جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4710

جدول شهريه 4 دوره؛
اعلام شهريه دوره‌هاي مختلف کارشناسي ارشد93


هفتمين کنفرانس بين‌المللي تحقيق در عمليات در دانشگاه سمنان


در هواي دانشگاه...


خبر


خبر


 جدول شهريه 4 دوره؛
 اعلام شهريه دوره‌هاي مختلف کارشناسي ارشد93 

 شرايط و ضوابط پذيرش دانشجو در رشته‌هاي مختلف تحصيلي دوره‌هاي نوبت دوم دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي، پيام نور و دوره‌هاي مجازي به همراه حداکثر شهريه‌هاي اين دوره ها اعلام شد.

گران‌ترين رشته‌ها کدامند؟

به گزارش خبرنگار مهر، دفترچه انتخاب رشته کارشناسي ارشد 93 منتشر شده است و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته تا يکشنبه 28 ارديبهشت ماه فرصت دارند نسبت به انتخاب کد رشته‌هاي مجاز اقدام کنند.

براساس ضوابط پذيرش دانشجو در رشته‌هاي مختلف تحصيلي دوره‌هاي نوبت دوم دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي که از آن به عنوان دوره‌هاي شبانه نام مي‌برند. دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي مجري دوره‌هاي نوبت دوم، از ارائه خوابگاه، سرويس اياب و ذهاب و مسائل رفاهي معذور هستند.

به داوطلبان توصيه مي‌شود انتخاب خود را بومي کرده و كد رشته‌هاي شهر محل سكونت خود را انتخاب کنند. دانشجويان دوره‌هاي نوبت دوم تابع مقررات آموزشي دوره روزانه هستند مگر در موارد استثنا. انتقال دانشجويان دوره‌هاي نوبت دوم به دوره روزانه ممنوع است.

شهريه دروس عملي (در صورت وجود در برنامه آموزشي) يك و نيم برابر شهريه دروس نظري محاسبه مي‌شود.

ضوابط پذيرش دانشجو در دوره‌هاي نيمه حضوري:

كليه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته مي‌توانند رشته‌هاي دوره‌هاي نيمه حضوري را نيز انتخاب کنند. دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي مجري دوره‌هاي نيمه حضوري به هيچ وجه امكان تأمين خوابگاه، وام تحصيلي و ساير امور رفاهي به دانشجويان را نخواهند داشت. مقررات آموزشي اين دوره همانند مقررات آموزشي دانشگاه پيام نور است.

شهريه دوره‌هاي نيمه حضوري براي كليه رشته‌هاي تحصيلي دوره‌هاي نيمه حضوري دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي وابسته به وزارت علوم، براي وروديهاي سال 1393 شامل دو قسمت شهريه ثابت و متغير بوده و ميزان شهريه ثابت و متغير براي هر نيمسال تحصيلي به ميزان 60 درصد شهريه‌هاي دوره نوبت دوم همان دانشگاه خواهد بود.

شرايط و ضوابط پذيرش دانشجو در رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه پيام نور:

كليه داوطلبان هر يك از گروههاي علوم انساني، علوم پايه، فني و مهندسي، كشاورزي و هنر به شرط شركت در آزمون گروههاي ذيربط و همچنين مجاز بودن به انتخاب رشته مي‌توانند رشته‌هاي تحصيلي مراكز دانشگاه پيام نور را نيز انتخاب کنند.

پذيرش دانشجو در كد رشته محلها، به روش متمركز خواهد بود و چنانچه تعداد داوطلبان متقاضي كمتر از ظرفيت رشته محل باشد، گزينش براساس حد نصاب علمي صورت خواهد گرفت.

شهريه‌هاي ثابت و متغير با تصويب هيات امنا افزايش مي‌يابد. درحال حاضر نرخ افزايش سالانه حدود 15 درصد تعيين شده است. شهريه ثابت دانشجو در ترم تابستاني 50 درصد شهريه ثابت مربوط است و بقيه موارد به قوت خود باقي مي ماند. شهريه متغير درس خودخوان 50 درصد شهريه‌هاي متغير مربوط است.

شرايط و ضوابط پذيرش دانشجو دركد رشته‌هاي تحصيلي دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي غيرانتفاعي:

پذيرش دانشجو در برخي از كد رشته محلها، به روش متمركز صورت خواهد گرفت و برخي از كد رشته‌محلها كه نياز به انجام مصاحبه و يا آزمون عملي بوده و پذيرش آنان به روش نيمه‌متمركز است تا چند برابر ظرفيت پذيرش، فهرست اسامي داوطلبان واجد شرايط اعلام خواهد شد.

دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي مجري، به هيچ وجه امكان تأمين مسكن، خوابگاه، وام تحصيلي و ساير امور رفاهي به دانشجويان نخواهند داشت. دانشجويان تابع مقررات آموزشي دوره روزانه خواهند بود، مگر در مواردي كه در آيين‌نامه طرح ايجاد دوره‌ها مستثني شده است.

حداكثر ميزان شهريه‌هاي ثابت و متغير در رشته‌هاي مختلف تحصيلي دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي (با احتساب 25 درصد افزايش نسبت به شهريه سال قبل) كه توسط هيأت امناء مؤسسه آموزش عالي مربوط به تصويب مي رسد، به شرح جداول ذيل است.

شرايط پذيرش دانشجو در دوره‌هاي مجازي

آموزش در دوره‌هاي مجازي به صورت الكترونيكي بوده و داوطلبان مي‌توانند براي اطلاعات بيشتر به سايت اينترنتي دانشگاه يا مؤسسه موردنظر خود مراجعه کنند.

پذيرش در دوره مجازي به روش متمركز است. دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي مجري، به هيچ وجه امكان تأمين مسكن، خوابگاه، وام تحصيلي و ساير امور رفاهي به دانشجويان نخواهند داشت.

حداكثر ميزان شهريه‌هاي ثابت و متغير تحصيل در دوره‌هاي مجازي دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي غيرانتفاعي مجري (با احتساب 25 درصد افزايش نسبت به شهريه سال قبل) به تائيد وزارت علوم رسيده است.


 هفتمين کنفرانس بين‌المللي تحقيق در عمليات در دانشگاه سمنان 

 هفتمين کنفرانس بين‌المللي تحقيق در عمليات با حضور دبيرانجمن ايراني تحقيق در عمليات، رئيس پژوهشکده تحقيق در عمليات، مدير کل فناوري اطلاعات معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و مسئولان استاني و دانشگاهي، در تالار دانش دانشکده علوم انساني دانشگاه سمنان آغاز به کار کرد.به گزارش گروه علمي باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومي وزارت علوم، اين کنفرانس دو روزه با هدف ايجاد فضايي براي تبادل اطلاعات و گردهمايي متخصصان و دانشجويان علم تحقيق در عمليات برگزار شده است.

دبير علمي هفتمين کنفرانس بين‌المللي تحقيق در عمليات در مراسم افتتاحيه اين کنفرانس گفت : در مجموع 920 نفر براي شرکت در اين کنفرانس علمي بين‌المللي ثبت‌نام کردند.دکتر محمد رضا صافي افزود: 720 مقاله از کشورهاي مختلف ازجمله ايران، ايتاليا، دانمارک، آلمان و چک به دبيرخانه اين کنفرانس ارسال شد که نهايتا 585 مقاله پذيرفته شد.

وي در ادامه گفت: از اين تعداد 235 مقاله به صورت شفاهي و 358 مقاله هم به عنوان پوستر در مدت دو روز برگزاري اين کنفرانس ارائه مي‌شود.دبير انجمن ايراني تحقيق در عمليات هم در اين مراسم گفت: انجمن ايراني تحقيق در عمليات توانسته با ارائه عملکردي خوب، جزو انجمنهاي برتر کشور معرفي شود.

دکتر هاشمي تشکري افزود: تحقيق در عمليات در سالهاي اخير توانسته مسائل بسيار زيادي در زمينه صنعت، حمل و نقل، نفت و گاز و ... کشور را حل کند.. فرماندار سمنان هم در مراسم افتتاحيه اين کنفرانس به ظرفيتها و پتانسيلهاي استان اشاره کرد و گفت: در سند چشم‌انداز توسعه سه محور صنعت، آموزش عالي و گردشگري مطرح شده که به نظر مي‌رسد در دو بخش اول تا کنون موفقتر بوده‌ايم، خصوصا در بخش آموزش عالي استان پيشرفتها بيشتر احساس مي‌شود.


 در هواي دانشگاه... 

 در آستانه فصل امتحانات

مواردي هست كه براي موفقيت در امتحانات پايان ترم دانشگاه بسيار راهگشاست. در كنار مطالعه منابع امتحاني مربوط به هر درس، خوب است با دانشجويان ورودي سال‌هاي قبل كه پيش‎تر، تجربه امتحان و گذراندن اين واحد درسي را داشته‌اند درمورد نوع آزمون اين واحد و راههاي بهتر فراگرفتن آن، گفتگو كنيم. گاهي جزوه و منبع معرفي شده را به طور كامل يا نسبتا خوبي مطالعه كرده‌ايم اما عدم آشنايي كافي با نحوه سوالات آزمون و مسايل تكنيكي پاسخگويي به سوالات، موجب مي‌شود نتوانيم آن طور كه مطلب را خوانده‌ايم منتقل كنيم و درنتيجه نمره خوبي به دست نخواهيم آورد. درنظر گرفتن موارد اين چنيني و دقت به خرج دادن درمورد حاشيه‌هايي از اين دست، به موفقيت‌مان در امتحان كمك خواهد نمود.


 خبر 

 توسط رئيس جمهور؛

جايزه علامه طباطبايي امروز به اساتيد برجسته اعطا مي‌شود

مراسم اعطاي سومين دوره جايزه علامه طباطبايي ويژه اساتيد برجسته و دومين دوره جايزه شهيد آويني ويژه هنرمندان برجسته بنياد ملي نخبگان امروز با حضور رئيس جمهور برگزار مي‌شود.به گزارش آفرينش دكتر سيد حسن حسيني معاون فرهنگي و امور نخبگان بنياد ملي نخبگان با اعلام اين مطلب گفت:‌ مراسم اعطاي سومين دوره جايزه علامه طباطبايي به 19 نفر از استادان برجسته كشور و دومين دوره جايزه شهيد آويني به 9 نفر از هنرمندان برجسته امروز يكشنبه بيست و هشتم ارديبهشت ماه سال جاري با حضور رئيس جمهور برگزار مي‌شود.

حسيني افزود: اين دو جايزه سالانه به نخبگان علمي و هنري كشور تعلق مي‌گيرد كه در مراكز آموزشي و تحقيقاتي (به ويژه تحقيقات كاربردي)، از سرآمدي و برجستگي خاصي برخوردار باشند.دبير شوراي نخبگان بنياد ملي نخبگان خاطرنشان كرد: اين جايزه صرفا يك هديه شخصي نيست بلكه در جهت توسعه امر تحقيق و پژوهش و بكارگيري محققان و دانش‌آموختگان جوان و تعامل و تبادل بين آنها صورت مي‌گيرد.

رئيس مرکز اطلاعات و مدارک علمي پژوهشگاه علوم و فناوري:

بالا‌ترين آمار ثبت ‌پايان‌نامه در سال 92 به رشته شيمي اختصاص يافت

از ابتداي سال 92 تا پايان آن، 47 هزار و 251 پايان‌نامه و 44 هزار و 662 پروپوزال، در پايگاه ثبت اطلاعات پايان‌نامه‌ها و رساله‌هاي تحصيلات تکميلي کشور در وب‌سايت پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران به ثبت رسيده است.درودي رييس مرکز اطلاعات و مدارک علمي پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران گفت: در سال 92، روزانه به طور متوسط 404 ثبت‌نام در پايگاه ثبت پايان‌نامه‌ها و رساله‌هاي تحصيلات تکميلي انجام شده و در مجموع 147 هزار و 525 ثبت‌نام صورت پذيرفته است.

وي افزود: در اين ميان، بيش از 92 درصد پايان‌نامه‌هاي ثبت شده مربوط به مقطع کار‌شناسي ارشد بوده به طوري که 34 هزار و 851 پايان نامه در مقطع مقطع کار‌شناسي ارشد و دو هزار 806 پايان‌نامه در مقطع دکترا به ثبت رسيده است؛ همچنين 11 هزار و 733 پروپوزال ثبت شده در مقطع کار‌شناسي ارشد و 2هزار و 146پروپوزال در مقطع دکترا بوده است.

درودي تصريح کرد: به طور ميانگين روزانه بيش از 129 پايان نامه و 122پروپوزال در پايگاه ثبت اطلاعات پايان‌نامه‌ها و رساله‌هاي تحصيلات تکميلي کشور به ثبت مي‌رسد. وي تصريح کرد: بيشترين پايان‌نامه ثبت شده در سال 92 مربوط به رشته شيمي با هزار و 321 پايان‌نامه بوده و پس از آن پايان‌نامه‌هاي رشته‌هاي فيزيک، مديريت، رياضي و حقوق بيشترين ثبت پايان‌نامه را به خود اختصاص داده‌اند.

درودي خاطرنشان کرد: از بهمن ماه سال 1387 کار ثبت پايان‌نامه در پايگاه ثبت پايان‌نامه‌ها و رساله‌هاي تحصيلات تکميلي آغاز شده و از آن زمان تاکنون بيش از 151هزار و 367 پايان‌نامه در اين پايگاه به ثبت رسيده است.

جزئيات تعيين رئيس دانشگاه صنعتي شريف

رئيس سابق دانشگاه صنعتي شريف و عضوکميته تعيين رئيس دانشگاه تازه ترين جزئيات تعيين رئيس جديد اين دانشگاه را اعلام کرد و گفت: بسياري از استادان شريف هيچ تمايلي براي رياست ندارند.سعيد سهراب پور در گفتگو با خبرنگار مهر، اضافه کرد: شوراي دانشگاه صنعتي شريف اقدام به تشکيل کميته‌اي براي انتخاب رئيس جديد دانشگاه صنعتي شريف کرد. اين کميته داراي 5 عضو اصلي و 2 عضو علي‌البدل است.وي ادامه داد: دانشگاه صنعتي شريف هم اکنون 450 استاد دارد و براي نشست بر کرسي رياست دانشگاه صنعتي شريف لازم است گزينه‌هاي مدنظر استاد تمام و 10 سال سابقه کار در دانشگاه را داشته باشند، علاوه بر اين رياست يا معاونت دانشکده بايد در کارنامه‌شان باشد.

رئيس سابق دانشگاه صنعتي شريف با بيان اينکه از بين اين استادان در نهايت 117 نفر به کميته معرفي شده‌اند، اظهار داشت: هر هفته جلساتي برگزار مي‌شود تا از بين اين 117 نفر، در نهايت 6 نفر انتخاب شوند.به گفته سهراب‌پور، عده‌اي تصور مي‌کنند که اين استادان تشنه دريافت حکم رياست هستند اما اينطور نيست و بسياري از اين استادان هيچ تمايلي براي رياست دانشگاه صنعتي شريف را ندارند.

وي ادامه داد: کار انتخاب گزينه ها تا اواسط خردادماه ادامه دارد، در نهايت 6 نفر از کميته مذکور انتخاب و به شوراي دانشگاه معرفي مي‌شوند. شورا نيز از ميان اين 6 نفر 3 نفر را به عنوان گزينه نهايي به وزارت علوم معرفي مي‌کند.


 خبر 

 امروز؛ آخرين مهلت انتخاب رشته آزمون ارشد

اصلاحات و تغييرات نهايي دفترچه کنکور کارشناسي ارشد سال 93؛ امروز منتشر مي‌شود

به گزارش آفرينش مشاورعالي سازمان سنجش از انتخاب رشته 61 هزار داوطلب مجاز کارشناسي ارشد خبر داد.

آخرين مهلت انتخاب رشته تا پايان امروز

دکتر حسين توکلي گفت: کليه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در آزمون ورودي کارشناسي ارشد حداکثر تا پايان امروز يکشنبه 28 ارديبهشت ماه فرصت دارند که با مراجعه به سايت سازمان سنجش نسبت به ثبت کد رشته محل تحصيل اقدام کنند.

وي ادامه داد: براساس برنامه زماني پيش‌بيني شده کليه داوطلباني که مجاز به انتخاب رشته آزمون ورودي کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 93 شده‌اند بايستي ضمن دريافت دفترچه راهنماي انتخاب رشته تحصيلي از سايت سازمان و مطالعه دقيق آن و اطلاعيه‌هاي منتشر شده در اين رابطه، نسبت به انتخاب حداکثر 100 کدرشته محل از ميان کد رشته‌هاي محل تحصيل مورد علاقه خود اقدام کنند.وي با بيان اينکه داوطلبان مجاز بايستي کد رشته‌هاي محل انتخابي را به ترتيب اولويت علاقه مرتب و پس از درج آن در پيش‌نويس فرم انتخاب رشته نسبت به کنترل نهايي آن اقدام کنند، ادامه داد: اين افراد حداکثر تا پايان امروز يکشنبه 28 ارديبهشت ماه امسال فرصت دارند تا با مراجعه به سايت سنجش نسبت به انجام اين مهم اقدام کنند.

به گفته توکلي پس از ثبت نهايي فرم توسط داوطلب شماره رمز 15 رقمي توسط سيستم به عنوان رسيد در اختيار داوطلب قرار خواهد گرفت.

اصلاحات نهايي بر روي سايت سازمان سنجش قرار مي‌گيرد

وي با بيان اينکه اصلاحات و تغييرات نهايي احتمالي دفترچه راهنماي انتخاب رشته تحصيلي امروز يکشنبه بر روي سايت سازمان قرار خواهد گرفت، گفت: داوطلبان مي‌توانند با توجه به اصلاحات مذکور در صورت نياز نسبت به اصلاح فرم تکميل شده خود اقدام کنند.

توکلي افزود: تا ساعت هشت صبح روز شنبه، 61 هزار نفر نسبت به تکميل فرم انتخاب رشته اينترنتي کارشناسي ارشد سال 93 خود اقدام کرده‌اند.توکلي در پايان به کليه داوطلبان مجازي که تا کنون نسبت به انتخاب رشته و کد انتخابي خود اقدام نکرده‌اند، توصيه کرد: تنها تا پايان وقت اداري امروز؛ يکشنبه فرصت دارند تا نسبت به انجام اين مهم اقدام کنند.

معاون دانشجويي وزير علوم با اعلام آخرين فرصت نقل و انتقال دانشجو؛

نتايج اين درخواست‌ها 3 ماه بعد از اعلام درخواست مشخص مي‌شود

31 ارديبهشت آخرين مهلت درخواست نقل و انتقال دانشجويان است که در مدت 3 ماه از سوي دانشگاههاي مبدا و دانشگاههاي مقصد نتايج اعلام مي‌شود.مجتبي صديقي معاون دانشجويي وزير علوم تحقيقات و فناوري در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران گفت: کليه متقاضيان نقل و انتقال تا پايان ارديبهشت ماه 93 فرصت دارند که درخواست خود را برروي سايت اداره کل دانشجويان داخل درخصوص نقل و انتقال قرار دهند.

وي در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران مبني براينکه نتيجه اين در خواستهاي متقاضيان نقل و انتقال در چه تاريخي مشخص مي‌شود، افزود: معمولا دانشگاههاي مبدا از اول خرداد تا 15 تير مورد بررسي قرار مي‌دهند و يک ماه و نيم بعد هم دانشگاههاي مقصد نتايج را بررسي و اعلام مي‌کنند.

صديقي در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران مبني براينکه در سال گذشته چه تعداد از نقل و انتقالات پاسخ مثبت داده شد، اظهار داشت: تجربه سال گذشته نشان داده که 40 درصد تقاضا‌ها درخصوص نقل و انتقال معمولا پاسخ داده شد.

برخورد "سازمان سنجش" با فروش سوالات جعلي کنکور

در پي ارسال پيامک‌هاي تبليغاتي شرکت‌هاي غيرمجاز در مورد سوالات جعلي کنکور سازمان سنجش از برخورد با اين شرکت‌ها خبر داد.

دکتر حسين توکلي مشاور عالي سازمان سنجش در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران در اين خصوص گفت: سازمان سنجش در پي صدور اطلاعيه‌اي اقدام اين شرکت‌ها را غير قانوني اعلام کرده است.

وي افزود: اين پيامک‌ها از سوي افراد سودجو براي داوطلبان ارسال مي‌شود و ما به داوطلبان و خانواده‌هاي آنها تاکيد مي‌کنيم که فريب چنين پيامک‌هايي را نخورند چرا که اصولا سازمان سنجش اين گونه پيامک‌ها را صد در صد تکذيب مي‌کند.

توکلي درخصوص برخورد با اين شرکت‌ها تصريح کرد: سازمان سنجش و مرکز حفاظت آزمون به شدت اين مسئله را پيگيري مي‌کنند و با متخلفين برابر مقررات قانوني برخورد مي‌کنند.

مديرکل دفتر گسترش:

صدور مجوز جديد براي پرديسهاي پولي ممنوع شد

مديرکل دفتر گسترش وزارت علوم از ممنوعيت صدور مجوز براي گسترش پرديسهاي پولي يا خودگردان در دانشگاههاي کشور، خبر داد.

همه دانشگاههاي مادر پرديس دارند

حسين حسيني در گفتگو با خبرنگار مهر، اضافه کرد: براساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي، پذيرش دانشجو در پرديسهاي خودگردان منوط به ظرفيت دانشگاههاي جامع کشور بود و اکنون تمام دانشگاههاي جامع و مادر کشور داراي پرديس خودگردان هستند.

وي ادامه داد: درست است که هنوز دانشگاهها متقاضي راه اندازي اين پرديسها هستند و درخواستهايي هم به وزارت علوم ارسال مي‌شود اما لازم است طبق مصوبه مجلس عمل شود.

مديرکل دفتر گسترش وزارت علوم با بيان اينکه هم‌اکنون بيش از 40 پرديس در دانشگاههاي جامع و مادر کشور فعال است، افزود: درخواستهايي هم که ارسال شده در دست بررسي است تا شرايطشان مورد رسيدگي قرار گيرد.

حسيني درباره مجوز رشته‌هاي پرديسهاي فعال، خاطرنشان کرد: هيچ مجوز جديدي از سوي وزارت علوم براي راه‌اندازي پرديسها ارائه نمي‌شود اما به يک سري پرديسها که پيش از اين رشته داشتند مجوز راه‌اندازي رشته‌هاي جديد داده مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي