جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4701

رييس جمهوري:
بدون سلامت و نشاط دست يافتن به مدارج عالي اهداف نظام امکان‌پذير نيست

لاريجاني:
ايران بنا به وضعيت جغرافيايي و آب و هوايي خود به انرژي صلح‌آميز هسته‌اي نيازدارد

ظريف:
نتيجه مذاکرات هسته‌اي به حسن نيت غرب بستگي دارد


سرمقاله

نماينده مردم اروميه:
اعتبار 50 ميليارد دلاري براي احياي درياچه اروميه


جشن شب عکاس تئاتر


شبه نظاميان طرفدار روسيه در شهر اسلويانسک در شرق اوکراين

رهبر انقلاب در ديدار مسئولان جمعيت مامايي:
کشور بدون جمعيت جوان يعني کشورِ بدون ابتکار و پيشرفت


محسني‌اژه‌اي:ارسال اسامي بدهکاران بانکي از دولت را بررسي مي‌کنم


جنگ با غزه و حزب‌الله لبنان بعيد نيست


جان کري تيم مذاکرات خاورميانه را منحل مي‌کند


عباس و مشعل در دوحه با هم ديدار کردند


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


 رييس جمهوري:
 بدون سلامت و نشاط دست يافتن به مدارج عالي اهداف نظام امکان‌پذير نيست 

 رييس جمهوري با تشريح برنامه هاي دولت براي بهبود وضعيت بهداشت و سلامت جامعه و کاهش هزينه‌هاي مردم در بخش درمان، بر ضرورت تلاش دستگاه‌ها در جهت اصلاح فرهنگ عمومي و مشارکت براي بهبود کيفيت ارائه خدمات به مردم تاکيد کرد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني در نشست با وزير، معاونان ، مشاوران و مديران ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با اشاره به اجراي طرح تحول نظام سلامت در کشور، اين اقدام را آغازي براي مسابقه خدمت رساني به ملت شريف ايران در بخش سلامت توصيف و اظهار اميدواري کرد تا پانزدهم ارديبهشت 93 به عنوان روزي مهم در تاريخ سلامت ملت ايران ثبت شود.

رييس جمهوري با بيان اينکه در حوزه سلامت پيش از هر اقدامي بايد به ارتقاء فرهنگ عمومي کمک کنيم، به برخي رفتارهاي نامطلوب در مراجعه به پزشک و اقدامات درماني اشاره و خاطر نشان کرد: تا زماني که فرهنگ حرفه اي پزشکي و سبک زندگي جامعه در حوزه بهداشت، درمان و سلامت اصلاح نشود، نمي‌توانيم به موفقيت و تحول در اين بخش دست پيدا کنيم.

روحاني افزود: اولين قدم در تحول نظام سلامت اصلاح سبک زندگي است و آموزش و پرورش و رسانه ها بويژه رسانه ملي مي توانند نقش بسزايي را در جهت اصلاح فرهنگ مردم در حوزه درمان و سلامت ايفا کنند.

رييس جمهوري با بيان اينکه بخش بزرگي از بيماري هايي که امروز در در جامعه وجود دارد به نوع و سبک زندگي مربوط مي شود، گفت: بسياري از رفتارها، بدبيني ها و بي اعتمادي ها در محيط زندگي مشکلات و فشارهاي عصبي را ايجاد مي کند که خود زمينه ساز بروز و تشديد بيماري هاي گوناگون جسمي خواهد بود. رييس دولت تدبير و اميد ادامه داد: همه بايد دست به دست هم بدهيم تا از فشارهاي روحي و رواني که معضلات بسياري در سلامت مردم به وجود مي آورد کاسته و آرامش را در جامعه ايجاد کنيم.

رييس جمهوري با اشاره به ضرورت اقداماتي نظير تشويق مردم به ورزش در جهت ارتقاء سلامت جامعه گفت: نبايد در موضوع نظام سلامت تنها از يک وزارتخانه انتظار داشت تا همه اقدامات را به تنهايي برعهده گيرد، بلکه براي رفع مشکلات و معضلات در اين بخش بايد همگان به ميدان بيايند.

روحاني با تاکيد بر ضرورت نظارت بر عملکردها در حوزه بهداشت و درمان و مقابله جدي با فساد در چرخه نظام سلامت افزود: توجه به سلامت مردم از اهميت بالايي برخوردار بوده و با نظارت دقيق بايد از احتمال بروز هرگونه فساد در بخش درمان و دارو جلوگيري و با آن مقابله کنيم .

رييس جمهوري با اشاره به تلاش دولت در جهت کاهش مشکلات مردم در بخش درمان و سلامت و رفع دغدغه ها در اين حوزه اظهار داشت: احترام و کرامت به مردم، ايجاد فضاي اعتماد، روحيه و نشاط و متمرکز شدن ارائه خدمات پزشکي و درماني به بيماران به گونه اي که تمامي مراحل تشخيص ، درمان و ارائه دارو به بيمار در يک بيمارستان انجام شود از جمله اهدافي است که در طرح تحول نظام سلامت از سوي دولت دنبال مي شود.

رييس جمهوري همچنين با اشاره به بهره مندي و تشويق خيرين و نيکوکاران در جهت بازسازي و نوسازي بيمارستان هاي کشور گفت: مطمئناً هيچ اقدامي بدون مشارکت مردم امکان تحقق و موفقيت نخواهد داشت.

روحاني با بيان اينکه به دنبال ايجاد دولت الکترونيک در کشور هستيم، گفت: مردم بايد بتوانند به راحتي از فناوري اطلاعات در حوزه سلامت و درمان استفاده کنند و در اين راستا بايد به گونه اي برنامه ريزي کنيم تا همه مردم داراي کارت سلامت شوند.

رييس جمهوري با بيان اينکه بدون سلامت، توسعه و نشاط امکان پذير نيست و نمي توان به مدارج عالي اهداف نظام جمهوري اسلامي دست يافت، اظهار اميدواري کرد تا با اجراي طرح تحول نظام سلامت در کشور هزينه هاي مردم در اين بخش کاهش يافته و مردم با احترامي بيشتر و در زماني کمتر به سلامت دست پيدا کنند.

روحاني افزود: البته اين اقدام بزرگي است که نبايد انتظار داشت يک شبه به تمامي اهداف خود برسد اما دولت اين روال را قدم به قدم ادامه مي دهد تا انشاءالله به نقطه مطلوب دست پيدا کند.


  لاريجاني:
 ايران بنا به وضعيت جغرافيايي و آب و هوايي خود به انرژي صلح‌آميز هسته‌اي نيازدارد 

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت : سطح کنوني مناسبات اقتصادي و تجاري ايران و ايتاليا متناسب با ظرفيت‌هاي وسيع دو کشور نيست و با توجه به اراده مقامات تهران - رم براي توسعه همکاري‌هاي مشترک لازم است برنامه‌ريزي مناسبي در اين راستا صورت گيرد. به گزارش خانه ملت، سناتور اتئوره روزاتو، رئيس گروه دوستي پارلماني ايتاليا و ايران در مجلس سناي ايتاليا با دکتر علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي، ديدار و گفت و گو کرد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در بخشي از سخنانش ضمن ابراز ناخرسندي از کاهش روابط تجاري و اقتصادي ايران و ايتاليا گفت: سطح کنوني مناسبات اقتصادي و تجاري دو کشور متناسب با ظرفيت‌هاي وسيع ايران و ايتاليا نيست و با توجه به اراده مقامات دو کشور براي توسعه همکاري‌هاي مشترک لازم است برنامه‌ريزي مناسبي در اين راستا صورت گيرد.

وي در همين راستا افزود: تصميمات سياسي مقامات دو کشور نکته اصلي جهت ارتقاي اين روابط مي‌باشد چون با وجود اراده سياسي مقامات ايران و ايتاليا، موانع همکاري‌هاي بخش خصوصي و تجاري برطرف شود.

لاريجاني در ادامه اين ديدار با استقبال از نقش‌آفريني ايتاليا در مسائل منطقه‌اي گفت: ايران از همکاري با ايتاليا در مسائل منطقه‌اي که دو کشور داراي منافع مشترکي مي‌باشند، حمايت مي‌کند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در پايان با اشاره به پرونده هسته‌اي کشورمان گفت: ايران بنا به وضعيت جغرافيايي و آب و هوايي خود به انرژي صلح‌آميز هسته‌اي براي تأمين نيازهاي خود احتياج دارد و راه‌اندازي نيروگاه‌هاي هسته‌اي در همين راستا بوده است. وي افزود: ايران هيچ گاه به دنبال سلاح هسته‌اي نبوده و سلاح‌هاي کشتار جمعي را تهديدي براي امنيت منطقه و جهان مي‌داند.

رئيس گروه دوستي پارلماني ايتاليا و ايران نيز در اين ديدار ضمن اشاره به آمادگي مجلس و دولت ايتاليا براي گسترش روابط دو جانبه با جمهوري اسلامي ايران گفت: پارلمان‌هاي دو کشور بايد با تبادل نظر و گفت و گو در پي يافتن راه‌هاي همکاري متقابل و ارتقاي مناسبات في مابين باشند. اتئوره روزاتو در خصوص مذاکرات هسته‌اي کشورمان با گروه 1+5 گفت: ايتاليا از روند مذاکرات حمايت مي‌نمايد و علاقمند است اين مذاکرات هرچه سريع‌تر به نتيجه نهايي برسد.


 ظريف:
 نتيجه مذاکرات هسته‌اي به حسن نيت غرب بستگي دارد  

«محمد جواد ظريف» وزير امورخارجه با بيان اينکه مذاکرات سياسي براي نگارش متن جامع توافق با گروه 1+5 از هفته آينده آغاز مي شود، گفت: رسيدن به نتيجه بستگي به حسن نيت طرف غربي دارد.

به گزارش ايرنا، رييس دستگاه ديپلماسي اين مطلب را در حاشيه حضور جمعي از اعضاي هيات دولت در مجمع عمومي فراکسيون رهروان ولايت مجلس شوراي اسلامي در جمع خبرنگاران بيان کرد و افزود: دور چهارم مذاکرات سياسي نيز از هفته آينده در وين شروع مي شود که در آن مذاکرات شروع به نگارش متن برنامه جامع توافق با کشورهاي غربي مي کنيم.

وزير امورخارجه درپاسخ به سووالي درباره اينکه آيا امکان تمديد زمان 6ماه تعيين شده در توافق ژنو وجود دارد؟ گفت که مذاکرات ايران و گروه 1+5 در يک پروسه يک ساله انجام مي شود و بر اين اساس مي تواند تا بهمن ماه امسال ادامه يابد.

وي اظهار داشت: البته توافق ژنو يک دوره اوليه 6 ماهه دارد که اميدواريم در همان دوره به نتيجه برسيم که رسيدن به نتيجه بستگي به حسن نيت طرف غربي دارد.ظريف درباره مذاکرات کارشناسي ايران و گروه 1+5 در نيويورک نيز گفت: طبق توافق ژنو، مذاکرات کارشناسي ميان ايران و طرف هاي غربي تاکنون چند دور برگزار شده و اين روند ادامه دارد که اين دور از مذاکرات کارشناسي در نيويورک انجام مي شود.


 سرمقاله 

 آشتي جامعه‌مان با كتاب؛ كي اتفاق مي‌افتد؟

زهرا كيان‌بخت

بيست و هفتمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، روزهاي پاياني خود را مي‌گذراند. مي‌توان گفت برگزاري اين نمايشگاه، بزرگ‌ترين رويداد فرهنگي در ارتباط با كتاب و كتاب‌خواني در سطح كشور است. رويدادي كه هر ساله در ارديبهشت ماه شاهد آن هستيم.

يكي از محسنات اين رويداد فرهنگي، يادآوري وجود ضرورتي به نام كتاب و مطالعه است براي ما كه در طول سال، زمان چنداني را صرف ديدن و ورق زدن چند كتاب و تامل در آن نمي‌كنيم. روزهاي نمايشگاه بين‌المللي كتاب، فرصت مغتنمي است براي ما كه صحنه‌هايي را كه در طول يك سال، كم‌تر شاهد و ناظرش هستيم، از نزديك ببينيم.

تماشاي افرادي كه مسيرهايي دور و نزديك را تا رسيدن به محل نمايشگاه طي كرده‌اند و چه بسا از شهرها و استان‌هاي ديگر براي خريد و ديدن از نمايشگاه كتاب، در اين مكان حاضر شده‌اند، افرادِ در حال مطالعه و تورق كتاب در فضاي نمايشگاه، كودكاني كه نشاط خريدن كتاب در صورت‌شان قابل مشاهده است و دست‌هايي كه قبل از هر چيز، از نيازي به نام كتاب، پُر شده و شانه‌هايي كه پيش از هر كالاي ديگر، از بارِ كتاب، سنگين شده‌اند.

با چرخي در نمايشگاه كتاب و يا دست‌كم، تماشاي عكس‌هاي اين رويداد بين‌المللي، با صحنه‌هاي بسياري از اين دست، روبرو خواهيم شد. مساله‌اي كه در همين ارتباط مطرح مي‌شود اين است كه نمايشگاه بين‌المللي كتاب تا چه حد و با چند درصد از افراد جامعه، توانسته است ارتباط و دوستي برقرار كند؟ به غير از قشر دانشگاهي و دانش‌آموزي كه خواه‌ناخواه و كمي هم به ضرورت و اقتضاي سن، شايد بيش‌ترين آمار بازديدكنندگان و مشتريان اين نمايشگاه را تشكيل مي‌دهند، چه تعداد افراد خارج از اين محدوده، منتظر گشايش نمايشگاه كتاب و مترصد فرصتي براي بازديد از آن هستند؟

درواقع، نمايشگاه بين‌المللي كتاب، به عنوان حداقل يكي از مهم‌ترين اتفاقات فرهنگي و مطالعاتي در سطح كشور، به غير از مخاطبان هميشگي خود، چه ميزان در برقراري ارتباط با ساير اقشار آن هم نه فقط در تهران، موفق بوده است؟ و مساله ديگر اين كه با وجود همه كاستي‌‌ها در عرصه كتاب و كتاب‌خواني، و آمار پايين سرانه مطالعه در كشور، جمعيت بازديدكننده از نمايشگاه و ميزان استقبال از آن، مي‌تواند عاملي اميدواركننده باشد تا از آن به مثابه وسيله‌‌اي براي احياي فرهنگ مطالعه، بهره گرفته شود.

درحقيقت با اتخاذ راهكارهايي در طي اين رويداد، مي‌توان به آشتي جامعه با كتاب و مطالعه كمك نمود و الا، صرف برگزاري نمايشگاه سالانه و يك بار در سال شاهد پررنگ شدن مقوله كتاب و كتاب‌خواني بودن، در ايجاد روحيه نياز به مطالعه و دغدغه خواندن و غور در كتاب، چندان كارساز نخواهد بود.


 نماينده مردم اروميه:
  اعتبار 50 ميليارد دلاري براي احياي درياچه اروميه  

نماينده مردم اروميه در خانه ملت گفت: بيش از 90 درصد درياچه اروميه خشک شده است. عابد فتاحي در گفت‌وگو با ايسنا افزود: طبق نظر کارشناسان،‌ متاسفانه رفته رفته اميد براي احياي درياچه اروميه کاهش مي يابد که اين امر ضرورت حساسيت به اين امر مهم را افزايش مي دهد.

وي با تاکيد بر اينکه در رابطه با احياي درياچه اروميه بايد واقع بين باشيم،‌ اظهار کرد: بايد اين حقيقت تلخ را پذيرفت که اگر راهي براي احياي درياچه اروميه نباشد بايد برنامه‌هاي ديگري براي استفاده حداکثري از اين منطقه داشته باشيم.وي تصريح کرد: احداث پارک ملي و اماکن توريستي در مناطق خشک شده درياچه اروميه بايد در دستور کار قرار گيرد.

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي همچنين از در نظر گرفتن اعتباري نزديک به 50 ميليارد دلار براي احياي درياچه اروميه توسط دولت خبر داد و گفت: اميدواريم اين اعتبار در فاز بندي‌هاي کارشناسانه براي احياي درياچه اروميه هرچه سريعتر اختصاص يابد.


 جشن شب عکاس تئاتر 


 شبه نظاميان طرفدار روسيه در شهر اسلويانسک در شرق اوکراين 


 رهبر انقلاب در ديدار مسئولان جمعيت مامايي:
 کشور بدون جمعيت جوان يعني کشورِ بدون ابتکار و پيشرفت 

 
حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار تعدادي از مسئولين جمعيت مامايي ايران همزمان با روز جهاني ماما، نقش اين قشر در تأمين سلامت جامعه و همچنين در بقاي نسل بشر را بسيار مهم و ارزشمند دانستند و با تأکيد بر اهميت فرهنگ سازي در اقبال عمومي به استفاده از خدمات مامايي بمنظور اجرايي شدن سياست اساسي افزايش جمعيت کشور، خاطرنشان کردند: مسئله تکثير نسل و جلوگيري از کاهش جمعيت جوان کشور، يک مسئله حياتي است و بايد بطور جدي دنبال شود.

حضرت آيت الله خامنه‌اي با قدرداني از خدمات و زحمات دلسوزانه جمعيت مامايي کشور که با صبر، دانش و تجربه، وظيفه‌شناسي و احساس مسئوليت حرفه‌اي، مهمترين نقش را در حفظ سلامت مادر و کودک ايفا مي‌کنند، افزودند: بر همين اساس، تمام مردان و زنان مرهون منت ماماها هستند و اين قشر نيز همواره از احترام و تکريم ويژه‌اي در ميان مردم برخوردار بوده است.

ايشان، فرهنگ سازي را مسئله مهم و اصلي در ترغيب جامعه‌ي زنان به استفاده از خدمات مامايي و زايمان طبيعي برشمردند و گفتند: متخصصين بايد زيانهاي ناشي از وضع حملهاي غير طبيعي و همچنين فوايد و آثار مثبت زايمان طبيعي در حفظ سلامت مادر و کودک را مکرراً در مجامع عمومي و رسانه‌ها تبيين کنند.

رهبر انقلاب با اشاره به اهميت فراوان توليد و افزايش نسل و نقش برجسته ي زايمان طبيعي و خدمات مامايي در اين فرآيند، خاطرنشان کردند: کثرت جمعيت جوان يکي از امتيازات کشور است و در صورت استمرار سياستها و اقدامات نادرستي که منجر به تحديد نسل و کاهش شديد جمعيت جوان کشور در طول سالهاي آينده خواهد شد، دچار ضربه بسيار بزرگي بنام «سالمندي عمومي» خواهيم شد.

ايشان افزودند: کشورِ بدون جمعيت جوان، يعني کشورِ بدون ابتکار و پيشرفت و هيجان و شور و شوق، بنابراين، برنامه حياتي تکثير نسل بايد بطور جدي دنبال و پيگيري شود.

حضرت آيت الله خامنه‌اي همچنين با تأکيد بر ضرورت حل مشکلات جمعيت مامايي کشور، گفتند: مسئولان دستگاههاي دولتي بايد در صدد جبران کمبودها و نقائص در اين بخش باشند.

در ابتداي اين ديدار خانم دکتر معصومه آباد رئيس جمعيت مامايي ايران، از وجود 50 هزار دانش آموخته مامايي در کشور خبر داد و با اشاره به نقش مامايي در مقوله توسعه جمعيت افزود: امروز حدود 50 درصد نوزادان در کشور بصورت غير طبيعي متولد مي‌شوند که اين سزارين‌هاي غير ضروري و فراوان، يک مانع اساسي در تداوم باروري مادران و افزايش جمعيت است.

وي، تحت پوشش قرار گرفتن خدمات مامايي و اصلاح سامانه ارجاع و همچنين برنامه ريزي براي آموزشهاي مرتبط به دختران در مراکز آموزشي را از جمله راهکارهاي اصلاح فرهنگ و نوع نگاه به خدمات مامايي برشمرد.


 محسني‌اژه‌اي:ارسال اسامي بدهکاران بانکي از دولت را بررسي مي‌کنم 

 
سخنگوي قوه قضاييه گفت که بايد موضوع ارسال اسامي 575 بدهکار بانکي از سوي دولت به قوه قضاييه را بررسي کند.حجت‌الاسلام و المسلمين غلامحسين محسني‌اژه‌اي در گفت‌وگو با ايسنا، در مورد اظهارات معاون اول رياست‌جمهوري مبني بر ارسال اسامي 575 بدهکار بانکي به قوه قضاييه، گفت: بايد اين موضوع را به طور دقيق بررسي کنم.

وي افزود: اگر منظور شما از ارسال اين اسامي به قوه قضاييه اين است که برخي شعبات بانک‌ها آمدند نسبت به برخي مشتريان‌شان شکايت کرده‌اند، بله درست است. در طول دو سه سال اخير برخي بانک‌ها چنين اقدامي را انجام داده‌اند.

وي ادامه داد: اما در موارد ديگر، بانک مرکزي اقدام نکرده است و دادستان به عنوان مدعي‌العموم وارد شده و پرونده‌هايي را در اين رابطه تشکيل داده است. در حال حاضر نمي‌دانم منظور اين اخبار است يا خير.

محسني‌اژه‌اي در پاسخ به اين پرسش که آيا اين اسامي بايد جديد باشد يا اينکه مربوط به ارسال اسامي در دولت قبل است؟ گفت: از دولت قبل نيز اسامي‌ وجود داشته و نمي‌دانم اين اسامي جديد است يا خير؟

سخنگوي قوه قضاييه ادامه داد: ما در مورد معوقات بانکي از مدت‌ها پيش اقداماتي را انجام داده‌ايم. افراد داراي معوقات بانکي سه دسته هستند؛ يک دسته کساني هستند که بر اساس قانون و مقررات تسهيلات بانکي را دريافت کردند و در جايي که بايد هزينه کنند هزينه کرده‌اند که اين موضوع فاقد مشکل است.

دادستان کل کشور دسته دوم را کساني دانست که بر اساس مقررات تسهيلات دريافت کرده اما در جايي که بايد هزينه کنند هزينه نکرده‌اند، گفت: دسته سوم نيز کساني هستند که تسهيلات بانکي را برخلاف قوانين و مقررات دريافت کردند که در اين شرايط هم بانک و هم مشتري متخلف محسوب مي‌شوند.

محسني‌اژه‌اي تصريح کرد: ما در رابطه با افراد داراي معوقه موارد متعددي را رسيدگي کرده‌ايم، البته برخي موارد را بانک مرکزي در مقاطع مختلف به ما اعلام کرده است؛ چرا که اگر کسي مرتکب جرم شده باشد قوه قضاييه به آن رسيدگي مي‌کند.


 جنگ با غزه و حزب‌الله لبنان بعيد نيست 

مهر: رئيس ستاد مشترک ارتش رژيم صهيونيستي با بيان اينکه اسرائيل روابط خوبي با مصري‌ها دارد، تصريح کرد: وقوع جنگ ميان ما با نوار غزه و حزب الله بعيد نيست.به گزارش خبرگزاري فلسطيني معا، بني گانتس، رئيس ستاد مشترک ارتش رژيم صهيونيستي در گفت‌وگويي مطبوعاتي گفت: بهتر است ما براساس تحولات ميداني آموزش نظامي ارتش را آغاز کنيم چرا که فلسطيني‌ها تا ابد آرام و ساکت باقي نمي‌مانند. وي تاکيد کرد: وقوع جنگ ميان ما با نوار غزه يا حتي توافق صلح هم بعيد نيست اما اگر فلسطيني‌ها بر تپه‌هاي نابلس که مکان آموزش نظامي ارتش است سيطره يابند، خانه من نيز در اين مکان قرار دارد و تحت کنترل آن‌ها در مي‌آيد.

گانتس خاطرنشان کرد: جهان اطراف ما تغيير کرده است، ما بيشتر آماده مقابله با ارتش سوريه بوديم اما امروز آماده مقابله با گروه‌هاي مسلح هستيم.


 جان کري تيم مذاکرات خاورميانه را منحل مي‌کند 

 
بي‌بي‌سي: يک روزنامه عبري زبان گزارش داد، وزير امور خارجه آمريکا تيم ويژه مذاکرات سازش خاورميانه را ظرف روزهاي آتي منحل خواهد کرد. به گزارش روزنامه عبري زبان يديعوت آحارونوت به نقل از يک منبع آمريکايي که از جزئيات مذاکرات سازش آگاه است، گزارش داد: جان کري، وزير خارجه آمريکا ظرف روزهاي آتي بيشتر اعضاي تيمي را که با آنها در جريان مذاکرات سازش همکاري مي‌کرد، منحل خواهد کرد. اين مسئول که خواست نامش فاش نشود، عنوان داشت: کري هنوز اعلام نکرده که آيا چند ماه منتظر خواهد ماند و سپس تلاش‌هاي جديدي را براي دست‌يابي به سازش آغاز خواهد کرد يا اينکه اصول اساسي‌اي را آغاز خواهد کرد که دولت آمريکا با آن موافق است.

يک مسئول آگاه نيز عنوان داشت: مساله شهرک‌سازي‌ها مهم‌ترين مانعي بود که اجازه نداد ظرف 9 ماه تعيين شده، مذاکرات به راه حل‌هايي براي سازش بينجامد.


 عباس و مشعل در دوحه با هم ديدار کردند 

 
ايلنا: رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين و رهبر دفتر سياسي حماس براي نخستين بار از زمان امضاي توافقنامه آشتي ملي ميان اين دو گروه فلسطيني در دوحه قطر با يکديگر ديدار کردند.به گزارش صداي روسيه، يکي از مقام‌هاي ارشد فلسطيني در رام‌الله گفت: ديدار محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين و خالد مشعل، رهبر دفتر سياسي حماس در قطر آغاز شد.

عباس روز گذشته به پايتخت قطر سفر کرد.آخرين باري که عباس و مشعل ديدار رو در رويي با يکديگر داشتند، ژانويه سال 2013 ميلادي در قاهره بود.سامي ابو زهري، سخنگوي حماس گفت: قرار است در اين ديدار عباس و خالد مشعل درباره توافقنامه سازش و چگونگي اجراي آن گفت‌وگو کنند. در جريان اين ديدار راه‌هاي ضامن اجراي توافق آشتي ملي و پايان دادن به دودستگي‌ها مورد بررسي قرار گرفت.


 يک نکته از هزاران 

 ازسوي سازمان پزشکي قانوني، آمار کشته شدگان تصادفات يازده ماه سال گذشته كه در حوادث رانندگي استان تهران جان خود را از دست دادند 1315 نفر اعلام شد. در مدت مشابه سال 91 نيز تعداد جانباختگان حوادث رانندگي در استان 1435 نفر بوده است.

اين آمار کاهش 8.4 درصدي را در اين حوادث نشان مي‌دهد. هرچند كه اين آمار خبر خوشي براي كاهش مرگ ومير و حوادث رانندگي مي‌باشد، اما ضروريست تا علت اين حوادث نيز بيان شود . مسلما پيشگيري از درمان بسيار مفيدتر خواهد بود.

لذا بهتراست علاوه بر كاهش تعداد جان باختگان، در آينده آمارهايي از كاهش عوامل خطرساز همچون ناامني جاده‌ها، بي كيفيتي خودروها و عدم رعايت فرهنگ رانندگي دركشورمان باشيم.


 ميز خبر 

رييس بازرسان آژانس وارد تهران شد

رئيس بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي بازديد از معدن ساغند و کارخانه اردکان يزد و گفت‌و‌گو درباره رهيافت پادمان راکتور اراک وارد تهران شد.به گزارش ايسنا، در حالي که چند تن از بازرسان در روزهاي گذشته وارد تهران شده‌اند، آپارو، رئيس بازرسان آژانس وارد تهران شد.

برهمين اساس مراحل اجرايي هفت گام توافق شده ميان ايران و آژانش در هفته جاري نهايي مي‌شود.گزارش EBW يا همان چاشني‌هاي انفجاري -يکي از هفت اقدام مورد اشاره در مرحله دوم همکاري هاي ايران با آژانس -پيش از اين به آژانس داده شده است.مذاکرات بعدي ايران و آژانس در پايان ارديبهشت ماه برگزار مي‌شود، اما هنوز زمان و مکان مذاکرات بعدي نهايي نشده است. البته اين احتمال وجود دارد که 25 ارديبهشت ماه در وين نشست مقدماتي ميان ايران و آژانس برگزار شود.

تهران در بحراني ترين وضعيت آبي 46 سال گذشته

مديرعامل شرکت آب منطقه اي تهران با بيان آنکه ميزان ورودي آب سدهاي تهران در بحراني ترين شرايط 46 سال گذشته قرار دارد، افزود: وضعيت تهران امسال در مقايسه با سال 80 نيز که سال کم باراني بود، بدتر است به طوري که رکورد کم آبي در اين کلانشهر زده شده است.به گزارش ايرنا، خسرو ارتقايي با بيان اينکه ميزان مصرف آب در تهران در سال 80 بيش از 970 ميليون مترمکعب بوده است، گفت: با وجود مديريت مصرف، اکنون بيش از يک ميليارد و 50 ميليون مترمکعب مصرف آب داريم.

وي با اشاره به خشکسالي دو سال اخير، بارش هاي تهران از ابتداي سال آبي جاري تاکنون را 32 درصد کمتر از مدت مشابه سال آبي گذشته ذکر کرد و اظهار داشت: کاهش بارش ها، افزايش تبخير و نفوذ آب در زمين موجب کاهش رواناب ها شده است.

صادرات نفت عراق رکورد زد

صادرات نفت عراق رکورد جديدي را ثبت کرد.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، سخنگوي وزارت نفت عراق اعلام کرد صادرات نفت اين کشور به رقم 2 ميليون و 512 هزار بشکه در روز در ماه آوريل گذشته رسيد.

عاصم جهاد اضافه کرد: صادرات نفت عراق از 2.139 ميليون بشکه در روز در ماه مارس گذشته به 2.512 ميليون بشکه در روز در آوريل گذشته افزايش يافته است.وي توضيح داد: 2.509 ميليون از اين رقم به طور روزانه از بندر بصره در جنوب عراق صادر شده است.اين بالاترين رقم صادرات نفت عراق از جنوب اين کشور از سال 2003 تاکنون است.در سال هاي اخير دولت عراق توانست با جذب سرمايه گذاري شرکت هاي نفتي بزرگ جهان، به صورت جهشي توليد و صادرات نفت را افزايش داد. کاهش توليد و صادرات نفت ايران در چند سال اخير نيز زمينه را براي رشد صادرات نفت عراق فراهم کرد.

درگيري مرگبار بين مخالفان بشار اسد

درگيري‌هاي شديد بين گروه‌هاي اسلامگرا در شرق سوريه، بيش از 60 کشته برجاي گذاشته و هزاران نفر را آواره کرده است.

به گزارش بي‌بي سي، گروه ناظران حقوق بشر سوريه اعلام کرد که درگيري‌هاي چهار روز گذشته دو گروه 'دولت اسلامي عراق و شام' و گروه 'جبهه نصرت' حداقل 62 کشته برجاي گذاشته است.اين دو گروه مدت هاست که در نواحي شمالي به ويژه در نزديکي مرز سوريه و ترکيه با هم درگير بوده‌اند ولي اخيرا نبرد آن‌ها به مناطق نفت خيز شرق کشور سرايت کرده است.

گفته مي شود که درگيري‌ تازه اين دو گروه در سه روستاي استان ديرالزور در نزديکي مرز عراق، ده‌ها هزار نفر را آواره کرده است.گروه ناظران حقوق بشر سوريه مي‌گويد درگيري‌هاي داخلي گروه‌هاي مخالف بشار اسد، فقط در سال ميلادي جاري، بيش از سه هزار کشته برجاي گذاشته است.

يک کشتي تجاري در آب‌هاي هنگ‌کنگ غرق شد

در تصادفي ميان دو کشتي تجاري در آب‌هاي هنگ‌کنگ در جنوب چين، يک کشتي چيني غرق شده و از سرنوشت 11 خدمه از 12 نفر اطلاعي در دست نيست.

به گزارش دويچه وله، يک سخنگوي اداره آتش‌نشاني هنگ‌کنگ به خبرگزاري فرانسه گفته است اين حادثه در ساعات آغازين 15 ارديبهشت در نزديکي جزيره «پو توي» رخ داده است.روزنامه «سوث چاينا مورنينگ پست» چاپ هنگ‌کنگ، مي‌گويد تنها کسي‌ که تا کنون از اين حادثه جان به در برده است يک مرد 47 ساله بوده که يک کشتي ماهي‌گيري او را به طور اتفاقي ديده و نجات داده است.

خبرگزاري فرانسه شمار ناپديدشدگان حادثه را 12 نفر و روزنامه هنگ‌کنگي 11 نفر اعلام کرده است.کشتي غرق شده «ژونگ شينگ 2»، تقريبا 100 متر طول داشته و در حال حمل سيمان از استان هاينان چين بوده است.


 ميز خبر 

حماس: به دنبال تقويت روابط با تهرانيم

معاون خالد مشعل، رييس دفتر سياسي جنبش حماس گفت که اين جنبش به دنبال تقويت روابط با تهران است.

به گزارش ايسنا موسي ابومرزوق در گفت وگو با خبرنگاران درخصوص روابط حماس با تهران گفت که اين جنبش به دنبال "تقويت اين روابط" است.

بنابر گزارش روزنامه‌ القدس العربي چاپ لندن، وي تاکيد کرد که روابط حماس با تهران بر اساس اصل حمايت از مقاومت و مخالفت با پروژه‌هاي اسراييلي است.

حمله به مسلمانان مهاجر در هند 33 کشته برجاي گذاشت

اوضاع در ايالت شمالي آسام هند پس از حمله شبانه "شورشيان بودو" و کشتار مسلمانان مهاجر بنگلادشي در اين منطقه همچنان بحراني است. هزاران تن از بيم حملات دوباره خانه‌هاي خود را ترک کرده و گريخته‌اند.

به گفته مقامات هند در اين حملات تا کنون 33 مسلمان مهاجر کشته شده‌اند که در ميان آنان شمار زيادي زن و کودک به چشم مي‌خورند. فرماندار آسام اعلام کرد که با قاطعيت عليه عاملان اين واقعه اقدام خواهد کرد.

درطي چند روز گذشته افراد مسلح شبانه به روستاهايي در آسام حمله کردند که محل زندگي مسلمانان مهاجر از بنگلادش است. مهاجمان به شمار زيادي زن و کودک که در خواب بودند تيراندازي کردند و آنان را به قتل رساندند.

مسکو نخستين سري جنگنده‌هاي "ياک 130" را به دمشق تحويل مي‌دهد

منابع روسي اعلام کردند که مسکو تا پايان سال جاري ميلادي اولين سري از جنگنده‌هاي "ياک 130" را به دمشق تحويل مي‌دهد.

به گزارش خبرگزاري سومريه، يک منبع نزديک به شرکت روسي "روسو بورون اکسپرت" که مسئول صادرات سلاح روسي به خارج است، اعلام کرد که مسکو تا پايان سال جاري ميلادي 9 جنگنده از نوع "ياک 130" را به دمشق تحويل خواهد داد.

به گزارش اين منبع، همچنين قرار است مسکو در سال‌هاي 2014 و 2016، به ترتيب 12 و 15 جنگنده را به دمشق تحويل دهد.

روزنامه مذکور در ژوئن گذشته اعلام کرده بود که سوريه 100 ميليون دلار در مقابل خريد شش جنگنده از مسکو پرداخت کرده است.

با دستورهنيه؛

تمام زندانيان امنيتي و سياسي فتح آزاد شدند

در پي توافق آشتي ميان دو جنبش فتح و حماس، اسماعيل هنيه دستور داد تا تمام زندانيان سياسي و امنيتي جنبش فتح آزاد شوند.

به گزارش خبرگزاري فلسطيني سما، منابع در دفتر اسماعيل هنيه،‌ نخست وزير دولت حماس اعلام کردند که اين دستور شامل 8 بازداشت شده مي‌شود که دو تن از آنها تا زمان پايان آشتي به جنبش فتح تحويل داده نمي‌شوند.

منابع خاطرنشان کردند: اين اقدام در راستاي تمايل هنيه و دولت وي براي اجراي توافق آشتي در سريع‌ترين زمان ممکن است تا فضاي مناسب براي وحدت ملي واقعي فراهم شود.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت صد و شش:

ادامه مطلب نمودهاي پشنهاد شده پروژه

3. پيشنهاد گروه هاي همکاري کننده

- دانشگاه ها.

- مؤسسات بازرگاني ونهادهاي مديريتي.

- سرمايه هاي مالي شخصي و خصوصي

- سازمان هاي بين المللي و اسلامي

- دولت ها، وزارت آموزش، وزارت کار.

4. نيازمندي هايي که متخصصين هدايت پروژه بايد تامين کنند

- تخصص درآموزش(برنامه ريزي آموزشي، توسعه مواد درسي، استراتژي ها، سازمان، مديريت و کيفيت).

- تخصص در حوزه HR، بازارکار، روابط بين المللي، اقتصاد و قانون.

- تخصص در سيستم مديريت اطلاعات (MIS)، سيستم هاي برنامه ريزي، شبکه، بازار الکترونيکي، آموزش الکترونيکي و DBs.

5. سطوح و مکانيزم هاي کاري شبکه:

1. سطح دانشگاهي(پايين ترين سطح): نيازهاي هردانشگاه را ارائه مي دهد.

2. سطح کشوري: شامل دانشگاه ها دريک شبکه کشوري.

3. سطح منطقه اي: شامل بعضي شبکه کشورها دريک منطقه که معمولا کشورهاي همجوار هستند.

4. سطح جهاني: شبکه دانشگاه هاي جهان اسلام.

- فعاليت ها در داخل شبکه مبني بر پايگاه اطلاعاتي براي بازارکار مهارت ديده (تخصصي شده روي فارغ التحصيلان دانشگاه ها و ).

- شبکه هايي که براساس بازارکار الکترونيک کار مي کنند.

- تحليل عميق از عرضه و تقاضا در مورد همه بازارها که اجازه تنظيم و مديريت درجه دانشگاهي را درهرسطح مي نمايد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي