جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4707


درمان جذام و علائم بيماري آن


خواص شيرين بيان


ريزش مـو


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 درمان جذام و علائم بيماري آن 

با مطالعه تاريخ در مي يابيم جذام يکي از قديمي ترين بلايايي است که بشر با آن دست به گريبان بوده است . اولين نمونه هاي جذام ، در مناطقي از جمله هند و مصر ديده شد و تا مدتها تصور مي شد که اين بيماري ارثي ، عذابي از جانب خداوند است. اما در سال 1873، يک پزشک نروژي به نام « گرهارد هانريخ آرمورهانسن» کشف کرد که عامل واقعي جذام، باسيلي به نام « ميکو باکتريوم لپرا» است.

هم اکنون نيز جذام، يکي از بزرگترين مشکلات سلامتي ، در بسياري ازکشورهاي در حال توسعه ، محسوب مي شود. درآغاز سال 1998، بيش از هشتصد هزار بيمار مبتلا به جذام به ثبت رسيد . در حالي که تا يک سال پيش از آن، تقريباً هفتصد هزار نمونه جديد، ديده شده بود . در مجموع به نظر مي رسد بيش از يک ميليون نفر به اين بيماري مبتلا هستند که بيشتر آنها در آسياي جنوب شرقي ، آفريقا و آمريکاي لاتين پراکنده شده اند و تنها درهشت کشور هند، ماداگاسکار، بنگلادش، ميانمار، نپال و نيجريه مي توان حدود 91 درصد از کل اين بيماري را شناسايي کرد.

جذام چيست؟

جذام يک بيماري مزمن مسري است که به وسيله باسيل هاي مقاومي به نام ميکوباکتريوم لپرا به وجود مي آيد . پوست و اعصاب، مهمترين مناطقي هستند که هدف اين باسيل ها قرار مي گيرند . هر چند که سايراندام هاي بدن نيز چندان از حمله اين بيماري، مصون نيستند. به خصوص دست، پا، صورت و چشم ها ممکن است دچاراين ضايعه شوند. چون عصب اين اعضا از بين مي رود، بيمار آسيب ديدگي و سوختگي حاصل از بيماري را احساس نمي کند و ضايعات حاصله ممکن است تبديل به زخم شوند . به علاوه اين بيماري ممکن است خود را به صورت ضعف ماهيچه ها و فلج نيز نشان دهد و در نتيجه، معلوليتهاي جدي از قبيل از شکل افتادگي عضو يا حتي کوري و از بين رفتن انگشتان دست و پا به وجود خواهد آمد.

چگونگي سرايت و انواع جذام

جذام عمدتاً با قطرات بسيار ريز آب بيني مي تواند پراکنده شود . بهداشت و وضعيت زندگي نيز در انتقال بيماري، نقش موثري دارند. اکثر افرادي که به اين بيماري مبتلا هستند، هيچ وقت متوجه نمي شوند که به اين باکتري آلوده شده اند. درميان اين بيماران، عکس العمل سيستم ايمني، نوع جذامي را که به آن مبتلا شده اند، مشخص مي کند . انواع جذام عبارتند از:

مالتي – باسيلاري: چون بيماران جذامي مالتي، تعداد بيشتري از باسيل ها را در بدن خود دارند، بيماري آنها واگير دارتر خواهد بود، ضايعات پوستي بيشتري خواهند داشت و درمان طولاني تري در انتظارشان است.

علايم اين بيماري

رنگ پريدگي پوست و بي حسي، اولين علايم جذام هستند . در بيماران مالتي- باسيلاري ، بسياري از اندام هاي ديگر مانند غدد لنفاوي، بيني، بيضه و کليه ها نيز ممکن است درگير شوند . اما مهمترين معلوليت ناشي از جذام، درگيري اعصاب بالاتنه است که درنتيجه آن، بي حسي يا اختلال حرکتي در يک سري عضلات مشخص، به وجود مي آيد.

درمان جذام

از آن جا که تمامي ميکوباکتريوم هاي فعال قابل کشته شدن هستند، جذام يک بيماري قابل درمان است. چند دارو درماني، موثرترين درمان پيشنهادي سازمان بهداشت جهاني براي بيماري جذام است . البته بيماران براي معالجه کامل، بايد به صورت مرتب داروهاي خود را طي دوره هاي نسبتاً طولاني مصرف نمايند . يک دوره 6ماهه براي بيماران پسي – باسيلاري و يک دوره 24-12 ماهه براي بيماران جذامي مالتي – باسيلاري کافي خواهد بود. جذام بيشتر از هر چيز، يک بيماري معلوليت آور است از اين رو، هدف از کنترل برنامه ها، علاوه بر قطع انتقال باکتري و درمان بيماران، کاهش ناتواني و معلوليت آنها نيز هست.

آنچه که در اين بيماري اهميت دارد، آغاز سريع درمان است . يعني پيش از آن که اولين علايم معلوليتها ظاهر شوند.

شايان ذکر است که جذام هنوز يکي از معضلات جدي سلامت عمومي است . با وجود اين ، براي کنترل آن هيچ کار جدي صورت نگرفته است . از هنگامي که راه درمان موثر براي آن پيدا شد، امکان پيشگيري از شکل افتادگي اندام ها و معلوليت وسرعت در بهبود، فراهم گرديد . البته به ياد داشته باشيد که اين فقط درصورتي امکان پذير است که درمان تا حد امکان، سريع آغاز شود.

روايات اسلامي در مورد درمان تغذيه اي جذام

ابوهريره (ره) روايت كرده که رسول خدا (ص) فرمود: زيتون را بخوريد و به بدن بماليد كه هفتاد مرض از جمله جذام را شفا مي بخشد.

در کتاب " خواص سبزي هاي خوراکي " تاليف " مرتضي نظري آمده است که امام صادق فرموده اند : خوردن ريحان فرد را از بيماري جذام ايمن مي گرداند. و نيز فرموده اند : خداوند متعال مرض جذام را از يهود برداشت، زيرا آنها چغندر مي خوردند.

امام موسي کاظم نيز فرموده اند : به خوردن شلغم عادت کنيد ، زيرا در هر کس رگ جذام باشد آن را از بين مي برد.

منبع:tebyan.net


 خواص شيرين بيان 

شيرين بيان از جمله گياهان دارويي خودرو است و کمتر مورد کشت قرار مي‌گيرد. برگ هاي آن مرکب است و از 4 تا 7 زوج برگ به اضافه يک برگچه انتهايي تشکيل يافته ‌است که به سبب ترشح شيره، چسبنده‌اند. گل هاي اين گياه به رنگ هاي ارغواني، زرد يا بنفش يا آبي مايل به سفيد هستند و ميوه‌اش شامل 5 تا 6 دانه مايل به قهوه‌اي است. ريشه و ساقه زيرزميني آن مصرف دارويي دارد.

ترکيبات شيرين بيان

قسمت مورد استفاده شيرين بيان، ساقه‌هاي زيرزميني و ريشه‌هاي گياه است که داراي ترکيبات مختلفي است. مهم‌ترين ماده اي که موجب شيريني شيرين بيان مي شود، ترکيب موجود در ريشه‌هاي گياه به نام اسيد گليسريزيک است که 50 برابر شکر شيريني دارد.

اسيد گليسريزيک با افزايش سن گياه افزايش مي‌يابد.ترکيبات موجود در ريشه شيرين بيان براي مقابله با پوسيدگي دندان مفيد هستند. همچنين خاصيت ضدميکروبي داند، بنابراين مي‌توان از شيره اين گياه به عنوان ماده ضدپوسيدگي در محلول‌هاي شستشوي دهان و نيز خمير دندان‌ها استفاده کرد.

خواص شيرين بيان

-مهم ترين خاصيت شيرين بيان که جديدا کشف شده است، درمان زخم معده و سرطان معده است.

-اين گياه براي تقويت عمومي بدن مفيد است و خوردن آن از پيري زودرس جلوگيري مي‌کند و براي نرم کردن سينه موثر است.

-زخم‌ها و تاول‌هاي پوست را با دم کرده شيرين بيان شست‌وشو دهيد تا زود خوب شوند.

ريشه و ساقه گياه شيرين بيان

- براي برطرف کردن زخم و التهاب دهان مي توان ريشه شيرين بيان را مکيد.

- اين گياه ورم معده را برطرف مي‌کند و تنگي نفس را تسکين مي‌دهد.

- اين گياه چشم را تقويت کرده و رفع سردرد مي کند. براي اين منظور 2 گرم ريشه شيرين بيان را پودر کرده و با يک گرم شکر و يک گرم رازيانه مخلوط کنيد. سپس آن را در آب خيس کرده و هر روز بخوريد.

-اگر شيرين بيان را قبل از غذا مصرف کنيد، براي لاغري موثر است.

-براي درمان موخوره، دم کرده شيرين بيان را به سر بماليد و براي رفع بوي بد زير بغل و پا از برگ هاي شيرين بيان پماد درست کرده در اين قسمت‌ها بگذاريد.

- در طب سنتي از اين گياه براي درمان اسپاسم عضلات و تورم، برونشيت، روماتيسم و ورم مفاصل استفاده مي‌شود.

- امروزه نيز عصاره شيرين بيان يکي از اجزاء ترکيبي شربت سرفه است.

عصاره شيرين بيان

با جوشاندن ريشه گياه شيرين بيان و تبخير بخش عمده آب آن، ماده‌اي سياه‌ رنگ (مايل به قهوه‌اي) به دست مي‌آيد که همان عصاره است. اين ماده به دو صورت جامد و شيره عرضه مي‌گردد. عصاره شيرين بيان در پزشکي، داروسازي، صنايع غذايي و بهداشتي مصارف متعددي دارد.

کاربرد اصلي اين ماده، (در کشورهاي غربي) شيرين کردن فرآورده‌هاي غذايي است، چون 50 برابر قند (ساکاروز) شيريني دارد و علاوه بر اين، خواص دارويي هم دارد.

منبع:تبيان


 ريزش مـو 

اصولا مهم‌ترين عامل ريزش و کم شدن موها فشارهاي عصبي و روحي است. در کنار اين عامل، مشکلات تغذيه‌اي، استفاده از شوينده‌هاي نامناسب و رنگ‌هاي غيراستاندارد نيز موجب ريزش مو مي‌شوند.

علاوه براين عوامل که در مجموع مهم ترين عوامل هستند، بيماري هايي نيز در اين زمينه دخيل هستند: جراحي، هرگونه بيماري شديد، مصرف طولاني بسياري از داروها و کم خوني فقر آهن مثال هايي از
بيماري هايي است که باعث ريزش مو مي شوند.

هورمون ها نيز در رويش و ريزش مو اهميت دارند: زيادي هورمون هاي مردانه يا زيادي حساسيت موها به اين هورمون ها و بيماري هاي تيروئيد مهم ترين بيماري هاي هورموني عامل ريزش مو محسوب مي شوند.

اهميتي که خانم ها براي موهايشان قائلند غيرقابل انکار است. آنها در صورت ريزش مويشان دچار تشويش و اضطراب زايد الوصفي مي شوند که به مراجعات زياد به پزشکان مختلف منجر مي شود.

بر خلاف آقايان که ريزش مو از کناره ها يعني از دو طرف پيشاني شروع مي شود، در خانم ها ريزش مو از وسط سر يا به اصطلاح فرق سر شروع مي شود، بتدريج به اطراف گسترش مي يابد و معمولا موهاي کناره باقي مي مانند.

ريزش مو با سن ارتباطي مستقيم دارد. در حالي که فقط حدود 10 درصد از خانم هاي جوان دچار ريزش موي قابل ملاحظه هستند، اما اين ميزان در هشتاد سالگي از 50 درصد فراتر مي رود البته با وجود آمار بالاي ريزش مو، شيوع طاسي شديد در خانم ها بسيار کم است و تنها يک درصد آنان را دچار مي سازد. اين آمار متاسفانه در آقايان خيلي متفاوت است.

به دليل حساسيت زيادي که خانم ها در مورد موهايشان دارند معمولا قبل از اين که کاهش قابل ملاحظه اي در موها ايجاد شود، به پزشک مراجعه مي کنند، اين در حالي است که مهم ترين کار افتراق ريزش موهاي موقتي از ريزش موي دائمي است که معمولا سيري پيشرونده و دائمي دارد. نمونه برداري از پوست سر قدم اساسي براي رسيدن به تشخيص درست است.

بررسي ترکيب جمعيتي موها همه آن چيزي است که در نمونه برداري از پوست سر به آن مي رسيم.

در واقع مي خواهيم تعداد موهاي ضخيم و اصلي سر را به نسبت موهاي نازک بسنجيم، زيرا در بيماري ريزش موي دائمي زنانه بتدريج موهاي نازک جاي موهاي ضخيم را مي گيرند.

در حالي که در بيماري هاي ديگر موها فقط کم شده و ترکيب جمعيتي نرمال است. بيماري ريزش موي زنانه را که بيماري پيشرونده و دائمي است، مي توان مهار کرد.

اولين قدم براي اين کار دانستن اين موضوع است که آيا زيادي هورمون هاي مردانه (اندروژن ها) در بيماري دخيل است يا خير.

علائمي همچون به هم خوردن عادت ماهانه، زياد شدن موهاي صورت و بدن و بروز جوش هاي صورت دليل زيادي اين هورمون هاست البته در هر حال بايد آزمايش هاي هورموني کاملي در اين شرايط انجام داد.

از مهم ترين بيماري هايي که باعث زيادي آندروژن ها و به هم زدن نظم هورموني در زنان مي شوند، سندرم تخمدان پلي کيستيک است که ارتباط تنگاتنگي با چاقي و بي تحرکي دارد.

در اين بيماري علاوه بر علائم زيادي هورمون مردانه ابتلا به ديابت و نازايي نيز شايع است. البته در موارد نادري تومورهاي تخمدان يا غده فوق کليه با توليد آندروژن ها همين علائم البته با شدت بيشتر را ايجاد مي کنند که بايد آنها را بموقع تشخيص داده و درمان کرد.

دکتر رضا کريمي - فوق تخصص بيماري هاي غدد

منبع:جام جم آنلاين


 خبرها از عالم علم 

 موفقيت محققان دانشگاه تهران در طراحي ايمن حسگر

افزايش دقت اندازه‌گيري ويروس هپاتيت B

به گزارش مهر، به گفته دکتر هدايت اله قورچيان، عضو هيات علمي مرکز تحقيقات بيوشيمي و بيوفيزيک دانشگاه تهران، در اين طرح، براي افزايش حساسيت ايمن‌حسگر مورد نظر از نانوذرات طلا استفاده شده است. اين حسگر قادر است دست کم 10 نانوگرم در ميلي‌ليتر از آنتي‌ژن سطحي هپاتيت B را آشکار کند. با استفاده از نتايج اين پژوهش مي‌توان ايمن‌حسگرهايي با کيفيت مناسب جهت رديابي انواع ويروس‌ها ساخت که قابل استفاده در آزمايشگاه‌هاي تشخيص طبي و بيمارستان‌ها باشند.

ايمن‌حسگرها، همان زيست‌حسگرهاي مبتني بر برهمکنش آنتي بادي-آنتي ژن هستند، که براي ساخت آن‌ها روش‌هاي مختلفي وجود دارد؛ از جمله اين روش‌ها مي‌توان به روش‌هاي شيمي لومينسانس، آمپرومتري و ولتامتري اشاره کرد.

بر اساس گزارش ستاد نانو، در پژوهش حاضر براي افزايش سرعت اندازه‌گيري، افزايش دقت و سادگي فرايند، از روش «تغيير ظرفيت خازني» استفاده شد. اين روش نيازي به نشان فلورسانس يا الکتروشيميايي ندارد و به همين دليل مراحل انجام کار نسبتاً سريع، ارزان‌ و ساده‌ است. در ايمن‌حسگر خازني ساخته شده، تغيير ظرفيت خازني همواره متناسب با مقدار آنتي‌ژن (ويروس هپاتيت B) است.

ايمن‌حسگر ساخته شده، يک نمونه آزمايشگاهي است و در صورتي مي‌تواند براي مصارف تجاري، توليد انبوه داشته باشد که جنبه‌هاي فني و اقتصادي آن هم مورد مطالعه قرار گيرد.

نتايج اين کار تحقيقاتي، که حاصل همکاري دکترهدايت اله قورچيان، دکتر مهدي بوترابي و الياس عليپور ،دانشجوي دوره کارشناسي ارشد بيوفيزيک، است؛ در مجله Analytical Methods (جلد 5، شماره 17، ماه ژانويه، سال 2013، صفحات 4448 تا 4453) منتشر شده است.

صدور نخستين مجوز توليد تجاري دست بيونيک

محققان آمريکايي دست بيونيکي را طراحي کرده‌اند که با استفاده از الکترودهاي کاشته شده در عضلات بازو، به سيگنال‌هاي ارسال توسط مغز پاسخ مي‌دهد. به گزارش (ايسنا)، استفاده از فناوري بيونيک – الگوبرداري از ساختارهاي طبيعي براي طراحي سيستم‌هاي مهندسي – در ساخت اندام مصنوعي کاربرد زيادي پيدا کرده است.

محققان شرکت DEKA دست بيونيک «Luke» را طراحي کرده‌اند که قادر به پاسخ دادن به سيگنال‌هاي ارسالي از مغز است.

در اين دست بيونيک، الکترودهايي در عضلات کاشته مي‌شوند که سيگنال‌هاي ارسال شده از مغز را ترجمه کرده و اين پيام‌ها را بصورت بي‌سيم به 10 نوع حرکت خاص براي دست تبديل مي‌کنند.

نام اين محصول از يکي از شخصيت‌هاي فيلم جنگ ستارگان (Luke Skywalker) گرفته شده است.

برخلاف نمونه دست‌هاي مصنوعي موجود در بازار که امکان هماهنگي حرکات دست با ساير بخش‌ها مانند شانه يا آرنج را فراهم نمي‌کنند، دست بيونيک Luke بصورت لحظه‌اي، فرمان‌هاي ارسال شده از مغز را دريافت و با حرکات ساير قسمت‌هاي دست هماهنگ مي‌کند. سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA) براي نخستين‌بار مجوز توليد تجاري چنين محصولي را صادر کرد.


 خبر پزشکي 

 مردان کوتاه قد بيشتر عمر مي کنند

به گزارش ايرنا از وبگاه مرکز پزشکي آمريکا Kuakini و JABSOM ژن طول عمر FOXO3 نام دارد و احتمال مي رود که تاثير آن در مردان کوتاه قد بيشتر باشد. وجود اين ژن در جثه هاي ريز باعث کاهش انسولين خون و کاهش شيوع سرطان مي شود.اين تحقيقات بر روي 800 مرد ژاپني ساکن آمريکا که بين سال هاي 1900 تا 1919 متولد شده بودند و در بازه زماني پنجاه دهه صورت گرفته است.پژوهش بر روي ژن FOXO3 و تاثير آن برجثه و طول عمر براي اولين بار درانسان انجام شده است. تاثيرات اين ژن در مدل هاي حيواني قبلا بررسي شده بود و نتايج نشان مي دهد که وجود ژن طول عمر با کمي تفاوت در مگس، موش، کرم و نوعي مخمر نيز باعث طول عمر اين موجودات مي شود. نتايج کامل اين تحقيقات در شماره اخير نشريه PLOS ONE منتشر شده است.

کارخانه گلبول‌سازي بدن را با اين سبزي‌ها به کار بيندازيد

يکي از اعضاي بدن که وظيفه تصفيه خون بدن را بر عهده دارد مي تواند توسط برخي از سبزي‌ها و مواد خوردني، عملکرد خود را بهتر انجام دهد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ کارشناسان به افرادي که مي‌خواهند در فصل بهار بدن خود را از مواد شيميايي آلوده پاکسازي نمايند توصيه مي‌کنند از نوبرانه‌هاي بهاره به اين منظور استفاده نمايند.گفتني است، از جمله مواد غذايي مفيد که مي تواند نقش سم زدايي براي بدن داشته باشد مي توان سبزي‌هايي مانند اسفناج، کلم پيچ و کرفس به همراه انواع توت‌ها را نام برد.

بررسي‌ها نشان مي‌دهند، در ساختار اين سبزيجات مولکول‌هاي خاصي وجود دارد که مي تواند مواد سمي موجود در کبد را از بين ببرد.همچنين اين سبزي‌ها داراي انواع آنتي اکسيدان‌ها و آنزيم‌هاي کمکي براي بدن است که با راديکال‌هاي آزاد که مسئول ايجاد بيماري در بدن هستند مي تواند مقابله نمايد.پژوهشگران مصرف ديگر مواد غذايي مانند چاي سبز و همينطور آب را براي زدون سموم از کبد بسيار موثر مي‌دانند.مصرف چاي سبز به دليل وجود آنتي اکسيدان‌هاي فراوان در ترکبي آن مي‌تواند سبب از بين بردن راديکال‌هاي آزاد شود مصرف چاي سبز همچنين مي‌توانند سبب بهبود حافظه و کاهش چربي‌هاي دور شکم گردد.

سلولي که خاطرات کودکي را پاک مي‌کند

به گزارش (ايسنا)، انسان‌ها همواره در تقلاي به يادآوردن خاطرات کودکي‌شان و به ويژه پيش از سن سه سالگي هستند و هم‌اکنون محققان نشان داده‌اند زماني که انسان عمر مي‌کند، رشد سلول‌هاي مغزي جديد به طور کارآمدي بر سلول‌هاي موجود غلبه کرده و خاطرات آغازين را از بين مي‌برد. کاترين آکرز از آزمايشگاه عصب‌زيست‌شناسي «بيمارستان کودکان بيمار» تورنتو رهبر اين مطالعه گزارش شد.چون هيپوکامپوس نقش مهمي را در شکل‌گيري حافظه ايفا مي‌کند، چندين مطالعه چگونگي شکل‌گيري خاطرات جديد توسط عصب‌هاي جديد را بررسي کرده‌اند و نتيجه نوعي اين بوده که سطوح در حال کاهش نوروژنز، شکل‌گيري خاطرات جديد را معيوب مي‌کند. با اين حال، چون عصب‌هاي جديد در هيپوکامپ جمع مي‌شوند، آن‌ها نيز مي‌توانند بر خاطرات موجود اثرگذار باشند. به ويژه زماني که عصب‌هاي جديد يکپارچه مي‌شوند، مدارهاي هيپوکامپي را دوباره مدلسازي مي‌کنند و اين فرآيند مي‌تواند به زوال اطلاعات (خاطرات) ذخيره‌شده در اين مدارها منجر شود.

دانشمندان اين ايده را با افزايش مصنوعي سطوح نوروژنز پس از يادگيري در موش‌هاي بزرگسال آزمايش کردند. آن‌ها بر اين باور بودند سطوح بالاي هيپوکامپ اساسا با انبار خاطره باثبات ناسازگار هستند و در حالي که موش‌هاي نوزاد (و نوزادان انسان) قادر به شکل‌دهي خاطرات هستند، سطوح بالاي نوروژنز به پاک‌شدن اين اطلاعات و در نتيجه فراموش‌کردن آن‌ها مي‌انجامد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي