جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4690

رايزني وزيران خارجه ايران و روسيه در مسکو؛
ظريف از تفاهم 5 کشور حاشيه خزر براي حذف موارد اختلافي خبر داد


سرمقاله

انتقاد از برگزاري انتخابات در سوريه؛
بان کي مون: انتخابات رياست جمهوري سوريه راهکار سياسي را به شکست مي‌کشاند

نيويورک تايمز گزارش داد:
مشخصات تاکتيک هاي جديد نظامي روسيه در اوکراين


تقدير از برنامه هاي برتر نوروز


افتتاح نيمه جنوبي خط 3 مترو تهران

با موافقت رهبر معظم انقلاب؛
محسني اژه اي عضو شوراي عالي فضاي مجازي شد

کشور گران و پر هزينه اداره مي‌شود؛
باهنر : ارائه برنامه اجرايي مجلس و دولت براي تحقق اقتصاد مقاومتي


مردم مخالف نخست وزيري مجدد مالكي هستند


فتح و حماس دولت توافقي تشکيل مي‌دهند


انتخابات در سوريه با وجود آوارگان بي معناست


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


 رايزني وزيران خارجه ايران و روسيه در مسکو؛
 ظريف از تفاهم 5 کشور حاشيه خزر براي حذف موارد اختلافي خبر داد 

دکتر محمد جواد ظريف و سرگئي لاوروف وزيران خارجه ايران و روسيه موضوعات مختلف دو جانبه، منطقه اي و بين المللي را مورد گفت و گو و بررسي قرار دادند.به گزارش ايرنا وزيران خارجه ايران و روسيه پيش از آغاز به کار اجلاس وزراي خارجه پنج کشور ساحلي درياي خزر در مسکو ديدار و طي آن موضوعات مختلف دو جانبه و منطقه اي و بين المللي مورد گفت وگو قرار دادند.

دراين ديدار دو طرف نسبت به ضرورت تداوم رايزني در طيف وسيعي از موضوعات منطقه اي و بين المللي از جمله امنيت منطقه اي و تروريسم تاکيد کردند.ظريف و لاوروف در مذاکرات خود بر موضوعات دو جانبه از جمله همکاري ها در حوزه خزر و موضوع تدوين رژيم حقوقي درياي خزر و افزايش ارتباط و همکاري مجالس دو کشور را مورد تاکيد قرار دادند.

ظريف و لاوروف در اين مذاکرات درباره تحولات منطقه اي و بين المللي از جمله اوضاع سوريه با توجه به در پيش بودن انتخابات تبادل نظر کردند.مذاکرات جاري هسته اي ايران و گروه 1+5 نيز در اين ديدار مورد گفت وگو قرار گرفت و دو طرف نسبت به دستيابي به راه حل جامع در زمان بندي پيش بيني شده ابراز اميدواري کردند.

رژيم حقوقي بايد پاسخگوي نيازهاي کشورهاي ساحلي باشد

محمد جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان اعلام کرد: رژيم حقوقي درياي خزر به شيوه اي تعيين خواهد شد که پاسخگوي انتظارات و نيازهاي مردم کشورهاي ساحلي اعم از نسل هاي حاضر و آتي باشد.

ظريف در نشست وزراي خارجه کشورهاي ساحلي خزر گفت: جمهوري اسلامي ايران اعتقاد دارد براي حل مسايل درياي خزر بايد شيوه هايي اتخاذ شوند که منافع بلندمدت، همه جانبه و جامعي را به ارمغان آورند و تفکيک ميان منافع زودگذر و پايدار لازم است.

وي با بيان اين که رژيم حقوقي درياي خزر بايد به شيوه اي تعيين شود که پاسخگوي انتظارات و نيازهاي مردم کشورهاي ساحلي اعم از نسل هاي حاضر و آتي باشد، اظهار داشت: بر اين اساس الگوي تعيين خطوط مياني بايد براي همه طرف ها قابليت دفاع در سطوح ملي را داشته باشد.

همچنين به گزارش ايسنا، محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان در پايان نشست وزيران خارجه کشورهاي ساحلي خزر در مسکو گفت: کشورها درباره ضرورت تلاش مشترک بين خود براي اين دريا تاکيد دارند. اين که با توجه به اصل انصاف با يکديگر توافق کنند. او افزود: با توجه به اين که اين جلسه‌اي مقدماتي براي اجلاس سران در آستراخان بود توافقات خوبي در بيانيه و اعلاميه کشورها داشتيم. برخي موارد باقي مانده است که در نشست کارشناسي و نمايندگان ويژه که در تهران خواهد بود و بعد در نشست آستراخان در آستانه‌ي اجلاس سران بررسي مي‌شود. جلسه از آن چه که پيش‌بيني مي‌شد بهتر پيش رفته است و درباره رسيدن به راه‌حل درباره نکاتي که هنور توافق حاصل نشده، تفاهم‌هاي خوبي صورت گرفت. از جمله درباره همکاري کشورها در درياي خزر در زمينه زيست محيطي، حفاظت از منابع زنده درياي خزر و حفظ امنيت و ثبات در اين دريا و جلوگيري از حضور بيگانگان تصميم‌گيري‌هاي خوبي شد که اميدواريم زمينه همکاري بيش‌تر باشد.

ظريف گفت: جلسه در حدي که توقع مي‌رفت و شايد بهتر از آن چه که پيش‌بيني مي‌شد، بود. درباره حذف برخي از موارد اختلاف و رسيدن به راه‌حل درباره برخي مواردي که هنوز توافق حاصل نشده بود تفاهم‌هاي خوبي صورت گرفت.

وزير امور خارجه کشورمان افزود: در اين نشست هم بحث‌هاي دو جانبه با وزيران و هم در بخش‌هاي مشترک با 5 کشور درباره موضوعات مختلفي که منطقه ما با آن دست به گريبان است صحبت کرديم که در بسياري از آن‌ها مواضع و ديدگاه‌هاي نزديک به يکديگر داريم. وي گفت: هدف اصلي ما آماده کردن زمينه براي همکاري هماهنگ در يک پهنه آبي منحصر به فرد است که اين پنج کشور را به هم وصل کرده و در طول تاريخ درياي همکاري و صلح بوده و اميدواريم با نشست سران در آستراخان اين همکاري تقويت شود و ادامه يابد.


 سرمقاله 

 نقش شرايط تحميلي درازدواج و طلاق

حميدرضا عسگري

ازدواج و طلاق دو وضعيت ضروري در زندگي انسان تلقي مي‌گردد كه در هريك ازآنها منافعي نهفته كه نقش بسزايي در رسيدن به شرايط آرماني و يا دفع ضرر بيشتر در يك رابطه دوطرفه ميان زن و مرد، دارد.

ازدواج امري لازم و ضروري براي انسان مي‌باشد و تعالي و پيشرفت بشر از اين مسير مي‌گذرد. لذا تاكيد و سفارشات ديني و اجتماعي بر آن به منزله هدايت جوانان به سمت تكامل مي‌باشد. اما ممكن است برخي در اين امر، مسير را اشتباه تشخيص دهند و راه مناسبي براي خود انتخاب نكنند. لذا حركت درمسير اشتباه نه تنها موجب رشد انسان نمي‌شود بلكه موجبات عذاب و ناراحتي‌هاي روحي و رواني را فراهم مي كند. به همين منظور طلاق به عنوان يك نقطه نجات براي آنهايي است كه درمسيرزندگي خود راه را اشتباه رفته‌اند. اما نكته‌اي كه مسئله طلاق را به معضلي اجتماعي و نگران كننده مبدل مي‌سازد، افزايش آمار آن مي‌باشد كه به منزله افزايش تعداد افرادي است كه براي ادامه زندگي راه را اشتباه مي روند. درهمين راستا، سازمان ثبت اسناد کشور از کاهش 4.4 درصدي ازدواج در سال 92 و افزايش 4.6 درصدي طلاق در اين سال نسبت به سال 91 خبر داد كه البته اين آمار دربرخي استان‌ها نزديك به 20 درصد بوده‌است. براساس آمار اين سازمان بيشترين دليل طلاق "دخالت خانواده ها"، "عدم تحقق شروط ضمن عقد"، "اعتياد و فقر مالي" برآورد شده است. لذا درهرازدواج و طلاقي نقش شرايط بيروني بسيار حائز اهميت است و نمي‌توان ازدواج و طلاق‌هاي امروزي را بدون درنظرگرفتن اين موارد بررسي كرد.

شرايط محيطي درهر دوره و زماني وجود داشته‌اند، لذا بايد بررسي كرد كه چرا در مقطعي مانند اين ايام كه ما در آن قرار گرفته‌ايم به اين ميزان آمار ازدواج كاهش و طلاق‌ها افزايش داشته است. ازجمله دلايلي كه عامل افزايش طلاق معرفي شده، بحث فقر مالي و وضعيت اقتصادي مي‌باشد. بدون هيچ مبالغه‌اي مي‌توان مشكلات اقتصادي را سرمنشا اكثر معضلات اجتماعي امروز و به ويژه افزايش آمار طلاق دانست. شايد در سال‌هاي پيش گفته مي‌شد كه پول خوشبختي نمي‌ آورد اما امروز شرايط به گونه‌اي شده كه نبود پول و شرايط مالي مناسب موجب گرفتاري و مشكلات فراوان مي‌گردد.

امروز تورم و گراني‌ها درتمام عرصه‌هاي زندگي نفوذ كرده و تاثيرات منفي خود را مي‌گذارد. هرسال درخوشبينانه ترين حالت 20تا25 درصد حقوق‌ها و دستمزدها افزايش مي‌يابد درحالي كه اجاره مسكن، خوراك، پوشاك، هزينه‌هاي درمان و... چندين برابر مي‌شود. آيا مي‌توان گفت كه براي ازدواج مسكن مهم نيست؟ آيا زوج جواني كه تازه ازدواج كرده‌اند با اين درآمدها و هزينه‌ها قادرند امسال ويا سال آينده تنها افزايش هزينه اجاره خانه را تامين كنند؟!

اگر "دخالت خانواده‌ها" امروز به عنوان عامل طلاق شناخته مي‌شود به اين علت است كه پدر ومادرها از وضعيت كنوني جامعه نگرانند! . باديدن اين وضع گراني‌ها و هزينه‌هاي بالاي زندگي نمي‌توانند به راحتي اعتماد كنند و فرزندانشان را به حال خود رهاكنند. لذا اين نگراني‌ها منجر به دخالت‌ها مي‌شود. ازسوي ديگر درراستاي اين نگراني‌ها "شرايط ضمن عقد" را براي جوانان تعيين مي‌كنند و به سبب انگيزه‌هاي عاطفي درابتداي آشنايي اين شرايط پذيرفته مي‌شود. اما اندكي پس از آغاززندگي مشترك، موانع ومشكلات اقتصادي اجازه تحقق اين شروط را نمي‌دهد و دل سردي در دل دوجوان رخنه مي‌كند و بازگشت به خانه پدري را ترجيح مي دهند. براساس نظركارشناسان اجتماعي يكي از اصلي ترين انگيزه‌هاي گرايش افراد به مواد مخدر و اعتياد نيز فقر مالي و عوامل اقتصادي مي‌باشد. اين عامل در زندگي مشترك بسيار تعيين كننده است. به طوري كه هيچ زني نمي‌تواند تحمل كند شوهرش مواد مصرف كنند. لذا طلاق را تنها راه پيش روي خود مي‌يابد. اما روي ديگر سكه اين است كه جوانان به سبب سرخوردگي‌هاي موجود در زندگي مشترك و براي فراموش كردن كاستي‌ها، منزوي شده و ناخودآگاه بيشترين انگيزه براي رفتن به سمت مواد مخدر درآنها ايجاد مي‌شود.

پس همانطوركه گفته شد درمقطع كنوني عوامل و مشكلات اقتصادي بيشترين سهم را در افزايش معضلات اجتماعي همچون طلاق دارد. تازماني كه اوضاع اقتصادي و وضع معيشتي مردم بهبود نيابد، انتظار براي افزايش ميل به ازدواج و كاهش آمار طلاق بيهوده است.


 انتقاد از برگزاري انتخابات در سوريه؛
  بان کي مون: انتخابات رياست جمهوري سوريه راهکار سياسي را به شکست مي‌کشاند 

به دنبال اعلام زمان برگزاري انتخابات رياست جمهوري در سوريه و آغاز نام نويسي نامزدها، سازمان ملل، آمريکا و انگليس با انتقاد از اقدام دمشق در برگزاري انتخابات رياست جمهوري مدعي شدند که اين انتخابات فاقد اعتبار است.

به گزارش اسکاي نيوز، بان کي مون، دبيرکل سازمان ملل در واکنش به اعلام زمان برگزاري انتخابات رياست جمهوري در سوريه گفت: برگزاري انتخابات رياست جمهوري سوريه تلاش‌ها براي رسيدن به راهکار سياسي جهت حل بحران موجود در اين کشور را به شکست مي‌کشاند.

سخنگوي بان کي مون در اين خصوص در کنفرانسي مطبوعاتي با نقل از وي اعلام کرد: برگزاري انتخابات رياست جمهوري در شرايط کنوني سوريه و با توجه به شدت گرفتن درگيري‌ها روند سياسي در سوريه را به چالش کشانده و حل سياسي بحران اين کشور را غيرممکن مي‌کند. وي ادامه داد: برگزاري انتخابات رياست جمهوري بدين شکل با ماهيت و متن بيانيه ژنو در خصوص انتقال دموکراتيک قدرت در سوريه تناقض دارد. سخگوي بان کي مون همچنين اعلام کرد که بان کي مون و اخضر الابراهيمي، نماينده سازمان ملل و اتحاديه عرب در سوريه نسبت به برگزاري انتخابات رياست جمهوري در سوريه بارها هشدار داده‌اند.

در همين حال اتحاديه اروپا نيز با تاکيد بر موضع خود در قبال انتخابات رياست جمهوري سوريه اعلام کرد: برگزاري انتخابات رياست جمهوري در شرايط کنوني سوريه و در حالي که ميليون‌ها سوري به خاطر درگيري‌ها از شهر و ديار خود آواره شده‌اند در حقيقت مسخ کردن دموکراسي است و به هيچ وجه اعتباري ندارد. اتحاديه اروپا همچنين اعلام کرد که برگزاري انتخابات در سوريه تلاش‌ها براي رسيدن به راهکار سياسي را به شکست مي‌کشاند.


 نيويورک تايمز گزارش داد:
 مشخصات تاکتيک هاي جديد نظامي روسيه در اوکراين 

يک روزنامه امريکايي با اشاره به تحولات اخير اوکراين از به کارگيري تاکتيک هاي جديد نظامي از سوي روسيه در سرزمين انقلاب نارنجي خبر داد.

به گزارش مهر، نيويورک تايمز در گزارش خود مي نويسد: "جان کري" وزير امور خارجه آمريکا روسيه را متهم کرده که در مورد شبه جزيره کريمه همانند قرن 19 ميلادي عمل مي کند.با اين وجود کارشناساني که تحولات اوکراين و تحرکات ارتش روسيه بويژه در مرزهاي اوکراين را دنبال مي کنند به نتيجه ديگري در خصوص استراتژي نظامي روسيه رسيده اند. به گفته اين کارشناسان يک ارتش کوچک شده در حال بکارگيري تاکتيک هاي قرن 21 که ترکيبي از جنگ سايبري و کمپين اطلاعاتي و استفاده از نيروهاي آموزش ديده در سطح عالي محسوب مي شود، است. کارآيي اين استراتژي به حدي است که اين نيروها به راحتي مي توانند مواضع مختلف را به تسخير خود درآورند.

"جيمز استاوريديس" از فرماندهان بازنشسته ناتو در اين رابطه مي گويد: اين يک تغيير اساسي در اين مورد است که نيروي زميني ارتش روسيه چگونه بر مشکلات خود فائق مي آيد. آنها به خوبي از گزينه هايي که در اختيار دارند استفاده مي کنند. به گفته مقامات نظامي غربي، توانائي هايي که ارتش روسيه به نمايش مي گذارند نه تنها در اوکراين و براي مقامات اين کشور مهم است بلکه موجب بروز نگراني هاي امنيتي در مولداوي، گرجستان، آسياي مرکزي و حتي کشورهاي مرکزي اروپا و حتي اعضاي ناتو شده است.

در ادامه اين گزارش آمده است: آنچه روسيه در خصوص اوکرين به اجرا مي گذارد با مواردي همچون حمله خمپاره اي، حمله هوايي، حمله به چچن در سال 2000 ميلادي و يا استفاده از موشک هاي زمين به زمين يا زمين به هوا تفاوت هاي زيادي دارد. به گفته برخي ديگر از کارشناسان علوم نظامي، روسيه برنامه هاي نظامي خود را به گونه اي اجرا مي کند که درصد موفقيت آنها با توجه به اقليت هاي روس تباري که در شرق اوکراين وجود دارند بالا باشد. حمايت اين اقليت ها از برنامه هاي مسکو نيز باعث مي شود تا تاکتيک هاي مورد نظر روسيه با سهولت بيشتري اجرا شوند و اين موضوع مي تواند يکي از دلايل مهم موفقيت استراتژي روسيه باشد.


 تقدير از برنامه هاي برتر نوروز 


 افتتاح نيمه جنوبي خط 3 مترو تهران 


 با موافقت رهبر معظم انقلاب؛
 محسني اژه اي عضو شوراي عالي فضاي مجازي شد 

 
حجت الاسلام غلامحسين محسني اژه اي- دادستان کل کشور، به عنوان عضو حقوقي شوراي عالي فضاي مجازي انتخاب شد.

به گزارش مهر، دادستان کل کشور، به پيشنهاد آيت الله آملي لاريجاني – رئيس قوه قضاييه و موافقت مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي) به عنوان عضو حقوقي شوراي عالي فضاي مجازي منصوب شد.

بنابراين گزارش، اعضاي اين شورا شامل رئيس مجلس شوراي اسلامي، رئيس قوه قضائيه، رئيس سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، دبير شوراي عالي و رئيس مركز ملي فضاي مجازي، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري، وزير اطلاعات، وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، دادستان كل كشور، رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، رئيس سازمان تبليغات اسلامي، فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و فرمانده نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران هستند كه به اتفاق 9 نفر عضو حقيقي، جلسات شورا را به رياست رئيس جمهور تشکيل مي دهند که برابر حكم رهبر معظم انقلاب، لازم است به تمامي مصوبات آن ترتيب آثار قانوني داده شود.

با توجه به گسترش فزاينده فناوري هاي اطلاعاتي و ارتباطاتي به ويژه شبکه جهاني اينترنت و آثار چشم گير آن در ابعاد زندگي فردي و اجتماعي، شوراي عالي فضاي مجازي در هفدهم اسفند ماه سال 1390 با حکم مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي) براي بهره گيري حداکثري از فرصت هاي آن، در جهت پيشرفت همه جانبه کشور و ارايه خدمات گسترده و مفيد به اقشار گوناگون مردم و همچنين برنامه ريزي و هماهنگي مستمر براي صيانت از آسيب هاي ناشي از آن تشکيل شده است تا نقطه کانوني متمرکزي براي سياستگذاري، تصميم گيري و هماهنگي در فضاي مجازي کشور باشد.


 کشور گران و پر هزينه اداره مي‌شود؛
 باهنر : ارائه برنامه اجرايي مجلس و دولت براي تحقق اقتصاد مقاومتي 

 
نايب‌رئيس مجلس شوراي اسلامي در تشريح گزارش مجلس درباره اقتصاد مقاومتي گفت: کشور گران و پر هزينه اداره مي‌شود.به گزارش خانه ملت، محمدرضا باهنر نايب‌رئيس دوم مجلس شوراي اسلامي در گزارشي از عملکرد مجلس در مورد اقتصاد مقاومتي گفت: کشور ما نيروي انساني عظيم با سطح هوشي بالا دارد اما متأسفانه نتوانسته است تاکنون يک مدل اقتصادي موفق از خودش به دنيا ارائه کند.

باهنر با يادآوري 13 ساله شدن حکم مقام معظم رهبري در مورد مبارزه با مفاسد اقتصادي تصريح کرد: ايشان در سال 1380 مبارزه با مفاسد اقتصادي را مطرح کردند و در دهه اول ارديبهشت سالگرد صدور اين پيام را خواهيم داشت اما چرا تا به حال کاري انجام نداده‌ايم؟

وي در اين باره ادامه داد: بعضي از اقدامات ما نه تنها اثر مثبت نداشته بلکه اوضاع بدتر نيز شده است؛ سران قوا از روي دلسوزي پيگير اجراي اين حکم هستند اما آثار بيروني آن موفق نبوده است و هنوز اقتصاد ما مخلوط به رانت‌خواري است که لازم است با شناسايي لوازم اصلاحات نهادي و بکارگيري مديريت جهادي به رفع آن اقدام کنيم.

نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: ‌اگر بخشي از درآمدها را آزاد کرديم نبايد دوباره وارد چرخه توليد نفت بشود چرا که نفت کالايي غيرقابل جايگزيني است و درآمدهاي آزادشده بايد به کارآفريني و بازارهاي مورد نياز ايران اختصاص يابد.

نايب رئيس مجلس با تأکيد بر اينکه اقتصاد مقاومتي بايد سايه سنگين در بودجه 94 داشته باشد افزود: برخي در مورد بودجه‌نويسي معتقدند که اين نوع از آن ديگر به مصلحت ما نيست زيرا که کشکولي است از قوانين و يک برنام اجرايي به دست نمي‌آيد برخي ديگر نيز معتقدند ما اصلا به اين نوع برنامه‌نويسي نياز نداريم.

وي با اشاره به اينکه مجلس از آماده شدن لايحه برنامه ششم توسط دولت در سال 93 استقبال مي‌کند گفت: ‌طبق قانون دولت موظف است حداکثر تا خرداد 94 لايحه برنامه ششم را تقديم مجلس کند.

باهنر با اشاره به ضرورت خرد، تدبير و شجاعت در بحث بنگاه‌هاي صنعتي خاطرنشان کرد: بعضي از اين بنگاه‌ها با 50 درصد ظرفيت کار مي‌کنند و بعضي حتي به زير 30 درصد هم مي‌رسند؛ مواد اوليه، سرمايه در گردش، نوسازي، بازار مصرف از جمله نيازهاي بنگاه‌هاي صنعتي است.

وي توليد برخي بنگاه‌ها را چند برابر نياز مصرفي کشور خواند و تصريح کرد: وقتي مي‌خواهيم اقتصاد کشور را سامان دهيم ابتدا بايد بنگاه‌هاي اقتصادي اضافي را تعطيل کنيم.


 مردم مخالف نخست وزيري مجدد مالكي هستند 

مهر: رهبر فهرست العراقيه با بيان اينکه نوري مالکي براي سومين بار به عنوان نخست وزير عراق تعيين نخواهد شد، اظهار کرد که مردم عراق با تعيين مجدد مالکي براي پست نخست‌وزيري مخالفند. إياد علاوي رهبر فهرست العراقيه در مصاحبه‌اي با شبکه اسکاي نيوز عربي اعلام کرد: طوفان طايفه‌گرايي در عراق با انتخابات آتي پايان مي‌يابد و مردم براي سرنوشت خود تصميم خواهند گرفت تا خونريزي‌ها در کشور پايان يابد. اين مقام عراقي مخالفت خود را با سهميه‌بندي‌ها در تشکيل دولت آتي عراق اعلام و تأکيد کرد: سياست سهميه‌بندي و طايفه‌گرايي به هيچ‌وجه در دولت آتي عراق مورد قبول نيست و طايفه‌گرايي تنها باعث کشتار و تخريب در عراق مي‌شود. وي با بيان اينکه انتخاب نوري مالکي به عنوان نخست‌وزير عراق براي بار سوم ممکن نيست اظهار کرد: افکار عمومي در عراق با اين امر مخالف هستند که مالکي مجددا پست نخست‌وزيري را بر عهده بگيرد.


 فتح و حماس دولت توافقي تشکيل مي‌دهند 

 
ايسنا: منابع آگاه فلسطيني اعلام کردند که مسئولان جنبش حماس و فتح طي تماس‌هايي با تشکيل دولت توافقي موافقت کردند.به نوشته روزنامه العربي الجديد، منابع آگاه در غزه اعلام کردند که حماس توافق کرده تا محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين اقدامات لازم را براي تشکيل دولت توافقي در فلسطين آغاز کند.قرار است در ديدار ميان مسئولان فتح و حماس اين تصميم به طور رسمي اعلام شود.

از سوي ديگر فيصل ابوشهلا، يکي از رهبران جنبش فتح ضمن ابراز اميدواري نسبت به تشکيل دولت توافقي گفت: به اميد خدا به جدايي و دو دستگي با حماس پايان مي‌دهيم.وي افزود: فتح با درخواست حماس مبني بر تعيين دوره زماني ميان تشکيل دولت توافقي و اجراي انتخابات از سه ماه تا شش ماه موافقت کرده است.


  انتخابات در سوريه با وجود آوارگان بي معناست 

دويچه‌وله: دولت‌هاي آمريكا و انگليس در اظهاراتي مداخله جويانه برگزاري انتخابات رياست جمهوري در سوريه را طرح بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه براي "تحکيم ديکتاتوري" در اين کشور توصيف کرده و مدعي شدند که نتيجه اين انتخابات بي‌ارزش و بي‌اعتبار است. جن ساکي، ‌سخنگوي وزارت خارجه آمريکا نيز در بيانيه‌اي مطبوعاتي اعلام کرد: نظام سوريه تحت حکومت اسد به هيچ وجه نمي‌تواند انتخاباتي شفاف و آزاد را برگزار کند. بلکه نظام دمشق تنها مجموعه‌اي از اقدامات قانوني و اداري را براي تضمين عدم شفافيت اين انتخابات اتخاذ کرده است. سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در ادامه اعلام کرد: برگزاري انتخابات در شرايط کنوني و با توجه به اينکه ميليون‌ها سوري از حقوق خود محروم و آواره هستند به هيچ وجه خواسته‌هاي مردم سوريه را برآورده نکرده و کشور را به راهکار سياسي نزديک نمي‌کند.


 يک نکته از هزاران 

 ‌جولان دلالان در آب گل آلود قيمت‌ها...

بازار امروز زعفران به جولانگاه دلالان فرصت‌طلب و سودجوياني تبديل شده که به راحتي براي سرنوشت اين محصول استراتژيک و با ارزش ايراني تعيين تکليف مي‌کنند چرا که آن‌ها محصولي را که در ابتداي فصل کشت کيلويي سه ميليون و 300 تا کيلويي سه ميليون و 500 هزار تومان از کشاورز خريده‌اند در حال حاضر کيلويي چهار ميليون و 500 هزار تا پنج ميليون و 500 هزار تومان قيمت گذاري مي‌کنند که البته از مبادله جنس هم خبري نيست!

اين تنها يك قلم از نابساماني‌هاي قيمت كالاها در بازار مي باشد، درساير كالاها نيز دلالان از بي ثباتي‌ اقتصادي استفاده مي‌كنند و قيمت‌ها را به نفع خود تعيين مي كنند.


 ميز خبر 

کل بدهي‌هاي خارجي ايران اعلام شد

بانک مرکزي، رقم کل بدهي هاي خارجي ايران در پايان دي ماه سال 92 را 6 ميليارد و 631 ميليون دلار اعلام کرد.

به گزارش مهر، بانک مرکزي کل بدهي هاي خارجي ( تعهدات بالفعل) کشور در پايان بهمن ماه سال 92 (براساس سررسيد اوليه بدهي ها) را 6 ميليارد و 631 ميليون دلار اعلام کرد.

همچنين کل بدهي هاي خارجي کشور در کوتاه مدت در پايان همين دوره 644 ميليون دلار و به صورت ميان مدت و بلندمدت 5 ميليارد و 987 ميليون دلار برآورد شد.

همچنين پيش از اين، بانک مرکزي کل بدهي هاي خارجي در پايان سال گذشته را 7 ميليارد و 682 ميليون دلار اعلام کرده بود.

سي‌. ان. ان:

احتمال انجام آزمايش اتمي جديد در کره شمالي

وزارت دفاع کره جنوبي اعلام کرد به تازگي فعاليت‌هاي جديدي را در مرکز اصلي انجام آزمايشات اتمي کره شمالي مشاهده کرده که نشان‌دهنده احتمال انجام يک آزمايش اتمي جديد در اين کشور است.

به گزارش شبکه خبري سي. ان. ان، سخنگوي وزارت دفاع کره جنوبي در بياينه‌اي اعلام کرد ما تاييد مي‌کنيم که به تازگي فعاليت‌هايي در منطقه پيونگي- ري در کره شمالي مشاهده شده است که مربوط به انجام آزمايش‌هاي اتمي است.

اين منطقه اصلي‌ترين مرکز انجام آزمايشات اتمي در کره شمالي است.وي در سخنانش به جزييات اين فعاليت‌ها اشاره‌اي نکرد.

اين در حالي است که کره شمالي ماه گذشته اعلام کرد که آزمايش اتمي جديدي به منظور تقويت بازدارندگي هسته‌ا‌ي‌اش انجام نخواهد داد. کارشناسان معتقدند که اين آزمايش مي ‌تواند آزمايش يک بمب اورانيوم باشد.

بارزاني:

کليد مشکلات امنيتي عراق، حل بحران سياسي است

رئيس منطقه کردستان عراق در ديدار با برخي مسئولان سفارت آمريکا در اين کشور تصريح کرد: اگر بحران سياسي در عراق پايان يابد، مشکلات امنيتي نيز حل مي‌شود.

به گزارش سومريه نيوز، مسعود بارزاني، رئيس منطقه کردستان عراق در ديدار با ژنرال بيدنارک، مسئول دفتر همکاري‌هاي امنيتي سفارت آمريکا در عراق تاکيد کرد: عراق وارد مرحله بسيار حساسي شده است اما جاي اميدواري هست که نتايج انتخابات پارلماني آتي به بحران‌هاي امنيتي و مشکلات سياسي در کشور پايان دهد.

بارزاني تاکيد کرد: زماني که بحران سياسي در عراق به پايان برسد، مشکلات امنيتي نيز حل مي‌شوند.

در بيانيه صادره از دفتر رياست منطقه کردستان آمده است: بيدنارک در اين ديدار گزارش مختصري در خصوص برنامه‌هاي امنيتي و نظامي براي مقابله با تروريست‌ها در عراق ارائه و نسبت به افزايش اقدامات تروريستي در اين کشور ابراز نگراني کرد.در ادامه اين بيانيه آمده است که دو طرف در اين ديدار در خصوص اوضاع سياسي و انتخابات پارلماني عراق بحث و گفت‌وگو کردند.

المالکي: عربستان در توهم سرنگوني دولت‌هاي سوريه، عراق، لبنان و ايران است

نخست وزير عراق ضمن اعلام اين که انتخابات پارلماني به تاخير نمي‌افتد تأکيد کرد: عربستان همواره در توهم سرنگوني دولت سوريه، عراق و لبنان به سر مي‌برد.به گزارش مهر، به نقل از سايت اينترنتي النشرة‌، نوري مالکي، نخست وزير عراق در گفتگويي تلوزيوني ضمن اعلام مخالفتش با تقسيم عراق و به تأخير افتادن انتخاب پارلماني تأکيد کرد: منطقه کردستان عراق حق جدايي و استقلال ندارد چرا که اين مسئله نقض قانون اساسي محسوب مي‌شود.

وي تأکيد کرد: اگر مطمئن نبودم که در انتخابات پيروز مي‌شوم هرگز در انتخابات شرکت نمي‌کردم و بايد بگويم اطمينان دارم که انتخابات به شکل کاملا شفاف و درست برگزار خواهد شد.

مالکي در خصوص مواضع عربستان در قبال کشورش نيز گفت: به عقيده من عربستان همواره در توهم سرنگوني دولت سوريه، عراق، لبنان و ايران به سر مي‌برد و با سياست‌هايي که در پيش گرفته در واقع کشوري مشکل‌ساز شده است.

آمريکا، روسيه را به تشديد تحريم‌هاي جديد تهديد کرد

دولت آمريکا اعلام کرد که اگر روسيه گامي در جهت اجراي توافق ژنو براي کاهش تنش‌ها در اوکراين برندارد، در روزهاي آينده در خصوص اعمال تحريم‌هاي بيشتر عليه مسکو تصميم خواهد گرفت.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، به گفته "جن‌ ساکي"، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا اين گام، درخواست عمومي از جدايي طلبان حامي روسيه براي تخليه ساختمان‌ها و ايست‌هاي بازرسي در شرق اوکراين و همچنين قبول عفو ارائه شده توسط کي‌يف و پيگيري خواسته‌هايشان از طريق سياسي را شامل مي‌شود.

برخي از قانونگذاران آمريکايي دولت باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا را به اعمال تحريم‌هاي سنگين عليه صنعت انرژي روسيه و بانک‌هاي عمده اين کشور ترغيب مي‌کنند تا ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه را به عقب‌نشيني از اوکراين وادار کند.

سناتور "کريس مورفي" در اين خصوص گفت: هر چند از زمان دادن به مسکو براي براي اجراي توافق ژنو حمايت مي‌کنم اما به نظر من اکنون زمان اعمال دور جديدي از تحريم‌ها فرا رسيده است.

هشدار مقامات اطلاعاتي انگليس: حمايت از اوکراين ارزش آغاز جنگ جهاني سوم را ندارد

مقامات اطلاعاتي انگليس به نخست‌وزير اين کشور هشدار دادند که تصميم براي اعزام نيرو به اوکراين استدلالي غلط است زيرا ممکن است به درگيري با روسيه منجر شود.

به گزارش ايسنا، به نوشته نشريه ديلي ميرور، مقامات اطلاعاتي انگليس به ديويد کامرون، نخست‌وزير اين کشور هشدار دادند که هر گونه اقدام نظامي غرب در اوکراين ممکن است به جنگ با روسيه منتهي شود و اينکه حمايت از اوکراين ارزش آغاز جنگ جهاني سوم را ندارد.

آژانس اطلاعاتي ام آي 6 و مقامات اطلاعاتي ارتش انگليس که شرايط در اوکراين را بررسي مي‌کنند، هشدار دادند که افزايش بحران ممکن است به جنگ داخلي در اين کشور منجر شود. به گفته اين مقامات در اين مورد خاص، بخشي از شرق اوکراين مي‌تواند اعلام استقلال کرده و به روسيه ملحق شود.


 ميز خبر 

در گفت‌وگوي تلفني با کري؛

لاوروف: آمريكا، کي‌يف را به پايان خشونت‌ها وادار كند

وزير خارجه روسيه در تماسي تلفني با همتاي آمريکايي خود خواستار اعمال فشار ايالات متحده بر دولت اوکراين به منظور جلوگيري از بروز خشونت‌هاي بيشتر در جنوب شرق اوکراين شد.

به گزارش صداي روسيه، وزارت امور خارجه روسيه در بيانيه‌اي اعلام کرد، سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در تماس تلفني خود با جان کري، همتاي آمريکايي‌اش نسبت به اوضاع موجود در جنوب شرق اوکراين، محلي که شبه‌نظاميان افراط‌گرا به دنبال تداوم درگيري‌ها و خشونت‌ها هستند، ابراز نگراني کرد. وزير خارجه روسيه همچنين به همتاي آمريکايي‌اش تاکيد کرد که فشارها بر دولت اوکراين را براي جلوگيري از تداوم درگيري‌ها افزايش دهد و به رهبري دولت کي‌يف تاکيد کند تا بر تعهدات خود مبني بر انجام اقدامات براي احياي ثبات در کشور پايبند بماند تا به اين وسيله تنش‌ها در اوکراين پايان يابد.

هشدار واشنگتن وتل‌آويو نسبت به انحلال تشکيلات خودگردان فلسطين

واشنگتن به مسئولان فلسطيني نسبت به اقدامشان براي انحلال تشکيلات خودگردان فلسطين هشدار داد. به گزارش سما، ، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در کنفرانسي خبري عنوان داشت: ظرف سال‌هاي اخير تلاش‌هاي بسياري براي ساختن نهادهاي فلسطيني صورت گرفت و آمريکا هم با کمک‌هايش در اين امر سهم داشت، اما انحلال تشکيلات خودگردان در راستاي منافع فلسطيني‌ها نخواهد بود. وي تصريح کرد: انحلال تشکيلات خودگردان فلسطين پيامدهايي را بر روابط ما با فلسطيني‌ها و بر حمايت مالي ما از آن‌ها بر جاي خواهد گذاشت.پيشتر، منابع آگاه فلسطيني اعلام کرده بودند که احتمالاً محمود عباس به زودي از سمت خود استعفا داده و تشکيلات خودگران فلسطين را منحل کند. از سوي ديگر، "بنيامين نتانياهو"، نخست وزير رژيم صيهونيستي درخصوص تحولات فلسطين گفت: اخيرا فلسطيني‌ها درخصوص انحلال تشکيلات خودگردان فلسطين صحبت کردند و امروز درخصوص آشتي با حماس سخن مي‌گويند، آنها بگويند که چه تصميمي دارند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت نود و پنج:

مقررات مالي دانشگاه اسلامي مجازي

تعاريف

دراين مقررات، به عبارات زير به عنوان معاني داده شده ارجاع شده است:

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلامي :The FUIW

دبيرخانه اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام :The General Secretariat

دانشگاه هاي عضو اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

:The Member Universities

دانشگاه اسلامي مجازي :The IVU

اساسنامه دانشگاه اسلامي مجازي : The Statute

شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

:The Exewtiue Council

هيأت امناي دانشگاه اسلامي مجازي :The Board of trustees

رئيس هيأت امناي دانشگاه مجازي اسلامي

:The Chairman of the Board

طرح مالي 5 ساله دانشگاه مجازي اسلامي :The Financial Planبرنامه مالي براي پياده کردن طرح مالي :The Budget

يک دوره مالي از اول ژانويه تا 31 دسامبر :The Financial year

قسمت I

تنظيم بودجه

ماده 1:

بودجه يک برنامه مالي دوساله از دانشگاه مجازي اسلامي (IVU) مي باشد. اين بودجه بايستي در سه بخش ساليانه براي پياده کردن موضوعات بودجه تحصيلي داده شده توسط هيأت امنا تنظيم شده باشد.

ماده 2:

بودجه شامل همه هزينه ها ودريافتي هاي مربوط به فعاليت هاي مختلف IVU مي گردد.

مثلا براي هزينه ها، تخمين بودجه بايستي درپرتو نيازهاي انجام کار درچارچوب فعاليت هاي آن باشد. مثلا براي دريافت ها، بودجه تمام درآمدهاي مورد انتظار را شامل مي گردد.

ماده 3:

در تنظيم بودجه بايستي توجه به موقع به ساختارهاي اداري و فني وطبيعت خاص برنامه هاي آن داشت.

ماده 4:

تخمين هاي بودجه بايستي به ثبت در دفاتر، عناوين، مواد، موارد ودر صورت لزوم موارد فرعي تقسيم گردد.

ماده 5:

دريافتي ها وهزينه ها بايستي برحسب دلار آمريکا تخمين زده شود.

ماده 6:

بودجه علاوه بر دريافتي ها وهرنوع مدارک ضميمه وتوضيحي، بايستي شامل يک تفاهم تشريحي باشد که توسط رئيس با توجه به جمع آوري کمک هاي دانشگاه هاي عضو، ودر صورت لزوم، دلائلي که ممکن است جلوي پياده کردن يک طرح عملياتي را بگيرد باشد.

ماده 7:

رئيس بايستي پيش نويس بودجه را تنظيم وقبل ازارائه به هيات امنا جهت تصويب تقديم شوراي اجرايي جهت بررسي نمايد.

ماده 8:

در تعقيب بررسي پيش نويس بودجه توسط شوراي اجرايي، رئيس بايستي آن را يک ماه و قبل از اجلاس هيأت امنا براي اعضاي هيأت امنا به موازات مدارک پشتيباني و مطالعات تحليلي مناسب ارسال دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي