جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4708

احتمال نيتراتي شدن آب تهران
جيره‌بندي آب روي ميز مسئولان


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 احتمال نيتراتي شدن آب تهران
 جيره‌بندي آب روي ميز مسئولان  

برغم هشدارهايي که طي چند ماه گذشته از سوي مسئولان درخصوص مديريت و رعايت الگوي مصرف آب شده، اما روند روبه افزايش مصرف آب همزمان با آغاز فصل گرما، حکايت از آن دارد که اين توصيه ها در مردم تاثيري نداشته زيرا آمارها همچنان نشان از افزايش مصرف دارد. به گزارش ايرنا، زماني که حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني رييس جمهوري در ابتداي سال جاري در وزارت نيرو حضور يافت، پيامش اين بود که وضعيت آب در شرايط مناسبي قرار ندارد و بايد تدابير ويژه اي براي پيشگيري از افزايش مصرف اتخاذ کرد، اگرچه بخش عمده صرفه جويي در گرو مديريت مصرف از سوي جامعه خواهد بود.

موضوع بحران آب اکنون به قدري در کشور شدت گرفته که صرفه جويي و مديريت بهينه مصرف و چگونگي اتخاذ راهکارهاي مناسب براي ترغيب مصرف کنندگان به مصرف صحيح، جدا از نشست هاي مربوط به آن در دستگاههاي مربوطه و اقتصادي ، در جلسات سياسي، اجتماعي و فرهنگي نيز مورد تاکيد قرار مي گيرد که اين امر نشانگر نقش اين ماده حياتي بر ساير بخش هاست به گونه اي که از عالي ترين مسئولان تا مياني ترين ها آنها بر صرفه جويي و رعايت الگوي مصرف تاکيد مي کنند.

البته اين افزايش مصرف در حالي است که اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهوري در سيزدهمين جلسه شوراي عالي آب به صراحت بر اهميت و محدوديت هاي منابع آب تاکيد کرده و گفته است که موضوع کمبود آب يکي از مسائل پراهميت کشور است که نمي توان به سادگي از کنار آن عبور کرد.

وي تصريح کرده که برخي استان هاي کشور با بحران و محدوديت هاي بيشتري در بخش آب روبرو هستند که بايد ضمن در نظر گرفتن مسائل اجتماعي، برنامه ريزي لازم را براي رفع اين مشکلات انجام داد.

البته حميد چيت چيان وزير نيرو نيز با تاکيد بر اينکه بحران آب به مرحله حاد رسيده است، تصريح کرده که کشور بيش از 80 درصد منابع آب تجديدپذير را استفاده مي کند و اين باعث شده تا در مرحله بحران آبي قرار گيريم. هشدارهاي مسئولان باز هم ادامه دارد تا جايي که سيدحسين هاشمي استاندار تهران از جيره بندي آب خبر داده و گفته است: يکي از مشکلات اساسي در سال جاري آب شرب تهران است و اگر شهروندان 20 درصد صرفه جويي نکنند قطعاً با قطعي آب و جيره بندي مواجه خواهيم شد.

در کنار هشدارهاي مسئولان غيرمستقيم با اين بخش، مديران داراي ارتباط مستقيم با بخش آب از جمله محمد پرورش مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اينکه شهر تهران در سال جاري به توليد يک ميليارد و 350 ميليون متر مکعب آب نياز دارد، گفته است با صرفه جويي 20 درصدي مي توان از تابستان امسال بدون مشکل عبور کرد.

از سوي ديگر خسرو ارتقايي مديرعامل شرکت آب منطقه اي تهران نيز با بيان آنکه ميزان ورودي آب سدهاي تهران در بحراني ترين شرايط 46 سال گذشته قرار دارد، افزود: وضعيت تهران امسال در مقايسه با سال 80 نيز که سال کم باراني بود، بدتر است به طوري که رکورد کم آبي در اين کلانشهر زده شده است.

وي با بيان اينکه حجم ذخاير پنج سد تامين کننده آب تهران در زمان کنوني 534 ميليون مترمکعب است، افزود: حجم ذخاير سدهاي تهران در زمان مشابه پارسال 760 ميليون مترمکعب بود که اين امر نشان از کاهش 226 ميليون مترمکعبي در مقايسه با زمان مشابه پارسال دارد.

به هر حال هشدارها نشانگر آن است مسئولان تا جايي که امکان دارد بنا دارند تا از مردم کمک بگيرند و مصرف را مديريت نمايند ولي از سوي ديگر اگر اين همکاري ها يک سويه باشد تنها گزينه روي ميز جيره بندي و قطعي آب خواهد بود. در همين رابطه ،مديرکل آزمايشگاه‌هاي مرجع سازمان غذا و دارو گفت: احتمال مي‌رود امسال نيز با کم‌آبي و در نتيجه نيتراتي شدن آب مواجه شويم به همين دليل بررسي کيفيت آب تهران را آغاز کرده‌ايم. در برنامه امسال کنترل آب در سطح لوله‌کشي، مصرفي و بسته‌بندي را در دست بررسي داريم. حسين رستگار گفت: در بحث کيفيت آب، آب مربوط به لوله‌کشي مسئوليتش با وزارت نيرو است و آبهاي بسته‌بندي که آشاميدني و معدني است تأييديه را بايد از وزارت بهداشت بگيرند.

وي افزود: دو سال پيش با همکاري معاونت بهداشتي وزارت بهداشت نمونه‌برداري روي آب تهران را آغاز کرديم و مشخص شد به دليل کم‌آبي حجم نيترات بالا رفته و آب مصرفي با آب چاه مخلوط شده بود در نتيجه فاضلاب منازل به آب ورود کرده و طي نامه محرمانه اعلام کرديم که اصلاحات لازم انجام گرفت.

رستگار افزود: در برنامه امسال نيز کنترل در سطح لوله‌کشي و آب مصرفي و همچنين انواع بسته‌بندي آب را در دست بررسي داريم تا همه فلزات، نيتريت، نيترات و آلودگي ميکروبي را تشخيص دهيم.

وي افزود: بنابراين چون احتمال مي‌رود که امسال نيز با کم‌آبي و نيتراتي شدن آب مواجه شويم، بررسي بر روي کيفيت آب تهران را آغاز کرده‌ايم و پس از فصل تابستان نتايج آزمايش را اعلام خواهيم کرد. با اين وجود مي‌توانيم نتايج مقطعي را نيز زودتر اعلام کنيم.


 تريبون اقتصادي 

 دولت تا پايان خرداد براي تعيين سقف درآمدي مشمولين دريافت يارانه فرصت دارد

نايب رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت که دولت تا پايان خرداد ماه فرصت دارد که سقف درآمدي مشمولان دريافت يارانه را تعيين و براين اساس يارانه را صرفا به نيازمندان پرداخت کند.به گزارش آفرينش به نقل از سايت اطلاع رساني خانه ملت ،غلامرضا تاجگردون اظهار کرد: از ابتداي تير ماه نحوه پرداخت يارانه نقدي بايد تعيين تکليف شود به گونه‌اي که تکليف مشمولين دريافت يارانه و کساني که از دريافت يارانه حذف مي‌شوند مشخص شود.

وي افزود: دولت تا پايان خرداد فرصت دارد که سقف درآمدي را مشخص کند. ممکن است درآمد 2 ميليون تومان يا 3 ميليون تومان در ماه را به عنوان سقف پرداخت يارانه نقدي قرار دهد که در اين صورت کساني که از دريافت يارانه حذف مي‌شوند، مشخص خواهند شد.نماينده مردم گچساران در مجلس يادآور شد: بنابراين يارانه نقدي خرداد ماه نيز مي‌تواند به همان ترتيبي که در فروردين و ارديبهشت پرداخت شده، پرداخت شود اما از تيرماه تکليف اين موضوع مشخص خواهد شد.تاجگردون با بيان اينکه نحوه پرداخت يارانه در حال حاضر براساس خوداظهاري افراد است، گفت: دولت در حال بررسي و استخراج اطلاعات افراد با درآمدهاي بالا است اما در حال حاضر و تا پايان خرداد ماه مشکلي در مورد پرداخت يارانه به افراد وجود ندارد.

وزارت راه و شهرسازي:

يارانه اجاره بهاي مسکن هنوز نهايي نشده است

وزارت راه و شهرسازي به سخنان عضو کميسيون عمران مجلس در خصوص پرداخت يارانه به مردم در مسکن اجتماعي واکنش نشان داد و اعلام کرد: يارانه اجاره بهاي مسکن و طرح مسکن اجتماعي هنوز نهايي نشده است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت راه و شهرسازي ،عليرضا خسروي در برنامه پايش گفته بود: دولت در نظر دارد در مسکن اجتماعي 60 درصد اجاره‌بها را به صورت يارانه (بن اجاره) پرداخت کند. اين پرداخت از طريق سپرده‌گذاري 1500 ميليارد تومان در بانکها با نرخ 23 درصدي است تا به اين ترتيب سالانه 340 ميليارد تومان سود عايد دولت مي‌شود.

وي ادامه داد: با توجه به ساخت 70 هزار واحد مسکوني در سال ماهانه 650 هزار تومان به هر واحد تعلق مي‌گيرد اما ا ينکه اين ميزان پول با چه روشي پرداخت مي‌شود ابهام دارد. اگر بطور مستقيم ازاي اجاره پرداخت شود تورم را به وجود مي‌آورد.

عضو کميسيون عمران مجلس با بيان اينکه اين کار مانند اين است که ما بدون اطلاعات وارد ميدان مين شويم تاکيد کرد: در مسکن حمايتي قرار است سالانه 250 هزار واحد مسکن ساخته شود که در آن 35 درصد اقساط وام خريد توسط دولت تخصيص مي‌يابد.اين در حالي است که وزارت راه و شهرسازي به اين اظهارات واکنش نشان داد و اعلام کرد: جزئيات برنامه مسکن اجتماعي از جمله پرداخت ماهانه 650‌ هزار تومان به عنوان بن اجاره به سرپرستان خانوارهاي دهک يک و دو هنوز نهايي نشده است و در صورت نهايي شدن هر طرح و برنامه اي از طريق مرکز اطلاع رساني و روابط عمومي اين وزارتخانه به اطلاع عموم مردم خواهد رسيد.

در حال حاضر طرح جامع مسکن و به ويژه مسکن اجتماعي در کميته هاي کارشناسي بررسي مي شود و هنوز اين طرح ها نهايي نشده است و پيش نويس هايي که در اين زمينه به مراکز واجد شرايط براي اعلام نظر و بررسي ارسال شده است جنبه اجرايي و مصوب شده ندارد.به اطلاع عموم مردم مي رساند مطالب بيان شده توسط افراد با سمت هاي مختلف هنوز جنبه اجرايي و مصوب پيدا نکرده است و تاکيد مي شود در صورت تصويب و نهايي شدن هر طرحي در زمينه مسکن از طريق مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت راه وشهرسازي به اطلاع عموم خواهد رسيد.

دبير انجمن صنايع لبني:

افزايش قيمت شير شايعه است

دبير انجمن صنايع لبني گفت: شير گران نشده است بلکه انجمن طي نامه‌اي به کارگروه کنترل بازار تغييرات بهاي تمام‌شده شير را عنوان کرده و از کارگروه درخواست کرده قيمت تمام‌شده شير بررسي و در مورد آن تصميم‌گيري شود.به گزارش برنا،رضا باکري دبير انجمن صنايع لبني در پاسخ به اين سؤال كه شايعات مطرح درباره افزايش قيمت شير را تائيد مي‌کند،گفت: خير افزايش قيمتي در مورد شير اعمال نشده است.

وي افزود: انجمن لبني نامه‌اي به کارگروه کنترل بازار ارسال کرده که در آن تغييرات بهاي تمام شده شير عنوان شده و از آنها درخواست کرده‌ايم که موارد بيان شده و اثر گذار بر قيمت تمام شده شير بررسي شود. دبير انجمن لبني صنايع تصريح کرد: تاکنون در قيمت شير تغيير ايجاد نشده و بر اساس درخواست انجمن، کارگروه کنترل بازار تصميم گيرنده است که يا با افزايش قيمت بهاي فرآورده موافقت کند و يا با تخصيص يارانه افزايش بها را براي توليد کننده جبران کند.

وي افزود: انجمن منتظر پاسخ نامه ارسالي به کارگروه است و در نهايت تصميم‌گيري بر عهده کارگروه کنترل بازار است. باکري در پاسخ به اين سوال که يارانه 300 ميليارد توماني شير در چه وضعيتي است و آيا به صورت کامل به دامداران پرداخت شده است؟ گفت: 200 ميليارد تومان از اين يارانه بطور کامل به دامداران پرداخت شده و 100 ميليارد تومان آن هم اخيرا به حساب وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت واريز شده است ولي در مورد اينکه اين مبلغ به حساب دامداران واريز شده است يا خير اطلاعي ندارم.

رئيس سازمان امور مالياتي:

خريد و فروش کد اقتصادي جرم است

رئيس سازمان امور مالياتي کشور با اشاره به اينکه خريد و فروش کد اقتصادي براي فعاليت‌هاي اقتصادي جرم است، گفت: در اين راستا 700 متخلف شناسايي شده‌اند.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان امور مالياتي ،علي عسکري در مورد شيوع خريد و فروش فاکتورهاي اقتصادي و کد فروشي از سوي برخي افراد و فعالان اقتصادي اظهار داشت: خريد و فروش کد اقتصادي معنا ندارد و اين کار صورت فعلي گيرد، بلکه برخي فعالان اقتصادي فاکتورهاي صوري ديگر شرکت‌ها براي خود استفاده مي‌کنند.

رئيس سازمان امور مالياتي کشور در پاسخ به اين سوال که علت خريد و فروش فاکتورهاي صوري و گواهي ارزش افزوده از سوي دلالان و سوء استفاده کنندگان چيست؟ بيان کرد: اين موضوع از نظر سازمان مالياتي تقلب محسوب مي‌شود و هر شخص حقيقي يا حقوقي چنين فاکتورهايي داشته باشد، زماني که اعتبار شخص يا شرکت را قبول کنيم، اگر ماليات فاکتور صادر شده پرداخت نشده باشد، اعتبار پذيرفته نمي‌شود.

عسکري در مورد اينکه بسياري از سايت‌هاي تبليغاتي و ضميمه روزنامه‌ها اقدام به تبليغ براي صدور فاکتور جعلي ماليات و کد اقتصادي مي‌کنند، تصريح کرد: شرکت‌ها معادل دريافت اعتبارنامه معادل مبلغي که اعلام مي‌کنند، بايد مالياتش را پرداخت کنند که اگر اين گونه نباشد، اعتباري براي اشخاص و فعالان اقتصادي صادر نمي‌شود.

وي از شناسايي 700 نفر در رابطه با جعل کدفروشي اقتصادي خبر داد و گفت: نزديک به 300 نفر از اين افراد در فهرست سياه سازمان قرار گرفته و در معرض عموم در سايت است و هر کسي فاکتور از اين افراد بخرد، نيز مورد قبول نيست و با آن برخورد مي‌شود.به گفته رئيس سازمان امور مالياتي کشور، جريمه افراد جاعل، دريافت ماليات و لغو اعتبار آنها بوده و جريمه نيز در نظر گرفته شده است.


 نهادهاي مالي 

محمد مرامي هم با بانک تجارت برزيلي شد

ششمين قرعه‌کشي جشنواره “عيد تا عيد“ بانک تجارت برگزار و محمد مرامي از شعبه مرکزي سمنان به عنوان ششمين برنده کمک هزينه سفر به جام جهاني برزيل معرفي شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك تجارت، در قرعه کشي ششمين هفته جشنواره عيد تا عيد، محمد مرامي به عنوان برنده کمک هزينه سفر به جام جهاني معرفي و 50 برنده کمک هزينه تبلت اين بانک نيز مشخص شدند.

بانک توسعه صادرات گرگان 80 درصد تسهيلات صادراتي گلستان را پرداخت کرد

رييس شعبه گرگان بانک توسعه صادرات اعلام کرد: طبق اطلاعات موجود نيمي از صادرات استان گلستان ، توسط اين شعبه تامين مالي گرديده است و بيش از هشتاد درصد از تسهيلات پرداخت شده سيستم بانکي استان گلستان در بخش صادرات، توسط اين شعبه صورت گرفته است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات، مصطفي مومني مقدم با اعلام اين مطلب افزود: تسهيلات اعطايي اين شعبه در پايان سال 1392 رقمي بالغ بر 512 ميليارد ريال بوده است (با احتساب تسهيلات ارزي به مبلغ 2.5 ميليون يورو ) كه به بخش صادرات 269 ميليارد ريال ، به بخش صنعت و معدن 241 ميليارد ريال و به بخش بازرگاني و خدمات مبلغ 1 ميليارد و هشتصد و چهل ميليون ريال تخصيص داده شده است.

تور معرفي دستاوردهاي بانک رفاه کارگران

تور معرفي دستاوردهاي بانک رفاه کارگران در حوزه استقرار نظام هاي مديريت استراتژيک و ارزيابي عملکرد با حضور دانشجويان دوره کارشناسي ارشد MBA و آينده پژوهي دانشگاه هاي امير کبير و صنعتي شريف برگزار شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه کارگران در اين گردهمايي که با هدف معرفي بانک به جامعه علمي و حرفه اي کشور با عنوان يکي از سازمان هاي پيشرو در زمينه توسعه سيستم هاي نوين مديريتي و همچنين ايجاد پويايي علمي در محيط درون سازماني و گسترش همکاري ها با دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي معتبر کشور برگزار شد، دستاوردهاي بانک رفاه کارگران در حوزه استقرار نظام هاي مديريت استراتژيک و ارزيابي عملکرد و همچنين فرايند حرکت بانک در مسير تحول تشريح شد.


 خبر 

 كاهش قيمت برخي مسير‌‌ها با آزادسازي نرخ بليت

رئيس سازمان هواپيمايي كشوري با اشاره به برنامه آزادسازي نرخ بليت هواپيما گفت : آزادسازي نرخ بليت هواپيما در برخي مسير‌ها موجب كاهش قيمت هم مي‌شود.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي سازمان هواپيمايي كشوري ، عليرضا جهانگيريان افزود: بطور حتم آزاد‌سازي نرخ بليت هواپيما به معناي افزايش قيمت بليت نيست و در برخي مسير‌هاي پرتردد نيز قيمت بليت حتي ممكن است كاهش بسزايي داشته باشد.

وي در ادامه افزود: تنوع قيمت ها را شركت هاي هواپيمايي ساماندهي و تصميم‌گيري مي كنند و ما كنترل و نظارت آن را برعهده داريم. جهانگيريان در مورد اينكه آيا اين نرخ‌ها كف و سقفي دارد هم اظهار داشت : نرخ‌ها كف ندارد، اما تا مدتي سقف خواهد داشت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي