جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/01/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4682


باورهاي غلط درباره ديابت


خواص دارويي و درماني زنجبيل


رشد تومور در موشها متوقف شد


خبر پزشکي


خبرها از عالم علم


 باورهاي غلط درباره ديابت  

ديابت يکي از مشهورترين و قديمي‌ترين بيماري‌هاست و شايد به همين دليل است که باورهاي نادرست فراواني به اين بيماري تعلق دارد. اگر شما نيز به ديابت مبتلا هستيد يا از ميان اطرافيان‌تان کسي مبتلا به اين بيماري است، ممکن است باورهاي مختلفي از اين بيماري در ذهن خود داشته باشيد که اين نوشته تلاش مي‌کند برخي از آنها را در ذهن شما اصلاح کند.

1. برخي معتقدند «ديابت بيماري افراد خاصي است که بيش از حد قند و شيريني‌جات مصرف مي‌کنند». مصرف زياد و دايمي مواد قندي به‌خصوص قندهاي ساده، مي‌تواند در دراز مدت به فرسودگي و خستگي سلول‌هاي بتا، بينجامد اما اين دليل نمي‌شود که هر کس قند زياد مصرف مي‌کند، مبتلا به ديابت مي‌شود.

2. برخي از ديابتي‌ها با طب سوزني، حجامت، انرژي‌درماني و... سعي در کنترل قندخون خود دارند. طب سوزني، حجامت، انرژي درماني و اين قبيل اقدامات، ريشه علمي و آکادميک در درمان ديابت ندارند و با عوارض همراه‌اند. البته بعضي از داروهاي گياهي و گياهان دارويي در کاهش قندخون تا حدودي موثرند ولي هرگز نمي‌توانند به تنهايي جاي داروهاي شيميايي (قرص‌ها) ضدديابت و يا انسولين را بگيرند.

3. «تزريق انسولين موجب تصلب شرايين و افزايش فشار خون مي‌شود». خير. تزريق انسولين به هيچ وجه موجب تصلب شرايين نمي‌شود. پيش از اين محققان حدس مي‌زدند که ممکن است تزريق انسولين در ايجاد مشکلات ناشي از تصلب شرايين دخيل باشد و يا خود به نوعي موجب بروز آن و نيز افزايش فشار خون گردد، در حالي که ابداً چنين نيست.

حتي باور غلطي وجود دارد که تزريق انسولين موجب افزايش وزن و چاقي مي‌شود، بنابراين چون يک فرد ديابتي نبايد اضافه وزن داشته باشد، پس مصرف انسولين به هيچ‌وجه مناسب نخواهد بود. در پاسخ به اين نظريه بايد گفت تمامي ‌محققان بر اين عقيده‌اند که فوايد مصرف انسولين و اهميت آن در کنترل ديابت و حفظ قندخون در محدوده هدف، بسيار مهم‌تر از افزايش وزن است.

4. «تا زماني که مجبور نيستم انسولين تزريق کنم، بيماري‌ام جدي نيست». تعداد قابل‌ملاحظه‌اي از افراد به اين باور اعتقاد دارند ولي حقيقت اين است که ديابت غيروابسته به انسولين هم اگر تحت کنترل قرار نگيرد، مي‌تواند به شکل ويرانگري سطح گلوکز را بالا برد و آنها را دچار عوارض جدي اين بيماري کند.

5. «ترياک مي‌تواند قندخون را کنترل کرده و ديابت را درمان کند و در طب سنتي مصرف کم آن به بيماران ديابتي توصيه مي‌شده است». ترياک و يا هر ماده مخدر ديگر هيچ نقشي در درمان اساسي ديابت ندارند. تحقيقات بسياري نيز در اين مورد شده ولي تاثير ترياک در درمان ديابت به اثبات نرسيده است.

6. «افراد ديابتي هرگز نبايد شکلات و شيريني مصرف کنند». فرد ديابتي مي‌تواند اين‌گونه تنقلات را جزئي از برنامه غذايي روزانه خود به شمار آورد و يا در کنار مصرف آنها به ورزش کردن بپردازد تا قند وارد شده به درون خون سريع‌تر جذب سلول‌ها شود و يا اصطلاحا بسوزد اما در مصرف اين خوراکي‌ها بايد اعتدال را رعايت کرده و از رژيم غذايي پزشک معالج خود پيروي کند.

7. «مصرف محصولات ديابتي موجود در بازار محدوديتي ندارد زيرا اين شکلات‌ها و شيريني‌ها و مرباها بدون شکر و به اصطلاح شوگر فري هستند». درست است که در ترکيب اين محصولات (البته آنهايي که مجوز وزارت بهداشت دارند) به جاي قند طبيعي از نوعي شيرين‌کننده مصنوعي به نام آسپارتام استفاده شده است اما اين محصولات اگرچه قند ندارند ولي ديگر ترکيبات آنها حاوي کالري است و اين افزايش کالري روزانه ديابتي‌ها است که براي آنها مشکل آفرين مي‌شود.

8. «افراد ديابتي بايد حتما از غذاهاي خاص و ويژه‌اي استفاده کنند». رژيم غذايي افراد ديابتي، سالم‌ترين رژيم غذايي براي همه محسوب مي‌شود زيرا حاوي حداقل ميزان چربي‌ها (اشباع شده و ترانس)، ميزان متعادلي شکر و نمک، مواد غذايي سبوس‌دار، سبزي‌ها و ميوه‌ها است. در عين حال، اين بحث مطرح است که افراد ديابتي بايد حداقل ميزان مواد نشاسته‌اي مانند نان، سيب‌زميني و ماکاروني را مصرف کنند. در اين باره بايد گفت مواد غذايي نشاسته‌اي، بخشي از يک رژيم غذايي سالم را تشکيل مي‌دهند. آنچه مهم است، مقدار مصرفي آنهاست. براي اکثر ديابتي‌ها مصرف 3 تا 4واحد از مواد غذايي حاوي نشاسته بلامانع است. همچنين غلات سبوس‌دار، منابع خوبي براي تأمين فيبر مورد نياز بدن نيز به‌شمار مي‌روند و به حفظ سلامت نيز کمک مي‌کنند.

9. «افراد ديابتي بيشتر در معرض ابتلا به سرماخوردگي يا آنفلوآنزا قرار دارند». خير.

علت اينکه به افراد ديابتي توصيه مي‌شود که در آغاز فصول سرد سال از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند، آن است که وجود هر نوع عفونت در بدن فرد ديابتي کنترل قند خون او را با مشکل مواجه مي‌سازد و احتمال داشتن قند بالا در طول روز را افزايش مي‌دهد و در ديابتي‌هاي نوع 1 خطر بروز کتواسيدوز را به وجود مي‌آورد.

10. «ميوه‌ها سرشار از ويتامين و مواد مورد نياز بدن هستند. به همين علت مي‌توانند به ميزان دلخواه مصرف شوند». اين درست است که ميوه‌ها بسيار مغذي و حاوي فيبر و انواع ويتامين‌ها و املاح معدني هستند و بايد در رژيم غذايي روزانه افراد موجود باشند ولي مصرف آنها به ميزان دلخواه مجاز نيست. براي آنکه بدانيد بدن شما به‌طور روزانه به چه ميزان ميوه نياز دارد، از پزشک معالج‌تان راهنمايي بخواهيد.

11. «ديابت نوع دوم خفيف‌تر از نوع اول است». ديابت خفيف وجود ندارد و هر نوع ديابتي بايد جدي تلقي شده و کنترل شود.

12. «همه ديابتي‌ها بالاخره بينايي خودشان را از دست خواهند داد». درست است که ديابتي‌ها ريسک عوارض اين بيماري (مانند نابينايي، مشکلات قلبي‌عروقي، ناراحتي‌هاي کليوي و...) را خواهند داشت ولي اگر سطح قند خون خود را در حد طبيعي حفظ نمايند، احتمال بروز اين عوارض بسيار کم شده و مي‌توانند يک زندگي عادي بدون عوارض بيماري را تجربه نمايند.

13. «اگر شما هم چاقيد يا اضافه وزن داريد، حتما به ديابت نوع 2 مبتلا خواهيد شد». اگرچه چاقي يکي از عوامل خطر اصلي ابتلا به ديابت است اما ساير فاکتورهاي خطر مثل سابقه خانوادگي، قومي و سن نيز مي‌توانند نقش مهمي داشته باشند. متاسفانه، خيلي از مردم تنها بعضي فاکتورهاي خطر را در نظر مي‌گيرند. بعضي از افراد تصور مي‌کنند که وزن، تنها فاکتور خطر ابتلا به ديابت نوع 2 است.

واقعيت آن است که اکثر افراد چاق به ديابت نوع 2مبتلا نمي‌شوند و خيلي از افراد مبتلا نيز وزن مناسب يا اضافه وزن خفيف دارند اما از آنجا که وزن از فاکتورهاي خطري است که شما مي‌توانيد آن را کنترل نماييد، در پيشگيري و درمان ديابت ارزش بيشتري دارد اما باز هم تنها عامل نيست.

منبع :جام جم آنلاين


 خواص دارويي و درماني زنجبيل 

تقويت کننده حافظه، بازکننده کبد و قاطع بلغم است و رطوبات غليظي که در روي جدار روده و معده چسبيده باشد، از بين مي برد.

زنجبيل جزء گياهان دارويي مهم بوده و داراي خواص متعددي از جمله ضد تهوع، مقوي قلب، ضد لخته شدن خون، ضد باکتري، آنتي اکسيدان، ضد سرفه، ضد سموم کبدي، ضد التهاب، ادرارآور، کاهش اسپاسم، محرک سيستم ايمني، ضد نفخ، افزايش ترشحات روده‌اي معدي، پايين آورنده کلسترول خون، محرک گردش خون مغزي و محرک هضم غذا مي باشد.از زنجبيل استفاده هاي متنوعي مي شود. از کاربردهاي جديد آن مي توان پيشگيري از: تهوع و استفراغ، کم اشتهايي، بي اشتهايي رواني، اسپاسم روده، برونشيت، مشکلات روماتيسم را نام برد. در صنعت غذايي هم به عنوان چاشني استفاده مي شود.در مطالعات آزمايشگاهي مشخص شده است که زنجبيل داراي خاصيت ضد سرطاني مي باشد. جينجرول، مهم ترين جزء تشکيل دهنده زنجبيل که مسئول ايجاد طعم و مزه در اين گياه مي باشد، از رشد سلول هاي سرطاني مخصوصا سرطان روده بزرگ در انسان جلوگيري مي کند.زنجبيل با افزايش ترشح بزاق دهان و آنزيم هاي مجراي گوارشي، به هضم و جذب مواد غذايي کمک مي کند.زنجبيل با بيرون راندن مخاط خلطي از ريه ها، به درمان آسم، برونشيت و ديگر مشکلات تنفسي کمک مي کند.زنجبيل نيروبخش، مقوي معده، بادشکن و ضد رقت خون مي باشد. درمان کننده يرقان است. اگر پودر آن را روي پوست بدن مالش دهند، آن را تحريک و قرمز مي کند.تقويت کننده حافظه، بازکننده کبد و قاطع بلغم است و رطوبات غليظي که در روي جدار روده و معده چسبيده باشد، از بين مي برد.

-زنجبيل را جهت فلج و ضعف اعصاب تجويز کرده اند.

-زنجبيل براي درمان اسهال ناشي از مسموميت غذايي نيز مفيد است.

-تشنگي را برطرف مي کند.

-مخلوط زنجبيل با نبات و کندر را جهت جلوگيري از نفخ ميوه هاي نارس تجويز کرده اند.

-ضماد زنجبيل جهت گري (داءالثعلب) و فرو بردن ورم سودمند مي باشد.

-اگر زنجبيل را کوبيده و روي آبگوشت بپاشند، درد مفاصل را تسکين مي دهد. علاوه بر اين ماليدن زنجبيل خشک و آب تازه آن براي معالجه رماتيسم نافع است.

-براي غدد فوق کليه مفيد بوده و ترشح هورمون کورتيزول را از اين غدد زياد مي کند و بيشتر خواص زنجبيل به همين دليل مي باشد.

-در چين از ريشه و ساقه زنجبيل به عنوان آفت کش براي دفع شته و هاگ هاي قارچ ها استفاده مي شود.

با توجه به ميزان متغير اسانس زنجبيل که ارزش دارويي آن مزبوط به آن است، انواعي از زنجبيل که بالاتر از 5/1 درصد اسانس داشته باشند ارزش دارويي دارند. بنابراين در صورتي که زنجبيل کهنه باشد و يا به صورت پودر براي مدت طولاني مصرف نشود، کم کم اسانس(رايحه) آن کم شده و ارزش دارويي آن کاهش مي يابد.

مهم ترين ترکيبات شيميايي

مهم ترين ترکيبات زنجبيل شامل مواد بودار سوزاننده اي است که بيشتر اثرات اصلي آن مربوط به همين مواد است.

ترکيبات اصلي آن شامل: انواع قندها (50 تا 70 درصد)، چربي ها ( 3 تا 18 درصد) اولئورزين (4 تا 5/7درصد) و ترکيبات سوزاننده (1 تا 3 درصد) است.

يک قاشق غذاخوري زنجبيل تازه(6 گرم) حاوي 5 کالري، يک گرم کربوهيدرات و مقدار بسيار جزئي چربي، پروتئين و فيبر مي باشد.

فرآورده هاي زنجبيل

فرآورده هاي مختلفي از زنجبيل در سراسر جهان موجود است که شامل پودر، محلول الکلي، اسانس و عصاره تازه زنجبيل است. ميزان مصرف آن تا سه گرم در روز بلامانع است. البته اين ميزان ممکن است به صورت 2 تا 3 نوبت مصرف شود (مثلاً سه نوبت يک گرمي) و يا به عنوان ضد تهوع مي توان يک جا از 2 گرم آن استفاده کرد.

-يک سس حيرت انگيز:

زنجبيل را با روغن زيتون ، فلفل قرمز خشک شده، دارچين، ميخک، برگ بو و پياز مخلوط نمايييد تا سُسي لذيذ حاصل شود.

موارد منع مصرف

- در کودکان زير دو سال نبايد استفاده شود.

-مصرف زياد زنجبيل موجب سوزش سردل مي شود.

- افرادي که سنگ کليه دارند، بايد قبل از مصرف زنجبيل حتما با پزشک خود مشورت نمايند.

-اگر داروهاي رقيق کننده خون مانند وارفارين و آسپيرين مصرف مي کنيد، زنجبيل نخوريد.

- مصرف زياد زنجبيل ممکن است با داروهاي قلبي و ديابت تداخل نمايد.

- مصرف آن در دوران بارداري و شيردهي بايد در حد متعادل باشد.

- مصرف زياد زنجبيل ممکن است باعث اختلالات سيستم عصبي مرکزي گردد.

منبع:همشهري آنلاين


 رشد تومور در موشها متوقف شد  

 تست‌هاي انجام شده روي موش‌ها نشان داد که استفاده از نانوذرات اکسيد آهن و ميدان مغناطيسي مي‌تواند رشد سلول‌هاي سرطان روده و پوست را متوقف کند. مزيت اين روش آن است که سيستم ايمني بدن تحريک شده و تومورهاي ديگر که از ديد پزشکان پنهان مانده را نيز تحت تاثير قرار مي‌دهد.

به گزارش مهر، پژوهشگران مرکز تحقيقاتي دورتموث هيتچکاک نوريس کتان (Dartmouth-Hitchcock Norris Cotton Center) اخيرا مقاله‌اي را در نشريه journal Nanomedicine: Nanotechnology, Biology and Medicine به چاپ رساندند که در آن جزئيات مربوط به يک روش درماني با نانوذرات اکسيد آهن ارائه شده‌است. اين گروه در اين مقاله نشان دادند که چگونه مي‌توان از ترکيب نانوذرات اکسيد آهن و ميدان مغناطيسي براي از بين بردن سلول‌هاي سرطاني در موش استفاده کرد.

استو فيرينگ از محققان اين پروژه مي‌گويد: اين تحقيقات نشان مي‌دهد که گرم کردن کنترل شده تومور مي‌تواند سيستم دفاعي بدن را به‌نحوي تحريک کند که به تومورهاي ديگر موجود در بدن که در معرض عمليات حرارتي نبوده‌اند حمله کند. مزيت اين روش نسبت به روش‌هاي مشابه اين است که مي‌توان با استفاده از آن سيستم ايمني بدن را براي حمله به تومورهايي که هنوز توسط پزشکان شناخته نشده، تحريک کرد.بر اساس اعلام ستاد نانوفناوري، در اين پروژه محققان نانوذرات اکسيد آهن را وارد تومور کرده و سپس آنها را با استفاده از ميدان مغناطيسي فعال کردند. پژوهشگران موفق شدند آنتي‌ژن‌ موجود در سلول‌هاي دندريتي سيستم ايمني بدن را فعال کنند.اين سلول‌ها به‌صورت زنگ خطري براي سيستم ايمني بدن بوده و در‌صورت حمله عامل خارجي، سيستم دفاعي را فعال مي‌کنند. براي اين کار سيستم ايمني بدن سلول‌هاي T را که نوعي سلول مهاجم و مبارز است توليد مي‌کند؛ اين سلول‌ها به‌صورت مستقيم به عامل بيماري‌زا در بدن حمله‌ور شده و يک آژير خطري را براي ديگر سلول‌هاي بدن به صدا در مي‌آورد تا آنها نيز بر عليه عامل بيماري‌زا آماده شوند. اين دو کار، يعني حمله به عامل خارجي و آماده کردن ديگر سلول‌ها براي دفاع از بدن، يک راهبرد مطمئن بوده که خطر رشد و گسترش سرطان در بدن را به حداقل مي رساند. نتايج اين فعاليت سيستم ايمني هم در تومور و هم سلول‌هاي دورتر از آن ديده مي‌شود.اين گروه تحقيقاتي از نانوذرات اکسيد آهن و ميدان مغناطيسي براي از بين بردن تومور سرطاني در موش‌ها استفاده کردند، نتايج نشان داد که يک ماه بعد از گرم کردن تومور توسط نانوذرات مغناطيسي، رشد سلول‌هاي سرطاني متوقف مي‌شود.


 خبر پزشکي 

 کودکان نوپا را به خريد ببريد

خريد کردن مثل نقاشي براي مغز کودک مفيد است

بردن کودکان نوپا به فروشگاه‌ها و مراکز خريد مهارت‌هاي اجتماعي آن‌ها را افزايش مي‌دهد. به گزارش (ايسنا)، کودکان ممکن است در فروشگاه‌ها بازي کنند اما فرآيند خريد در واقع، براي مغزهاي آن‌ها مفيد است. تعامل بين کودک و والد در هنگام خريد، به رشد مهارت‌هاي اجتماعي کودکان کمک مي‌کند و خوشحالي آن‌ها را حتي چنانچه کودک علائم اندکي از اين حس را بروز دهد، افزايش مي‌دهد. بر اساس مطالعه مشترک دانشمندان دانشگاه آکسفورد و دانشگاه اوپن انگلستان، خريدرفتن درست مانند نقاشي يا فعاليت‌هاي طراحي براي رشد کودک مهم است. محققان همچنين بر اين باورند خريد بيشتر از مطالعه و تماشاي تلويزيون براي مهارت‌هاي اجتماعي کودکان مفيد است.

دانشمندان اين نتايج را پس از بررسي نتايج همه‌پرسي اقتصادي در آلمان به دست آوردند. اين همه‌پرسي عادات روزانه 800 پدر و مادر را با کودکان دو تا سه ساله‌شان بررسي کرد و سطوح شادي بيشتري را در ميان کودکاني که در فعاليت‌هايي مانند هنرها، صنايع دستي و خريد دخيل بودند، گزارش کرد. پروفسور «پاول آناند» و دکتر «لارنس روپ» بر اين باورند کودکاني که در معرض درمان با مراکز خريد کودکان قرار دارند، خوشحالي بيشتر و مهارت‌هاي روزانه بهتري را از خود بروز مي‌دهند. به گفته آن‌ها، خريد، فرآيند مهمي است زيرا شامل تغيير مغازه‌هاست که اين موضوع مهارت‌هاي اجتماعي و حرکتي کودک را ارتقا مي‌دهد. پروفسور آناند معتقد است در طول خريد، کودکان از تحريک بصري برخوردار مي‌شوند، از منزل بيرون مي‌آيند و در محيط جديدي قرار مي‌گيرد. جايي که مهارت‌هاي اجتماعي به ميان مي‌آيند و کودکان شانس فعاليت جسمي را در مراکز خريد پيدا مي‌کنند.

جوانان چگونه در مقابل سلامتي خود مسئوليت پذير باشند؟

برنامه «سلام جواني» شبکه راديويي سلامت از يکشنبه 24 فروردين با موضوع «مسئوليت پذيري جوانان در مقابل سلامت فردي و اجتماعي» تقديم شنوندگان صداي دانش، نشاط و آرامش مي شود.به گزارش روابط عمومي شبکه راديويي سلامت، برنامه «سلام جواني» کاري از گروه تفريحات و سرگرمي راديو سلامت است که شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 17 در مورد جوانان موفق امروز و ديروز صحبت مي‌کند.

القاي حس جواني و تزريق شادي به مخاطبان از طريق علمي و کاربردي هدف اين برنامه است؛ زيرا دانش بشري با استفاده از روش‌هاي کاربردي و نوين، در پي برآورده‌کردن نيازهاي انساني و رسيدن به مدارج متعالي در زندگي است. از اين رو در اين برنامه تلاش مي‌شود با نگرشي متفاوت از زواياي گوناگون به مباحث سلامت معنوي، اجتماعي و رواني نگاه شود و به بررسي و تحليل موضوعات گوناگوني همچون استرس، اضطراب، نقش مصرف داروهاي آرامبخش و... پرداخته شود.

گفتني است، برنامه «سلام جواني» شور و نشاط جوانان امروز را با تجربه‌هاي شيرين و شنيدني جوانان ديروز (که آئينه جامعه امروز هستند) درآميخته و در قالب برنامه‌اي شاد و مفرح در مورد موضوعات مختلف به مخاطب ارائه مي‌شود.

تهيه وتنظيم :روقيه بقايي


 خبرها از عالم علم 

 نابودي سلول‌هاي سرطان مثانه با نانوميله طلا

راهبرد جديد در تحقيقات پيشرفته سرطان، تشخيص تفاوت بين سلول‌هاي سالم و سرطاني و از بين بردن آنها بدون آسيب رساندن به بافت سالم است.

به گزارش ايسنا منطقه خراسان، مرکز سرطان دانشگاه کلرادو در نشست سالانه 2014 تحقيقات سرطان آمريکا راهبرد جديدي در مورد از بين بردن سلول‌هاي سرطاني بدون آسيب به بافت ارائه کرد. در سلول‌هاي سرطاني اين بيماري با پروتئين EGFR نانوميله طلا مي‌تواند به پروتئين‌هاي EGFR متصل شود و سپس به کمک ليزر با شدت پايين اين نانوميله طلا گرم شده و سلول‌هاي سرطاني غني از اين پروتئين را از بين ببرد. توماس فليگ، مدير پزشکي مرکز تحقيقات سرطان باليني دانشگاه کلرادو اظهار کرد: هدف ما شناسايي سلول‌هاي آلوده از سلول‌هاي سالم به کمک فناوري نانو و از بين بردن سلول‌هاي سرطاني بدون آسيب به بافت سالم است. نانو ميله طلا به تنهايي بي‌ضرر است. با اين وجود ميزان ليزر با بسامد مخصوص براي تحريک نانوميله‌ها طراحي شده است. اين بسامد لرزش و گرماي کافي در ميله‌ها ايجاد مي‌کند و موجب از بين رفتن سلول‌هاي سرطاني متصل مي‌شود.

دستبندي ويژه مخصوص مبتلايان به بي‌اشتهايي

سندرم بي‌اشتهايي مفرط يک بيماري نوظهور در قرن حاضر است که در صورت عدم درمان مي‌تواند به مرگ فرد مبتلا منجر شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ کارشناسان براي افزايش سطح آگاهي عمومي در سطح جهان اقدام به طراحي دستبندي با سنگ‌هاي روشن و زيبا براي شناسايي افراد مبتلا به "سندرم بي اشتهايي" نموده اند. گفتني است، اين دستبند سعي در شناساندن مشکل اختلال خوردن غذا در ميان برخي افراد در جهان دارد. بررسي‌ها نشان مي‌دهند، اقدام اين طرفداران شناسايي اين اختلال با اعتراض شديد برخي گروه ها در جهان مواجه شده که معتقد هستند اين بيماري با اين کار جزء "اختلالات رواني" قرار مي گيرد. بي اشتهايي يک اختلال رواني پيچيده با ميزان مرگ و مير بالا به ويژه ميان نوجوانان است. پژوهشگران اعتقاد دارند اين اختلال مي‌تواند افراد در هر سني را درگير نمايد و سبب بي اشتهايي مفرط افراد مي‌شود به طوري که در صورت عدم پاسخ دهي به درمان فرد در اثر کمبود مواد معدني، پروتئيني و ويتامين‌هاي مورد نياز بدن با خطر مرگ مواجه مي‌شود. کارشناسان اعتقاد دارند افراد مبتلا به اين مشکل در صورت استفاده از دستبند مي‌توانند مورد حمايت افراد ديگر قرار گرفته و همينطور غربالگري شناسايي افراد مبتلا به اين اختلال براي پزشکان آسان تر خواهد شد.

پيش بيني چهره کودکان در بزرگسالي

محققان دانشگاه واشنگتن نرم افزاري را طراحي کرده اند که ادعا مي شود چهره کودکان در بزرگسالي را پيش بيني مي کند.

به گزارش ايرنا از ساينس، اين روش با استفاده از يک عکس کودک قادر به پيش بيني چهره او تا هشتاد سالگي اس. مهم نيست که کيفيت عکس کودک چگونه باشد، حتي عکس هاي با کيفيت پايين و کم نور نيز در اين روش قابل استفاده هستند. پيش بيني چهره افراد فرآيند پيچيده و دشواري است که حتي کارشناسان حرفه اي پليس نيز از عهده آن بخوبي بر نمي آيند؛ ولي اين نرم افزار تمام مراحل پيش بيني چهره را به صورت اتوماتيک انجام مي دهد. پيش بيني چهره با استفاده از نرم افزار به کمک يک الگوريتم پيشرفته صورت مي گيرد و بسيار موثرتر از روش هايي است که انسان در آن دخيل است. عملکرد اين نرم افزار بر پايه يک پايگاه داده متشکل از هزاران چهره قرار دارد که در آن طبقه بندي هاي متفاوتي بر مبناي سن و جنس انجام شده است. حجم اين نرم افزار بسيار کم است و به راحتي در تمام کامپيوترها اجرا مي شود. عکس کودک به عنوان تنها اطلاعات ورودي وارد کامپيوتر مي شود و پس از 30 ثانيه چهره پيش بيني شده تا هشتاد سالگي نمايش داده مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي