جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4690

به همراه نماينده بويراحمد و دنا صورت گرفت؛
بازديد استاندار کهگيلويه و بويراحمد از 6 پروژه عمراني


جلسه توديع و معارفه معاونت برنامه‌ريزي اداري مالي فرمانداري شهرستان ري

جان بابايي:
با افزايش دانش مردم درخصوص خودمراقبتي شاهد کاهش بيماريها و هزينه‌هاي درمان خواهيم بود


پرورش ماهيان خاوياري در آذربايجان غربي با موفقيت انجام شد


خبر


خبر


 به همراه نماينده بويراحمد و دنا صورت گرفت؛
 بازديد استاندار کهگيلويه و بويراحمد از 6 پروژه عمراني 

ياسوج - محمد شفيع ربيعي

استاندار کهگيلويه و بويراحمد به همراه نماينده مردم بويراحمد و دنا از شش پروژه عمراني در شهر ياسوج بازديد کرد. به گزارش خبرنگار آفرينش از ياسوج، سيد موسي خادمي به همراه نماينده مردم شهرستان‌هاي بويراحمد و دنا در مجلس از چند پروژه عمران شهري در حوزه شهرستان بويراحمد بازديد و از نزديک در جريان پيشرفت فيزيکي و مشکلات اين پروژه‌ها قرار گرفت. در اين بازديد استاندار کهگيلويه و بويراحمد در گام نخست به آبشار ياسوج رفت تا در جريان ساماندهي اين پارک طبيعي در حوزه گردشگري قرار گيرد. خادمي آبشار ياسوج را يک ظرفيت بزرگ در حوزه عمران شهري و گردشگري خواند و از شهردار ياسوج خواست تا عمليات اجرايي طرح ساماندهي اين آبشار را هر چه سريع‌تر انجام دهد تا در فصول مختلف سال پذيراي مردم و مسافران باشد.

خادمي در گام دوم از اراضي تحت مالکيت تامين اجتماعي در مرکز شهر ياسوج ديدن کرد و بر لزوم تعيين تکليف هر چه سريع‌تر اين اراضي و تعيين کاربري متناسب با فضاي شهري تاکيد کرد.

مقام ارشد اجرايي در استان کهگيلويه و بويراحمد بعد از آن به پارک 14 هکتاري غدير در سواحل رودخانه بشار رفت و از محمدعلي جاويد، شهردار ياسوج قول گرفت که در شش ماه اول سال جاري عمليات اجرايي فضاي سبز و زيرساخت‌هاي لازم را به پايان برساند.

حدود 30 کيلومتر از راه‌هاي استان چهار بانده مي‌شود

شهردار ياسوج نيز در سخناني با اعلام گزارشي از اقدامات انجام شده در پارک 14 هکتاري غدير گفت: عمليات تسطيح و درختکاري اين پارک انجام شده و در اين شش ماهه نيز فضاي سبز و ابنيه‌هاي لازم ايجاد خواهند شد.

جاويد با بيان اينکه حدود 2 ميليارد تومان براي اتمام پارک غدير اعتبار نياز است، ادامه داد: اين اعتبارات از محل درآمدهاي شهرداري ياسوج تامين شده که اميد است از محل اعتبارات استاني با همکاري استاندار و حوزه عمراني، اعتباراتي براي احداث اين پارک و ساير پارک‌هاي ساحلي شهر ياسوج درنظرگرفته شود.

استاندار کهگيلويه و بويراحمد در گام سوم از پروژه پل سوم بشار و در گام بعدي از پروژه چهاربانده کردن محور ياسوج به باباميدان بازديد کرد.

وي در گفت‌وگو با پيمانکاران و ناظرين اين پروژه بيان کرد: که اين پروژه در سال جاري بايد به اتمام برسد. خادمي تصريح کرد: 11.3 کيلومتر از محور ياسوج به باباميدان براي چهاربانده شدن عقد قرارداد شده که اميد است با بهره‌برداري از آنها شاهد رفاه بيشتر مردم براي تردد در اين محور مهم باشيم.

استاندار کهگيلويه و بويراحمد همچنين به همراه نماينده مردم شهرستان‌هاي بويراحمد و دنا در گام آخر اين بازديد نيم‌روزي از محور ياسوج به شيراز بازديد کرد. وي گفت: 18.5 کيلومتر در اين محور نيز در حال چهاربانده شدن است که براساس قول پيمانکار قطعه دوم، تا مردادماه به بهره‌برداري مي‌رسد.


 جلسه توديع و معارفه معاونت برنامه‌ريزي اداري مالي فرمانداري شهرستان ري 

 شهرري - رضا فغاني

مراسم توديع و معارفه معاونين قديم و جديد برنامه‌ريزي و اداري و مالي فرمانداري ويژه ري برگزار شد.به گزارش خبرنگارآفرينش اين جلسه با حضور مهندس نعمت‌ا... ترکي معاون برنامه‌ريزي و اشتغال استانداري تهران و فرماندار ري، معاونين و رئيس ادارات و بخشداران و جمعي از کارکنان درسالن جلسات فرمانداري ري برگزار گرديد. درابتدا هدايت اله جمالي پور فرماندار ري از خدمات حسين کاغذلو در طول دوران تصدي معاونت برنامه‌ريزي اداري و مالي فرمانداري شهر ري تشکر و اظهار اميدواري کرد معاون جديد عباسعلي سعيديان با توان بيشتر شروع به کار کنند.

دکترجمالي پور بيان داشت: کشور ايران درزمينه مصرف برخي از کالاها و حاملهاي انرژي از پرمصرفترين‌ها در سطح دنيا است اميدواريم که مردم ايران با عزم ملي بتوانند دولت تدبير واميد را درتحقق دادن به اين شعار ياري دهند.در ادامه اين جلسه ترکي اظهار داشت: از اعتباراتي که براي شهرستان ري درنظر گرفته شده چيزي حدود 19 ميليارد تومان است که در کميته برنامه‌ريزي شهرستان در جهت خدمت‌رساني به مردم قرار مي‌گيرد.

وي درباره آغاز برنامه پنجم در زمينه اشتغال در سال جاري گفت: لازم است که در شهرستان ري با فعال کردن انجمنهاي صنفي توليدي و اتحاديه‌ها ايجاد اشتغال صورت گيرد.در پايان اين جلسه عباسعلي سعيديان حکم خود را به عنوان معاونت برنامه‌ريزي اداري مالي فرمانداري ري از دست نعمت‌ا... ترکي معاون برنامه‌ريزي و اشتغال استانداري تهران دريافت کرد و رئيس ادارات ضمن تقدير و تشکر از فعاليتهاي معاون قبلي قول همکاري با معاونت جديد را دادند.


 جان بابايي:
 با افزايش دانش مردم درخصوص خودمراقبتي شاهد کاهش بيماريها و هزينه‌هاي درمان خواهيم بود 

 ساري – سميه ابوالحسني

رئيس دانشگاه علوم پزشکي مازندران با اشاره به شعار امسال هفته سلامت يک عمر سلامت با خود مراقبتي، گفت: با افزايش دانش مردم در خصوص خود مراقبتي مي‌توانيم شاهد کاهش بيماريها و هزينه‌هاي درمان در کشور باشيم. به گزارش خبرنگار آفرينش، قاسم جان‌بابايي در نشست خبري به مناسبت هفته سلامت با اصحاب رسانه در سالن قلم دانشگاه علوم پزشکي مازندران با اشاره به تغيير جغرافيايي در حوزه سلامت نسبت به 35 سال پيش در کشور صورت پذيرفت، اظهارداشت: درحال حاضر حدود 50 درصد جمعيت کشور در شهرها ساکن‌اند و 80 درصد علل مرگ و مير مربوط به بيماريهاي غيرواگير است.

وي با بيان اينکه 43 درصد بيماريها در بخش قلبي و عروقي وسکته‌هاي مغزي، 15 درصد مربوط به سرطان و کمتر از 10 درصد در حوادث جاده‌اي است، افزود: متاسفانه در حال حاضر چالشهاي سلامت در استانهاي مازندران مربوط به افزايش وزن، فشار خون، چربي خون و ديابت است.

اين مقام مسئول يکي از علل نگراني مردم را در بحث بهداشت و درمان عنوان کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکي مازندران برنامه‌هاي خوبي درخصوص پيشگيري و افزايش اطلاعات و آگاهي مردم دارد.جان‎بابايي با اشاره به اينکه حدود 70 درصد هزينه‌هاي درمان توسط مردم پرداخت مي‌شود، اذعان داشت: اين آمار در بيمارستانهاي دولتي 36 درصد و در بيمارستانهاي خصوصي 64 درصد است.وي يکي از مهمترين اقدامات دانشگاه علوم پزشکي را در سال جاري کاهش هزينه‌هاي درمان توسط مردم عنوان کرد و افزود: قرار است 10 درصد کل هزينه‌ها توسط مردم پرداخت شود و اگر مراجعه از طريق پزشک خانواده صورت گيرد اين رقم به 5 درصد کاهش خواهد يافت. رئيس دانشگاه علوم پزشکي مازندران تهيه دارو و ملزومات پزشکي در بيمارستانها، ماندگاري پزشکان در مناطق محروم، ارتقاي کيفيت هتلينگ بيمارستانها و تامين داروهاي بيماريهاي صعب‌العلاج در داروخانه‌هاي وابسته به دانشگاه و بيمارستان ها را از ديگر برنامه‌هاي اين دانشگاه عنوان کرد.

جان بابايي با بيان اينکه اگر زنان خانه‌دار به دانش و خودآگاهي لازم در بحث سلامت برسند، تصريح کرد: با کنترل مواد غذايي از لحاظ نمک و چربي مي‌توان آمار بيماريها را در خانواده و در جامعه کاهش داد.رئيس دانشگاه علوم پزشکي مازندران مشکل اصلي در بيمارستانها را هتلينگ نامناسب و ارائه خدمات نامناسب بيان کرد.جان‌بابايي اذعان داشت: با راه‌اندازي بيمارستانهاي نيمه‌کاره حدود هزار تخت به بيمارستانهاي استان اضافه مي‌شود. جان‌بابايي پديده زيرميزي گرفتن پزشکان را يک معضل خواند و گفت: با توجه به افزايش تعرفه پزشکي دولتي در بيمارستانها هيچ پزشکي حق گرفتن زير ميزي از بيمار را ندارد.

وي بيان کرد: پزشکاني که از اين روش براي درمان بيمار استفاده مي‌کنند برخورد قانوني با آنان مي‌شود.


 پرورش ماهيان خاوياري در آذربايجان غربي با موفقيت انجام شد 

 اروميه - خبرنگارآفرينش

مديرکل شيلات آذربايجان غربي گفت: براي نخستين بار در استان، پرورش گونه‌هاي ماهيان خاوياري در مرکز تکثير و پرورش ماهيان گرمابي شهيد کاظمي پلدشت با موفقيت انجام شد.محمد شيروليلو اظهار کرد: پرورش ماهي خاويار با انتقال انواع ماهيان خاوياري از پنج سال پيش در اين مرکز آغاز شده بود که امروز با موفقيت با پرورش ماهي شيپ، اوزون برون و فيل ماهي از گونه‌هاي ماهيان خاوياري به انجام رسيد.

وي افزود: چند سال اخير با توجه به نياز آذربايجان غربي به گونه ماهيان خاوياري و ضرورت تبيين بحث پرورش اين گونه در استخرهاي خاکي و استخرهاي بتوني، مديريت استان از شش سال پيش اقدام به انتقال ماهيان خاوياري به مرکز تکثير ماهيان پلدشت کرد که با تلاش همکاران توانستيم به اهداف خيلي خوبي در اين زمينه برسيم.

مديرکل شيلات آذربايجان غربي گفت: به منظور گسترش فرهنگ آبزي‌پروري و توسعه صنعت آبزي‌پروري بايد بتوانيم اين گونه آبزيان را سريع پرورش بدهيم که هم باعث رشد و شکوفايي اين صنعت در منطقه مي‌شود و هم صنعت پرورش ماهيان گرمابي و خاوياري و زينتي در منطقه رونق بيشتري پيدا مي‌کند.مرکز تکثير و پرورش ماهيان گرمابي شهيد کاظمي شهرستان پلدشت از مراکز مهم پرورش بچه ماهي در منطقه شمال غرب کشور است و به طور ميانگين در سال 10 ميليون قطعه بچه ماهي در آن پرورش يافته و در پشت سدهاي مختلف آذربايجان غربي و برخي استانهاي کشور رهاسازي مي‌شود.آمور، بيگ هد، فتو فاک، صوف، ماش و کپور از جمله از بچه ماهياني هستند که در مرکز شهيد کاظمي پلدشت تکثير و پرورش مي‌يابند.


 خبر 

 جلوگيري از تکديگري نيازمند همکاري دستگاههاي اجرايي است

اروميه - خبرنگارآفرينش

نماينده اروميه در خانه ملت گفت: جلوگيري از روند رو به رشد تکديگري در اروميه نيازمند همکاري دستگاههاي اجرايي است.نادر قاضي پور با بيان اين مطلب افزود: دو عامل مردم و دستگاههاي اجرايي در رابطه با جلوگيري از افزايش تکديگري در اروميه دخيل هستند که در اين ميان نقش دستگاههاي اجرايي بسيار مهم است.وي تصريح کرد: 8 سال پيش در اروميه توسط دستگاههاي اجرايي اقدامات مناسبي در رابطه با جلوگيري از تکديگري در اروميه شکل گرفت ولي متاسفانه بعدا اين روند سير نزولي به خود گرفت.قاضي پور تاکيد کرد: اگر فرمانداري، شهرداري، بهزيستي و دستگاه قضايي دست به دست هم دهند مي‌توان يک روزه تکديگري را در اروميه ريشه‌کن کرد.

گازرساني به 100 روستاي استان کرمان در سال1392

کرمان - اميرماهاني

مهندس محمد علي وديعتي مديرعامل شرکت گاز استان کرمان، از بهره‌مندي 100 روستاي استان کرمان در طي سال 92 خبر داد و گفت: در سالي که گذشت با همت و تلاش کارکنان، مهندسان و پيمانکاران عمليات اجرايي گاز رساني به 100 روستاي استان به پايان رسيد و خانوارهاي اين عزيزان از نعمت گاز طبيعي بهره‌مند شدند.

وي با اشاره به اينکه تاکنون 37 شهر و 506 روستا در استان کرمان از نعمت گاز طبيعي بهره‌مند هستند گفت: گاز رساني به 13 شهر و 119 روستا دردست اجرا و طراحي مي‌باشد و اميد است با تخصيص بودجه و اعتبارات لازم از سوي شرکت ملي گاز ايران بتوانيم در سال جاري و سالهاي آتي اين شهرها و روستاها را از اين نعمت خدادادي بهره‌مند سازيم. 

براتي:

مشکل اصلي آبفاي قدس کمبود اعتبار و مشکلات مالي است

شهر قدس - اصغري

مديرکل آبفاي شهرها و شهرکهاي غرب استان تهران اعلام کرد: مهمترين مشکل قدس در امور آب و فاضلاب مشکل مالي و کمبود اعتبار است، اين شهرستان درآمد چنداني ندارد و همان درآمد اندک فقط پاسخگوي هزينه‌هاي برق و پرداخت حقوق کارکنان مي‌شود.

حبيب‌ا... براتي افزود: بيشتر منابع مالي قدس از ديگر مناطق و تهران تامين مي‌شود و با وجود کمبود اعتبارات دولتي در چند سال گذشته، اقدامات مناسبي ازجمله احداث منبع 10 هزار متر مکعبي با هزينه 50 ميليارد ريالي انجام شده درحالي که اعتبار دولتي تنها پنج ميليارد ريال بوده است.

اين مسئول ادامه داد: اعتباراتي که سالانه در قدس هزينه مي‌شود حدود 200 ميليارد ريال است، اما اعتبارات جذب شده از مردم در حدود 20 ميليارد ريال است و پنج ميليارد ريال هم اعتبارات دولتي است، هر اداره‌اي بخصوص آبفا وابسته به منابع مالي است و اگر مشکلات مالي برطرف شوند، اين بخش توسعه مي‌يابد.

مديرکل آبفاي شهرها و شهرکهاي غرب استان تهران، فرماندار، رئيس امور آبفا، رئيس شبکه بهداشت و معاونان فرماندار قدس درراستاي رسيدگي به مشکلات فاضلاب شهرستان بويژه بلوار امام حسين(ع) و 20 متري وليعصر، از محلهاي فوق بازديد ميداني کردند تا با مشکلات مردم از نزديک آشنا شوند و درصدد رفع آنها برآيند.

افزايش اعتبار لايروبي انهار و تالابهاي اقماري درياچه اروميه

اروميه - خبرنگارآفرينش

اعتبارات لاي روبي انهار و مسيرهاي ورودي آب تالابهاي آذربايجان غربي بيش از دو برابر شد.

عباس‌نژاد مدير کل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي با بيان اين مطلب اظهار داشت: درراستاي افزايش حجم آب ورودي به تالابهاي استان اعتبار لايروبي انهار و تالابهاي اقماري درياچه اروميه امسال با افزون بر دو ميليارد ريال اعتبار تخصيصي بيش از دو برابر افزايش يافت.

او اظهار داشت: امسال نيز مشابه سالهاي قبل اين دستگاه اقدام به ساماندهي و لايروبي انهار و مسيرهاي ورودي به تالابهاي جنوب استان نموده است که در اين راستا دهها کيلومتر از انهار سنتي و مسيرهاي ورودي تالابهاي اقماري حوضه درياچه اروميه، لايروبي مي‌شوند.

عباس‌نژاد گفت: تالابهاي حاشيه پارک ملي درياچه اروميه يکي از بي‌بديل‌ترين اکو سيستمهاي تالابهاي کشور هستند که هم‌اکنون با توجه به وضعيت درياچه اروميه مي‌توانند نقش بسيار مهمي در توازن اکوسيستم منطقه و حفظ تنوع زيستي ايفا کنند.

وي ادامه داد: هم‌اکنون نيز با تلاش اين نهاد و جوامع محلي تالابهاي اقماري درياچه اروميه در وضعيت مناسبي قرار گرفته‌اند و و کارکرد مطلوب خود را به نحو احسن ايفا مي‌کنند.

تالابهاي جنوب آذربايجان غربي جزو تالابهاي بين‌المللي و تحت مديريت سازمان در قالب مناطق چهارگانه هستند که آق‌قلعه"حسنلو"، يادگارلو، کاني برازان، سولدوز، سيران گلي" دورگه سنگي" و تالاب نوروزلو از آن جمله‌اند.

نانواييهاي استان البرز رتبه‌بندي مي شوند

کرج - خاکپور

معاون برنامه‌ريزي و اشتغال استانداري البرز از رتبه‌بندي نانواييهاي اين استان به منظور افزايش سطح کيفيت نان به شهروندان خبر داد.

به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني استانداري البرز، دکتر مهرداد مظفري با بيان اين مطلب در جلسه کارگروه آرد و نان اظهار داشت: بر اين اساس نانواييها با توجه به معيارهاي بهداشتي همچون بهداشت فردي، بهسازي محيط، استفاده از مواد اوليه سالم، بهسازي انبار نگهداري صحيح آرد، داشتن کارت بهداشت و گذراندن دوره‌هاي آموزش بهداشت اصناف امتياز گرفته و رتبه‌بندي مي‌شوند.

وي گفت: در اين طرح اگر نانوايي رتبه پايين و غيربهداشتي را کسب کند ممکن است حتي تا مرحله تعطيلي موقت نيز پيش برود و در اين زمينه براي آگاهي عمومي رتبه نانواييها در معرض ديد عموم قرار مي‌گيرد. اين مسئول افزود: با توجه به ضرورت ارايه آموزشهاي تخصصي و عمومي در محل توليد نان به نانوايان و نظارت و ارزيابي بر چگونگي استفاده از مطالب آموزشي در فرآيند توليد نان توسط ناظران کيفي به آنها ارائه شود.

مظفري تصريح کرد: براي جذب مشتري لازم است نان با کيفيت در اختيار مردم قرار بگيرد و کساني که مرتکب خلاف از جمله کم فروشي، گرانفروشي و عدم رعايت نکات بهداشتي مي‌شوند با آنها برخورد شود.

وي با بيان اين که تمام واحدهاي نانوايي در سطح استان البرز مشغول ارايه خدمات به شهروندان هستند گفت: واحدهايي که رعايت ساعت کار، بهداشت، کيفيت نان و ساير دستورالعملها و وظايف مربوطه را خوب انجام دهند طي بازديدهايي که به عمل مي‌آيد درجه‌بندي شده و مورد حمايت ويژه قرار خواهند گرفت.

معاون استاندار گفت: اتحاديه نانوايان مسوول پيگيري امور مربوط به نانواييها است و بايد به شکل مستمر و هدفمند در زمينه رفع نقايص نانواييها چاره‌انديشي کنند و هيچ توجيهي در زمينه عدم کيفيت و ساير مسايل مربوط به اين حوزه قابل قبول نيست.

به گفته وي ارائه امتياز به واحدهايي که نکات بهداشتي را رعايت کنند در ارتقاي کيفيت نان موثر است.

وي در پايان تصريح کرد:شهروندان در مصرف نان مديريت داشته باشند و از هر گونه اسراف جلوگيري نمايند.


 خبر 

 مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران:

تخصيص بودجه و امکانات اندک به بخش فرهنگ و هنر از معضلات استان است

ساري - عبدالرحيم ديوسالار

دستگاه اجرايي متولي فرهنگ و هنر استان، علاوه بر هدايت، ساماندهي و نظارت بر فعاليتهاي متصديان حوزه‌هاي فرهنگي و هنري، در فرايند تصميم‌سازي و تصميم‌گيري کلان استان نيز با پذيرش مسئوليت کارگروهها و شوراهاي تخصصي حضور موثر دارد.فرهنگ عمومي استان که داراي 25 نفر عضو از بين نخبگان عرصه‌هاي اجرايي، مديريتي و کارشناسان فرهنگي با مسئوليت نماينده رهبري و نيابت استاندار است را نيز ارشاد بر عهده دارد.

در انجمن کتابخانه‌هاي عمومي، شوراي ترويج فرهنگ شهادت و انجمن آثار و مفاخر فرهنگي استان نيز اين دستگاه اجرايي به عنوان دبير به فعاليت مي‌پردازد.

حجت‌الاسلام «عباسعلي ابراهيمي» مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران، در گفت و گو با خبرنگار ما وجود صدها مرکز علمي معتبر مانند حوزه‌هاي علميه و دانشگاهها و تربيت نيروهاي متخصص و ارزشي، افراد فرهيخته فرهنگي و هنري در زمينه‌هاي علم و ادب و فقاهت و مرکزيت زبان تبري با توجه به حوزه جغرافيايي آن در پنج استان دوسوي البرز و سختکوشي و پايداري اقوام ساکن در اين استان را از ويژگيهاي مازندران برشمرد. ابراهيمي، پايبندي به هويت تاريخي، فرهنگي، وجود نخبگان جوان و برگزيدگان المپيادهاي گوناگون در سطح ملي و بين‌المللي، افزايش نرخ باسوادي به ويژه در زنان و فراواني رسوم، آيينها و سنتهاي محلي و مشارکت‌پذيري و گرايش مردم به فعاليتهاي فرهنگي و هنري را از امتيازات اين استان نام برد.

دبير شوراي فرهنگ عمومي مازندران، وجود ظرفيتهاي بالقوه طبيعي و کشاورزي در جذب فرهنگي نيروي انساني به منظور کاهش بيکاري و گردشگرپذير بودن و امکان توسعه ارتباطات فرهنگي از اين طريق را از قابليتهاي مهم اين استان ذکر کرد.

ابراهيمي نگاه محدود استاني دولتمردان در سطح کلان به نقش ملي استان مازندران به ويژه در حوزه فرهنگ با در نظر نگرفتن جمعيت شناور افزون بر 20 ميليون نفر گردشگر و مسافر در فرايند برنامه‌ريزي و تصميم‌گيري را از تهديدهاي جدي اعلام کرد.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران، تخصيص بودجه و امکانات اندک به بخش فرهنگ و هنر بدون توجه به ظرفيتهاي فرهنگي، نظام‌مند نبودن و غيرساختاري بودن تلاشها براي خروج فرهنگ از نارساييها، نبود مديريت واحد فرهنگي در مهندسي و نظارت بر حسن اجراي وظايف دستگاههاي فرهنگي و نبود برنامه‌ريزي هماهنگ براي بهره‌گيري از دستگاههاي اثرگذار در صيانت از امنيت فرهنگي جامعه را از ديگر معضلات موجود در اين استان نام برد.

او گفت: گسترش بي‌رويه مهاجرت از روستا به شهر به دليل برخوردار نبودن از امکانات موردنياز فرهنگي و آموزشي، تناسب نداشتن امکانات فرهنگي، هنري و ورزشي با تعداد جمعيت جوان، پايين بودن ظرفيت اشتغال در بخشهاي فرهنگي و هنري و وجود پديده بيکاري به ويژه در نسل جوان و تاثير آن در فرهنگ مردم از مشکلات حوزه فرهنگ مازندران است.

با هدف بررسي تفاهمنامه همکاري در راستاي توسعه سوادآموزي استان خوزستان:

برگزاري نشست مشترک مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي و معاون سوادآموزي اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان

اهواز – خبرنگار آفرينش

با هدف بررسي تفاهمنامه همکاري درراستاي توسعه سوادآموزي استان خوزستان نشست مشترک مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان و معاون سوادآموزي اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان برگزارشد.

موسي شيخي معاون سوادآموزي اين اداره کل ضمن اعلام اين خبرگفت: دراين جلسه که با موضوع ترويج فرهنگ سوادآموزي و ارتقاء سطح مطالعه نوسوادان جامعه برگزار شد منصوري،مديرکل کتابخانه‌ها استان، ضمن بيان توانمنديهاي آن دستگاه درجهت آموزش بيسوادان و جذب نوسوادان و کم‌سوادان به مطالعه و کتابخواني، آمادگي خود را در انجام مشارکتهاي دوجانبه با معاونت سوادآموزي استان درراستاي تحقق فرمايش مقام معظم رهبري اعلام کرد.

گفتني است دراين نشست شيخي نيز پس از تشريح وضعيت سواد استان و مسائل و مشکلات موجود، هدف ازاجراي اين تفاهم نامه راکه موضوع آن "استفاده از ظرفيتهاي متقابل اداره کل کتابخانه‌ها و سوادآموزي درراستاي ترويج فرهنگ سوادآموزي وارتقاء سطح مطالعه نوسوادان جامعه" است کمک به ريشه‌کني بيسوادي و تثبيت آموخته‌هاي پيشين سوادآموزان دانست.

در اين جلسه مصوب شد:

تفاهمنامه همکاري به ادارات آموزش و پرورش نواحي و مناطق ارسال شود.

عضويت رايگان سوادآموزان درکتابخانه‌هاي عمومي و عضويت خانواده‌هاي آنها، آموزش‌دهندگان و کارکنان سواد آموزان در کتابخانه‌ها به صورت نيم‌بها..

ايجاد بخش ويژه نوسوادان در کتابخانه‌هاي عمومي جهت حضور و مطالعه سوادآموزان.

بازديد سوادآموزان و آموزش‌دهندگان از کتابخانه‌هاي عمومي.

تهيه وتدوين وتوليد کتابهاي آسان با همکاري دو نهاد و توزيع آن در ايستگاههاي مطالعه.

برگزاري مسابقات فرهنگي واهداي جوايز از سوي هر دو دستگاه.

ارائه آمار بيسوادان روستاها وشهرها در گروه سني 49-10 سال.

معرفي يک نفر به عنوان رابط فرهنگي جهت هماهنگيهاي لازم از سوي هر دستگاه.

امام جمعه جديد شهر دهق معرفي شد

اصفهان – بهروز راعي

در آيين ويژه اي با حضور حجت‌الاسلام والمسلمين صالحيان رييس دفتر شوراي سياست گذاري ائمه جمعه استان اصفهان، فرماندار شهرستان نجف‌آباد، بخشدار مهردشت، اعضاي شوراي اسلامي شهر و شهردار دهق و جمع باشکوه اقشار مختلف مردم شهر دهق حجت‌الاسلام قرباني به امامت جمعه شهر دهق معرفي شد و از خدمات حجت‌الاسلام رفيعي امام جمعه قبلي قدرداني شد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، رييس دفتر شوراي سياستگذاري ائمه جمعه استان در اين مراسم با شکوه بر عظمت برگزاري آيين عبادي سياسي نماز جمعه تاکيد کرد و گفت: گسترش فرهنگ و ارتقاي کمي و کيفي برگزاري نماز جمعه از محورهاي اصلي اين ستاد است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي