايد بر همين اساس برنامه ريزي کند.

اطلاعات هزينه‌اي خانوارها وجود دارد

تغييرات خانوارهاي ايراني تا 22 اسفند‌ماه سال 92 کاملا ثبت شده و براي تغييراتي که در طول اين مدت نيز اتفاق افتاده پس از پايان ‌نام‌نويسي اصلي امکان ثبت تغييرات وجود خواهد داشت.نرگس نجفي مدير امور بانکي ستاد هدفمندي يارانه‌ها، با بيان اين مطلب تصريح کرد: چهار اتفاق اصلي تولد، فوت، ازدواج و طلاق تا 22 اسفند‌ماه به شکل هميشگي يعني مراجعه مردم به مراکز پليس +10 ثبت شده و توسط مرکز آمار به ستاد هدفمندي يارانه‌ها ارجاع شده است و ثبت‌نام جديد طبق آن صورت خواهد گرفت، اما براي مسائلي که در طول اين مدت يک ماهه اتفاق افتاده افراد طبق اطلاعات خانوادگي قبلي خود يارانه فروردين ماه را دريافت خواهند کرد و مي‌توانند با پايان مهلت نام‌نويسي 10 روزه با امکاني که فراهم مي‌شود، اطلاعات جديد خود را ثبت کنند.

وي در پاسخ به اين سوال که چرا در فرم‌هاي نام‌نويسي يارانه نقدي هيچ اطلاعات هزينه‌اي از مردم خواسته نشده، اظهار کرد: ميزان هزينه‌ خانوارهاي ايراني تا حد زيادي در دسترس است. در ستاد هدفمندسازي يارانه‌ها 24 پايگاه اطلاعاتي وجود دارد که وضعيت هزينه‌اي مردم در آنها تا حد زيادي ثبت شده است.

وي اضافه کرد: خانوارهايي که در حال حاضر انصراف مي‌دهند اگر در آينده احساس نياز کنند، مي‌توانند با امکاناتي که فراهم خواهد شد مجددا نام‌نويسي کرده و با بررسي اطلاعاتشان يارانه نقدي بگيرند.مدير امور بانکي ستاد هدفمندي يارانه‌ها با بيان اين‌که در حال حاضر تنها امکان ورود سرپرست خانوار در سايت رفاهي وجود دارد، گفت: سرپرست خانواده مي‌تواند بر مبناي اطلاعاتي که تا يارانه فروردين‌ماه سال 93 بر روي سامانه ثبت شده است تعداد خانوار خود را مشخص کند.

البته اين امکان نيز وجود دارد که تعداد کمي از اعضا را نام‌نويسي کند، اما در حال حاضر ديگر اعضاي خانواده توانايي ورود مجزا به سايت را نداشته و تنها در اين مرحله سرپرست خانوار توانايي ثبت نام را دارد.


 تريبون اقتصادي 

 شيوه توزيع سبد کالا تغيير مي‌کند

علي ربيعي در گردهمايي مشترک استانداران و فرمانداران سراسر کشور گفت: ادامه توزيع سبد کالا همچنان در برنامه است و تلاش خواهد شد مشکلات اجراي گام نخست آن برطرف شود. سبد کالا به گونه اي توزيع مي شود که مردم بتوانند آزادانه و به شکل کارتي خريد کنند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت كار وامور اجتماعي ،وزير تعاون، کار و رفاه امور اجتماعي افزود: پس از اينکه آمار افرادي که کمتر از 600 هزار تومان حقوق مي گيرند، مشخص شود برنامه مهمي براي اين افراد خواهيم داشت. رييس انجمن برنج ايران گفت: در سبد دوم كالايي بهترين برنج پر محصول ارائه خواهد شد.

جميل عليزاده شايق اظهار داشت: امسال برخلاف سالهاي گذشته از 28 اسفند ماه تا 15 فروردين كل كشور تعطيل بود و كسي هم در مورد چگونگي ارائه سبد دوم كالايي و نوع اقلام آن صحبتي نكرده است و از روز شنبه هم كه مسئولين همچنان مشغول ديد بازديدهاي عيد هستند.

وي در مورد عرضه برنج ايراني در سبد دوم كالا افزود: در صورتي كه تغييري در اقلام سبد دوم كالايي داده نشود و ميزان برنج را كمتر نكنند؛ گفته شده از برنج هاي داخلي استفاده خواهد شد.

تکليف حامل‌هاي انرژي مشخص شد

با تصميم نهايي دولت براي افزايش 24 درصدي به علاوه پنج درصد عوارض، قيمت نهايي بنزين نيمه يارانه‌اي در فاز دوم قانون هدفمندي يارانه‌ها‌ معادل ليتري 520 تومان و بنزين آزاد حدود 950 تومان خواهد شد.

به گزارش ايسنا ، از ابتداي اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها از سال 89 قيمت بنزين و حامل‌هاي انرژي با افزايش قيمت مواجه شد که آخرين تغيير قيمت‌ها از فروردين امسال آغاز شد و قرار است تا زمان اجراي فاز دوم اين قانون قيمت نهايي هر محموله اعلام شود.

فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها که از ابتداي ارديبهشت‌ماه امسال اجرايي مي شود در اولين گام خود افزايش 20درصدي قيمت گازمصرفي ، آب ، بهاي گازمايع، نفت کوره و نفت سفيد را به همراه داشت که در ابتداي امسال قرعه به نام بهاي گاز افتاد و گفته شد اين افزايش قيمت از اولين روز بهار در قبوض مشترکان محاسبه مي‌شود.اما بر اساس قيمت‌هاي فعلي و افزايش احتمالي 24 درصدي قيمت حامل‌هاي انرژي شامل بنزين، گازوئيل، گاز مصرفي،‌ آب و برق به علاوه عوارض پنج درصدي ، قيمت اين حامل‌ها براي سال 93 مشخص شد.

از اين رو، در طول دو ماه گذشته تاکنون به ترتيب قيمت برق با افزايش 24 درصدي، قيمت گاز مشترکان خانگي ، بهاي گازمايع ، نقت کوره و نفت سفيد حدود 20درصد افزايش داشت.

برخلاف اعلام نشدن قيمت جديد بنزين، گازوئيل و سي.ان.جي توسط دولت ، اظهارات روز گذشته معاون اجرايي رئيس جمهوري حاکي از آن است که احتمال افزايش 24 درصدي به علاوه پنج درصد عوارض فروش فرآورده هاي نفت براي اين سه حامل وجود دارد . حال با احتساب افزايش 29درصدي (افزايش 24 درصدي به علاوه 5درصد عوارض) قيمت بنزين نيمه يارانه‌اي که در حال حاضر ليتري 400تومان است معادل 521 تومان خواهد شد.

همچنين قيمت بنزين سوپر نيمه يارانه‌اي که در حال حاضر با قيمت پايه 500 تومان عرضه مي‌شود با احتساب افزايش قيمت‌هاي ذکر شده حدود 650 تومان خواهد شد. قيمت بنزين معمولي با قيمت فعلي 700 تومان نيز با احتساب افزايش قيمت‌ها حدود 910 تومان مي‌رسد و اين در حالي است که از زمان اعلام اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها اعمال قيمت بنزين آزاد تا 1000 تومان نيز به گوش مي‌رسيد که طي مدت اخير اکثر مسئولان از مردم خواسته‌اند از شايعات پرهيز کنند.


 نهادهاي مالي 

 پرداخت بيش از 4 ميليون قبض توسط بانک صادرات

بانک صادرات ايران در بهمن ماه 1392 بيش از 4 ميليون و 59 هزار قبض خدمات شهري مشتريان را دريافت کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ، اين بانک به منظور ارتقاء کيفي خدمات، جلب رضايت مشتريان و همچنين تسهيل و تسريع در ارايه خدمات بانکي، با راه اندازي سيستم‌هاي مکانيزه دريافت قبوض خدمات شهري اقدام کرده است.

فراخوان مناقصه پنج پروژه بين‌المللي با تسهيلات صندوق اوپک و بانک توسعه صادرات

در يکصد و چهل و ششمين جلسه هيات مديره صندوق اوپک پنج فقره طرح زيربنايي در کشورهاي مصر، اتيوپي ، سنگال ، سيشل وسورينام با ارزش کل 851 ميليون دلار به تصويب رسيد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات،‌ طرح هاي مذكور در حوزه هاي حمل و نقل، انرژي، بهداشت و درمان و آب و فاضلاب تعريف شده اند و عمليات عمراني و تامين تجهيزات و ماشين آلات آنها به روش مناقصه نامحدود بين المللي برگزار خواهد شد.

 


 خبر 

احتمال افزايش رقم دستمزد امسال کارگران

عضو هيات مديره کانون شوراي اسلامي کار استان تهران با تشريح جزييات جلسه هيات تخصصي ديوان عدالت اداري از احتمال صدور رأي به نفع کارگران و ابطال مصوبه افزايش دستمزد سال 92 خبر داد.علي خدايي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: جلسه هيات تخصصي ديوان عدالت اداري با دعوت از شاکيان دستمزد سال 92 و نماينده وزارت کار برگزار شد و هر دو طرف دفاعيات خود را مطرح کردند.وي ادامه داد: جو عمومي هيات تخصصي ديوان هم سو با شکايت ما بود و آن را مثبت ارزيابي کرديم و اميدواريم که نظر هيات عمومي ديوان هم نسبت به پرونده شکايت دستمزد کارگران مثبت باشد.

خدايي در تشريح جزييات جلسه هيات تخصصي ديوان عدالت اداري اظهار کرد: در اين جلسه ظريفي آزاد به عنوان نماينده وزارت کار حضور داشت که دفاعيات وي فراقانوني بود؛ به عنوان مثال وضعيت بنگاه‌هاي توليدي و وضعيت عمومي اقتصاد کشور را مطرح کرد که هيچ کدام مربوط به قانون نمي‌شود عمده دفاعيات وي اين بود که در قانون تکليف نشده که " دستمزد بايد مطابق نرخ تورم افزايش يابد بلکه نوشته شده با توجه به نرخ تورم بايد افزايش پيدا کند" در حالي که بند دو ماده 41 قانون کار تاکيد مي‌کند که حداقل معيشت يک خانوار چهار نفره را بايد تامين کند.وي در پاسخ به اين پرسش که تکليف صدور رأي ديوان پس از تشکيل جلسه چه خواهد شد؟ گفت: جلسه بعدي جلسه هيات عمومي ديوان عدالت خواهد بود و پيش‌بيني ما اين است که هفته آينده اين جلسه برگزار و احتمال زياد منجر به صدور رأي شود.

خدايي گفت: ارزيابي جوّ عمومي جلسه نشان مي‌داد که بيشتر دفاعيات نمايندگان کارگران مورد پذيرش هيات تخصصي قرار گرفته و برداشت اين است که جلسه به نفع کارگران بوده است. رييس کارگروه مزد کانون شوراهاي اسلامي کار کشور ابراز اميدواري کرد: در صورتي که ديوان عدالت اداري به وظيفه قانوني خود عمل کند مصوبه افزايش 25 درصدي دستمزد سال 92 کارگران ابطال و حداقل 6 درصد افزايش دستمزد سال 92 اعمال شود. به گفته وي تحقق اين امر بر مصوبه افزايش 25 درصدي دستمزد سال 93 هم تاثيرگذار خواهد بود و بر اين اساس معوقات کارگران هم مطابق قانون پرداخت خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي