جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/03/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4727

رهبر معظم انقلاب در ديدار رئيس، مديران و محققان جهاد دانشگاهي
تقويت روحيه « ما مي‌توانيم» لازمه ادامه پرشتاب حركت علمي كشور


دفاع کري از تبادل سرباز آمريکايي با 5 زنداني طالبان


هيلاري کلينتون تصميم بزرگش را مي‌گيرد


نيايش صلح عباس و پرز در واتيکان


مذاکره ايران و آمريکا


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


نتايج مذاکرات هيأت‌هاي عاليرتبه ايران و ترکيه


طرح داعش براي انفجار در عتبات عاليات


برادر مه‌آفريد غيابا محکوم شد


عدم همکاري زنجاني با قوه قضاييه


محکوميت حمله تروريستي به زائران شيعه پاکستاني


بشار اسد عفو عمومي صادر کرد


سرمقاله


عبدالفتاح سيسي رييس جمهور جديد مصر پس از مراسم سوگند و تحليف سند رسمي تحويل قدرت را امضا کرد


جشن كانون برنامه ريزان و دستياران كارگردان سينماي ايران


 رهبر معظم انقلاب در ديدار رئيس، مديران و محققان جهاد دانشگاهي
 تقويت روحيه « ما مي‌توانيم» لازمه ادامه پرشتاب حركت علمي كشور 

 حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح دوشنبه در ديدار رئيس، مديران، پژوهشگران و محققان جهاد دانشگاهي، لازمه ادامه صحيح و پرشتاب حرکت علمي کشور را، «کار و مديريت جهادي» و تقويت روحيه «ما مي توانيم» با حفظ جهت گيريهاي انقلابي و اسلامي و ترسيم دقيق جايگاه و وظايف، در چارچوب نقشه جامع علمي دانستند و تأکيد کردند: هدف گذاري حرکت علمي کشور بايد افزايش دانش جهاني از طريق توليد فرآورده هاي جديد و ناشناخته دانش بشري در چارچوب ارزشهاي انساني، باشد.

به گزارش سايت مقام معظم رهبري ،رهبر انقلاب اسلامي در اين ديدار با گراميداشت «روز جوان»، مهمترين ويژگي جهاد دانشگاهي را برخورداري از نيروي جوان و در عين حال متخصص و داراي تفکر جهادي برشمردند و گفتند: جهاد دانشگاهي، نهادي مهم است زيرا هم با دانشگاه به عنوان سنگر علم و مرکز پيشرفت علمي کشور مرتبط است و هم داراي تلاش جهادي است و در مقابل موانع و مزاحمت ها از حرکت نمي ايستد.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه پرهيزگاري، نيت الهي و توکل به خداوند متعال، از لوازم تلاش و حرکت جهادي است، افزودند: چنين تفکر و روحيه اي در کارهاي علمي، موجب عنايت پروردگار و باز شدن راهها بسوي پيشرفت علمي خواهد شد.

ايشان در همين خصوص به شبهه اي اشاره کردند و گفتند: ممکن است براي برخي اين سؤال پيش بيايد که اگر تقواي الهي زمينه ساز پيشرفت علمي است، پس چگونه برخي دانشمندان که تقوا نداشتند و حتي به خدا هم معتقد نبودند، توانسته اند به پيشرفتهاي علمي دست پيدا کنند.؟

رهبر انقلاب اسلامي براي پاسخ به اين سؤال، به وعده الهي در قرآن کريم مبني بر اينکه هر فردِ برخوردار از تلاش و پشتکار، به محصول و هدف مورد نظر در مسير حرکت خود، خواهد رسيد، اشاره کردند و افزودند: اما ميان کيفيت محصول و پيشرفتي که در چارچوب تلاش با جهت گيري الهي و حرکت در مسير غيرخدايي به دست مي آيند، تفاوت اساسي وجود دارد.

حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين اين تفاوت گفتند: امروز با وجود پيشرفت هاي گسترده علمي در عرصه هاي مختلف، خطرات، ضررها، انحطاط ها و قدرت طلبي هايي نيز براي بشريت بوجود آمده و اين آفات انسانها را دچار رنج ها و گرفتاريهاي فراواني کرده است.

ايشان خاطرنشان کردند: اگر تلاش ها و حرکت هاي علمي در چارچوب جهت گيريها و تقواي الهي باشند، قطعاً نتايج و محصولات آنها، از ضررها و فجايع به دور و براي بشريت نافع خواهند بود.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: با چنين ديدگاهي مي توان نتيجه گرفت که دستاوردهاي علمي مجموعه دانشگاهي و تحقيقاتي کشور در 35 سال گذشته، قطعاً از دستاوردهاي 35 سال بدون شرايط و روحيه جهادي، بيشتر و با کيفيت تر است.

حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: بر همين اساس اگر اين حرکت علمي 150 سال ديگر نيز ادامه يابد، پيشرفتها و دستاوردهاي ملت ايران، به مراتب بيشتر از حرکت علمي کشوري همانند امريکا، در 150 سال گذشته خواهد بود.

ايشان با اشاره به فاصله روز افزون علمي دنياي غرب با کشورهاي شرقي و آسيايي، تأکيد کردند: پُر کردن اين شکاف و فاصله علمي، نيازمند حرکت جهادي است.

رهبر انقلاب اسلامي نيت خالص، ارتباط با خداوند، خشوع در مقابل پروردگار و زاويه پيدا نکردن با اهداف الهي را از پايه هاي اصلي حرکت و مديريت جهادي برشمردند و افزودند: اگر اين روحيه بوجود آمد، خداوند در همه ميدانها اعم از مديريت کشور و مديريت علمي، سياسي، اجتماعي و تعاملات جهاني کمک خواهد کرد و راهها را برروي بندگان خود خواهد گشود.

حضرت آيت الله خامنه اي، تقويت روحيه خود باوري و «ما مي توانيم» را از ضروريات حرکت جهادي دانستند و گفتند: متأسفانه در سالهاي متمادي تلاش شد تا به ايراني تلقين شود که«نمي تواند» اما بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، امام بزرگوار(ره)، روحيه «ما ميتوانيم» را وارد فرهنگ و ادبيات سياسي و انقلابي کشور کرد و نتيجه آن اکنون، بصورت بروز توانايي هاي ملت ايران، در عرصه هاي گوناگون، قابل مشاهده است.

ايشان خاطرنشان کردند: با وجود تزريق روحيه خودباوري در سالهاي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، اما همچنان ريشه فرهنگ غلط «ما نمي توانيم» قلع و قمع نشده است و متأسفانه هنوز عده اي در زمينه هاي مختلف، نگاه به بيگانگان و پيشرفتهاي علمي، سياسي، نظامي و مادي آنها دارند.

رهبر انقلاب اسلامي در همين خصوص يک نکته را متذکر شدند و گفتند: «ما مي توانيم»، به معناي اِبا داشتن از فراگيري علم و دانش از ديگران و صاحبان پيشرفتهاي علمي نيست اما آنچه که بايد توجه کرد، آموختن دانش است و نه ، گرفتن دانش به همراه ارزشها و جهت گيريهاي غلط آنها.

حضرت آيت الله خامنه اي تأکيد کردند: در موضوع حرکت و پيشرفت علمي، آنچه که بايد به عنوان هدف مد نظر قرار گيرد، افزودن بر دانش جهاني و توليد فرآورده هاي جديد دانش بشري است.

ايشان گفتند: امروز ما به واسطه پيشرفتهاي علمي کشور، مي توانيم برخي از پيچيده ترين و پيشرفته ترين فناوريهاي دنيا را بسازيم که مايه افتخار است اما اين پيشرفتها قبلاً بوسيله دانشمندان ديگر کشورها به دست آمده، بنابراين بايد به دنبال توليد محصولات جديد علمي باشيم که دانش بشري تاکنون نتوانسته است آنها را به دست آورد و داراي آثار مخربي هم براي بشريت نباشند.

رهبر انقلاب اسلامي در همين خصوص به دانش هسته اي به عنوان يکي از پيشرفتهاي مهم و پيچيده علمي بشريت اشاره کردند و افزودند: اين دانش، با وجود اهميت بالايي که دارد اما زمينه ساز توليد سلاح مخرب اتمي شده که صددرصد بر ضد بشريت است.

حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: ما بايد در مسير پيشرفت علمي خود بدنبال کشف ناشناخته هاي علمي باشيم که زندگي انسانها را متناسب با ارزشهاي انساني، ارتقاء دهد و در عين حال آثار مخربي براي بشريت نداشته باشد.

ايشان در ادامه سخنان خود به شکل گيري جهاد دانشگاهي براساس تفکر انقلابي اشاره کردند و گفتند: بايد جهت گيري و مسير انقلابي جهاد دانشگاهي حفظ شود و نبايد گذاشت اين مرکز مهم علمي گرفتار آسيب هاي ناشي از پيچ و خم‌هاي سياسي و «چپ روي ها» و «راست روي‌هاي» غلطِ عرصه سياسي شود.

رهبر انقلاب اسلامي يکي از آسيب هاي فراز و فرودهاي محيط هاي سياسي را دگرديسي برخي افراد دانستند و افزودند: افرادي که روزي با انگيزه هاي تند انقلابي حرکت مي کردند، اکنون ديدگاههاي آنها 180 درجه تغيير کرده و حتي بيّنات انقلاب اسلامي براي آنها نامفهوم است. بايد مراقب بود، اين خصوصيات به مجموعه جهاد دانشگاهي راه پيدا نکند.

حضرت آيت الله خامنه اي، مسئولان جهاد دانشگاهي را به استفاده از جوانان انقلابي و تقويت و تثبيت عناصر جوان انقلابي در دانشگاهها از طريق حرکت علمي توصيه و خاطرنشان کردند: يک نمونه از عناصر مؤمن، انقلابي و تأثيرگذار در حرکت علمي کشور، مرحوم دکتر کاظمي است که با ايمان و اخلاص خود، توفيقات زيادي را در مؤسسه رويان به دست آورد و دانشمندان برجسته اي را نيز تربيت کند.

ايشان تأکيد کردند: يکي از مهمترين کارها، در جهاد دانشگاهي تربيت شخصيت هاي مؤمن و برجسته علمي، با جهت گيريهاي انقلابي و دلبسته به آرمانهاي انقلاب، است.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر لزوم تدوين چشم انداز ميان مدت و بلندمدت جهاد دانشگاهي در چارچوب جايگاه و وظايف اين مجموعه در نقشه جامع علمي کشور، افزودند: مسئولان جهاد دانشگاهي بايد با يک کار علمي و دانش بنيان، تعريف صحيحي از نحوه تعامل با دستگاههاي مختلف و مديريت اين تعامل ارائه دهند تا براساس يک هدف گذاري دقيق بتوانند خانه هاي مربوط به خود را در جدول بزرگ نقشه علمي کشور، به درستي پُر کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي در پايان تأکيد کردند: جهاد دانشگاهي بايد با پرهيز از کارهاي جزئي، به سراغ کارهاي اساسي و عميق تر برود.

در ابتداي اين ديدار آقاي دکتر طيبي رييس جهاد دانشگاهي در گزارشي با تشريح اهداف، چشم‌انداز و برنامه‌هاي جهاد دانشگاهي گفت: پشتوانه معنوي، ديني و سرمايه انساني و نيروهاي جهادي ما را بر آن داشته تا با روحيه و عزمي راسخ از گفتمان انقلاب اسلامي صيانت کنيم و مجاهدت انقلابي را با محيط دانشگاهي پيوند بزنيم.

وي باور به ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي داخلي، تقويت خلاقيت و نوآوري همراه با حفظ مولفه‌هاي بومي، طراحي ساختارهاي علمي- تحقيقاتي، ايجاد فضاي عمل براي دانشجويان، ساخت و طراحي تجهيزات و سيستم‌هاي صنعتي، دستيابي به دانش سلول‌هاي بنيادي، تقويت روحيه خودباوري و اعتماد به نفس در محققان، تدوين برنامه پنجم جهاد دانشگاهي متناسب با اقتصاد مقاومتي و تاسيس شرکت‌هاي دانش بنيان را از مهمترين رويکردها و برنامه‌هاي جهاد دانشگاهي خواند و براي ايفاي نقش‌هاي جديد ملي از سوي اين نهاد انقلابي اعلام آمادگي کرد.


 دفاع کري از تبادل سرباز آمريکايي با 5 زنداني طالبان  

 
مهر: وزير امور خارجه آمريکا در مصاحبه‌اي از آزادي پنج زنداني طالبان در ازاي آزادي تنها يک سرباز آمريکايي در بند طالبان در افغانستان دفاع کرد. به گزارش خبرگزاري شينهوا، جان کري، وزير امور خارجه آمريکا در نخستين اظهارات علني‌اش در اين رابطه گفت، اين مساله که يک سرباز آمريکايي را پشت سر جا بگذاريم، توهين‌آميز و غيرقابل درک است. گروهبان بو برگدال که پنج سال در دست طالبان افغان اسير بود، 31 مه سال جاري ميلادي در نزديکي مرز افغانستان و پاکستان در ازاي آزادي پنج زنداني طالبان محبوس در زندان گوانتانامو آزاد شد. کري در خصوص نگراني‌ها مبني بر اينکه اين پنج زنداني دوباره تهديدي براي آمريکا محسوب مي‌شوند، گفت: به شما نمي‌گويم که آنها توانايي بازگشت و شرکت در اقدامات تروريستي را ندارند اما ممکن است در همين راه نيز کشته شوند، فکر نمي‌کنم کسي در خصوص توانايي آمريکا براي حفاظت از شهروندان آمريکايي شکي داشته باشد.


 هيلاري کلينتون تصميم بزرگش را مي‌گيرد 

 
ايرنا: وزير امور خارجه سابق آمريکا تصميم‌گيري براي شرکت در انتخابات رياست جمهوري اين کشور در سال 2016 را به اواخر سال جاري ميلادي واگذار کرد و گفت که هيچ قولي نمي‌دهد که براي شهادت دادن در مقابل کميته تحقيقات کنگره در رابطه با حملات تروريستي سال 2012 عليه کنسولگري آمريکا در بنغازي حاضر شود.

بنا بر اين گزارش ، هيلاري کلينتون، وزير امور خارجه سابق آمريکا در جريان مصاحبه با شبکه خبري اي‌بي‌سي گفت: رقباي اوليه و بالقوه آزاد هستند هر آنچه که مي‌خواهند انجام دهند، زمانبندي کنند و درباره‌اش تصميم‌گيري کنند.وي افزود: مي‌خواهم در سال جاري ميلادي براي معرفي کتاب جديدم با عنوان «انتخاب‌هاي دشوار» به سراسر کشور سفر کنم و کتاب‌هايم را امضا کنم.


 نيايش صلح عباس و پرز در واتيکان 

 
ايسنا: پاپ فرانسيس در هنگام نيايش مشترک شيمون پرز و محمود عباس در واتيکان از آن‌ها خواست تا براي تحقق صلح "شجاعانه" عمل کنند.به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، پاپ فرانسيس، رهبر کاتوليک‌هاي جهان از شيمون پرز، رئيس رژيم صهيونيستي و محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين خواست تا درخواست ملت خود را در زمينه صلح اجابت کرده و با شجاعت به مذاکرات خود ادامه دهند. اين اظهارات در پايان نيايش مشترک دو طرف براي صلح مطرح شد که اقدامي تاريخي به شمار مي‌آيد چرا که براي نخستين بار است که مسلمانان، مسيحيان و يهوديان در واتيکان در کنار هم جمع مي‌شوند. همچنين نخستين بار است که محمود عباس و شيمون پرز از يک سال قبل به صورت علني با يکديگر ديدار مي‌کنند. اين مراسم که توسط شيمون پرز و محمود عباس اجرا شد به درخواست پاپ فرانسيس در جريان سفر اخيرش به اراضي اشغالي بود.


 مذاکره ايران و آمريکا 

مذاکرات هيأت‌هاي مذاکره‌کننده ايران و آمريکا در يکي از هتل‌هاي شهر ژنو برگزار ‌شد.به گزارش ايسنا، هيأت مذاکره‌کننده ايران با آمريکا به سرپرستي سيد عباس عراقچي، بامداد دوشنبه راهي ژنو شد.

ايران و آمريکا در چارچوب مذاکرات ايران و 1+5 در دولت يازدهم چندين بار به طور دوجانبه ديدار کرده‌اند اما اين براي اولين بار است که دو طرف خارج از مذاکرات رسمي در محلي جداگانه با يکديگر ديدار مي‌کنند.

توصيه کاخ سفيد به تيم مذاکره‌کننده آمريکايي

پايگاه خبري دبکا گزارش داد که کاخ سفيد پيش از اعزام تيم مذاکره کننده خود به سوئيس هشدار داده است که به هيچ عنوان ميز مذاکره با ايران را بدون توافق ترک نکنند.

موضوعي‌غيرازهسته‌اي‌روي‌ميزنيست

عضو ارشد تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي با بيان اينکه هلگا اشميت معاون اشتون در مذاکرات با هيات آمريکايي حضور دارد، تصريح کرد: هيچ موضوعي غير از مباحث هسته‌اي در مذاکرات مطرح نمي‌شود.سيد عباس عراقچي معاون وزير امور خارجه و عضو ارشد تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي کشورمان در گفت‌وگو با شبکه خبر با اشاره به گفت‌و‌گوهاي دوجانبه با هيأت‌هاي آمريکا و روسيه در گروه 1+5 قبل از نشست وين، اظهار داشت: رايزني‌هاي هيات ايراني با هيات آمريکايي در ژنو سوئيس 19 و 20 خرداد ماه در سطح معاونان، برگزار مي‌شود.

وي در پاسخ به اين پرسش که چه ضرورتي داشت که قبل از دور جديد مذاکرات رسمي با گروه 1+5 در وين، با روسيه و آمريکا به صورت جداگانه گفت‌وگو شود؟ عنوان کرد: مذاکره با 6 کشور سخت و پيچيده است و بايد مواضع اين کشور‌ها با يکديگر هماهنگ باشد چون ايده‌هاي مختلفي وجود دارد.

وي با ذکر اين نکته که مذاکره دوجانبه با آمريکا فقط در حاشيه گفت‌وگو با 1+5 انجام شده، گفت: اما اين بار چون مذاکرات به مراحل جدي رسيده مشورت جداگانه خواهيم داشت.وي درباره مباحثي که با معاون وزير خارجه آمريکا درباره آن گفت‌وگو خواهد کرد، تصريح کرد: هيچ موضوعي غير از مباحث هسته‌اي با 1+5 مطرح نمي‌شود و همواره بر اين امر تأکيد کرده‌ايم.


 يک نکته از هزاران 

 از اينكه زحمات وابتكارات زيادي براي حل مشكل ترافيك وحمل ونقل شهري كشيده شده جاي بسي تشكر و قدرداني از مسئولان ذيربط رادارد اما نكته‌اي كه يادآوري آن ضرورت دارد وآن وضع اتوبوسهاي داخل شهري است كه از زمان خصوصي سازي بحث رفاه مسافران شهري مطرح شد كه اين امر نه تنها محقق نشد بلكه رفاه شركت واحد سابق هم كمتر شده كه به چند مورد اشاره مي شود اول اينكه قرار بود مسافر صندلي نشين باشد كه چنين نشده دوم قرار بود وسيله تهويه داشته باشد كه بسياري از اتوبوسها ندارند .

اميد وانتظار آن است كه در آينده چنين شود وخواست مسافران كه اكثريت شهروندان هستند محقق شود.


 ميز خبر 

پيام رهبر انقلاب به همايش سراسري «مادران چشم به راه»

رهبر معظم انقلاب اسلامي در آستانه برگزاري ويژه برنامه "مادران چشم به راه" و تجليل از مادران شهداي گمنام که در تمامي فرهنگسراهاي تهران برگزار مي شود ، خطاب به اين مادران بزرگوار پيامي صادر فرمودند .

به گزارش آفرينش به نقل از اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، متن دستنوشته مبارک مقام معظم رهبري به اين شرح است :

بسمه تعالي

سلام و درود خداي توانا و مهربان بر دل هاي صبور و پر ظرفيت مادراني که پس از هجرت جگر گوشگان دلبندشان به نشانه‌ئي از پيکر پاک آنان دل بستند و به آن نيز دست نيافتند ؛ و با اين همه ، با شکيبائي و صبوري خود نقشي بي نظير و استثنايي از خود بر جاي نهادند . پاداش اين صبر بزرگ ، روشني چشم آنان به مژده‌ رحمت الهي خواهد بود انشاء اله .

سيد علي خامنه اي

سخنان مشاور ديني اوباما پس از سفر به تهران

مشاور امور ديني باراک اوباما گفت که مشترکات ديني ميان ايران و آمريکا مي‌تواند فضاي بهتري را براي روابط دوجانبه ايجاد کند.

به گزارش ايسنا، جويل هنتر که چندي پيش رياست يک هيات ديني را از آمريکا به کنفرانس بين‌المللي اديان در تهران برعهده داشت، گفت که رهبران مذهبي مي‌توانند به واسطه ديدار با يکديگر نقش مهمي را در کاهش سطح بحران ميان ايران و آمريکا و ايجاد صلح واقعي ايفا کنند.

بنابر گزارش پايگاه خبري راديو عراق آزاد، وي با اشاره به سفرش به تهران که مورد انتقادات گسترده‌اي از سوي طرف‌هاي ايراني و آمريکايي قرار گرفت، بيان کرد که هدفش از اين سفر ايجاد محيطي بهتر بوده است تا بتوان بعدها مسايل مشخص را در آن مورد بررسي قرار داد.

تلاش خاوري براي فروش منزلش

رئيس دفتر اينترپل در تهران آخرين وضعيت پرونده خاوري را تشريح کرد.

به گزارش ايسنا،سردار مسعود رضواني در حاشيه سيزدهمين نشست افسران تماس آسيايي اينترپل در مورد آخرين وضعيت خاوري گفت: بر اساس دستور پليس اينترپل پيگير آخرين وضعيت مجرمان هستيم به گونه‌اي که پس از استرداد يکي از مجرمان مالي از امارات دو نفر ديگر نيز از ارمنستان به کشور بازگردانده شدند.

وي با بيان اينکه چندي پيش دو متهم به قتل از سوي پليس ايران به افغانستان تحويل داده شد، در مورد آخرين وضعيت خاوري گفت: پيگير وضعيت خاوري هستيم و پرونده اين فرد به دست مقامات قضايي کانادا رسيده است و به دنبال اخذ حکم استرداد وي از مقامات کانادايي هستيم.وي در مورد شايعاتي مبني بر تغيير منزل خاوري در کانادا گفت: پليس کانادا به شکلي تاييد کرده است که خاوري تلاش داشته منزلش را به فروش برساند و به جاي ديگر برود اما پيگير وضعيت وي هستيم.

23 کشته در حمله طالبان به فرودگاه کراچي

رسانه‌هاي پاکستان از کشته شدن دست کم 23 تن در پي حمله مردان مسلح گروه تحريک طالبان پاکستان به يکي از بزرگترين فرودگاه‌هاي اين کشور در کراچي خبر داده و اعلام کردند که 10 تن از قربانيان، افراد مهاجم بودند. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، اين حمله در فرودگاه بين‌المللي "جناح" در کراچي در حالي رخ داده که دولت نواز شريف، نخست وزير پاکستان در تلاش براي کشاندن شبه نظاميان طالبان پاکستان بر سر ميز مذاکره است تا به خشونت‌هاي چند ساله پايان دهد.

رسانه‌هاي محلي پاکستان گزارش دادند، درگيري‌ مسلحانه تا چند ساعت ادامه يافت و ارتش اعلام کرد که فرودگاه امن شده است.

مسئول حمله به فرودگاه کراچي مشخص شد

خبرگزاري فرانسه در خبري فوري به نقل از سخنگوي طالبان پاکستان، اعلام کرد که اين گروه مسئوليت حمله به فرودگاه کراچي را بر عهده گرفته است.هنوز جزئيات بيشتري از اين خبر و سخنان سخنگوي طالبان پاکستان منتشر نشده است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت صد‌وسي‌و‌دو:

جماهير کبير ليبي

دانشگاه اسمره براي علوم اسلامي

فرم تقاضاي عضويت

1. نام دانشگاه: دانشگاه اسمره براي علوم اسلامي

2. شهر و کشور: زِليتن - ليبي

3. آدرس: زليتن، جعبه پستي 471

تلفن: 4626679 (21851) فکس: 4623132 (21851)

پست الکترونيکي: asmarya@lttnet.net

4. تارنما: www.asmarya.edu.ly

5. نام رئيس: دکتر محمدعلي کيندي

6. تاريخ تاسيس: 1996

7. دولتي يا خصوصي: دولتي

8. شماره وتاريخ مصوبه تاسيس يا گواهي دولتي(يک تصويربه آن ضميمه شود): شماره 1996/ 257 N

9. شرايط موافقت براي مرحله اول آموزش عالي: مدرسه متوسطه يا معادل آن/ حفظ بخشي از قرآن

10. مدت تحصيل(يا تعداد ساعات)براي مرحله اول آموزش عالي:

4 سال يا 8 ترم

11. شرايط موافقت براي تحصيلات تکميلي: ليسانس / قبولي در امتحان کتبي

12. مدت تحصيل براي تحصيلات تکميلي: فوق ليسانس 30 واحد / دکتري 36 واحد

13. مدارس دانشگاهي، کالج ها ومؤسسات عالي: 1. دانشکده قانون وشريعت / 2. دانشکده اصول الدين / 3. دانشکده دعاوي و خطابه / 4. دانشکده زبان عربي و مطالعات اسلامي

14. تعداد هيات علمي: 83

15. تعدادکل کارکنان دانشگاه: 235

16. تعداد دانشجويان: 1549 داخلي: 1538 خارجي: 11

17. زبان (هاي) مؤسسه: زبان عربي

18. درجه اعطايي: ليسانس، فوق ليسانس، دکتري

19. تعداد رساله هاي دفاع شده از زمان تاسيس دانشگاه:

فوق ليسانس 26، دکتري 26

20. تعداد سمپوزيوم ها و کنفرانس هاي تنظيم شده در سال:

4 کنفرانس / يک جشنواره فرهنگي

21. موجودي هاي کتابخانه: کتابخانه: 9400 مجلات: 294 اسناد خطي:

22. تعداد انتشارات از زمان تاسيس:(خبرنامه ها، مجلات، کتاب ها، مطالعات): ژرنال خبري ماهيانه 1

23. تعداد دانشگاه هاي اسلامي که با آنها موافقت نامه همکاري امضا شده: 2

24. تعداد دانشگاه هاي خارجي که با آنها موافقت نامه هاي همکاري امضا شده:

25. تعدا بورسيه هاي ارائه شده به دانشجويان: مثبت

26. تسهيلات دانشجويي: اسکان: مثبت زمين هاي بازي: مثبت تسهيلات فرهنگي و اجتماعي: مثبت

27. شهريه وسايرقيمت ها:

براي داخل کشور در ترم به دلار آمريکا: 20 دلار

براي خارجي ها به دلار آمريکا:


 نتايج مذاکرات هيأت‌هاي عاليرتبه ايران و ترکيه 

رؤساي جمهور ايران و ترکيه ، بعد از امضاي 10 يادداشت تفاهم و قرارداد بين مقامات دو کشور، در يک نشست خبري مشترک حضور پيدا کردند و به تشريح نتايج مذاکرات هيأت‌هاي عاليرتبه دو کشور پرداختند.به گزارش ايسنا،‌ حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در ابتداي اين نشست با تشکر از مهمان‌نوازي مقامات ترکيه گفت: مطمئن هستم که دو کشور ايران و ترکيه در مسير توسعه روابط هرچه بيشتر گام برمي‌دارند و سفر امروز نقطه عطفي در گسترش روابط هرچه بيشتر دو کشور خواهد بود.

رئيس‌جمهور کشورمان با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران درصدد گسترش روابط خود با کشورهاي مختلف جهان بويژه همسايگانش است، اظهار کرد: در ميان کشورهاي همسايه ايران، ترکيه داراي جايگاهي خاص و ويژه است.وي با اشاره به موقعيت ژئوپولوتيک خاص دو کشور ايران و ترکيه در منطقه نيز گفت: در جريان مذاکراتي که با آقاي رئيس‌جمهور (عبدالله گل) داشتيم به اين تصميم رسيديم که حجم روابط اقتصادي و تجاري کشور را بيش از پيش گسترش دهيم و به دو برابر سال قبل برسانيم.

رئيس‌جمهور با بيان اينکه "محاسبات دولت نشان مي‌دهد که ما مي‌توانيم با توجه به توافقات و توانمندي‌هايي که در دو کشور وجود دارد، حجم روابط‌مان را به سطح 30 ميليارد دلار در سال برسانيم"، افزود: در زمينه گسترش ارتباطات ريلي توافق نظر داشتيم و تصميم بر اين گرفته شد که خط ريلي دو کشور را از مسير بازرگان به يکديگر متصل کرده و در واقع خليج‌فارس و درياي عمان را به درياي سياه و مديترانه متصل کنيم.

بهبود روابط ايران و ترکيه براي کل منطقه اهميت دارد

رئيس‌جمهور با اشاره به عزم ايران و ترکيه براي افزايش سطح روابط، گفت: در سفر به ترکيه، اولين جلسه مشترک دو کشور در سطح عالي وزيران برگزار مي‌شود.

حسن روحاني پيش از عزيمت به ترکيه، در جمع خبرنگاران يادآور شد: در سفر آقاي اردوغان نخست وزير ترکيه به تهران توفيقي شد که سطح روابط از لحاظ کيفي ارتقا يابد.

وي ادامه داد: طي آن سفر قرار شد در سفرهاي مهم دوجانبه، کميسيون عالي مشترک يا هيأت دولت دو کشور بصورت مشترک بين ايران و ترکيه برگزار شود و وزيران دو کشور دور هم جمع شوند تا مسائل مهم اين کشورها در اين شورا و در سطح عالي وزيران بررسي شود که اين کار به معناي اراده دو کشور براي توسعه روابط همه‌جانبه است.رئيس‌جمهور با اشاره به اهميت روابط با ترکيه براي ايران، گفت: ترکيه يکي از کشورهاي بسيار مهم منطقه و همسايه غربي ايران است که از سال‌هاي گذشته با اين کشور داراي روابط بسيار خوب سياسي و اقتصادي بوده‌ايم. يکي از برنامه‌هاي دولت جديد، استحکام روابط با همسايگان است که از روزهاي اول کار دولت مدنظر داشته‌ايم.

رئيس جمهور ترکيه با اشاره به اينکه پتانسيل هاي اقتصادي زيادي بين ايران و ترکيه وجود دارد گفت: تلاش مي کنيم سطح روابط اقتصادي بين دو کشور را به 30 ميليارد دلار برسانيم.

عبدالله گل ادامه داد: بين دو کشور هميشه توافق نامه هاي زيادي در زمينه هاي مختلف به امضا رسيده و امروز در زمينه ارتباطات دو جانبه تفاهم نامه هاي زيادي امضا کرديم.

وي با اشاره به مذاکرات ايران و 1+5 تصريح کرد: تا به امروز مذاکرات ايران و 1+5 مثبت و رو به بهبود بوده است و ترکيه در زمينه رفع موانع فعاليت هاي هسته اي ايران تلاش کرده و تلاش هايش را ادامه مي دهد.


 طرح داعش براي انفجار در عتبات عاليات 

گروه تروريستي داعش به منظور ايجاد فتنه طائفه‌اي در عراق قصد دارد در روز 15 شعبان حرمهاي امامان معصوم (ع) در شهرهاي نجف، سامرا و کربلا را هدف حمله تروريستي قرار دهد. به گزارش روزنامه عراقي «المشرق»، يک کارشناس امنيتي عراقي اعلام کرد: گروه تروريستي موسوم به «دولت اسلامي عراق و شام»(داعش) خود را براي انجام حملات تروريستي در روز 15 شعبان و هدف قرار دادن زائران مسلمان آماده مي‌کند تا با ايجاد رعب و وحشت مانع زيارت و سفر آنها به کربلاي معلي شود. بر اساس اين گزارش، تروريست‌ها برنامه‌هايي براي هدف قرار دادن حرم‌هاي مقدس در کربلا، نجف اشرف، سامرا و ساير حرم‌هاي امامان و امامزاده‌ها در عراق در روز عيد 15 شعبان دارند تا شيعيان و سني‌ها را به برداشتن شمشير و درگيري‌هاي خونين وادار کنند.


 برادر مه‌آفريد غيابا محکوم شد 

 سخنگوي قوه قضاييه از صدور حکم 13 نفر از متهمان حوادث سال 88 خبر داد.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام محسني‌اژه‌اي در اين باره گفت: براي حدود 27 نفر از کساني که در فتنه 88 تحت تعقيب قرار گرفتند کيفرخواست صادر و پرونده به دادگاه ارسال شد.وي افزود: از اين 27 نفر براي 13 نفر حکم صادر شد که حکم سه چهار نفر از آنها به طور غيابي صادر شده است و بقيه نيز در مسير آگهي و اعلام در رسانه‌ها هستند.محسني‌اژه‌اي گفت: افرادي که به صورت غيابي محاکمه شدند حق واخواهي و اعتراض به راي دارند.سخنگوي قوه قضاييه با اشاره به اعدام مه‌آفريد اميرخسروي گفت: ‌در پرونده موسوم به فساد سه هزار ميلياردي نيز برادر فردي که اعدام شد غيابا محاکمه و محکوم شد. وي با بيان اينکه فرد محکوم حق واخواهي دارد، گفت: اگر ايشان به کشور برگردند و به پرونده‌شان رسيدگي شود به نفع‌شان است و اگر نيايند طبيعتا پرونده مسير قانوني خود را طي مي‌کند.


 عدم همکاري زنجاني با قوه قضاييه 

يک عضو کميته پيگيري پرونده بابک زنجاني از بررسي مجدد پرونده وي از سه شنبه در کميسيون انرژي خبر داد و گفت: يک سري رانت ها مانع از همکاري زنجاني با قوه قضاييه شده و او را دلگرم کرده است.امير عباس سلطاني عضو کميته پيگيري از پرونده بابک زنجاني مجلس در گفتگو با مهر، درباره آخرين وضعيت پرونده زنجاني در مجلس شوراي اسلامي،اظهار داشت : بعد از تعطيلات مجلس،از سه‌شنبه همين هفته مجددا پرونده بابک زنجاني در کميسيون انرژي بررسي مي‌شود.وي با بيان اينکه زنجاني در همکاري با قوه قضاييه مقاومت نشان داده است،گفت: وي در معرفي تعداي از نزديکان وحاميانش مقاومت کرده و زنجاني دراين زمينه همکاري درستي با قوه قضاييه نداشته است.سلطاني با تاکيد بر اينکه در پشت پرده پرونده زنجاني موانع زيادي وجود دارد، تصريح کرد: حمايت عده‌اي و همچنين يک سري رانت‌هاي دولتي مانع از همکاري زنجاني با قوه قضايه شده است.اين عضو کميسيون انرژِي همچنين تاکيد کرد که مجلس شوراي اسلامي در رسيدگي به پرونده زنجاني از هيچ تلاشي فروگذاري نمي‌کند.


 محکوميت حمله تروريستي به زائران شيعه پاکستاني  

سخنگوي وزارت امور خارجه حمله تروريستي به زوار شيعه پاکستاني در شهر تفتان در ايالت بلوچستان پاکستان را که موجب شهادت و زخمي شدن تعدادي از شهروندان پاکستان شد، به شدت محکوم کرد.

به گزارش ايسنا، مرضيه افخم ضمن ابراز تسليت و همدردي ملت و دولت جمهوري اسلامي ايران ، اضافه کرد : جمهوري اسلامي ايران اقدام تروريستي عليه مردم بيگناه از هر قوم و مذهبي در پاکستان را محکوم کرده و اميدواريم با تمهيدات لازم از تکرار اينگونه اقدامات تروريستي عليه مردم بي دفاع پيشگيري گردد. حمله افراد مسلح ناشناس به دو هتل محل اقامت زائران پاکستاني مرقد حضرت امام (ره) در منطقه «تفتان» پاکستان، به مرگ دستکم 23 نفر و مجروحيت چندين تن منجر شده است.

به گزارش پايگاه خبري "جنگ‌نيوز" پاکستان تعداد کشته‌هاي حمله يک‌شنبه‌ شب را 23 نفر و زخمي شدگان را 7 نفر اعلام کرده است.


 بشار اسد عفو عمومي صادر کرد 

در راستاي تلاش هاي آشتي ملي در سوريه يک رسانه سوري از فرمان عفو عمومي بشار اسد خبر داد. به گزارش تسنيم به نقل ازپايگاه دام پرس از فرمان عفو عمومي بشار خبر داد و بيان کرد: عفو مورد نظر شامل جرايم مرتکب شده قبل از تاريخ 9/6/2014 است. اين در حالي است که در بسياري از مناطق تلاش هاي آشتي ملي موثر واقع شده است.بشار اسد با کسب 88.7 درصد آرا در انتخابات اخير اين کشور رئيس‌جمهور سوريه شد.


 سرمقاله 

 ديپلماسي ايران از مديترانه تا خليج فارس

حميدرضاعسگري

سفر رسمي رييس جمهوري ايران به ترکيه در قالب ديپلماسي دوجانبه و منطقه اي بسيار حائز اهميت و داراي نکات بسياري در عرصه روابط بين الملل و تحولات خاورميانه مي باشد. ابتداي امر بايد به اين نکته اشاره کرد که هيأت همراه دکتر روحاني در جريان سفر به ترکيه يكي از تخصصي‌ترين هيأت‌ها مي‌باشد كه در تاريخ ديدار دو كشور صورت گرفته است و اهميت اين هيأت و سفر، در راستاي تحولات خاورميانه به خوبي قابل درک مي باشد.

باتوجه به زمان اين سفر پس انتخابات سوريه، شايد بتوان گفت اصلي ترين و مهمترين موارد مورد بحث ميان طرفين، موضوع سوريه خواهد بود. در ابتداي بحران سوريه يکي از اولين و اصلي ترين حاميان سقوط حکومت دمشق برپايه عمليات هاي نظامي، دولت ترکيه بود. ترک ها با حمايت از مخالفان مسلح و دادن کمک هاي مالي، نظامي و اطلاعاتي، با جبهه اعراب و غرب همراه شده بود و به سبب همسايگي با سوريه نقش بسزايي در حمايت گروه هاي مسلح داشت. اما درچند وقت گذشته شاهديم که ترک ها بي سرو صدا خود را از حاشيه آتش سوريه کنار کشيده و سياستي خنثي در پيش گرفته اند. در ادامه نقشه نظامي اعراب و غرب نيز بي فايده بود و باتوجه به دست بالاي نظاميان ارتش در سوريه، مشخص شد که اين نسخه نيز براي شامات شفا بخش نخواهد بود.

اما حال که انتخابات سوريه برگزار گرديده، تنها گزينه و طرحي که همچنان برثبات خود باقي است، راهکار ايران است. تاکيد ايران بر آتش بس و تشکيل دولت وحدت ملي با حضور تمامي گرايش ها و قوميت ها در سوريه، اين نقشه راهي است كه پس از شکست طرح هاي ترک ها، اعراب و غرب، مورد توجه قرار گرفته است. اما وجه تاکيد بحث، حضور هيات بلند پايه ايراني در ترکيه مي باشد. علت اين امر را مي توان درچند گزاره خلاصه کرد. ابتدا اينکه ثبات منطقه خاورميانه بدون ايران به عنوان قدرتي شيعه در منطقه قابل چشم پوشي نيست. اما اين ايفاي نقش ايران همواره موجب ايجاد تنش و اختلاف با اعراب و غرب بوده است. اختلافات ايران با جبهه عربي منطقه غير قابل انکار است، اما فن ديپلماسي و مساعي منافع طرفين اين پتانسيل را به ايران داده است تا همواره راهکاري براي خروج از بحران داشته باشد.

اکنون در موقعيتي قرار داريم که غلظت تيرگي روابط ما با اعراب به ويژه عربستان در حال کاسته شدن است. اما اين دست هاي سرد بايد از سوي يک دست سومي بهم متصل شود. دقيقا نقشي که ترکيه به خوبي مي تواند آن را بازي کند و ايران اين موضوع را درک کرده است. لذا نقطه تعادل ديپلماسي ما از مديترانه تا خليج فارس ترک ها خواهند بود و مي توان از پتانسيل آنها براي همراهي اعراب در طرح هاي ايران براي ثبات منطقه بهره برد. ضمن اينکه ترک ها مي توانند نقطه تعادل روابط ما باغرب نيز باشند و گسترش همکاري هاي ايران و ترکيه، موجب افزايش سطح همکاري ها با غرب نيز خواهد شد.

لذا مي توان انتظار داشت طرح هاي ايران براي ثبات خاورميانه از سوريه و لبنان گرفته تا عراق و افغانستان، از طريق ترکيه براي جبهه غربي- عربي مطرح گردد و سطح جبهه گيري هاي بي مورد برعليه ايران کاسته شود.

همپيماني ميان ايران و ترکيه همواره موجب ثبات منطقه و به عبارتي بالانس ديپلماتيک منطقه را تضمين کرده است. لذا از سطح هيات اعزامي به ترکيه مي توان فهميد که ايران اهميت اين موضوع را درک است و براي تحقق اين مهم تيمي قوي با گرايشات سياسي، اقتصادي و فرهنگي را به ترکيه فرستاده است.

از آنجا که رشته زنجيري اقتصاد و سياست در منطقه خاورميانه بهم گره خورده است، نمي توان انتظار داشت که روابط سياسي گرمي جداي از روابط خوب اقتصادي شکل گيرد. لذا حضور مقامات بلند پايه اقتصادي کشورمان از افزايش سطح همکاري هاي تجاري با ترکيه خبر مي دهد.

به لحاظ سياسي نيز حضور شخص وزير خارجه و وزير کشور و حضور دستياران و معاونان ويژه سياسي رييس جمهوري در اين سفر، اهميت رايزني هاي سياسي را گوشزد مي کند. همچنين حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز مبين افزايش سطح مراودات و فعاليت هاي فرهنگي ميان دوکشور خواهد بود.

اميدواريم نتايج اين سفر در تعيين سرنوشت ثبات در خاورميانه و افزايش روابط ميان کشورهاي منطقه موفقيت آميز و چشم گير باشد.


 عبدالفتاح سيسي رييس جمهور جديد مصر پس از مراسم سوگند و تحليف سند رسمي تحويل قدرت را امضا کرد  


 جشن كانون برنامه ريزان و دستياران كارگردان سينماي ايران 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي