جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/01/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4685

مدير کل بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان کرمان:
500 طرح هادي در روستاهاي استان تهيه مي‌شود


تشکيل بانک اطلاعاتي هنرمندان البرز در دستور کار است

سرپرست دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات خبر داد؛
شرکت برق منطقه اي خوزستان به ارتباط شبکه اي فيبر نوري صنعت برق کشور پيوست‏

کميته امدادامام خميني گيلان خبر داد:
ثبت اطلاعات 90 درصد مددجويان متقاضي ومتقاضيان دريافت يارانه‌ي نقدي


خبر


در استان


خبر


 مدير کل بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان کرمان:
 500 طرح هادي در روستاهاي استان تهيه مي‌شود 

 کرمان-اميرماهاني

مدير کل بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان کرمان گفت: در سال جاري، 500 طرح هادي در روستاهاي استان تهيه مي‌شود. عبدالحسين حجتي در جمع خبرنگاران ضمن تبريک سال‌روز تاسيس بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان کرمان افزود: از سال 84 تاکنون عمليات اجرايي 155 هزار واحد مسکن روستايي در استان کرمان آغاز شده که 125 هزار واحد آن تکميل شده و مابقي در حال انجام است. وي اظهار داشت: بنياد مسکن انقلاب اسلامي در حوزه‌هاي عمران روستايي، به‌سازي و بازسازي مسکن روستايي و حوزه‌ي مسکن شهري فعاليت دارد. وي ادامه داد: در حوزه‌ي به‌سازي و نوسازي مسکن روستايي در سال 84، مقرر شد سالانه 200 هزار واحد مسکن در کشور ساخته شود که استان کرمان در تمام اين سال‌ها، بالاترين رتبه‌ي ساخت و ساز را به خود اختصاص داد.

حجتي خاطرنشان کرد: در استان کرمان، تعداد 1600 ناظر نظام فني روستايي بر ساخت و ساز اين واحدها نظارت دارند. وي ادامه داد: در حوزه‌ي عمران روستايي نيز 51 هزار قطعه زمين به افراد واجد شرايط براي ساخت واحدهاي مسکوني واگذار شده است. وي گفت: يکي ديگر از اقدامات اين اداره کل در روستاها، صدور سند مالکيت در روستاهاست، زيرا نداشتن سند، مشکلاتي را براي روستاييان به هم‌راه داشت. به همين دليل تاکنون 120 هزار جلد سند مالکيت روستايي صادر شده و بيش‌تر روستاها هم نقشه‌برداري شده‌اند.

وي افزود: در حوزه‌ي مسکن شهري نيز بيش از 5700 واحد مسکن شهري در شهرهاي استان ساخته شده است و هم‌چنين 10 هزار واحد هم در قالب مسکن مهر شهرهاي زير 25 هزار نفر جمعيت در حال ساخت است که 8 هزار واحد آن به اتمام رسيده است. حجتي تصريح کرد: در سال 93 هم اجراي 500 واحد مسکن شهري را در استان برنامه‌ريزي کرديم که عمليات اجرايي 100 واحد آن شروع شده است.

وي از بازسازي مسکن روستايي و شهري ناشي از خسارت حوادث هم‌چون سيل در استان خبر داد و گفت: 101 هزار واحدمسکن روستايي شهري در اين حوزه بازسازي شده است. مدير کل بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان کرمان ادامه داد: در همين راستا سه هزار واحد مربوط به حادثه‌ي سيل سال 92 است که براي دريافت تسهيلات به بانک عامل معرفي شده‌اند.

وي افزود: در رابطه با تهيه‌ي طرح‌هاي هادي روستايي که توسعه‌ي موزون و سنجيده‌ي روستا را در بر دارد و نيازهاي 10 ساله‌ي روستا در قالب اين طرح ديده مي‌شود و تمام فعاليت‌هاي عمراني در قالب طرح‌ها صورت خواهد گرفت.

حجتي اظهار داشت: تاکنون در 1472 روستا توسط بنياد مسکن طرح هادي تهيه شده که در سال جاري تلاش مي‌کنيم طرح هادي عمده روستاهاي بالاي 20 خانوار را تهيه کنيم. وي خاطرنشان کرد: با تهيه‌ي طرح هادي، دولت براي اجراي معابر عمومي در هر روستا، بين يک تا دو ميليارد ريال اعتبار هزينه مي‌کند و ادامه کار به عهده‌ي دهياري‌ها و مردم روستاها است.

مدير کل بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان کرمان تصريح کرد: تاکنون از 1472 طرح‌هاي هادي تهيه شده در روستاهاي استان 753 طرح در استان اجرا شده که اين موضوع در جلوگيري از مهاجرت روستاييان به شهرها و آباداني روستا موثر بوده است.

وي گفت: از محل اعتبارات سال گذشته فرصت داريم تا طرح هادي 50 روستاي ديگر را اجرا کنيم و پيش‌بيني مي‌شود در سال جاري هم، اعتبارات طرح‌هاي هادي رشد قابل توجهي داشته باشد.


 تشکيل بانک اطلاعاتي هنرمندان البرز در دستور کار است 

 کرج - خاکپور

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان البرز گفت: تشکيل بانک اطلاعاتي از هنرمندان اين استان در دستور کار قرار گرفته است.به گزارش روابط عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي البرز ،سيد موسي حسيني کاشاني با بيان اين مطلب افزود: فعاليتهاي مقدماتي دراين زمينه آغازشده و اميدواريم بتوانيم درسال جاري اين مهم را به اتمام برسانيم.

وي اظهارداشت: تمام فعاليتها در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي البرز براساس برنامه ريزي پيش خواهد رفت و قدم نخست که دراين زمينه پيش‌بيني شده تهيه اطلس فرهنگي اين استان است.مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان البرز خاطرنشان کرد: براساس بررسي ها ، آماري از نويسندگان ، هنرمندان و شاعران از سالهاي گذشته تهيه شده که با تکميل و تدوين آنها اميدواريم بتوانيم گامهاي موثري را در تشکيل بانک اطلاعاتي اين عزيزان برداريم.مهندس حسيني کاشاني افزود: در آغازامسال طرح ديدار با هنرمندان استان البرز انجام شد که تاکنون با حضور در منزل هشت تن از اين عزيزان در حيطه هاي مختلف فرهنگي ، هنري و قرآني مشکلات و روند کاري آنان از نزديک بررسي شد.وي تاکيد کرد: بانک اطلاعاتي هنرمندان البرز از ضروريات اين استان بشمارمي رود و فرهيختگاني در البرز هستند که بايد آنها را شناسايي کرد.مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان البرز گفت: توجه به هنرمندان از رويکردهاي اصلي اين اداره کل بشمارمي رود که با شناسايي فرهيختگان پيشکسوت مي توان در جهت اعتلاي فرهنگ فاخر اسلامي بيش از پيش گام برداشت.


 سرپرست دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات خبر داد؛
 شرکت برق منطقه اي خوزستان به ارتباط شبکه اي فيبر نوري صنعت برق کشور پيوست‏ 

 سرپرست دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات شرکت برق منطقه اي خوزستان گفت: ارتباط شبکه اي فيبر نوري صنعت برق کشوربه شبکه داخلي اين شرکت برقرارشد .آزيتا موسوي افزود: در فاز اول اين پروژه ، ويديو کنفرانس مرکز اين شرکت با هفت نقطه ديگرکشور شامل شرکت هاي برق منطقه اي تهران، فارس، گيلان،مازنداران، سمنان، زنجان و خراسان بر روي اين بستر راه اندازي و برقرارگرديد.وي افزود: درفازهاي بعدي هشت شبکه اختصاصي ديگرنيز بر روي اين بسترراه اندازي مي گردد که از اين طريق ارتباط تلفني (VOIP)، ارتباط بين سرورهاي اطلاعاتي و ساير موارد از طريق اين شبکه اختصاصي و امن برقرار مي شود .

موسوي در ادامه به اهداف کوتاه مدت فيبر نوري اشاره کرد و اظهار داشت : برقراري ارتباطات مورد نياز بين شرکت توانير و ستاد شرکت هاي زير مجموعه، ساماندهي و بهره برداري مناسب و امن تر از زيرساخت هاي مخابراتي ايجاد شده صنعت برق در بازه زماني کوتاه مدت و ايجاد بستر مناسب جهت ارتقا امنيتي سرورها از جمله اهداف کوتاه مدت راه اندازي شبکه فيبر نوري هستند.وي تصريح کرد: همچنين افزايش امکان بهره وري از منابع مخابراتي موجود در صنعت برق، افزايش پايداري زيرساخت هاي مخابراتي،ايجاد سازمان بهره برداري سرويس ، يکپارچه سازي با شبکه هاي گسترده اختصاصي شرکت هاي تابعه براساس دستور العمل هاي مصوب کميته داده صنعت برق از اهداف دايمي بهره برداري از بستر فيبر نوري صنعت برق کشوربه شمار مي روند.


 کميته امدادامام خميني گيلان خبر داد:
 ثبت اطلاعات 90 درصد مددجويان متقاضي ومتقاضيان دريافت يارانه‌ي نقدي  

 رشت: سيده حديث ميرزاده

معاون حمايت وسلامت خانواده کميته امداد امام خميني گيلان خبرداد: تاپايان سومين روزثبت نام در سامانه ي سازمان هدفمندي يارانه کشور ،اطلاعات بيش از90 درصد از مددجويان و متقاضيان دريافت يارانه ي نقدي که شماره سمت راست کد ملي آنها 0 تا 3 بوده است در دفاتر و مراکزکميته هاي امداد گيلان انجام شده است.معاون حمايت و سلامت خانواده کميته امداد گيلان گفت : اعلام سازمان هدفمندي يارانه مبني برامکان مراجعه ي مردم به دفاتر کميته هاي امداد امام خميني سراسرکشور جهت اعلام نياز و ثبت تقاضا براي بهره مندي از يارانه ي نقدي دولت و به منظور تسهيل و تسريع در امرثبت نام از مردم بويژه مددجويان تحت پوشش اين نهاد ستاد هدفمندي يارانه به رياست مديرکل کميته امداد امام خميني گيلان و با حضور قائم مقام ، مدير برنامه ريزي و فناوري اطلاعات و معاون حمايت و سلامت خانواده اين نهاد در اداره کل و به تبع آن در تمامي مديريت شهرستانها فعال شد و با بررسي هاي همه جانبه تمهيدات لازم جهت ثبت نام متقاضيان انجام و به صورت بخشنامه و همزمان به سراسراستان ابلاغ گرديد .

اکبري با بيان اينکه هم اکنون 52 پايگاه در استان براي ثبت نام دريافت يارانه مددجويان کميته امداد گيلان در حال فعاليت هستند ،افزود: اين پايگاهها مشتمل بر مديريت کميته هاي امداد شهرستانها و ادارات و شعبات تابعه و مراکز نيکوکاري بوده وعلاوه برآن مددکاران خانواده اين نهاد نيز با حضور در مناطق محروم و صعب العبور استان مسئوليت ثبت نام از افراد ناتوان که به هردليل امکان حضوردر پايگاههاي امداد را ندارد عهده دارهستند .

مدير برنامه ريزي و فناوري اطلاعات کميته امداد گيلان نيز در اين راستا اضافه کرد: علاوه بر پيش بيني پايگاههاي امدادي با کليه مراکز ICT روستايي و دفاتر پيشخوان دولت در شهرستانها جهت ثبت نام يارانه مددجويان اين نهاد هماهنگي هاي لازم صورت گرفته است.آزاد با اشاره به بکارگيري 260 کاربر با سيستم رايانه براي ثبت نام از مددجويان و متقاضيان افزود: جهت تسريع در ثبت نام ، علاوه بر خط پر سرعت اينترنت از خط ويژه VPN نيز در مديريت کميته هاي امداد شهرستانها و ادارات تابعه استفاده شده است به طوريکه تا پايان روز سوم 37 هزار و 950 خانوار تحت پوشش اين نهاد موفق به ثبت اطلاعات مورد نياز خود شده اند .اين درحالي است که به صورت روزآمد اطلاعات مددجويان جامانده توسط کاربران رصد مي شود .


 خبر 

 توسعه مراکز بهداشتي و درماني استان البرز در دستور کار قرار گرفت

کرج - خاکپور

استاندار البرز از دو مرکز بهداشتي و درماني در استان بازديد به عمل آورد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني استانداري البرز، سيد طاهر طاهري در جريان ديدار با وزير بهداشت و درمان و اخذ نظر مساعد با احداث بيمارستان هزار تخت خوابي نخستين بازديد خود را به حضور در بيمارستان هاي تخصصي اطفال مريم و دارالشفاء خاتم الانبياء و تنها بيمارستان سيار استان اختصاص داد.و ي در ادامه از بخش هاي مختلف بيمارستان هاي مذکور بازديد و از نزديک در جريان آخرين وضعيت قرار گرفت.بيمارستان و زايشگاه مادر و کودک مريم کرج در 7 طبقه و با بناي 7 هزار و 500 متر مربع و با اعتبار 4 ميليارد تومان از سال 89 شروع به ساخت کرده و در سال ارديبهشت 93 با مجوز وزارتخانه بهداشت و درمان راه‌اندازي مي شود.

پايگاههاي اورژانس اروميه امسال به 19 پايگاه افزايش مي يابد

اروميه-خبرنگاري آفرينش

سرپرست مرکز فوريتهاي پزشکي اروميه گفت: تعداد پايگاههاي اورژانس مرکز استان در صورت تامين نيروي جديد، امسال به 19 پايگاه افزايش مي يابد. سيد ابراهيم صالحي افزود: در حال حاضر در اروميه، 17 پايگاه فعال وجود دارد که اميدواريم دو پايگاه ديگر در اين بخش، در سال جاري افزايش يابد تا بتوانيم خدمات مطلوبتري را در حوزه اورژانس در اروميه ارائه دهيم. وي اضافه کرد: مرکز استان در حال حاضر افزون بر يک چهارم پايگاههاي امدادي استان را به خود اختصاص داده است. وي جلب رضايت مردم را از اهداف مهم اورژانس 115 در اروميه عنوان کرد و ادامه داد: از تمامي اهرم هايي که بتوانيم ميزان رضايت مردم از خدمات اورژانس را افزايش دهيم، استفاده مي کنيم که سرعت بخشي به خدمات، ارائه خدمات دقيق و همچنين عدم استفاده از الفاظ و اصطلاحات سنگين براي نزديکان بيمار از جمله اين اهرم ها مي باشد.

تحقق 71 هزار و 535 نفر ساعت آموزش در شرکت گاز استان آذربايجان‌شرقي

تبريز - توفيقي

سال گذشته 71 هزار و 535 نفر ساعت آموزش، براي کارکنان و کار آموزان در اين شرکت برگزار گرديده است.رئيس آموزش شرکت گاز آذربايجان‌شرقي در اين باره توضيح داد: اين ميزان آموزش در قالب 135 همايش، سمينار و دوره‌هاي مختلف در زمينه‌هاي فني تخصصي، مديريت و سرپرستي، HSE و پدافند غيرعامل، مهارتي، زبان انگليسي، معارف اسلامي، علوم اداري و مالي و بازرگاني و... براي کارکنان ستادي و شرکت‌هاي تابع برگزار شده است.

جعفر قنبري با اشاره به رشد عملکرد آموزشي شرکت در سال 92 در مقايسه با سال‌هاي قبل افزود: اين امر بيانگر آن است که آموزش يکي از مولفه‌هاي مهم و مورد تاکيد در شرکت گاز استان بوده که قابليت رشد و پيشرفت روزافزون را دارد.

وي با عنوان اين که يکي از مهمترين اثرات فرآيند يادگيري، تغيير در دانش و بالا بردن سطح آگاهي افراد است گفت: با افزايش معلومات، ديدگاه افراد تغيير کرده و نمود آن در بخش‌هاي مهارتي و يادگيري متجلّي مي‌گردد.قنبري با اعلام اين که پيشرفت در کارها به آموزش و پشتکار قوي نيازمند است يادآور شد: آموزش هزينه نيست بلکه به نوعي سرمايه‌گذاري براي منابع انساني به شمار مي‌رود که با ارتقاي دانش و بينش کارکنان موجب افزايش توانايي‌هاي آنان گرديده و زمينه‌ساز رشد و پويايي و به تبع آن بهره‌وري در سازمان خواهد بود.

بليط شناورهاي مسافري در بندرعباس الکترونيکي مي شود

بندرعباس- خبرنگار آفرينش

مدير بندر شهيد حقاني بندرعباس از راه اندازي مرحله آزمايشي سامانه صدور بليط الکترونيکي سفرهاي دريايي در بزرگترين بندر مسافري کشور طي آينده اي نزديک خبر داد.سالم شهيدي در اين رابطه گفت: به منظور بهينه سازي رويه صدور بليط شناورهاي مسافري و کاهش دغدغه هموطنان در زمينه سفرهاي دريايي، از مدت ها قبل با همفکري صورت گرفته با تعاوني شناورداران بندرعباس تصميم بر اين شد تا بليط هاي الکترونيکي جايگزين بليط هاي کاغذي فعلي شود.

وي ادامه داد: اين طرح در راستاي اجرايي کردن ماده 29 قانون امور بندري و گمرکي مبني بر تهيه ليست مسافرين شناورهاي ورودي و خروجي در بنادر مسافري اجرايي مي شود تا با جمع آوري اطلاعات دقيق، امکان بيمه شدن مسافران در مقابل حوادث دريايي به شکلي مناسب تر فراهم شود.به گفته شهيدي، با راه اندازي اين سامانه که قرار شده تا حدود يکماه آينده براي مسير دريايي بندرعباس- هرمز به صورت آزمايشي اجرايي شود، امکان تهيه بليط شناورهاي مسافري در هر شهر و نقطه از کشور امکان پذير مي شود.

وي افزود: پس از اجراي موفقيت آميز مرحله آزمايشي اين طرح طي ماه هاي آينده، طرح صدور بليط الکترونيکي با برطرف شدن ايرادات احتمالي براي مسير دريايي بندرعباس- قشم نيز عملياتي خواهد شد.

بهزيستي البرز براي خدمات دهي بهتر به حمايت خيرين نيازدارد

کرج - خاکپور

افروز بهرامي مديرکل بهزيستي استان البرز:بهزيستي براي خدمات دهي بهتر به مددجويان ، نيازمند حمايت بيشتر خيرين است

افروز بهرامي دربازديد شماري از مسوولان استان البرز از شيرخوارگاه امام علي (ع) کرج افزود: بضاعت بهزيستي براي ارايه خدمات به مددجويان خود محدود است و اگر همکاري ساير دستگاههاي اجرايي و خيرين نباشد نمي توان گامهاي موثري را دراين زمينه برداشت .وي ادامه داد: تمام تلاش بهزيستي اين است که با استفاده از پتانسيل ها و ظرفيتهاي موجود در جهت اعتماد سازي بيش از پيش خيرين تلاش کند.

بهرامي گفت: پس از رصد و آسيب شناسي بسياري از مشکلات متوجه آن شديم که خيرين اعتماد کافي ندارند و دراين راستا طرح اعتماد سازي به اجرا درآمده است .وي اضافه کرد: در اجراي اين طرح نرم افزاري طراحي شد که در آن هر خير با هرنيتي مي تواند کمکهاي نقدي و غيرنقدي را به بهزيستي داشته مورد رصد قرار دهد و از نتيجه آن باخبر شود. وي خاطرنشان کرد: همچنين نيازهاي شيرخوارگاه و مراکز شبانه روزي بهزيستي استان البرز مورد شناسايي قرار گرفته و افراد بااطمينان ازطريق سايت اداره کل بهزيستي استان البرز مي توانند در امور خيريه مشارکت فعال داشته باشند.

کمبود 74 دبير درشهرستان رودان براي سال تحصيلي آينده

بندرعباس- خبرنگار آفرينش

معاون آموزش متوسطه شهرستان رودان با اشاره به در پيش بودن سال تحصيلي جديد و سازماندهي نيروي انساني گفت: با توجه به تعداد کلاسها و ايجاد پايه هاي دوم و نيز افزايش جمعيت دانش آموزي و همچنين ترخيص نيروهاي وظيفه در دوره متوسطه اول با 1768 ساعت کمبود ساعت تدريس، معادل 74 نفر دبير روبه رو هستيم.نادر صفايي افزود : بيشترين کمبود در دروس عربي، ادبيات فارسي، رياضي، فيزيک و شيمي به چشم مي خورد.صفايي ابراز اميدواري کرد :در سال تحصيلي جديد با بکار گيري نيروهاي اداري و اضافه تدريس اين مشکل حل شود.


 در استان 

 تکاب؛ سرزمين طلاخيز و توسعه نيافته شمال غرب ايران

اروميه - خبرنگارآفرينش

شهرستان تکاب با 2500 هکتار وسعت و 83 هزار نفر جمعيت در جنوبيترين نقطه آذربايجان غربي علاوه بر توانمنديهاي بالقوه در زمينه صنايع دستي و فرش دستباف، وجود آثار باستاني و پتانسيلهاي گردشگري و نيز طبيعت بکر و منحصر بفرد، بعلت دارا بودن دو معدن بزرگ طلا يکي از غنيترين شهرهاي کشور از لحاظ سرمايه خدادادي و زير زميني است که به جرات مي‌توان گفت زرخيزترين شهر کشور محسوب مي‌گردد.

دو معدن بزرگ طلاي شهرستان تکاب که به فاصله 10 کيلومتر از هم، در بخش تخت سليمان در 45 کيلومتري اين شهرستان واقع شده‌اند ذخيره‌اي بالغ بر يکصد تن طلاي خالص دارند که از اين حيث از جايگاه ممتازي در سطح کشور برخوردار است.

علاوه بر معدن طلاي آق‌دره تکاب که بيش از9 سال در چرخه توليد طلاي کشور فعال است و سالانه 2/2 تن طلاي 24 عيار در آن توليد و استحصال مي‌شود، معدن طلاي زره‌شوران بزرگترين معدن طلاي خاورميانه بوده و مهمترين و اصليترين ذخيره معدني و غنيترين نقطه طلاخيز کشور بشمار مي‌رود.

همچنين در حال حاضر بيش از 50 معدن فعال و قابل بهره‌برداري در تکاب در حال توليد و استخراج هستند که روزانه بيش از يکهزار و 500 تن انواع مواد معدني شامل سنگ وخاک از اين شهر بصورت خام خارج مي‌شود.

فارغ از بروز مشکلات زيست محيطي فراوان در تکاب ناشي از توليد بي‌رويه، با سرعت و غيراصولي مواد معدني ازمعادن موجود در اين شهرستان هيچ درآمدي از محل اين توليدات عايد شهرستان تکاب نشده و در اين زمينه معادن طلا در معرض بيشترين توقعات مردم تکاب قرار دارند.

اهالي تکاب معتقدند: شهرستان تکاب با دارا بودن منابع غني طلا و سنگهاي تزئيني و قيمتي از هيچيک از شاخصهاي توسعه برخوردار نيست و معادن نقشي در کم کردن بار مشکلات اين شهر ندارند.

تاکنون تلاشها در زمينه‌ي اخذ ماليات و عوارض از بهره برداران معادن در تکاب جهت پيشبرد طرحهاي توسعه‌اي در اين شهرستان بسيار کم انجام شده مسوولان مي‌بايست فکري به حال تاراج منابع ملي و ثروت خدادادي اين شهر بکنند چرا که با اتمام منابع معدني نه تنها تکاب به توسعه‌اي قابل انتظارات دست نخواهد يافت بلکه بخش اعظمي از طبيعت اين شهرستان به بيابانهاي خشک و بي‌روح تبديل خواهد شد و حتي کشاورزي و دامپروري منطقه را نيز متاثر از خود خواهند کرد.

تکاب سرشار از منابع معدني بخصوص طلا است و اينکه اين شهرستان نمي‌تواند هيچ درآمدي از محل اين منابع جهت تامين هزينه‌هاي طرحهاي توسعه‌اي خود کسب کند مايه تاسف و نگراني است.

معادن طلاي تکاب آن طور که بايد کمکي براي توسعه اين شهرستان نکردند و عايدات مناسبي از محل اين معادن نصيب تکاب نشده است.

شهرستان تکاب با وجود ثروتهاي عظيم معادن طلا همچنان درگير فقر و محروميت و عقب افتادگي از روند توسعه است و گرد محروميت در جاي جاي اين شهرستان کهن و با فرهنگ غني ديده مي‌شود.


 خبر 

 بهره برداري از پهبادهاي هلي کم توسط محيط زيست آذربايجان غربي آغاز شد

اروميه-خبرنگاري آفرينش

مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي از آغاز بهره برداري از دو فروند پهباد هلي کم توسط محيط زيست اين استان براي نخستين بار خبر داد.حسن عباش نژاد افزود: اين پرنده کوچک براي فيلمبرداري حرفه اي و ورزشي کاربرد قابل توجهي دارد و محيط زيست استان نيز به علت وسعت بالاي مناطق تحت مديريت خود و براي اطلاع از وضعيت برخي مناطق حفاظت شده از آنها بهره مي گيرد.

وي ادامه داد: اين پهباد از نوع کوادکوپتر آماده پرواز بوده و هرکدام به قيمت 50 ميليون ريال خريداري شده است.مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي افزود: پهبادهاي ياد شده داراي چهار موتور پرقدرت با سرعت پرواز حداکثر تا 10 متر در ثانيه و قابليت کنترل از راه دور تا 300 متر است.

وي گفت: اين پهباد داراي هلدر جهت دوربين GoPro با سيستم GPS براي بازگشت اتوماتيک به مکان پرواز در صورت قطع ارتباط و داراي نشانگرهاي LED براي نمايش جهت پرواز است.عباس نژاد ادامه داد: اين هلي کم داراي سيستم تثبيت پرواز (خلبان اتوماتيک) و محافظت در مقابل ولتاژ کم باطري، پرواز پيوسته 10 الي 15 دقيقه با يکبار شارژ کامل باطري بوده و وزن هنگام بلند شدن آن کمتر از يک هزار گرم است.

وي افزود: ابعاد اين دستگاه به قطر 35 سانتيمتر بوده و ارتفاع خود دستگاه 19 سانتيمتر است.آذربايجان غربي داراي سه منطقه حفاظت شده مراکان، ميرآباد و نوروزلو و پارک ملي درياچه اروميه و يک پناهگاه حيات وحش سوتاو است.

همچنين در اين استان مناطق مختلف شکار ممنوع نيز وجود دارد که شامل هفت منطقه شکار ممنوع گرده قيط و ميمند، زرآباد، آغگل، بيان، تالاب حسنلو و سه کانيان به همراه حواشي مرزهاست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي