جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4709

باتشکيل کارگروه ويژه معوقات بانکي صورت مي گيرد:
وصول مطالبات از بدهکاران بزرگ


حذف پرداخت دستي حقوق کارگران در دستور کار قرار گرفت


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 باتشکيل کارگروه ويژه معوقات بانکي صورت مي گيرد:
 وصول مطالبات از بدهکاران بزرگ  

مديرکل اعتبارات بانک مرکزي با اشاره به فعاليت کارگروه وصول مطالبات معوق بانک‌ها در بانک مرکزي گفت: نتيجه اقدامات اين کارگروه در اين مدت، مطالبات معوق بانک‌ها را با 13 هزار ميليارد ريال کاهش به 807 هزار ميليارد ريال رسانده است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك مركزي ،علي اصغر ميرمحمد صادقي ، با اشاره به تشکيل کارگروه ساماندهي و وصول مطالبات معوق در معاونت نظارت بانک مرکزي اظهارداشت: اين کارگروه که با همکاري بانک‌ها فعاليت مي‌کند، اولويت اول خود را با وصول مطالبات از بدهکاران بزرگ بانکي آغاز کرده است.

وي افزود: در همين مدت 13 هزار ميليارد ريال از مطالبات معوق ارزي و ريالي بانک‌ها کاهش يافته و حجم کل آن را به 807 هزار ميليارد ريال رسيده است؛ 627 هزار ميليارد ريال اين مطالبات ريالي و 180 هزار ميليارد ريال آن ارزي است.مديرکل اعتبارات بانک مرکزي در پاسخ به اين سوال که چرا به يک باره حجم مطالبات معوق بانک‌ها افزايش يافت، گفت: علت جهش يک باره مطالبات معوق، اضافه شدن آمار مطالبات معوق ارزي به آمار مطالبات ريالي بانک‌ها بود.وي با اشاره به اقدامات کارگروه وصول مطالبات معوق در بانک مرکزي افزود: در اين کارگروه همه بانک‌ها پرونده‌هاي مطالبات معوق خود را ارائه و اعضا براي وصول آن تصميم‌گيري و اقدام خواهند کرد.

ميرمحمد صادقي در پاسخ به اين سوال که آيا دستورالعمل جديد براي وصول مطالبات معوق بانک طراحي خواهد شد، گفت: فعلا اين کارگروه با استفاده از قوانين و دستورالعمل‌هاي موجود فعاليت مي‌کند اما در صورت نياز، مي‌تواند دستورالعملي را تدوين و پيشنهاد دهد.بر اساس اين گزارش 15 آبان ماه سال گذشته معاون اول رئيس جمهور از رئيس کل بانک مرکزي خواست با تشکيل کارگروهي از نمايندگان سه قوه با استفاده از راه‌هاي علمي و عملي نسبت به پيشگيري از رشد معوقات بانکي اقدام و همچنين بانک‌هاي عامل را مکلف به وصول معوقات کنند.

در همين راستا رئيس کل بانک مرکزي پايان بهمن ماه سال گذشته در ابلاغيه‌اي، بانک‌ها و موسسات اعتباري غيربانکي را ملزم به تشکيل کارگروهي به‌منظور بررسي و وصول مطالبات غير جاري کرد.


 حذف پرداخت دستي حقوق کارگران در دستور کار قرار گرفت 

مشاور مجمع عالي نمايندگان کارگران با بيان اينکه خروجي اولين نشست مشاوره سه جانبه ملي تدوين بخشنامه اي در جهت برچيده شدن قرار‌دادهاي سفيد امضا بود گفت:حذف پرداخت دستي حقوق کارگران هم در دستور کار قرار گرفت.به گزارش ايرنا،فرامرز توفيقي ، درباره جزئيات اولين شواري مشاوره سه جانبه ملي گفت: مهمترين مسئله اي که در اين جلسه بررسي شد تعيين تکليف قرارداد‌هاي سفيد امضا در راستاي ايجاد امنيت شغلي براي کارگران بوده است. وي ادامه داد: حذف پرداخت دستي حقوق کارگران و توجه به ماده 10قانون کار توسط کارفرمايان از جمله مواردي بود که به صورت جدي در اين جلسه مورد بررسي قرار گرفت.

مشاور مجمع عالي نمايندگان کارگران با بيان اينکه گروهي از نمايندگان کارگران در روزهاي گذشته درخواستي را به شوراي ملي مشاوره 3 جانبه کارگران، کارفرمايان و دولت ارائه کردند بيان کرد: اين درخواست در راستاي اين بود که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي ترتيبي اتخاذ کند تا تمامي پرداخت ها به کارگران در قالب فيش هاي حقوقي مشخص و روشن باشد.

رئيس کارگروه مزد مجمع عالي نمايندگان کارگران ايران اظهار داشت: اين طرح و پيشنهاد کارگران قرار است از سوي شورا بررسي و درباره آن راهکارهايي مشخص و اعلام شود.زماني که ردپايي از فعاليت کارگران وجود ندارد کارگر با حقوقي پايين تر از حداقل وزارت کار مشغول فعاليت مي‌شود و اين فرايند به ضرر او است.وي با اشاره به اينکه دولت با وجود صدور بخشنامه هاي متعدد تلاش کرد تا بحث قرار‌دادهاي سفيد امضا و موقت برچيده شود گفت: حتي وزير تعاون، دستور صريح بر برخورد با کارفرمايان متخلف براي انعقاد قرارداد سفيد امضا دادند اما باز هم شاهد انعقاد چنين قراردادهايي هستيم که در اين راستا مقرر شد وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با ابلاغ بخشنامه اي مانع از بروز اين مسئله شود.


 تريبون اقتصادي 

 نحوه توزيع سبد کالا درمرحله دوم نسبت به مرحله اول متفاوت است

يک مقام مسوول در وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره جزييات توزيع سبد کالا در مرحله دوم با تاکيد بر اين‌که پيشنهاد ارائه کارت اعتباري به مشمولان از سوي وزارت تعاون بوده است گفت: اين پيشنهاد صرفا از سوي وزارت تعاوني‌ها مطرح شده و هنوز هيچ‌گونه تصميم قطعي در اين باره گرفته نشده است. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي ، وزارت صنعت، معدن و تجارت،وي ادامه داد: اگر قرار باشد کارت اعتباري ارائه شود کالاهايي که قرار است در مرحله دوم به مشمولان داده شود در آن تعريف شده و مشمولان مي‌توانند با ارائه کارت به مراکز توزيع، کالاهاي خود را دريافت کنند.

اين مقام مسوول در وزارت صنعت، معدن و تجارت با بيان اين‌که اين احتمال وجود دارد که نحوه توزيع سبد کالا درمرحله دوم نسبت به مرحله اول متفاوت باشد، خاطرنشان کرد: اما هنوز راهکار اجرايي مشخصي تعريف نشده و پيشنهاد کارت اعتباري نيز هنوز به تاييد رسمي نرسيده است.

او با اشاره به محدود شدن جامعه هدف و بررسي نقاط قوت و ضعف توزيع سبد کالا در مرحله اول خاطرنشان کرد: براساس برآوردها تنها پنج تا شش ميليون سرپرست خانوار مشمول دريافت سبد کالا مي‌شوند که اين افراد اعضاي دائمي کميته امداد و اعضاي اصلي بهزيستي هستند.

وي با اشاره به اين‌که هنوز دولت مشخص نکرده که مي خواهد چه ميزان اعتبار براي سبد کالا در مرحله دوم اختصاص دهد بيان کرد:‌ روشي ديگر نيز مطرح شده که براساس آن افراد تحت پوشش سازمان بهزيستي و کميته امداد کارت‌هاي معرفي خود را بايد به مراکز توزيع ارائه دهند. به طور مثال افراد تحت پوشش سازمان بهزيستي کارت‌هاي رفاه دارند که با آن کارت‌ها مي توانند به فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي رفاه مراجعه کرده و کالاهاي خود را دريافت کنند.

تبديل مسکن مهر 99 ساله به ملکي در شهرهاي جديد

مدير کل حقوقي و املاک شهرهاي جديد از برنامه وزارت راه و شهرسازي براي تبديل مسکن مهر شهرهاي جديد کشور به مسکن ملکي خبر داد و گفت: به‌زودي سازو کارهاي مربوط به اين برنامه مشخص مي‌شود.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت راه و شهرسازي، مهدي هدايت اظهار کرد: هرچند در بحث ملکي شدن واحدهاي مسکن مهر 99 ساله به ملکي مجمع هنوز مجوزي نداده است، اما با اين حال در اين مرحله موافق اين کار هستيم. وي تصريح کرد: با توجه به اين‌که ممکن است يک سري بازتاب‌ها داشته باشد از اين رو گفته‌ايم نظر وزير راه و شهرسازي را براي اين موضوع هم بگيريم. هم‌اکنون شماري از متقاضيان پيگير تبديل مسکن مهر 99 ساله به مسکن ملکي هستند که هزينه زمين را با قيمت کارشناسي پرداخت کنند.

وي با بيان اين‌که اين مسئله به نفع دولت است، خاطرنشان کرد: ايراني‌ها علاقمند به زندگي در خانه‌اي هستند که مالکيت آن در اختيار خودشان باشد. از اين رو در شرکت عمران شهرهاي جديد هدف ما اين است که مسيري را تعريف کنيم تا بتوانيم اين کار را انجام دهيم.هدايت يادآور شد: ممکن است بعضي فرصت‌طلبان اين‌گونه مسئله را اعلام کنند که مثلا مي‌خواهند هزينه زمين را از مسکن مهري‌ها بگيرند که البته با تدابير و روش‌هاي خوبي که در پيش گرفته‌ايم از اين کار جلوگيري مي‌کنيم.

مدير کل حقوقي و املاک شهرهاي جديد ايران با بيان اين‌که هزينه‌هاي مربوطه را فقط از کسانيکه علامند به تبديل مسکن مهر 99 ساله به مسکن ملکي هستند دريافت مي‌کنيم، افزود: منابع مالي ناشي از اجراي اين برنامه در زيرساخت‌هاي مسکن مهر هزينه مي‌شود.هدايت با اشاره به اين‌که مجمع شرکت عمران شهرهاي جديد در حال بررسي اين برنامه براي تعريف سازو کارهاي مربوطه است، تصريح کرد: هدف شرکت عمران شهرهاي جديد اين است که از هرگونه سوء‌استفاده احتمالي با تبديل مسکن مهر 99 ساله به مسکن ملکي جلوگيري کند و به همين دليل نيز کار کارشناسي دقيق و گسترده‌اي در حال انجام است.

وي از اجراي اين برنامه در تمام شهرهاي جديد ايران خبر داد و گفت: تبديل مسکن مهر 99 ساله به ملکي کاملا اختياري بوده و هيچ اجباري در آن نيست.به گفته هدايت، قيمت تبديل مسکن مهر 99 ساله به مسکن ملکي بر اساس نظر کارشناس رسمي دادگستري تعيين خواهد شد.

سقوط قيمت طلا در تابستان

‌برخي از تحليلگران و کارشناسان بازار طلا،‌ بر اين باورند که قيمت اين فلز گرانبها در تابستان امسال با کاهش قابل توجهي روبه‌رو خواهد شد.به گزارش تسنيم ،تحليلگران بازار طلا بر اين باورند که يکي از مهمترين کاهش احتمالي قيمت طلا در تابستان پيش رو افت تقاضا از سوي سفته بازان و دلالان بين المللي بوده است.

بر اساس اين گزارش نوسانات شديد قيمت طلا در هفته هاي گذشته موجب شده تا فعاليت سفته بازان و دلالان نيز تا حد زيادي کاهش پيدا کند و اين مساله تاثير زيادي بر افت احتمالي قيمت طلا در ماه هاي آينده خواهد داشت.علت ديگر کاهش قيمت طلا در تابستان افت فصلي تقاضاي فيزيکي طي ماه هاي مي تا ژوئن است. معمولا طي اين ماه ها تقاضاي فيزيکي طلا در بازارهاي جهاني با کاهش روبرو مي شود.علت سوم کاهش قيمت طلا در تابستان نيز بهبود وضعيت اقتصادي آمريکا و افزايش ارزش دلار خواهد بود.

اين در حالي است كه، قيمت هر سکه بهار آزادي طرح جديد با هزار تومان کاهش986 هزار تومان و دلار امريکا نيز با 2 تومان کاهش 3242 تومان مورد معامله قرار گرفت.روز جمعه ،هر قطعه سكه تمام بهار آزادي طرح جديد با هزار تومان کاهش نسبت به روزپنج شنبه با نرخ 986 هزار تومان و سکه طرح قديم با 3 هزار تومان کاهش 984 هزار تومان در بازار بفروش مي رسند.بر اساس اين گزارش، نيم سكه با 4 هزار تومان کاهش 499 هزار تومان و ربع سكه با 6 هزار تومان کاهش 297 هزار تومان معامله مي‌شوند همچنين سكه گرمي با 3 هزار تومان کاهش 202 هزار تومان فروخته مي شود. بهاي انس طلاي جهاني 1292 دلار بوده است و نرخ هر گرم طلاي 18 عيار نيز با 830 تومان کاهش نسبت به پنج شنبه 110 هزار و 770 تومان و هر مثقال طلا در بازار تهران 436 هزار و 500 تومان به فروش رسيد. در بازار صرفان نيز هر دلار آمريكا با 2 تومان افزايش قيمت 3242 و يورو با 10تومان کاهش بها 4480 تومان فروخته مي شود.

خريد و فروش سهام عدالت از سوي دولت در حال پيگيري است

نايب رئيس کميسيون اقتصادي مجلس درباره آخرين وضعيت آزاد سازي معاملات سهام عدالت گفت:دولت موضوع آزاد سازي معاملات سهام عدالت را پيگيري مي‌کند و مقرر شده که در اين زمينه پيشنهاد خود را تا پايان خرداد به مجلس ارائه کند.به گزارش آفرينش به نقل از ساست اطلاع رساني خانه ملت محمدرضا پورابراهيمي دواراني افزود: موضوع آزاد سازي خريد و فروش سهام عدالت در حال پيگيري است و در اين زمينه تعاملاتي از سوي جمعي از نمايندگان مجلس با دولت انجام شده است. نماينده کرمان و راور در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: دولت در حال حاضر در حال تدوين پيش نويس طرح جامعي در زمينه آزادسازي معاملات سهام عدالت است و مقرر شده که اين طرح تا پايان خرداد به مجلس ارائه شود.

اين نماينده مردم در مجلس نهم افزود: اگر پيش نويس طرح جامع آزادسازي خريد و فروش سهام عدالت که با هماهنگي وزارت اقتصاد و امور دارايي و سازمان خصوصي سازي در حال تدوين است تا پايان خرداد به مجلس ارائه شود، مجلس اين آمادگي را دارد که بررسي هاي تخصصي در اين زمينه را انجام دهد و به عبارتي تکليف اين موضوع را مشخص کند.

پور ابراهيمي داوراني ادامه داد: اگر دولت پيش نويس طرح جامع خريد و فروش سهام عدالت را تا پايان خرداد به مجلس ارائه نکند در اين صورت از سوي مجلس طرح دو فوريتي ارائه خواهد شد.


 نهادهاي مالي 

 تعيين برندگان قرعه کشي اجراي طرح فراز بانک ملت

باشگاه مشتريان بانک ملّت، قرعه کشي پايان دوره شش ماهه و سومين دوره دو ماهه اجراي طرح فراز را در حوزه فعّال سازي خدمات غير حضوري برگزار کرد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک ملت، در اين مراسم که با حضور نمايندگان ادارات کل اين بانک برپا شد برندگان 6ميليارد ريال جوايز نقدي فعّال سازي خدمات غير حضوري مشخص شدند.

فروش اوراق مشارکت شهرداري مشهد در شعب بانک تجارت

اوراق مشارکت شهرداري مشهد به منظور تامين بخشي از منابع مالي پروژه خط دو قطار شهري مشهد از سوي شعب منتخب بانک تجارت در سراسر کشور عرضه مي‌شود. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک تجارت، فروش اوراق مشارکت شهرداري مشهد سال 93 از روز 27 ارديبهشت ماه در شعب منتخب اين بانک آغاز و تا روز اول خردادماه ادامه خواهد داشت . سود علي‌الحساب اين اوراق 20 درصد در سال و معاف از ماليات است .

پيشتازي تعداد تراکنش هاي سامانه سپهر بانک صادرات

تعداد کل تراکنشهاي سامانه سپهر بانک صادرات ايران در طي فروردين ماه سال جاري از مرز 471 ميليون تراکنش گذشت. به گزارش رينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ، مشتريان اين بانک در فروردين ماه سال جاري به طورميانگين روزانه بيش از 15 ميليون تراکنش از طريق سيستم سپهر و در مجموع 471 ميليون و 812 هزار تراکنش موفق مالي انجام دادند.اين ميزان رشد تراکنش ها نمايانگر استقبال مشتريان از خدمات اين بانک مي باشد.

اقتصادنوين به لحاظ کيفي در نظام بانکي تاثيرگذار است

طي مراسمي با حضور مديرعامل، معاونين و مديران بانک اقتصادنوين مراسم اختتاميه پنجمين دوره بدو خدمت کارکنان بانک اقتصادنوين برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، در مراسم اختتاميه اين دوره حسن معتمدي، مديرعامل اين بانک گفت: سرمايه انساني به عنوان اصلي‌ترين و مهمترين سرمايه بانک نقش موثري در اعتلاي نقش بانک در کشور ايفا مي‌کند به همين منظور پيش‌بيني‌هاي لازم براي ارتقاي سطح دانش و تخصص همکاران فراهم شده است.

وي با اشاره به اينکه به همين منظور اقدامات موثري در مديريت آموزش بانک انجام گرفته است، گفت: بانک اقتصادنوين به عنوان نخستين بانک خصوصي کشور و عضوي از خانواده نظام بانکي کشور با ماموريت ملي مي‌کوشد نقشي تاثير گذار در کشور ايفا کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي