جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/03/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4719


آســم ، راههاي درمان و پيشگيري


کرفس و ويژگيهاي آن


چگونه از بروز آلزايمر جلوگيري كنيم


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 آســم ، راههاي درمان و پيشگيري 

تعريف آسم در برگيرنده اين مفهوم است که ناهنجاري اساسي در آسم عبارت است از برونش‌ها و دليل محکمي وجود ندارد که چرا نبايد واژه آسم به کودکان با برونشيت آسماتيک راجعه يا به بالغين با برونشيت مزمن که حملات حاد در آن‌ها همراه است اطلاق شود.

با وجود پيشرفت در درمان آسم در ده سال اخير آسم هم چنان يکي از بيماري‌هاي مزمن کودکان مي‌باشد. اين بيماري يکي از مسائل شايع دوران کودکي است وتقريبا 50 درصد بيماران آسمي را کودکان تشکيل مي‌دهند حداقل 5 درصد و شايد 10 درصد از تمام کودکان در طول زندگي علايمي از آسم را نشان مي‌دهند. در واقع، علت 33 درصد بيماري‌هاي مزمن کودکان کمتر از 17 سال آسم مي‌باشد.

آسم کودکان اغلب در 5 سال اول زندگي ظاهر مي‌شودو تجربيات نشان مي‌دهد که تقريبا 50 درصد کودکان علائم آسم را قبل از دو سالگي نشان مي‌دهند. آسم کودکان برعکس بالغين در پسران شايع‌تر از دختران و معمولا با عوامل آلرژن شدت مي‌يابد و يا بروز مي‌کند.

در کودکاني که علائم اولين برونکواسپاسم قبل از پايان دو سالگي ظاهر مي‌شود؛ آسم کمتر برگشت مي‌نمايد. همچنين در کودکاني که حمله حاد آسم خفيف است ممکن است بدون علامت ظاهر شوند و حمله تکرار نشود ولي در کساني که حمله‌هاي شديد و مکرر دارند و يا در کساني که در فواصل حملات آسمي دارند و حجم ريوي طبيعي نمي‌شود آسم مزمن مي‌شود. وجود اگزما و ساير آلرژي‌ها نشان دهنده پيش آگهي بد‌تر مي‌باشد؛ به علاوه آسم در پسران شديد‌تر مي‌شود. عفونت‌هاي تنفسي به خصوص ويروسي و گاهي ميکروبي باعث بروز حمله آسم مي‌شوند. عوارض شديد آسم و مرگ ومير بيشتر در سنين کمتر از 5 سال اتفاق مي‌افتد.

اگر چه درمان‌ها در خصوصيات طبيعي بيمار اثر چنداني ندارد ولي در درمان حمله آسم و از بين بردن برونکواسپاسم و بهبود علائم حاصل از آن وجلوگيري از مرگ بيمار موثر است.

* اتيولوژي آسم کودکان:

* ارث: در بسياري از موارد زمينه ارثي واضحي از حساسيت در خانواده طفل مبتلا به آسم وجود دارد.

* عفونت: نقش عفونت‌ها بخصوص ويروس‌ها و ويروس سنين سيال در بروز حمله حادآسم کودکان اهميت دارد.

* آلرژي: بيماراني که زمينه آلرژي و آتوپي دارند متعاقب تماس با مواد آلرژن دچار حمله آسم مي‌شوند در اغلب اين بيماراI gE سرم افزايش خواهد داشت.

* فاکتورهاي پسيکوژنيک: نقش عوامل بيماري و فاکتورهاي رواني و اثرات آن براعصاب سمپاتيک و پاراسمپاتيک مشخص است که مي‌تواند عامل بروز حمله آسم باشند. اختلالات رفتاري خانواده و وقايع ناراحت کننده مي‌توانند در تسريع بروز علائم آسم نقشي داشته باشند.

* مصرف دارو‌ها: مصرف بعضي از دارو‌ها از جمله آسپرين مي‌تواند با اثر بر پر وستاگلاندين در بروز حمله آسم اثر داشته باشد؛ که نبايد در کودکان آسمي آسپرين مصرف شود.

* هواي سرد: تغييرات هوا و استنشاق هواي سرد، دود سيگار، مي‌تواند عوامل و بروز دهنده عوامل باشند.

* ورزش: فعاليت‌هاي بدني ورزش مي‌تواند عامل برونکواسپاسم و بروز علائم آسم و يا ايجاد سرفه شود که نشانه‌اي از آسم است. مکانيسم برنکواسپاسم ناشي از ورزش کاملا مشخص نيست ولي برخورد هواي سرد و کاهش رطوبت را موثر مي‌دانند. در کودکاني که گرفتگي بيني دارند و از طريق دهان هواي سرد را استنشاق مي‌کنند امکان بروز علائم آسم تشديد مي‌شود.

در افرادي که عمل لوزه يا آدنوئيد شده است حملات آسم شدت مي‌يابد.

* عوامل ايجاد آسم:

عوامل محيطي و ژنتيکي به عنوان دو عامل مؤثر در بروز بيماري آسم است در واقع نوعي تعامل بين زمينه‌هاي ژنتيکي و عوامل محيطي باعث بروز آسم مي‌شود به علاوه ژن اين بيماري در کروموزم‌هاي مختلف بدن تا کنون رديابي شده است که از آن جمله مي‌توان به کروموزم‌هاي شماره 5 و 11 اشاره کرد و اخيرا نيز ژني به نام Adams 33 در کروموزم شماره 20 شناسايي شده است که محققان اين ژن را نيز در بروز بيماري آسم مؤثر مي‌دانند.

برخي تأثيرات مواد غذايي در ايجاد آلرژي در بدن:

اصولا غذاهايي مانند شير گاو، لبنيات، ادويه جات، ميوه جات ترش، ترشيجات. غذاهاي دريايي مانند: ميگو و ماهي، سفيده تخم مرغ، برخي از حبوبات، آجيل، فندق، گردو، بادام، پسته و … جزو مواد حساسيت زا محسوب مي‌شود و توصيه مي‌شود کساني که بيماري آسم و يا آلرژي آن‌ها زمينه ارثي دارد و نسبت به اين غذا‌ها واکنش نشان مي‌دهند از خوردن اين غذا‌ها اجتناب کنند.

همچنين استفاده بي‌رويه از داروهايي نظير آنتي بيوتيک‌ها و مسکن‌ها که به صورت نامنظم مصرف مي‌شود مي‌توانند باعث بروز آلرژي گردد متأسفانه در خانواده‌هاي ما کلکسيوني از داروهاي مختلف که در طول چند سال براي بيماران تجويز شده است نگهداري مي‌شود در صورتي که بسياري از اين دارو‌ها نيز بعد از مدتي حساسيت زا مي‌شود و مصرف آن‌ها براي افراد بسيار خطرناک است به طوري که برخي از اين دارو‌ها مي‌توانند فرد را دچار شديد‌ترين نوع حساسيت يا آنافلاکسي نمايند که اين نوع حساسيت مي‌تواند مرگبار نيز باشد.

* عوامل تحريک کننده:

عوامل تحريک کننده در بروز يا تشديد بيماري آسم را عوامل شيميايي، آلاينده‌هاي موجود در هواي آلوده، دود سيگار، دود خودرو‌ها، دود آتش، بوي تند مانند: بوي عطر، ادکلن، بوي رنگ، بنزين، نفت و … و حتي تغيير ناگهاني دماي هوا براي ريه تحريک پذير و بيماران مبتلا به آسم مي‌تواند خطرناک باشد.

بخار آب بيش از اندازه نيز به دليل آنکه غلظت نسبي اکسيژن را کاهش مي‌دهد و نقش محرک دارد ممکن است موجب تشديد علائم و حمله آسم شود. ويروس‌ها و عفونت‌هاي ويروسي دستگاه تنفسي مانند سرما خوردگي، نيز جزو عواملي هستند که مي‌توانند به عنوان محرک عمل کرده و در بلند مدت ايجاد آسم نمايند، و يا تشديد کننده آسم در افراد باشند.

* راه‌هاي درمان و پيشگيري:

بهترين درمان در پزشکي، پيشگيري است، اين اصل کلي و ثابت در آلرژي و آسم بيش از ساير بيماري‌ها صادق است چرا که آسم و آلرژي‌ها اگر چه شيوع زيادي دارند خوشبختانه قابل پيشگيري و درمان هستند.

پزشکان بهترين زمان پيشگيري از بروز بيماري آسم و آلرژي را دوران پيش از تولد مي‌دانند چنان چه در خانواده‌اي زمينه بيماري و يا ارثي از بيماري آسم و آلرژي وجود داشته باشد توصيه مي‌شود که مادران در زمان بارداري همواره از عوامل آلرژيک و عوامل تحريک کننده تطهير آلودگي‌هاي محيطي، گرد و غبار، مصرف برخي دارو‌ها، مصرف غذاهاي آلرژي زا و نيز از قرار گرفتن در معرض گرده افشاني گل‌ها پرهيز کنند و همچنين پس از تولد نوزاد نيز تأکيد بر استفاده از شير مادر در دو سال اول زندگي يا حداقل يک سال بسيار جدي است و اين موضوع در خانواده‌هايي که زمينه ارثي آسم دارند بسيار توصيه مي‌شود.

به علاوه از دچار عفوني شدن کودکان به بيماري‌هاي عفوني و خصوصا ويروسي نيز جلوگيري کرد و حتي در کودکان مبتلا به آسم، تزريق سالانه واکسن آنفلوآنزا نيز توصيه مي‌شود.

منبع :جام جم آنلاين


 کرفس و ويژگيهاي آن 

کرفس داراي خواص بسياري استپتاسيم موجود در کرفس علاوه بر تحريک ادرار باعث کاهش فشار خون مي‌شود و به همراه گوگرد موجود در آن بيش از همه براي بيماران مبتلا به نقرس و افرادي که از دردهاي مفصلي و روماتيسم رنج مي برند، توصيه مي‌شود.

دانشمندان بر اين عقيده‌اند که:

- کرفس بهترين ماده غذايي براي برطرف کردن عفونت مجاري ادرار و اسيد اوريک بالا از طريق ضدعفوني مجاري ادراري است، همچنين وجود روغن‌هاي فرار در کرفس علاوه بر ايجاد عطر خوشايند اين گياه،باعث گشاد شدن مجاري کليه مي‌شوند و دفع اسيد اوريک را تسهيل مي‌کند.

-تجربه نشان داده است که کرفس و غذاهاي حاوي آن بوي بد دهان را از بين مي‌برد که احتمالاً به دليل ترکيب موادي که در معده توليد مي‌شوند با مواد معطر کرفس است.اين گياه حاوي ويتامين (ث) زيادي است و به همين دليل مصرف آن به تقويت لثه ها کمک کرده و از بروز بيماري اسکوربوت پيشگيري مي‌کند.مصرف کرفس همچنين به افراد کم خون،توصيه مي‌شود.

- اسيدهاي چرب فرار موجود در اين گياه،محرک اشتهاست.

- پتاسيم موجود در کرفس علاوه بر تحريک ادرار باعث کاهش فشار خون مي‌شود و به همراه گوگرد موجود در آن بيش از همه براي بيماران مبتلا به نقرس و افرادي که از دردهاي مفصلي و روماتيسم رنج مي برند، توصيه مي‌شود.

- اين گياه داراي خاصيت ضدميکروبي است و در بهبود آسم و سرماخوردگي‌هاي ريوي مناسب است.آب کرفس به صورت غرغره براي رفع گلو دردهاي خشک به دليل خاصيت ضدعفوني کننده اش مفيد است.همچنين آلودگي ميکروبي ضعيف در روده نيز در اثر تريپين از بين مي‌رود.

- اين گياه حاوي درصد بالايي فيبر است،بنابراين ملين بسيار مناسبي به شمار مي‌آيد و مصرف برگ و ساقه هاي کرفس در مورد کساني که از ناراحتي هاي گوارشي نظير يبوست رنج مي‌برند بسيار نافع است.

- کرفس همچنين ضد نفخ است و تب را پايين مي‌آورد.مصرف آن به خصوص به افراد درگير با بيماريهاي قلب و عروق و بالا بودن چربي‌هاي خون بسيار توصيه مي‌شود،اين گياه از تصلب شرائين جلوگيري مي‌کند.

- ويتامين B6 و اسيد پانتوتنيک موجود در آن به همراه منيزيوم و کلسيم اثر مثبتي در تقويت ماهيچه ها داشته و داراي اثرات شگرف در آرامش رواني است.

منبع :عصر ايران


 چگونه از بروز آلزايمر جلوگيري كنيم 

راضيه السادات حسيني

امروزه بيماريهاي مزمن از بزرگترين معضلات جوامع بشري است و جوامع نيز در حال پير شدن مي باشد. در طي سالهاي اخير يکي از اختلالاتي که بشر با آن روبه روست و سير مزمن و پيشرونده داشته و مورد توجه محافل علمي مي باشد، مساله زوال عقل ياَ دمانس مي باشد.البته در حدود دوسوم موارد بروزَ زوال عقل، ناشي از بيماري آلزايمر است. در دهه هاي اخير مشخص شده است که بيماري آلزايمر، يک مساله بزرگ بهداشتي و سلامتي متعاقب افزايش سن است که شيوع آن در جمعيت بالاي 65 سال، در حدود 6/3 درصد تا 3/10 درصد است. در سال 2002 بيماري آلزايمر هشتمين علت بيماري و مسئول بيش از 58000 مورد مرگ در امريکا بوده است. اين بيماري يک سندروم اکتسابي، همراه با تخريب پيشرونده در توانايي عقلاني کلي است که باعث تداخل با وظايف اجتماعي و کاري فرد مي شود. با توجه به عواقب تاسف باري که براي بيماري آلزايمر براي بيمار و خانواده وي وجود دارد، اصطلاحا از آن به عنوان مراسم تدفين بي پايان ياد مي شود. در آلزايمر علايم بيماري از هر فردي به فرد ديگر فرق مي کندو با گذشت زمان رو به وخامت مي گرايد. معمولا نخستين نشانه، از دست دادن حافظه است. البته در خلال مراحل مختلف، انديشه و خلق و خو، شخصيت و رفتار بيمار هم دگرگون مي شود. اين تغييرات پاتولوژيک مغزي غير قابل برگشت است و در طي آن سلولهاي مغزي شروع به چروکيده شدن و از بين رفتن مي کند و چندين منطقه از مغز در اين رابطه درگير ميشود. افرادي که بيماري آلزايمر دارند، به طور متوسط 8-10 سال پس از تشخيص زنده مي مانند، اگرچه برخي از ِانها ممکن است تا بيش از 20 سال هم زنده بمانند. اين افراد در بسياري از جنبه هاي زندگي خود و در مراحل پيشرفته بيماري به اطرافيان خود وابسته مي شوند. عوامل خطري که براي بيماري آلزايمر وجود دارد شامل اين موارد مي باشد:

سن: با افزايش سن شانس بروز آلزايمر افزايش مي يابد.جنس: اين بيماري تا حدودي در زنان بيشتر از مردان است. سابقه خانوادگي مثبت: به نظر مي رسد که تقريبا 20درصد موارد آلزايمر خانوادگي باشد. سن والدين: زناني که بچه هايشان را قبل از 20 سالگي و بعد از 40 سالگي به دنيا آورده اند، ميزان شيوع بيشتري از بيماري آلزايمر را در فرزندان خود دارند.صدمه به سر: ضربات متعدد به سر در سر بوکسورها نشان دهنده و تاييد کننده اين مطلب است.

با توجه به اين عامل، لزوم استفاده از کلاه ايمني براي ورزشکاراني که سرشان در معرض ضربه است، خاطر نشان مي شود.کمبود فعاليت فکري و مغزي: تمرين دادن مغز از طريق تحصيلات علمي، مطالعات يا فعاليت فکري ديگر، مقاومت مغز را در برابر بيماري آلزايمر بالا مي برد. حل جدول، بازي شطرنج و ساير بازيهاي فکري و اصولا هر نوع فعاليت فکري مي تواند از ابتلا به بيماري الزايمر جلوگيري کند.سکته:سکته مغزي هم مي تواند به عنوان علتي از بيماري آلزايمر در نظر گرفته شود.دخانيات: آلزايمر هم مانند بسياري بيماريهاي ديگر، در افراد سيگاري بيشتر ديده مي شود. راديکالهاي آزاد: در اثر سوخت و ساز طبيعي بدن يک سري ملکولهاي آزاد و مضر به نام راديکال آزاد توليد مي شود.مصرف ويتامين E، ويتامين C، و ويتامين A تا حدودي مي توانند اين راديکالهاي آزاد را خنثي کنند. رژيم غذايي: مصرف چربيهاي اشباع شده مانند روغنهاي گياهي جامد و روغن حيواني و دنبه و همچنين کمبود مصرف اسيد فوليک و ويتامين B12 نيز در ايجاد آلزايمر نقش داشته اند.برخي از عوامل محيطي مانند مصرف غذا در ظروف آلومينيومي، عفونتهاي خوني و شغلهايي که فرد در معرض مواد شيميايي مانند چسب، سموم گياهي و .....هستند نيز در بروز آلزايمر نقش دارند. نداشتن ورزش و افسردگي هم مي توانند از عوامل به وجود آورنده آلزايمر باشند.

آنچه گفته شد نيم رخ خلاصه شده اي از سيماي بيماري آلزايمر بود. همانطور که به عوامل به وجود آورنده آن توجه کنيم متوجه مي شويم که قسمت عمده اي از اين تغييرات مغزي، قابل پيشگيري و تعديل شدن مي باشد. به همبن دليل ما در فرآيند پيري طبيعي انتظار نداريم که چنين تحليلهاي پيشرونده مغزي را تجربه کنيم. آنچه مهم است اين است که ما باروشهاي مختلف مي توانيم تا حد زيادي از بروز بيماري آلزايمر جلوگيري کنيم که اميد است در شماره بعدي هفته نامه اين مطالب را براي شما ارائه نماييم.


 خبرها از عالم علم 

 حسگر نوري ارزان‌قيمت براي مصارف پزشکي

به گزارش (ايسنا)، تيمي از محققان دانشگاه سوري (Surrey) حسگر نوري ارائه داده‌اند که طيف کامل نور را از فرابنفش گرفته تا نور مرئي و نزديک مادون‌قرمز شناسايي مي‌کند. مي‌توان از نور نزديک مادون قرمز براي اجراي فرايندهاي پزشکي غيرتهاجمي مانند اندازه‌گيري سطوح اکسيژن در بافت و شناسايي تومورها استفاده کرد. محققان معتقدند داشتن يک سيستم نور نزديک مادون قرمز ارزان‌قيمت و تصويربرداري سنتي، داراي کارکردهاي متنوعي خواهد بود. دکتر ريچارد کوري از موسسه فناوري پيشرفته دانشگاه سوري گفت: تاکنون حسگرهاي نوري ويژه به دليل انواع نوري که شناسايي مي‌کردند، محدود بودند و نيازمند حسگرهاي چندگانه براي اندازه‌گيري طيف‌هاي مختلف نور بودند؛ اين موضوع هزينه ساخت آن‌ها را بالا مي‌برد.

وي ادامه داد: فناوري جديد به جراحان امکان مشاهده درون بافت را براي يافتن تومورها، پيش از عمل جراحي مي‌دهد. همچنين مي‌توان اين سامانه را براي تجهيز دوربين‌ها و تلفن‌هاي همراه با گزينه‌هاي تصويربرداري در شب، به کار برد. اين امر براي گرفتن تصويرهاي کيفي در تاريکي مفيد است و مي‌تواند والدين را قادر سازد به آساني بر سطوح اکسيژن بافت يا خون کودکانشان از طريق يک گوشي هوشمند که به کادر پزشکي متصل است، نظارت کنند.

حسگر جديد بسيار انعطاف‌پذير است و مي‌توان با استفاده از چاپگرهاي ليزري منازل و دفاتر کار آن‌ را توليد کرد؛ اين سامانه بر خلاف ديگر حسگرها، به شرايط توليد ويژه‌اي نيازي ندارد.

شانس برنده شدن يک ايراني در مسابقه "الکترولوکس"

ظرف‌هايي که با غذا خورده مي‌شوند

به گزارش خبرگزاري مهر، سعيد رحيمي نژاد دانشجوي طراحي صنعتي دانشگاه علم و صنعت ايران شيوه نوين و جذابي را براي نجات از شستن ظروف غذا مطرح کرده است. اين ايده در واقع دستگاه جديدي است که مي تواند بشقاب ها و کاسه ها را خوردني کند. اين دستگاه که Bake.A.Dish ( پختن يک ظرف) نام دارد مي تواند ظروفي را از نان بسازد و هر نوع غذايي از سوپ تا کاري را در آن ريخت. اين گجت مي تواند بشقاب و کاسه هايي با هر قطري تا سايزي تا 41 سانتي متر بسازد. اين ظروف را مي توان در پايان هر وعده غذا خورد.

يک اپليکيشن تلفن همراه، اين دستگاه را کنترل کرده و مي تواند با محاسبه اندازه کاسه يا بشقاب، ميزان کالريي که مصرف کننده نياز دارد را مشخص کند.

اين طراح اکنون در تلاش براي تامين بودجه براي توليد اين مفهوم است.

رحيمي نژاد که 26 ساله و اهل تهران است مي گويد: هدف از ساخت اين محصول، شخصي سازي ظروف غذا، جايگزين بسيار پايدارتري براي ظروف غذاخوري و افزودن همچنين افزودن ميزان خاص و مشخصي فيبر به رژيم غذايي روزانه فرد است.

نخستين فکري که درباره ظروف غذاخوري ساخته شده از نان به ذهن مي آورد اين است که اين ظروف از استحکام کافي برخوردار نيستند و نمي توان مايعات را در آنها ريخت.

وي افزود: اما من يک راه حل را براي استفاده از نان که هر غذايي را نگه دارد عرضه کرده ام اما اين يک راز است و نمي توانم فرايند را فاش کنم.

انرژي لازم براي پخت اين نان از پانل هاي خورشيدي تامين مي شود و آب لازم براي اين پخت نان کمتر از ميزاني است که براي شستن ظروف استفاده مي شود. الکترولوکس دومين توليدکننده بزرگ لوازم خانگي در سطح دنياست که در 150 کشور محصولات خود را به فروش مي رساند. يکي از اقدامات جالب توجه اين شرکت برگزاري رقابت سالانه دانشجويان در زمينه طراحي لوازم خانگي است که نخستين بار در سال 2003 ميلادي برگزار شد و از آن زمان تاکنون برگزاري اين رقابت همه ساله مورد توجه بسياري از دانشجويان طراحي قرار مي گيرد.


 خبر پزشکي 

 مواد سمي را با اين ميوه نابود کنيد

به تازگي پزشکان دريافته‌اند که انواع توت‌ها مي‌تواند نقش موثري در نابودي مواد سمي که در بدن توليد مي‌شود، داشته باشد و به افراد توصيه مي‌کنند تا در صورت صلاحديد پزشک و عدم وجود مشکل در خوردن توت، آن را در سبد غذايي خود قرار دهند. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ در بدن انسان مواد سمي توليد مي‌شود که به انواع روش‌ها توسط بدن دفع مي‌شود، اما ممکن است اين مواد سمي بويژه در مغز باقي بمانند و ترشح پروتئين‌هاي سمي در مغز سبب ايجاد بيماري‌هاي مغزي مانند پارکينسون و آلزايمر شود.

گفتني است پزشکان توصيه مي‌کنند تا افراد در صورت عدم داشتن حساسيت به انواع توت در برنامه غذايي خود خوردن توت به ويژه توت فرنگي را قرار دهند و البته مواردي مانند کنترل قندخون خود را نيز در نظر داشته باشند.

پزشکان توصيه مي‌کنند تا حتما قبل از مصرف انواع توت آنها را با مواد ضدعفوني کننده ابتدا به دقت بشويند و آنگاه مصرف کنند.

سرد کردن بدن بيمار روش جديد نجات جان افراد

به گزارش ايرنا از بي بي سي ، اين روش (EPR-CAT) در بيمارستان پرسبيترين پيتزبورگ در ايالت پنسيلوانيا براي 10 بيمار به کار گرفته شود. اين 10 نفر از ميان کساني انتخاب خواهند شد که پس از خونريزي دچار ايست قلبي شده باشند. البته قربانيان تصادف رانندگي يا سقوط از بلندي از اين آزمايش مستثني شده اند و EPR براي کساني به کار گرفته خواهد شد که هدف گلوله يا اصابت چاقو قرار گرفته اند.

در اين روش ابتدا خون بيمار را از رگ هايش خارج مي کنند. بعد مقدار زيادي مايع سرد (سالين) را از راه آئورت وارد رگ هاي فرد مصدوم مي کنند. اين کار دماي بدن را بعد از حدود پانزده دقيقه تا 10 درجه سانتي گراد پايين مي آورد. در آن حالت بيمار از نظر باليني مرده است. جراحان بدن را چند ساعت در اين حال نگه مي دارند و اميدوارند که اين چند ساعت براي انجام اعمال جراحي و اقدامات درماني، کافي باشد.

پس از آنکه جراحان اقدامات درماني را انجام دادند با استفاده از دستگاه باي پاس قلب و ريه خون را دوباره به بدن بيمار برمي گردانند.دکتر ساموئل تريشمن جراحي که اين کارآزمايي باليني را سرپرستي مي کند مي گويد ما زندگي را به حالت تعليق در مي آوريم، اما دوست نداريم آن را زندگي بخشي تعليقي بناميم چون مثل اسم هاي علمي-تخيلي است. بنابراين به آن نگهداري و احيا اضطراري مي گوييم.

وقتي خونريزي شديد است، اگر بيمار دچار ايست قلبي شود، به کار انداختن قلب فايده چنداني ندارد چون خون کافي براي گردش در بدن وجود ندارد و کار قلب باعث از دست رفتن خون بيشتري هم مي شود.

در اين حال مختل بودن خون رساني براي چند دقيقه آسيب غير قابل برگشت و شديد به مغز خواهد زد. اما با سرد کردن مي توان وقت بيشتري براي مغز خريد.سرد شدن بدن نياز به اکسيژن را کاهش مي دهد بنابراين مدت زماني که بافت زنده مي ماند طولاني مي شود. اين پديده در کساني که در ارتفاعات زياد يا در آبهاي منجمد در دماي بسيار پايين دچار حادثه شده بودند ديده شده است.

جان بعضي از اين افراد چندين ساعت بعد از سانحه نجات داده شده، در حالي که در دماي معمولي چنين چيزي امکان پذير نيست.

بيش از بيست سال پيش دکتر پيتر سافار، يکي از مبدعان احيا قلبي ريوي (ماساژ قلبي CPR) اين نظريه را مطرح کرد که پايين آوردن سريع دماي بدن ممکن است وقت کافي به جراح بدهد تا با جلوگيري از خونريزي جان بيمار را نجات دهد. سرد کردن اعضاي بدن هم براي جلوگيري از مرگ بافت ها بکار گرفته شده، مثلا سرد کردن سريع عضو قطع شده براي خريدن زمان پيش از انجام عمل پيوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اطلاعيه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي