جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/03/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4723

سال گذشته صورت گرفت؛
مشارکت 2910 کشاورز در کاهش پيک بار تابستان در سطح همدان


3 هزار مترمربع به سطح سواره‌رو بافت مرکزي کاشان اضافه شد

طرح ضربتي جمع‌آوري متکديان،
تکديگران کرج رخت بر‌مي‌بندند


توسط يک خيركلنگ ساخت بخش دياليز و آي سي يو بيمارستان امام جعفر صادق(ع) به زمين زده شد

مديرکل محيط زيست استان تهران خبر داد؛
راه‌‏اندازي پليس محيط زيست با همکاري نيروي انتظامي


خبر


خبر


 سال گذشته صورت گرفت؛
 مشارکت 2910 کشاورز در کاهش پيک بار تابستان در سطح همدان 

 همدان – خبرنگار آفرينش

مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق همدان از جلب مشارکت 2 هزار و 910 کشاورز در راستاي کاهش پيک بار تابستان طي سال گذشته خبر داد. حاجي‌رضا تيموري مصرف بهينه و مديريت مصرف در بخش کشاورزي را مهم عنوان کرد و افزود: طي سال گذشته بيش از 200 مشترک در سطح استان با برگزاري جلسات آموزشي ـ توجيهي مورد آموزش قرار گرفتند.

وي با اشاره به جلب مشارکت 2 هزار و 910 کشاورز درراستاي کاهش پيک بار تابستان سال گذشته تصريح کرد: اين امر کاهش 88 مگاوات از پيک بار استان و اختصاص يک ميليارد و 132ميليون ريال تخفيف به آنان را به دنبال داشت.

مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق همدان اضافه کرد: مکاتبه و تعامل با سازمان‌ها و ادارات مرتبط با هدف جلب مشارکت هرچه بيشتر مشترکان کشاورزي، ارسال جزوه آموزشي بهينه‌سازي مصرف انرژي براي مشترکان اين بخش، توزيع يک‌هزار و 527 بروشور در بين مشترکين از ديگر اقدامات اجرايي در اين بخش است.


 3 هزار مترمربع به سطح سواره‌رو بافت مرکزي کاشان اضافه شد 

 کاشان – سيد حسين صدري

شهردار منطقه يک شهرداري کاشان گفت: با اجراي 6 هزار متر طول جدول‌گذاري و يک‌هزار مترمربع بلوک فرش، سه هزار متر مربع به سطح سواره رو بافت مرکزي منطقه يک شهري شهرداري کاشان اضافه شد.

محمد علي پيراسته، توسعه معابر منطقه يک شهري شهرداري، کهنگي و فرسوده بودن بلوک فرش برخي از معابر اين محدوده و زيبا سازي فضاهاي شهري اين محدوده را از اهداف اجراي اين طرح برشمرد. وي با اشاره به اينکه پياده‌روها نيز همانند بسيارى از جنبه‌هاى زندگى شهرى، داراى ساختار اجتماعى و فيزيكى خاص خود هستند، افزود: تلاش‌هاى زيادى در سطوح متفاوت برنامه‌ريزى شهرى براى تسهيل حركت در پياده‌روها صورت مى‌گيرد که شهرداري‌ها در اين زمينه سهم بسزايى دارند.

وي تصريح کرد: امروزه فضاي پياده‌روها يكى از مهم‌ترين فضاها و عرصه‌هاى عمومى شهرها بوده و از عناصر مهم در پهنه فعاليت‌هاي شهري، تسهيل و روان‌سازي عبور و مرور عابران پياده است.


 طرح ضربتي جمع‌آوري متکديان،
 تکديگران کرج رخت بر‌مي‌بندند 

 کرج - خاکپور

مديرکل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري البرز از اجراي فاز نخست طرح ضربتي جمع‌آوري متکديان کرج خبر داد. به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني استانداري البرز، در طرح ضربتي با همکاري اداره کل امور اجتماعي استانداري البرز، معاونت سياسي فرمانداري شهرستان کرج، ناجا و شهرداري فاز نخست جمع‌آوري متکديان شهر کرج با جمع تعدادي اتباع بيگانه از کشورهاي پاکستان و افغانستان در قالب تشکيل « چهارمين جلسه ستاد ساماندهي متکديان» آغاز شد. حميدرضاعسگري مورودي در حاشيه اجراي اين طرح در گفتگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني استانداري البرز از نحوه اجراي اين طرح و برنامه‌هاي اداره کل امور اجتماعي استانداري در تدوام اين طرح گفت: جمع‌آوري متکديان يکي از معضلات استان به شمار مي‌رود و در اين راستا اين اداره کل براساس وظايف فرا رو در نهاد حاکميتي اين مهم را در دستور کار ويژه قرار داده است. وي در ادامه با اشاره به اينکه اغلب، تکدي گري پوششي براي انجام ساير فعاليت هاي باندي گروههاي تکديگري است، تصريح کرد: بسياري از متکديان دراين پوشش به امور ديگري نظير توزيع مواد مخدر و... مي‌پردازند که اين امر نيز خود آثار اجتماعي دامنه‌داري را در سطح جامعه به دنبال دارد.

عسگري مورودي با تأکيد براينکه باندهاي شبکه‌اي متکديان در اجراي اين طرح ضربتي متلاشي مي شود، افزود: پديده زشت تکديگري بايد از چهره اين شهر رخت بربندد؛ و استانداري البرز در جايگاه نهاد حاکميتي با مشارکت و همراهي ساير دستگاههاي عضو ستاد هماهنگيهاي لازم را به عمل خواهد آورد.

عسگري مورودي در ادامه بيان کرد: يکي از اهداف در جمع‌آوري متکديان که اغلب از اتباع خارجه به شمار مي‌روند؛ مسئله فقدان بهداشت فردي اين گروهها است و از آنجا که اين افراد بعضاً از کشورهاي همسايه وارد مي‌شوند و در مکانهاي نامناسب زندگي مي‌کنند؛ بهداشت آنها مورد توجه قرار نمي‌گيرد و همين امر نيز موجب مي‌شود تا انواع ويروس و بيماريها با خود در سطح شهر انتشار دهند. افزايش روزهاي اجراي طرح از سه روز به پنج روز در هفته، انجام هماهنگيهاي لازم با اداره کل اتباع و امور خارجه استانداري البرز به منظور ساماندهي اين افراد پس از جمع‌آوري، آماده باش وسايل نقليه جهت جمع‌آوري و بکارگيري مشارکت و امکانات ساير دستگاههاي مرتبط از جمله مصوبات چهارمين جلسه ستاد ساماندهي متکديان بود که با همکاري ويژه معاونت سياسي فرمانداري کرج و اداره کل امور اجتماعي استانداري البرز برگزار شد و تعدادي از متکديان از کشورهاي پاکستان و افغانستان از سطح شهر جمع‌آوري شدند.


 توسط يک خيركلنگ ساخت بخش دياليز و آي سي يو بيمارستان امام جعفر صادق(ع) به زمين زده شد 

 ساوجبلاغ - محمدرنجبرکهن

كلنگ ساخت بخش دياليز و آسي يو بيمارستان امام جعفر صادق(ع) با حضور فرماندار ساوجبلاغ ، سرپرست دانشگاه علوم پزشكي البرز، امام جمعه شهرستان ساوجبلاغ، جمعي از مسئولين شهرستان و دانشگاه و خيرين سلامت به زمين زده شد. براساس اين گزارش دكتر حميد درفشي سرپرست دانشگاه علوم پزشكي البرز ضمن تاكيد بر حضور خيرين استان در حوزه سلامت گفت: با تحولات عظيمي كه امروزه در عرصه بهداشت و درمان شاهد آن هستيم فرصت خوبي است كه با كمك خيرين، بستر خدمت‌رساني و ارتقاي سلامت استان را فراهم سازيم. دكتر درفشي ضمن تاكيد بر حضور و مشاركت در امور خيرخواهانه به ويژه در امر بهداشت و درمان، اظهارداشت: راه‌اندازي آي سي يو ودياليز در اين مركز از انتقال بيماران دياليزي به شهرهاي اطراف به ويژه كرج جلوگيري مي‌كند.

ابوالقاسم پاليزگير فرماندار ساوجبلاغ با قدرداني از اعلايي؛ خيّر سلامت گفت: اين مرکز در 400متر احداث و در دو طبقه ظرف مدت يک سال به اتمام خواهد رسيد. وي با بيان اينکه خيرين سلامت در ساوجبلاغ کار خود را جديدا آغاز کرده‌اند خواستار کمک وتوجه خيرين به بخش سلامت به ويژه در بخش مسکن مهر شد.

در ادامه دكتر سليمان فلاح رئيس شبكه بهداشت و درمان ساوجبلاغ ضمن تشكر از عمل خدا پسندانه خير محترم آقاي اعلايي كه تمام هزينه‌هاي ساخت سازه بخش دياليز و icu را متقبل خواهد شد اظهار داشت: اين بخش با 10 تخت دياليز و 12 تخت icu تجهيز و راه‌اندازي مي‌شود.


 مديرکل محيط زيست استان تهران خبر داد؛
 راه‌‏اندازي پليس محيط زيست با همکاري نيروي انتظامي 

 رودهن - خبرنگارآفرينش

مديرکل حفاظت محيط زيست استان تهران گفت: جلساتي با سردار احمدي‌‏مقدم فرمانده نيروي انتظامي برگزار شد تا در درازمدت، پليس محيط زيست راه‌‏اندازي شود. محمدهادي حيدرزاده در گفت‏‌وگو با خبرنگار آفرينش اظهار کرد: به منظور حفاظت از محيط زيست و پاک‏سازي زباله‌‏ها بايد فرهنگ‌‏سازي در رسانه ملي مدنظر قرار گيرد. وي اضافه کرد: همچنين در زمينه پاک‏سازي زباله‏‌ها از محيط، حرکت‏‌هاي مردمي مي‏‌تواند نقش مهمي ‏داشته باشد. مديرکل حفاظت محيط زيست استان تهران اعمال قانون را يکي از ارکان اساسي براي حفاظت از محيط زيست دانست که بايد در کنار فرهنگ‏‌سازي و حرکت‌‏هاي مردمي هم‏زمان به‌‏کارگيري شود زيرا اين دو با هم در تغيير رفتار نقش دارند. حيدرزاده افزود: در مورد بستن کمربند ايمني در خودرو اين تفکر ايجاد شده که تنها فرهنگ‌‏سازي در اين مورد نهادينه شده و در حال حاضر شهروندان براي کم‏ترين مسافت نيز ناخودآگاه کمربند ايمني خود را مي‏‌بندند. وي گفت: اما علاوه بر فرهنگ‏سازي، اعمال قانون و جريمه‏اي که پليس در اولويت کارهاي خود قرار داده، در اين زمينه موثر واقع شده و تغيير رفتار صورت گرفته و بستن کمربند ايمني به فرهنگ تبديل شده است. مديرکل حفاظت محيط زيست استان تهران ادامه داد: در مورد ريختن زباله در محيط پيرامون نيز بايد همين گونه عمل کرد و بايد اعمال قانون، استفاده از رسانه ملي و فرهنگ‏‌سازي را که در بين تشکل‏‌هاي مردمي نقش موثري دارد، در کنار هم به‌‏کار بگيريم. حيدرزاده تصريح کرد: همچنين آموزش و پرورش بايد فرهنگ حفاظت از محيط زيست را در کتاب‏‌هاي درسي دانش‌‏آموزان بگنجاند تا فرهنگ‏‏‌سازي لازم صورت بگيرد. وي بيان کرد: اين فرهنگ‏‌سازي بايد هويدا و ملموس باشد؛ به طوري که بعد از بازي ايران و کره جنوبي تماشاگران تيم کره‌‏اي بعد از بازي زباله‌‏ها را جمع کردند و اين در بازي استقلال تهران و فولاد اهواز نمود پيدا کرد و تماشاگران اهوازي بعد از پايان مسابقه زباله‏‌ها را جمع‌‏آوري کردند.

مديرکل حفاظت محيط زيست استان تهران تاکيد کرد: اميدواريم قشرهاي مختلف مردم در راستاي فرهنگ‏‌سازي در زمينه حفاظت از محيط زيست تلاش کنند. حيدرزاده با اشاره به راه‏‌هاي اعمال قانون و گام‌هاي محيط زيست در اين راستا گفت: در قانون مديريت پسماند به اين موضوع اشاره شده است که مي‏‌توان فرد زباله‏‌ريز را تا 35 هزار تومان جريمه کرد.

وي بيان کرد: در اين زمينه جلساتي را با سردار احمدي‌‏مقدم فرمانده نيروي انتظامي برگزار کرديم که در درازمدت پليس محيط زيست را راه‌‏اندازي کنيم تا اين پليس بتواند در حوزه‌‏هاي مختلف از جمله زباله ورود پيدا کند. مديرکل حفاظت محيط زيست استان تهران ادامه داد: اما در کوتاه‌‏مدت در حال رايزني هستيم تا مانند بسياري از کشورها يکي از تکاليف پليس در زمينه جلوگيري از آلودگي‌‏هاي زيست‌‏محيطي باشد.


 خبر 

 اسلامشهر ميزبان 56 هزار زائر حرم مطهر امام خميني(ره)

اسلامشهر – محمد رضا عباسي

سرهنگ پاسدار احمد قوچي رئيس ستاد بزرگداشت بيست و پنجمين سالگرد ارتحال بنيان‌گذار جمهوري اسلامي ايران در سپاه ناحيه سيدالشهدا اسلامشهر، در نشستي با خبرنگاران اظهارداشت: شهرستان اسلامشهر امسال توفيق دارد، ميزبان بالغ بر 56 هزار نفر از زائرين حرم مطهر امام خميني(ره) باشد. وي با اشاره به برنامه‌هاي ستاد بزرگداشت ارتحال امام خميني(ره) افزود: برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي، سياسي، مذهبي و... در جهت کيفي‌سازي هرچه بهتر از ميهمانها و زائرين بزرگوار درنظرگرفته شده است. اين مقام مسئول بيان داشت: نخستين گروه از زائرين حرم امام راحل(ره) از طريق قطار و راه‌آهن جمهوري اسلامي، ساعت 10 صبح امروز 13 خرداد ماه در ايستگاه آپرين وارد اسلامشهر خواهند شد که مورد استقبال مسئولين و مردم اين شهرستان قرار خواهند گرفت.

سرانه فضاي سبز هر شهروند کاشاني 5/29 متر مربع است

کاشان – سيد حسين صدري

شهردار منطقه دو شهرداري کاشان گفت: طي شش ماه گذشته، 22700 درخت و درختچه در فضاي سبز اين منطقه کاشته شده و 285هزار متر مربع کوددهي انجام شده است. عباس گل‌بيدي با اشاره به حوزه تعريف شده براي فعاليت معاونت خدمات شهري افزود: تمام امور زيباسازي، فضاي سبز و بهسازي محيط براي شهروندان در محدوده شهري بر عهده معاونت خدمات شهري شهرداري است. وي، سرانه فضاي سبز هر شهروند کاشاني را 5/29 متر مربع عنوان کرد و يادآور شد: با توجه به قرارگرفتن شهرستان کاشان در اقليم گرم و خشک و نيز وجود مسئله کم‌آبي در اين منطقه، بايد گونه‌هايي از گياهان در فضاي سبز اين خطه مورد استفاده قرار گيرد که از يک سو بتواند خود را با اقليم خاص آن تطبيق داده و از سوي ديگر نياز به آب کمتري داشته باشد و در عين حال بتواند طراوت و شادابي فضاي سبز اين شهرستان را نيز تأمين کند.

مديرعامل شركت عمران شهر جديد مجلسي:

در سال جاري 400 ميليارد ريال پروژه مشاركتي در شهر جديد مجلسي در حال اجرا است

اصفهان – بهروز راعي

مدير عامل شركت عمران شهر جديد مجلسي گفت: هم‌اكنون اجراي بيش از 400 ميليارد ريال پروژه مشاركتي در شهر مجلسي در شرف آغاز مي‌باشد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، مهندس محمد رضا احمدي افزود: اين پروژه‌ها شامل احداث واحدهاي آموزشي ، فرهنگي و مذهبي (مسجد) ، واحدهاي بهداشتي درماني، پارك، واحدهاي تجاري ، خدماتي و مسكوني مي‌باشد. وي افزود: سكونت در شهر جديد مجلسي از سال 72 شروع شده و هم‌اكنون بالغ بر هشت هزار واحد مسكوني در آن احداث شده است.

وي با اشاره به احداث 6 هزار واحد مسكوني مسكن مهر در اين شهر جديد گفت: براي تامين زيرساختها و تامين خدمات روبنايي و شهرسازي براي ساكنين اين شهر، هم‌اكنون بالغ بر 750 ميليارد ريال پروژه شامل ساخت واحدهاي آموزشي، بهداشتي درماني، تجاري، فضاهاي سبز و تفريحي و خدماتي در حال برنامه‌ريزي و اجرا مي‌باشد كه امسال بيش از 300 ميليارد ريال براي احداث پروژه‌هاي روبنايي توسط اين شركت از محل پروژه‌هاي مشاركتي تامين اعتبار شده است.

همچنين توافق با انبوهسازان جهت احداث 200 تا 300 واحد مسكوني ويلايي در قالب مشاركت انجام گرديده كه عمليات اجرائي اين پروژه مشاركتي در تابستان امسال آغاز خواهد شد.

بانوي قزويني بر سکوي قهرماني پاراگلايدر کشور ايستاد

قزوين - خردمند

مسابقات قهرماني پاراگلايدر قهرماني کشور در حالي به پايان رسيد که بانوي قزويني بر سکوي قهرماني اين مسابقات ايستاد. فاطمه نوري ورزشکار پاراگلايدر استان قزوين در جريان مسابقات قهرماني کشور موفق شد، عنوان قهرماني رشته هدف‌زني را تصاحب کند.

عنوان قهرماني اين بانوي استان در جريان مسابقات پاراگلايدر قهرماني کشور از آنجا ارزشمند تلقي مي‌شود که اين براي نخستين‌بار است که يک ورزشکار قزويني در سطح بانوان موفق مي‌شود، عنوان قهرماني کشور را به دست آورد.

اهداي جايزه دوم ملي محيط زيست ايران به شهردار قزوين

قزوين - خردمند

مسعود نصرتي، شهردار قزوين موفق به کسب جايزه دوم ملي محيط زيست ايران از دست دکتر معصومه ابتکار، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت زيست در حضور دکتر روحاني، رئيس جمهور شد. شهردار قزوين در نهمين دوره جايزه ملي محيط زيست ايران که با حضور دکتر حسن روحاني، رئيس جمهور برگزار شد موفق به کسب جايزه دوم ملي محيط زيست ايران شد.

براساس اين گزارش؛ در اين مراسم به شهردار قزوين لوح تقدير اهدا شد. گفتني است؛ در مراسمي با حضور رئيس جمهور جايزه ملي محيط زيست به 4 نفر از کساني که در زمينه زيست محيطي خدمات شاياني انجام داده‌اند، اهدا شد.

بزرگترين سيستم خنک‌کننده مدار بسته پالايشگاهي کشور در پالايشگاه آبادان

اهواز – خبرنگار آفرينش

بزرگترين سيستم آب خنک‌کننده مداربسته پالايشگاهي کشور در شرکت پالايش نفت آبادان در سرويس قرار گرفت و با اجراي آن علاوه بر حفاظت از محيط زيست، نياز شرکت به برداشت از آب رودخانه (اروند) به ميزان 95 درصد کاهش يافت. مدير پروژه تغيير سيستم آب خنک‌کننده شرکت پالايش نفت آبادان، با بيان اينکه کل اين پروژه در مراحل تکميلي قرار دارد، گفت: هم‌اکنون سيستم آب خنک‌کننده مدار بسته به عنوان بزرگترين سيستم مدار بسته پالايشگاهي کشور راه‌اندازي و در مدار بهره برداري قرار گرفته است.

مهندس عليرضا صدرانيا با بيان اينکه طرح اصلي شامل 4 بخش است، افزود: واحدهاي زلال‌ساز آب، واحد آتش‌نشاني، سيستم برج خنک‌کننده مدار بسته و شبکه رفت و برگشت و واحد توليد آب بدون املاح، بخشهاي مختلف پروژه را تشکيل داده است.

وي ادامه داد: تا پيش از اين سيستم برج خنک‌کننده پالايشگاه که از طراحي ابتدايي آن حدود 100 سال مي گذرد، به صورت يکبار گذر از رودخانه برداشت و پس از خنک شدن و گردش در واحدهاي پالايشگاه، دوباره به رودخانه برمي‌گشت، درنتيجه مدل يک بار گذر بودن، مشکلاتي براي مناطق آبي منطقه ايجاد مي‌کرد، همچنين سيستم قديمي به دليل ايجاد رسوب و خوردگي، خسارات زيادي به شبکه پالايشگاهي وارد مي‌کرد.

بوستان محله روح‌افزاي شهر دماوند راه‌اندازي شد

دماوند - ايرج صادقعلي

بوستان محله‌اي روح‌افزاي شهر دماوند با هدف توسعه بوستانهاي محله‌اي افتتاح و بهره‌برداري شد. عباس صفري در مراسم افتتاح اين بوستان محله‌اي که با حضور اعضاي شوراي اسلامي شهر، معاونان شهردار، هيات امناي محله روح‌افزا و تني چند از شهروندان برگزار شد، اظهارکرد: شهرداري در کنار اجراي پروژه‌هاي عمراني و خدماتي سطح شهر همچون پروژه عظيم بلوار بعثت، شهربازي دماوند، منطقه گردشگري چشمه اعلاء و ..، بهره‌برداري از پروژه‌هاي عمراني در داخل محلات را در دستور کار قرار داده است.

وي ادامه داد: از جمله اين خدمات توسعه فضاي سبز و احداث بوستانهاي محله‌اي است که در سال 93 شاهد بهره‌برداري از نخستين بوستان محله‌اي در منطقه روح‌افزا هستيم. شهردار دماوند با بيان اينکه شهرداري براي توسعه فضاي سبز و زيبا سازي شهر برنامه هاي مختلفي را تدوين کرده است، افزود: توسعه فضاي سبز در محلات مختلف شهر با هدف افزايش سرانه فضاي سبز در محلات شهري از جمله اهداف شهرداري است.

اين مقام مسوول از ديگر اقدامات شهرداري دماوند در سطح محلات را توسعه اراضي و معابر اصلي و فرعي عنوان و خاطرنشان کرد: تعريض معابر در محلات با همکاري هيات امنا و توافق مالکان از ديگر اقدامات شهرداري است که تعريض محور اصلي محله روح‌افزا با هدف جلوگيري از هر گونه حادثه احتمالي در آينده‌اي نزديک اجرا مي‌شود.

آرمين براتي مسوول فضاي سبز شهرداري دماوند نيز با اشاره به اولويتهاي شهرداري دماوند در حوزه فضاي سبز شهري و توسعه بوستان و مکانهاي تفريحي، توسعه بوستانهاي محلي را در راستاي پاسخگويي به مطالبات شهروندان و نيز ايجاد بسترهاي نشاط و رفاه اجتماعي ارزيابي و خاطرنشان کرد: اين طرح شهرداري مصداق بارز توزيع عادلانه خدمات و امکانات در محلات شهري است.


 خبر 

 يک قطعه عقاب مارخوار نابالغ به حفاظت محيط زيست خوي تحويل شد

اروميه - خبرنگارآفرينش

سرپرست اداره محيط زيست خوي از تحويل يک قطعه پرنده شکاري عقاب مارخوار نابالغ به اداره حفاظت محيط زيست اين شهرستان خبر داد.جعفر محمدپور اظهار کرد: هواداران محيط زيست اين پرنده زيبا و منحصر به فرد را که دچار آسيب شده و قادر به پرواز نبود تحويل محيط زيست خوي دادند.وي يادآور شد: اين پرنده پس از تيمار و درمان به آغوش طبيعت بازگردانده مي‌شود.

وي اضافه کرد: از ابتداي سال جاري تاکنون علاقه مندان به حفاظت از محيط زيست و حيات وحش چند قطعه پرنده شکاري را براي درمان و رهاسازي در دامن طبيعت به اداره محيط زيست خوي تحويل داده اند.اين پرنده شکاري كه با نام علمي (circaetus gallicus) در جهان شناخته شده است از تيره عقابيان ايست.زيستگاه اين پرندگان عمدتا در شيبهاي کوهستاني و دره هاي تنگ، جنگلهاي دوردست، دشتهاي باتلاقي و تپه‌هاي شني ساحلي مي باشد و اغلب اين پرندگان با پاهاي آويزان در جا بال مي‌زنند و از مار، مارمولک، قورباغه و امثال آن تغذيه مي‌کنند.وجود رودخانه ها، دشت و کوهستان، تالابهاي پراکنده و طبيعت بکر، شهرستان خوي را به مکاني مناسب براي زندگي گونه هاي مختلفي از حيات وحش از جمله پرندگان و حيوانات گوناگون تبديل کرده است.منطقه حفاظت شده مراکان از مهمترين مناطق زندگي حيات وحش در شهرستان خوي محسوب مي شود.

در ديدار فرماندار با مديرعامل شرکت آبفاي استان تهران؛

مشكلات آبرساني روستايي شهرستان ساوجبلاغ بررسي شد

ساوجبلاغ - محمدرنجبرکهن

با حضور مدير عامل شركت آب و فاضلاب روستايي استان تهران در دفتر فرماندار ساوجبلاغ، مشكلات اعتباري و آبرساني روستايي اين شهرستان مورد بحث و بررسي قرار گرفت. فرماندار شهرستان ساوجبلاغ ضمن اشاره به مشكلات اجراي خطوط انتقال آب و برق در دوران ابتداي انقلاب به منظور بهره‌مندي هر چه سريعتر روستاييان عزيز از نعمت آب گفت: بسياري از روستاهاي ما در بخشهاي مرکزي، چندارو چهار باغ با گذشت سالها خطوط انتقال آب فرسوده شده ومشکلات زيادي را براي ساکنان ايجاد کرده است. ابوالقاسم پاليزگير افزود: فرسودگي شبكه‌هاي آبرساني دربعضي از روستاهاي شهرستان، بحراني است. او گفت ايجاد مجتمعهاي آبرساني در روستاها مي‌تواند علاوه بر کاهش هزينه در آبرساني به چند روستا ،زمينه بهداشت و سلامت را همراه داشته باشد. فرماندار ساوجبلاغ افزود به لحاظ عدم استقرار اداره آب و فاضلاب روستايي در استان البرز متاسفانه خدمات تهران به مسائل آبرساني روستايي در حد انتظار نيست. پاليزگير از مجمع نمايندگان مجلس استان البرز خواست تا نسبت به ارائه لايحه دو فوريتي ايجاد شرکت آبفاي روستاي در استان را عملياتي کنند.

بيشتر راه‌هاي آذربايجان غربي از ايمني زيادي برخوردار نيستند

اروميه-خبرنگارآفرينش

مديرکل راه و شهرسازي آذربايجان غربي گفت: بيشتر راه‌هاي آذربايجان غربي عمر مفيد خود را کرده‌اند و از ايمني زيادي برخوردار نيستند.خليل محبت‌خواه ، اظهار داشت: با توجه به وضعيت نامطلوب راه‌هاي آذربايجان غربي، ترميم، توسعه و ساخت راه‌هاي استان از اهميت ويژه‌اي برخوردار هستند.

وي افزود: علاوه بر اينکه بيشتر راه‌هاي آذربايجان غربي عمر مفيد خود را کرده‌اند و از ايمني زيادي برخوردار نيستند عامل قاچاق نيز در افزايش ميزان تصادفات نقش شاياني دارد.محبت‌خواه با اشاره به گستره راه‌هاي روستايي آذربايجان غربي، تصريح کرد: طول راه‌هاي روستايي آذربايجان غربي در مقايسه با ديگر استان‌هاي کشور نيز بيشتر بوده و آذربايجان غربي داراي 12 هزار و 700 کيلومتر راه روستايي است.

وي با اشاره به اين مطلب که آذربايجان غربي يک استان مرزي است، خاطرنشان کرد: آذربايجان غربي با وجود اينکه با سه کشور هم‌مرز است و بيشتر ورودي و خروجي‌ها از اين استان صورت مي‌گيرد با اين شرايط که داراي هيچ بزرگراه و آزادراهي براي کاهش تصادفات نيست، راه‌هاي موجود نيز از ايمني کافي برخوردار نيستند.محبت‌خواه اظهار داشت: در مقايسه ميزان تصادفات آذربايجان غربي جايز نيست با استان‌هايي که داراي شکل هندسي خوب، آزادراه و بزرگراه هستند سنجيده شود.

رييس کميته حمل و نقل دريايي مجلس:

بندر شهيد رجايي مي‌تواند پتانسيلها و ظرفيتهاي منطقه را جذب کند

بندرعباس - خبرنگار آفرينش

رئيس کميته حمل و نقل دريايي مجلس شوراي اسلامي بندر شهيد رجايي را اصليترين بندري توصيف کرد که مي‌تواند تنه به تنه رقيبان منطقه‌اي بزند و پتانسيلها و ظرفيتهاي منطقه را جذب کند.منصور آرامي نماينده مردم بندرعباس در خانه ملت در حاشيه آيين معارفه مديرکل جديد بنادر و دريانوردي هرمزگان اضافه کرد: کارکنان و نخبگان بنادر و دريانوردي هرمزگان مي‌دانند که با توجه به سياستهاي ابلاغي رهبري و سفر اواخر سال گذشته رئيس جمهوري به بندرعباس هم‌اکنون ايام تاريخي، استراتژيک و ماندگاري براي توسعه سواحل و بنادر هرمزگان محسوب مي‌شود.

آرامي تصريح کرد: درراستاي پيگيري مصوبات سفر رياست جمهوري به هرمزگان، نگاه ويژه‌اي به توسعه فازهاي 2و 3 مجتمع بندري شهيد رجايي و بنادر جاسک و سواحل مکران معطوف شده است.وي با اشاره به اينکه هرگونه غفلت، اين بندر را از مسير توسعه‌اي دور مي‌کند، افزود: هم‌‌اکنون آماري صحيح در خصوص متراژ سواحل و دريا و نقش اقتصاد در دريا نداريم و هرکدام از مسئولان در هر جلسه‌اي يک آمار و ارقام را ارائه مي‌دهند.آرامي بر لزوم داشتن نگاه جامع به توسعه بنادر و بهره‌گيري از ظرفيت دريا تاکيد کرد و گفت: با توجه به بيانات رهبري هرجا که به دريا بزنيم، آنجا پيروز خواهيم شد. نماينده مردم بندرعباس، قشم،حاجي آباد، ابوموسي و خمير در مجلس شوراي اسلامي اضافه کرد: امروز براساس سياست هاي ابلاغ شده رهبري، کميته حمل و نقل دريايي و فراکسيون صنايع دريايي در مجلس تشکيل شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي