جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4710

وضعيت اينترنت راضي كننده نيست،
روحاني: بايد دنياي سايبري را به عنوان يک فرصت تلقي کنيم


سرمقاله

آيت الله هاشمي:
عملکرد سازمان‌ها و نهادها، بر اساس ارتباط مناسب با مردم سنجيده مي‌شود

پيشرفت محسوسي صورت نگرفت؛
عراقچي: اختلاف‌نظرهاي گسترده اجازه شروع نگارش توافق را نداد


طرح‌ريزي شيمون پرز براي برکناري نتانياهو


مودي: آرزوي تمام هندي‌ها را محقق مي‌کنم


روسيه: مذاکرات سازنده اما بدون پيشرفت بود

فرانسه:
به دنبال توافقي محکم و با دوام با ايران هستيم


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


 وضعيت اينترنت راضي كننده نيست،
  روحاني: بايد دنياي سايبري را به عنوان يک فرصت تلقي کنيم 

رئيس جمهور اظهار کرد: من به عنوان رئيس جمهور از شرايط پهناي باند اينترنت در کشور راضي نيستم و قرار ما با وزارتخانه ارتباطات و فناوري اطلاعات اين است که هرچه سريعتر به نسل سوم و چهارم برسيم و پهناي باند نه تنها براي منازل و تجارتخانه‌ها وسيع‌تر شود، حتي براي موبايل‌هايي که در اختيار مردم است اين امر صورت بگيرد. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در چهارمين جشنواره ارتباطات و فناوري اطلاعات با تبريک روز ارتباطات و اطلاعات به خانواده بزرگ اين صنعت گفت: ما همه بايد تلاش کنيم که کشور ان‌شاءالله در زمينه اين صنعت به خودکفايي برسد.

روحاني با بيان اين‌که کلمه ارتباطات در گذشته معمولا در حد ارتباط فرد با اعضاي خانواده، طايفه، قبليه،روستا، شهر و يا ديارش اطلاق مي‌شد گفت: گاهي نيز استثنائا در سفري به مناطق ديگر کشور.

وي با بيان اين‌که در سطح ملي نيز وقتي صحبت از ارتباطات مي‌شد بحث ارتباطات دولت و ملت بود، تصريح کرد: اما امروز اين ارتباطات از سطح منطقه و کشور خارج شده و ما در سطح جهاني شهروندان جديدي به نام کاربران داريم. کاربر در واقع شهروند جامعه جهاني نوين دنياي امروز است.

رئيس جمهور در اين ارتباط افزود: گويي دوران پيام‌هاي يک طرفه به سرآمده و کم کم به نقطه‌اي مي‌رسيم که جايي براي استبداد پيام نباشد و ديگر دوران رساندن پيام از طريق بلندگوهاي يک طرفه، منبرهاي يک طرفه، تريبون‌هاي يک طرفه و سنتي به سرآمده است. امروز هر پيامي که در دنيا بازتاب وسيع‌تري داشته باشد پيام قوي‌تر و تاثيرگذار‌تر است.

وي با تاکيد بر اين‌که ما نبايد دنياي سايبري را به عنوان دنيايي بدانيم که به خاطر اضطرار و ناچاري وارد اين دنيا شده‌ايم گفت: ما بايد دنياي سايبري را به عنوان يک فرصت ببنيم و تلقي کنيم.

رئيس جمهور گفت: امروز اين همه ما جوان، دختران و پسران تحصيلکرده و دانشگاه ديده داريم. دختران و پسراني که علاقمند به کشورند و فضاي بزرگي در اختيار آنهاست تا بتوانند از هويت ايراني و اسلامي دفاع کنند. چرا اين همه در تزلزل هستيم؟ چرا به جوانان خود اعتماد نمي‌کنيم؟ در يک زماني فکر مي‌کرديم اگر ويدئو وارد کشور شود ايمان جوانان‌مان پر مي‌زند. سال‌هاي اول انقلاب دغدغه ما اين بود که مبادا يک دستگاه ويدئو وارد کشور شود؛ چرا که اگر وارد شود و با سيمي به تلويزيون وصل شود ديگر چگونه ايمان را نگه داريم و هويت را حفظ کنيم.

وي اضافه کرد: ديديم که ويدئو آمد و فراگير شد و در ايمان جوانان ما نه تنها اثري نداشت، بلکه حضور جوانانمان در مساجد، محافل، دعا و توسل و حتي در مظاهر انقلابي و راهپيمايي‌هاي انقلابي بيشتر شد، به جبهه رفتند و از کشور دفاع کردند و افتخار آفرين بودند.

روحاني اظهار کرد: بعدها قصه ديگري شروع شد، اينکه با ماهواره چه کنيم اگر خدايي نکرده تلويزيوني بتواند با يک ديش مخفي يا آشکار شبکه ديگري را بگيرد و جوانان آن شبکه را بببيند چگونه ايرانيت و اسلاميت مي‌ماند ديديدم که ماهواره آمد و مبارزه در پشت‌بام و بالکن تاثيرگذار نبود و نه ايمان مردم پر زد و رفت و نه هويت مردم از دست رفت.

رئيس جمهور افزود: امروز ظاهرا قصه ديگر برپا شده است و آن اينکه با اينترنت جوانان کاربر، ايميل، موبايل و نسل سوم و چهارمش چه کنيم.وي ادامه داد: من به همه دوستان عرض مي‌کنم به جوانانمان اعتماد کنيم، به نسل جوانمان اعتماد کنيم. جوانان ما داراي فطرت‌هاي پاکي هستند ايرانشان را تمام وجود دوست دارند. به اسلام و خاندان ائمه اطهار عشق مي‌ورزند و فطرت‌شان پاک است حالا در گوشه‌اي، روزي روزگاري، ساعت يا ماهي خطا شود مي‌توان آن را برگرداند و قابل بازگشت است چرا که انسان توبه کننده و خداوند نيز بخشنده و رحيم است.


 سرمقاله 

 نارضايتي‌ها از عملكرد نظارتي شوراي شهر

حميدرضا عسگري

شوراي شهرمجلسي محلي در سطح شهرهاست، که نمايندگان آن توسط مردم همان شهر انتخاب مي‌شوند. وظيفه اصلي اين مجلس، انتخاب شهردار، تصويب بودجه و نظارت بر عملکرد شهرداري‌ها مي باشد. بر اساس قانون، اين نهاد يک مرجع تصميم گيري و نظارتي است و در اين مورد داراي اختيارات وسيعي است. "اصل هفتم قانون اساسي صراحت دارد كه شوراهاي اسلامي كشور يكي از ارگان‌هاي تصميم گيري و اداره امور كشورند. و اگرچه به لحاظ تصميمات سازماني و اداري كشور داراي وظايف خاص خود هستند، ولي از نظر قانون اساسي و حق حاكميت در طراز ساير اركان حكومتي قرار مي گيرند. و حتي دامنه حكومت آن ها به اندازه اي است كه مسولين دولتي موظف به رعايت تصميمات آن ها در حدود اختياراتشان هستند".

ماهيت اصلي شكل گيري و فعاليت شوراي شهر براي پيشبرد سريع برنامه هاي اجتماعي، اقتصادي، عمراني، بهداشتي، فرهنگي، آموزشي، و ساير امور رفاهي شهر‌ها مي‌باشد كه مجري آن شهرداري‌ها و از طريق همكاري مردم صورت مي‌گيرد.

لذا وجه نظارتي شوراي‌شهر براجراي اين تصميمات و برنامه‌ها بايد به گونه‌اي باشد كه درآن حقوق و منافع مردم شهر مورد اجحاف قرار نگيرد و موجب نارضايتي اهالي شهرنگردد. مردم از اعضاي شوراي شهرشان توقع دارند تا به دغدغه‌هاي شهري آنها در مواجهه با شهرداري‌ها رسيدگي شود. اما انگار شورا و شهرداري‌ها به عنوان دو نهاد مجزا با يكديگر همراستا شده‌اند و دراين ميان مشخص نيست دفاع از حقوق مردم و پاسخگويي به نارضايتي‌هاي آنها برعهده كيست؟!.

امروز اولويت دغدغه هاي مردم بر اشتغال و مسكن نهاده شده و يا به عبارتي سرشاخه مشكلات معيشتي جامعه براين دو مولفه متصل شده است. آمار اشتغال كشور به سبب تعطيلي بسياري از واحد‌هاي توليدي دچارركود شده است و جداي ازمشكلاتي كه تحريم‌هاي خارجي به بارآورده‌اند، هزينه‌هاي داخلي فراواي بربخش توليد وارد شده كه يكي از آنها افزايش هزينه‌هايي است كه از جانب شهرداري‌ها براي صاحبان مشاغل وضع مي‌شود. عوارض‌هاي گوناگون، هزينه‌هاي فراوان براي صدور مجوز‌ها، بروكراسي‌هاي عريض و طويل، گراني بيش ازحد خدمات و ... ازجمله اين موارد است كه شوراي شهر بايد نظارت جدي بر تعيين قيمت اين خدمات داشته باشد. وقتي صاحبان مشاغل از جانب شهرداري‌ها با موانع مختلف مواجه شوند، با اين اوضاع و احوال اقتصادي تعطيلي واحد شغلي خود را ترجيح مي‌دهند و جمعي از مردم را به جرگه بيكاران مي‌فرستند. پس شوراي شهر با تصميمات و نظارت خود برتسهيل اين امور براي صاحبان مشاغل مي‌تواند در كاهش رشد بيكاري نقش داشته باشد. جداي از اين موارد، نقش شوراي شهر در تنظيم و تعديل بازار مسكن نيز بسيار تاثير گذار است. امروز نياز اصلي جوانان ما و عمده مردم شهرها مسكن مي‌باشد و باتوجه به كاهش ارزش پول ملي درطي چند سال گذشته هرروز از خريد مسكن نااميدتر مي‌گردند. افزايش هزينه‌هاي ساخت مسكن ازجمله دلايل گراني دراين بازار است كه سرمنشا اين گراني از سوي شهرداري‌ها و عدم اعتراض شوراي شهر به عملكرد و قوانين آنها مي‌باشد. امروز شهرداري‌ها براي دادن يك مجوز ساخت به حدي هزينه تراشي مي‌كنند كه سازندگان مجبور مي‌شوند قيمت فروش آن را به حدي بالا ببرند كه جبران اين هزينه‌ها را بكند.

افزايش دوبرابري قيمت صدور مجوز نوسازي و تراكم ازسوي شهرداري‌ها در آغاز سال جديد موضوعي است كه به هيچ وجه مورد اعتراض شوراي شهر قرار نگرفت!. شوراي شهر يكي از ارگان‌هاي تصميم گيرنده است كه حتي مي‌تواند طرح‌هاي پيشنهادي خود را به مجلس و دولت ارائه كند، اما مشخص نيست كه درمواجهه با اقدامات شهرداري‌ چرا از قدرت خود استفاده نمي‌كند و به جاي دفاع از حقوق و تسهيل گرفتاري‌هاي مردم به همراهي با تصميمات شهرداري گرايش پيدا كرده است!. اين رويه فعلي موجب سود‌هاي كلان برخي افراد مي‌شود كه با رابطه‌هاي غيرقانوني مي‌توانند ازفيلتر‌هاي قانوني گذشته و به مجوزها و يا پروانه‌هاي مختلف دست‌يابند. اما درسوي ديگر اين ماجرا عامه مردم قرار دارند كه براي ساختن خانه‌هاي فرسوده خود بايد هزينه‌هاي فراواني را درطي چندين ماه متحمل شوند تا بتوانند يك مجوز بگيرند!. مردم از شوراي شهر توقع دارند تا به اين مشكلات رسيدگي كنند و نقش نظارتي خود را در دفاع از حقوق مردم به اجرا بگذارند، نه اينكه صرفا خواسته‌هاي شهرداري را اجابت كنند.


 آيت الله هاشمي:
 عملکرد سازمان‌ها و نهادها، بر اساس ارتباط مناسب با مردم سنجيده مي‌شود 

 
پيام آيت‌الله هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام به نهمين همايش روابط عمومي الکترونيک و دومين هفته روابط عمومي جمهوري اسلامي ايران، در هتل المپيک تهران قرائت شد.

به گزارش ايسنا، متن اين پيام به شرح زير است:

«سال 1392 شاهد اتفاق مبارک و فرخنده‌اي براي جامعه برزگ روابط عمومي و به تبع آن، کل کشور بوديم چراکه سال‌ها تلاش اساتيد، دانشجويان، مديران، کارشناسان و فعالان اين عرصه سرانجام به بار نشسته بود و به همت تشکل‌هاي مردم نهاد و فعال عرصه ارتباطات، روز روابط عمومي در قالب هفته روابط عمومي ايران تجلي يافت.

در عصر ارتباطات و تعاملات داخلي و بين‌المللي، ديگر بر کسي پوشيده نيست که عملکرد سازمان‌ها و نهادهاي کوچک و بزرگ موجود در دهکده جهاني، بر اساس توانايي آنها در برقراري ارتباط مناسب با مخاطبان و ذي‌نفعان سنجيده مي‌شود. از همين رو نقش بي‌بديل روابط عمومي‌ها، امروز بيش از هر زماني، بارزتر و مشخص‌تر شده و همه اذعان دارند که حفظ و ادامه حيات سازمان‌ها، منوط به توانايي روابط عمومي آنها در برقراري تعامل و ارتباط صحيح با جامعه است، همان‌گونه که زندگي افراد در جامعه نيز در گرو توانايي ايجاد ارتباط صحيح و مؤثر آنها با ساير هم‌نوعان
است.

روابط عمومي با توجه به رسالت‌هاي مهمي که بر عهده دارد، به عنوان نهادي برآمده از متن مردم، کارساز و اثربخش، نيازمند تقويت و تکامل زيستي است؛ هم از بعد بروني و افزايش حمايت مديران سازمان‌ها براي مشارکت بيشتر در برنامه‌ريزي‌هاي سازماني و هم از جنبه دروني و صنفي، از اين منظر به دليل نبود نهاد متولي و هدايتگر روابط عمومي در کشور، به نظر مي‌رسد روابط عمومي‌ها نياز به مشارکت و همدلي بيشتر براي رشد و تعالي خود دارند و در اين ميان تقويت نهادهاي صنفي و حرفه‌اي و تشکيل سازمان نظام روابط عمومي مي‌تواند کارساز و مثمرثمر باشد.

معتقدم روابط عمومي‌ها امروز بايد با ارتقاي دانش و مهارت‌هاي خود، پايگاه اصلي خود را به عنوان مشاوران ارشد مديران سازمان‌ها به دست آورند. اين مهم تحقق نمي‌يابد مگر با عزم و اراده همه فعالان اين عرصه براي جهت‌دهي مناسب به فعاليت‌هاي روابط عمومي.

در اينجا فرصت را مغتنم شمرده، فرا رسيدن هفته روابط عمومي را به تمامي استادان، دانشجويان، مديران، کارشناسان و فعالان اين حوزه تبريک مي‌گويم. توفيق روزافزون نهاد روابط عمومي را که به معناي توفيق سازمان‌ها و در نهايت رشد و توسعه ايران اسلامي است، از خداوند منان مسألت مي‌کنم و از همه دست‌اندرکاران و زحمتکشان برگزاري همايش روابط عمومي الکترونيک تشکر و قدرداني مي‌کنم و به آنان خسته نباشيد مي‌گويم.


 پيشرفت محسوسي صورت نگرفت؛
 عراقچي: اختلاف‌نظرهاي گسترده اجازه شروع نگارش توافق را نداد 

مذاکره‌ کننده ارشد هسته‌اي ايران گفت: خرداد‌ماه مذاکرات ايران و 1+5 از سر گرفته مي‌شود و دو دور مذاکره خواهيم داشت.

مذاکرات جدي بود اما پيشرفت محسوسي صورت نگرفت

به گزارش ايسنا، عباس عراقچي، معاون وزير خارجه ايران عصر جمعه در جمع خبرنگاران ايراني در وين گفت که در اين دور از مذاکرات که مذاکراتي جدي براي نگارش متن بود، پيشرفت محسوسي صورت نگرفت.

هنوز شش ماه ديگر فرصت داريم

اين عضو تيم مذاکره‌ کننده ايران با اشاره به پايان گام اوليه توافق ژنو در 30 تيرماه اظهار کرد: اگر تا آن تاريخ به نتيجه نرسيم فکر مي‌کنيم که به چه شکل جلو رويم و اگر به نتيجه نرسيم هنوز شش ماه ديگر فرصت داريم و مي‌توان آن را تمديد کرد. اميدواريم تا قبل از آن زمان، توافق نهايي صورت گيرد، البته به شرط اين‌که تامين کننده خواسته‌هاي ما و حقوق ملت ايران باشد.

او وجود اختلافات 13 گانه در مذاکرات را رد و تاکيد کرد که اختلافات را اگر بشمريم خيلي بيش‌تر است و اصل مذاکره براي رفع اختلاف‌هاست. در اين جلسه پيشرفت خاصي نداشتيم اما روند رو به جلو است.

عراقچي درباره برخي اخبار که مدعي بودند غرب به دنبال گفت‌وگو درباره مسايل موشکي ايران در مذاکرات هسته‌اي است تاکيد کرد که به هيچ وجه اين موضوع قابل بحث در مذاکرات نيست.

معاون وزير خارجه درباره ديدارش با وندي شرمن، معاون وزير خارجه آمريکا گفت: بسته به نياز با طرف‌هاي مختلف ملاقات دو جانبه داريم و با طرف آمريکايي با توجه به تحريم‌هايي که آمريکايي‌ها وضع کردند بحث‌ها کمي طولاني‌تر است. يا وقتي سه جانبه مي‌شود يک طرف نشست آمريکايي‌ها هستند و گرنه علت ديگري ندارد.

وي از رسانه‌ها خواست از گمانه‌زني و توجه به اخبار درباره تعداد اختلاف‌نظرها و کيفيت آن‌ها اجتناب کنند.

اگر در تاريخ معين به توافق نرسيم فاجعه‌اي رخ نداده است

مذاکره کننده ارشد هسته‌اي ايران اظهار کرد : فشار خاصي براي اين‌که مذاکرات به هر قيمت تا پايان تيرماه انجام شود و به توافق برسيم وجود ندارد و اگر به توافق نرسيم فاجعه‌اي رخ نداده است؛ در عين حال که اين زمان براي شش ماه قابل تمديد است. البته همه معتقدند اگر توافق در شش ماه اول به نتيجه برسد بهتر است چون ممکن است در اروپا و آمريکا تحولاتي رخ دهد.

معاون ظريف درباره ادامه مذاکرات کارشناسي بين ايران و 1+5 پس از مذاکرات "وين 4" گفت: ما مذاکرات را در همه سطوح کارشناسي و مديران سياسي و وزيران خارجه (اشتون و ظريف) ادامه مي‌دهيم و برنامه‌ريزي‌هايي هم براي اين مساله شده است.عراقچي تاکيد کرد که موضوع اوکراين بر مذاکرات تاثير نداشته و روسيه هم تلاش دارد اين امر تاثيرگذار بر مذاکرات هسته‌اي نباشد.

او در پاسخ به اين پرسش که گفته مي‌شود تيم مذاکراتي 1+5 از اراده کافي برخوردار نبوده است گفت: هر گاه نياز باشد که با پايتخت‌ها صحبت کنند هر دو طرف اين کار را مي‌کنند؛ درعين حال اين‌که ايجاب مي‌کند شش کشور با يکديگر هماهنگ باشد کمي در روند مذاکرات تعلل ايجاد مي‌کند.

وي يادآور شد که براي خردادماه يک دور مذاکره بين ايران و 1+5 قطعي شده است و براي برگزاري دومين دور در خرداد‌ماه در حال رايزني هستيم در عين حال براي خردادماه دو دور مذاکره تنظيم شده است.

مذاکره کننده ارشد ايران با 1+5 درباره مواضع طرف مقابل در مذاکرات سه روز گذشته گفت: ما در موقعيتي نيستيم که قضاوتي درباره مواضع طرف مقابل داشته باشيم مهم اين است که آن‌ها با جديت در صحنه مذاکره‌ هستند.

او درباره تمديد احتمالي مذاکرات براي يک دوره شش ماه ديگر در صورت نياز گفت: اين‌که شش ماه دوم چگونه تمديد شود احتمالا نياز به مذاکرات جداگانه دارد اما هنوز وارد اين بحث نشديم اگر به تيرماه نزديک شويم و احساس کنيم که توافق تا 30 تير به دست نمي‌آيد درباره آن گفت‌وگو مي‌ کنيم.

معاون وزير خارجه در پاسخ به پرسش ايسنا مبني بر اين که به نظر مي‌آيد دو طرف حتي درباره چارچوب،‌ عنوان و چشم‌انداز توافق جامع تفاهم نداشتند؟ اظهار کرد: درباره چارچوب و چشم‌انداز کلي و اصول توافق در برنامه اقدام مشترک تفاهم شده است و مذاکرات بر همان اساس خواهد بود اما موضوعاتي الان در حال مذاکره‌ است که در سه مذاکره اول درباره آن‌ها به صورت کلي بحث کرديم و با ديدگاه‌هاي يکديگر آشنا شديم و قرار بود در اين مذاکرات از کليات خارج و وارد جزييات شويم و شروع به نوشتن متن توافق کنيم که مي‌توانم بگويم اين هدف چندان موفق نشد.

اختلاف‌نظرها بعضا آن‌قدر گسترده بود که اجازه شروع نگارش متن را به ما نداد

وي ادامه داد: بحث‌هاي ما کماکان ادامه داشت و اختلاف‌نظرها بعضا آن‌قدر گسترده بود که اجازه شروع نگارش متن را به ما نداد. اميدواريم در نشست بعدي اين امکان براي ما فراهم شود اما تا زماني که در هر موضوعي به ديدگاه واحد نرسيم امکان نگارش متن وجود نخواهد داشت.

اين عضو تيم مذاکره کننده هسته‌اي ايران در پاسخ به اين پرسش که چرا از شدت اختلاف‌نظرها با وجود سه دور مذاکرات قبلي براي رسيدن به درک مشترک کاسته نشده است؟ گفت: درباره همه موضوعات بحث شده بود و براي برخي به راه‌حل نزديک شده‌ بوديم و براي برخي خير. از اين نشست بناي ما اين بود که در موضوعاتي که به راه‌حل نزديک شده‌ بوديم شروع به نگارش کنيم اما اين اتفاق نيفتاد و امر مهمي هم نيست.

نشست "وين 4" يک مذاکره‌ واقعي بود

او اظهار کرد: نشست "وين 4" با نشست‌هاي قبلي متفاوت بود و يک مذاکره‌ واقعي بود در حالي که جلسات قبل صرفا تبادل نظر بود.عراقچي تاکيد کرد که روند مذاکرات سه روز گذشته سازنده و خوب است اما به نتيجه مشخصي نرسيده است و مذاکرات ادامه پيدا خواهد کرد. پيشرفت نداشتن به اين معني نيست که شکست خورده است ما هنوز موفق نشديم تا مسايل را روي کاغذ بياوريم.


 طرح‌ريزي شيمون پرز براي برکناري نتانياهو  

 
دويچه‌‌وله: سايت عبري زبان تيک دبکا فاش کرد: در شرايطي که بنيامين نتانياهو تلاش مي‌کند تا با تصويب قوانيني پست رياست اسرائيل را حذف کند، شيمون پرز نيز به شدت تلاش مي‌کند تا نتانياهو را از قدرت برکنار کند.اين سايت عبري زبان گزارش داد: شيمون پرز، رئيس اسرائيل از دو سال قبل تلاش مي‌کند تا يک فراکسيون سياسي به رياست ايهود باراک، نخست وزير پيشين اسرائيل را تشکيل دهد تا بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل و حزب ليکود را از قدرت برکنار کند تا نه تنها با فلسطيني‌ها بلکه با ايران نيز به صلح دست يابد.

سايت مذکور اعلام کرد: از زماني که ايهود المرت وهمچنين گابي اشکنازي، رئيس سابق ستاد مشترک ارتش اسرائيل از قدرت کنار رفتند، شيمون پرز تلاش مي‌کند تا از طريق تشکيل اين فراکسيون سياسي، ايهود باراک را به قدرت برساند.


 مودي: آرزوي تمام هندي‌ها را محقق مي‌کنم  

 
بي‌بي‌سي: حزب ملي گراي بهاراتيا جاناتاي هند پس از پيروزي قاطع "نارندرا مودي" در انتخابات پارلماني اين کشور اعلام کرد "فصل جديدي" در راه است.پيروزي حزب نارندرا مودي که از رهبران تندروي هند محسوب مي‌شود، بزرگ‌ترين پيروزي اين حزب پس از 30 سال است و آن‌ها متعهد شده‌اند تا اقتصاد کشورشان را بار ديگر احيا کنند.

نتايج اوليه انتخابات پس از شش هفته ماراتن انتخاباتي نشان داد که حزب بهاراتيا جانانا (BJP) به رهبري مودي از سال 1984 براي اولين بار توانست تنها حزبي باشد که اکثريت را در پارلمان به دست مي‌آورد.وي در پايگاه اجتماعي توييتر نوشت: هند پيروز شد. روزهاي خوب در راهند. وي همچنين متعهد شد که "آرزوهاي 2 / 1 ميليارد نفر" را برآورده سازد.


 روسيه: مذاکرات سازنده اما بدون پيشرفت بود 

 
ايسنا: معاون وزير امور خارجه روسيه با اشاره به حاکميت فضاي مثبت در اين دور از مذاکرات ايران و 1+5 گفت: مذاکرات بايد در آينده نزديک از سر گرفته شود.به گزارش خبرگزاري ريا نووستي، سرگئي ريابکوف، معاون وزير امور خارجه روسيه پس از پايان دور چهارم مذاکرات ايران و 1+5 در جمع خبرنگاران گفت: ايران و شش کشور جهان نتوانستند در اين دور از مذاکرات به پيشرفتي دست يابند و اين دور از مذاکرات به پايان رسيد، اما مذاکرات کاملا سازنده بود اما هنوز دو طرف نتوانسته‌اند پيشرفتي در نوشتن توافق داشته باشند.

وي ادامه داد: در اين دور از مذاکرات درک متقابل وجود داشت و مذاکرات بايد در آينده نزديک از سر گرفته شود. مذاکرات ايران و 1+5 به سمت جلو حرکت کرد اما بسيار دشوار بود.


 فرانسه:
 به دنبال توافقي محکم و با دوام با ايران هستيم 

مديرکل خاورميانه وزارت خارجه فرانسه گفت: ما در مذاکرات تنها يک هدف را دنبال مي‌کنيم و آن دستيابي به توافقي محکم، با دوام و ماندگار است که صلح جهاني را به دنبال داشته باشد.

به گزارش ايسنا، علي‌اکبر ولايتي، رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار با فرانسوا ژيرو، مديرکل خاورميانه وزارت خارجه فرانسه که در مرکز تحقيقات استراتژيک برگزار شد، به گفت‌وگو در رابطه با مسائل هسته‌اي ايران و منطقه‌يي پرداخت. ژيرو در بخش‌هايي از اين ديدار با ابراز خرسندي از حضور در ايران ابراز اميدواري کرد که در پايان مذاکرات هسته‌اي، ايران بتواند به تمام حقوق خود دست يابد.او با بيان اين که فرانسه تنها يک هدف را در مذاکرات دنبال مي‌کند، گفت: ما تنها خواهان دستيابي به توافق محکم و با دوام با ايران هستيم. مديرکل خاورميانه وزارت خارجه فرانسه ادامه داد: طرح اقدام مشترک که در ژانويه گذشته ايران و 1+5 به آن دست يافتند، نقشه راهي را براي دو طرف ترسيم مي‌کند که اميدوار هستيم به واسطه آن راه‌حل قابل قبولي براي صلح جهاني دنبال شود.


 يک نکته از هزاران 

 مردم سال‌هاست كه راضي نيستند!!

«دكتر روحاني رئيس جمهوري در چهارمين جشنواره ارتباطات و فناوري اظهار کردند: من به عنوان رئيس جمهور از شرايط پهناي باند اينترنت در کشور راضي نيستم ...»

روي سخن ما به رياست جمهوري محترم و ديگر مسولان در عرصه ارتباطات است كه كمي تامل كنند و پيش خود قضاوت نمايند كه چه دستاوردهاي چشمگيري در عرصه ارتباطات سايبري براي مردم فراهم ساخته‌اند؟ مردم سال‌هاست كه درحسرت داشتن يك اينترنت بدون قطعي با سرعت واقعي را در دل دارند و از اين بابت گلايه‌هاي فراواني دارند كه به هيچ كدام از آنها پاسخ داده نمي‌شود!

اگر امروز دكتر روحاني از وضعيت اينترنت راضي نيستند، اين را بدانند كه مردم سال‌هاست از اين سياست‌هاي سايبري مسولان گله‌مند هستند اما راه به جايي نبرده‌اند. اميدواريم اينبار نارضايتي رييس جمهوري گره‌اي از كار اينترنت بازكند.


 ميز خبر 

رهبرمعظم انقلاب در پيامي به انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان:

انديشه‌ورزي، دانش اندوزي و دينداري، ضامن نقش‌آفريني جوانان و دانشجويان در آينده است

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيام به سي امين نشست ساليانه اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در شبه قاره هند تاکيد کردند: انديشه‌ورزي، دانش اندوزي، دينداري و پاکدامني اصلي‌ترين عناصر براي تضمين نقش‌آفريني جوانان و دانشجويان در آينده است.

متن اين پيام که در سالن اجتماعات رايزني فرهنگي دهلي نو پايتخت هند، از سوي حجت الاسلام و المسلمين مهدوي‌پور نماينده مقام معظم رهبري در هندوستان قرائت شد، به شرح زير است:

جوانان و دانشجويان عزيز

نگاه اميدوارانه به افقهاي آينده‌ي کشور، همواره با نگاه خوشبينانه به شما همراه است و اين دو از يکديگر جدائي ناپذيرند. شما رويش‌هاي ارجمند ملت ايرانيد؛ خود و جايگاه خود را به درستي بشناسيد و نقش خود در آينده را به جِدّ، تضمين کنيد. انديشه‌ورزي، دانش اندوزي، دينداري و پاکدامني.. اينها اصلي‌ترين عناصر براي تأمين آن هدف بزرگند.

براي شما دعا ميکنم و به شما سلام ميفرستم.

اظهارات سيدحسن خميني پس از وقايع بروجرد

حجت‌الاسلام و المسلمين سيدحسن خميني در واکنش به وقايع بروجرد گفت: مردم بروجرد اهل ولايت و دوستدار امام (ره) هستند.

به گزارش انتخاب، نوه امام (ره) اظهار کرده است: من خودم را بروجردي مي‌دانم و به اين خاطر دعوت همايش را پذيرفتم. به مردم با فرهنگ و عالم و دانشمندپرور بروجرد علاقه دارم. خودم را جزئي از آنان مي‌دانم و ميان ما جدايي نمي‌افتد. مردم بروجرد اهل ولايت و دوستدار امام هستند و قصدشان اين بود که به ترويج و تحکيم انديشه‌هاي امام راحل کمک کنند. انديشه‌هاي امام هم با چنين توجهات و مقاصدي در ميان ما خواهند بود. عموم مردم ايران قدرشناس و احترام‌گزار امام هستند.

وي در پايان گفته است: سلام مرا به همشهريانم برسانيد.اظهارات فوق، بخشي از گزارش ديدار حبيب‌الله معظمي با سيدحسن خميني است که پنجشنبه اخير در حرم امام (ره) برگزار شد.

وزير اطلاعات:

براي تهيه گزارش بند 350 کارهايي در حال انجام است

وزير اطلاعات در پاسخ به ايسنا در مورد اينکه سخنگوي دولت اعلام کرده وزارت اطلاعات مسئول تهيه گزارشي در ارتباط با حوادث بند 350 اوين شده است، گفت: کارهايي در اين زمينه انجام شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمود علوي در حاشيه چهارمين جشنواره ارتباطات و فناوري اطلاعات، در پاسخ به اصرار خبرنگاران براي پاسخگويي در مورد کارهاي انجام شده براي تهيه گزارش مربوط به وقايع زندان اوين، جزئيات بيشتري در اين زمينه بيان نکرد و از خبرنگاران خواست که وارد جزئيات بيشتر نشوند.

در ادامه خبرنگاري خطاب به وزير اطلاعات گفت که "برخي نمايندگان از صحبت‌ شما در کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي گله داشتند که شما فردي را با خود به مجلس برده بوديد و به عنوان فرزند معنوي معرفي کرديد و شائبه‌هايي در اين زمينه مطرح شده است" و علوي نيز پاسخ داد: من زماني که در ارتش بودم سربازان را به عنوان پسرم خطاب مي‌کردم.

وي با اشاره به خواندن حديثي در اين ارتباط، اظهار کرد: کسي که با فرهنگ اسلام آشنا نباشد، نمي‌داند فرزند معنوي يعني چه.

دادستان خرمشهر ترور شد

دادستان خرمشهر صبح ديروز در حالي که با خودروي شخصي اش در يکي از مناطق اهواز در حال رانندگي بود؛ به ضرب گلوله زخمي شد.

به گزارش واحد مرکزي خبر، مدير روابط عمومي دادگستري خوزستان در گفتگو با خبرنگار ما با اعلام اين خبر افزود: آقاي باوي هدف 2 گلوله قرار گرفت. آقاي امانت گفت: وي هم اکنون در يکي از بيمارستان هاي اهواز بستري است .

دادستان آبادان نيز در گفتگو با خبرنگار ما گفت : ضارب با سلاح شکاري به شيشه خودروي سمت راننده شليک کرد و دادستان خرمشهر را از ناحيه سر و صورت مورد هدف قرار داد.

توافق هسته اي با ايران اوضاع خاورميانه را تغيير خواهد داد

فدريکا موگريني وزير امور خارجه ايتاليا به مذاکرات هسته اي ميان جمهوري اسلامي ايران وگروه 1+5 اشاره کرد و گفت که امکان واقعي رسيدن به يک توافق نهايي در خصوص برنامه هسته اي ايران وجود دارد.

به گزارش ايرنا از پايگاه اينترنتي وزارت خارجه ايتاليا، موگريني در سخناني در شوراي روابط خارجه آمريکا در نيويورک افزود: در زمينه امکان واقعي رسيدن به يک توافق نهايي درباره برنامه هسته اي ايران تا جولاي آينده خوشبينم و معتقدم که پس از دستيابي به يک توافق نهايي، اوضاع در منطقه خاورميانه نيز تغيير خواهد کرد.

وزير خارجه ايتاليا تاکيد کرد: ايران مي تواند نقشي مثبت در منطقه خاورميانه ايفا کند.

بر اساس اين گزارش، مواضع تهران و گروه 1+5 در چهارمين دور از مذاکرات هسته اي در وين از يکديگر فاصله داشته و اين دور از مذاکرات بدون هيچ پيشرفت محسوسي پايان يافت.

سناي آمريکاخواستار شد:

اعطاي حق راي به کنگره درباره توافق هسته‌اي با ايران

يک سناتور آمريکايي خواستار اعطاي حق راي کنگره آمريکا درباره توافق جامع با ايران شد.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه اينترنتي ديلي بيست، باب کورکر، سناتور جمهوري‌خواه آمريکا هفته آينده تلاش مي‌کند که قانوني را در کنگره ارائه کند که حق راي به توافق بدهد. توافقي که حکومت اوباما در حال حاضر مذاکرات آن را با دولت ايران انجام مي‌دهد.

کورکر اصلاحيه اي معرفي کرد که به کنگره اين حق را مي‌دهد که راي مخالف با توافق ايران ‌ آمريکا درباره برنامه هسته‌اي اين کشور بدهد.اين قانون ضمانت اجرايي ندارد اما نشان دهنده ذهنيت کلي کنگره درباره اين موضوع است. کورکر درنظر دارد که اين اصلاحيه را در سه‌شنبه هفته آينده در جلسه کميته روابط خارجي سنا به هنگام بررسي امنيت روابط اسرائيل و آمريکا ارائه دهد.


 ميز خبر 

درگيري‌ها در بنغازي ليبي با 24 کشته و 146 زخمي

مدير فرودگاه بنغازي ليبي از بسته شدن اين فرودگاه خبرداد. درگيري‌هاي خونين در اين شهر به کشته شدن دست کم 24 تن انجاميد.به گزارش سايت اسکاي نيوز، ابراهيم فرکاش، مدير فرودگاه بين‌المللي "بنينا" اعلام کرد که اين اقدام پيش‌گيرانه از سوي اداره مدني فرودگاه در جهت حفظ امنيت مسافران در پي درگيري‌ها در شهر بنغازي بوده است.

فرودگاه بنينا واقع در 15 کيلومتري شهر بنغازي دومين فرودگاه ليبي بعد از فرودگاه بين‌المللي طرابلس است.عبدالله الثني، نخست وزير ليبي اعلام کرد: عمليات نظامي که بنغازي شاهد بود غيرقانوني است چرا که بدون دستور ارتش اجرا شده است.الثني در کنفرانس خبري اعلام کرد: درگيري‌ها در بنغازي تلاش‌ها براي حفظ امنيت اين شهر را با هدف مبارزه با تروريسم با مشکل مواجه مي‌کند. از زمان آغاز درگيري‌هاي شديد در بنغازي که از صبح جمعه بين نيروهاي نظامي و دو گروه مسلح بنغازي رخ داد 24 تن کشته و 146 تن زخمي شدند.درگيري‌ها بين نيروهاي ارتش در پي محاصره دو پايگاه وابسته به انصار الشريعه رخ داد.

مسکو:

"دوستان سوريه" حق اظهارنظر درباره انتخابات اين کشور را ندارند

مسکو اعلام کرد: موضع 11 کشور موسوم به "دوستان سوريه" که انتخابات رياست جمهوري در سوريه را اقدامي "مضحک" توصيف کرده بودند، قانوني نيست.به گزارش ايرنا، به نقل از سايت الوطن العربي، وزارت خارجه روسيه در بيانيه‌اي اين سوال را مطرح کرد که چه کسي به 11 کشور دوست سوريه در لندن اين حق را داده است تا حق برگزاري انتخابات را از يک کشور عضو سازمان ملل بگيرند.

در ادامه بيانيه وزارت خارجه روسيه آمده است: اين موضع نه تنها مخالفان را به دستيابي به حل و فصل مسالمت‌آميز در سوريه ترغيب نمي‌کند، بلکه برعکس مخالفان را به اين سمت سوق مي‌دهد تا براي از پا درآوردن نظام سوريه با خونريزي و خشونت دست به تلاش‌هاي جديدي بزنند.

نتانياهو:

تشکيلات خودگردان بين حماس و اسرائيل يکي را انتخاب کند

نخست وزير رژيم صهيونيستي با بيان اينکه تشکيلات خودگردان فلسطين بايد بين حماس و اسرائيل يکي را انتخاب کند، گفت: تشکيلات خودگردان نمي‌تواند در آن واحد صلح را با حماس و همچنين با اسرائيل برقرار سازد.به گزارش خبرگزاري فلسطين اليوم، بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي در جلسه‌اي با چاک هاگل، وزير دفاع آمريکا در دفترش عنوان داشت: مشخص است که فلسطيني‌ها نمي‌توانند صلح را با حماس و همچنين با اسرائيل برقرار سازند.

آن‌ها بايد يک گزينه را انتخاب کنند يا بايد با حماس توافق کنند و يا با اسرائيل صلح را برقرار سازند و نمي‌توانند هر دوي اين گزينه‌ها را انتخاب کنند.بنيامين نتانياهو در ديدار با وزير دفاع آمريکا نگراني خود را نسبت به اين مساله مطرح کرد که تحريک‌ها عليه اسرائيل صرفا به دليل تشکيل کشور يهود است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت صد و پانزده:

ادامه مطلب طرح عملي آموزش دانشگاهي اسلامي براي مقابله با تهاجمات عليه اسلام و مسلمين

اين پروژه در برخي ازمحورهاي خود، موضوع محدودسازي آزادي ها وپاسداري از خصوصيات جهان در حال توسعه انتشار اطلاعات را بررسي مي کند. پروژه همچنين به دنبال اين موضوع است که ديگران را مجبور کند تا نتايج تهاجمي را درمقابله با بيش از يک ربع از جمعيت جهان در ذهن خود ترسيم نمايند. دراين راه آنها ممکن است دريابند که بخصوص در دانشگاه ها ومؤسسات علمي که هدف اوليه آنها پرورش ارزش هاي جهاني و ساختن سنگرهاي صلح و پيشرفت است، آستانه تحمل واعتمادشان پايين است واز خشونت وستم بهره گرفته اند.

انجام اين پروژه با تهاجم وحشيانه اي که در ممالک اسکانديناوي (کاريکاتورهاي کفرآميز)، اروپا (مباحث پاپ بنديکت شانزدهم)، آمريکا (مبارز کينه توزانه در برخي ازدانشگاه ها) صورت گرفته، اجتناب ناپذير شده است. اين جملات همچنين در قالب حملات سياستمداران ونيز سينما و رسانه هاي غربي نمود پيدا مي کند.

چنانچه پروژه هايي که ديگران با انگيزه هاي مختلف طراحي کرده اند مرور مي نماييم. در خواهيم يافت که آنها اهداف روشني به شرح زير دارند:

1- گنجاندن ترس از اسلام ومسلمين در برنامه ها و واحدهاي درسي دانشگاه ها ومؤسسات آموزش عالي و تحقيقات علمي، اين پروژه ايجاد دفاتر خصمانه براي مطالعات استراتژيک است.

2- نفوذ کردن دراسلام براي مسيحي کردن همه مسلمانان (کنفرانس 1978) کولورادور)؛ اين پروژه مربوط به پروتستان است.

3- مسيحي کردن آفريقا تا سال 2025 و ازبين بردن وحدت مسلمانان، « شکستن قلب مسلمين» از طريق زنده کردن فرعونيسم درمصر، احياي فنيقيسم در شرق وبيدار کردن بربريسم در مغرب عربي.

4- ريشه کن کردن اسلام، کشورها ومؤسسات اسلامي، اين پروژه مربوط به انجيل نويساني است که از طرفداران نو محافظه کاران در آمريکا مي باشند.

5- پروژه شعله ور کردن جنگ ارزش ها بين تمدن ها ( تئوري هانتينگتون – فوکوباما)


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي