جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4710


راه‌اندازي 114 طرح زودبازده کشاورزي


طرح تفصيلي مناطق حفاظت شده " اشترانکوه" و "سفيد کوه" لرستان تهيه شد


واحد تصفيه گازوئيل پالايشگاه اراک در حال تکميل است


برگزاري همايش کارگروه حفاظت فن‌آوري اطلاعات شرکت‌هاي آبفاي کشور در کاشان


جلسه شوراي حفاظت منابع آب شهرستان ساوجبلاغ تشکيل شد


يک قلاده ديگر پلنگ در ارتفاعات منطقه شکارممنوع کاوه‌ده ديده شد


خبر


خبر


 راه‌اندازي 114 طرح زودبازده کشاورزي 

کرج - خاکپور

معاون هماهنگي امورعمراني استاندار البرز از راه‌اندازي 114 طرح زودبازده کشاورزي با اشتغالزايي 914 نفردراين استان خبرداد.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني استانداري البرز، مجيد سريزدي با بيان اين مطلب اظهار داشت: اين طرحها در زمينه کشت گلخانه‌اي همزمان با فراخوان معرفي فرصتهاي سرمايه‌گذاري البرز«برد - برد» طي چهار ماه گذشته اجرا شده است.

معاون استاندار البرز با اشاره به استقبال سرمايه‌گذاران از همايش فرصتهاي سرمايه‌گذاري اين استان که در کرج برگزار شد، افزود: مهمترين دستاورد اين همايش اعلام آمادگي دوهزارو115 سرمايه‌گذار با آورده ريالي معادل 150 هزار ميليارد ريال است.وي اضافه کرد: طبق برنامه‌ريزي اين طرحها در مدت زمان بين يک تا پنج سال در استان البرز و در بخشهاي مختلف اجرا مي‌شود. سريزدي خاطرنشان کرد: به ازاي هر يک ميليارد ريال سرمايه‌گذاري يک فرصت شغلي ايجاد مي‌شود.

معاون استاندار البرز گفت: باتوجه به اينکه حدود 15 درصد طرحهاي اين همايش داراي بازدهي يک ساله هستند اميدواريم ظرف مدت يک سال به 20 هزار فرصت شغلي دست يابيم.

شناسايي ظرفيتهاي توسعه در البرز ضروري است

سريزدي با اشاره به سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي،افزود: شناسايي و به کارگيري منابع انساني در استان البرز بستر سرمايه‌گذاري و اشتغال را فراهم مي‌کند. معاون استاندار البرز يادآورشد: ظرفيت جمعيتي البرز يکي از شاخصه‌هاي توسعه است براي اينکه زمينه‌هاي خدماتي به جمعيت را فراهم کنيم بايد شرايط لازم را به وجود آوريم.

اين مسوول خاطرنشان کرد: با برنامه‌ريزيهاي مدون زمينه‌هاي خدمات‌گيري و خدمات‌دهي به پايتخت را فراهم مي‌کنيم براي رسيدن به اين امر مهم ايجاد سرمايه‌گذاري، ايجاد اشتغال، رونق کسب در البرز ضروري است.


 طرح تفصيلي مناطق حفاظت شده " اشترانکوه" و "سفيد کوه" لرستان تهيه شد 

 خرم‌آباد – خبرنگار آفرينش

مدير کل محيط زيست استان لرستان از تهيه طرح تفصيلي مناطق حفاظت شده اشترانکوه و سفيد کوه اين استان خبر داد.محمد حسين بازگير اظهار داشت: طرح تفصيلي دو منطقه اشترانکوه و سفيد کوه لرستان تهيه و به روزرساني شده است.وي با بيان اينکه ما در کارگروه طبيعت‌گردي استان به دنبال عقد تفاهمنامه‌اي در خصوص به روزرساني طرحهاي جامع و تفصيلي مناطق چهار گانه حفاظت زيست محيطي لرستان هستيم عنوان کرد: اين مناطق داراي طرح جامع هستند و ما به دنبال تهيه طرح تفصيلي و اجرايي و به روز رساني طرح جامع آنها هستيم.

مديرکل حفاظت از محيط زيست استان لرستان با بيان اينکه منطقه حفاظت شده اشترانکوه طي سال گذشته داراي طرح جامع و تفصيلي به روز شده است ادامه داد: امسال نيز يکي از برنامه‌هاي ما برگزاري کارگاه آموزشي منطقه‌اي در خصوص مديريت منطقه حفاظت شده اشترانکوه در تاريخ 22 تا 24 خرداد ماه است. بازگير با بيان اينکه طرح گردشگري اين منطقه در قالب طرح تفصيلي تعريف شده است بيان داشت: ما به دنبال گردشگري با برنامه با حفظ اکوسيستم و طبيعت در مناطق حفاظت شده استان هستيم.

وي با بيان اينکه علاوه بر طرح مديريت منطقه حفاظت شده اشترانکوه طرح جامع و تفصيلي منطقه حفاظت شده سفيد کوه نيز تهيه و به روزرساني شده است ادامه داد: در اين راستا به دنبال مطرح کردن اين دو طرح تفصيلي در شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان هستيم.مدير کل حفاظت از محيط زيست استان لرستان همچنين با اشاره به ظرفيت گردشگري غار ماهي کور استان نيز بيان داشت: هم‌اکنون از دانشگاههاي مختلف کشور در قالب تورهاي علمي براي بازديد از اين منطقه حضور پيدا مي‌کنند.

بازگير يادآور شد: همچنين مقرر شده که جلسه مشترکي ميان اداره کل محيط زيست و ميراث فرهنگي استان براي بررسي موضوع گردشگري مناطق حفاظت شده لرستان برگزار شود.


 واحد تصفيه گازوئيل پالايشگاه اراک در حال تکميل است 

 اراك – خبرنگار آفرينش

واحد تصفيه گازوئيل پالايشگاه امام خميني که پايان سال گذشته در مدار بهره‌برداري قرار گرفت، در حال تکميل است.مديرعامل شرکت ملي پالايش نفت امام خميني با بيان اينکه اين واحد هم اکنون با ظرفيت 70 درصد اسمي درحال بهره‌برداري است، اظهار کرد: هم‌اکنون روزانه 8 ميليون ليتر گازوئيل در اين واحد تصفيه مي‌شود و ظرفيت کنوني آن 12 ميليون ليتر گازوئيل با کيفيت يورو 4 است.

علي شيرازي زاده تصريح کرد: به منظور افزايش ظرفيت به صد در صد اسمي، بايد يکي از کمپرسورهاي سيستم تکميل و يک قطعه آن تعويض شود. وي با بيان اينکه معمولا پس از انجام هر توسعه‌اي، مشکلات احتمالي وجود دارد، افزود: اين مشکلات بايد به مرور زمان برطرف شود. شيرازي‌زاده ادامه داد: براي اينکه واحدهاي بهره‌برداري شده بتوانند عملکردي بهتري داشته باشند نيز بايد تعدادي طرح جانبي پياده و اجرا شود که هم‌اکنون برخي از اين طرحها در اين شرکت در حال تصويب است.

به گفته اين مقام مسئول، هم‌اکنون شرکت ملي پالايش نفت امام خميني شازند با ظرفيت 250 هزار بشکه نفت خام در حال توليد 16 ميليون ليتر بنزين و 12 ميليون ليتر گازوئيل يورو 4 است.همچنين توليد روزانه 2000 تن ال پي جي و 1,2 ميليون ليتر پروپيلن در روز نيز از ديگر محصولات اين پالايشگاه محسوب مي‌شود.شيرازي‌زاده در اين باره گفت: محصول توليدي پروپيلن که از تنها واحد پتروپالايشگاهي کشور که در اين شرکت قرار دارد، به مجتمعهاي پتروشيمي نارون و پلي نار تحويل مي‌شود. وي افزود: توليد گوگرد پالايشگاه 300 تن در روز است که به صورت گرانول فله‌اي عرضه مي‌شود.


 برگزاري همايش کارگروه حفاظت فن‌آوري اطلاعات شرکت‌هاي آبفاي کشور در کاشان 

 کاشان – سيد حسين صدري

همايش دو روزه کارگروه حفاظت فن‌آوري اطلاعات شرکت آبفاي کشور به منظور بررسي راهکارهاي ارتقاي حفاظت و حراست فن‌آوري هاي اطلاعات شرکت‌هاي آبفا ي کشور در شرکت آبفاي کاشان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي آبفاي کاشان، مدير دفتر حراست و امور محرمانه آبفاي کاشان گفت: اين نشست دو روزه با حضور کارشناسان منتخب حفاظت فن‌آوري اطلاعات شرکت‌هاي آبفاي کشور در کاشان برگزار گرديد. سيد محمد ايزدپرست افزود: امروزه امنيت اطلاعات در سيستم‌هاي کامپيوتري به عنوان يکي از مسائل مهم مطرح است و مي‌بايست به مقوله امنيت اطلاعات نه به عنوان يک محصول بلکه به عنوان يک فرآيند نگاه شود. وي تصريح کرد: بدون شک اطلاع‌رساني در رابطه با تهديدات، حملات و نحوه برخورد با آنان، داراي جايگاهي خاص در فرآيند ايمن‌سازي اطلاعات بوده و لازم است همواره نسبت به آخرين اطلاعات موجود در اين زمينه خود را بهنگام نمائيم.

مدير دفتر حراست و امور محرمانه آبفاي کاشان يادآور شد: اطلاعات، يکي از ارزشمندترين دارايي‌هاي سازمان‌ها است و نگرش اصولي مديران به اين موضوع، دغدغه حفاظت از اين دارايي‌ها را در ذهن ايجاد مي‌کند. شايان ذکر است شرکت‌کنندگان در اين کارگاه هم‌انديشي در پايان همايش با مديرعامل شرکت آبفاي کاشان ديدار کردند.


 جلسه شوراي حفاظت منابع آب شهرستان ساوجبلاغ تشکيل شد 

 ساوجبلاغ – محمدرنجبرکهن

جلسه شوراي حفاظت منابع آب شهرستان ساوجبلاغ با حضور فرماندار ، معاونبرنامه‌ريزي، مديرامورآب و مسئولين ادارات محيط زيست، جهاد كشاورزي ،منابع طبيعي، شهرداران ، بخشداران و نيروي انتظامي در سالن اجتماعات فرمانداري اين شهرستان برگزار شد.فرماندار شهرستان ساوجبلاغ گفت: مديريت صحيح منابع آب وصيانت از اين منابع حياتي وظيفه کليه افراد و دستگاههاي اجرايي شهرستان مي‌باشد.

ابوالقاسم پاليزگير افزود: به دليل محدوديت منابع آب وتوزيع نامناسب بارندگيهاي فصلي بايد منابع آبهاي سطحي وزير زميني موجود رابه خوبي شناسايي وبهره برداري از آنها به صورت برنامه‌ريزي شده و دقيق صورت گيرد. پاليزگيرگفت:براي تعادل‌بخشي به چاههاي آب درشهرستان، 200ميليون تومان اختصاص خواهيم داد و اميدواريم بتوانيم امسال 1000حلقه چاه غيرمجاز پلمپ شود. فرماندار ساوجبلاغ درخصوص اجراي پروژه کانال کردان گفت: دبي آب رودخانه کردان 110ميليون متر مکعب درسال است که با اجراي دو پروژه کانال ساحل غربي وشرقي،پروژه تغذيه مصنوعي با اعتباري حدود 3ميلياردتومان قابل بهره‌برداري است.

پاليزگير باقدرداني ازپيگيريهاي نماينده مردم ساوجبلاغ درمجلس درخصوص سهم آب طالقان خواستار پيگيري و اختصاص سريع اين مقدار آب براي شهرستان توسط وزارت نيرو شد.


 يک قلاده ديگر پلنگ در ارتفاعات منطقه شکارممنوع کاوه‌ده ديده شد 

 فيروزکوه - خبرنگارآفرينش

رييس اداره حفظ محيط زيست شهرستان فيروزکوه از مشاهده يک قلاده پلنگ ديگر ايراني در ارتفاعات منطقه شکارممنوع کاوه‌ده خبر داد. رضا کرمي در گفت وگو با آفرينش اظهارکرد: محيط بانان اين نهاد به هنگام گشت‌زني در منطقه شکار ممنوع کاوه‌ده، يک قلاده پلنگ ايراني را در ارتفاعات اين منطقه مشاهده کردند.

وي گفت: پلنگ ايراني از گونه‌هاي کمياب حيات وحش ايران است که به دليل کم شدن منبع غذايي آن و شکار شدن توسط سوداگران طبيعت در حال انقراض است. کرمي افزود: مشاهده پلنگ در طول روز بسيار سخت است، اما با توجه به همکاريهاي خوب مردم بخصوص در اطلاع‌رساني حضور شکارچيان غيرمجاز و تلاش بي‌وقفه و شبانه‌روزي محيط بانان، اين مهم ميسر شد.

وي گراز، قوچ، ميش، کل و بز را عمده غذاي اين حيوان کمياب معرفي کرد و ادامه داد: برغم وسيع بودن قلمرو پلنگ، در سنوات گذشته نيز اين حيوان در مناطق مختلف از سوي مردم و محيط بانان مشاهده شده است.

اين مقام مسؤول با اشاره به وجود چشمه‌سارها، انواع گياهان دارويي، دوري منطقه از پايتخت و تنوع طبيعي و حيات وحش منطقه، خاطرنشان کرد: منطقه شکارممنوع کاوه ده قابليت ارتقاء به منطقه حفاظت شده را دارا است که در اين صورت، اعتبار و در نتيجه حفاظت از حيات وحش آن را افزايش مي‌دهد.


 خبر 

 350 پايه و فنداسيون جهت روشنايي معابر جديد نصب شد

يزد – اکبر خيرخواه

در حالي كه تامين روشنايي معابر جديد با مشاركت شهرداري و شركت توزيع برق اجرايي مي‌شود، درسال گذشته نصب 350 پايه و فنداسيون از سوي شهرداري يزد به انجام رسيد.به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل شهرداري يزد در سال گذشته نزديك به 350پايه و فنداسيون در راستاي روشنايي معابر جديد از سوي معاونت فني و عمراني شهرداري يزد نصب شد.گفتني است تامين روشنايي معابر جديد به صورت پروژه مشاركتي بين شهرداري يزد و شركت توزيع برق انجام مي‌شود به طوريكه نصب پايه و فنداسيون از سوي شهرداري و اقدامات بعدي توسط شركت توزيع برق در جهت روشنايي به مرحله اجرا مي‌رسد.

اجراي کنسرت دو نوازي "باز عشق" در رشت

رشت - سيده حديث ميرزاده

کنسرت دونوازي باز عشق با اجراي تار سيامک آقايي و تنبک کامران منتظري جمعه 26 ارديبهشت ماه 93 در سالن شهيد انصاري ( وارش ) مجتمع فرهنگي و هنري خاتم الانبياء (ص) رشت برگزار شد. رضا ثقتي رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان رشت گفت : اين برنامه به همت آموزشگاه موسيقي شيدا و با همکاري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان رشت برگزار شده است.وي افزود : سيامک آقايي هم‌اکنون رديف موسيقي دستگاهي ايران و مباني نوازندگي را در دانشگاه هنر تهران تدريس مي‌کند. ثقتي در ادامه با اشاره به دومين نوازنده اين کنسرت گفت: کامران منتظري هم با توجه به سن کم از پيشينه قوي نوازندگي برخوردار است. وي از سال 67 تنبک نوازي را زير نظر نويد افقه فرا گرفته است. 

مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان‌شرقي تأكيد كرد:

ضرورت مقاوم‌سازي شبکه‌هاي گاز استان آذربايجان‌شرقي براي مقابله با شرايط بحران

تبريز- توفيقي: مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان‌شرقي در جلسه تدوين برنامه‌هاي کاري سال 93 ضمن تاکيد بر لزوم آمادگي براي شرايط بحران گفت: مقاوم‌سازي شبکه‌هاي گازرساني در سالجاري اجرايي خواهد شد.ولي‌ا... ديني با اشاره به موقعيت زلزله خيز منطقه آذربايجان‌شرقي و همچنين تجربه تلخ زلزله ارسباران ادامه داد: ما در زلزله اخير، تجربيات بسيار ارزشمندي به دست آورديم، ولي اين تجربيات زماني مفيد خواهد بود كه از آن براي رخدادهاي احتمالي بعدي بهره‌گيري نماييم.

وي با تاکيد بر اينکه خطوط انتقال گاز در زلزله اخير هيچ آسيبي نديده‌اند و قابل قبول‌ترين عملکرد در مديريت بحران زلزله توسط نيروهاي امدادي و عملياتي شرکت گاز استان ارائه گرديد، تصريح کرد: در سال‌هاي اخير اقدامات خوبي براي اصلاح و تقويت شبکه‌هاي توزيع گاز طبيعي صورت گرفته است. مديرعامل شرکت گاز استان اظهار داشت: برنامه‌هاي مطالعاتي در زمينه مقاوم‌سازي شبکه گاز استان به ويژه کلانشهر تبريز تدوين گرديده و و در حال بروزرساني مي‌باشد که متعاقباً عمليات اجرايي لازم در اين خصوص معمول خواهد شد.

استاندار کردستان:

از ديدگاههاي اهل فرهنگ و هنر کردستان به عنوان اتاق فکر استفاده شود

سنندج - اسرين مقصودي

عبدالمحمد زاهدي در جلسه معارفه مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي بر فعاليت بيش از پيش شوراي فرهنگ عمومي استان تاکيد کرد.با حضور معاون پارلماني و حقوقي وزير ارشاد، مدير کل امور استانهاي وزارت ارشاد، نماينده ولي فقيه در کردستان، استاندار و مسئولان استان، مدير کل جديد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي کردستان معرفي شد.

استاندار کردستان در اين مراسم ضمن عرض خيرمقدم، و تقدير از مديرکل و سرپرست سابق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي کردستان از مديرکل جديد خواست از ديدگاهها و نظرات اهالي فرهنگ و هنر استان به عنوان اتاق فکر استفاده کند. عبدالمحمد زاهدي مسئوليت اساسي وزارت و اداره کل ارشاد اسلامي را در سه حوزه دسته‌بندي کرد و گفت: اولين حوزه، فرهنگ عمومي است که مجموعه فرهنگها و آداب و رسوم جامعه را رصد مي‌کند واز مدير کل جديد خواست اين شورا بيش از پيش فعال شود.

زاهدي دومين حوزه را فرهنگ به معناي عام هنري ذکر کرد و افزود: اگر دقيق محاسبه شود مي بينيم که کردستان بيشترين ظرفيت کشور را در حوزه هنرداراست و وزارت ارشاد مي‌تواند از اين ظرفيت عظيم به عنوان سرمايه ملي استفاده کند. استاندار در اين زمينه از مديرکل جديد خواست تا بر مسئله تبادل فرهنگي اهتمام داشته باشد و خاطر نشان نمود: کردستان مي‌تواند در اعم رشته‌هاي هنري کشور را تغذيه کند از جمله موسيقي، بخصوص آن که کردستان مرکز موسيقي مذهبي است.

سومين حوزه مسئوليت ارشاد اسلامي از ديدگاه استاندار، مطبوعات و رسانه است که نيازمند حمايت جدي مي‌باشد. زاهدي از معاون پارلماني و حقوقي وزير ارشاد خواست از نشريات محلي بويژه در کرستان حمايت شود.

در ادامه اين مراسم معاون پارلماني و حقوقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با تاکيد بر اهميت مسئله وحدت، کردستان را يک الگوي قابل تسري به ساير نقاط کشور در اين زمينه عنوان کرد و خاطرنشان نمود: وجود اقوام مختلف در کشور ما نه تنها هيچ گاه تهديد نبوده بلکه هميشه فرصت محسوب شده است. دکتر نوش‌آبادي در ادامه تغييرات مديريتي را امري عادي و متعارف خواند و افزود: مهم آن است که انسان در طول مدت مسئوليت، نقش خود را بخوبي انجام دهد چرا که اين مقامها اعتباري است و براي هيچکس ماندگار نيست. در پايان اين مراسم طي حکمي حجت‌الاسلام رحيم جعفري بعنوان مدير کل اداره کل فرهنگ و ائشاد اسلامي کردستان معرفي شد.

استاندار تاکيد کرد؛

مبارزه با مواد مخدر نهادينه شود

ياسوج- محمد شفيع ربيعي

استاندار کهگيلويه و بويراحمد تاکيد کرد: بکارگيري عزم اجتماعي يکي از بهترين و پايدارترين راهکارها براي پيشگيري و مبارزه اصولي با توليد، توزيع و مصرف انواع موادمخدر است و اين مهم بايد در اجتماع و بين خانواده‌ها نهادينه شود. دکترسيد موسي خادمي در نشست شوراي مبارزه با مواد مخدر استان، افزود: اگر پيشگيري و مبارزه با توزيع و مصرف موادمخدر در اشکال مختلف آن يعني صنعتي و غيرصنعتي از يک موضوع دولتي تعميم يافته و به موضوعي اجتماعي، جامعه و فرهنگ تبديل شود، کارسازتر خواهد شد.

وي بيان اينکه، اين امر منحصر به اقدامات دستگاه هاي اجرايي، امنيتي و انتظامي در زمينه مبارزه با توليد، عرضه و مصرف موادمخدر نيست، تاکيد کرد: اينکه مبارزه بايد با اقتدار ادامه يابد، نقش مردمي در همراهي کردن دولتيها در اين خصوص بسيار مهم است.

خادمي تاکيد کرد: سازمانهاي مردم‌نهاد، نهادهاي فرهنگي، کانونهاي خانوادگي، گروههاي فرهنگي و اجتماعي و قشرهاي مختلف مردم با تمام وجود وارد ميدان عمل شده و آثار مخرب مصرف مواد مخدر را به طور مستمر بيان کنند. استاندار با اشاره به اينکه، توليد، عرضه و مصرف مواد مخدر يکي از بزرگترين آسيبها و تهديدهايي است که هم‌اکنون در جامعه رواج دارد، افزود: هر چند سطح اين تهديد و آسيب اجتماعي در استان ما به نسبت ساير نقاط کشور کمتر است اما نبايد از اين مسئله غافل شد و در اين خصوص کوتاهي کرد.

راه‌اندازي کارگاه توليدي براي ايجاد اشتغال معلولين در اسلامشهر

اسلامشهر – محمدرضا عباسي

يک کارگاه توليدي براي ايجاد اشتغال معلولين در شهرستان اسلامشهر افتتاح گرديد. اين واحد توليدي که در زمينه توليد پوشاک فعاليت دارد، با همت انجمن معلولين شهرستان اسلامشهر و کمکهاي خيرين بزرگوار در منطقه چيچکلو احداث و راه‌اندازي شده که زمينه ايجاد اشتغال بالغ بر 100 نفر از معلولين را فراهم نموده است.

مهتاب ترکي رئيس انجمن معلولين و مددجويان شهرستان اسلامشهردرمراسم افتتاحيه اين واحد توليدي اظهارداشت: انجمن معلولين و مددجويان اسلامشهر در سال 1386بصورت رسمي فعاليت خود را با هدف آشنا ساختن اقشار جامعه با معلولين و رسيدگي بيشتر به مسائل و مشکلات اين افراد آغاز نموده است. ترکي بيان داشت: روز جهاني معلولين بهانه و فرصت خوبي است تا تمام اقشار جامعه بويژه مسئولين و افراد تاثيرگذار در جامعه ، با پتانسيلها و استعدادهاي بالقوه عزيزان معلول و توانمند جامعه آشنا شوند.


 خبر 

 خسارت 27 ميليارد ريالي سيل به اراضي کشاورزي و اماکن مسکوني چالدران

اروميه - خبرنگارآفرينش

فرماندار چالدران از وارد آمدن خسارت 27 ميليارد و 200 ميليون ريالي سيل به اراضي کشاورزي و اماکن مسکوني اين شهرستان خبر داد. احمد رضا قليپور در جريان بازديد از مناطق سيل زده چالدران، افزود: بارش شديد باران و در بعضي نقاط به همراه تگرگ در بخش دشتک شهرستان موجب جاري شدن سيل به اراضي کشاورزي،مراتع و تاسيسات اين شهرستان خسارت زده است.

وي با بيان اينکه بارش شديد باران و رگبار باعث جاري شدن سيل در اين شهر و مناطق روستايي اين شهرستان شد، اظهار داشت: براساس برآوردهاي انجام شده ارزش ريالي خسارات وارده به اراضي کشاورزي و واحدهاي مسکوني 27 ميليارد و 200 ميليون ريال گزارش شده است.فرماندار چالدران اعلام کرد: سيلاب باعث مسدود شدن چند ساعته جاده چالدران - آواجيق - ماکو، تخريب پلها و ابنيه فني راه شد که با تلاش عوامل امدادي جاده بازگشائي و امکان رفت وآمد 150 دستگاه خودرو مانده در راه فراهم شد.

قلي‌پور اضافه کرد: سيل به 380 هکتار از اراضي کشاورزي روستائيان چالدران و 700هکتار از مراتع ملي خسارت زد وآبگرفتگي13واحد مسکوني در روستاهاي قهرمان کندي و قيان کندي و سه واحد مسکوني روستائي در اين شهرستان تخريب شد.

216 هکتار از اراضي کشاورزي متحمل خسارت شدند

فرماندار ماکو گفت:‌ سيل روزهاي اخير در اين شهرستان بالغ بر 34 ميليارد ريال خسارت بر جاي گذاشت. شاهين عليزاده در جريان بازديد از مناطق سيل زده ماکو با اشاره به اينکه در پي بارش شديد باران و جاري شدن سيل روزهاي اخير بيش از 20 ميليارد ريال به ابنيه و راههاي ارتباطي شهري و روستايي خسارت وارد شده، افزود: در سطح شهر ماکو و روستاهاي در مسير سيل به 17 واحد مسکوني خسارتي بالغ بر يک ميليارد ريال وارد شده و بيش از 50 مورد نيز عمليات تخليه آب از منازل صورت گرفته است.

وي اظهار داشت: با توجه به سيل عظيمي که در سطح شهرستان جاري شده بود بيش از 19 ميليارد ريال به راههاي ارتباطي و معابر روستايي خسارت وارد شده که اکيپ اداره راه و شهرسازي با جديت و با تمام قوا در حال مرمت و نوسازي نقاط آسيب‌ديده هستند. عليزاده ادامه داد: همچنين در پي بارش شديد باران و جاري شدن سيل در روستاهاي ماراکومي، باشکند، گجوت، سنگر، هندور، قزل داغ کرد و قوري بلاغ به زمينهاي کشاورزي و زارعي اين روستاها خسارت وارد شده است. فرماندار شهرستان ماکو در پايان عنوان کرد: مقدار زمين کشاورزي و زراعي خسارت ديده در حدود 216 هکتاراست که اين مقدار خسارت همراه با آب‌بندها و انهار روستايي است.

معاون خدمات مشترکين آبفاي استان اصفهان اعلام کرد؛

کشف 910 انشعاب غيرمجاز در استان اصفهان

اصفهان - راعي

معاون خدمات مشترکين و درآمد شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: در سال گذشته 910 فقره انشعاب غيرمجاز کشف شد و پس از اخذ جرائم رفع شد.به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، رضا رضايي افزود: حدود 80 درصد انشعابات غيرمجاز کشف شده مربوط به واحدهاي مسکوني بوده است که عمده اين واحدها در منطقه يک ، 4 و 5 شهر اصفهان و شهرستانهاي شاهين‌شهر، نجف‌آباد، مبارکه، گلپايگان، سميرم، شهرضا، فلاورجان، جلگه و لنجان بوده است.

وي درخصوص اقداماتي که آبفاي استان اصفهان جهت جلوگيري از نصب انشعابات غيرمجاز در دستور کار قرار داده است اعلام کرد: در سالهاي اخير شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان به منظور جلوگيري از نصب انشعابات غيرمجاز در جاي جاي استان تدابيري نظارتي خود را بسيار گستره تر نموده به طوري که مأمورين قرائت کنتور نظارت بسيار دقيق و فشرده بر چگونگي نصب انشعابات آب واحدهاي مسکوني و غيرمسکوني اعمال مي‌نمايند.

رضايي به پيامدهاي نصب انشعابات غيرمجاز پرداخت و تصريح کرد: نصب انشعابات غيرمجاز نه تنها از لحاظ درآمدي ضرر و زيانهايي براي شرکت به همراه دارد بلکه در شرايطي که استان با چالش جدي کم‌آبي مواجه است اين مشترکين بدون محاسبه آب بها اقدام به مصرف بي‌رويه آب مي‌کنند در حالي که مديريت مصرف يکي از اولويتهاست.

افزايش چشمگير واردات خودرو در منطقه آزاد اروند

اهواز – خبرنگار آفرينش

سيد علي موسوي معاون اقتصادي و سرمايه‌گذاري منطقه آزاد اروند گفت: در پي گسترش محدوده تردد خودروهاي پلاک منطقه آزاد اروند، واردات خودروهاي خارجي با پلاک منطقه آزاد اروند در دو ماه سال جاري افزايش چشمگيري نسبت به سال گذشته پيدا کرده است.سيد علي موسوي افزود: با استقبال از طرح گسترش تردد اين خودروها تا شعاع 120کيلومتري و تردد تا سطح استان در روزهاي تعطيل رسمي، بطور مستقيم باعث افزايش واردات خودور در منطقه گرديده و با انتشار شيوه‌نامه جديد تردد خودروهاي پلاک اروند باعث ترغيب خريد خودروي وارداتي شده و سرمايه‌گذاران فعال در اين حوزه را ترغيب به سرمايه‌گذاري در اين بخش نموده است. با توجه به افزايش واردات خودرو ، واحد خودرويي گمرک منطقه آزاد با کمبود دستگاه GPS مواجه شد که با پيگيري و تلاشهاي اين معاونت مشکل رفع گرديد. وي عمده شهروندان منطقه بر اين باورند که با گسترش واردات خودروهاي خارجي به منطقه، نمايندگان مجاز خودروهاي داخلي نيز ترغيب به ارائه خدمات در اين خصوص خواهند شد و برخي از نمايندگان مجاز خودورهاي داخلي نيز با تاييد اين موضوع ، علاقمندي خود به ارائه خدمات را به خودروهاي خارجي نشان دادند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي