جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4710


وقتي ‌کودک بي‌دندان مي‌ماند


خواص غذايي و درماني خيار

اندازه نگه دار که اندازه نکوست
ميوه ها را جايگزين شيريني ها کنيم


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 وقتي ‌کودک بي‌دندان مي‌ماند 

خيلي از ما به علت رعايت‌نکردن بهداشت، دندان‌هايمان را از دست مي‌دهيم و مجبور مي‌شويم از روش‌هايي مثل پروتز يا ايمپلنت استفاده کنيم. البته اين اتفاق معمولا در کودکي و نوجواني نمي‌افتد، اما دندان‌هاي بعضي‌ها از همان ابتدا درنمي‌آيد يا اين‌که دندان‌هاي شيري‌شان مي‌رويد، اما برخي دندان‌هاي دائمي‌شان هرگز سر از لثه درنمي‌آورد.

دکتر احمد جعفري، متخصص دندانپزشکي کودکان و دانشيار دانشگاه علوم پزشکي تهران مي گويد: اگر برخي دندان ها اصلا در دهان کودک نرويد، به اين حالت نبود دندان يا فقدان دندان مي گويند. او معتقد است براي اين که اين مشکل را بهتر بشناسيم، بايد ابتدا درباره وضع طبيعي رويش دندان ها صحبت کنيم؛ بنابراين حرف هايش را با جام جم درباره فقدان دندان اين گونه شروع کرد: دندان هاي شيري در ماه هاي سوم تا چهارم جنيني شروع به تشکيل مي کند و در سنين هشت ماهگي تا 2.5 سالگي در دهان مي رويد. هرگونه اختلال در روند تشکيل و رويش اين دندان ها مي تواند مشکل ساز باشد؛ مثلا ممکن است جوانه دندان اصلا وجود نداشته باشد يا هنگامي که جوانه بايد تکثير شود تا شکل دندان به خود بگيرد، اين اتفاق نيفتد. در اين صورت، فقدان يا نبود دندان بروز مي کند! او ادامه مي دهد: گفتيم رويش دندان هاي شيري از هشت ماهگي تا 2.5 سالگي است، اما شش ماه زودتر يا ديرتر از اين زمان هم طبيعي است. بنابراين انتظار داريم در 30 ماهگي تمام دندان هاي شيري کودک يعني 20 دندان روييده باشد؛ يعني در هر فک ده دندان. براي اين که بتوانيم اين تعداد دندان را در اين سنين بشماريم، اگر لب بالاي بچه را جلو بکشيم، مي بينيم وسط فک خطي وجود دارد که لب را به فک متصل مي کند؛ از آنجا به هر طرف چپ و راست بايد پنج دندان وجود داشته باشد. به گفته او، اصلي ترين تشخيص دهندگان اين مشکل، خود والدين هستند که اگر از روند طبيعي رويش دندان ها آگاهي داشته باشند و بدانند تعداد دندان هاي شيري و دائمي در هر فک چند عدد بايد باشد، خواهند دانست چه زماني بايد به نبودن دندان کودک حساس شوند.

وقتي دندان شيري نمي رويد اما جوانه دندان دائمي است

تا قبل از پنج سالگي اگر فقط يک يا دو دندان شيري نرويد، دنبال علت نمي گرديم چون ممکن است جوانه دندان هاي دائمي تشکيل شود، ولي بعد از اين سن، راديوگرافي و بررسي هايي لازم است تا بفهميم جوانه دندان دائمي وجود دارد يا نه. دکتر جعفري با بيان اين جمله ها مي افزايد: اگر تعداد دندان هاي شيري که وجود ندارد زياد باشد (پنج تا شش دندان)، بايد درمان بلافاصله شروع شود چون کودک دچار مشکل در غذاخوردن خواهدشد و فشار لازم به فک هايش وارد نمي شود. او درباره اقدام هاي لازم براي بچه هاي دچار اين مشکل مي گويد: تنها راه حل براي بچه هاي بالاتر از سه سال اين است که دندان مصنوعي برايشان ساخته شود تا بتوانند راحت غذا بخورند. البته به دليل اين که فک کودکان مدام درحال رشد است، اين دندان بايد مدام اصلاح يا تعويض شود و دندانپزشک مراقب باشد اگر دندان دائمي در حال روييدن بود، جاي آن را روي دندان مصنوعي متحرک بتراشد و مدام کودک را تحت نظر قرار دهد.

وقتي دندان دائمي نرويد

دکتر جعفري توضيح مي دهد: دندان هاي شيري در شش سالگي بايد شروع به افتادن کنند و دندان هاي دائمي جاي آنها را بگيرد. اولين دندان دائمي که مي رويد، دندان آسياي بزرگ اول است (دندان 6) که در شش سالگي مي رويد. همان طور که گفتيم در هر طرف فک فقط پنج دندان شيري وجود دارد، بنابراين زير اين دندان، دندان شيري وجود نداشته؛ به همين دليل هم خيلي از پدر و مادرها فکر مي کنند اين دندان شيري است! اين متخصص دندانپزشکي کودکان مي افزايد: بعد دندان هاي شيري از جلوي فک شروع به افتادن مي کنند و دندان هاي دائمي به ترتيب جاي آنها مي رويد. بعد دندان هفتم در سن دوازده تا سيزده سالگي درمي آيد و بعد حدودهجده تا بيست سالگي دندان عقل (سومين آسياي دائمي) کم کم از لثه سر بيرون مي آورد.

چرا دندان نمي رويد؟

به گفته دکتر جعفري، جوانه دندان ها در ابتداي تشکيل، همان جوانه دندان هاي شيري است و از کنار اين جوانه ها، جوانه دندان هاي دائمي تشکيل مي شود و بعد از آن آسياي دائمي به وجود مي آيد، اما گاهي جوانه دندان شيري اصلا وجود ندارد. بنابراين جوانه دندان دائمي هم از کنار آن درنمي آيد که دندان دائمي را تشکيل دهد. او ادامه مي دهد: گاهي هم جوانه دندان شيري وجود دارد، اما جوانه دندان دائمي يا از کنارش تشکيل نمي شود يا وقتي تشکيل شد، هنگام تکثير سلولي، خوب تکثير پيدا نمي کند. گاهي هم جوانه دندان شيري نيست، ولي دندان دائمي جوانه مي زند. اين دندانپزشک در ادامه به نکته مهمي اشاره مي کند: جوانه دندان ها از بخشي از سلول هاي جنيني تشکيل مي شود که منشأ آن با منشأ پوست (اکتودرم) يکي است. بنابراين اگر اختلال هاي دندان خيلي شديد باشد و خيلي از دندان هاي کودک نرويد، ممکن است نشانه هاي پوستي مثل خشکي پوست، کم بودن تعداد موها، ضخيم بودن غيرطبيعي موها و ترشح بيش از حد غدد عرق هم در او ديده شود که در اين صورت بايد حتما کودک را به متخصص پوست هم ارجاع داد.

اما چرا اين اتفاق ها مي افتد؟

دکتر جعفري در پاسخ به اين پرسش مي گويد: علت اين اتفاق ها مي تواند ژنتيک باشد، بويژه وقتي تعداد بيشتري از دندان ها وجود ندارد. حتي در صورت کمبود يک يا دو دندان هم مساله ژنتيک مطرح است به طوري که اگر يکي از فرزندان خانواده اي دچار اين مشکل باشد، از ديگر فرزندان هم راديوگرافي انجام مي دهيم تا ببينيم اين فقدان دندان در آنها هم ديده مي شود يا نه. او تاکيد مي کند: البته گاهي فقدان دندان، اکتسابي است؛ مثلا ديده شده اگر سن مادر هنگام بارداري بالا باشد، کودک در دوره جنيني خوب تغذيه نشود و رشد نکند و نوزاد با وزن پايين به دنيا بيايد و در بارداري هاي چندقلويي، احتمال نروييدن دندان ها زياد است. ابتلا به بعضي بيماري ها مثل سرخک هم روي تشکيل دندان هاي دائمي و تکثير سلول هاي آنها اثر مي گذارد.

زهرا سادات صفوي سهي / جام جم


 خواص غذايي و درماني خيار 

خيار گياه بومي هندوستان است و از آنجا به نقاط ديگر جهان راه يافته است. حدود بيست قرن قبل از ميلاد مسيح مصريان قديم از آن استفاده مي كرده اند.

خيار از آن دسته ميوه هاي بهشتي است که پيامبر گرامي اسلام به آن علاقه‌ي فراوان داشته‌اند و خوردن آن را با کمي نمک توصيه مي فرمودند.

خيار گياهي است علفي و يكساله داراي ساقه ي خزنده و پوشيده از خارهاي نازك و خشن است . برگ هاي آن بزرگ و داراي زاويه و دندانه دار است. گل هاي آن زرد رنگ كه به دو صورت نر و ماده روي يك پايه قرار دارند. ميوه آن سبز رنگ و بسته به نوع و نژادهاي مختلف ممكن است كوچك يا بزرگ باشد.

در کتاب هاي علمي قديمي اسم عربي خيار، قثه است و کساني که قثا را خيار ترجمه مي نمايند، سخت در اشتباه مي باشند، زيرا قثا خيار چنبر است که در گذشته به آن «خيارزه» مي گفتند. خيار چنبر در قديم نام ميوه ديگري بوده که در حال حاضر عطاران و دارو فروشان آن را فلوس مي نامند و از مسهل هاي بسيار مفيد و مشهور است و درخت آن به بزرگي درخت گردو است که در هندوستان مي رويد.

خوردن، بوبيدن و ماليدن خيار بر پيشاني جهت رفع سردرد مفيد است. قطره قطره ريختن آب خيار در بيني و بوييدن آن جهت رفع گرفتگي، بي حوصلگي و کم خوابي مفيد است. آشاميدن آب خيار جهت رفع اکثر تب هاي شديد، تسکين حرارت صفرا و خون، التهاب معده، رفع تشنگي، پاک کردن کبد، زياد شدن ادرار، دفع سنگ کليه و مثانه و بهبود يرقان سودمند است.

جوشانده پوست خيار، درمان خوبي براي يرقان است.

يک ليوان آب خيار با نيم سير نبات، مسهل خوب و گوارايي است و صفرا و سودا را از معده به خوبي خارج مي نمايد که براي اين کار آب خيار رسيده که کمي ترش مزه مي باشد، بهتر است. اگر مقداري ميخک را در آب خيار خيسانده و پس از 24 ساعت آن را صاف کرده و با عسل نوش جان نماييد، رنگ رخسارتان باز مي‌شود؛ در حقيقت به کبد شما جلا مي دهد و روح را شاداب مي نمايد.

اگر مبتلا به مرض قند هستيد تا مي توانيد از خيار و تخم خيار استفاده کنيد.

خيار از نظر طب قديم ايران سرد است و خنك‌كننده بدن مي باشد و به هضم غذا كمك مي كند.

ساير خواص درماني خيار شامل موارد زير است :

1) حل كننده اورات و اسيد اوريك است، بنابراين بيماري نقرس را درمان مي كند.

2) ادرار آور است و براي رفع

سوزش ادرار مفيد است.

3) خون را تصفيه مي كند.

4) خيار براي درمان مبتلايان به سوزش و بند آمدن ادرار مفيد است.

5) عصاره برگ هاي له شده خيار ايجاد تهوع مي كند، بنابراين در مسموميت ها و اختلالات دستگاه گوارش مصرف مي شود.

6) خيار عطش را تسكين مي دهد.

7) خيار ملين است.

خيار کبد را جلا مي دهد و صفرا را از معده به خوبي خارج مي کند.

8. براي درمان اگزما، ترکيدن پوست و رفع خارش آن مفيد است.

9. جوشانده پوست خيار براي يرقان داروي بسيار خوبي است و براي اين کار بهتر است سه روز متوالي آن را نوش جان نماييد.

هميشه بايد خيار را قبل از غذا خورد كه به هضم غذا كمك كند.

مضرات :

اشخاصي كه ناراحتي معده دارند، نبايد در مصرف خيار زياده روي كنند زيرا ممكن است باعث اختلال در دستگاه گوارش گردد.

خيار نفاخ است، چون سريعا در معده فاسد مي شود. براي رفع نفخ و دل درد ناشي از خوردن خيار مي توانيد مقداري عرق نعنا يا کمي آبجوش و نبات بخوريد.

هميشه بايد خيار را قبل از غذا خورد كه به هضم غذا كمك كند. كساني كه نمي توانند خيار را خوب هضم كنند، بايد آن را با نمك بخورند.

منبع:تبيان


 اندازه نگه دار که اندازه نکوست
 ميوه ها را جايگزين شيريني ها کنيم 

 خيلي از افراد مسئوليت هاي زيادي در زندگي دارند که باعث مي شود خود مراقبتي را فراموش کنند، خود مراقبتي از جنبه هاي بسيار مهم مديريت استرس هم است.

مراقبت خوب از بدن مي تواند به ما احساس بسيار خوبي دهد و ارزشي که براي خودمان قائل هستيم را به ديگران انتقال دهيم چنين کاري مي تواند به داشتن احساس تندرستي و البته رفاه پايدار ما کمک کند. تندرستي و سلامت موهبتي است که بايد آن را جستجو کرد، بدست آورد و با آن زندگي کرد.

متخصصان تغذيه گفته اند به منظور حفظ سلامت بهتر است مصرف شيريني ها را محدود کرده و ميوه ها را جايگزين آن کنيم. ميوه هاي کم کالري و با فيبر بالا در بهبود عملکرد دستگاه گوارش و هضم غذاها بسيار مفيد و موثر هستند. به گزارش آفرينش و به نقل از راديو سلامت، دکتر مسعود کيمياگر متخصص تغذيه با بيان اينکه ميوه ها را جايگزين شيريني ها کنيم، گفت: با خوردن هر گرم سيب، نيم کالري دريافت مي کنيم؛ ولي با مصرف هر گرم شيريني چهار کاري دريافت مي کنيم يعني 8 برابر کالري بيشتر؛ بنابراين بهتر است انسان به طرف مصرف ميوه ها تمايل پيدا کند. به خصوص اينکه شيريني يک حالت وابستگي ايجاد مي کند و در برخي از افراد اعتياد آور است.

اين متخصص تغذيه در ادامه افزود: ما مراجعاني داريم که مي گويند وقتي من يک شيريني مي خورم تا آخرش نخورم راحت نيستم و بايد جعبه شيريني را خالي کنم تا راحت شوم.

کيمياگر در پايان خاطرنشان کرد: اگر هفته اي دو الي سه بار شيريني در هنگام عصر با چاي يا قهوه بخوريم، مشکلي ندارد؛ اما بايد از خوردن شيريني به صورت مداوم و روزانه جداً پرهيز کنيم؛ چرا که اعتياد آور و عادت مي شود.

يادتان باشد رژيم غذايي سالم و متنوع از مهمترين عوامل پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي است و با کاهش مصرف چربي هاي زيان آور در رژيم غذايي خطر بروز سکته قلبي را کاهش دهيم.

گفتني است، برنامه «سفره ايراني» کاري از گروه سلامت جسم و پيشگيري شبکه راديويي سلامت است که چهارشنبه هر هفته از ساعت 11:05 به مدت 40 دقيقه از موج اف ام رديف 102 مگاهرتز تقديم شنوندگان صداي دانش، نشاط و آرامش مي شود.


 خبرها از عالم علم 

 خلاصي از باتري ادوات کاشتني بدن با نانوژنراتوري جديد

محققان با استفاده از نانو روبان‌هاي زيرکونات تيتانات (PZT) نانوژنراتوري ساختند که قادر به تامين انرژي مورد نياز اندام‌هاي مصنوعي کاشته شده در بدن است.

به گزارش ايسنا، پژوهشگران دانشگاه ايلينويز، موفق به ساخت نانوژنراتوري شدند که از تپش قلب، جريان الکتريکي توليد مي‌کند. اين دستگاه کوچک مي‌تواند حرکت اندام‌هايي نظير ريه را نيز به الکتريسيته تبديل کند. در اين نانوژنراتور از نانو روبان‌هاي پيزوالکتريک استفاده شده‌ است. اين دستگاه مي‌تواند انرژي اندام‌هاي مصنوعي کاشته شده در بدن را تامين کند.

ادوات کاشته شده در بدن نظير قلب مصنوعي نيازمند باتري‌هاي بسيار کوچک و کارايي هستند تا بتوانند به مدت طولاني در بدن دوام داشته باشند. طي چند سال گذشته ابعاد اين باتري‌ها به شدت کوچک شده و کارايي آنها افزايش يافته است. با اين حال بيماران بايد بعد از چند سال دوباره جراحي شوند تا باتري جديد جايگزين باتري قديمي شود.

جان روگر و همکارانش موفق شدند با استفاده از نانو روبان‌هاي زيرکونات تيتانات (PZT) نانوژنراتور جديدي بسازند. PZT يک ماده پيزوالکتريک بوده که داراي ثابت دي‌الکتريک بالايي است. اين ماده براي تبديل انرژي مکانيکي به الکتريکي بسيار ايده‌آل بوده و يکي از ويژگي‌هاي مثبت آن، انعطاف‌پذيري و مقاومت بالاي ساختاري آن است.

ضربات قلب، حرکت ريه و پرده ديافراگم موجب حرکت اين ماده شده که در نهايت، اين حرکت به انرژي الکتريکي تبديل مي‌شود. نکته جالب توجه در اين نانوژنراتور آن است که مقدار انرژي توليد شده توسط آن بيشتر از انرژي مورد نياز اندام‌هاي کاشته شده در بدن است. يکي از پتانسيل‌هاي استفاده از اين نانوژنراتور آن است که مي‌توان از آن براي تامين انرژي دستگاه کنترل‌کننده وضعيت سلامت استفاده کرد.

محققان ايلينويز تاييد کردند که اين دستگاه با بسياري از اندام‌هاي بدن قابل انطباق است و اين موضوع را روي مدل‌هاي حيواني در آزمايشگاه کنترل کرده‌اند. براي مثال اين نانوژنراتور روي قلب، ريه و ديافراگم خوک و گاو تست شده‌ است. براي ساخت اين دستگاه محققان از لايه 500 نانومتري PZT استفاده کردند که ميان دو الکترود به‌ صورت ساندويچي قرار گرفته است. يکي از الکترودهاي آن از جنس پلاتين و تيتانيوم و ديگري از جنس طلا و کروم است. 12 عدد از اين ساختارها به‌ صورت موازي هم قرار داده شده تا بتواند انرژي مورد نظر را ايجاد کند.

ايمپلنتي که با دماي بدن تغيير شکل مي دهد

به گزارش ايرنا و به نقل از ساينس، اين ترانزيستور قابل انعطاف در حالت عادي کاملا سخت و شکننده است ولي زماني که تحت تاثير دماي بدن قرار مي گيرد، نرم مي شود و به شکل دخواه تبديل مي شود.

يکي ديگر از مزيت هاي اين ايمپلنت، قابليت اتصال به اعصاب و رگ هاي خوني است. مهمترين چالش در ساخت ايمپلنت هاي پزشکي، ناسازگاري آن با بافت هاي بدن و بروز عفونت پس از مدت کوتاهي است. ايمپلنت منعطف جديد با بيولو‍ژيک بدن انسان کاملا سازگار است و هيچ عارضه جانبي در برندارد.

پليمر استفاده شده در اين ايمپلنت داراي حافظه است و شکل خود را به خاطر مي سپارد. محققان در تلاشند که تمام ايمپلنت هاي پزشکي را با استفاده از اين مواد توليد کنند.

مهمترين کاربرد اين ايمپلنت علاوه بر پزشکي در صنعت الکترونيک و کامپيوتر است.

نتايج کامل اين تحقيقات در شماره اخير نشريه Advanced Materials shortly منتشر شده است.


 خبر پزشکي 

 چه ماده‌اي از مهاجرت سرطان در بدن جلوگيري مي‌کند؟

در حال حاضر در جهان براي اولين بار يک مطالعه بين‌المللي در استراليا نشان داد که کلسترول‌هاي بد مقصر در گسترش سرطان به نقاط مختلف بدن هستند.به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ زماني که سلول‌هاي طبيعي شروع به رفتارهاي غيرطبيعي و خارج از کنترل مي‌کنند توده‌هايي به نام تومور در بدن شکل مي‌گيرند و سرطان‌هاي ثانويه علت عمده مرگ ناشي از سرطان‌ها هستند.

بررسي‌ها نشان مي‌دهند، اگر چه برخي از مهارکننده‌ها توسعه داده شده‌اند تا از حرکت و گسترش سلول‌هاي سرطاني جلوگيري کنند اما آنها براي استفاده‌هاي باليني مناسب نيستند؛ کلسترول‌ها از ليپيدهاي مهم در بدن هستند که کلسترول‌هاي خوب از حرکت و گسترش سلول‌هاي سرطاني جلوگيري مي‌کنند اما نوع بد آنها باعث فرار تومورها و مهاجرت آنها به ديگر نقاط بدن مي‌شوند.

نتايج مطالعات نشان مي‌دهند، تنظيم سطوح کلسترول مي‌تواند راهي براي نفوذ در مهاجرت سلول‌هاي سرطاني باشد دستکاري کلسترول بد به طور قابل توجهي مي‌تواند به کاهش توانايي سلول‌هاي سرطاني کمک کند و با نفوذ به بدن از مهاجرت سلول‌هاي سرطاني جلوگيري مي‌کند.

کنترل فشارخون با گوجه‌فرنگي

گوجه‌فرنگي خواص مغذي متعددي دارد که در ادامه به تعدادي از آنها اشاره مي‌کنيم. اين سبزي داراي ميزان زياد آب است که پوست را مرطوب، سالم و شاداب نگه مي‌دارد. غني از پتاسيم است که در کنترل ضربان قلب موثر است و مانع از بروز بيماري قلبي و سکته مي‌شود.

ويتامين‌هايي مانند B، A کمپلکس، تيامين، فولات و نياسين موجود در آن، ناراحتي پوستي و چشمي را برطرف مي‌کند.

ماده مغذي و کاني اين سبزي از بدن در برابر فشارخون و کلسترول بالا محافظت مي‌کند. غني از کلسيم مفيد براي تقويت و شکل گيري دندان و استخوان است. آنتي‌اکسيدان آن با پيشگيري از واکنش سرطان زا، از بروز سرطان پيشگيري مي‌کند. منبع طبيعي و غني پروتئين است که براي بازسازي عضلات مفيد است. از آن جا که ويتامين C دارد، ماليدن آن به پوست باعث شادابي آن مي‌شود. ماليدن آن روي پوست، براي برطرف کردن جوش و آکنه مفيد است. از عصاره گوجه‌فرنگي در تهيه روغن‌هاي ماساژ استفاده مي‌شود

منبع:همشهري آنلاين

زيبايي پوست با ورزش

به گزارش خبرگزاري تسنيم، محمود خدادوست درباره سلامت پوست اظهار داشت: استراحت، خواب کافي در رنگ پوست و شادابي آن اثرگذار است. همچنين، ورزش کردن به دليل اينکه مواد زائد را از بدن دفع مي‌کند در سلامت پوست بسيار تاثير مي‌گذارد. به گفته وي اگر کسي هر روز ورزش روزانه داشته باشد، مواد زائد از بدنش به خوبي دفع مي‌شود که اين مسئله موجب خواهد شد که پوست افراد روشن و زيبا شود، البته بايد توجه داشت که افراد غذا را متناسب با جنس، شغل، سن و مزاج مصرف کنند.اين متخصص طب سنتي عنوان کرد: اگر معده کسي داراي طبع سرد باشد مصرف غذاهاي طبع گرم برايش مفيد است و به بدنش آسيب کمتري وارد مي‌شود.خدادوست افزود: مزاج پايه که شخص با آن به دنيا آمده با مزاج عارضي (بيماري) ممکن است تفاوت داشته باشد، به عنوان مثال فردي که داراي مزاج عمومي سرد و تر که چاق، انعطاف پذير، آرام و صبور است که غلبه سردي و خشکي در مغزش موجب شده که حساس و زود رنج شود.وي با اشاره به اينکه کبد چرب ريشه در کم تحرکي دارد، گفت: مزاج کبد گرم و تر است که غلبه سردي و تري در کبد منجر به بروز کبد چرب مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي