جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4710


افشارزاده مديرعامل استقلال شد

سخنگوي باشگاه استقلال:
خادم جلوي پلمپ شدن باشگاه استقلال را گرفت!


نگاه


دقيقه نود


سوت پايان


يادداشت


 افشارزاده مديرعامل استقلال شد 

به دنبال برگزاري نخستين نشست هيات مديره استقلال درحضوراميررضا خادم، نماينده تام‌الاختيار وزارت ورزش براي خصوصي سازي استقلال و پرسپوليس، بهرام افشارزاده به عنوان مديرعامل انتخاب شد.هيات مديره جديد باشگاه استقلال صبح شنبه در دفتر افشارزاده اولين نشست خود را برگزار کرد و در نهايت پس از بررسي گزينه‌هاي مختلف براي مديرعاملي آبي پوشان، افشارزاده به عنوان مديرعامل جديد اين باشگاه معرفي شد. افشارزاده با 9 راي سکان هدايت استقلال را در دست گرفت.بهرام افشارزاده سال‌ها دبيرکل کميته ملي المپيک بوده است. او رياست فدارسيون وزنه‌برداري را نيز در کارنامه مديريتي‌اش دارد و هم اکنون هم به عنوان مشاورعالي وزيردراموربين الملل مشغول به فعاليت است.

بهرام افشارزاده :

استقلال بحران دارد

بهرام افشارزاده مديرعامل جديد باشگاه استقلال در پاسخ به اين پرسش که براي پرداخت بدهي‌هاي استقلال چه برنامه‌اي داريد و آيا اعتبار کافي براي حل مشکلات دراختيار هست،گفت: باشگاه استقلال مشکل دارد. مطمئن باشيد که بحران وجود دارد. من زماني که به فدراسيون وزنه‌برداري رفتم مشکلات اينچنيني در آن فدراسيون وجود داشت اما با تداوم کاروکمک مجموعه اهالي وزنه‌برداري، موانع رااز پيش رو برداشتيم. سعي مي‌کنيم بدهي‌هاي را اولويت‌بندي کنيم تا هرچه‌ سريع‌تر تکليف بدهي‌هاي باشگاه روشن شود.مديرعامل جديد باشگاه استقلال درباره نشست هيات مديره گفت:امروز ساعت 12 نخستين نشست هيات مديره درمحل باشگاه استقلال برگزار مي‌شود.

دراين نشست درباره بدهي‌هاي باشگاه، مشکلات پيش رو، وضعيت سرمربي و تيم در فصل آينده صحبت خواهد شد.

قرار است سليماني ذي‌حساب جديد درمحل باشگاه حاضر شود و گزارش جامعي از وضعيت مالي باشگاه و اقداماتي که براي روشن شدن بدهي‌ها صورت گرفته آماده کند و دراختيار هيات مديره و وزارت ورزش قراربگيرد.

افشارزاده درپايان گفت که ازامروز ساعت 9 با حضور در باشگاه استقلال کارش را رسما آغاز مي‌کند.


 سخنگوي باشگاه استقلال:
 خادم جلوي پلمپ شدن باشگاه استقلال را گرفت! 

سيد سعيد افجه‌اي سخنگوي باشگاه استقلال درنشست خبري که با حضورتعداد معدودي ازنمايندگان رسانه‌ها برگزارشد،گفت: همه دوستداران و هواداران باشگاه استقلال پشتيبانان اصلي آن هستند و من امروزبه همه آن‌ها سلام مي‌کنم. درجلسه‌اي که با حضور9 نفر ازاعضاي هيات مديره باشگاه استقلال برگزار شد، مديرعامل، رييس هيات مديره و سخنگوي باشگاه انتخاب شدند. دراينجا تشکر ويژه‌اي از دکترگودرزي مي‌کنم دراين ميان لطف و همکاري خوبي که ايشان داشتند بسيار تاثيرگذاربود که نتايج آن را درآينده خواهيد ديد.افجه‌اي درمورد اولين جلسه هيات مديره باشگاه استقلال نيز گفت:روزجمعه دفتر باشگاه در حال پملپ شدن بود و حساب‌هاي باشگاه به خاطرمسائل مالي و مالياتي درآستانه مسدود شدن قرار گرفته بود،که آقاي خادم با همکاري آقاي نثاري مانع از اين اقدام شدند.


 نگاه 

 درانتظار پايان طلسم 40 ساله المپيک!

محمد قاسمي

38 سال پيش وقتي که داورسوت پايان بازي ايران و شوروي سابق را به صدا درآورد؛ شاگردان حشمت مهاجراني با شکست 2 بر يک زمين را ترک کردند و از آن موقع تاکنون 9 دوره است که ديگر فوتباليستي ازايران درمراسم افتتاحيه المپيک براي تماشاگران دست تکان نمي‌دهد. فوتبال ايران البته يکبار ديگر مجوزحضوردرالمپيک1980 را کسب کرد اما دراين المپيک کارواني ازورزش ايران عازم مسابقات نشد.حالا در فاصله بيش از 2 سال مانده به المپيک ريودوژانيروي برزيل، نلووينگاداي پرتغالي مدتي است که رسما کارش را با تيم فوتبال اميد ايران آغاز کرده تا شايد طلسم را بشکند و فوتبال ما دوباره رنگ المپيک را ببيند.دردنيايي که برنامه‌ريزي حرف اول را مي‌زند و بسياري ازکشورها براي فوتبالشان چشم‌انداز بلند مدت تعيين مي‌کنند؛ شروع کردن در اين زمان چندان زود نيست اما براي فوتبالي که هميشه در دقيقه نود دنبال گرفتن مجوز ورود به المپيک بوده؛ شروع کردن در اين زمان خيلي هم دير نيست و براي کساني که درآن شرايط، فانوس به دست دنبال راه صعود مي‌گشتند روزنه اي است که به آن اميد دارند. کسي هدايت تيم اميد ايران را به عهده گرفته که سابقه همکاري با تيم جوانان پرتغال را دارد.

تيمي که کي‌روش آن را هدايت مي‌کرد و دوقهرماني هم به دست آورد. او همچنين تجربه هدايت تيم اميد مصررا در کارنامه دارد. از طرف ديگر به واسطه سرمربيگري در پرسپوليس با فوتبال ايران آشنا است. اينها شايد اميدها را بيشتر کند اما به معني موفقيت حتمي نيست. در گذشته هم مربيان ايراني و خارجي با سابقه‌هاي مختلفي هدايت اين تيم را به عهده گرفتند اما پايان داستان همه يکسان بود.تيمي که حالا مدتي است با حضور27 بازيکن اولين اردوي خود را برگزار مي‌کند؛ تا شروع بازي‌هاي آسيايي اينچئون کره‌جنوبي که در شهريور برگزار مي‌شود، چهارماه فرصت دارد. بازي‌هايي که وينگادا آن را "گام بلندي به سوي المپيک 2016" مي‌داند. بر اساس قانون تيم‌هايي که در اين بازي‌ها شرکت مي‌کنند مي‌توانند درکنار بازيکنان زير23 سال خود ازسه بازيکن بزرگسال هم بهره ببرند اما معمولا کشورهايي که براي صعود به المپيک و حضور قدرتمند در اين رقابت برنامه دارند، نه تنها ازاين امتياز استفاده نمي‌کنند بلکه ازبازيکناني بهره مي‌برند که تا زمان المپيک سن آنها بالاي 23 نخواهد رفت. کاري که ما در دوره‌هاي مختلف انجام نداديم و هميشه تلاش‌ کرديم تا با قدرت هرچه بيشتروبا استفاده از تمام امتيازات موجود، قدرتمندترين تيم را به اين بازي‌ها اعزام کنيم. ريسکي که هميشه جواب نداده و گاهي حتي نتوانستيم بين سه تيم برترجايي داشته باشيم.اين باراما فدراسيون فوتبال ايران برخلاف سنت به فکر هدف اصلي، يعني المپيک است. از همين رو قرار است از بازيکنان بزرگسال استفاده نشود. اين تغيير رويه شرط لازم براي سفر به "ريو" است اما کافي نيست. تيم اميد براي آماده‌سازي نياز به بازي‌هاي تدارکاتي دارد.

وينگادا در حالي بايد تيمش را آماده کند که دغدغه‌هاي ديگري را هم پيش‌رو دارد. برخي از بازيکنان تيم اميد در تيم ملي بزرگسالان حضور دارند. تيمي که براي جبران زمان از دست رفته، فشرده تمرين مي‌کند تا براي جام جهاني برزيل آماده شود. اين پايان دغدغه‌هاي وينگادا نيست. ممکن است برخي از بازيکنان در تيم‌هاي ليگ برتري وحتي درترکيب نمايندگان ايران درليگ قهرمانان آسيا حضور داشته باشند. ازهمين‌رو سختي کار براي اين مرد پرتغالي بيشتر مي‌شود چرا که تجربه نشان داده تعامل ميان باشگاه و تيم ملي هميشه سخت بوده است.کار اصلي تيم فوتبال اميد پس از بازي‌هاي آسيايي اينچئون آغاز مي‌شود. يعني درست از همانجايي که هميشه يا درباد موفقيتش خوابيديم و يا ناکام مانديم. درهر دو صورت نتيجه چيزي جز فراموش شدن تيم اميد تا روزهاي نزديک به بازي‌هاي مرحله انتخابي المپيک نبود. اتفاق مشترک اين بود که هميشه در روزهاي نزديک به شروع مسابقات انتخابي المپيک دست به کار مي‌شديم و سعي مي‌کرديم با " غيرت ايراني"، " کمک و حمايت رسانه‌ها" و هرچيزي غير ازبرنامه‌ريزي راهي به سمت المپيک پيدا کنيم. قرارداد وينگادا يک ساله است و بايد به فکرروزهاي پس ازاينچئون هم بود. به فکر اينکه درصورت راضي‌کننده بودن عملکرد مرد پرتغالي چگونه با او ادامه بدهيم و يا اگر انتظارات برآورده نشد چه تصميمي بگيريم. اينچئون ميداني آزمايش وينگادا خواهد بود وعملکرد تيمش هم سنگ محک. هر چند به نظر مي‌رسد اين سنگ محک عنواني که تيم اميد کسب مي‌کند نبايد باشد، چرا که مهمتر ازرتبه، روند روبه رشدي است که بايد تيم اميد ايران به نمايش بگذارد تا به قول خود وينگادا تيم ايران به سطحي که همه انتظار دارند برسد.

شايد بعد از گذشت نزديک به 40 سال، تنها حضوردرالمپيک هم براي ما يک موفقيت باشد. بايد ديد که وينگادا مي‌تواند "درِ اين حصار جادويي" را بشکند و "ريو" جايي باشد تا علاوه بر اينکه مي‌بينيم کريس رونالدوهاي آينده چگونه الفباي فوتبال را مرور مي‌کنند؛ شاهد حضور نماينده کشورمان هم باشيم.


 دقيقه نود 

 مسئولان هرتابرلين ميهمان ويژه بازي ايران و بلا‌روس

کدام بازيکن ايراني راهي اروپا مي‌شود؟

تيم ملي فوتبال کشورمان دراولين بازي خود دراردوي تدارکاتي اتريش امروزبه مصاف بلا‌روس خواهد رفت. از همين رو اين ديدار با توجه به هماهنگي‌هاي قبلي ميهمان‌هايي خواهد داشت.

ازجمله اين ميهمان‌ها مي‌توان به مسئولان تيم فوتبال هرتابرلين آلمان اشاره کرد که با حضور در اتريش قرار است بازي تيم ملي ايران مقابل بلا‌روس رااز نزديک تماشا کنند.

در بازي امروزکمک مربي هرتابرلين به همراه مدير فني و يکي ديگر از مسئولان باشگاه حضور خواهند داشت. اين افراد با هلپ، بازيکن تيم ملي بلا‌روس رابطه بسيار نزديکي دارند وحتي قراراست ديداري هم با اين بازيکن داشته باشند.هلپ درحال حاضر بازيکن تيم فوتبال وولفسبورگ آلمان است.

2بازي دوستانه تيم ملي اميد ايران مقابل اردن

تيم ملي اميد ايران بعد ازحضورنلووينگادا به عنوان سرمربي با برگزاري اردوهاي منظم تمرينات خود را طبق برنامه دنبال مي‌کند.وينگادا در جلسه‌اي که دو هفته قبل با هادي آيت‌اللهي برگزارکرد درخواست انجام بازي دوستانه با تيم ملي اميد اردن را به مسئولان فدراسيون ارائه کرد.

طبق اعلام سرپرست کميته جوانان بعد ازرايزني‌هايي که انجام شده با دعوت فدراسيون اردن قراراست تيم ملي اواخر خرداد ماه به کشوراردن سفر کند و روزهاي30 تير و يکم مرداد دردو ديدار دوستانه به مصاف اين تيم برود.

امضاي شش تفاهم نامه همکاري بين کشتي ايران و کشورهاي صاحب‌نام

همزمان با رقابت هاي جام جهاني کشتي فرنگي شش تفاهم نامه همکاري با کشورهاي صاحب کشتي دنيا به امضا رسيد.

در راستاي توسعه همکاري هاي بين المللي، فدراسيون کشتي ايران همزمان با رقابت هاي جام جهاني کشتي فرنگي در تهران با شش کشور ارمنستان، آذربايجان، گرجستان، ترکيه، آمريکا، مجارستان و کنفدراسيون کشتي آفريقا قرارداد همکاري امضا کرد.

اين قراردادهاي همکاري در چند بند ازجمله برگزاري اردوهاي مشترک، حضور در رقابت هاي بين المللي يکديگر و همکاري دربرگزاري مسابقات بين‌المللي به امضا رسيد.

اين تفاهم نامه هاي همکاري در جهت رشد و توسعه هر چه بيشتر کشتي و تلاش براي حفظ هميشگي اين رشته در المپيک صورت گرفته است.


 سوت پايان 

 شکست ملي پوشان واليبال مقابل بلغارستان

ملي‌پوشان واليبال ايران که دراردوي تدارکاتي خود دربلغارستان به سرمي‌برند، درنخستين بازي تدارکاتي برابر تيم ملي اين کشور با نتيجه 3 بر 2 مغلوب شدند.سعيد معروف، شهرام محمودي، محمد موسوي، عادل غلامي، رحمان داودي، فرهاد قائمي وعبدالرضا عليزاده ترکيب تيم ايران را درشروع مسابقه تشکيل مي‌دادند که درادامه سايرملي پوشان حاضردراردو نيز به ميدان رفتند.شاگردان اسلوبودان کواچ ديروزدردومين ديدار تدارکاتي بار ديگر به مصاف بغارستان ‌رفتند.

داوري و جهانبخش درکمپ تيم ملي

بااضافه شدن عليرضا جهانبخش، دانيل داوري وملي‌پوشان فولاد، تمرينات تيم ملي سروشکل جديدي به خود مي‌گيرد.برهمين اساس ازديروز صبح سوشا مکاني وبختياررحماني بازيکنان تيم فولاد خوزستان،عليرضا جهانبخش ودانيال داوري به اردوي تيم ملي اضافه شدند.تيم ملي امروز يکشنبه در ورزشگاه کپفنبرگ به ديداربلاروس خواهد رفت.

صاحب پناه و صادق پور رئيس و نايب رئيس هيئت مديره استقلال شدند

درنشست هيئت مديره استقلال کامران صاحب پناه با 5 راي درمقابل 4 راي مقداد نجف نژاد، به عنوان رئيس هيات مديره باشگاه استقلال انتخاب شد.رضا صادق پورهم به عنوان نايب رييس هيئت مديره انتخاب شد.اين نشست صبح ديروزدرمحل وزارت ورزش و جوانان با حضور اميررضا خادم، نماينده بازرسي کل کشورواعضاي هيئت مديره باشگاه استقلال برگزارشد.افجه‌اي نيزبه عنوان سخنگوي اين باشگاه انتخاب شد.

24 نمونه‌گيري دوپينگ درجام جهاني کشتي فرنگي

رئيس فدراسيون پزشکي ورزشي ودبيرکل ستاد ملي مبارزه با دوپينگ (نادو) ازاخذ 24 تست دوپينگ از تيم هاي برتررقابت هاي جام جهاني کشتي فرنگي تهران خبر داد. دکتر لطفعلي پورکاظمي اظهار کرد: دراين رقابت ها از ملي پوشان سه تيم برتر توسط افسران نادوي ايران تست دوپينگ گرفته شد.

بدين ترتيب که از8 کشتي‌گير تيم ايران، 8 فرنگي‌کار تيم روسيه و 8 نفر از کشتي‌گيران تيم جمهوري آذربايجان تست دوپينگ گرفته شد.وي افزود: نمونه ها در چند روز آينده به آزمايشگاه کلن آلمان ارسال شده و پس از حدود يک ماه پاسخ آن را دريافت خواهيم کرد.

تيموريان و3 پيشنهاد از تيم هاي قطري

سرژيک تيموريان، برادرومديربرنامه‌هاي آندرانيک تيموريان درپاسخ به اين سؤال که آندوچه زماني براي فصل آينده تصميم‌گيري خواهد کرد، گفت: اين موضوع بستگي به پيشنهادها وزماني دارد که قراراست مذاکره صورت بگيرد. اين امکان وجود دارد که آندو قبل از جام جهاني تصميم بگيرد و شايد هم اين کار بعد ازجام جهاني انجام شود.وي درادامه خاطر نشان کرد: آندرانيک ازليگ قطرپيشنهاد دارد و اولويت او براي سال آينده، بازي در اين ليگ خواهد بود.وي در خاتمه اظهار داشت: درحال حاضر سه تيم قطري خواهان جذب آندو هستند واوهم مشغول بررسي پيشنهادهاست.

برادرم فعلاً تصميمي نگرفته ولي باز هم تاکيد مي‌‌کنم که اولويت او بازي درليگ قطر خواهد بود.


 يادداشت 

 ورزش دانشگاهي درمحاق فراموشي!

دکترعلي اصغر رواسي

ديرزماني بود که بسياري ازقهرمانان ما از دل آموزشگاه ها و دانشگاه ها به سمت وسوي ورزش قهرماني کشيده مي شدند ولي اين روزها ديگرنمي توان چنين استعدادهايي را يافت.دليل آن اين است که ورزش دانشگاهي درايران ازبين رفته است چرا که ديگر شاهد شکوفايي استعدادهاي ورزشي در ميان دانشجويان و جذب آنها به ورزش قهرماني و حرفه‌اي نيستيم. چرا که ديگرورزشي به معناي واقعي در دانشگاه ها شاهد نيستيم. ورزش دانشگاهي تنها خلاصه به يکسري تيم‌داري شده و مسئولان سعي مي‌کنند برخي تيم‌ها را به هر شکل ممکن با پول حفظ کنند. اما اين که دانشگاه نقشي در ورزش کشور داشته باشد به کلي از بين رفته است، در صورتي که تا 15، 20 سال پيش دانشگاه ها در بسياري از رشته‌هاي ورزشي مربيان مطرحي داشتند و تمرينات و مسابقات نيز به صورت منظم انجام مي شد که براثرهمين انضباط و تلاش دانشجويان بسياري جذب ورزش قهرماني و حرفه‌اي مي شدند.‌ در حال حاضر شاهد هيچ گونه فعاليت مثمر ثمري در جهت جذب دانشجويان به ورزش همگاني و حرفه‌اي نيستيم و تيم‌هاي دانشگاهي در حد بسيار ضعيفي حاضر مي‌شوند و مسابقات خارجي نيز با حضور قهرمانان ملي که جذب دانشگاه ها مي شوند صورت مي‌گيرد که اين به هيچ وجه مطابق با رسالت ورزش دانشگاهي نيست. در مورد دلايل افت ورزش دانشگاهي در ايران بايد گفت تا حدودي خود دانشجويان در اين قضيه مقصرند که به ورزش علاقه‌ چنداني مانند گذشته ندارند. اما مقصر اصلي برخي مسئولان هستند که با مديريت غلط و تصميمات نادرست نسبت به ورزش قريب به5 ميليون دانشجوبي‌تفاوت هستند. والدين نيزديگرمانند سابق فرزندانشان را به فعاليت‌هاي ورزشي تشويق نمي‌کنند. کمبود بودجه تربيت بدني دانشگاه ها نيز از جمله مهمترين دلايل رکود ورزش دانشگاهي است. هرچند دانشگاه ها در شهرستان‌ها عموما از وضعيت سخت افزاري مناسبي برخوردارند اما درتهران به هيچ وجه اين گونه نيست وحجم فضاي ورزشي دردانشگاه هاي تهران بسيار محدود است. جا دارد مسئولان نسبت به تامين بودجه ورزش دانشگاهي اهتمام بيشتري داشته باشند.برنامه‌ريزي مناسب و استفاده از متخصصان ورزش دانشگاهي از جمله راهکارهاي رشد ورزش است. نبايد مسابقات دانشجويان تنها به برگزاري المپيادهاي ورزشي که به صورت ساليانه برگزار شود اکتفا شود. بايد ميان دانشگاه ها در رشته هاي مختلف ورزشي مسابقات تدارک ديده شده تا با اين کاردانشجويان انگيزه بيشتري براي پرداختن به فعاليت‌هاي ورزشي و نشان دادن استعدادهاي خود داشته باشند. مسئولان امربايدازمديران ورزشي قوي‌تري دردانشگاه ها استفاده کنند که اين خيلي کارسخت و پيچيده‌اي نيست و مي‌توان طي دو سال ورزش دانشگاهي درايران را شکوفا کرد.درصورتي که حمايت جدي‌تري ازورزش دانشگاهي از طرف مسئولان بالاتر صورت گيرد مي‌توانيم شاهد رشد ورزش دانشگاهي باشيم. ورزش همگاني نيز فقط معطوف به ورزش مردم در پارک ها و همايش‌هاي پياده روي که از طريق تلويزيون پخش مي‌شود شده است و ورزش همگاني ما نيز از بين رفته است. درحالي که ورزش همگاني مي‌تواند زيربناي سلامت جامعه را تشکيل دهد. متاسفانه توجه مسولان ورزشي فقط به کسب مدال و ورزش قهرماني معطوف شده است. دررشته‌هاي وزنه برداري و کشتي که صاحب عناوين جهاني المپيک هستيم ديگر مانند گذشته استعدادپروري انجام نمي‌شود. واقعا ما چند وزنه برداريا کشتي گيردرسطح کشورداريم که به صورت اصولي براي جذب به اين رشته‌ها فعاليت مي‌کنند. در حالي که اين گونه رشته‌ها نيز بايد همگاني شوند و تنها ورزش همگاني به پياده روي خلاصه نشود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي