جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/03/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4719


ورود مجلس به توليد بنزين آلوده در پتروشيمي ها


دولت با هرگونه افزايش قيمت خودرو مخالف است


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 ورود مجلس به توليد بنزين آلوده در پتروشيمي ها 

عضو هيات رييسه فراکسيون محيط زيست مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه در توليد بنزين استاندارد کوتاهي شده است، گفت:مجلس با متخلفان و توليد کنندگان بنزين غير استاندارد برخورد و بعد از تحقيق و تفحص آنان را در اختيار قوه قضاييه قرار خواهد داد.

به گزارش آفرينش به نقل از سايت اطلاع رساني خانه ملت ،کمال الدين پيرموذن اظهار داشت:در جلسه اي که اعضاي کميسيون انر‍ژي مجلس براي بررسي بنزين پتروشيمي داشتند، اعضا گزارش هاي مسولان مرتبط را قانع کننده نديدند و اذعان کردند بنزين پتروشيمي غيراستاندارد و خطرناک است.

وي افزود:فراکسيون محيط زيست به اين نتيجه رسيده که در توليد سوخت استاندارد قصور و کوتاهي شده است و مجلس با هر فرد متخلفي که دستور توليد چنين سوختي را داده است، برخورد خواهد کرد.

پيرموذن ادامه داد: نتيجه تحقيق و تفحص در مورد متخلفان را به تمام نمايندگان گزارش خواهيم داد و بعد از آن مراتب را در اختيار قوه قضاييه خواهيم گذاشت تا موضوع را با جديت مورد پيگرد قانوني قرار دهند.

وي گفت: هنوز به فراکسيون محيط زيست گزارش کامل داده نشده و اطلاعات ما پراکنده اما موثق است زيرا کارشناسان از اول هم برخطرناک بودن بنزين پتروشيمي تاکيد داشتند اما مسوولان وقت خود را به ناشنوايي مي زدند.

عضو هيات رييسه فراکسيون محيط زيست مجلس افزود: دولت يازدهم هم خودش اعتراف کرده است که بنزين پتروشيمي آثار زيانباري بر سلامت دارد و سوخت استانداردي نيست، مرجع توليد سوخت يعني وزارت نفت هم زيان بار بودن اين سوخت را تاييد کرده است.

در همين رابطه ،علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي نيز در اين خصوص اظهار داشت: ما در گذشته در اين باره سؤال کرديم و به ما گفتند که مشکلي ندارد اما هم اکنون گفته مي شود که آلوده بوده است. البته من نمي دانم که اين ها درست است يا نه اما در صورت درست بودن بايد با افراد خاطي برخورد شود، سلامتي مردم شوخي نيست.

در واکنش به اين اظهارات لاريجاني، فعالان عرصه محيط زيست استقبال کرده و خواستار ورود مجلس به اين موضوع و پيگيري موضوع توليد بنزين آلوده در پتروشيمي ها و برخورد با خاطيان شده اند.

مساله آلودگي هوا و ارتباط آن با سوخت پتروشيمي در کشور موضوعي است که ذهن مسوولان و کارشناسان امر را به خود مشغول کرده است، در اين ميان عده اي از بنزين پتروشيمي دفاع مي کنند و عده اي آنرا آلوده و سرطانزا مي دانند؛ تحقيقات نشان داده بنزين هاي پتروشيمي داراي برخي ترکيبات آروماتيک و بنزن هستند که سرطانزا بودن آنها محرز است.

براساس گزارش هاي رسمي، در هفته هاي اخير، تهران 6 روز هواي پاک و 52 روز هواي سالم داشته که اين ميزان 6 برابر مدت مشابه در سال هاي گذشته است. يوسف رشيدي رييس مرکز هوا و اقليم سازمان حفاظت محيط زيست نيز مي گويد: هواي تهران در روندي کم سابقه از ابتداي سال جاري تاکنون در شرايط ناسالم قرار نگرفته است.

وي با بيان آنکه نداشتن هواي ناسالم در 3 سال گذشته در مدت مشابه در تهران سابقه نداشته است، افزود: يکي از دلايل عمده هواي سالم در تهران توزيع بنزين با استاندارد يورو 4 است زيرا اين بنزين داراي بنزن و ترکيبات هيدروکربني بسيار پايين است، بنابراين ميزان توليد ذرات معلق کمتر از 2.5 ميکرون هم کاهش مي يابد.

شدت آلودگي هوا که از گذشته اي نه چندان دور به جزيي جدانشدني از هويت شهر تهران و کلانشهرها تبديل شده، در سال هاي اخير به شهرهاي متوسط نيز کشيده شده و ابعادي جدي تر يافته است.

در پاييز و زمستان سال گذشته، ماجراي آلودگي هواي تهران، ابعاد جدي تري يافت به طوري که اوج آن در پديده بارش باران اسيدي در شهر اهواز مشاهده شد که طي آن هزاران نفر از ساکنان اين شهر دچار ناراحتي تنفسي شدند.

در مورد علل و ريشه هاي آلودگي هوا، انگشت اتهام به سوي عوامل مختلفي نشانه مي رود، اما يکي از مهم ترين متهماني که در چهار سال اخير مورد توجه قرار گرفته، بنزين توليدي در پتروشيمي ها بوده است.

در سال 1388 و پس از مطرح شدن تحريم بنزين، مسوولان وقت به سراغ افزايش توليد بنزين داخلي رفتند و پس از مدت کوتاهي از خودکفايي در توليد سوخت داخل و آمادگي براي صادرات سخن راندند.

همزمان با وارد شدن بنزين توليد داخل به باک خودروها به تدريج ميزان آلودگي هوا افزايش يافت به طوري که گزارش هايي از افزايش ميزان آلودگي در شهرهاي متوسطي منتشر شد که تا آن زمان معضلي به نام آلودگي هوا نداشتند.

اخباري نيز از وارد شدن عناصر خطرناک به هواي کلانشهرها منتشر شد که برخي کارشناسان علت آن را توليد بنزين غير استاندارد در پتروشيمي ها اعلام کردند که هرچند مسوولان وقت هيچ گاه اين ادعاها را نپذيرفتند.

در روزهاي پاياني فصل پاييز و همچنين روزهاي ابتدايي زمستان سال گذشته معضل آلودگي هوا در کلانشهر جدي تر شد به طوري که مدارس شهر تهران در چندين نوبت تعطيل شدند.

سعيد متصدي معاون انساني سازمان حفاظت از محيط زيست در مواجهه با اين وضعيت، کيفيت سوخت خودروها در ايران را بسيار بحراني دانست و اظهار داشت: بنزين توليد داخل نه فقط براي مصرف کل ايران بلکه حتي براي مصرف کلانشهرها هم کافي نيست و به همين خاطر سازمان محيط زيست پيشنهاد داده که بنزين استاندارد از کشورهاي ديگر وارد شود.


 دولت با هرگونه افزايش قيمت خودرو مخالف است 

محمد باقر نوبخت سخنگوي دولت با بيان اين که کاهش نرخ تورم از 9 ماه قبل شروع شده است، گفت: نرخ تورم نقطه اي در ارديبهشت ماه به 17.2 درصد رسيده است. به گزارش آفرينش، سخنگوي دولت پس از جلسه هيات وزيران در جمع خبرنگاران افزود: نرخ تورم ماهانه ارديبهشت ماه هفت دهم درصد است.

سخنگوي دولت در بخش ديگري از اين مصاحبه اظهار داشت: دولت با هرگونه افزايش قيمت خودرو مخالف است.

قيمت خودروها بر اساس فرمول جديد اعلام مي‌شود

رئيس شوراي رقابت با بيان اينکه جلسه اين شورا برگزار نمي‌شود، گفت: پس از مذاکره با وزير صنعت و اعلام نظر وزير در مورد تعيين قيمت خودرو، قرار شد فرمول جديد قيمت‌گذاري خودرو از سوي شوراي رقابت نهايي و اعلام شود.

رضا شيوا اظهار داشت: طبق مذاکراتي که با نعمت‌زاده، وزير صنعت داشتيم و با توجه به تأکيد وي بر لزوم تعيين تکليف قيمت‌گذاري خودرو توسط شوراي رقابت، قرار شد فرمول جديد قيمت‌گذاري خودروها توسط اين شورا نهايي و اعلام شود.

وي تصريح کرد: بر اين اساس، فرمول بازنگري شده قيمت‌گذاري خودرو از سوي شوراي رقابت به خودروسازان و يا وزارت صنعت ارائه مي‌شود تا بر اساس آن، قيمت جديد خودروها تعيين شود.

وي با بيان اينکه سازمان حمايت ديگر نقشي در قيمت‌گذاري خودرو ندارد، گفت: از سال پيش موضوع فرمول قيمت‌گذاري خودرو و تعيين راهکار قيمت‌گذاري در اختيار شوراي رقابت قرار گرفت که بر اين اساس، فرمول جديد به وزارت صنعت و شرکت‌هاي خودروساز ارائه مي‌شود تا خودشان طبق اين فرمول، قيمت‌هاي جديد را اعلام کنند.

شيوا توضيح داد: در فرمول جديد قيمت‌گذاري خودرو، دو متغير کيفيت و نرخ تورم مورد بازنگري قرار گرفته و در مورد کيفيت خودروها، تأکيد بر تشويق توليدکنندگان خودروهاي با کيفيت و تنبيه توليدکنندگان خودروهاي با کيفيت پايين است.

وي ادامه داد: در فرمول جديد قيمت‌گذاري خودرو، علاوه بر تورم بخشي، نمره منفي بهره‌وري نيز مد نظر است، به طوري که هر چقدر نمره بهره‌وري بالاتر باشد، قيمت خودرو بايد به همان اندازه کاهش يابد.به گفته وي، متغير کيفيت بين منفي 2.5 تا مثبت 2.5 درصد مي‌تواند نوسان داشته باشد.


 تريبون اقتصادي 

 افزايش 33 درصدي قيمت لبنيات در صورت حذف يارانه شير

دبير انجمن صنايع لبني گفت: تاکنون تصميمي براي چگونگي ادامه يارانه شير خام گرفته نشده اما اگر يارانه شير حذف شود 33 درصد قيمت انواع لبنيات افزايش مي‌يابد.رضا باکري در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: تاکنون هيچ ابلاغيه و پيغام شفاهي در راستاي تصميم‌گيري دولت براي آينده بازار شير خام و احتمال اختصاص يا عدم اختصاص يارانه به اين محصول براي سال جاري به انجمن صنايع لبني اعلام نشده است.

وي افزود: البته اگر يارانه شير خام در سال جاري حذف شود و دولت بخواهد بازار اين محصول و ساير فرآورده‌هاي آن را آزاد کند با توجه به اين‌که درخواست دامداران افزايش 30 درصدي بهاي شير خام نسبت به تير ماه پارسال است مي‌توان گفت اين افزايش قيمت 20 درصد روي قيمت شير پاستوريزه و حدود 33 درصد در قيمت ساير محصولات و فرآورده‌هاي لبني اثرگذار خواهد بود.دبير انجمن صنايع لبني ادامه داد: تاکنون حدود 200 ميليارد تومان از يارانه نقدي شير خام که در آذر سال گذشته مصوب شده و اعتبار آن در اسفند پارسال تامين شد، پرداخت شده است و 100 ميليارد تومان ديگر نيز در حال پرداخت است.

باکري گفت: در حال حاضر پرداخت باقيمانده يارانه شير خام در ديوان محاسبات و از سوي ذي‌حسابان در حال بررسي است چراکه حسابرسان مشغول بررسي براي حصول اطمينان از صرف شدن منابع اختصاص داده شده به آن چيزي که مدنظر دولت است، هستند و اگر از هزينه کرد درست يارانه مطمئن شوند مابقي يارانه نيز قابل پرداخت است.

سهميه‌بندي CNG منتفي شد

سيد محسن روحاني درباره آخرين وضعيت راه اندازي سامانه هوشمند انرژي در سطح جايگاه‌هاي CNG کشور، گفت: راه اندازي سامانه هوشمند در جايگاه‌هاي گاز به صورت آزمايشي تاکنون انجام شده است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي شرکت ملي پخش فرآوده‌هاي نفتي،مدير سامانه هوشمند سوخت در شرکت ملي پخش فرآوده‌هاي نفتي ايران با اعلام اينکه با اين وجود در شرايط فعلي راه اندازي گسترده سامانه هوشمند در جايگاه‌هاي CNG در اولويت قرار ندارد، تصريح کرد: عرضه کارتي و يا سهميه بندي CNG فعلا منتفي است.

اين مقام مسئول در خصوص فعال سازي کارت هوشمند انرژي در کشور توضيح داد: يکي از اهداف راه اندازي کارت هوشمند انرژي استفاده همزمان از چند حامل انرژي هم چون بنزين، گازوئيل، CNG و LPG با يک کارت است.

روحاني با يادآوري اينکه با تعريف کارت هوشمند انرژي امکان خريد همزمان چند حامل انرژي با تعريف سهميه‌هاي مشخص وجود دارد، بيان کرد: در صورتي که اجراي اين طرح در سطح دولت و وزارت نفت نهايي شود امکان برنامه‌ريزي براي راه اندازي کارت هوشمند انرژي در کشور وجود دارد.

احتمال افزايش نرخ نان سنگك از ابتداي تير ماه

رييس اتحاديه نان سنگك از احتمال افزايش نرخ نان سنگك از ابتداي تير ماه خبر داد.

محمد نظرنژاد، رييس اتحاديه نان سنگك در گفتگو با ايلنا با انتقاد از وضعيت بد نانوايان اظهار داشت: در ابتداي فروردين ماه 93 بهاي گاز افزايش پيدا كرد و بدنبال آن نرخ بيمه و دستمزد كارگران نيز رشد كرد اين در حالي است كه نرخ نان سنگك از 2 سال پيش هيچ تغييري نداشته است.

وي افزود: تا سال گذشته دستمزد پخت يك كيسه آرد از سوي شاطر 8 تا 9 هزار تومان بود كه امسال به 15 تا 17 هزار تومان رسيده و مخارج براي پخت اين نان افزايش زيادي داشته است كه اين موضوع ما را كاملا مستاصل كرده است.

نظر نژاد تصريح كرد: با مراجعاتي كه به ارگان هاي مختلف براي افزايش نرخ نان سنگك داشته ايم آنها قول اول تير ماه را به ما داده اند كه اميدواريم به قول شان عمل كنند در غير اين صورت فاتحه نان سنكگ را بايد بخوانند زيرا با اين شرايط ادامه كار غير ممكن شده است.

وي با بيان اينكه صد در صد با آزاد سازي نرخ ها موافقيم گفت: با آزاد سازي نرخ گندم، آرد و نان، نه تنها كيفيت محصولات رشد پيدا مي كند بلكه رقابت پذيري نيز بوجود مي آيد.رييس اتحاديه نان سنگك در خاتمه گفت: مسئولين قبل از مواخذه ما ابتدا نرخ ها را محاسبه كنند.

جدول قيمت سکه و ارز

جدول قيمت انواع سکه و ارز در بازار منتشر شد. به گزارش مهر، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد چهارشنبه در بازار 969 هزار و 800 تومان، طرح قديم 965 هزارتومان، نيم سکه 490 هزار تومان، ربع سکه 281 هزارتومان و گرمي 190 هزارتومان اعلام شد.همچنين نرخ هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي 98 هزار و 700 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1265 دلار است.در همين حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را براي فروش 7590 تومان، هر يورو را 4500 تومان، هر پوند را 5500 تومان و هر درهم امارات را 895 تومان اعلام کردند.

رييس کل بانک مرکزي:

موانعي در پرداخت معوقات بانکي ايجاد شده است

رييس کل بانک مرکزي گفت: متاسفانه موانعي در پرداخت معوقات بانکي ايجاد شده است که مشکلاتي را براي نظام بانکي به وجود آورده و بانکها بايد در اين زمينه پاسخگو باشند..

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك مركزي ، والله سيف -رييس کل بانک مرکزي در حاشيه‌ جلسه هيات دولت در مورد وضعيت نرخ سود تسهيلات بانکي توضيح داد: نرخ سود تسهيلات مربوط به شوراي پول و اعتبار است..

کاهش با ثبات در قيمت ارز

رييس کل بانک مرکزي در پاسخ به سوالي در مورد کاهش نرخ ارز از 3 هزار و 300 تومان گفت: اثري که درباره‌ ثبات در قيمت نرخ ارز وجود دارد به صورت تدريجي شکل مي‌گيرد و در حال حاضر بازار ارز از ثبات رو به پايين برخوردار است و در يک دوره زماني ان شاء الله ثبات، به بازار ارز بر مي‌گردد. پس با توجه به التهابات بازار وضعيت طبيعي طي خواهد شد..

سيف با اشاره به وجود عرضه و تقاضا در بازار ارز تصريح کرد: فکر مي‌کنم به زودي کاهش با ثباتي در قيمت ارز در بازار ايجاد شود.


 نهادهاي مالي 

انتصاب مديرعامل گروه مالي پارسيان

در مراسمي با حضور دکتر ديواندري مديرعامل بانک پارسيان، مديران شرکت هاي گروه مالي و اعضاي هيات مديره و هيات عامل بانک ،حميدرضا رفيعي به سمت مديرعامل گروه مالي پارسيان منصوب شد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك پارسيان ،در اين مراسم دکترديواندري ضمن تاکيد براهميت سرمايه گذاري در رشد اقتصادي کشور بيان داشت: هدف ما در گروه مالي پارسيان ايجاد روحيه هم افزايي در ميان همه گروه است.

بازديد هيات مديره بانک صادرات از مدرسه درحال اتمام اهر

هيات مديره بانک صادرات ايران به همراه مسئولان استاني اين بانک و مسئولان محلي، از مجتمع فرهنگي شهداي بانک صادرات ايران در اهر بازديد کردند.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ،مقارن با مبعث رسول اکرم(ص)، محمد حسين فتحعلي زاده عضو هيات مديره اين بانک، جمعي از مديران اين بانک، اعضاي ستاد مدرسه سازي بانک صادرات ايران و تعدادي از مسولين محلي و مسولان آموزش و پرورش از روند ساخت مجتمع فرهنگي شهداي بانک صادرات ايران اهر بازديد کردندو در جريان ساخت اين مدرسه در منطقه شله بران اهر قرارگرفتند.

آخرين مسافر برزيل بانک تجارت

آخرين قرعه‌کشي جشنواره “عيد تا عيد“ بانک تجارت برگزار و سيد حسن صفوي از استان کرمان برنده کمک هزينه سفر به جام جهاني برزيل معرفي شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، در هشتمين و آخرين هفته قرعه کشي جشنواره عيد تا عيد، سيد حسن صفوي به عنوان برنده کمک هزينه سفر به جام جهاني معرفي و 50 برنده کمک هزينه تبلت اين بانک نيز مشخص شدند.


 خبر 

 شهرهايي که جيره بندي آب دارند

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با بيان اينکه با دستور ويژه رئيس‌جمهور، اختصاص 300 ميليارد تومان براي تامين آب شهرهاي داراي تنش به جريان افتاده است، از مطالعه طرحي خبر داد که در صورت نهايي شدن، جداسازي آب شرب از آب بهداشتي در دستور کار قرار خواهد گرفت.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي شرکت آب و فاضلاب کشور،حميد‌رضا جانباز در پاسخ به اين سوال که در بودجه سال جاري اعتباري که براي جبران و تامين آب شهرهاي داراي تنش آبي در نظر گرفته شده نسبت به پارسال کاهش يافته است گفت: سالانه در بودجه اعتباري براي شهرهاي داراي تنش آبي ديده مي‌شود که امسال با توجه به اينکه وضعيت تامين آب در 12 کلان‌شهر کشور حادتر شده است رئيس جمهور دستور اختصاص اعتباري جداگانه براي تامين آب شهرهاي داراي تنش آبي صادر کرده است.

وي با اشاره به اينکه در روستاها نيز براي تامين آب وضعيت مطلوبي نداريم ادامه داد: با توجه به کمک‌هاي مجلس در تخصيص اعتبارات ملي به بخش آب و فاضلاب روستايي در حال پي‌گيري مواد 10 و 12 که موضوع آن خشکسالي است هستيم تا به روستاها نيز تخصيص اعتبار بدهند تا علاوه بر مسئله کمبود آب در شهرها به کمبودها آب در روستا نيز توجه داشته باشيم.

جانباز گفت: در حال حاضر 5300 روستاي کشور توسط تانکر آبرساني مي‌شوند. مديرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور در پاسخ به اين سوال که آيا براي اين 12 کلان‌شهر که مشکل تامين آب آنها حاد گزارش شده اقداماتي شده است؟ گفت: پروژه‌هاي آبفا براي اين کلان‌شهرها آغاز شده است تا اعتبارات در نظر گرفته شده اختصاص يابد.

جانباز در پاسخ به اين سوال که آيا شهري در کشور داريم که نوبت بندي آب داشته باشند گفت: در حال حاضر 4 شهر کوچک که مصرف آب آنها 24 ليتر در ثانيه است جيره‌بندي آب دارند و البته اين شهرها روستاهايي بودند که به تازگي به شهر تبديل شده‌اند و معمولا هم صعب‌العبور هستند.به گفته وي، اين شهرها که جيره‌بندي آب دارند جيرنده در گيلان،جوزن در کرمان، روئيدر و سيريک در هرمزگان هستند.

احتمال جيره‌بندي آب در قزوين

همچنين ،مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوين گفت: اگر مردم در مصارف خانگي 10 درصد صرفه جويي در مصرف آب داشته باشند تابستان امسال، آب جيره بندي نمي‌شود.

احمد هجران فر ، اظهار داشت : در بعضي مناطق با مديريت فشار از هدر رفت آب جلوگيري مي‌کنيم و تمام تلاشمان اين است که جيره بندي صورت نگيرد.

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوين افزود: ‌ قزوين در کنار10 کلان شهر ديگر، توسط وزارت نيرو به عنوان استاني که با بحران کم آبي مواجه است معرفي شده است. در طول سال 5 ماه با کمبود آب مواجهيم.

وي تصريح کرد: اين روز‌ها تامين آب شهري قزوين، آبيک، محمديه و ناحيه شهري مهرگان مشکل شده است که با توجه به نزديک شدن به روزهاي پيک مصرف آب در تابستان، اين مشکل حل نمي‌شود جز با همکاري مردم، که با صرفه جويي در مصرف آب، اين مشکل جبران مي‌شود.

کاهش 52 درصدي حجم روان آب هاي کشور

شرکت مديريت منابع آب ايران اعلام کرد: حجم روان آب هاي کشور در پايان نخستين ماه سال جاري (فروردين ماه 93)، در مقايسه با زمان مشابه متوسط دراز مدت 52 درصد کاهش يافته است.

حجم روان آب هاي سطحي کشور در پايان نخستين ماه سال 93 با حدود 15 درصد کاهش در مقايسه با زمان مشابه سال آبي گذشته، به 25 ميليارد و 505 ميليون مترمکعب رسيده است.

بر اساس اين گزارش، حجم جريان هاي سطحي در پايان نخستين ماه سال جاري رتبه 43 را در 46 سال گذشته به خود اختصاص داده است.حجم کل روان آب هاي سطحي در دوره مشابه بلند مدت 52 ميليارد و 999 ميليون مترمکعب بوده است.

حجم جريان هاي سطحي در پايان فروردين ماه امسال در حوضه هاي درياي خزر، خليج فارس، درياچه اروميه، مرکزي، هامون و سرخس به ترتيب سه ميليارد و 535 ميليون مترمکعب، 16 ميليارد و 416 ميليون مترمکعب، يک ميليارد و 146 ميليون مترمکعب، سه ميليارد و 436 ميليون مترمکعب، 249 ميليون مترمکعب و 724 ميليون مترمکعب ثبت شده است.

همچنين حجم روان آب هاي کشور در فروردين ماه سال جاري در مقايسه با فروردين ماه سال گذشته در حوضه هاي درياي خزر، خليج فارس، درياچه اروميه، مرکزي و سرخس به ترتيب 32، هفت، 10، 21، 36 درصد کاهش و در حوضه هامون 20 درصد افزايش يافته است.

تهراني‌ها به جاي صرفه جويي 2.4 درصد بيشتر آب مصرف کردند

محمد پرورش مدير عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اعلام خبر افزايش 2.4 درصدي آب تا پايان ارديبهشت ماه گفت: مصرف آب از ابتداي سال تا پايان ارديبهشت ماه 2.4 درصد افزايش يافت که يکي از علل اين موضوع افزايش دو درجه‌اي دماي هوا در برخي روزهاي ارديبهشت ماه نسبت به زمان مشابه در سال گذشته بوده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اطلاعيه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي