جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/01/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4685

معاون وزير علوم‌:
تاريخ امتحانات دانشگاه‌ها به دليل جام‌جهاني تغيير نمي‌کند

مرحله دوم در 28 و 29 خرداد؛
نتايج اوليه هفتمين دوره پذيرش پزشكي از ليسانس اعلام شد


آغاز ثبت‌نام آزمون زبان انگليسي وزارت بهداشت از 30 فروردين

افزايش فعاليت موسساتي که از نام شريف سوء استفاده مي‌کنند
هشدار دانشگاه به والدين


خبر


انتصابات


 معاون وزير علوم‌:
 تاريخ امتحانات دانشگاه‌ها به دليل جام‌جهاني تغيير نمي‌کند 

 
معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم تاکيد کرد:‌ تاريخ امتحانات پايان ترم جاري دانشگاه ها به دليل برگزاري مسابقات جام جهاني تغيير نخواهد کرد.به گزارش (ايسنا)-منطقه خوزستان، دکتر سيدضياء هاشمي در مراسم توديع و معارفه سرپرست دانشگاه کشاورزي و منابع طبيعي رامين خوزستان با بيان اينکه مديريت، بار امانت است و در فرآيند تغيير و تحول رييس دانشگاه اين امانت از دست اميني به دست اميني ديگر سپرده مي شود، اظهار کرد: دانشگاه به اعتبار اعضاي فعال در آن شامل اساتيد، دانشجويان و کارمندان هويت پيدا مي کند و هويت يک دانشگاه به امکانات و ساختمان هاي آن نيست.

اعضاي موجود در دانشگاه روح دانشگاه هستند و به برکت وجود اساتيد دانشمند و جوانان دانش طلب است که دانشگاه روح پيدا مي کند.

وي افزود: دانشگاه بدون دانشجو و استاد هيچ است و در نتيجه مديريت دانشگاه نيز موظف است که شرايط لازم براي فعاليت با نشاط اساتيد و دانشجويان در فضاي دانشگاه و در جهت حرکت علمي را فراهم کند. حضور منطقي اين گروه ها در دانشگاه موجب مي شود که فضايي مطلوب در دانشگاه فراهم شود و اين عناصر در درون دانشگاه و در بستري مناسب به هم پيوند مي خورند و موچب رشد دانشگاه مي شوند.

هاشمي تصريح کرد: اگر در محيط دانشگاه، دانشجو تنها به فکر گذران کلاس ها باشد و استاد هم بنا به وظيفه اداري و سازماني در کلاس حضور يابد و حقوق خود را دريافت کند، دانشگاه به جايي نمي رسد. چه چيزي دانشگاه را افتخارآفرين مي کند و آن چيست که موجب مي شود يک دانشجو سر بلند کند و با افتخار بگويد دانشجو هستم؟ آن روح حاکم بر دانشگاه است که مي تواند اين فضا را افتخارآفرين کند.

معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم تاکيد کرد: مديريت دانشگاه با مديريت يک سازمان يا کارخانه و اداره متفاوت است؛ در فضاي دانشگاه شخصيت و هويت افراد شکل مي گيرد. دانشگاه تنها يک سازمان نيست، بلکه يک نهاد هويت بخش است و به دانشجو، استاد و کارمندش هويت مي دهد.

دانشگاه محل پويش و رشد علمي است و در نتيجه بايد داراي روح پرهيجان و چالاک باشد و اين زماني اتفاق مي افتد که دانشجويان از صميم قلب به دنبال کسب دانش باشند، نه اينکه اگر کلاسي تعطيل شد دانشجو خوشحال شود.


 مرحله دوم در 28 و 29 خرداد؛
 نتايج اوليه هفتمين دوره پذيرش پزشكي از ليسانس اعلام شد 

 
اسامي پذيرفته شدگان مرحله اول هفتمين دوره آزمون پذيرش دانشجوي پزشكي از مقطع كارشناسي سال تحصيلي 94-93 دانشگاه علوم پزشکي تهران اعلام شد.به گزارش مهر، اسامي اعلام شده پذيرفته شدگان مرحله اول آزمون پذيرش دانشجوي پزشكي از مقطع كارشناسي،دو برابر حداكثر ظرفيت پذيرش دانشجو بوده و بعد از انجام مرحله دوم آزمون، حداكثر 10 نفر پذيرفته خواهند شد.آزمون مرحله دوم در تاريخ هاي 28 و 29 خرداد ماه 93 برگزار مي شود و شامل الف) ارزيابي فرا شناختي استاندارد با استفاده از پرسشنامه، ب) مصاحبه ساختارمند ايستگاهي و پ) بررسي دستاوردهاي آموزشي و سوابق پژوهشي داوطلب است.

آزمون مرحله دوم براي همه داوطلبان شرايط كاملا يكسان دارد.آزمون مرحله اول 50 درصد و ارزيابي هاي مرحله دوم (بندهاي الف، ب، پ) نيز مجموعا 50 درصد نمره نهايي پذيرفته شدگان را تشكيل خواهند داد.ارائه مدرك زبان در زمان ثبت نام الزامي بوده و در صورتي كه پذيرفته شدگان مدرك زبان خارجه را نداشته باشند، پذيرفته شدن آنها كأن لم يكن تلقي شده و از ثبت نام آنها ممانعت به عمل مي آيد.


 آغاز ثبت‌نام آزمون زبان انگليسي وزارت بهداشت از 30 فروردين 

 رئييس مرکز سنجش آموزش پزشکي با اشاره به اينکه بيست و دومين دوره آزمون زبان MHLE در تاريخ 25 ارديبهشت ماه سال جاري برگزار مي‌شود، گفت: ثبت نام براي اين آزمون 30 فروردين ماه آغاز خواهد شد.

دکتر پورکاظمي در گفت‌وگو با (ايسنا)،‌ در اين باره اظهار کرد:‌ داوطلبان براي شرکت در بيست و دومين آزمون زبان انگليسي عمومي وزارت بهداشت فرصت دارند از تاريخ 30 فروردين ماه به مدت 20 روز تا 19 ارديبهشت ماه از طريق سايت اينترنتي سنجش پزشکي http://www.sanjeshp.ir اقدام کنند.

وي با اشاره به اينکه ممکن است مهلت براي ثبت نام تمديد شود، خاطرنشان کرد: کارت ورود به جلسه آزمون MHLE در تاريخ 22 ارديبهشت تا 24 ارديبهشت ماه روي سامانه اينترنتي سنجش پزشکي قرار داده مي‌شود. پورکاظمي افزود: اين آزمون در ساعت 9 صبح 25 ارديبهشت ماه در تمام دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور به طور همزمان برگزار خواهد شد.


 افزايش فعاليت موسساتي که از نام شريف سوء استفاده مي‌کنند
 هشدار دانشگاه به والدين 

 
يک مقام مسئول در دانشگاه صنعتي شريف گفت: موسسه مدرسان شريف، چند مورد از اساتيد و دفتر حقوقي دانشگاه صنعتي شريف شکايت کرده که همچنان در شعب مختلف دادگاه در حال بررسي است. يک مقام مسئول در گفتگو با مهر در خصوص آخرين وضعيت شکايت دانشجويان از مدرسان شريف گفت: دانشگاه صنعتي شريف تاکنون شکايتي از موسسه مدرسان شريف نکرده است.وي ادامه داد: يک يا دو مورد شکايتي هم که از اين موسسه صورت گرفته، توسط دانشجوياني از دانشگاه بوده نه دانشگاه صنعتي شريف.

اين مقام مسئول دانشگاه صنعتي شريف تصريح کرد: موسسه مدرسان شريف، چند مورد از اساتيد و دفتر حقوقي دانشگاه صنعتي شريف شکايت کرده که همچنان در شعب مختلف دادگاه در حال بررسي است.

وي در ادامه با اشاره به افزايش فعاليت مؤسساتي که با استفاده از نام "شريف" و يا اسامي مشابه، سعي در القاي ارتباط آموزشي با اين دانشگاه دارند، گفت: متاسفانه موسسات زيادي در رابطه با کنکور و غير کنکور و مسائل آموزشي و حتي در رابطه با آموزش هاي مقطع دبيرستان از اسم شريف استفاده مي کنند.

اين مقام مسئول دانشگاه صنعتي شريف افزود: با توجه به اين مساله که دانشگاه صنعتي شريف يکي از دانشگاه هاي بزرگ و نخبه پرور کشور است، والدين با توجه به حساسيتي که نسبت به فرزندان خود دارند، علاقمندند فرزندانشان در موسسه آموزشي حضور داشته باشد که به نوعي به اين دانشگاه مرتبط است. وي افزود: بنابراين به موسساتي مراجعه مي کنند که از نام شريف استفاده مي کنند اين درحالي است که دانشگاه صنعتي شريف با هيچ مؤسسه ارائه دهنده دوره‌هاي پيش دانشگاهي يا آمادگي کنکور (کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکترا)، ارتباط ندارد.

اين مقام مسئول دانشگاه صنعتي شريف افزود: دانشگاه صنعتي شريف بارها به اين موسسات که به نوعي از نام دانشگاه شريف استفاده مي کنند تذکر داده ولي همچنان موسساتي هستند که به نوعي از نام دانشگاه استفاده مي کنند.وي از مراجعه کنندگان به اين موسسات، خواست هوشيار بوده و قبل از هر اقدامي در مورد موسسه مذکور تحقيق کرده و صحت ماجرا را جستجو کنند.


 خبر 

 يک مقام مسئول خبر داد:

برنامه وزارت علوم براي مناصب و مسئولان دارنده دانشگاه غيردولتي

مدير کل دفتر آموزشهاي غيردولتي غيرانتفاعي وزارت علوم از تازه ترين تصميمات اين وزارتخانه براي مسئولان و مناصب متقاضي و دارنده موسسات غيردولتي خبر داد و به آخرين وضعيت اصلاح اساسنامه دانشگاههاي غيردولتي غيرانتفاعي اشاره کرد.کارن ابري نيا در گفتگو با مهر با اشاره به آخرين وضعيت بازنگري و تصويب اساسنامه دانشگاهها و موسسات غيردولتي غيرانتفاعي در وزارت علوم، گفت: يکي از مهمترين دلايل بازنگري اساسنامه دانشگاهها و موسسات غيردولتي غيرانتفاعي، يک تبصره اين اساسنامه در خصوص تعيين تکليف اموال هيأت موسس اين موسسات است. همانطور که مي دانيم در صورتي که به هر دليل عضو هيأت موسس از ادامه همکاري باز بماند اموالش در اختيار وزارت علوم قرار مي گيرد در حاليکه اين اموال متعلق به وزارت علوم نيست و کاملاً شخصي است.

وي با بيان اينکه بازنگري اساسنامه اين دانشگاهها بايد در شوراي عالي انقلاب فرهنگي و شوراي گسترش وزارت علوم مراحل قانوني خود را براي تصويب طي کند، اظهار داشت: فرايندهاي قانوني اين اساسنامه توسط کارشناسان حقوقي مشخص شده و هم اکنون در مراحل ديگري از بررسي قرار دارد.مدير کل دفتر آموزشهاي غيردولتي غيرانتفاعي وزارت علوم، افزود: بازنگري اين اساسنامه کاملاً به نفع اعضاي هيأت موسس خواهد شد و انگيزه سرمايه گذاري تحت تاثير قرار نمي گيرد.

به گفته ابري نيا، تکليف شهريه سال تحصيلي آينده اين دانشگاهها نيز تا چند روز آينده در وزارت علوم مشخص مي شود.اين مقام مسئول وزارت علوم در اين باره که آيا در دوره جديد، افراد متقاضي ايجاد موسسات غيردولتي از وزارت علوم مجوز دريافت مي کنند يا خير، گفت: هم اکنون تعداد زيادي موسسه غيردولتي در کشور فعال شده و تعداد اين موسسات در برخي مناطق به اشباع رسيده و در برخي مناطق کمتر است. وزارت علوم اين درخواستها را موردي، بررسي مي کند و اگر امکان ايجاد موسسه در يک منطقه وجود داشته باشد از متقاضيان، يک طرح جامع که در آن مسائل فرهنگي، علمي، اجتماعي مد نظر است، خواسته مي شود.

ابري نيا درباره اقدامات وزارت علوم براي صدور مجوز تاسيس دانشگاههاي غيردولتي افراد داراي مناصب دولتي با بيان اينکه متاسفانه تعداد زيادي موسسه غيردولتي که متعلق به اين افراد است مجوز دريافت کرده اند، تاکيد کرد: در اين دوره بدون در نظر گرفتن مناصب دولتي افراد، يک طرح جامع از آنان خواسته مي شود و لازم است صلاحيت هيأت موسس احراز شود.

در جلسه هيئت عالي جذب مقرر شد:

تشکيل کميته‌ تطبيق اعلام نياز دانشگاه‌ها به استاد با نقشه جامع علمي

يکصد و سي و پنجمين جلسه هيئت عالي جذب اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌ها مصوب شد کميته‌اي جهت تطبيق اعلام نياز دانشگاه‌ها با نقشه جامع علمي کشور تشکيل شود.به گزارش مهر، يکصد و سي و پنجمين جلسه هيئت عالي جذب اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌ها و موسسات آموزشي شوراي عالي انقلاب فرهنگي به رياست دکتر محمد علي کي نژاد در محل دبيرخانه اين شورا برگزار شد.

در اين جلسه با توجه به اينکه دانشگاه‌ها نياز به جذب راتبه تحصيلي (بورسيه) و اعضاي هيئت علمي خود را براساس پيش نويس سند آمايش آموزش عالي و نقشه جامع علمي کشور و با در نظر گرفتن موقعيت استاني و دانشگاهي طبق نظر شوراي راهبردي دانشگاه مربوطه اعلام مي کنند.

مصوب شد کميته‌اي جهت تطبيق اعلام نياز دانشگاه‌ها با نقشه جامع علمي کشور با توجه به شاخص‌هايي مانند موقعيت استان، دانشگاه، رشته اصلي، رشته جديد و ميان رشته‌اي با در نظر گرفتن به ظرفيت و امكانات استان در وزارتين و دانشگاه آزاد تشکيل شود.همچنين مقرر شد تا هرم راتبه تحصيلي و عضو هيئت علمي به صورت عادلانه توزيع شود و ارتباط نمايندگان علمي وزارتين با كليه دانشجويان مشغول به تحصيل خارج از کشور از طريق معاونت‌هاي دانشجويي، برقرار شود.

در پايان جلسه مقررشد كه فراخوان چهارم براي جذب اعضاي هيئت علمي در دانشگاه‌ها در بين فراخوان جذب شهريورماه و بهمن ماه ويژه دانشجويان در حال تحصيل كه نشان دهنده زمان تقريبي فارغ التحصيلي آنها باشد،طراحي شود.

آغاز ثبت نام اعتکاف دانشجويي از شنبه

مدير امور فرهنگي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‎ها بااعلام آغاز ثبت نام در مراسم اعتکاف در دانشگاه‌ها از يکم ارديبهشت، گفت: ثبت‌نام اعتکاف در دانشگاه‌ها تا 20 ارديبهشت ماه ادامه دارد.به گزارش ايسنا، حجت الاسلام سيدمحمدطاهري در اين باره اظهار کرد: امسال 200 مسجد در دانشگاه‌هاي کل کشور ميزبان دانشجويان ثبت نام کننده در مراسم اعتکاف خواهند بود.

به گفته وي مراسم پرفيض اعتکاف که از برکات نظام است فرصت خوبي را براي توسعه فرهنگ ديني و الهي در دانشگاه‌ها فراهم مي کند تا مسئولين امر بتوانند نشاط معنوي در دانشگاه‌ها را احيا کنند و اين مراسم مي تواند موجب مصونيت نسل جوان از آفت‌هاي موجود شود.وي با بيان اينکه ستاد مرکزي اعتکاف را تشکيل داده‌ايم، گفت: دانشجويان براي دريافت جديدترين خبرها و اطلاعات از اعتکاف دانشجويي سال 93 از اول ارديبهشت ماه مي‌توانند به آدرس etekaf.nahad.ir مراجعه کنند.

طاهري با اشاره به اينکه دانشجويان فعال فرهنگي و اعضاي تشکل‌ها، هيأت‌ها و کانون‌ها براي اجراي اين مراسم در دانشگاه‌ها هماهنگ شده‌اند، افزود: لوح فشرده‌اي از محتواهاي مورد نياز اعتکاف را که شامل 100 کليپ براي ارسال بلوتوث، پاورپوينت ادعيه و طرح‌هايي براي پوستر و تيزر ست را به دفاتر نهاد در دانشگاه‌ها ارسال کرده‌ايم.

مدير امور فرهنگي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: سبدکتابي با محتوا و موضوعات ديني و مذهبي که مختص زمان اعتکاف است را به مساجد دانشگاه ها مي فرستيم تا دانشجويان بتوانند در زمان اعتکاف مطالعه داشته باشند .وي در ادامه عنوان کرد: اعتکاف ويژه استادان نيز امسال همانند سال هاي گذشته در دانشگاه تربيت مدرس برگزار مي شود .حجت الاسلام طاهري اضافه کرد: با سخنرانان، خطبا و اساتيد صاحب نام براي سخنراني در اعتکاف در مساجد دانشگاه هماهنگي هاي لازم انجام شده است و معاونان فرهنگي دانشجويي در دانشگاه ها در اين برنامه عظيم فرهنگي و معنوي با ما همکاري خواهند داشت.

وي ادامه داد: 20 بروشور صحيفه با محتواي معنوي تهيه کرده ايم و در زمان اعتکاف به مساجد دانشگاه ها خواهيم فرستاد.مدير فعاليت‌هاي متمرکز نهاد نمايندگي رهبر ي در دانشگاه‌ها افزود: محور فعاليت‌هاي قرآني ما در اعتکاف حفظ سوره حجرات و تدبير و تدبر در معناي آن خواهد بود.به گزارش ماوا، طاهري بيان کرد: مسجد دانشگاه تهران با توجه به اينکه هرساله بالاترين ميزان شرکت کننده در مراسم اعتکاف را دارد از هم اکنون آغاز به ثبت نام از علاقمندان براي شرکت در اين مراسم پرفيض را دارد و بنا داريم دانشجوياني که در دانشگاه محل تحصيل شان برنامه اعتکاف ندارند را با هماهنگي به دانشگاه‌هاي نزديک بفرستيم.

ادامه روند شکايت 3 نماينده از وزير علوم در کميسيون اصل 90

عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي در خصوص آخرين وضعيت پرونده شکايت سه نماينده از وزير علوم گفت: جلساتي که در اين خصوص برگزار شده هنوز به نتيجه اي نرسيده و علاوه بر اين مساله وزير علوم به سئوالي هم که پرسيده ايم پاسخ قانع کننده ارايه نکرده است. جبار کوچکي نژاد در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت پرونده شکايت سه نماينده کميسيون آموزش از وزيرعلوم در ارتباط با دانشجويان ستاره‌دار به کميسيون اصل 90 گفت: در رابطه با شکايتي که انجام گرفت تا کنون هر از گاهي به صورت غير متمرکز جلساتي با حضور مسئولان وزارت علوم برگزار شده است .

وي ادامه داد: ولي هنوز جمع بندي صورت نگرفته و اين جلسات به نتيجه‌اي نرسيده است.عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي افزود: علاوه بر شکايتي که درخصوص پرونده دانشجويان ستاره دار به کميسيون اصل 90 ارايه کرده ايم يک سئوال نيز از وزير علوم پرسيده ايم که هنوز پاسخ قانع کننده اي توسط وزير علوم ارايه نشده و اين مساله قرار است دوباره پيگيري شود.

به گزارش مهر، زهره طبيب‌زاده و حجت‌الاسلام سيدمحمود نبويان نمايندگان تهران و جبار کوچکي‌نژاد نماينده رشت و از اعضاي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي به دليل ممانعت از اعمال حق نظارت نمايندگان مجلس از رضا فرجي‌دانا وزير علوم، تحقيقات و فناوري به کميسيون اصل 90 پارلمان شکايت کرده بودند.

آغاز هفته خوابگاه ها از 20 ارديبهشت

هفته اي با شعار منطقي سازي امکانات رفاهي

هفته خوابگاههاي دانشجويي دانشگاههاي علوم پزشکي کشور از 20 ارديبهشت ماه 1393 با شعار" منطقي سازي ارائه امکانات رفاهي دانشجويان" آغاز مي شود و تا 26 ارديبهشت ماه ادامه مي يابد.به گزارش مهر، هفته خوابگاه ها به منظور تمرکز و توجه بيشتر به مسائل خوابگاه هاي دانشجويي، انعکاس مشکلات موجود به صورت برنامه ريزي شده و هدفمند، ايجاد هماهنگي و تعامل با سازمان ها، جلب مشارکت و هدايت کمک هاي مردمي و نهادها و برنامه ريزي در راستاي مرمت و توسعه خوابگاه هاي دانشجويي، هر ساله در ارديبهشت ماه برگزار مي شود.بر اساس اعلام معاونت دانشجويي و فرهنگي وزارت بهداشت هفته خوابگاههاي دانشجويي دانشگاه هاي علوم پزشکي امسال با محوريت مديريت بهتر، مشارکت دانشجويي، بهداشت روحي و رواني، تعامل فرهنگي، ورزش و نشاط، پشتوانه مردمي، ايمني و بهداشت برگزار مي شود.

اسامي هفته خوابگاه هاي دانشگاه هاي علوم پزشکي سال 93:

شنبه بيستم ارديبهشت : خوابگاه و مديريت بهتر

يکشنبه بيست و يکم ارديبهشت: خوابگاه و مشارکت دانشجويي

دوشنبه بيست و دوم ارديبهشت: خوابگاه و بهداشت روحي و رواني

سه شنبه بيست و سوم ارديبهشت: خوابگاه و تعامل فرهنگي

چهارشنبه بيست و چهارم ارديبهشت: خوابگاه، ورزش و نشاط

پنجشنبه بيست و پنجم ارديبهشت: خوابگاه و پشتوانه مردمي

جمعه بيست و ششم ارديبهشت: خوابگاه، ايمني و بهداشت.


 انتصابات 

 محسن هاشمي رئيس شوراي ­عالي معماري دانشگاه آزاد شد

دومين جلسه شوراي ­عالي معماري دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد.

به گزارش سرويس دانشگاه آزاد اسلامي، در دومين جلسه شوراي عالي معماري دانشگاه آزاد اسلامي، اهم وظايف شورا توسط مهندس محسن هاشمي معاون عمراني دانشگاه تبيين شد.

همچنين پس از رأي ­گيري و اظهار نظر اعضاي شورا، مهندس محسن هاشمي به عنوان رئيس شوراي ­عالي معماري دانشگاه آزاد و دکتر سميعي به عنوان مسئول هماهنگي شوراهاي تخصصي معماري انتخاب شدند.

شايان ذکر است، تجميع واحدهاي موجود در سطح شهر تهران، تجميع سازمان مرکزي دانشگاه در سايت پونک و چگونگي انتخاب مشاور و عامل چهارم مورد بحث قرار گرفت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي