جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/03/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4726

معاون اول رئيس‌جمهور:
پرداخت يارانه به شيوه فعلي ادامه مي‌يابد


آغاز ورود چک پول هاي 100 هزار توماني به بازار


نهادهاي مالي


حقوقي


تريبون اقتصادي


 معاون اول رئيس‌جمهور:
 پرداخت يارانه به شيوه فعلي ادامه مي‌يابد 

معاون اول رئيس‌جمهور از پرداخت يارانه به شيوه فعلي و تداوم آن طي ماه‌هاي آينده به همه سرپرستان خبر داد. به گزارش ايسنا،جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهور در حاشيه بازديد از نمايشگاه‌هاي بين‌المللي بورس، بانک و بيمه درباره نحوه واريز يارانه طي ماه‌هاي آينده گفت: يارانه فعلا به تمام خانوار‌هايي که ثبت‌نام کردند، به شيوه کنوني ادامه مي‌يابد.

يارانه خردادماه به حساب تمامي متقاضيان واريز مي‌شود

با وجود اينکه بعد از ثبت نام براي دريافت يارانه در مرحله دوم اعلام شد که در ارديبهشت ماه به حساب تمامي متقاضيان يارانه واريز شده تا دولت با بررسي اطلاعات براي مراحل بعد تصميم گيري کند شواهد نشان مي‌دهد که يارانه خردادماه نيز به روال قبل به حساب سرپرستان خانوار واريز خواهد شد.

بعد از ثبت نام متقاضيان دريافت يارانه 45 هزار و 500 توماني در پايان فروردين ماه که تعداد نه چندان قابل ملاحظه انصراف دهندگان را در پي داشته و بيش از 73 ميليون نفر مجددا خواهان دريافت شدند مسوولان دولتي اعلام کردند که يارانه نقدي در ارديبهشت ماه نيز به تمامي متقاضيان پرداخت مي‌شود تا در ادامه ضمن انصراف داوطلبانه دولت نيز اطلاعات را مورد بررسي قرار دهد.

اين در حالي است که در اواسط ارديبهشت ماه بود که وزير اقتصاد از تحليل و جمع آوري اطلاعات ثبت شده خبر داد و اعلام کرد که هرچند برخي از افراد مخالف حذف دهک هاي توانمند از دريافت يارانه هستند اما براساس تکليف مجلس مبني بر اينکه فقط افراد نيازمند بايد يارانه دريافت کنند دولت به اين تکليف عمل خواهد کرد.

بر اين اساس يارانه نقدي ارديبهشت طبق روال هر ماه در بيست و دوم اين ماه نيز به حساب ثبت نام کنندگان واريز شد.

اما مدتي قبل نمايندگان مجلس پايان خرداد ماه را به عنوان مهلت نهايي دولت براي غربالگري دريافت کنندگان يارانه نقدي و تعيين سقف درآمدي اعلام کردند که براين اساس انتظار مي رفت خرداد نيز ماه دريافت يارانه براي تمام ثبت نام کنندگان چه نياز مند و چه غير نيازمند باشد.

از سويي ديگر اظهارات محمدباقر نوبخت معاون برنامه ريزي رييس جمهورنيز مبني بر اعتماد دولت نسبت به درخواست متقاضيان دريافت يارانه بيانگر اين موضع است که حداقل تا تصميم نهايي در مورد غربالگري دريافت کنندگان که زمان مشخصي از سوي دولت براي آن تعيين نشده است، پرداخت يارانه به همه در ماه هاي پيش رو ادامه دارد. بنابراين گزارش اگر تغيير خاصي در زمانبندي پرداخت يارانه ايجاد نشود تمامي 73 ميليون متقاضي ثبت نام کننده به همراه نيروهاي مسلح که در پرداخت آن ها در ماه قبل مشکلي ايجادشده بود يارانه نقدي 45 هزار و 500 توماني خود را در بيست و دوم ماه جاري دريافت خواهند کرد البته با اين توضيح که در مدت اخير بيش از 23 هزار نفر از جمع ثبت نام کنندگان انصراف داده و از حساب خرج دولت در خرداد ماه خارج شده اند.


 آغاز ورود چک پول هاي 100 هزار توماني به بازار 

 رئيس کل بانک مرکزي از آغاز ورود چک پول هاي 100 هزار توماني از امروز به بازار خبر داد و گفت: قسط ششم منابع آزادسازي شده در پي مذاکرات ژنو به مبلغ 500 ميليون دلار در شرف انتقال است.به گزارش آفرينش ، ولي الله سيف در حاشيه نمايشگاه بين المللي بانک، بيمه و بورس از احتمال ورود چک پول هاي 100 هزار توماني به بازار از امروز خبر داد.

رئيس کل بانک مرکزي در مورد آثار هدفمندي يارانه ها گفت: آمارهاي تورمي در ارديبهشت نشان مي دهد که آثار هدفمندي يارانه ها مديريت شده است و اثرات تورمي آن تقسيم شده و به نظر نمي رسد که اثر خاصي را بر اقتصاد کشور گذاشته باشد. وي خاطرنشان کرد: شاخص قيمت توليدکننده در اين مدت روند صعودي نداشته و پيش بيني مي شود که افزايشي بر روي نرخ تورم نداشته باشد.


 نهادهاي مالي 

 اعلام نرخ حق الوکاله به کارگيري سپرده‌هاي سرمايه گذاري بانک مسکن

نرخ حق الوکاله به‌کارگيري سپرده‌هاي سرمايه گذاري بانک مسکن در سال 93، 5/2 درصد اعلام شد.به گزارش آفرينش به نقل ازاداره کل روابط عمومي بانک مسکن، نرخ حق الوکاله اين بانک به ميزان 5/2 درصد در سال جاري در راستاي قانون عمليات بانکداري بدون ربا و با توجه به سقف تعيين شده در ماده 3 از آخرين بسته سياست‌هاي پولي، اعتباري و نظارتي نظام بانکي کشور، تعيين
شده است.

مهمترين دارايي بانک توسعه تعاون سرمايه انساني و فکري است

مديرعامل بانک توسعه تعاون گفت : مهمترين دارايي بانکها و موسسات خدماتي سرمايه انساني ، فکري ونيروي انساني است و بايد تمرکز و تلاشها و برنامه ريزي بانک بر روي اين مهمترين دارايي باشد.به گزارش آفرينش به نقل ازاداره کل روابط عمومي بانک توسعه تعاون ،سهماني مديرعامل بانک توسعه تعاون در اولين سمينار آموزشي روساي شعب درجه 1و 2 استان البرز ، قم و شهر تهران با بيان مطلب فوق اظهار داشت : توسعه و سرمايه گذاري بر مهارت ها، اطلاعات و دانش سرمايه انساني به عنوان سرمايه گذاري مستقيم در توسعه بانک مطرح است و بايد برنامه ريزي هاي کوتاه مدت و بلند مدت در اين خصوص انجام شود.

اعطاي نشان طلايي GRP به بانک صادرات از سوي ICS کشور کانادا

نشان طلايي بين المللي عملکرد خوب در استخدام و جذب نيرو (GRP) از سوي ICS کشور کانادا به بانک صادرات ايران اعطا شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات در دهمين اجلاس متخصصين و رؤساي بانک، بيمه و بورس که با حضور مديران ارشد بانکها، بيمه‌هاي خصوصي و دولتي و مديران صنايع، کارخانجات توليدي و همچنين جمعي از مديران و کارشناسان بانک صادرات ايران در سالن‌ همايش‌هاي صدا و سيما برگزار شد، نشان طلايي بين المللي عملکرد خوب در استخدام و جذب نيرو (GRP) از سوي ICS کشور کانادا به بانک صادرات ايران
اعطا گرديد.

اعطاي جوايز برندگان جشنواره هاي يلدا تا نوروز و عيد تا عيد بانک تجارت

همزمان با اعياد شعبانيه، جوايز کليه برندگان جشنواره هاي "يلدا تا نوروز" و "عيد تا عيد" بانک تجارت اهدا شد . به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، در مراسمي که همزمان با اعياد شعبانيه با حضور مديرعامل و اعضاي هيات مديره بانک تجارت برگزار شد ضمن اجراي برنامه‌هاي مختلف فرهنگي و هنري ، جوايز تعدادي از برندگان جشنواره هاي يلدا تا نوروز و عيد تا عيد بانک تجارت به صورت نمادين اهدا شد .


 حقوقي 

 بررسي قانون فرزندخواندگي

پس از 39 سال قانون حمايت از کودکان بد سرپرست و بي‌سرپرست دست‌خوش تغييراتي گرديد و قانون جديد در سال 1392 به تصويب و انتشار رسيد. در قانون جديد تغييرات عمده‌اي به چشم مي‌خورد که برخي از آنان به نکات مثبت و برخي به نکات منفي تعبير مي‌شوند.

ازجمله تغييرات مثبتي که در اين قانون پديد آمده مي‌توان به تغيير سن کودکاني که به سرپرستي گرفته مي‌شوند اشاره نمود که از سن 12 سال به 15 سال افزايش ‌يافته است. که بدين ترتيب کودکان 12 تا 15 ساله نيز مي‌توانند از نعمت داشتن خانواده بهره‌مند شوند.

تغيير مثبت ديگر امکان اعطاي فرزند به خانواده‌هاي داراي فرزند و دختران مجردي است که سن آن‌ها بيش از 30 سال است. از تأثيرات مثبت اين ماده مي‌توان به اين امر اشاره نمود که اکثريت درخواست‌کنندگان، متقاضي نوزادان زير يک سال هستند. به دلايلي ازجمله تجربه بزرگ کردن يک نوزاد، متوجه نشدن دوستان و آشنايان و ايجاد علقه بيشتر ميان آنان. و تصويب اين ماده سبب شده تا کودکان بالاي يک سال نيز به سرپرستي گرفته شوند زيرا خانواده‌هايي که از قبل داراي فرزند بوده و يا دختران مجرد، حساسيت کمتري بر دلايل مذکور خواهند داشت.

نکته مثبت ديگر اين است که اين قانون به‌صراحت بر برخورداري سرپرست از مزاياي حق اولاد و مرخصي دوره مراقبت از کودکان زير سه سال اشاره کرده وهم چنين کودک نيز از مزاياي بيمه و بيمه‌هاي تکميلي بهره‌مند خواهد شد.

مطابق قانون سال 1353 فرزندخوانده از سرپرست ارث نميبُرد اما مطابق قانون جديد براي رعايت مصلحت فرزند و تضمين آينده او سرپرست بايد بخشي از اموال يا حقوق خود را به تمليک فرزند درآورد.

در قانون جديد براي تعداد کودکان تحت سرپرستي، محدوديت ايجادشده و قيد حداکثر 2 فرزند ذکرشده است. درحالي‌که در قانون قديم محدوديتي براي تعداد کودکان در نظر گرفته نشده بود.

اما از جهات منفي اين قانون مي‌توان به مواردي اشاره کرد که در جاي خود بسيار بحث‌برانگيز بوده و مخالفت‌هاي بسياري را در پي داشته است. ايراداتي که هرکدام به‌نوبه خود مي‌تواند خانواده‌اي را از به سرپرستي گرفتن کودکي منصرف نمايد. و بالتبع کودکاني را از بزرگ شدن در کانون خانواده و داشتن امکانات رفاهي محروم سازد.

يکي از اين ايرادات تبصره ماده 26 است که اعلام مي‌دارد ازدواج با فرزندخوانده ممنوع بوده مگر دادگاه اين امر را به مصلحت فرزندخوانده ببيند. خطر اين رخداد بيشتر متوجه پدران و کودکان دختر مي‌باشد، هرچند که فرض مقابل آن‌هم مطرح است. اين امر موجب اختلاط نقش‌ها و تغيير نگاه‌ها و ديدگاه‌ها نسبت به افراد خانواده است. مادري که به‌قصد مادري کردن فرزندي را به آغوش مي‌گيرد روزي او را در برابر خود به‌عنوان يک هوو خواهد ديد. کسي که او را پاره تن خود مي‌بيند بعدها سايه زندگي‌اش خواهد شد و اين‌گونه هر رفتاري به‌منزله ايجاد هراس و کاشته شدن بذر کينه در دل اعضاي خانواده است. اين امر بسياري از زنان را از پذيرش فرزندخوانده منصرف خواهد کرد، چراکه قانون صراحتاً از چنين ازدواجي پشتيباني کرده است.

در قانون قديم تنها در دوره شش‌ماهه‌ي سرپرستي موقت، خروج طفل از کشور با موافقت دادستان صورت مي‌گرفت. اما در قانون جديد در طول تمام دوران سرپرستي، خروج طفل بايد با کسب رضايت دادستان و نظر کارشناسي بهزيستي صورت گيرد که اين امر خانواده‌ها را با مانعي پيچ‌درپيچ مواجه مي‌سازد.

ايراد ديگر بر ماده 22 وارد گشته که مبني بر الزام درج موضوع فرزندخواندگي در شناسنامه طفل است و هدف از تصويب آن بازشناختن کودکان اصلي از کودکان بي‌سرپرست است. و اما سؤال اينجاست که اين شناسايي چه تأثير مثبتي در زندگي اين خانواده دارد؟ آيا تنها موجب خدشه‌دار کردن هويت و شخصيت کودک نيست؟ آيا موجب تغيير نگاه اطرافيان و جامعه به کودک نيست؟ چرا روند طبيعي زندگي يک کودک با درج چنين عنواني بايد مختل شود؟

ديگر مسئله¬اي که مي¬توان به آن اشاره داشت ايجاد تزلزل در امنيت رابطه ميان سرپرست و کودک است. طبق ماده 25 اين قانون با مراجعه پدر و مادر و جد پدري يا وصي منصوب ولي قهري، حکم سرپرستي فسخ شده و کودک از سرپرست پس گرفته شده و به بستگان خود داده خواهد شد. درصورتي‌که طبق قانون سال1353 فسخ اين حکم به رضايت سرپرستان بستگي داشت.

همچنين طبق قانون قديم کليه کساني که مقيم ايران بودند مي‌توانستند کودکي را به سرپرستي بگيرند اما طبق قانون جديد تنها اتباع ايران، چه کساني که ساکن ايران‌اند و چه کساني که مقيم در خارج از کشور مي‌باشند امکان سرپرستي دارند و اين امتياز از اتباع خارجه مقيم در ايران گرفته ‌شده است.

نويسنده: سحر سيدتفرشي ها


 تريبون اقتصادي 

 پسته‌هاي آمريکايي وارد بازار ايران شدند

به دليل افزايش قيمت خشک بار و به‌خصوص پسته در ايران، آمريکا درحال جذب بازار‌هاي ايران در جهان بوده و حتي در حال صادرات پسته خود به ايران است.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي اتاق بازرگاني ايران،علا ميرمحمدصادقي عضو هيات رييسه اتاق بازرگاني ايران ، درباره اعلام تورم 26.5 درصدي در صادرات کشور اظهار کرد: گران شدن کالا در ايران به صادرکنندگان لطمه زده و باعث مي شود که بازارهاي هدف را از دست بدهيم.

وي ادامه داد: ما بايد به هر ترتيبي که هست وضعيتي را براي کالاهاي صادراتي ايجاد کنيم که بتوانند نرخ رقابتي با ساير کالاها درجهان داشته باشند.صادقي با اشاره به اين‌که افزايش نرخ و تورم داخلي در صادرات ما تاثير زيادي گذاشته است، گفت:‌در مورد برخي از کالاها رفته رفته در حال از دست دادن بازارهاي خود درجهان هستيم.

فرصت 5ماهه مجلس به سازمان مالياتي براي پيگيري معوقات مالياتي

عضو کميسيون اصل 90 مجلس از فرصت 5 ماهه اين کميسيون به سازمان امور مالياتي و سازمان بازرسي براي پيگيري معوقات مالياتي 10 هزار ميليارد توماني خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سايت خانه ملت ،سيد محمدحسين ميرمحمدي عضو کميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي ، با اشاره به بررسي پرونده معوقات مالياتي در اين کميسيون، گفت: اعضاي کميسيون اصل 90 مجلس طي جلساتي با مسئولان سازمان امور مالياتي و سازمان بازرسي کل کشور، موضوع معوقات مالياتي اشخاص حقيقي و حقوقي را مورد بررسي قرار داد و در اين جلسات مقرر شد سيستم يکپارچه مالياتي هرچه زودتر طراحي و اجرا شود.

وي ادامه داد: مقرر شد معوقات مالياتي طبقه‌بندي شوند و با نظارت سازمان بازرسي هر کدام جداگانه مورد بررسي قرار گيرند، يعني پرونده‌هاي معوقات لاوصول به طور مجزا و معوقات جاري و ديگر پرونده‌ها نيز به طور جداگانه بررسي شوند تا پيگيري‌ها متناسب با ميزان و نوع معوقات باشد.نماينده مردم گلپايگان در مجلس ميزان معوقات مالياتي را بيش از 10 هزار ميليارد تومان برشمرد و گفت: اين مبلغ شامل تمام معوقات ماليات بر عملکرد اشخاص حقيقي و حقوقي است که يا دسترسي به ‌آنها مقدور نيست و يا اموال آنها شناسايي نشده است.

ميرمحمدي از فرصت 5 ماهه کميسيون اصل 90 مجلس به سازمان امور مالياتي براي پيگيري معوقات خبر داد و تصريح کرد: اين فرصت از ماه جاري آغاز شده و سازمان امور مالياتي و سازمان بازرسي تا اوايل پاييز بايد گزارش پيگيري معوقات مالياتي و پيشرفت کار را به کميسيون اصل 90 مجلس اطلاع دهند تا اقدامات تکميلي براي وصول اين معوقات انجام شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي