جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4701


فشار خون، تشخيص و درمان آن


خرما، دارويي شيرين!


آش يک مجموعه کامل غذايي است


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 فشار خون، تشخيص و درمان آن 

افزايش فشار خون مي تواند اعضاي مختلفي از جمله قلب، عروق خوني، کليه ها و مغز را تحت تاثير قرار دهد.

در واقع همه افراد فشار خون دارند! خون براي گردش موثر در عروق بدن از نيرو و فشاري برخوردار است که آن را به نقاط مختلف بدن مي رساند. اين افزايش فشار خون است که بيماري تلقي مي شود.

ميزاني از فشار خون که بالا در نظر گرفته مي شود در منابع مختلف متفاوت است ولي معمولاً به فشار خون بيشتر از90/140ميليمتر جيوه افزايش فشار خون اطلاق مي شود. به فشار خون افزايش يافته گاهي قاتل خاموش گفته مي شود چون اگرچه معمولاً بي علامت است ولي مي تواند منجر به حمله قلبي و سکته مغزي شود.

فشار خون بالا در چه کساني ديده مي شود؟

فشار خون بالا خصوصاً در افراد مسن بسيار شايع است.تقريباً در حدود يک نفر از هر چهار نفر از فشار خون بالا رنج مي برند. در بيماران جوانتر در مردان شايعتر است ولي در سنين بالاتر در زنان بيشتر از مردان ديده مي شود. به طور کلي با افزايش سن خطر ابتلا افزايش مي يابد.

علت ايجاد فشار خون بالا چيست؟

علل بروز اين بيماري هنوز به طور کامل شناخته نشده است . در بيشتر موارد افزايش مقاومت محيطي عروق مسئول افزايش فشار خون است که خود علل متفاوتي دارد.

عوامل مستعد کننده چيستند؟

بيشتر مردم (نزديک به نود و پنج درصد آنها) از نوعي افزايش فشار خون رنج مي برند که علت مشخصي براي آن يافت نشده است. به اين فرم، افزايش فشار خون اوليه گفته مي شود.

عوامل زير در بروز اين نوع افزايش فشار خون موثر هستند:

سن : در مطالعات مختلف نشان داده شده است که سير پيشرونده افزايش فشار خون با افزايش سن ارتباط دارد.

ژنتيک : به خوبي اثبات شده است که عوامل ژنتيکي که به ارث مي رسند با افزايش فشار خون ارتباط دارند.

نژاد : سفيد پوستان ونژاد هندواروپايي بيشتر دچار افزايش فشار خون مي شوند.

عوامل محيطي : مانند چاقي، الکل، نمک زياد و استرس نيز موثر هستند.

پنج درصد باقي مانده مبتلايان به فشار خون افزايش يافته علت مشخصي براي بيماري خود دارند. به اين نوع، افزايش فشار خون ثانويه گفته مي شود.

عوامل زير در بروز اين نوع افزايش فشار خون موثر هستند:

بيماري کليوي : به دليل احتباس آب و نمک در بدن موجب بالا رفتن فشار خون مي شود. اين افزايش، خود مي تواند باعث ايجاد بيماري کليوي شود و يا آن را بدتر کند.

بيماريهاي غدد درون ريز : (مانند سندرم کوشينگ، هايپرپلازي آدرنال و فئوکرومو سايتوما).

داروها و سموم : افزايش فشار خون مي تواند عارضه جانبي استروئيدها، الکل، کوکائين، سيکلوسپورين و اريتروپوئيتين باشد. مصرف مواد حاوي تيروزين مانند برخي از پنيرها در افرادي که از داروهاي ضد افسردگي خاصي استفاده مي کنند ممکن است منجر به حمله افزايش فشار خون در اين افراد شود. خطر افزايش فشار خون در زناني که از قرصهاي ضد بارداري استفاده مي کنند، بيشتر است.

اشکال در سيستم عصبي خودکار و يا سيستم هورموني کليه ( رنين آنژيوتانسين ).

مقاومت به انسولين

فشار بالا در اوايل بارداري ممکن است نشان دهنده افزايش فشار خون اوليه باشد. فشار خون بالا در نيمه دوم حاملگي پره اکلامپسي ناميده مي شود که معمولاً اگر کنترل شود، پس از زايمان از بين مي رود و مشکل جدي ايجاد نمي کند.

چرا بايد فشار خون بالا را کنترل کرد؟

فشار خون بالا يک عامل خطر مهم در ايجاد نارسايي قلبي است. همچنين مي تواند موجب نارسايي کليه، مشکلات عروق محيطي، تخريب عروق شبکيه چشم، سکته مغزي و حمله قلبي شود به همين دليل پيشگيري و درمان آن بسيار مهم است.

اگر ميزان فشار خون به سرعت بالا رفته و به حدود 13/200 برسد به آن فشار خون بدخيم گفته مي شود که آسيب زيادي ايجاد مي کند و موجب مرگ و مير مي شود.

فشار خون بالا چگونه تشخيص داده مي شود؟

ميزان فشار خون : فشار خون در چند نوبت و در شرايط استاندارد اندازه گيري مي شود.

عکس قفسه سينه : ممکن است علائم نارسايي قلبي و بزرگ شدن قلب را نشان دهد.

نوار قلب : ممکن است بزرگي بطن چپ يا کم خوني موضعي (ايسکمي) را نشان دهد.

آزمايش خون : اوره و الکتروليتها براي بررسي عملکرد کليه و همچنين چربي و قند خون.

آزمايش ادرار : براي يافتن بيماري کليوي.

فشار خون بالا چگونه درمان مي شود؟

هدف از درمان رساندن فشار خون به کمتر از90/140 در افراد معمولي و کمتر از85/130 در بيماران مبتلا به بيماري کليوي يا ديابت است. با اين هدف که در دراز مدت خطر عوارض وخيمي که گفته شد کاهش پيدا کند.

براي کمک به کاهش عوارض بهتر است:

-سيگار ترک شود تا آسيب عروقي کمتر گردد.

- کاهش وزن با رژيم غذايي و يا ورزش.

-کاهش مصرف نمک و اجتناب از مصرف غذاهايي که شور تهيه مي شوند.

-افزايش فعاليت بدني و ورزش منظم.

-کاستن از استرس.

براي کنترل فشار خون پزشک ممکن است داروهاي مختلفي تجويز کند که مکانيسمهاي متفاوتي دارند. معمولاً يک نوع دارو همراه تغيير شيوه زندگي به صورتي که گفته شد به کار مي رود. اگر به اندازه کافي موثر نباشد داروهاي ديگري اضافه مي شوند. انتخاب دارو به عوامل متعددي از جمله شرايط جسماني فرد بستگي دارد.

مترجم:دکتر سميرا سرخوش

منبع:aol


 خرما، دارويي شيرين! 

خرما ميوه اي بسيار قديمي است. اين ميوه ي پُرخاصيت براي مردم کشورهاي اروپايي و آمريکايي تا حدي ناآشناست و آن را فقط در کيک و شيريني مصرف مي کنند، ولي در خاورميانه و به خصوص در کشورهاي عربي به عنوان يک غذاي اصلي به کار مي‌رود.

خرما را به طور معمول در دسته ميوه ها قرار مي‌دهند، چرا که در ميان تمامي آن ها، از نظر ميزان انرژي بي نظيرترين است. از خرما به عنوان يک ميوه انرژي زا نام برده مي شود، به طوري که 100گرم آن، حاوي 160 کالري انرژي مي باشد. در حالي که هيچ کدام از ميوه ها در اين حجم، اين ميزان انرژي را توليد نمي کنند، علاوه بر اين که ممکن است از خرما هم گران تر باشند.

از طرفي خرما منبع خوبي از آهن مي باشد، در 100 گرم خرماي تازه حدود 1/3 ميلي گرم آهن وجود دارد که با ميزان آهن موجود در مرغ و ماهي قابل مقايسه است. البته در بين ميوه ها: انگور، توت، خربزه، زالزالک و همچنين نارگيل هم از نظر داشتن آهن، غني و خوب مي باشند.

خرما همچنين مانند ساير ميوه ها، فيبر نسبتا بالايي دارد که در رفع يبوست مي تواند مفيد واقع شود و از نظر انواع ويتامين ها مشابه ساير ميوه ها مي باشد و فرق چنداني ندارد. در واقع مزيت عمده خرما همين خاصيت انرژي زايي آن مي باشد؛ يعني در يک حجم کم، شما مي توانيد انرژي زيادي به دست آوريد: مثلاً انرژي موجود در 100 گرم خرما معادل انرژي موجود در 1000 گرم خيار، يا 500 گرم هلو يا سيب يا گلابي، يا 200 گرم انگور مي باشد.

فوايد خرما:

پژوهش هاي جديد، فوايد قرار دادن خرما در برنامه غذايي روزانه را تاييد مي کنند. اصولا مصرف يک رژيم غذايي مناسب که شامل انواع ميوه و سبزي باشد، به عنوان راهي براي کاهش خطر ابتلا به بيماري هايي نظير سرطان شناخته شده است. مصرف خرما، روش شناخته شده اي براي درمان سرطان و ساير بيماري هاي عفوني است.

خرما مي تواند با مهار راديکال هاي آزاد، از تخريب مولکولي ناشي از اين راديکال ها جلوگيري کند. به نظر مي رسد علت ابتلاي بسيار کم ساکنان شبه جزيره عربستان در زمان هاي قبل به بيماري هايي نظير: تصلب شرايين، مرض قند و سرطان که تصور مي شود ناشي از راديکال هاي آزاد هستند، مصرف فراوان خرما باشد.

ترکييبات موجود در خرما، قادر به نابودي کامل راديکال هاي سوپراکسيدانت است. اين راديکال ها که اصلي ترين راديکال هاي آزاد در بيشتر سيستم هاي زيستي هستند، مي توانند در بدن به گونه هاي فعالي، نظير راديکال هيدروکسيل، پروکسيل و الکوکسيل تبديل شوند. شيره خرما حتي راديکال هاي هيدروکسيل را نيز نابود مي کند.

مصرف خرما يک درمان مناسب براي رفع عارضه "خستگي مزمن" و "کم خوني" به شمار مي آيد. انواع متنوع خرماي خشک شده غني از آهن مي باشد. به علاوه، تمام انواع آن داراي حجم زيادي فيبر بوده و يک منبع غذايي از نظر پتاسيم به حساب مي آيند.

خوردن 10 عدد خرماي بدون هسته به وزن 80 گرم، 10 درصد از نياز بدن به ويتامين نياسين(B3) و 5 درصد از نياز روزانه بدن به ويتامين هاي B1 و B2 را تامين مي کند. نياسين برطرف کننده مشکلات گوارشي، رواني و پوستي است. ويتامين هاي B1 و B2 نيز در حفظ سلامت اعصاب و دستگاه گوارش نقش دارند. مصرف خرما در حفظ سلامت دستگاه عصبي، جلوگيري از شب کوري و تنش هاي عصبي موثر است. مطالعات جديد پزشکي نشان مي دهد، خرما همچنين در ايجاد اشتها، سلامت دهان و لب ها نقش دارد و به عنوان تميز کننده کبد و کليه ها به شمار مي رود.

خرما علاوه بر داشتن خاصيت ضد سرفه و ضد التهاب مجاري تنفسي، خلط آور نيز مي باشد.

محققان توصيه مي کنند: زنان بعد از زايمان خرما بخورند. خرما همچنين دستگاه گوارش را تقويت مي کند.

جوشانده هسته خرما براي دفع سنگ کليه و بيماري هاي مثانه مفيد است. خرما داراي چند ترکيب دارويي است که يکي از آن ها شبيه کورتن است که براي درمان کليه، التهاب و امراض عفوني موثر است.

دکتر نگار بهروز

ماهنامه دنياي سلامت


 آش يک مجموعه کامل غذايي است 

 خود مراقبتي در تغذيه يعني اينکه ما بر اساس اعتدال و تنوع از چهار گروه مواد غذايي استفاده کنيم.به گزارش آفرينش دکتر مسعود کيمياگر متخصص تغذيه در برنامه «سفره ايراني» شبکه راديويي سلامت با بيان اينکه آش ها در ايران بسيار متنوع هستند، گفت: حُسن آش اين است که مي توانيم از گروه هاي مختلف غذايي در آن استفاده کنيم، به ويژه آش دوغ که ما از گروه لبنيات نيز در آن استفاده مي کنيم. ما نيازمند اين هستيم تا در برنامه غذايي خود، لبنيات را در حد تعادل داشته باشيم. براي کساني که به خوردن شير عادت ندارند آش دوغ مي تواند کمک کننده باشد.

وي در ادامه بيان کرد: آش ها هم سبزيجات، غلات، حبوبات، گوشت و همچنين دوغ دارند و يک مجموعه غذايي کامل درست مي کنند. بهتر است آش را با مقداري نان بخوريد؛ چرا که آش حجيم است و وقتي با نان مي خوريد تقريباً انرژي کافي را با حجم کمتري به دست مي آوريد.کيمياگر در ادامه اظهارکرد: خود مراقبتي يعني ما نيازهاي بدن خود را بشناسيم و بر اساس آن برنامه ريزي کنيم و غذاهايمان را تنظيم نمايئم. خود مراقبتي در تغذيه يعني اينکه ما بر اساس اعتدال و تنوع از چهار گروه غذايي استفاده کنيم.

وي در ادامه رب انار را يکي از چاشني هاي خاص ايرانيان دانست و گفت: امروزه جهان به تاثيرات انار پي برده است و در بين چاشني ها آن هايي که پر نمک هستند، بايد کمتر مورد استفاده قرار بگبرند. بهترين چاشني ها در خود مراقبتي آبليمو، آب نارنج، سرکه، رب انار و ... است.اين متخصص تغذيه در پايان خاطرنشان کرد: خود مراقبتي يعني ما جلوي وررد مواد مزاحم را به بدن بگيريم که شناخت آن کاري بسيار آسان است.برنامه «سفره ايراني» کاري از گروه سلامت جسم و پيشگيري شبکه راديويي سلامت است که چهارشنبه هر هفته از ساعت 11:05 به مدت 40 دقيقه از موج اف ام رديف 102 مگاهرتز تقديم شنوندگان صداي دانش، نشاط و آرامش مي شود.


 خبرها از عالم علم 

 از بين بردن "تومور سرطاني" با نانو ذرات پروتئين

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، محققان دانشگاه مکزيکو موفق به ساخت نانوحاملي شدند که قادر است سلول‌هاي سرطاني را از بين ببرد. اين نانوحامل، حاوي پروتئين ويژه‌اي براي از بين بردن تومور سرطاني است.

يکي از روش‌هاي درماني براي مبارزه با بيماري سرطان استفاده از فناوري‌ نانو است که در آن از نانوحامل‌هاي دارويي براي رساندن دارو به تومور سرطاني استفاده مي‌شود. در اين روش سلول‌هاي سالم دست نخورده باقي مي‌مانند.

اين گروه نانوساختارهايي توليد کرده‌اند که پروتئيني موسوم به اينترلوکينن 2 (IL-2) را که براي سلول‌هاي سرطاني مرگبار است، را در خود کپسوله مي‌کند. براساس اظهارات روسالوا رانگل کرونا، مدير اين پروژه، ضد سرطان بودن اين پروتئين به اين دليل است که در سلول‌هاي سرطاني گيرنده‌هايي ايجاد مي‌کند که کاملاً با پروتئين IL2 منطبق است. بنابراين، اين پروتئين مي‌تواند روي تومورهاي سرطاني اثرگذار باشد. کرونا مي‌افزايد: اين نانوساختار حاوي پروتئين، نقش پلي ميان سلول سرطاني و لنفوسيت‌هاي T را ايفا مي‌کند؛ بنابراين با وجود اين پروتئين روي سطح نانوساختار، پروتئين مانند يک سوئيچ عمل کرده تا تماس ميان سلول سرطاني و نانوساختار ايجاد شود. اين مکانيسم موجب مي‌شود تا غلظت پروتئين در محل تومور افزايش يابد، به شکلي که از ورود آن به جريان خون جلوگيري شود.

جوانسازي موش‌هاي پير با خون موش‌هاي جوان

به گزارش (ايسنا)، در مطالعات قبلي عنوان شده بود که موش‌هاي جواني که در معرض خون موش‌هاي پير قرار مي‌گيرند، با تضغيف عملکرد شناختي مواجه مي‌شوند؛ اما اين سه مطالعه نخستين تحقيقاتي محسوب مي‌شوند که تأثير خون موش جوان در معکوس کردن اختلالات وابسته به سن در موش‌هاي پير را نشان مي‌دهند. در دو مطالعه، موش پير دچار اختلالات مغزي وابسته به سن در معرض خون موش جوان قرار گرفت؛ در اين شرايط کاهش توانايي يادگيري، معکوس شده و توليد سلول‌هاي عصبي جديد و توانايي مغز براي تغيير ساختار در واکنش به تجربيات بطور قابل توجهي افزايش پيدا کرد. در مطالعه سوم، محققان دريافتند که پروتئين موجود در خون موش‌ جوان باعث تقويت توانايي موش‌ پير در انجام تمرينات مي‌شود. محققان دانشگاه‌هاي استنفورد و کاليفرنيا در سانفرانسيسکو دو روش را براي قرار دادن موش‌ پير در معرض خون موش جوان مورد بررسي قرار دادند.

در يک روش پلاسما از خون موش سه ماهه گرفته و به موش پير 18 ماهه تزريق شد؛ در روش ديگر از طريق جراحي، سيستم گردش خون موش جوان به موش پير متصل شد. عملکرد موش پير دريافت‌کننده خون موش جوان در دو آزمون استاندارد يادگيري و حافظه بطور قابل توجهي بهبود پيدا کرد؛ همچنين مغز اين موش‌ پير، تفاوت‌هاي آشکار ساختاري و مولکولي در مقايسه با مغز موش‌هاي پير معمولي را نشان مي‌دهد.

در مطالعه ديگري که توسط محققان دانشگاه هاروارد انجام شده ، سيستم گردش خون موش پير و جوان از طريق جراحي به يکديگر متصل شدند.

در مغز موش پير، سلول‌هاي عصبي جديد متعددي در ناحيه‌اي رشد پيدا کردند که مسئول پردازش بو است و در اين شرايط حس بويايي موش پير مشابه حس بويايي يک موش جوان شد. در مطالعه سوم، محققان دانشگاه هاروارد از روش مشابهي براي قرار دادن موش‌ پير در معرض خون موش جوان استفاده کردند. اکسير جادويي در خون موش جوان يک فاکتور رشد موسوم به GDF11 است که در انسان و موش وجود دارد و محققان دريافتند که GDF11 باعث ارتقاء توانايي موش پير در انجام تمرينات مي‌شود. دکتر «اريک کاندال» با اشاره به نتايج بدست آمده در اين مطالعات تأکيد کرددرصورتيکه نتايج بدست آمده در اين سه مطالعه بر روي موش‌ها، در انسان نيز قابل تعميم باشد، جوانسازي مغز و عضلات پير تنها نيازمند يک انتقال خون ساده است.


 خبر پزشکي 

 بيماران سکته قلبي فيبر بخورند

به گزارش ايرنا از مديکال نيوز، براساس اين مطالعه شانس زنده ماندن پس از حمله قلبي (طي 9 سال بعد از حمله قلبي) براي کساني که مقدار زيادي فيبر غذايي خورده بودند بيشتر بود. نتايج اين مطالعه در نشريه بريتيش مديکال ژورنال چاپ شده است. هر 10 گرم افزايش مصرف الياف غذايي به کاهشي 15 درصدي در ميزان خطر مرگ در جريان مطالعه مربوط بود. کارشناسان مي گويند که الياف در غذا مي تواند فشار خون و کلسترول را کاهش دهد، البته ميزان توصيه شده در هر کشور متفاوت است. کارشناسان در آمريکا توصيه مي کنند که مصرف آن بايد روزانه 38 گرم باشد. ميزان توصيه شده در انگليس 18 گرم است.

ميوه هايي مثل موز و سيب، سبزيجات ريشه مثل هويج و سيب زميني، نان سبوس دار همگي منبع خوب الياف غذايي هستند.

اگر ميزان الياف در غذا کم باشد مي تواند باعث يبوست و بيماري دستگاه گوارشي مثل سرطان روده شود اما به گفته محققان آمريکايي همچنين مي تواند عوارضي براي سلامت قلب داشته باشد. در گروه مورد مطالعه خطر مرگ در 9 سال پس از حمله قلبي براي کساني که بيشترين الياف را مصرف کردند 25 درصد کمتر از کساني بود که کمترين مصرف الياف را داشتند. کارشناسان مي گويند که مواد آکنده از الياف بخش مهمي از يک رژيم غذايي متوازن است و مطالعه تازه حاکي از فايده آن به خصوص براي سلامتي پس از حمله قلبي است. به گفته اين محققان مشکل اين است که مردم به اندازه کافي الياف مصرف نمي کنند.

کودکان مبتلا به اوتيسم ساعت‌ها روبه‌روي ماشين لباسشويي مي‌نشينند

غزال زاهد در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به ويژگي‌هاي اختلال اوتيسم در کودکان اظهارداشت: کودکان اوتيستيک مشکلاتي در بيان سخن و درک آن از سوي طرف مقابل دارند. همچنين اين افراد در بازي‌هاي تقليدي و نمادي مشکلاتي نشان مي‌دهند، حرکات آنها کليشه‌اي و تکراري است و علايق خاص و غيرعادي دارند که ممکن است ديگران نداشته باشند. وي افزود: مثلاً کودکان مبتلا به اوتيسم به اشيايي که مي‌چرخند علاقه زيادي دارند به همين دليل ساعت‌ها روبه‌روي ماشين لباسشويي يا پنکه مي‌نشينند و چرخيدن آنها را تماشا مي‌کنند. عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي تصريح کرد: اين کودکان ممکن است اختلالات جسمي همراه، مانند تشنج داشته و در مواردي نيز دچار عقب‌ماندگي ذهني باشند. اين فوق تخصص روانپزشکي کودک و نوجوان با اشاره به ناشناخته بودن اين اختلال، گفت: فرضيه‌هايي درباره ژنتيک و مسائل دوران بارداري مطرح است، اما هنوز به اثبات نرسيده است. همچنين ممکن است اين اختلال نتيجه بيماري‌هاي جسماني خاص مانند سندروم‌هاي ژنتيکي باشد.وي افزود: اين کودکان ممکن است اختلالات روانپزشکي مانند هيجان پذيري و حالت‌هاي اضطرابي را نشان دهند. اکثر آنها مشکل خواب دارند و الگوي خوابشان به هم ريخته است. مبتلايان به دليل مشکلات رفتاري، شناختي و هيجاني در مهدکودک و دبستان نمي‌توانند تعامل مناسبي با همسالان و معلمان خود ايجاد کنند.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي درباره تشخيص به موقع اختلال و تاثير آن در درمان مبتلايان، اظهارداشت: تشخيص اختلال از همان سال اول تولد مي‌تواند انجام شود اگر والدين به کودکان خود توجه کنند و چنانچه احساس کردند فرزندشان به لحاظ تکاملي و رفتاري تفاوت قابل توجهي با کودکان همسن خود دارد براي ارزيابي به روانپزشک کودک يا روانشناسي که در اين زمينه آموزش ديده است مراجعه کنند، پيش‌آگهي بيماري تغيير و روند درمان بهتر انجام مي‌شود.وي ادامه داد: درمان دارويي در اين کودکان فقط محدود به کساني مي‌شود که اختلالات روانپريشي همزمان داشته يا جهت درمان علامتي نياز به دارو درماني دارند. بيشتر درمان مبتلايان، غير دارويي و شامل کار درماني، گفتار درماني و درمان ويژه مربي اوتيسم با کودک بيمار است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي