جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4690


بازي خداحافظي قلعه نوعي واستقلال!


پيش به سوي فتح آسيا


اعلام راي استقلال و سپاهان


تعويق حضورکواچ درايران


سوسيچ در راه کي‌روش


دقيقه نود


يادداشت


سوت پايان


 بازي خداحافظي قلعه نوعي واستقلال! 

درهفته ششم و پاياني مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا، استقلال در تهران ميزبان الريان قطر است و فولاد در عربستان به مصاف الفتح مي‌رود. دو ديداري که نتيجه‌اش بي‌تاثيروخنثي است. استقلال از گردونه رقابت‌ها کناررفته و فولاد هم که به عنوان تيم صدرنشين صعودش قطعي شده و تنها براي اثبات شايستگي‌هايش به ميدان خواهد رفت.استقلال با 4 امتيازدررده سوم گروه A ايستاده والريان هم با 3 امتياز قعرنشين است. هر 2 تيم در هفته پنجم به ترتيب با شکست مقابل الشباب عربستان والجزيره امارات حذف شان قطعي شدواين ديدار تنها يک بازي براي دفاع ازاعتبار هريک ازاين تيم‌ها درآسياست. استقلال ناباورانه ديداررفت مقابل الريان راواگذارکرد، تيمي که حتي در ليگ ستارگان قطرهم سقوط کرد و با اوضاعي نابسامان در ميان انبوهي از انتقادات هوادارانش به تهران خواهد آمد.استقلال براي اين بازي 4 بازيکن ملي پوش خود را در اختيار ندارد و بازيکنان مصدوم به دغدغه قلعه‌نوعي تبديل شده‌اند. استقلال با اينکه بي‌انگيزه است اما بازيکنانش دراين آخرين ديداربه دنبال اثبات خود هستند با اين وجود الريان هم با توپ پر قصد دارد مرهمي بر زخمش در فصلي تلخ بگذارد.سرنوشت الريان تلخ‌ترازاستقلال بوده اما هردو تيم درديداري که آخرين بازي فصل استقلال هم محسوب مي‌شود تنها براي دفاع از اعتبار خود به ميدان مي‌روند.ديداري که شايد ديدارخداحافظي قلعه نوعي با استقلال نيزباشد.فولاد درگروه خود11 امتيازي است. اين تيم با برتري در ديدارمقابل الجيش صدرنشيني خود را هم قطعي کرد و حتي شکست مقابل الفتح خدشه‌اي به صعود مقتدرانه فولاد وارد نمي‌کند. با اين حال ديدار تيم‌هاي ايراني و عربستاني در خنثي‌ترين حالت ممکن هم حساس و نتيجه آن مهم است. فولاد قصد دارد نشان دهد شايستگي صدرنشيني گروه را داشته و البته الفتح هم نشان داده که چندان رقيب سرسختي نيست.اين تيم 2 امتيازي هيچ بختي ندارد و به عنوان ضعيف‌ترين تيم عربستاني حاضردرليگ قهرمانان آسيا تنها براي دفاع ازاعتبار خود به ميدان مي‌رود. فولاد با آنکه بختيار رحماني، سوشا مکاني و مهرداد جماعتي را که همراه تيم ملي هستند، ندارد اما با گنجينه‌اي غني از بازيکنان جوان و با انگيزه گام به اين ديدار خواهد گذاشت.


 پيش به سوي فتح آسيا 

 
بيست و هفتمين دوره‌ رقابت‌هاي کشتي آزاد قهرماني آسيا ازامروز چهارشنبه درشهرآستانه قزاقستان آغاز مي‌شود و تيم ايران با سرمربيگري رسول خادم پس از نايب قهرماني درمسابقات پارسال، به دنبال بيست ودومين قهرماني است.در26 دوره گذشته رقابت‌هاي کشتي آزاد قهرماني آسيا، ايران 21 قهرماني، 4 نايب قهرماني و يک عنوان سومي داشته ودرتمام ادواربه روي سکو رفته است. ايران پارسال و دردهلي نو پس از ميزبان با يک مدال طلا و 3 برنز، به عنوان نايب قهرماني رسيد وامسال به دنبال جبران ناکامي پارسال است.تيم ايران با ترکيبي جوان به همراه سه کشتي گيربا تجربه دررقابت‌هاي سال 2014 شرکت خواهد کرد. دررقابت‌هاي امسال، مهران رضازاده (57 کيلوگرم) ، مسعود اسماعيل پور (61 کيلوگرم) ، سيد احمد محمدي (65 کيلوگرم) ، مصطفي حسين خاني (70 کيلوگرم) ، رضا افضلي (74 کيلوگرم) ، ميثم مصطفي جوکار(86 کيلوگرم )، حامد طالبي زرين کمر (97 کيلوگرم ) و کميل قاسمي (125 کيلوگرم ) براي ايران به روي تشک خواهند رفت.

وزن کشي اوزان 57، 65، 86 و 125 کيلوگرم رقابت هاي کشتي آزاد قهرماني آسيا 2014 شب گذشته در آستانه قزاقستان انجام شد و مسابقات اين اوزان امروز برگزار مي‌شود.چهار ملي‌پوش ديگرهم پنجشنبه به روي تشک مي‌روند.ايران پس از اولين دوره در سال 1979 ( جو تانداروي هند) ازسال1981 تا 1997 يازده سال پياپي قهرمان آسيا شده و پس از آن در سال 2001 ( اولان باتور مغولستان) براي سيزدهمين بار به قهرماني رسيد و اين قهرماني را در سالهاي 2003 ( دهلي هند)، 2004 ( تهران)‌، 2005 ( ووهان چين)‌، 2006 ( آلماتي قزاقستان)، 2007 ( بيشکک قرقيزستان ) ، 2009 ( پاتاياي تايلند)2010 ( دهلي هند) و 2012 ( گومي کره جنوبي) جام قهرماني آسيارا بالاي سر برد.


 اعلام راي استقلال و سپاهان 

 
اسماعيل حسن زاده رئيس کميته انضباطي فدراسيون فوتبال درباره راي کميته انضباطي دو باشگاه سپاهان واستقلال درخصوص مسايل پيش آمده در مورد تيم ملي گفت: نشست کميته انضباطي با حضور نمايندگان باشگاه‌هاي سپاهان واستقلال برگزار شد.دراين نشست که بخشي از آن راجع به در اختيار نگذاشتن بازيکنان دو تيم فوق به تيم ملي بود، بحث شد. بخش ديگري ازجلسه هم درباره مصاحبه‌هايي بود که مسئولان باشگاه استقلال درباره کادر فني تيم ملي انجام داده بودند.

بر همين اساس پس از بررسي، به زودي راي دو باشگاه فوق اعلام خواهد شد.


 تعويق حضورکواچ درايران 

 
تيم پروجياي ايتاليا که هدايت آن رااسلوبودان کواچ سرمربي جديد تيم ملي واليبال ايران بر عهده دارد با برتري مقابل پياچنزاي ايتاليا به فينال سري A ايتاليا راه يافت و با اين شرايط مشخص نيست وي چه زماني براي زيرنظر گرفتن تمرينات تيم ملي واليبال کشورمان به ايران سفر خواهد کرد.بر اساس اخبار رسيده فينال واليبال سري A ايتاليا حداقل تا 11 ارديبهشت (زمان برگزاري ديدار سوم فينال) ادامه خواهد داشت و اين در حالي است که نخستين بازي ايران در ليگ جهاني مقابل ايتاليا 9 خرداد است.به اين ترتيب حضورکواچ درايران چند هفته ديگر به تعويق افتاد که نمي تواند خبر خوبي براي تيم ملي باشد.


 سوسيچ در راه کي‌روش  

 
سوسيچ، سرمربي تيم بوسني اعلام کرده دوست داردهرطورشده پيانيچ بازيکن رم ايتاليا و لوليچ که درلاتزيو بازي مي‌کنند را قبل ازپايان فصل دراختيار داشته باشد.سوسيچ معتقد است اولين حضوربوسني درجام جهاني ازاهميت زيادي برخوردار است وبه همين خاطر دوست دارد تمام بازيکنانش را دراردوهاي پيش ازجام جهاني دراختيار داشته باشد.اردوي بوسني براي حضوردرجام جهاني از15مي آغازمي‌شود، اما سوسيچ مي‌خواهد تمام بازيکنان اين کشوررا تا قبل ازاين اردودراختيار داشته باشد. سياستي که کي‌روش براي فراخواندن بازيکنان ليگ برتري به اردوي تيم ملي در پيش گرفت و البته با مخالفت چند باشگاه روبه‌رو شد، اين بار قراراست توسط سرمربي بوسني پياده شود.


 دقيقه نود 

 پيروزي پرگل تيم ملي برابر تيم سيزدهم آفريقاي جنوبي

تيم ملي فوتبال ايران که دراردوي تدارکاتي آفريقاي جنوبي به سرمي‌برد دراولين بازي تدارکاتي صبح سه‌شنبه تيم موروکا سوالس تيم سيزدهم آفريقاي جنوبي را با پنج گل شکست داد.گل‌هاي اين بازي که از ساعت 9:30 به وقت محلي آغاز شد را پيام صادقيان (30)، رضا نوروزي (37)، محمدرضا خلعتبري (50)، کريم انصاري‌فرد (70 و 85) به ثمر رساندند.کي‌روش دراين بازي از تمامي بازيکنان حاضردراردوبه غيرازاميرحسين صادقي وعليرضا بيرانوند استفاده کرد.دروازه‌بان تيم ايران در نيمه نخست سوشا مکاني و در نيمه دوم حامد لک بود.

تکذيب حضورعابديني درتراکتورسازي

مديرعامل باشگاه داماش خبرمذاکره با وي براي پذيرفتن مديريت باشگاه تراکتورسازي را تکذيب کرد.امير عابديني درباره خبر احتمال رفتنش به تبريز و پذيرفتن مديريت باشگاه تراکتورسازي گفت: هيچ صحبتي در اين باره با من نشده و اين خبر سراسر شايعه است.

رسانه‌هاي انگليسي مطرح کردند

کي‌روش گزينه‌ اصلي هدايت منچستر‌يونايتد

تيم فوتبال منچستريونايتد اين فصل با هدايت ديويد مويس نتايج ضعيفي کسب کرد وعلاوه بر حذف از ليگ قهرمانان اروپا، جام اتحاديه و جام حذفي در ليگ برتر نيز دررده هفتم قرار گرفته است و شانسي براي کسب سهميه ليگ اروپا را ندارد.روزنامه‌ "ديلي ميل" اعلام کرد: خانواده گليزر که مالکيت باشگاه منچستريونايتد را برعهده دارد از نتايج اين تيم در اين فصل راضي نيست وديويد مويس راازکاربرکنارکرد.اين روزنامه‌ همچنين اعلام کرد: سران باشگاه منچستريونايتد درپي مذاکره با چند مربي براي قبول هدايت اين تيم هستند که در اين بين نام کارلوس کي‌روش، سرمربي تيم ملي فوتبال ايران نيز به چشم مي خورد. کي‌روش که در ابتداي فصل پيشنهاد حضور در منچستريونايتد را رد کرد در کنار يورگن کلوپ از گزينه‌هاي اصلي منچستريونايتد براي سرمربيگري اين تيم در فصل آينده است.قرارداد کارلوس کي‌روش با فدراسيون فوتبال ايران پس از جام جهاني 2014 برزيل به پايان مي‌رسد و هنوز اين مربي قراردادش را با فدراسيون فوتبال ايران تمديد نکرده است.

ملي پوشان واليبال در سفارت بلغارستان و صربستان

تيم ملي واليبال ايران قراراست براي برپايي دو مرحله اردوي تدارکاتي پيش ازآغاز ليگ جهاني به کشورهاي بلغارستان و صربستان برود؛ از همين رو اعضاي تيم ملي واليبال صبح ديروز براي دريافت رواديد به سفارت کشورهاي بلغارستان و صربستان رفتند.

تيم ملي واليبال ايران که خود را براي حضور در مسابقات ليگ جهاني آماده مي‌کند قراراست با اضافه شدن کواچ، سرمربي جديد تيم ملي ايران براي برپايي اردوي تدارکاتي به کشورهاي صربستان و بلغارستان برود. ملي‌پوشان در تاريخ 26 تا 30 ارديبهشت به بلغارستان خواهند رفت و پس از آن در تاريخ اول تا هشتم خرداد ماه هم به صربستان مي‌روند تا چند بازي تدارکاتي در اين دو کشور برگزار کنند.

وداع مهاجم استقلال قبل از بازي با الريان!

محمد مهدي نظري مهاجم تيم فوتبال استقلال يکي از بازيکناني است که درچند وقت اخير به دلايل مختلف در تمرينات استقلال حضور ندارد. وي مدتي مصدوم بود و قبل ازسفراستقلال به عربستان هم با اعلام کادر پزشکي اين تيم با وجود رفع مصدوميت تنها نظاره گر تمرين بود و در نهايت هم آبي پوشان را در اين سفرهمراهي کرد اما درترکيب جايي نداشت.

اين بازيکن که امسال يک گل براي استقلال مقابل راه آهن به ثمر رسانده در اين هفته هم در تمرينات تيمش حضور پيدا نکرده و ظاهراخداحافظي زودهنگامي با استقلال انجام داده است.

نظري در صفحه اجتماعي خود نوشته است:سلام دوستان، مي دانم خيلي ها دوست دارند من ازاستقلال بروم وحالا اين روز فرا رسيد. به روح برادرم من براي استقلال با تمام وجود براي استقلال بازي کردم اما نشد، سال بدي داشتم اما دلم نمي خواست اينگونه از شما جدا شوم.

جدايي منتظري از اردوي تيم ملي!

پژمان منتظري مدافع تيم ملي، اردوي ايران درآفريقاي جنوبي را ترک مي کند.باشگاه ام صلال قطر تنها در شرايطي به اين بازيکن اجازه داد به آفريقا برود که پيش ازبازي مرحله سوم جام امير قطربه اردوي تيمش بازگردد. بدين ترتيب، پژمان منتظري که صبح يکشنبه گذشته به اردوي تيم ملي رسيده بود، بايد يکشنبه آينده ژوهانسبورگ را ترک کند وبه دوحه بازگردد تا دراردوي ام صلال حاضر شود.

پس از مکاتبات چند مرحله اي فدراسيون فوتبال با اين باشگاه، آنها پذيرفتند منتظري به تمرينات ايران ملحق شود اما روز 27 آوريل(يکشنبه آينده) در دوحه و در تمرينات اين تيم شرکت کند. قرار است ام صلال در رقابت هاي جام امير، روز30 آوريل(چهارشنبه آينده) به ميدان برودومنتظري دراين بازي درترکيب تيمش خواهد بود. در صورتي که ام صلال برنده اين بازي باشد و به مرحله بعد صعود کند، ام صلال او را دراختيار تيم ملي قرارنمي دهد. درغير اينصورت، مدافع ايران آزاد خواهد شد.


 يادداشت 

 شفاف سازي در فوتبال

علي شکري

نگاه به ورزش درسراسر دنيا نگاهي اقتصادي است که باعث شده ورزش به صنعتي بزرگ تبديل شود. هرکجا که در مبادلات اقتصادي بنگاه داري بر آن حاکم شود نتيجه و بازخورد را مي توان به خوبي مشاهده کرد.به عبارتي ديگر بهترين بنگاه ها، بنگاه هايي هستند که کم ترين تصدي دولت در آن ها دخيل است. ازسويي ديگرمبناي باشگاه داري نيزدرکشورما به درستي پايه ريزي نشده چراکه نيمي از آن ها يا به شدت به دولت وابسته اند يا آن هايي که غير دولتي اند به گونه اي از دولت تغذيه مي کنند. اين روزها بحث خصوصي سازي را زياد شنيده ايم.جذابيت براي سرمايه گذاري در باشگاه ها اقدامي موثر در خصوصي سازي است و هيچ دليلي وجود ندارد تا باشگاه هايي نظير استقلال و پرسپوليس که درجذب مشتري فعال هستند دولتي باقي بمانند. بايد در نخستين گام دست سرمايه گذاررا درتبليغات، پخش برنامه ها،‌قراردادها و ديگر ضوابط معيني که دولتي بودن اجازه آن را نمي دهد باز گذاشت.استفاده از تجربيات باشگاه هاي معتبر دنيا درزمينه خصوصي سازي راهي براي فرار از بحران کنوني است. بايد ببينيم که باشگاه هاي بزرگ دنيا چگونه واگذار شده اند،‌ بايد چارچوب بنگاه هاي معتبر را ببينيم و ازآن بر اساس شرايط داخلي استفاده کنيم.ازسوي ديگر شفاف سازي مالي باشگاه هاي دولتي حرکتي مثبت و رو به جلواست اما مشکل ما را حل نمي کند. ما بايد ريشه اي عمل کرده و مانند يک بيمار به آن نگاه کنيم که دردرجه اول نياز به آسيب شناسي و در مرحله بعد نياز به درمان دارد.اين مسئله بايد آسيب شناسي شود چراکه اين باشگاه هابه بدنه دولت چسبيده اند وبه شکل غيراصولي وبه دورازضوابط بنگاه داري از آن تغذيه مي کنند. فرصت ايجاد شده براي خصوصي سازي فرصتي مغتنم و خوبي است تا وزيرورزش و جوانان به عنوان متولي ورزش کشور با استفاده ازنظر کارشناسان، صاحب نظران و بنگاه داران چارچوب هاي اصولي را استخراج و در اين زمينه پياده کند. ما درکشوربه معناي رايج مافياي فوتبال نداريم اما هرجايي که شفاف سازي شود بهتر است. در حال حاضر کساني که از فوتبال منتفع مي شوند به نفع‌شان است که قراردادها شفاف شود. ممکن است به صورت موقت برخي‌ها عوايدي بدست بياورند ولي در بلندمدت از عدم شفاف‌سازي، آن ها هم ضرر مي‌کنند.شفاف‌سازي قراردادها با روح قانون منطبق است و اين شفاف سازي ها باعث حذف رانت‌خواري و سوء استفاده‌ها محسوب مي‌شود.


 سوت پايان 

 امير قلعه نوعي:

داوران 8 امتياز از ما گرفتند!

امير قلعه نوعي سرمربي استقلال درنشست خبري پيش ازبازي با الريان گفت: اين بازي براي هر دو تيم تشريفاتي است. الريان هم تيم خوبي بود اما آنها بدشانسي آوردند.دردو بازي6 امتيازي داوران 8 امتيازازما گرفتند؛ يعني 4 امتيازازاستقلال گرفتند و4 امتياز به الشباب دادند. اين داوري در هيچ کجا رسم نيست اما کنفدراسيون فوتبال آسيا اين داوران راانتخاب مي‌کند و به جام جهاني هم مي‌فرستد.

ما هم بدشانس و هم کم‌شانس بوديم. بدشانسي ما اين بود که موقعيت‌هايمان به گل تبديل نمي‌شد و کم‌شانسي ما هم گل‌هاي بدي بود که دريافت کرديم. اشتباهات داوري هم که جاي خود را دارد. مي‌توانستيم از اين گروه به عنوان سرگروه صعود کنيم اما ناعدالتي فوتبال رويش را به ما نشان داد.

وي تصريح کرد:مقابل الشباب دربازي رفت و برگشت با آن شرايط شکست خورديم اما در همان دو بازي و همچنين در بازي با الريان که يک توپ را به تير زديم موقعيت‌هاي بسياري رااز دست داديم. شرمنده هواداران شديم اما در اين فصل سختي‌هاي زيادي وجود داشت که اينجا جاي گفتن آنها نيست و در يک جلسه ديگر همه مسائل را بيان خواهم کرد.

وي درمورد اينکه با توجه به غيبت زياد بازيکنان درتمرينات اين تيم ازچه بازيکناني مقابل الريان استفاده مي‌کند گفت: وضعيتي که اکنون با آن روبه‌رو هستيم را مي‌توانستيم با نداشتن ملي‌پوشانمان درديدار مقابل الشباب عربستان هم تجربه کنيم. ازيکسري بازيکن جوان مانند ايمان باصفا استفاده خواهيم کرد. البته بايد ببينيم مي‌توانيم 11 بازيکن جور کنيم که مقابل الريان به ميدان برويم يا نه.

قلعه‌نوعي در پاسخ به سوال خبرنگارعربي مبني بر اينکه استقلال سال گذشته قهرمان ليگ ايران شد و به جمع 4 تيم آسيا راه يافت و چه اتفاقي افتاد که به اين حال وروزافتاده است، گفت: دراين چند روز من به عنوان سرمربي مسائلي را براي خودم رصد مي‌کردم که چرا اين اتفاقات براي استقلال افتاد.

همه قبول دارند که بارسلونا بهترين تيم باشگاهي دنياست. اين تيم در10 روز اخيرپيکه مدافع تيمش را از دست داد و 3 جام نيز در اين 10 روز از دست داد. بارسلونا وقتي بازيکني پيکه را از دست مي‌دهد بازيکن جايگزين او تنها 10 تا 20 درصد با پيکه تفاوت دارد ولي مي‌بينيم که بارسلونا 3 جام را در 10 روز از دست مي‌دهد.

از بازي مقابل الشباب امارات که سال گذشته انجام داديم تا اين بازي آخرمان مقابل الشباب عربستان 6 بازيکن اصلي‌مان را از دست داده‌ايم. علي حمودي و مجتبي جباري ابتداي فصل رفتند و 4 بازيکن نيز در اواسط فصل از استقلال جدا شدند.

خيمنس سرمربي الريان:

استقلال بهترين تيم گروه ما بود

خيمنس سرمربي تيم الريان قطردرنشست خبري قبل ازبازي با استقلال گفت:ما واستقلال براي احترام به ليگ قهرمانان آسيا به ميدان مي رويم چون هيچ شانسي براي صعود نداريم.من عقيده دارم که استقلال بهترين تيم گروه بود که ما توانستيم آنها را در قطر شکست بدهيم.خبرنگاري ازخيمنس پرسيد که دراين بازي به جوانانش ميدان مي‌دهد يا خيرکه او گفت: ما بازيکنان جوان و مستعدي داريم و سعي مي کنيم به نحو احسن از آنها استفاده کنيم.

خبرنگار ديگري به او گفت چرامعتقديد که استقلال بهترين تيم گروه بوده است که وي افزود:تيم ما واستقلال شباهت هاي زيادي با هم دارند.با احترام زيادي که براي دو تيم الشباب و الجزيره قائل هستم بايد بگويم که ما واستقلال ازاين دو تيم بهتر بوديم. نمي‌دانم استقلال چه مشکلاتي داشت اما ما در اين فصل سختي‌هاي زيادي ديديم. خيمنس در پايان گفت: تيم ما و استقلال خوب بود و من قبل از رقابت‌ها مي‌توانستم بگويم که شانس ما واستقلال براي صعود از دو تيم ديگر بيشتر است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي