جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/01/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4685


علائم و علل ايجاد سکته قلبي


خواص سيب

در شوراي سياستگذاري سلامت معاونت صدا مطرح شد:
مردم، خالقان سلامت، به صنعت پزشکي تمرکز نکنيم


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 علائم و علل ايجاد سکته قلبي 

حمله قلبي معمولا وقتي اتفاق مي‌افتد که لخته خوني در مسير جريان خون عروق کرونري ـ که تغذيه‌کننده عضله قلبي است ـ قرار بگيرد و شريان را مسدود کند.

حمله قلبي با نام «سکته عضله قلب» نيز شناخته شده و مي‌تواند باعث مرگ شود. اين حالت بسيار شايع است؛ زيرا افراد علائم خود را با يک بيماري ساده مانند مشکلات گوارشي اشتباه مي‌گيرند بنابراين دير به بيمارستان مراجعه و اقدام‌هاي درماني را با تاخير دريافت مي‌کنند. درمان حمله قلبي طي سال‌هاي گذشته شناخته‌شده، ولي تنها در صورت اقدام فوري اثربخش است. شيوه زندگي افراد، مواد غذايي که مصرف مي‌کنند، ميزان ورزش و تمريني که انجام مي‌دهند و روش مواجهه با استرس نقش بسيار بزرگي در نجات از سکته قلبي دارد. از سوي ديگر، روش زندگي سالم از راه کنترل عوامل خطرزا نيز به پيشگيري از سکته قلبي کمک مي‌کند.

علائم و نشانه‌ها

نشانه‌هاي رايج بروز حمله قلبي شامل اين موارد است:

ـ احساس فشار، يک درد فشاري در مرکز قفسه‌سينه که چند دقيقه طول مي‌کشد.

ـ درد از قفسه‌سينه به ناحيه شانه، بازو، پشت، دندان و فک کشيده مي‌شود.

ـ افزايش درد قفسه‌سينه

ـ گسترش درد به ناحيه فوقاني شکم

ـ کوتاه‌شدن و شمرده‌شدن تنفس

ـ عرق‌کردن

ـ از حال رفتن

ـ حالت تهوع و استفراغ

علائمي‌که ممکن است علاوه بر موارد فوق در خانم‌ها ديده شود:

ـ سوزش قلب و درد شکم

ـ سرد و مرطوب‌شدن پوست

ـ سردرد و سرگيجه

ـ خستگي و بي‌حالي غيرمعمول

دلايل ايجاد حمله قلبي

وقتي يک يا تعداد بيشتري از شريان‌هاي تغذيه‌کننده قلب مسدود مي‌شوند، خون حاوي اکسيژن به عضله قلب نمي‌رسد و حمله قلبي اتفاق مي‌افتد. عروق کرونري به مرور زمان بر اثر انباشته‌شدن کلسترول باريک مي‌شوند.

اين انباشتگي کلسترول به عنوان پلاک در شريان‌ها شناخته مي‌شود و رسوب کلسترول در شريان‌هاي سراسر بدن «آرترواسکلروزيس» ناميده مي‌شود.

سکته‌قلبي آخرين مرحله از فرآيند گرفتگي عروق است که معمولا چند ساعت طول مي‌کشد. با گذشت هر دقيقه بافت قلبي بيشتري بر اثر فقدان خون‌رساني تخريب مي‌شود.

در حمله قلبي، يکي از اين پلاک‌ها جدا شده و يک لخته خون تشکيل مي‌دهد؛ اگر اين لخته به اندازه کافي بزرگ باشد، مي‌تواند جريان خون را کاملا مسدود کند.

به شرايطي که در آن شريان‌هاي کرونري به دنبال آرترواسکلروزيس باريک مي‌شوند، بيماري شريان کرونري مي‌گويند که اين بيماري دليل اصلي بيشتر حملات قلبي است.

يک دليل غيرشايع حمله قلبي، اسپاسم شريان کرونري است که باعث توقف خون‌رساني به قسمتي از ماهيچه قلب مي‌شود.

مواد مخدري مانند کوکائين مي‌تواند منجر به اسپاسم عروق کرونري شود. سکته قلبي مي‌تواند بر اثر پارگي شريان قلبي نيز اتفاق بيفتد.

از موارد غيرشايع ديگر مي‌توان به لخته‌هاي خوني کوچک يا تومورهايي که از قسمت‌هاي ديگر بدن منشا مي‌گيرند، اشاره کرد. سکته قلبي آخرين مرحله از فرآيند گرفتگي عروق است که معمولا چند ساعت طول مي‌کشد. با گذشت هر دقيقه بافت قلبي بيشتري بر اثر فقدان خون‌رساني تخريب مي‌شود؛ اگر خون‌رساني به قلب هرچه سريع‌تر جبران شود، آسيب قلبي به حداقل مي‌رسد.

پيامدهاي سکته قلبي

ريتم قلبي غير عادي: بعد از سکته قلبي ريتم تپش قلب برهم خورده و گاهي اين وضع به مرگ منجر مي‌شود.

ناتواني قلب: گاهي ميزان آسيب به بافت قلب به قدري سنگين است که باقيمانده بافت قلب قادر به پمپاژ ميزان خون کافي به اندام‌ها نيست. اين کاهش خون‌رساني به ارگان‌ها و بافت‌ها باعث مشکلات تنفسي، سرگيجه و التهاب زانو و پاها مي‌شود.

پارگي قلب: قسمت‌هايي از ماهيچه قلب که بر اثر حمله قلبي ضعيف شده‌اند، پاره مي‌شوند و سوراخي در قلب ايجاد مي‌کنند. اين پارگي بيشتر اوقات کشنده است.

مشکلات دريچه‌اي: دريچه‌هاي قلب با سکته قلبي آسيب مي‌بينند.

تشخيص

معاينه فيزيکي: در ابتدا پزشک يک معاينه فيزيکي کامل انجام مي‌دهد و تمامي ‌عوامل خطرزايي را که ممکن است موجب حمله قلبي شده باشد، بررسي مي‌کند مانند فشار بيمار، نبض قلب و دماي بدن. سابقه بيماري فرد نيز بررسي و به صداي قلب و ريه توجه مي‌شود.

نوار قلبي: اولين روش تشخيص حمله قلبي، گرفتن نوار قلب است. اين کار معمولا هنگام پرسيدن پرسش‌هايي درباره علائم و سابقه فاميلي از بيمار انجام مي‌شود. اين آزمايش، فعاليت‌هاي الکتريکي قلب را ثبت مي‌کند. قلب آسيب‌ديده پالس‌هاي الکتريکي را به درستي هدايت نمي‌کند و ECG وقوع يک حمله قلبي يا احتمال بروز سکته را نشان مي‌دهد.

تست خون: وقتي قلب در حين سکته آسيب مي‌بيند آنزيم‌هاي قلبي به جريان خون وارد مي‌شوند. آزمايش خون، وجود اين آنزيم‌ها را نشان مي‌دهد.

عکس قفسه‌سينه: در اين عکس اندازه قلب، عروق و جريان خون بررسي مي‌شود.

اکو کارديوگرافي: در اين روش امواج صوتي و تصويري از قلب ايجاد مي‌شود. هنگام اکوکارديوگرافي امواج صوت به سمت قلب هدايت‌شده و برمي‌گردد و تصوير الکترونيکي از قلب آشکار شده و اين تصوير آسيب عضله قلب را نمايان مي‌کند.

کاتتريزاسيون عروق کرونري: در اين آزمايش باريک‌شدن يا انسداد عروق کرونري مشخص مي‌شود. يک ماده رنگي از طريق لوله باريکي داخل شريان‌هاي قلبي تزريق ‌شده و از راه اشعه ايکس نواحي بلوکه شده مشخص مي‌شود. هنگام اين کار امکان انجام اقدام‌هاي درماني نيز وجود دارد و مي‌توان بالن يا استنت را در شريان قرار داد.

تست ورزش: روزها يا هفته‌ها پس از حمله قلبي انجام مي‌شود. اين آزمايش ميزان پاسخ‌دهي قلب و عروق به ورزش را نشان مي‌دهد. بيمار، روي تردميل يا دوچرخه قرار مي‌گيرد و در عين حال نوار قلبي نيز امواج قلبي را ثبت مي‌کند. گاهي دارويي تزريق مي‌کنند که ريتم ضربان قلب را درحد ورزش بالا مي‌برد.

سي‌تي‌اسکن و ام‌.آر.اي: اين آزمايش‌ها مشکلات قلبي مانند ميزان گسترش آسيب قلبي را نشان مي‌دهد. در سي‌تي‌اسکن قلب بيمار روي تخت ويژه قرار گرفته و از راه اشعه ايکس تصوير مناسبي از قلب ثبت مي‌شود. در ام. ‌آر. اي بيمار در ميدان مغناطيسي مخصوصي قرار گرفته و وضع بافت قلبي بررسي مي‌شود.

درمان

اولين اقدام‌هاي درماني بعد از سکته قلبي بايد به صورت ماساژ قلب و CPR بلافاصله توسط اطرافيان بيمار انجام شود. اقدام‌هاي درماني در بيمارستان: درمان سکته قلبي در بيمارستان بستگي به موقعيت بيمار دارد. ممکن است با دارو يا اقدامي ‌تهاجمي‌ درمان صورت گيرد و در مواقعي با توجه به شدت آسيب قلب، هر دو کار با هم انجام مي‌شود.

منبع:جام جم آنلاين


 خواص سيب 

خواص سيب-سيب، يکي از سلامت بخش‌ترين خوراکي‌هاي اطراف ما محسوب مي‌شود. از زمان‌هاي گذشته مردم جهان علاقه‌ي فراواني به ميوه‌ها داشتند. طبق نظر مورخان، منشاء اصلي سيب مناطق سردسير شمال اروپا بوده و از آنجا اين ميوه‌ي با ارزش و مفيد به نقاط ديگر جهان منتقل شده است.سيب يکي از ميوه‌هايي است که قبل از ديگر ميوه‌ها شناخته شد. تمدن انسان از دير باز با سيب پيوند خورده است. سيب نشانه‌ي عشق و باروري، دوستي، زيبايي، خوش‌بختي، تندرستي، دانايي، خوشي، نيرومندي و ... مي‌باشد. سيب داراي انواع بسيار متفاوتي است.

همه‌ي سيب‌ها مانند هم نيستند. اندازه، رنگ، بو و مزه‌ي متفاوت در گونه‌هاي مختلف، تعيين کننده‌ي نوع مصرف آن‌ها است. مواد مغذي موجود در يک سيب به اندازه‌ي آن بستگي دارد، نه نوع آن. انواع سيب پس از مرکبات ( پرتقال ، نارنگي ، ليموشيرين، ليموترش و گريپ فروت) و موز ، عمده‌ترين ميوه‌ي‌ پرورشي در سطح دنيا است.

خواص سيب

-يکي از خواص سيب اين است که در حفظ طراوت و شادابي پوست موثر است.با استفاده از سيب مي‌توان ناراحتي‌هاي شايعي مانند خشکي پوست، ترک خوردگي پوست، رنگ پريدگي و بسياري از بيماري‌هاي پوستي طولاني و مزمن را از بين برد يا نشانه‌هاي آن‌ها را کاهش داد.لازم به ذکر است که اين قابليت سيب به دليل وجود ريبوفلاوين (ويتامين B2)، ويتامين C و A ، مواد معدني مانند آهن، منيزيم، کلسيم و پتاسيم مي‌باشد.

-يکي ديگر از خواص سيب اين است فشارخون را منظم مي‌کند.خوردن سيب و حتي بو کردن سيب، باعث کاهش فشار خون مي‌شود. بررسي انجام شده توسط دانشگاه ييل (YALE) نشان داد که تنها يک بار بو کشيدن سيب، فشارخون بيماران را پايين مي‌آورد.

-يکي ديگر از خواص سيب اين است که براي دندان‌ها و لثه‌ها مفيد است،اسيدهاي موجود در سيب، هنگام جويدن باکتري‌هاي دهان را از بين برده و دندان‌ها و لثه‌ها را تميز مي‌کنند.

جويدن يک سيب مانند اين است که از يک مسواک طبيعي استفاده کنيم. مطالعات نشان مي‌دهند که سيب قادر است ذرات غذايي باقي مانده در پشت دندان‌ها و لثه‌ها را پاک کرده و فساد دندان و بيماري‌هاي لثه را از شما دور سازد. حتي کساني که در گذشته از بيماري‌هاي لثه رنج برده‌اند، خواهند توانست از فوايد ناشي از غني بودن سيب از ويتامينC بهره‌مند شوند.مواد مغذي موجود در سيب باعث تقويت ساختار دندان‌ها مي‌گردد. ميناي دندان را محکم‌تر مي‌سازد و از جرم گرفتن دندان‌ها پيشگيري مي‌کند.اسيدهاي موجود در سيب، اثر ضدالتهاب و باکتري‌کش بر دندان‌ها و لثه دارند. پژوهش‌هاي علمي نشان داده است که يک ربع ساعت پس از خوردن آهسته‌ي يک عدد سيب‌ترش حدود 90 درصد و بعد از يک ساعت تقريباً تمامي ذرات ميکروبي موجود در دهان از بين مي‌روند.

-يکي ديگر از خواص سيب اين است که جويدن سيب، عضلات فک را قوي‌تر مي‌سازد. آب سيب تازه بدون هر مکملي به دليل اثرات ضد التهاب مواد موجود در آن، دهان شويه‌اي ساده و طبيعي محسوب مي‌شود.

-از بروز بيماري نقرس و درد مفاصل پيشگيري مي‌کند.

-سيب مقوي مغز است. به همين جهت براي کساني که کارهاي فکري انجام مي‌دهند مفيد مي‌باشد. به طور کلي سيب به علت داشتن فسفر، اعصاب و مغز را تقويت مي‌کند.

-يکي ديگر از خواص سيب اين است که اثر آرام بخشي دارد،دم کرده ي پوست سيب که با اندکي عسل شيرين شده باشد، نوشيدني آرام بخشي است. خوردن سيب خام نيز تأثير آرام بخشي بر دستگاه اعصاب دارد. علاوه بر ويتامين‌هاي گروه B، منيزيم و فسفر و برخي عناصر ديگر موجود در سيب اثر آرام بخشي بر اعصاب دارد. هم‌چنين شيريني سيب و جويدن آن باعث انبساط عضلات منقبض صورت مي‌شود.

منبع :بيتوته


 در شوراي سياستگذاري سلامت معاونت صدا مطرح شد:
 مردم، خالقان سلامت، به صنعت پزشکي تمرکز نکنيم 

 نشست شوراي سياست گذاري سلامت معاونت صدا با موضوع «هفته سلامت» با حضور دكتر عليرضا بهفر مدير شبكه راديويي سلامت و دبير اين شورا، دکتر علي منتظري رئيس پژوهشکده علوم بهداشتي جهاد دانشگاهي، دکتر شهرام رفيعي فر سرپرست دفتر آموزش و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت، مديران راديو سلامت و نمايندگان مديران شبكه هايي راديويي معاونت صدا برگزار شد.

به گزارش آفرينش، به نقل از روابط عمومي شبکه راديويي سلامت، دکتر عليرضا بهفر دبير شوراي سياستگذاري سلامت معاونت صدا در ابتداي اين جلسه با بيان اينکه شبکه راديويي سلامت تلاش کرده است تا به سمت سلامت حرکت کند، گفت: در اين سال ها با ايجاد گروه هاي برنامه سازي با عناوين سلامت جسم و پيشگيري، سلامت روان و خانواده، سلامت اجتماعي، سلامت معنوي و سبک زندگي سالم و سلامت و تفريحات سعي نموديم تا به ابعاد مختلف حوزه سلامت بپردازيم.

در ادامه دکتر علي منتظري رئيس پژوهشکده علوم بهداشتي جهاد دانشگاهي با بيان اينکه حاکميت نظام سلامت يک حاکميت باليني و پزشکي است،سلامت امري مهم و گسترده بوده و داراي ابعاد گوناگون است. از اين رو براي ارتقاي دانش سلامت و برخورداري مردم از سلامت بايد به اين امر توجه جدي داشته باشيم.

رئيس پژوهشکده علوم بهداشتي جهاد دانشگاهي پزشکي شدن امور غير پزشکي را يکي ديگر از موضوعات حال حاضر نظام سلامت برشمرد و اظهارکرد: توجه به امور غير پزشکي نظير چاقي، زيبايي و ... جز صرف هزينه هاي زياد براي فرد، خانواده و جامعه ندارد ما بايد نسبت به اين موضوع هوشيار باشيم و به اموري که مربوط به خلقت است وارد نشويم.

وي در پايان خاطرنشان کرد: نفش رسانه در حل مشکلات مردم در نظام سلامت بسيار حائز اهميت است و ما نيز در تلاش هستيم تا بتوانيم مشکلات پيش روي مردم را برطرف نماييم.

در ادامه دکتر شهرام رفيعي فر سرپرست دفتر آموزش و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت با بيان اينکه 75 ميليون ايراني هستند که سلامت را خلق مي کنند و به آن شکل مي دهند نه ما مسئولان، افزود: ايرانيان اگر باور کنند وجود ارزشمندي دارند و خودشان مي بايست از خود مراقبت کنند مي توان شاهد اتفاقات ديگري باشيم.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت با بيان اينکه خيلي از بيماري ها با خود مراقبتي قابل پيشگيري هستند، ادامه داد: ما بايد با کنترل سلامتي، مشوق و حامي مردم باشيم و مشارکت آنان را ساماندهي کنيم. همچنين نظام سلامت بيمار محور را به نظام سلامت مردم محور تبديل کنيم؛ چرا که سلامت در جاهايي که مردم حضور دارند به خطر مي افتد نه در مراکز درماني، بيمارستان ها و ... .

رفيعي فر در پايان با بيان اينکه براي خود مراقبتي قالب و عامليت وجود دارد، خاطرنشان کرد: مردم بايد باور کنند که نقش فردي خود بر سلامت مهمتر از ديگران است و باور کنند که بايد مهارت و دانش خودشان را در زمينه سلامت افزايش دهند.


 خبرها از عالم علم 

 روش جديد تصفيه آب به کمک "فناوري نانو"

به گزارش باشگاه خبرگزاران پژوهشگران دانشگاه شهيد چمران با ساخت نانوسيم‌هاي اکسيد مس (CuO)، موفق به تجزيه و حذف فوتوکاتاليستي مواد رنگي سمي و مخرب از آب شدند. از اين نانوسيم‌هاي نيمه‌رساناي مي‌‌توان در صنايع نانوالکترونيک و کشاورزي بهره گرفت. با توجه به آثار مخرب آلودگي‌هاي زيست‌محيطي، تجزيه آلاينده‌هاي آلي يکي از موضوعات اصلي تحقيقات جديد است. در اين راستا، استفاده از فتوکاتاليست‌هاي نيمه‌رسانا نسبت به مواد معمول، توجه بسياري از محققان را به خود جلب کرده است. در اين طرح، پژوهشگران اقدام به توليد نانوسيم‌هاي نيمه رساناي اکسيدمس نموده و از آن، در حذف مواد رنگي سمي از آب، نظير رنگ‌ نارنجي متيل، با موفقيت بهره گرفتند.

از اين نانوسيم‌ها مي‌‌توان در تجزيه ترکيبات بدبو، ازبين بردن رنگ‌هاي سمي و مخرب، تجزيه قارچ کش‌ها، علف کش‌ها و آفت‌کش‌هاي مضر، استفاده کرد. تبديل مواد مضر آلي به مواد معدني بي‌خطر، توليد حسگر‌ها و ايجاد خاصيت آب‌گريزي در سطوح، از ديگر کاربردهاي اين نانوسيم‌هاست.

به گفته نرگس معمارغفاري، کار‌شناس ارشد فيزيک از دانشگاه شهيد چمران اهواز، تجزيه و حذف رنگ نارنجي متيل از آب، به ‌وسيله‌ي نانوذرات تيتانيا (TiO2) که به عنوان بهترين فوتوکاتاليست شناخته شده است، به سختي انجام مي‌‌گيرد. اما با استفاده از نانوسيم‌هاي اکسيدمس توليد شده در اين طرح، حدود 75 درصد اين ماده سمي تنها در مدت زمان 180 دقيقه، تجزيه خواهد شد.

وي در ادامه افزود: روش‌هاي مختلفي براي توليد نانوسيم اکسيدمس وجود دارد. در ميان آن‌ها، اکسيداسيون حرارتي مستقيم از يک لايه مس، ساده‌ترين و مناسب‌ترين راه براي توليد در مقياس بزرگ است. چالش مربوط به ساخت اين نانوسيم‌ها اين است که، معمولا در طول فرآيند اکسيداسيون، يک لايه از فاز Cu2O در سطح رشد مي‌‌کند، که مي‌‌تواند خواص بستر نانوسيم CuO را تغيير دهد. در اين کار، ما موفق به ساخت نانوسيم‌هاي تکفاز CuO شديم.

نانوحامل جديد

پژهشگران اخيرا نانوذراتي طراحي و توليد کرده‌اند که مي‌تواند داروي شيمي‌درماني را با خود حمل کرده و با تابش ليزر دو فوتوني، تحريک شده و دارو را در محل تومور رهاسازي کند. اين دارو در آزمايشگاه روي سلول‌هاي سرطان پستان تست شده و نتايج قابل قبولي داشته است. به گزارش ايسنا،‌ اين پروژه با همکاري جفري زينک و فويو تامانوي انجام شده است.رهاسازي دارو با کمک تابش پرتو براي درمان برخي بيماري‌ها نظير سرطان بسيار مناسب است زيرا به پزشکان اين امکان را مي‌دهد که در زمان و مکان دلخواه دارو را رهاسازي کنند. اين که بتوان داروي شيمي‌درماني را با دقت بالا درون سلول‌هاي سرطاني رهاسازي کرد يک مزيت بزرگ محسوب مي‌شود زيرا با اين کار سلول‌هاي سالم از گزند اين ترکيبات مرگبار در امان مي‌مانند و اثرات جانبي دارو به حداقل مي‌رسد. اما ارائه سيستم دارويي که بتوان با تابش پرتو رهاسازي را کنترل کرد کاري چالش برانگيز است. براي انجام اين پروژه زينک و تامانوي با محققاني از بخش فناوري‌نانو مرکز سرطان و پژوهشگراني از دانشگاه مونتپيلر فرانسه همکاري کردند، ماحصل فعاليت‌هاي اين گروه ساخت نانوذراتي بود که مي‌توانست پرتوهاي نفوذ کرده به درون بافت را جذب کرده و دارو را رهاسازي کنند. اين نانوذرات حاوي هزاران حفره و ساختار نازک لوله‌اي بودند که داروي شيمي‌درماني را درون خود نگه‌مي‌دارد. انتهاي اين حفره‌ها توسط نانودريچه‌هايي مسدود شده که موجب حفظ و نگهداري داروي شيمي‌درماني مي‌شود. اين نانودريچه‌ها مولکول‌هاي ويژه‌اي هستند که به انرژي تابش دو فوتوني پاسخ داده و موجب باز شدن مسير مي‌شوند. اين گروه تحقيقاتي اثربخشي اين روش درماني را روي سلول‌هاي سرطان پستان در آزمايشگاه تست کردند. قدرت نفوذ ليزر دو فوتوني در طول‌موج‌هاي مادون قرمز نزديک تنها 4 سانتيمتر است بنابراين اين روش تنها براي سرطان‌هايي که در اين عمق از پوست قرار دارند مناسب است سرطان‌هاي پستان، معده، روده و رحم با اين روش مي‌توانند درمان شوند.


 خبر پزشکي 

 شناسايي تأثير گروه خوني بر عود سرطان پروستات براي اولين بار

دانشمندان ژاپني براي اولين بار نشان دادند، يک گروه خوني از تأثير چشمگيري در شانس عود سرطان پروستات پس از عمل جراحي برخوردار است. به گزارش (ايسنا)، به گفته محققان دانشگاه پزشکي توکيو، عود سرطان پروستات در افراد با گروه خوني O کمتر از گروه خوني A رخ مي‌دهد.

تحقيقات نشان داده که مردان داراي گروه خوني A تا 30 درصد بيشتر احتمال ابتلاي مجدد به سرطان پروستات را حتي پس از انجام عمل جراحي دارند. سرطان پروستات رايج‌ترين نوع سرطان در مردان اروپايي بوده و سالانه تنها 40 هزار مورد در بريتانيا مبتلا به اين بيماري شناخته مي‌شوند. هنوز دليل ارتباط افزايش خطر ابتلاي مجدد به اين بيماري با گروه خوني شناخته نشده اما پژوهش جديد ممکن است بتواند دانشمندان را به مسيرهاي جديد در پژوهش مولکولي در مورد پيشرفت سرطان پروستات هدايت کند.

اين پژوهش که در کنگره سالانه انجمن ارولوژي اروپا در استکهلم ارائه شده، 555 بيمار مبتلا به سرطان پروستات را بين سالهاي 2004 الي 2010 پيگيري کرد. گروه خوني افراد با حضور آنتي‌ژنها و پادتن‌هاي مختلف تعيين مي‌شود. آنتي‌ژنها و پادتنها به عنوان سپر دفاعي خون در برابر مواد خارجي محسوب مي‌شوند. گروه خوني O رايجترين گروه خوني در بريتانيا بوده و 44 درصد جمعيت در اين گروه قرار مي‌گيرند و تقريبا 42 درصد از بريتانيايي‌ها در گروه خوني A ‌هستند.

پيش از اين گروههاي خوني مختلف با سطوح خطر متفاوت براي ابتلا به سرطانهاي خاص مانند سرطان معده و لوزالمعده مرتبط مي‌شدند.

ترکيبات و خواص آجيل‌ها

بدانيد و آگاه باشيد که خوردن روزانه يک مشت بادام، فندق، بادام هندي، گردو و غيره در سلامتي‌تان کولاک مي‌کند!

هيچ کس نمي‌تواند ادعا کند از خوردن يک مشت آجيل يا خشکبار لذت نمي‌برد. بايد بدانيد که با همين يک مشت مي‌توانيد با يک تير چند نشان بزنيد. عمرتان را زياد کنيد و خوش‌تيپ‌تر باشيد.

نتايج يک پژوهش آمريکايي که در New England Journal of Medicine به چاپ رسيده است نشان مي‌دهد مصرف روزانه يک مشت آجيل 20 درصد به عمر اضافه و به لاغري و تناسب اندام کمک مي‌کند. سال‌هاست که مصرف آجيل به اشتباه به افرادي که رژيم‌هاي لاغري گرفته‌اند منع شده است؛ اما امروزه متخصصان معتقدند که ميوه‌هاي خشک و صدفي نه تنها باعث چاقي نمي‌شوند بلکه به تناسب اندام کمک کرده و عمر انسان را 20 درصد افزايش مي‌دهند.

ترکيبات و خواص آجيل‌ها

مغزهاي روغني يا همان ترکيبات خوشمزه‌ي آجيل خواص فوق‌العاده‌اي دارند. با مصرف اين مواد غذايي مغذي ميزان قابل‌توجهي چربي‌هاي غيراشباع، پروتئين‌ها، فيبر، ويتامين‌ها (فولات، نياسين، ويتامين E)، مواد معدني (پتاسيم، کلسيم، منيزيم) و ترکيبات مغذي ديگري مانند کاروتنوئيدها، فلاوونوئيدها و فيتواسترول‌ها را دريافت مي‌کنيد. تمام اين ترکيبات خواص ضدسرطاني، ضدالتهابي و آنتي‌اکسيداني دارند. بايد بدانيد که مصرف اين مواد غذايي باعث کاهش خطر ابتلا به ديابت نوع 2، سرطان کولون، فشارخون بالا و سندرم متابوليک مي‌شوند. سندرم متابوليک (شکم بزرگ) تهديد جدي براي سلامت قلب و عروق مي‌باشد.

علاوه بر اين محققان اسپانيايي معتقدند که مصرف دانه‌ها و مغزهاي روغني با روغن زيتون براي سلامتي و داشتن خلق‌وخوي بهتر مفيد است. براي همين مي‌توانيد بدون سرزنش کردن خودتان بادام‌زميني، بادام و غيره ميل کنيد فقط به شرطي که روزانه 30 گرم باشد نه بيشتر. همين ميزان مصرف روزانه خطر مرگ‌ومير ناشي از بيماري‌هاي قلبي عروقي را به ميزان 29 درصد و خطر مرگ‌ومير ناشي از سرطان را به ميزان 11 درصد کاهش مي‌دهد.

منبع :همشهري آنلاين


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي