جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4697


طرح گرايشي شدن رشته داروسازي عمومي؛ در مرحله تصويب نهايي


دانشگاه اميرکبير؛ ميزبان برگزاري ششمين دوره مسابقات ملي "روبات پرنده"


تفاهمنامه همکاري بين دانشگاه گيلان با دانشگاه آستراخان روسيه منعقد شد


مسابقات دانشجويي سازه‌هاي ماکاروني در دانشگاه سيستان و بلوچستان


خبر


خبر


 طرح گرايشي شدن رشته داروسازي عمومي؛ در مرحله تصويب نهايي 

 
دبير شوراي آموزش داروسازي و تخصصي با اشاره به برنامه‌هاي اين شورا در سال آينده براي گرايشي کردن رشته داروسازي عمومي، گفت: طبق اين برنامه دو سال آخر تحصيل دانشجويان داروسازي عمومي به يادگيري دروس تخصصي انتخابي اختصاص مي‌يابد.دکتر حميد اکبري در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره نحوه بازبيني کريکلوم‌هاي درسي داروسازي و به روز رساني اين رشته و آموزش‌ها، اظهار کرد:‌ در واقع دوره‌هاي آموزشي داروسازي شامل دو بخش داروسازي عمومي و دوره‌هاي تخصصي داروسازي است که برنامه درسي هرکدام از اين بخش‌ها هر پنج سال يک بار بازبيني مي‌شود.

وي با بيان اينکه بازبيني برنامه‌هاي درسي داروسازي براساس استانداردهاي پيش‌بيني شده صورت مي‌گيرد، خاطرنشان کرد: علت بازنگري اين دروس هماهنگي آنها با اطلاعات علمي و پيشرفت‌هاي داروسازي نوين است.

به گفته اکبري، به روزرساني دروس در دو بخش محتوايي و تجديد چاپ برخي منابع آموزشي صورت مي‌گيرد، دراين راستا علاوه بر اينکه بازبيني برنامه‌هاي درسي به منظور همگامي با پيشرفت علمي جهاني صورت مي‌گيرد، منابع خارجي براي تدريس در کشور با اعمال تغييرات جديد تجديد چاپ مي‌شوند.

وي با اشاره به اينکه در بخش آموزش داروسازي عمومي اکثر منابع مورد استفاده منابع فارسي هستند و تنها در برخي دروس از منابع انگليسي استفاده مي‌شود، تصريح کرد: با اين حال در آموزش داروسازي تخصصي منابع خارجي بيش از منابع فارسي مورد استفاده است. به دليل به روز بودن منابع خارجي تا حدودي ترجيح داده مي‌شود در آموزش‌هاي تخصصي بيشتر از منابع انگليسي زبان استفاده شود.

دبير شوراي آموزش داروسازي و تخصصي با اشاره به اينکه استفاده از مقالات و مجلات تخصصي داروسازي باعث مي‌شود آموزش‌هاي داروسازي بتواند همگام با علم روز حرکت کند، در عين حال مشکل کنوني کشور را نبود تاليفات داروسازي مناسب جهت آموزش خواند.

گرايشي شدن رشته داروسازي از نکاتي بود که اکبري از آن به عنوان يکي از برنامه‌هاي آينده شوراي آموزش داروسازي و تخصصي ياد کرد و در بيان نحوه گرايشي کردن رشته داروسازي نيز اظهار کرد: درحال حاضر طول دوره آموزش داروسازي عمومي شش سال است؛ در صورت گرايشي شدن اين دوره دانشجويان در چهار سال اول به يادگيري درس‌هاي مشترک داروسازي مي‌پردازند. در دو سال پاياني تحصيل خود با توجه به علايق هر يک از دانشجويان مي‌توانند گرايش خاصي را انتخاب کرده و واحدهاي مرتبط با آن گرايش را بخوانند که براي ادامه تحصيل و ورود آنها به بازار کار سلامت براي آنها فايده و کاربرد بيشتري خواهد داشت.

دبير شوراي آموزش داروسازي و تخصصي در اين‌باره تصريح کرد: طرح گرايشي شدن رشته داروسازي عمومي تقريبا به طور کامل تهيه شده است و تنها مرحله تصويب نهايي آن باقي مانده است که در نشست آموزش داروسازي و تخصصي بررسي خواهد شد.

وي همچنين درباره جايگاه علوم پايه در يادگيري دروس تخصصي داروسازي گفت:‌ دانشجويان رشته داروسازي در سال اول تحصيل خود دروس علوم پايه را مي‌گذرانند، ولي در سال‌هاي بعد که وارد آموزش‌هاي تخصصي مي‌شوند با توجه به ارتباط گسترده دروس تخصصي به علوم پايه ، بايد به ناچار بار ديگر به دروس علوم پايه مراجعه کرده و آنها را دوره کنند.

اکبري درباره برقراري ارتباط مناسب بين دو بخش علوم پايه و دروس تخصصي داروسازي جهت بهبود وضعيت آموزشي اين رشته، خاطرنشان کرد: با توجه به اينکه ممکن است برخي از دانشجويان هنگام ورود به دوره‌هاي آموزش تخصصي برخي از درس‌هاي علوم پايه خود را فراموش کرده باشند نحوه چيدمان واحدها و ارائه آنها براي هر ترم در داروسازي به گونه‌ايست که درس علوم پايه همزمان با واحد تخصصي مرتبط با آن ارائه مي‌شود.


 دانشگاه اميرکبير؛ ميزبان برگزاري ششمين دوره مسابقات ملي "روبات پرنده" 

 ششمين دوره مسابقات ملي روبات پرنده با حضور 15 تيم از دانشگاه‌هاي سراسر کشور برگزار شد.کرمي دبير اجرايي مسابقات ملي روبات پرنده در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران گفت: اين دوره از مسابقات دانشجويي روبات پرنده با حضور 15 تيم دانشجويي از شهرهاي تهران، آبادان، بابل، سنندج، اسلام شهر، رضوانشهر و خمين‌شهر برگزار شد.

دکتر محمود ماني عضو هيئت علمي دانشگاه امير کبير و دبير مسابقات ملي هوا و فضا نيز اذعان داشت: در سال 85 شوراي دانشکده هوا و فضاي دانشگاه امير کبير با هدف معرفي رشته هوا و فضا به دانش‌آموزان و علاقه‌مندان و کشف و جذب مستعدين اين رشته اقدام به برگزاري اين مسابقات نمود. وي افزود: در سه دوره ابتدايي، مسابقات به صورت دانش‌آموزي و محدود به تهران بود اما در سالهاي بعد بخش دانشجويي و ملي به آن اضافه شد.

دکتر ماني اظهار کرد: هر ساله سعي مي‌شود سطح مسابقات به گونه‌اي افزايش يابد که در اصل آن تغيير ايجاد نشود اما جنبه علمي‌تر و فنيتري داشته باشد. وي همچنين اضافه کرد: با همکاري‌هاي خوبي که بين دانشگاه اميرکبير و ستاد توسعه فناوري و صنايع دانش بنيان هوايي و هوانوردي درحال انجام است، اميدواريم پيوند خوبي بين دانشگاه و صنعت برقرار گردد و از نيروهاي مستعد و توانمندي در اين راستا استفاده شود، چنانچه تاکنون نيز ايده‌هاي خلاق ارائه شده در اين مسابقات بعضا به مرحله توليد رسيده است.


 تفاهمنامه همکاري بين دانشگاه گيلان با دانشگاه آستراخان روسيه منعقد شد 

 
رئيس دانشگاه گيلان از انعقاد تفاهمنامه همکاري ميان دانشگاه گيلان با دانشگاه آستراخان روسيه خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت علوم، دکتر احمد رضي در حاشيه نشست امضاي تفاهم‌نامه دانشگاه گيلان با دانشگاه آستراخان روسيه که در سالن کنفرانس دانشگاه گيلان برگزار شد ،تبادل استاد و دانشجو و گسترش فعاليتهاي علمي، فناوري و تحقيقاتي را از بندهاي اين تفاهمنامه اعلام کرد.وي از ارتباط ميان دانشگاه گيلان و دانشگاه‌هاي آستراخان طي 2 دهه گذشته خبر داد و گفت: براي اولين بار 10 سال پيش تبادل دانشجو ميان دانشگاه گيلان و دانشگاه آستراخان روسيه آغاز شد.

دکتر رضي با اشاره به اينکه هم‌اکنون تبادل دانشجو در رشته زبان و ادبيات فارسي و روسي در دانشگاه‌هاي دو استان صورت مي‌گيرد تصريح کرد: دانشجويان در رشته زبان روسي دوره کارورزي شان را در دانشگاه‌هاي روسيه و دانشجويان روسي نيز دوره کارورزي زبان فارسي را در دانشگاه گيلان طي مي‌کنند.

وي ارتقاي زمينه‌هاي همکاري بيشتر ميان دانشگاه‌هاي دو استان را مهمترين هدف اين نشست خواند و افزود: تاکنون همکاري هاي ما در حوزه آموزشي، فرهنگي و ورزشي بوده است و تلاش بر اين است تا در حوزه پژوهشي و فناوري نيز همکاريها گسترش يابد.دکتر رضي اضافه کرد: پيش از اين نيز اين دو دانشگاه در رشته‌هاي زبان و ادبيات، محيط زيست، بيوتکنولوژي، نانوتکنولوژي و شيلات همکاري خوبي داشتند.

وي از تبادل استاد ميان دانشگاه گيلان و آستراخان خبر داد و يادآور شد: از مهر آينده علاوه بر دانشجويان، استادان نيز در دانشگاه‌هاي دو کشور علاوه بر برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي، تدريس خواهند کرد.دکتر رضي يادآور شد: در اين نشست مقرر شد تا نمايشگاهي از توانمنديهاي محصولات دانش‌بنيان در گيلان و آستراخان برگزار شود.


 مسابقات دانشجويي سازه‌هاي ماکاروني در دانشگاه سيستان و بلوچستان 

 
به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري آنا مسابقات دانشجويي سازه هاي ماکاروني در دانشگاه سيستان و بلوچستان برگزار مي‌شود.درپي برگزاري 6 دوره مسابقات دانشجويي سازه هاي ماکاروني در دانشگاه سيستان و بلوچستان، هفتمين دوره اين مسابقات با حضور بيش از 30 تيم از دانشگاه‌هاي دولتي و آزاد از سراسر کشور در اين دانشگاه برگزار مي شود.گفتني است اين دوره از مسابقات در چهار سطح سازه‌هاي زيبا، سازه‌هاي سنگين، سازه‌هاي سبک و سازه‌هاي راندماني انجام خواهد شد.


 خبر 

 ديدار رييس دانشگاه آزاد اسلامي با روساي واحدهاي دانشگاهي استان تهران

رييس دانشگاه آزاد اسلامي در ديدار با روساي واحدهاي دانشگاهي استان تهران، به چارچوب و سياستهاي کلي دانشگاه در رابطه با فرهنگ و توسعه اقتصاد دانش بنيان اشاره کرد.

به گزارش سرويس «دانشگاهي» ايسنا، دکتر حميد ميرزاده در ديدار روساي واحدهاي دانشگاهي استان تهران، با اشاره به اينکه چارچوب توسعه آينده دانشگاه شکل گرفته است، اظهار کرد: اکثر زمينه‌هاي اصلي توسعه دانشگاه در ابعاد اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي به تصويب هيات امناي مرکزي، شوراي دانشگاه يا هيات رييسه رسيده است.

دكتر ميرزاده با بيان اينکه طبق آمار و ارقام موجود، هزينه‌ها و درآمدهاي دانشگاه داراي تناسب نيست و دانشگاه با کسري بودجه مواجه است، تصريح کرد: تا امروز بيش از 99 درصد از منابع مالي دانشگاه، از طريق شهريه دانشجويان تامين شده است. از طرف ديگر دانشگاه آزاد اسلامي در 30 سال گذشته فرصت زيادي براي ورود به عرصه فعاليت‌هاي اقتصاد دانش بنيان نداشته و بيشترين تلاش خود را به ايجاد زيربنا و تامين نيروي انساني معطوف کرده است.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي در ادامه ضمن قدرداني از دکتر جاسبي که در اين سالها با تدبير توانست طرح بي‌بديل و ابتکار بي‌نظير آيت‌ا... هاشمي رفسنجاني را اجرا کند، تصريح کرد: امروز در دهه چهارم عمر دانشگاه که همه امکانات هم فراهم شده، وظيفه ماست که با توجه به مجموعه‌هاي عظيمي که در سطح کشور گسترده شده، يک اثربخشي جدي در توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي ايران ايجاد کنيم.

واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي بايد ماموريت‌گرا باشند

وي همچنين با اشاره به اينکه امروز دانشگاه بايد يک دانشگاه کارآفرين باشد، افزود: واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي، هرجاي ايران و در هر منطقه‌اي بايد ماموريت‌گرا باشند و در اقتصاد، اجتماع و فرهنگ تاثيرگذار عمل کنند.

ميرزاده اظهار کرد: شيريني ارتباط با خارج و کم‌حوصلگي ملي در تکيه بر منابع داخلي و نيروهاي انساني سد راه توسعه ملي است و مشکلي نيست که بتوان آن را دست کم گرفت و ما در چنين شرايطي، خطر بزرگي کرده‌ايم که بر خلاف روال رايج سال‌هاي گذشته، تصميم گرفته‌ايم از طريق فعاليت علمي به توليد ثروت بپردازيم.

وي با اشاره به اينکه در سال 1392 رياست دانشگاه آزاد اسلامي را در شرايطي پذيرفت که دانشگاه با مشکلاتي مانند 235 واحد ضرر ده، سه هزار و 700 ميليارد تومان بدهي و دو هزار و 350 ميليارد تومان کسري بودجه مواجه بود، گفت: با همه اينها ما با توجه به شناختي که از اقتصاد ايران داشتيم معين کرديم که تا پايان سال 1393، بايد 522 ميليارد تومان، معادل 12 درصد هزينه‌هاي دانشگاه را از بودجه‌اي غير از شهريه دانشگاه تامين کنيم. اين به اين معناست که مجموعه دانشگاه بايد هر روز يک و نيم ميليارد تومان، غير از شهريه، درآمد داشته باشد.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي در ادامه با اشاره به اينکه امسال 12 درصد هزينه‌هاي دانشگاه بايد از منابعي غير از شهريه دانشجويان تامين شود، تصريح کرد: حدود 220 ميليارد از اين 522 ميليارد تومان قرار است از طريق شرکتهاي دانش‌بنيان تامين شود و باقي آن مربوط به ساير فعاليت‌هاي اقتصادي دانشگاه است.

وي با اشاره به امکانات، پتانسيل‌ها و ثروت دانشگاه آزاد اسلامي، افزود: ما نمي‌توانيم براي همه واحدها نسخه يکسان بپيچيم بلکه روساي واحدها بايد با ابتکارات منطقه‌اي در واحدهاي مختلف عمل کنند، ما هم هر چه لازم باشد در هيات امناي استان تصويب شود را هماهنگ مي‌کنيم.

رييس دانشگاه آزاد با اشاره به بخشنامه‌هاي متعدد و مرتبط با دو شاخص اقتصادي و فرهنگي در دانشگاه، گفت: طرح‌هاي پژوهش‌محور، فعال کردن واحدها در تابستان، مهارت‌محوري، آموزش بانوان خانه دار و... از بخشنامه‌هاي مرتبط با اين دو شاخص هستند که انتظار داريم همه واحدها آنها را جدي بگيرند.

ميرزاده با بيان اينکه ميزان تعطيلات در دانشگاه‌هاي کشور زياد است، افزود: نمي‌توان دانشگاهي با اين پتانسيل بالا را شش ماه در سال بدون استفاده گذاشت و با توجه به اينکه بيشتر درآمد دانشگاه از طريق شهريه دانشجويان است، بايد تلاش شود که پول مردم حيف و ميل نشود.

وي افزود: بر اين اساس من بيشترين وقت خود را صرف اثربخشي دانشگاه در توسعه ملي مي‌کنم.

دکتر ميرزاده در پايان اظهار اميدواري کرد که در ميان مدت، با اجراي طرح هاي جديد، جايگاه دانشگاه آزاد اسلامي از نظر کيفي در سطوح برتر ملي و منطقه‌‌اي ارتقا يابد و در سطح بين‌المللي هم در بلندمدت از رتبه بهتري در رتبه‌بنديهاي جهاني برخوردار شود.

با هدف توسعه آموزش مبتني بر بهترين شواهد؛

دانشگاه علوم پزشکي تهران در ليست 13 مرکز جديد همکار بين المللي BEME

تفاهمنامه همکاري بين دانشگاه علوم پزشکي تهران و انجمن آموزش پزشکي اروپا به عنوان مرکز همکار بين‌المللي BEME منعقد شد.

به گزارش آفرينش به دنبال امضاي تفاهمنامه همکاري بين دانشگاه علوم پزشکي تهران و انجمن آموزش پزشکي اروپا، مرکز مطالعات و توسعه آموزش دانشگاه به عنوان مرکز همکار بين‌المللي BEME فعاليت خود را در زمينه توسعه آموزش مبتني بر بهترين شواهد گسترش خواهد داد.

BEME collaboration يکي از زير مجموعه‌هاي وابسته به انجمن آموزش پزشکي اروپا (AMEE) است که مشابه Cochrane Collaboration از طريق هدايت، انجام و انتشار مقالات مروري سيستماتيک به توسعه "آموزش" مبتني بر شواهد کمک مي‌کند.

تا پيش از اين تنها پنج مرکز به عنوان مرکز همکار بين‌المللي BEME شناخته شده بودند. در زمستان سال 1392 AMEE فراخواني براي ايجاد مراکز بين‌المللي همکار (BICC) جديد منتشر کرد. مرکز مطالعات و توسعه آموزش دانشگاه نيز به نمايندگي از دانشگاه علوم پزشکي تهران پروپوزال پيشنهادي خود را در اين زمينه ارايه نمود.

در نهايت اعلام شد از بين درخواستهايي که اين انجمن دريافت کرده است، دانشگاه علوم پزشکي تهران همراه با 12 دانشگاه ديگر به عنوان مراکز BICC جديد پذيرفته شدند.

به اين ترتيب، تفاهمنامه همکاري بين‌المللي با هدف ترويج فرهنگ تصميم‌گيري مبتني بر شواهد در آموزش، همچنين اجرا و انتشار مطالعات مروري سيستماتيک و نيز فراهم کردن موقعيتي براي تبادل تجربيات، ميان دکتر جعفريان رياست دانشگاه علوم پزشکي تهران و پروفسور رونالد هاردن دبير کل AMEE به امضا رسيد.

علاوه بر اين، براساس اين تفاهمنامه که تا سال 2017 برقرار خواهد بود، نمايندگان دانشگاه علوم پزشکي تهران به عضويت هيأت بورد و کميته اديتوريال BEME در آمده و در جلسات آن حضور خواهند داشت.


 خبر 

 پايان ارديبهشت؛ آخرين مهلت ثبت‌نام دانشجويان براي بيمه سلامت

رئيس اداره رفاه دانشجويي دانشگاه شيراز گفت: تمام دانشجويان دانشگاه شيراز و ديگر دانشگاه‌ها که تحت پوشش هيچ گونه بيمه درماني نيستند تا آخر ارديبهشت ماه فرصت دارند در بيمه رايگان سلامت ثبت‌نام کنند.

عليرضا مستجابي در گفت‌و‌گو با خبرنگار مهر گفت: با اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها، و تاثير آن بر بيمه سلامت، دانشجوياني که تا کنون تحت پوشش هيچ گونه بيمه درماني قرار نگرفته‌اند تا پايان ارديبهشت ماه فرصت دارند به سايت بيمه سلامت به نشاني www.bimehsalamat.ir مراجعه کرده و براي دريافت دفترچه درماني رايگان اقدام کنند.

وي ادامه داد: دانشجوياني هم که تحت پوشش بيمه درماني بودند براساس قراردادي که صندوق رفاه دانشجويان با بيمه سلامت منعقد کرده است در زمان تمديد دفترچه درماني به جاي 50 درصد هزينه از اين پس 15 درصد هزينه بيمه پرداخت مي‌کنند يعني 35 درصد هزينه بيمه درماني دانشجويان کاهش يافته است.

رئيس اداره رفاه دانشجويي دانشگاه شيراز با بيان اينکه دانشجويي اگر توان پرداخت 15 درصد هزينه بيمه را نداشته باشد دانشگاه اين مقدار هزينه را نيز وام مي‌دهد، تصريح کرد: دانشگاه شيراز از جمله معدود دانشگاه هايي است که دانشجويان را تحت پوشش بيمه تکميلي نيز قرار داده و دانشجويان متقاضي تحت پوشش بيمه تکميلي قرار مي گيرند.

تاريخ و نحوه ثبت‌نام داوطلبان در آزمون‌ استخدامي شركت مادرتخصصي فرودگاههاي كشور اعلام شد

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان سنجش آموزش كشور، اطلاعيه‌ شركت مادرتخصصي فرودگاههاي كشور درباره‌ تاريخ و نحوه ثبت‌نام از داوطلبان متقاضي شركت در آزمون‌ استخدامي شركت مذكور در سال‌ 1393 بر روي سايت سازمان سنجش قرار گرفته است.

زمان ثبت‌نام در آزمون

ثبت‌نام در اين آزمون منحصراً به صورت اينترنتي از طريق سايت سازمان سنجش‌ آموزش كشور به نشاني: www.sanjesh.org از روز سه‌شنبه مورخ 9/02/93 آغاز شده و در روز سه‌شنبه مورخ 16/02/93 پايان مي‌پذيرد.

شرايط اختصاصي

دارا بودن مدرك تحصيلي دانشگاهي يا مدرك همتراز (براي مشاغل كه مدرك همتراز مورد تاييد سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور (وقت) يا معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور در شرايط احراز آنها پيش بيني شده است، داشتن حداقل سن20 سال وحداکثر 28 سال سن تمام براي دارندگان مدرک تحصيلي فوق ديپلم، 30 سال سن تمام براي دارندگان مدرک تحصيلي ليسانس و 32 سال سن تمام براي دارندگان مدرک تحصيلي فوق ليسانس و 35 سال سن تمام براي دارندگان مدرک تحصيلي دکتري تا آخرين روز مهلت ثبت نام، از جمله شرايط اختصاصي براي ثبت‌نام در آزمون مزبور مي‌باشد.

زمان و نحوه توزيع كارت و برگزاري آزمون

كارت شركت در آزمون از روز چهارشنبه مورخ 14/3/93 براي مشاهده و پرينت بر روي سايت سازمان سنجش آموزش كشور به نشانيwww.sanjesh.org قرار خواهد گرفت. آزمون در روز جمعه مورخ 16/3/93 منحصراً در شهر تهران برگزار مي‌گردد. ساعت شروع برگزاري آزمون و محل برگزاري آزمون در هنگام پرينت كارت به آگاهي داوطلبان خواهد رسيد. لازم به ذكر است صدور كارت شركت در آزمون به منزله تاييد اطلاعات ارسالي نمي‌باشد و مدارك داوطلبان بعد از آزمون بررسي خواهد شد.

چگونگي سوالات

مواد آزمون عبارتند از: الف) آزمون توانمنديهاي عمومي شامل:

1- زبان و ادبيات فارسي2- زبان انگليسي عمومي 3- رياضي و آمار مقدماتي 4- فناوري اطلاعات 5- معارف اسلامي و اطلاعات سياسي اجتماعي و مباني قانوني مي باشد. (90 سئوال)

ب) آزمون تخصصي شامل سوالات مرتبط با رشته شغلي مورد درخواست داوطلب مي‌باشد. (مواد دروس تخصصي مطابق با مواد اعلام شده در سايت سازمان سنجش آموزش كشور).

سوالات آزمون بصورت چهار گزينه‌اي و داراي نمره منفي مي‌باشد.

با رقابت بيش از 16 هزار نفر؛

آزمون دستياري امروز در 20 دانشگاه علوم پزشکي کشور برگزار مي‌شود

آزمون دستياري، امروز؛ 11 ارديبهشت با رقابت 16 هزار نفر در 20 دانشگاه علوم پزشکي کشور برگزار مي‌شود.

دکتر سيد محسن ضيايي معاون آموزشي وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران گفت: آزمون دستياري 11 ارديبهشت در 20 دانشگاه و 19 شهر با حضور بيش از 16 هزار نفر داوطلب برگزار مي‌شود و تمام مسائل علمي و حفاظتي به صورت کامل در اين آزمون لحاظ شده است.

وي افزود: داوطلبان اطمينان داشته باشند که آزمون به طور کاملا منصفانه و علمي برگزار خواهد شد و افراد شايسته در اين آزمون پذيرفته مي‌شوند.

پايان‌نامه دانش‌آموخته دانشگاه صنعتي اصفهان به عنوان پايان‌نامه برتر انجمن احتراق ايران معرفي شد

به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري آنا پايان‌نامه دانش‌آموخته مهندسي مکانيک دانشگاه صنعتي اصفهان، عنوان پايان‌نامه برتر کارشناسي ارشد انجمن احتراق ايران طي دو سال گذشته را به خود اختصاص داد.

اين پايان‌نامه که با عنوان "بررسي توليد آنتروپي در فرآيند احتراق يک سوخت گازي با در نظر گرفتن اثر انتقال حرارت تشعشعي" توسط علي عمادي دانش‌آموخته کارشناسي ارشد مهندسي مکانيک دانشگاه صنعتي اصفهان و با راهنمايي محسن دوازده امامي به انجام رسيده، به بررسي توليد انتروپي و برگشت‌ناپذيري در شعله‌هاي غيرپيش‌مخلوط مغشوش با در نظرگرفتن انتقال حرارت تشعشع در محفظه احتراق پرداخته است.

عضو هيئت علمي دانشگاه صنعتي اصفهان با اشاره به وجود چند پارامتر کليدي در طراحي مشعلها به منظور تعيين کيفيت احتراق افزود: دما و زمان اقامت مخلوط احتراقي در ناحيه احتراق، دماي اوليه هواي احتراق، مقدار هواي اضافي، ميزان توربولانس ورودي و نحوه ورود سوخت و هوا و اختلاط آنها مهمترين مؤلفه‌ها در طراحي مشعل به شمار مي‌رود.

دوازده امامي تصريح کرد: دماي پائين هوا و مخلوط غني باعث احتراق ناقص و افزايش ميزان توليد گونه‌هائي نظير CO مي‌شود.وي با بيان اين که به منظور طراحي يک مشعل مناسب بايد تعادل بهينه‌اي ميان پارامترهاي درگير در فرآيند ايجاد شود تصريح کرد: اين کار با شبيهسازي عددي جريان احتراقي و استفاده از قانون دوم ترموديناميک امکانپذيراست.

عضو هيئت علمي دانشگاه صنعتي اصفهان خاطرنشان کرد: تمامي فرآيندهاي تبديل انرژي با برگشت ناپذيري و کاهش اگزرژي همراه هستند بنابراين اگرچه انرژي از بين نرفته ولي کيفيت آن کاهش پيدا کرده است چرا که به گونه‌اي از انرژي تبديل شده است که توانائي توليد کارکمتري دارد.

وي با اشاره به شيوه‌هاي استفاده شده در اين تحقيق به منظور بررسي توليد انتروپي و برگشت‌ناپذيري در شعله‌هاي غيرپيش مخلوط مغشوش با در نظر گرفتن انتقال حرارت تشعشع در محفظه احتراق تصريح کرد: شبيه‌سازي احتراق و تشعشع در شعله به ترتيب با استفاده از روش فليملت پاياي آرام و Discrete Ordinates و با استفاده از کد تجاري فلوئنت انجام شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي