جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4690

ذخيره‌سازي بنزين توسط مردم در منازل!
دولت براي افزايش قيمت سوخت مراعات حال مردم را کرده است


حقوقي


نهادهاي مالي


خبر


 ذخيره‌سازي بنزين توسط مردم در منازل!
 دولت براي افزايش قيمت سوخت مراعات حال مردم را کرده است 

همزمان با اوج گيري متوسط مصرف روزانه بنزين ايران به 100 ميليون ليتر، رئيس انجمن جايگاه داران سوخت نسبت به ذخيره سازي بنزين در منازل مردم هشدار داد و اعلام کرد: امکان عرضه بنزين با قيمت ليتري بيش از 999 تومان در جايگاه‌هاي سوخت کشور وجود ندارد.به گزارش مهر، در آستانه اجرايي نهايي فاز دوم قانون هدفمندي يارانه‌ها و تعيين قيمت هاي جديد بنزين، گازوئيل و سي.ان.جي مراجعه مردم به جايگاه‌هاي سوخت افزايش يافته است.

آمارهاي رسمي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران هم مهر تائيدي براي افزايش مراجعه مردم به پمپ بنزين‌ها زده است به طوري‌که هفته جاي براي چندمين بار در طول سال جديد متوسط مصرف اين فرآورده استراتژيک نفتي بار ديگر سه رقمي شده است.

گزارش رسمي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي نشان مي دهد شنبه 30 فروردين ماه متوسط مصرف بنزين معمولي به بيش از 80 ميليون ليتر و متوسط مصرف اين محصول پرطرفدار نفتي روز يکشنبه 31 فروردين ماه به بيش از 94 ميليون ليتر رسيده که با احتساب مصرف بنزين سوپر مصرف کل کشور بار ديگر سه رقمي خواهد شد.اين در حالي است که متوسط مصرف بنزين کشور (بنزين سوپر و بنزين معمولي) هفته گذشته حدود 75 ميليون ليتر در روز بوده است که به يک باره در طول 48 ساعت حدود 25 تا 30 ميليون ليتر ديگر به مصرف اين فرآورده نفتي افزوده شده است.

از سوي ديگر بنا بر اعلام ستاد مديريت و حمل و نقل و سوخت کشور تا اطلاع ثانوي مردم مي توانند بنزين را با قيمت 400 توماني ذخيره کارت ها و يا کارت جايگاه داران با قيمت آزاد 700 توماني خريداري کنند.

بيژن حاج محمدرضا رئيس انجمن جايگاه داران سوخت سراسر کشور با اشاره به افزايش فروش بنزين آزاد 700 توماني در روزهاي شنبه و يکشنبه هفته جاري، گفت: حدود 60 تا 70 درصد فروش بنزين جايگاه ها با قيمت آزاد و با استفاده از کارت جايگاه داران انجام گرفته است.اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه در طول 48 ساعت گذشته ميزان تراکم و فروش بنزين در جايگاه هاي سوخت حاشيه کلانشهرهاي کشور به ويژه تهران به مراتب بيش از حاشيه شهرها بوده است، تصريح کرد: در طول چند روز گذشته مردم با تخليه بنزين در بشکه، بطري‌هاي آب معدني و ساير ظروف بارها براي خريد بنزين آزاد به جايگاه ها مراجعه مي کنند.

وي با اعلام اينکه يکي از دلايل شکل گيري صف در پمپ بنزين‌هاي حاشيه تهران و ساير کلانشهرها ذخيره سازي بنزين توسط مردم در منازل است، بيان کرد: هر خودرو پس از پر کردن باک خودرو بلافاصله آن را تخليه کرده و بار ديگر به جايگاه براي سوخت گيري با استفاده از کارت آزاد جايگاه داران مراجعه مي‌کند.رئيس انجمن جايگاهداران سوخت سراسر کشور با بيان اينکه اما در شمال و هسته مرکزي شهر تهران شاهد اين معظل نيستيم، بيان کرد: اما اين موضوع در حاشيه کلانشهرها به ويژه تهران افزايش يافته است.حاج محمدرضا در ادامه با اعلام اينکه در حال حاضر تمامي جايگاه هاي سوخت براي عرضه بنزين و گازوئيل با قيمت هاي جديد آماده هستند، گفت: اما يکي از مشکلات آن است که در صورتي که بنزين به بيش از 999 تومان افزايش يابد امکان نمايش قيمت هاي جديد در تلمبه وجود ندارد.

وي با يادآوري اينکه در نمايشگر تلمبه جايگاه ها تنها براي چهار صفر خانه تعريف شده است، تبيين کرد: از اين رو امکان نمايش قيمت بنزين بيش از 999 تومان فراهم نيست و شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي هم تاکنون اقدامي براي حل اين مشکل نکرده است.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه مسئولان شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي خواستار نصب مقوا به جاي نمايشگر ديجيتالي در جايگاه‌هاي سوخت هستند، خاطرنشان کرد: جايگاه‌هاي سوخت از 27 بهمن ماه سال گذشته تاکنون در چندين مرحله براي عرضه بنزين با قيمت جديد در حالت آماده باش قرار گرفته اند.در همين رابطه،عباس شعري مقدم معاون وزير نفت در امور پتروشيمي با بيان اينکه من طرفدار بالا رفتن قيمت سوخت هستم، خاطرنشان کرد: نرخ ارزان سوخت اسراف را تشويق مي‌کند.

معاون وزير نفت در ادامه با بيان اينکه دولت امسال براي افزايش قيمت سوخت مراعات حال مردم را کرده تصريح کرد: در تمام دنيا نرخ سوخت بالا‌تر ازخوراک محاسبه مي‌شود و اينگونه نيست که اين مايع ارزشمند راحت در اختيار مردم قرار گيرد که بسوزد. اما در کشور ما با توجه به بالا بودن نرخ تورم دولت ناچار است قيمت‌ها را ازجمله قيمت بنزين زياد بالا نبرد.


 حقوقي 

 ظرفيتي جديد و مثبت در مجازات‌هاي تعزيري

در علم نوين جرم‌شناسي، علاوه بر جلوگيري از افعال مشابه توسط سايرين، تاديب و اصلاح مرتکب نيز در تعيين مجازات وي، از اهميت بسزايي برخوردار است. براي تحقق اين هدف بايد نکاتي از جمله نوع جرم ارتکابي و ويژگي‌هاي شخصيتي مرتکب از قبيل سن، تحصيلات و ... مورد توجه قرار گيرد.

خوشبختانه قانون مجازات اسلامي جديد (مصوب 1392) ظرفيت‌هاي خوبي را براي اين هدف فراهم آورده است. يکي از اين ظرفيت‌ها، بحث امکان تعويق صدور حکم است که در فصل پنجم قانون مجازات اسلامي پيش‌بيني شده است که به موجب آن، دادگاه در جرائم موجب تعزير درجه شش تا هشت (جرائم نه¬چندان شديد) پس از احراز مجرميت متهم، با توجه و ملاحظه‌ وضعيت فردي، خانوادگي و اجتماعي و سوابق و اوضاع و احوالي که موجب ارتکاب جرم گرديده است، درصورت وجود شرايط مذکور در قانون از جمله وجود جهات تخفيف، پيش‌بيني اصلاح مرتکب، جبران ضرر و زبان يا برقراري ترتيبات جبران و فقدان سابقه‌ي کيفري موثر، مي‌تواند صدور حکم را به مدت شش ماه تا دوسال به تعويق اندازد.

اخيرا دادگاهي در استان فارس در جريان رسيدگي به اتهام يک شکارچي متخلف، راي جالبي را با استفاده از اين ظرفيت مثبت قانون مجازات اسلامي صادر کرد و طي آن متخلف را که جوان هجده ساله‌اي بود که در تالاب بين‌المللي پريشان واقع در شهرستان کازرون فارس اقدام به صيد و شکار غيرمجاز پرندگان کرده بود، به پرداخت 152 ميليون ريال جريمه نقدي محکوم نمود و صدور حکم مجازات را به مدت يک سال به تعويق انداخت.

لازم به توضيح است که تعويق حکم نيز به دوصورت ممکن است، ساده و مراقبتي!

تعويق ساده بدين معناست که مرتکب به طور کتبي متعهد مي‌گردد در مدت تعيين شده به وسيله‌ دادگاه، مرتکب جرمي نشود. لکن تعويق مراقبتي که در خصوص موضوع مورد بحث نيز همين نوع تعويق حکم اعمال شده است، بدين معناست که علاوه بر شرايط تعويق ساده از قبيل تعهد کتبي و ... مرتکب بايد دستورات و تدابير مقرر شده توسط دادگاه را (که براساس قانون مواردي است از قبيل حضور به موقع در زمان و مکان تعيين شده توسط مقام قضايي يا مددکار اجتماعي ناظر، ارائه اطلاعات و اسناد و مدارک تسهيل‌کننده نظارت بر اجراي تعهدات محکوم براي مددکار اجتماعي، اعلام هرگونه تغيير شغل، اقامتگاه يا جابه‌جايي کمتر از پانزده روز و ارائه گزارشي از آن به مددکار اجتماعي و کسب اجازه از مقام قضايي به منظور مسافرت به خارج از کشور) نيز در مدت تعويق رعايت کند يا به موقع اجراء گذارد. همچنين دادگاه مي‌تواند باتوجه به جرم ارتکابي و خصوصيات مرتکب و شرايط زندگي وي به گونه‌اي که در زندگي مرتکب و خانواده‌اش اختلال اساسي و عمده ايجاد نکند، او را به اجراي دستوراتي در مدت تعويق ملزم نمايد؛ چنانکه درخصوص موضوع مورد بحث، مرتکب بنابه حکم دادگاه ملزم شده است در مدت تعويق به عنوان محيط ‌بان افتخاري فعاليت نمايد و با محيط ‌بانان همکاري مستمري داشته باشد، همچنين بايد پژوهش کاملي درمورد پرندگان مهاجر و آبزي و کنارآبزي و وضعيت پرندگان درياچه پريشان به همراه مستنداتي از جمله عکس به دادگاه ارائه نمايد؛ علاوه براين وي در اين پژوهش بايد گزارشي نيز از چرايي اينکه پرندگان، درياچه پريشان را ترک مي‌نمايند، تهيه و ارائه نمايد.

صدور چنين حکمي از چند جهت قابل تقدير و ستايش است. اول آنکه از زندان رفتن فردي جوان و به تبع آن آثار منفي آن بر شخصيت وي در اين سن کم جلوگيري نموده است و ثانيا انجام چنين فعاليت‌هايي سبب آشنايي هرچه بيشتر اين جوان با زيبايي و اهميت محيط ‌زيست خواهد شد و بدين طريق هدف نهايي تنبيه و مجازات که همان اصلاح و آگاه نمودن متخلف از نادرستي عمل خود است، به خوبي محقق مي‌گردد. لذا شايسته است حال که چنين پتانسيلي در قانون مجازات اسلامي پيش‌بيني شده است، چنين رويه‌اي در دادگاه‌ها نيز گسترش يابد.

خدايار سعيد وزيري


 نهادهاي مالي 

 خريد آنلاين بليت موزه‌ها از طريق درگاه پرداخت اينترنتي شرکت پرداخت نوين

به منظور تسهيل شرايط تهيه بليت موزه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، امکان خريد بليت از طريق درگاه پرداخت اينترنتي شرکت پرداخت نوين به عنوان يکي از شرکت‌هاي تحت پوشش بانک اقتصادنوين فراهم شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، در سال جديد هموطنان عزيز مي‌توانند با مراجعه به پرتال سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به آدرس www.ichto.ir نسبت به خريد آنلاين بليت موزه‌هاي اين سازمان اقدام کنند.

اعطاي تسهيلات در بانک توسعه صادرات رشد 30 درصدي يافت

بانک توسعه صادرات ايران مبلغ 34.370 ميليارد ريال تسهيلات در سال 92 پرداخت کرد که در مقايسه با سال 1391 ا حدود 30 درصدي رشد يافته است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات، تسهيلات اعطايي اين بانك به صادركنندگان در سال 91، در تمامي بخشهاي اقتصادي 26.783 ميليارد ريال بوده است.


 خبر 

 افزايش نرخ سود بانکي

رييس کل بانک مرکزي از انجام بررسي‌ها و مطالعات کارشناسي در اين بانک در خصوص نرخ هاي سود بانکي خبر داد و اعلام کرد،گزارش اين بانک جهت اتخاذ تصميم لازم به شوراي پول و اعتبار ارايه خواهد شد.

به گزارش ايسنا، در حالي که پيش تر بانک مرکزي هر گونه افزايش نرخ سود را انکار مي کرد، بالاخره پس از وزير اقتصاد، رييس کل بانک مرکزي نيز اقدام انجام شده توسط بانک ها مبني بر افزايش نرخ سود را پذيرفته و اعلام کرده که بانک هاي پرداخت کننده نرخ سود بالا، با ملاحظه روند کاهش تورم وتضعيف انتظارات تورمي و تقويت ثبات در اقتصاد کلان و بازارهاي مالي، به تدريج به اين نتيجه خواهند رسيد که رويکرد انتخاب شده، به صرفه و مصلحت اقتصادي آنها نخواهد بود.

رييس کل بانک مرکزي با بيان اين مطلب که در گذشته اختلاف اندک ميان نرخ سود بانک ها، عامل جذب سپرده هاي مردمي بود؛ خاطر نشان کرد: در شرايط کنوني، بازار پول کشور در حال گذار از وضعيت نوساني به سوي تعادلي متناسب با انتظارات تورمي کاهنده است و مردم با در نظر گرفتن کيفيت و کميت خدمات ارايه شده توسط بانک ها و مقايسه آن ها با يکديگر، اقدام به سپرده گذاري مي کنند لذا، نرخ سود پرداختي تنها يکي از عوامل تعيين کننده براي سپرده گذاران است.

وي افزود: بانکها جهت پرداخت سود به سپرده گذاران خود، منابع تجهيز شده را در فعاليت هاي اقتصادي در قالب تسهيلات بانکي سرمايه گذاري مي‌کنند ، لذا اگر بانکي نسبت به پرداخت سود به سپرده گذاران با نرخي غيرمتعارف متعهد شود، اين سوال مطرح مي شود که بانک منابع تجهيز شده را در چه فعاليت و پروژه اي سرمايه گذاري خواهد کرد که علاوه بر پوشش هزينه هاي مترتب در بانک، امکان پرداخت سود بالايي در اين حد را به سپرده‌گذاران دارد، به هر حال بايد توجه داشت که توان پرداخت سود بانکي در فعاليتهاي اقتصادي و بخش هاي توليدي محدود است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي